Ο Μεγαλύτερος Έλληνας όλων των εποχών

Ποιος είναι για σας ο μεγαλύτερος Έλληνας όλων των εποχών;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • [URL=https://greatgreeks.skai.gr/top/karamanlis]Καραμανλής Κωνσταντίνος[/URL]

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • [URL=https://greatgreeks.skai.gr/top/periklis]Περικλής[/URL]

    Ψήφοι: 0 0.0%

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Εγώ πρέπει όταν βλέπω Άγγλο να σκέφτομαι τα γκέτο στα χωριά των Ιονίων από τους πιωμένους το καλοκαίρι και να τον κρίνω από αυτό? Τον Ιταλό από τους πορτοφολάδες της Ρώμης?

Δυστυχώς τα κακά είναι πιο ηχηρά απο τα καλά δεν νομίζω υπάρχει αντίρρηση σε αυτό.
Δεν πρέπει να τους βάζουμε όλους σε ενα καζάνι αλλα πολλές φορές έτσι γίνεται.

Και τι θες να γίνει, να γίνουμε αρχαιοελληνικό μουσείο?
Ωραία ας αποποιηθούμε μέρος του πολιτισμού μας γιατί δεν αρέσει στους ξένους!!

Έδωσες την απάντηση μονη σου, λέγοντας το εξής.

Δεν μου αρέσει η εικόνα μας όχι όμως για το πως μας βλέπουν οι άλλοι, αλλά γιατί δεν μου αρέσει εμένα




Αρα,αλλάζουμε πρώτα για εμάς και μετα για τους άλλους. Η εικόνα μας άρχισε να κουράζει και εμάς τους ίδιους!Και δεν φταίει μόνο για το χάλι μας η τουρκοκρατία και το κομμάτι αυτό της ιστορίας μας.Η ιστορία δεν αλλάζει. Απο εδώ και περα όμως τι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το μόνο που -στα δικά μου μάτια- ανεβάζει τον Αλέξανδρο
(περισσότερο απο τον Καίσαρα, τον Τζένγκις Χαν και όλους τους υπόλοιπους κατακτητές)
είναι η πίστη του στην "Οικουμένη".
Δεν νομίζω πολλοί πριν ή μετά απο εκείνον, να οραματίστηκαν
τους κατακτημένους ως ίσους με τους κατακτητές.


αυτά λίγο πολύ... αλλού θέλω να σταθω.

δεν έχει πάει καν στρατο

Δαεμ, υποθέτω ο Φαντ
είχε καλύτερα πράγματα να κάνει στη ζωή του μεχρι σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δαεμ, υποθέτω ο Φαντ είχε καλύτερα πράγματα να κάνει στη ζωή του μεχρι σημερα.

Αυτό είναι ένα εντελώς προσωπικό και σίγουρα όχι θεμελιώδες αξίωμα της ζωής, έτσι που το έθεσες φίλε ρεμπ, εντελώς απαλλαγμένο από την παρέα των προτάσεων που το συνόδευαν!
Για τον φαντ, δεν έχω κανένα λόγο να μη πιστεύω τα καλύτερα, αλλά για κάποιον που "δεν έχει πάει καν φαντάρος" όπως έγραψα, να χαρακτηρίζει...ειρωνικά ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΗ μια μεγαλοφυή στρατιωτική (εκτός των άλλων) ιδιοφυία, με περισσό θράσος, δεν έχω και την καλύτερη γνώμη, τουλάχιστον για το πως ερμηνεύει πράγματα που συνέβησαν στο παρελθόν και όχι βέβαια αν θυμάται πότε έγινε η μάχη στον γρανικό ποταμό!

Αρχική Δημοσίευση από swamps:
Λίγο πιο απλά?
Ο κλασαυχενισμός δίχως αντίκρισμα δεν ήταν ποτέ χαρακτηριστικό του Λαντίνη, πόσο μάλλον η συνειδητή παραποίηση της αλήθειας... πως όμως να χαρακτηρίσει κανείς υποκριτή ένα αδαμάντινο χαρακτήρα;
Κι έτσι σχολιάζει αρνητικά, χαρακτηρίζοντας ψέμα την σχέση ανάμεσα σε αλληλοαποκλειόμενες έννοιες, κάτι σαν αναντιστοιχία...θεωρίας - πράξης! (και καλά)

Της δικής του εκδοχής, βεβαίως!

