Πίστη και Λογική

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Δεν έχω ανάγκη να κάθομαι να προσεύχομαι και να παρακαλώ έναν θεό για τίποτα.

και σου ευχομαι να μην χρειαστει ποτε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
και σου ευχομαι να μην χρειαστει ποτε:)
Αχ και νά' ξερες... Έχω περάσει πραγματικά πάρα πολλές δύσκολες φάσεις στη μέχρι τώρα ζωή μου. Έχω δει πολλούς σε πολύ καλύτερη θέση από εμένα να παίρνουν ουσίες, να αυτοκτονούν, να παρακαλούν όλη την ημέρα το θεό τους. Εγώ δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
καλο μου δεν το πα με κακη διαθεση.:) με την καλυτερη το ειπα και φυσικα δεν ξερω τι περασες ουτε για κανεναν μας ξερουμε τι περναει γιαυτο ειχα παντα τον κανονα να σεβομαι τους παντες και τα παντα γιατι ποτε δεν ξερεις τι κρυβεται πισω απο την πλατη του καθενος και τι σταυρο κουβαλαει. χαιρομαι που ακουω οτι εσυ δεν εκανες αυτα που λες και μπραβο σου. :)
ειναι και καποιοι ομως που ισως νιωσουν την αναγκη για την βοηθεια του θεου. μην τους αδικας και μην τον απορριπτεις, ε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ο καθένας έχει τη δυνατότητα να πιστεύει ό,τι πιστεύει.Το να τον ακυρώνει κάποιος άλλος είναι ενοχλητικό,και ξεφεύγει από τα δικαιώματά του.Εγώ πιστεύω αυτό,εσύ πιστεύεις εκείνο,θα μάθουμε όταν πεθάνουμε και τέλος.Αυτό ισχύει και για τις δυο πλευρές.
[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ή να γράφω κάποιες απόψεις μου (όπως του ότι όσοι έχουν βιώματα από το θεό χρειάζονται θεραπεία από ψυχίατρο, γιατί είναι παρανοϊκοί) και να σβήνονται.
Δέχομαι ότι αυτή είναι η άποψή σου, κατάλαβε όμως κι εσύ, πως το να ονομάζεις συλλήβδην κάθε ένθεο παρανοϊκό, αποτελεί προσβολή προς μια κοινωνική ομάδα και απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ. (Εάν θέλεις να το συζητήσεις περαιτέρω αυτό με την ΟΔ, να ανοίξεις θέμα στη σχετική κατηγορία: Επικοινωνία με την ΟΔ. Αυτού του είδους οι συζητήσεις δεν επιτρέπονται μέσα στον δημόσιο χώρο του φόρουμ και είμαστε υποχρεωμένοι κάθε σχετικό μήνυμα να το διαγράφουμε.)

@SICX, Isiliel:
Το πρόβλημά σας ήταν η φράση μου "πίστη και λογική δεν πάνε μαζί". Γενικώς ένας άνθρωπος μπορεί να πιστεύει πολλά πράγματα, όμως η πίστη στο θεό και η τυφλή ακολούθηση της θρησκείας είναι πολύ διαφορετικά είδη πίστης. Πιστεύω, λοιπόν, ότι η επιστήμη έχει δίκαιο με τα μέχρι στιγμής δεδομένα και λέω ότι το πιθανότερο είναι ότι δεν υπάρχει θεός.
Αρχίζουμε να συνεννοούμαστε! ;)

Όπως είπα και πριν, ο θεός είναι τουλάχιστον μη αναγκαίος. Προσωπικά ως άνθρωπο δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει ή όχι.
Για σένα είναι μη αναγκαίος. Σεβαστό. Σεβάσου τώρα κι εσύ ότι για κάποιους άλλους είναι. Επειδή είναι καλό να μην ξεφύγουμε από το θέμα, εάν σε ενδιαφέρει, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση εδώ: Ασ' τον τρελό στην τρέλα του.

Ο άνθρωπος δεν έφτασε να έχει την σημερινή του πρόοδο χρησιμοποιώντας το ένστικτο.
Ο Άνθρωπος χωρίς ένστικτο (όπως και κάθε άλλο ζώο), θα ήταν καταδικασμένος. Ποια δύναμη πιστεύεις πως σπρώχνει τον άνθρωπο να εξηγήσει την ύπαρξή του και την ύπαρξη του σύμπαντος, εάν δεν είναι ένα βαθύτερο ένστικτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ο καθένας έχει τη δυνατότητα να πιστεύει ό,τι πιστεύει.Το να τον ακυρώνει κάποιος άλλος είναι ενοχλητικό,και ξεφεύγει από τα δικαιώματά του.Εγώ πιστεύω αυτό,εσύ πιστεύεις εκείνο,θα μάθουμε όταν πεθάνουμε και τέλος.Αυτό ισχύει και για τις δυο πλευρές.
Θέλεις να πιστεύεις; Δικαίωμά σου. Δε σου λέω να μην πιστεύεις. Απλώς λέω ότι εγώ δεν πιστεύω και αυτό εξέφρασα με τα μηνύματά μου. Δεν προσπάθησα να προσηλυτίσω κανέναν στην αθεϊα.

