Πέδρο Αλμοδόβαρ

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
O Πέδρο Αλμοδόβαρ είναι, κατά τη γνώμη μου, ο μεγαλύτερος Ισπανός κινηματογραφιστής και μέσα στους δέκα καλύτερους παγκοσμίως. Το όνομά του είναι συνώνυμο με τη Movida (καλλιτεχνικό «κίνημα» που επικράτησε στην Ισπανία μετά την μεταπολίτευση) και άνοιξε δρόμους στην ελεύθερη έκφραση των τεχνών.
Παραθέτω τα ονόματα μερικών ταινιών του σε ελληνική μετάφραση.
1980 Η Πέπι, η Λούσι, η Μπομ και τ' άλλα κορίτσια...
1983 Αμαρτωλές Καλόγριες
1987 Γυναίκες στα Πρόθυρα Νευρικής Κρίσης
1989 Δέσε Με
1991 Ψηλά Τακούνια
1993 Κίκα
1997 Καυτή Σάρκα
1999 Όλα για τη Μητέρα μου
2001 Μίλα Της
2003 Κακή Εκπαίδευση
2006 Γύρνα Πίσω
2009 Ραγισμένες Αγκαλιές

Τι γνώμη έχετε για τον Αλμοδόβαρ και για το έργο του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το παρομοιάζω με ΄κεινο του Dali.
Όμορφο έργο, αλλά κάνουν τα πάντα για να προκαλέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δεν προσέφερε όμως το έργο του, πολλούς "πόντους" για την εξύψωση της γυναίκας; Δεν την ωφέλησε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις Lazarus..
Την τέχνη την επιλέγεις, δε σε επιλέγει εκείνη. Η επιρροή που ασκεί πάνω σου εξαρτάται από σένα τον ίδιο και ποικίλλει.
Ο Αλμοδοβάρ έχει συγκεκριμένο κοινό. Ανθρώπους με ειδικά γούστα, που τον αγαπούν για συγκεκριμένους λόγους και ένας από αυτούς μπορεί να είναι και αυτός που αναφέρεις.
Ένας φαλλοκράτης, αν πάρουμε το παράδειγμά σου, δε θα αλλάξει στάσεις λόγω Αλμοδοβάρ, γιατί πολύ απλά δε θα τον επιλέξει. Κάποιος που δεν αγαπά τόσο τη γυναίκα, πιο πιθανό βρίσκω να χαρακτηρίσει τον Αλμοδοβάρ υπερβολικό, τρελό, βιτσιόζο, σεξομανή, παρά να τη λατρέψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Έλεος και απελπισία! Βρέ παιδιά, κανείς άλλος, που να έχει δεί καμμιά ταινία του Μεγάλου, να μας πει καμμιά άποψη, γιατί θα τον στείλουμε αδιάβαστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου ο ισπανικός κινηματογράφος έχει γενικά μία δόση σουρρεαλισμου.Μου αρέσει.Πολυ.Ιδιαιτερα ο Αλμοδοβαρ που εκτος των άλλων μου εχει προσφέρει νέους ορίζοντες, νέες απόψεις και πολλές ώρες σκέψης και κριτικής.
Η πρώτη ταινία που είδα από τον σκηνοθέτη αυτό ήταν το Κακή Εκπαίδευση.Τον λάτρεψα.Και συνέχιζα και συνεχίζω...
Πολύ δυνατή πλοκή, εξαιρετική επιλογή ηθοποιών. Μπράβο του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
.....και μπράβο σου. Πρόσεξες τι "παίξιμο" βγάζει από τους ηθοποιούς του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ειναι respect ο ανθρωπος,τι να λεμε τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ξέρει τι κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το παρομοιάζω με ΄κεινο του Dali.
Όμορφο έργο, αλλά κάνουν τα πάντα για να προκαλέσουν.

Δε νομίζω ότι κάνει τα πάντα για να προκαλέσει. Τουλάχιστον όχι πια, στην άγουρη περιοδό του ήταν αρκετά υπερβολικός, εδώ και 10 χρόνια όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι κάνει τα πάντα για να προκαλέσει. Τουλάχιστον όχι πια, στην άγουρη περιοδό του ήταν αρκετά υπερβολικός, εδώ και 10 χρόνια όχι.
Tον λατρεύω τον Αλμοδοβαρ κι ας μην το καταλάβατε :D
Όταν λέω ότι θέλει να προκαλέσει, δεν είναι απαραίτητα κακό.
Τον παρομοίασα με τον Dali, γιατί είναι και οι 2 σουρεαλιστές/υπερβολικοί/πέρα απ΄το συνηθισμένο, αλλά και οι δύο οι πιο διάσημοι καλλιτέχνες στο είδος τους.
Ο Almodovar αφού μιλάμε γι΄αυτόν, έχει φτάσει να είναι πιο δημοφιλής κι απ΄τον Spielberg :P

Ένας λόγος για το ότι σταμάτησε τις υπερβολές underwater, μπορεί να είναι και η ίδια η αναγνωρισιμότητα που ήδη έχει πετύχει ;), η ωρίμανση του καλλιτέχνη, η ωρίμανση του ίδιου ως ανθρώπου. :)



Κορυφαίες του ταινίες για μένα το "Μίλα της" και το "Όλα για τη Μητέρα μου" και οι 2 συγκαταλέγονται στις 5 καλύτερες ταινίες που έχω δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βρε το κατάλαβα ότι σου αρέσει!:P Αυτό που λες για τους λόγους που τον έκαναν να σταματήσει τα υπερβολικά του της "εποχής της νιότης" το έχω σκεφτεί κι εγώ. Όταν βγήκε ήταν περισσότερο αυθόρμητος, φαντάζομαι ήθελε να θίξει και με έντονο τρόπο το ζήτημα της ομοφυλοφιλίας προς την συντηρητική Ευρώπη (και την ακόμα πιο συντηρητική, νότια, καθολική Ισπανία), οπότε έβγαλε και τις συγκεκριμένες ταινίες. Τώρα είναι πιο συνειδητοποιημένος, μεστός και φυσικά έχει αφήσει το σημάδι του, κάτι που αντανακλάται και στα έργα του. Από τις ταινίες του οι καλύτερές μου είναι το "Μίλα της" και τα "Ψηλά τακούνια", αλλά κι οι άλλες μου αρέσουν περισσότερο ή λιγότερο. Δεν υπάρχει κάποια που να μην μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ο Πέδρο - και οι υπόλοιποι καλλιτέχνες της Movida - έδωσε τέλος στον Φραγκικό Μεσαίωνα της Ισπανίας, είπε τα πράγματα με το όνομά τους και κατήγγειλε καταστάσεις. Έκανε στην Ισπανική κοινωνία «ηλεκτροσόκ», και μέσα από τη χώρα –όχι από τη Γαλλία- και ενώ υπήρχαν πολύ περισσότερα «σταγονίδια» απʼ ότι σε μας, μετά το 1974.
Για παράδειγμα: Πόσοι βιασμοί αγορών από Καθολικούς Ιερωμένους δεν βγήκαν μετέπειτα στη φόρα;


διόρθωση: βιασμοί αγοριών. Τις αγορές τις βιάζουν, συνήθως, οι Τράπεζες!

Έχετε προσέξει και τα μουσικά θέματα που αναδεικνύονται μέσα από κάθε ταινία του; Είναι πολύ "ψαγμένα" και εναρμονίζονται πλήρως με την ιστορία των ταινιών του.
Κορυφαίο παράδειγμα η ερμηνεία του GAETANO VELOSO στο "κουκουρρουκουκου Παλόμα" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top