Αγαπώ όλα τα ζώα πχ σημαίνει ισοπεδώνω τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους, καταργώ όλες τις διαφορές, θέτω σε ίση μοίρα και θεωρώ ίσης αξίας!

Αλλιώς....ψεύδομαι! (όχι εγώ, το βίδεο) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ο Καραθεοδωρη (και οχι Καραθεοδωρης) θεωρειται Ελληνας; Στη Γερμανια γεννηθηκε, στη Γερμανια πεθανε, με τον πατερα του να ειναι απο την Κωνσταντινουπολη και τη μητερα του απο τη Χιο. :hmm:
Με τον αξιοζήλευτο χαρακτηρα και τη σπανια συμπεριφορά του,που τον εκαναν συμπαθή στους πάντες,ήταν πιο Ελληνας απο οποιουσδήποτε συγχρόνους του!:)

Ποιος έλληνας θα άφηνε τη βολή του γερμανικου παν/μιου και να παει να ιδρυσει Παν/μιο στη Σμύρνη,κατω απο αντιξοες συνθήκες?

Και ποιος έλληνας θα προσπαθουσε μεχρι και την τελευταια στιγμή και με κινδυνο της ζωής του να φυγαδευσει τη βιβλιοθήκη του νεοσύστατου Παν/μιου της Σμυρνης με βαρκες???

Ηταν πιο έλληνας απο ολους τους συγχρονους ελληναραδες απογόνους του!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Για τον φαντ, δεν έχω κανένα λόγο να μη πιστεύω τα καλύτερα, αλλά για κάποιον που "δεν έχει πάει καν φαντάρος" όπως έγραψα, να χαρακτηρίζει...ειρωνικά ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΗ μια μεγαλοφυή στρατιωτική (εκτός των άλλων) ιδιοφυία, με περισσό θράσος, δεν έχω και την καλύτερη γνώμη, τουλάχιστον για το πως ερμηνεύει πράγματα που συνέβησαν στο παρελθόν και όχι βέβαια αν θυμάται πότε έγινε η μάχη στον γρανικό ποταμό!

Στρατιωτικές ιδιοφυίες ήταν ο Ναπολέων ο Ταμερλάνος και υπό ορισμένες προϋποθέσεις και ο Χίτλερ. Οι περισσότεροι τους θεωρούν όμως σφαγείς.

Το τραγικό αγαπητέ daemon είναι ότι ο εκπολιτιστής Αλέξανδρος ο οποίος έσπειρε τον θάνατο θεωρήθηκε από την πλειοψηφία των Ελλήνων σημαντικότερος από τον άλλο Μακεδόνα, τον Αριστοτέλη, που επηρέασε την πολιτική φιλοσοφία των τελευταίων 300 χρόνων και αποτέλεσε τον κορυφαίο αυτού που οι ξένοι ονομάζουν αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Το να φτιάξεις ένα στρατό αγαπητέ daemon θέλει μυαλό αλλά δεν είναι κάποια σπουδαία προσφορά στην ανθρωπότητα. Ο Αλέξανδρος είναι άξιος θαυμασμού για τις στρατιωτικές και πολιτικές ικανότητες του αλλά αυτός που θα έπρεπε να σε κάνει περήφανο για την ελληνικότητα σου θα έπρεπε να ήταν άλλα παιδάκια

Και όπως είπε και ο Ράιχ στο "Άκου ανθρωπάκο":

Όσο λιγότερο καταλαβαίνεις τόσο περισσότερο δέος νιώθεις. Ξέρεις τον Χίτλερ περισσότερο από τον Νίτσε, τον Ναπολέοντα καλύτερα από τον Πεσταλότσι. Θεωρείς κάποιον βασιλιά καλύτερο από τον Σίγκμουντ Φρόιντ

Το β' πρόσωπο είναι από το βιβλίο δεν αναφέρομαι σε εσένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Καιρός φέρνει τα λάχανα καιρός τα παραπούλια....