Μπορεί να μη σε κάνει εσένα έρμαιο κανενός, αλλά επειδή προέρχομαι από μία βαθειά χριστιανική οικογένεια, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτό δεν ισχύει για τους περισσότερους.


Δέχομαι ότι αυτή είναι η άποψή σου, κατάλαβε όμως κι εσύ, πως το να ονομάζεις συλλήβδην κάθε ένθεο παρανοϊκό, αποτελεί προσβολή προς μια κοινωνική ομάδα και απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ. (Εάν θέλεις να το συζητήσεις περαιτέρω αυτό με την ΟΔ, να ανοίξεις θέμα στη σχετική κατηγορία: Επικοινωνία με την ΟΔ. Αυτού του είδους οι συζητήσεις δεν επιτρέπονται μέσα στον δημόσιο χώρο του φόρουμ και είμαστε υποχρεωμένοι κάθε σχετικό μήνυμα να το διαγράφουμε.)


Αρχίζουμε να συνεννοούμαστε! ;)


Για σένα είναι μη αναγκαίος. Σεβαστό. Σεβάσου τώρα κι εσύ ότι για κάποιους άλλους είναι. Επειδή είναι καλό να μην ξεφύγουμε από το θέμα, εάν σε ενδιαφέρει, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση εδώ: Ασ' τον τρελό στην τρέλα του.


Ο Άνθρωπος χωρίς ένστικτο (όπως και κάθε άλλο ζώο), θα ήταν καταδικασμένος. Ποια δύναμη πιστεύεις πως σπρώχνει τον άνθρωπο να εξηγήσει την ύπαρξή του και την ύπαρξη του σύμπαντος, εάν δεν είναι ένα βαθύτερο ένστικτο;
Είναι προσβολή όσο είναι προσβολή και η άποψή μου ότι δεν υπάρχει θεός.
Στην ουσία αυτό που είπα είναι πόρισμα αυτής της άποψής μου. Αν πιστεύω ότι κάτι δεν υπάρχει και εσύ το βλέπεις, τότε θα σε θεωρήσω παρανοϊκό.

Όπως γράφει και το άρθρο που παρέθεσα προηγουμένως:
"...οι άνθρωποι ωθούνται βασικά από τις προϋπάρχουσες βιολογικές-εγκεφαλικές προδιαγραφές της εξέλιξης..."

Ο άνθρωπος δεν ωθείται από το ένστικτο για εξηγήσει τον κόσμο. Ωθείται από την περιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο άνθρωπος δεν ωθείται από το ένστικτο για εξηγήσει τον κόσμο. Ωθείται από την περιέργεια.
Περιέργεια έχει και ο γάτος μου (το λέει και η παροιμιώδης φράση "η περιέργεια σκότωσε τη γάτα"), αλλά δεν τον ενδιαφέρει να εξηγήσει τον κόσμο... :hmm:
Ίσως εδώ γεννάται το ερώτημα, αν η περιέργεια είναι ένστικτο... :hmm: Ίσως το κάνουμε νέο θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
συμφωνω με αυτα που λετε περι δικαιωματος για πιστη.

ομως προσεξε, το θεμα για μας ειναι αν για μας υπαρχει ή οχι, μα αυτο που εξεταζουμε εδω νομιζω ειναι αν αληθινα υπαρχει, οχι για μενα και για σενα αλλα για ολους ειτε τον δεχονται ειτε οχι.

αν υπαρχει λοιπον, δεν προσευχεσαι, κι ομως χρωστας πολλα σε αυτον...

αν δεν υπαρχει, εμεις, οσοι απο μας τεσπα, πιστευουμε, εχουμε μια αδυναμια κι εσυ την εχεις ξεπερασει.

