Εργασιακά δικαιώματα

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
@dooo:

Βρήκα το αντίστοιχο αρχείο 2008 με αυτό που μου είχε δώσει ο φίλος μου για το 2007. :clapup:
Αν και δεν ξέρω τι σημαίνει το "ΔΑ" που θα δεις εκεί, κοίταξέ το. Αφορά τους "ΔΑ 11/2008 Για τους όρους αμοιβής και εργασίας των εργαζομένων στις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών όλης της χώρας". (https://www.omed.gr/index.php?module=announce&ANN_id=160&ANN_user_op=view)
Είναι από τη σελίδα https://www.omed.gr/index.php?module=mysse&action=data&myid=120 ο πίνακας 08 αυτός που σου επισυνάπτω, αλλά μπορείς να δεις και τον 09 εκεί.

Πήγαινε στη σελίδα 20!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • K37P07_R08.pdf
    188.8 KB · Εμφανίσεις: 201

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
ευχομαι να εχεις ξεμπερδεψει με την ταλαιπωρια αλλα ειναι δυσκολη η δουλεια πια. μαλλον πρεπει να την ονομαζουμε δουλια. πιστευω πως ολοι εχουμε ασχημες εμπειριες απο τις δουλειες μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κάνοντας κλικ εδώ θα βρείτε έναν πολύ χρήσιμο οδηγό εργασιακών δικαιωμάτων, αρκετά αναλυτικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμο το link, θα το αποθηκεύσω, ίσως χρειασθεί κάποτε, thanks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,906 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει πιο ταιριαστό νήμα, σε περίπτωση που υπάρχει, ας το μετακινήσει κάποιος εκεί.
Όπως και να' χει, το σημαντικό είναι το εξής:
Αναστάτωση και αμείλικτα ερωτήματα έχει προκαλέσει ο θάνατος 46χρονου στη Χαλκίδα από θερμοπληξία την Πέμπτη, αφενός για την τραγικότητα της είδησης και αφετέρου διότι υπήρχαν αντιφατικές πληροφορίες για το αν εργαζόταν ως διανομέαςμέσα στον καύσωνα και αυτό οδήγησε στον θάνατό του.

Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο άνδρας υπέστη θερμοπληξία και οδηγήθηκε στο νοσοκομείο έπειτα από πολύωρη βάρδια κάτω από τον ήλιο, ωστόσο αργότερα το νοσοκομείο της Χαλκίδας (για λόγο που ακόμα δεν έχει αποσαφηνιστεί από τους αρμοδίους), στην ανακοίνωση που εξέδωσε για τον θάνατό του επεσήμανε ότι δεν ήταν διανομέας.

Ωστόσο, άνθρωποι με γνώση της κατάστασης διαψεύδουν το νοσοκομείο, σημειώνοντας πως ήταν γνωστό στην περιοχή ότι ο άνδρας απασχολούνταν σε ψητοπωλείο της Χαλκίδας και μάλιστα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μάλιστα, όπως φαίνεται, ο 46χρονος εργαζόταν χωρίς ασφάλιση στη συγκεκριμένη επιχείρηση. Το απόγευμα της Παρασκευής υπήρξε και σύλληψη ατόμου με εντολή εισαγγελέα, ο οποίος φέρεται να είναι ο ιδιοκτήτης της ψησταριάς.

Ο δημοσιογράφος Νίκος Αγγελής, επιβεβαίωσε στο OPEN και στην εκπομπή «Ώρα Ελλάδος» πως ο άνθρωπος ήταν απασχολούμενος με γεμάτο ωράριο στην εν λόγω επιχείρηση. Την ίδια ώρα και ο πρόεδρος του εργατικού κέντρου Ευβοίας επεσήμανε στην ίδια εκπομπή ότι ο 46χρονος εργαζόταν ως διανομέας με ποδήλατο, αλλά δεν ήταν γνωστό ότι δούλευε ανασφάλιστος.