Κάτι σου διαφεύγει φίλε φαντ, ότι δεν προσπαθώ να μανιπουλάρω, ούτε παριστάνω τον υπερήφανο ελληναρά ινστρούχτορα, υποδεικνύοντας ποιόν, που, πότε και...γιατί!
Απλώς με ενοχλεί το κραυγαλέο, άκομψο, χαζοχαρούμενο και εκ του ασφαλούς απύθμενο θράσος!
Προσφορά στην ανθρωπότητα για κάποιους είναι και το αντίδωρο από του παπά το χέρι....
Ποσώς με απασχολεί, αν με εννοείς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ο ποιο μαγκας απ'ολους ηταν ο Σωκρατης. Και δεν χρειαζεται να κρινουμε τον Ελληνα μονο μεσα απ'τη σκοπια της προσφορας του προς την Ελλαδα. Εμενα δεν με νοιαζει ποιος εφτασε τα συνορα της Ελλαδας ποιο μακρυα αλλα κυριως αυτος που εφτασε ποιο μακρυα τη σκεψη και την γνωση (η μεγαλυτερη αρετη για τον Σωκρατη) για εμας.

Επισης ενας αλλος Ελληνας που θαυμαζω ειναι ο Δημοσθενης γιατι πριν μεινει στην ιστορια σαν ενας απ'τους μεγαλυτερους ρητορες υπηρξε ενας τραυλος που πολλοι κοροιδευαν οταν ανοιγε το στομα του να μιλησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ο ποιο μαγκας απ'ολους ηταν ο Σωκρατης. Και δεν χρειαζεται να κρινουμε τον Ελληνα μονο μεσα απ'τη σκοπια της προσφορας του προς την Ελλαδα. Εμενα δεν με νοιαζει ποιος εφτασε τα συνορα της Ελλαδας ποιο μακρυα αλλα κυριως αυτος που εφτασε ποιο μακρυα τη σκεψη και την γνωση (η μεγαλυτερη αρετη για τον Σωκρατη) για εμας.

Επισης ενας αλλος Ελληνας που θαυμαζω ειναι ο Δημοσθενης γιατι πριν μεινει στην ιστορια σαν ενας απ'τους μεγαλυτερους ρητορες υπηρξε ενας τραυλος που πολλοι κοροιδευαν οταν ανοιγε το στομα του να μιλησει.
Tι μου έφερες στο μυαλό τώρα...


Στο Λύκειο (και ακόμη) είχα μία γενική σύγχυση με τους αρχαίους, και έτσι, σε ένα διαγώνισμα αρχαίων είχα γράψει: ...μπλα μπλα Σωκρατέους Αντιγόνη μπλα μπλα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Θα ψήφιζα Παπανικολάου, Καβάφη και γενικότερα έναν από εκείνους τους Έλληνες που η προσφορά του , εκτός από την καθαρή αξία της, θα μπορούσε και να ελαττώσει κάπως το κόμπλεξ μας απέναντι στους αρχαίους. Αχρείαστο κόμπλεξ βασικά, εφόσον οι αρχαίοι δεν ανήκουν τόσο σε μας, όσο σʼ ολόκληρο τον κόσμο.

Επιλέγω δηλαδή έναν Πλάτωνα, έναν Αριστοτέλη, έναν Σωκράτη και λέω ότι είναι ο καλύτερος ΜΑΣ. Σε τι συνίσταται δηλαδή αυτό το ΜΑΣ για να συμπεριλαμβάνονται σ' αυτό μονάχα οι Αρχαίοι Έλληνες κι οι νεοέλληνες; (δε νιώθω ότι έχω αρκετές γνώσεις για να πάρω ισχυρή θέση, μα κι εγώ έχω ακούσει διάφορα...κι όχι μονάχα απ' τον Λιαντίνη). Η σύγκριση με τους αρχαίους συνεπάγεται, εκ των πραγμάτων, αίσθημα κατωτερότητας απέναντί τους. Και το οξύμωρο είναι πως προσπαθούμε να το αντισταθμίσουμε, παίρνοντας λίγη απ' την παγκόσμια αίγλη τους, θεωρώντας τους "δικούς μας." Τι σόι περηφάνια είναι αυτή;;

Η σύγκριση με τους αρχαίους είναι αδυσώπητη και στην ουσία συνεπάγεται κατωτερότητα, η οποία δεν γίνεται ν' αντισταθμιστεί εξ ολοκλήρου από έναν Βενιζέλο, από έναν Καβάφη κι από τόσους άλλους, μολονότι έχουν προσφέρει τόσα πολλά ο καθένας απʼ το δικό του μετερίζι.

Απ' την άλλη πλευρά, νομίζω πως οι προσωπικότητες που γέννησε η νεότερη Ελλάδα, οι άνθρωποι του πνεύματος, οι επιτυχίες των Ελλήνων μεταναστών στο εξωτερικό θα ήταν αρκετές για να νιώσουμε δικαίως περήφανοι, δεδομένου ότι όλα αυτά ξεκίνησαν από μια μικρή χώρα σαν τη δική μας με τα τόσα προβλήματα στη νεότερη ιστορία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Ο κλασαυχενισμός δίχως αντίκρισμα δεν ήταν ποτέ χαρακτηριστικό του Λαντίνη, πόσο μάλλον η συνειδητή παραποίηση της αλήθειας...

Άρα η ''παραποίηση'' της αλήθειας γίνεται μη συνειδητά?


Αγαπώ όλα τα ζώα πχ σημαίνει ισοπεδώνω τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους, καταργώ όλες τις διαφορές, θέτω σε ίση μοίρα και θεωρώ ίσης αξίας!
Σύμφωνοι, αλλά πως να θεωρήσεις ίσης αξίας ανθρώπους οι οποίοι μας εμποδίζουν να επεκτείνουμε τα χωρικά μας ύδατα στα 12 μίλια που είναι νόμιμο δικαίωμα μας.
Ο Λιαντίνης έγραψε αυτά τα λόγια του σε ενα βιβλίο του διότι ήξερε τι μας περιμένει, και δεν νομίζω οτι ήθελε να υποβιβάσει κάποιον η να αρνηθεί την ιστορία μας για την οποία μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει και ο Έλληνας διότι δεν μπήκε απρόσκλητος ο Τούρκος με το έτσι θέλω!Ήθελε να αφυπνίσει τον κοσμάκη για να είναι προετοιμασμένος για όλα αυτά που έρχονται και να μην επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος.Και ενα απο αυτά το είδαμε προσφατα με το Σκοπιανό και τους Αμερικάνους να προσπαθούν να μας ποδοπατήσουν.
Τέλος θέλω να πω οτι το video είναι πολύ πιθανόν να το έφτιαξε κάποιος φίλος η μαθητής του ο οποίος δανείστηκε τα λόγια αυτά απο το βιβλίο του Γκέμμα το οποίο ήταν και το τελευταίο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Θα ψήφιζα Παπανικολάου, Καβάφη και γενικότερα έναν από εκείνους τους Έλληνες που η προσφορά του , εκτός από την καθαρή αξία της, θα μπορούσε και να ελαττώσει κάπως το κόμπλεξ μας απέναντι στους αρχαίους. Αχρείαστο κόμπλεξ βασικά, εφόσον οι αρχαίοι δεν ανήκουν τόσο σε μας, όσο σʼ ολόκληρο τον κόσμο.

Επιλέγω δηλαδή έναν Πλάτωνα, έναν Αριστοτέλη, έναν Σωκράτη και λέω ότι είναι ο καλύτερος ΜΑΣ. Σε τι συνίσταται δηλαδή αυτό το ΜΑΣ για να συμπεριλαμβάνονται σ' αυτό μονάχα οι Αρχαίοι Έλληνες κι οι νεοέλληνες; (δε νιώθω ότι έχω αρκετές γνώσεις για να πάρω ισχυρή θέση, μα κι εγώ έχω ακούσει διάφορα...κι όχι μονάχα απ' τον Λιαντίνη). Η σύγκριση με τους αρχαίους συνεπάγεται, εκ των πραγμάτων, αίσθημα κατωτερότητας απέναντί τους. Και το οξύμωρο είναι πως προσπαθούμε να το αντισταθμίσουμε, παίρνοντας λίγη απ' την παγκόσμια αίγλη τους, θεωρώντας τους "δικούς μας." Τι σόι περηφάνια είναι αυτή;;

Η σύγκριση με τους αρχαίους είναι αδυσώπητη και στην ουσία συνεπάγεται κατωτερότητα, η οποία δεν γίνεται ν' αντισταθμιστεί εξ ολοκλήρου από έναν Βενιζέλο, από έναν Καβάφη κι από τόσους άλλους, μολονότι έχουν προσφέρει τόσα πολλά ο καθένας απʼ το δικό του μετερίζι.