«Μας προξένησε μεγάλη εντύπωση το δελτίο τύπου του νοσοκομείου. Ήταν προφανώς ανασφάλιστος και ήταν ευρέως γνωστό, ότι ο άνθρωπος εργαζόταν για χρόνια στο συγκεκριμένο κατάστημα», ανέφερε.

Η μητέρα του 46χρονου μίλησε στο τοπικό μέσο eviaonline, επιβεβαιώνοντας πως ο γιος της εργαζόταν ως διανομέας σε κατάστημα εστίασης, περιγράφοντας τις σοκαριστικές στιγμές που βίωσε όταν εκείνος επέστρεψε στο σπίτι με εμφανή τα συμπτώματα θερμοπληξίας.

«Ήρθε το παιδί μου από τη δουλειά, δούλευε σε ένα σουβλατζίδικο κι έκανε διανομή με το ποδηλατάκι του. Ήρθε από το σουβλατζίδικο και δεν καταλάβαινα. Άρχισε και μου πέταγε την μπλούζα, δεν καταλάβαινα τι έκανε. Λέω “παιδάκι μου, τι έχεις;”. Δεν μπορούσε να μιλήσει. Δεν μίλαγε. Παίρνουμε τηλέφωνο τον γιατρό και λέει “μάλλον είναι θερμοπληξία αλλά τροχάδην να τον πάτε στο νοσοκομείο. Βάλτε του πετσέτα στο μέτωπο και να τον πάτε στο νοσοκομείο"».

«Καλέσαμε το ασθενοφόρο αλλά μέχρι να έρθει, το παιδί μου δεν καταλάβαινε τίποτα. Έτρεμε, έβγαζε αίμα από το στόμα και δεν επικοινωνούσε με το περιβάλλον. Στη συνέχεια ήρθε το ασθενοφόρο, τον πήραμε και τον πήγαμε στο νοσοκομείο. Εκεί παθαίνει την πρώτη καρδιακή ανακοπή και μετά τον επανέφεραν. Παθαίνει και δεύτερη και τελείωσε. Δεν πρόλαβε τίποτα το παιδάκι μου. Εκείνη την ημέρα εργαζόταν στο σουβλατζίδικο» είπε συγκλονισμένη η μητέρα του 46χρονου, μιλώντας στο eviaonline.gr.

Εν ολίγοις, στην Κολομβία -εργασιακά και όχι μόνο- που λέγεται Ελλάδα, όχι μόνο δουλεύεις ανασφάλιστος (μήπως πέσατε πάλι από τα σύννεφα κάποιοι; ), αλλά και το νοσοκομείο που σε πήγε η δύστυχη μάνα σου που ξεψύχησες στα χέρια της, βγάζει ανακοίνωση ότι δεν ήσουν διανομέας (ενώ ήσουν), λες και είναι αυτή η δουλειά του νοσοκομείου ξέρω' γω ή λες και το είχανε τόσο μεγάλη έννοια να το κάνουν...

Καλό ταξίδι να έχεις, άνθρωπέ μου. Εύχομαι να υπάρχει συνέχεια και να ηρεμήσει η ψυχή σου.

Υ.Γ.: Το ότι ζούμε στην Κολομβία που ανέφερα, δεν σημαίνει ότι δικαιολογούμαστε να είμαστε τέτοια γουρούνια που να παραγγέλνουμε σε συνθήκες καύσωνα (ή πολύ έντονων βροχοπτώσεων), χωρίς να μπαίνουμε λίγο στη θέση του άλλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.
Καλά αυτό με το δελτίο τύπου του νοσοκομείου απλά βλασφημία.
Όρμηξαν όλοι οι παντελήδες της υγιούς επιχειρηματικότητας τα "που το ξέρουμε ότι ήταν διανομέας" και μπλαμπλα, και μπαίνει και το νοσοκομείο στον ίδιο χορό οπού κανείς δεν το προσκάλεσε κιόλας στην τελική.

Τόσο βαθιά μπολιασμένες είναι οι διοικήσεις με το να υποκρινόνται ότι όλα είναι κομπλέ και να νοιάζονται για το να μην χαλαστεί η καλή επικοινωνιακή διαχείριση από οτιδήποτε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top