Απ' την άλλη πλευρά, νομίζω πως οι προσωπικότητες που γέννησε η νεότερη Ελλάδα, οι άνθρωποι του πνεύματος, οι επιτυχίες των Ελλήνων μεταναστών στο εξωτερικό θα ήταν αρκετές για να νιώσουμε δικαίως περήφανοι, δεδομένου ότι όλα αυτά ξεκίνησαν από μια μικρή χώρα σαν τη δική μας με τα τόσα προβλήματα στη νεότερη ιστορία της.
Δηλαδη το εργο του Παπανικολαου δεν εχει ξεκαθαρο οικουμενικο χαρακτηρα οπως του Σωκρατη, του Αριστοτελη και ολων των σημαντικων της αρχαιας Ελλαδας;

Νομιζω πως οσο δικους μας πρεπει να νοιωθουμε τον Σωκρατη και τον Αριστοτελη τοσο δικο μας πρεπει να εκλαμβανουμε και τον Παπανικολαου αλλιως θα επρεπε να παρουμε σαν βασικο κριτηριο την προσφορα του καθε προσωπου προς την Ελλαδα και μ'αυτο το τροπο θα στρεφομασταν αναγκαστικα κυριως προς τους πολιτικους. Για να γινει λοιπον σωστη κριση για την αναδειξη του μεγαλυτερου Ελληνα (παπαριες δηλαδη) πρεπει να αντισταθμισουμε την οικουμενικη προσφορα ενος Ελληνα με την προσφορα του προς την Ελλαδα και ισως δεν βρουμε ποτε μια ικανοποιητικη απαντηση.

Ο Ελευθεριος Βενιζελος που εκανε τοσα πολλα για την Ελλαδα γιατι να ειναι κατωτερος απ'τον Παπανικολαου που εζησε κυριως στο εξωτερικο και βοηθησε στην εξελιξη της παγκοσμιας Ιατρικης; Νομιζω πως ο καθενας ειναι σημαντικος για το μοναδικο εργο που αφησε πισω του και στην τελικη ειναι τα κριτηρια που θα βαλουμε εμεις για να τον αναδειξουμε (σε δουλεια να βρισκομαστε, σιγα μην υπαρχει ενας και μοναδικος).

Εγω ηθελα να κρινω με βαση την διαχρονικοτητα του εργου, την οικουμενικη προσφορα ενος Ελληνα γι'αυτο στραφηκα προς την Αρχαια Ελλαδα γιατι εκει τα προσωπα ειναι παρα πολλα. Αλλος μπορει να εβαλε σαν κριτηριο το "εντος συνορων" εργο ενος Ελληνα. Ο καθενας το βλεπει απ'την μερια του.

Απλως ειμαστε τοσο ψαρια που τσιμπαμε απο μια χαζη ερωτησουλα (δεν μπορω να ακουω ποιος ειναι ο καλυτερος, τρελαινομαι) και αρχιζουμε...

Peace...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
ρασκαλ

Κατʼ αρχάς, νομίζω ότι συμφωνούμε στο εξής
Η διαδικασία ανάδειξης του μεγαλύτερου Έλληνα, μοιάζει (κάνοντας εγώ μια χονδροειδή παρομοίωση) με το να αναδείξουμε το καλύτερο φρούτο ανάμεσα σε μήλα, πορτοκάλια, ακτινίδια, φράουλες και (θα πρόσθετα)….πατάτες.


Δηλαδη το εργο του Παπανικολαου δεν εχει ξεκαθαρο οικουμενικο χαρακτηρα οπως του Σωκρατη, του Αριστοτελη και ολων των σημαντικων της αρχαιας Ελλαδας;
Δεν το πήγαινα εκεί.

Θα έλεγα πως έχει οικουμενικό χαρακτήρα το έργο του Παπανικολάου και του Καβάφη και άλλων της νεότερης ιστορίας. Και ξέρω πως δεν έχει νόημα να μπλέξουμε σε διερευνήσεις τύπου: ποιού το έργο έιναι "ανώτερο" ή "κατώτερο."

Εντούτοις, νομίζω πως, εκ των πραγμάτων, μια συνολική σύγκρισή μας με τους αρχαίους Έλληνες δεν μας ευνοεί. Τώρα αν κάποιοι θεωρούν τα πνευματικά έργα Ελλήνων εκπροσώπων της χριστιανικής θρησκείας ανώτερα από εκείνα των Αρχαίων Ελλήνων, ή θεωρούν τον τάδε πατέρα της εκκλησίας ανώτερο από τον Επίκουρο π.χ (σκέψεις που μπορεί να έρχονται στο μυαλό)…είναι άλλο θέμα.

Εγώ , πάντως, σύμφωνα με τη γενικότερη αίσθηση που έχω, η "σκιά της Ακρόπολης" πέφτει βαριά επάνω μας! Και κάτι μου λέει πως το ξέρουμε αυτό, ακόμα κι αυτοί που δεν το παραδέχονται (ίσως..).

Κυρίως, όμως, δεν εννοούσα (αν κατάλαβα καλά απʼ τα υπόλοιπα λεγόμενά σου) πως η ανάδειξη του μεγαλύτερου Έλληνα θα έπρεπε να κρίνεται κυρίως από την ευεργετική επίδραση που έχει το όποιο έργο του οπωσδήποτε και εντός των συνόρων, ούτε έθεσα θέμα αν ένα έργο που έχει κυρίως "εγχώριο" αντίκτυπο είναι καλύτερο ή όχι από ένα που έχει και παγκόσμιο αντίκτυπο ή δεν ξέρω τι άλλο...

Θα στο θέσω… αλλιώς
Ένας Γάλλος, ένας Γερμανός, ένας Σουηδός, ένας Αμερικανός που γνωρίζει πολύ καλά τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό, γιατί δεν μπορεί να αποκαλεί "δικούς του" τους Αρχαίους Έλληνες, ενώ μπορεί να τους αποκαλεί έτσι ένας Έλληνας που δεν ξέρει την τύφλα του;;
Γενικά μιλάω


Τι παραπάνω δηλαδή έχουμε εμείς και δεν το έχουν αυτοί, ώστε να θεωρούμε τους Αρχαίους Έλληνες "δικούς μας" και να τους συμπεριλαμβάνουμε μάλιστα όλο καμάρι σε ψηφοφορία που θα αναδείξει τον Greek super star;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Προς---->


Σοφόν το σαφές, έστω δ΄ ο λόγος υμών ναι ναι και...ου ου
μετάφραση : Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη (που λέει και ο λαικός αοιδός):D

To είχα υποψιαστεί ότι δεν κατάλαβες που και γιατί απευθυνόμουν όταν μου ζήτησες διευκρινίσεις αλλά σκέφθηκα ότι μετά την απάντηση μου θα γινόταν κατανοητό...

Δεν διαφωνώ, αντίθετα επαυξάνω σε όσα γράφεις, άλλωστε ο ...."προσδιορισμός" του αληθινού ψέματος πήγαινε εδώ!--->
Το να αγαπάς τον άνθρωπο όταν μειώνεις τους ανθρώπους που πιστεύουν άλλα από σένα... είναι απλώς ένα ψέμα...

Ούτε λίγο ούτε πολύ χαρακτήριζε τον καθηγητή αρχιψεύταρο και υποκριτή....:mad:

Κι ενώ έπρεπε να μου ζητήσει τον λόγο η αξιοσέβαστη lugar, δεν έδωσε σημασία απασχολημένη ούσα ή δεν γνωρίζω τι άλλο, το έκανες εσύ! :P

ΥΓ Ο "νταλί" πάει διακοπές ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ειναι φυσικο να νοιωθει ο οποιοσδηποτε πολιτης αυτου του κοσμου δικους του τους Αρχαιους Ελληνες ξερει-δεν ξερει αρκετα πραγματα γι'αυτους γιατι η Αρχαια Ελλαδα ηταν ο πρωτος λαος που εβαλε τις βασεις γερα για μια πολιτισμενη κοινωνια, μοντελο το οποιο ακολουθησε ολη η ανθρωποτητα απο 'κει και περα. Αλλα απ'τη στιγμη που μιλαμε για τον μεγαλυτερο Ελληνα (μην με ξανα-αναγκασεις να πω αυτην την κουβεντα :P) ε, ετυχε να υπαρξουν κι αυτοι στην Ελλαδα κι ας ηταν 2500 χρονια πριν. Οχι οτι γνωριζουμε περισσοτερα πραγματα για τους Νεοελληνες σε σχεση με τους Αρχαιους.


Τι παραπάνω δηλαδή έχουμε εμείς και δεν το έχουν αυτοί, ώστε να θεωρούμε τους Αρχαίους Έλληνες "δικούς μας" και να τους συμπεριλαμβάνουμε μάλιστα όλο καμάρι σε ψηφοφορία που θα αναδείξει τον Greek super star;;


Νομιζω ειναι το χειροτερο reality που εχω δει (που ποτε δεν ειδα μαλλον).

Υγ. Ολα ετσι γινονται πλεον, τυπου reality. Εχεις παρακολουθησει το Αμερικανικο MTV της ελληνικης εκδοχης; Ειναι γεματο μικρα reality. Δεν περιμενα ομως ποτε να δω τον Σωκρατη και τον Καποδιστρια σε reality. Προς τα 'κει οδευει η τηλεοραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΩΝ ΔΙΑΚΡΙΣΕΩΝ ΠΕΡΑΣΕ, το Σύστημα τις έχει ξεπεράσει. Όποιος τις αγαπάει ακόμα στις μέρες μας είναι ιδιότροπος και η ψυχή του κρέμεται από κάτι που έχει παρέλθει. Αλλά έστω και έτσι, ο Σωκράτης παραμένει αυτό που ήταν, ο αφελής σοφός, χάρη στη ξεχωριστή του διάκριση, που έχει ο ίδιος εκφράσει και αναπτύξει με πληρότητα, και που μόλις δύο χρόνια αργότερα ο αξιόλογος Hamann θαυμάζοντας επανέλαβε: γιατί «η μεγαλωσύνη του Σωκράτη έγκειται σε τούτο, στο ότι έκανε διάκριση ανάμεσα σʼ αυτά που κατανόησε και σʼ αυτά που δεν κατανόησε».

Πηγή: Προοίμιο στο « Η Έννοια της Αγωνίας»- Σ. Κίρκεγκορ- Εκδόσεις Δωδώνη- Αθήνα 1971.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Τι παραπάνω δηλαδή έχουμε εμείς και δεν το έχουν αυτοί, ώστε να θεωρούμε τους Αρχαίους Έλληνες "δικούς μας" και να τους συμπεριλαμβάνουμε μάλιστα όλο καμάρι σε ψηφοφορία που θα αναδείξει τον Greek super star;;


Καταρχήν,το τίτλος της συγκεκριμένης εκπομπής δεν είναι Ο Μεγαλύτερος Έλληνας της Αρχαιότητας, και μόνο αλλά όλων των εποχών άρα έχουμε το δικαίωμα να τους σχολιάζουμε. Ο Παπανικολάου δεν ήταν Αρχαίος.

Δεύτερον, ΜΗΠΩΣ λεω μήπως, έχουμε το δικαίωμα να τους θεωρούμε δικούς μας επειδή μπορεί και κάποιοι απο αυτούς να είναι οι αρχαίοι πρόγονοι μας? Σενάριο επιστημονικής φαντασίας ε? Πέρασαν τόσα πολλα χρόνια απο την αρχαιότητα μεσολάβησαν τόσα πολλα, οπότε μάλλον είναι αδύνατον. Τίποτα όμως δεν είναι αδύνατο σε αυτή τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Δεύτερον, ΜΗΠΩΣ λεω μήπως, έχουμε το δικαίωμα να τους θεωρούμε δικούς μας επειδή μπορεί και κάποιοι απο αυτούς να είναι οι αρχαίοι πρόγονοι μας? Σενάριο επιστημονικής φαντασίας ε? Πέρασαν τόσα πολλα χρόνια απο την αρχαιότητα μεσολάβησαν τόσα πολλα, οπότε μάλλον είναι αδύνατον. Τίποτα όμως δεν είναι αδύνατο σε αυτή τη ζωή.

Το θέμα είθισται, απ' ό, τι έχω δει, να προκαλεί θερμές διαμάχες και δεν συνίσταται για καλοκαίρι. :)

Δε νομίζω να απορρίπτει κανείς εξολοκλήρου κάποια συγγένεια, μα οι διαφωνίες απʼ ό, τι έχω δει έγκεινται στο βαθμό αυτής της συγγένειας. Και μιλάμε φυσικά για γενετική συγγένεια.
Γιατί όσον αφορά την πολιτιστική μας συνέχεια - που αυτή έχει σημασία - δε χρειάζεται νομίζω να είναι κανείς ειδικός για να καταλάβει ότι αυτή είναι μηδαμινή. Κι αν αναβιώνει, αυτό συμβαίνει ελάχιστα (π.χ σε ακαδημαϊκό επίπεδο).

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να κατάγομαι από Αρβανίτες (όχι πως τοʼ χω για κακό, μα δεν το νομίζω… αν και δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά :P) και η παιδεία μου να ενσωματώνει πολλά στοιχεία της αρχαιοελληνικής κουλτούρας, παρά να είμαι ο κατά σάρκα απόγονος του Περικλή και του Σωκράτη (μετά συνοδείας θαυμαστικού επιφωνήματος!) και η δική μου αξία να μην ανταποκρίνεται ούτε στο ελάχιστο της δικής τους αξίας.

Αλλα απ'τη στιγμη που μιλαμε για τον μεγαλυτερο Ελληνα (μην με ξανα-αναγκασεις να πω αυτην την κουβεντα :P) ε, ετυχε να υπαρξουν κι αυτοι στην Ελλαδα κι ας ηταν 2500 χρονια πριν.

Το ότι ζούμε απλώς στο ίδιο σπίτι που έζησε κι ένας σπουδαίος μας πρόγονος, δεν είναι αρκετό.

Οχι οτι γνωριζουμε περισσοτερα πραγματα για τους Νεοελληνες σε σχεση με τους Αρχαιους.
Ακόμα κι όταν λέω πως είμαι περήφανος για τον παππού μου, προϋποτίθεται πώς κατανοώ τι έκανε, έχει συναισθηματικό αντίκρισμα μέσα μου αυτό που έκανε, έχει γίνει κομμάτι του εαυτού μου και λειτουργεί ως πρότυπο για μένα, στο οποίο θα βασιστώ για να νοηματοδοτήσω τη δική μου ζωή. Στο βαθμό που νιώθω να ανταποκρίνομαι σʼ αυτό το πρότυπο, μπορώ να αισθάνομαι και περήφανος που είμαι απόγονός του.

Το να είμαι κατώτερος, μα να υφαρπάζομαι ως περήφανος απόγονος μόνο και μόνο επειδή μου είπαν απλώς ότι ο παππούς μου ήταν σπουδαίος, τι υποδηλώνει;; Λέω λοιπόν ό, τι λέω, γιατί αυτό είναι που δεν ανέχομαι. Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι τον εαυτό μου και τόσο ως απόγονο αυτών των ανθρώπων, αν και πολλοί δηλώνουν περήφανοι την ίδια στιγμή που θα κόπτονταν περισσότερο αν, αντί για τα Ελγίνεια Μάρμαρα, έλειπαν τα οστά κάποιου οσιομάρτυρα...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αλέξανδρος ο Μέγας.Τρελό τυπάκι για την εποχή του.Έφτασε τον Ελληνικό πολιτισμό στα πέρατα του κόσμου και οκ όλοι τον ζήλευαν και τον ζηλεύουν ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Σωκράτης.Για τη μαγκιά του να πιει το κώνειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Παπανδρέου. Για τη μαγκιά του να μας ποτίσει κώνειο, και μετά να ακολουθήσει την τακτική στρίβειν δια του αρραβώνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top