αυτα λοιπον, α και πες γιατι αντιβαινει στη λογικη, γιατι ειναι μια παραλογη πραξη η πιστη? ;)

Περιέργεια έχει και ο γάτος μου (το λέει και η παροιμιώδης φράση "η περιέργεια σκότωσε τη γάτα"), αλλά δεν τον ενδιαφέρει να εξηγήσει τον κόσμο... :hmm:
Ίσως εδώ γεννάται το ερώτημα, αν η περιέργεια είναι ένστικτο... :hmm: Ίσως το κάνουμε νέο θέμα. :)

βασικα εχω την υποψια πως ενστικτο θα λεγαμε αυτο που σε κινει να βρεις νεους τροπους για να επιβιωνεις καλυτερα, οπως ο ανθρωπος που αναρωτηθηκε κι εκανε μικρες πρωτογονες εφευρεσεις, αυτο εχει σχεση με την επιβιωση, ειναι χρηστικο, αυτο ειναι ενστικτωδες. αυτο ομως που σε κανει να θελεις να μαθεις για τα αστρα ξερω γω, ειναι απλα περιεργεια που σου προκαλει η αγνοια/μυστηριο....δεν εχει σχεση με την επιβιωση/εξελιξη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Περιέργεια έχει και ο γάτος μου (το λέει και η παροιμιώδης φράση "η περιέργεια σκότωσε τη γάτα"), αλλά δεν τον ενδιαφέρει να εξηγήσει τον κόσμο... :hmm:
Ίσως εδώ γεννάται το ερώτημα, αν η περιέργεια είναι ένστικτο... :hmm: Ίσως το κάνουμε νέο θέμα. :)
Ο γάτος δεν έχει τη λογική για να αναπτύξει τέτοια περιέργεια και ακόμη και αν την έχει (την περιέργεια) πάλι του λείπει η λογική.

συμφωνω με αυτα που λετε περι δικαιωματος για πιστη.

ομως προσεξε, το θεμα για μας ειναι αν για μας υπαρχει ή οχι, μα αυτο που εξεταζουμε εδω νομιζω ειναι αν αληθινα υπαρχει, οχι για μενα και για σενα αλλα για ολους ειτε τον δεχονται ειτε οχι.

αν υπαρχει λοιπον, δεν προσευχεσαι, κι ομως χρωστας πολλα σε αυτον...

αν δεν υπαρχει, εμεις, οσοι απο μας τεσπα, πιστευουμε, εχουμε μια αδυναμια κι εσυ την εχεις ξεπερασει.

αυτα λοιπον, α και πες γιατι αντιβαινει στη λογικη, γιατι ειναι μια παραλογη πραξη η πιστη? ;)
Με τη σειρά των παραγράφων σου.

Για την ακρίβεια εδώ εξετάζουμε το αν είναι λογικό (από κάθε άποψη) να υπάρχει και όχι το αν υπάρχει.
Εγώ εξέφρασα την άποψη της επιστήμης με την οποία και συμφωνώ. Συνοπτικά: βαρύτητα-θεωρία Μ-δημιουργία σύμπαντος από το τίποτα χωρίς θεϊκή παρέμβαση-ξυράφι του Occam=>Δεν υπάρχει θεός.
Όσοι πιστεύουν, στην ουσία, δεν δέχονται το ξυράφι του Occam.
Η επιστήμη το δέχεται και το εφαρμόζει, όπως είπα, συνέχεια... Όσοι πιστεύουν στο θεό, δεν το δέχονται. Εδώ είναι που μπαίνει και η προσωπική άποψη του καθενός.

Ακόμη και αν υπάρχει, τι έγινε που δεν προσεύχομαι; Σημαίνει αυτό ότι είμαι κακός άνθρωπος ή ότι δεν έχω ηθικές αξίες;
Έχω πει και στο παρελθόν μέσα στο forum, ότι παρότι είμαι άθεος, η φερόμενη ως διδασκαλία του χριστού προωθεί τη βελτίωση της κοινωνίας (άσχετα που η εκκλησία την εκμεταλλεύεται προς το συμφέρον της). Παρότι, λοιπόν, άθεος έχω μία πολύ πιο χριστιανική ζωή από πολλούς χριστιανούς.

Εξήγησα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
δεν εξισωσα ποτε την αθεια με την ελλειψη ηθικης. προς το παρον θεωρια μ-δημιουργεια συμπαντος αποδεχομαι, και δεχομαι και θεο.....το occam για πες, δωσε λινκ , οτι θες.....δν το ξερω αλλα τις παραπανω τις εχω διαβασει και δε νομιζω να αντιταθω σε κατι τοσο λογικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως για την θεωρια Μ στη wiki που ειδα, λεει οτι αμφισβειται και δεν δεν επαληθευει πληρως..και δεν την δεχονται τοσο ο Χωκινγκ και αλλοι..

αλλη μια θεωρια για τη δημιουργια του συμπαντος ειναι..
εσυ λες δηλαδη οτι ανακαλυψες οτι αυτη ειναι η αληθεια,,και τελειωσε?

δεν θα δημιουργηθει αλλη θεωρια στο μελλον δηλαδη?

και ο Νευτων παλια,νομιζε οτι εξηγησε τα παντα στο συμπαν με τις θεωριες του βαρυτητας κλπ..και ειδαμε ολοι ποσο λιγα ξεραμε ακομα..

ξερουμε 100% πώς δημιουργηθηκε το Συμπαν?πες το μου να χαρω..
και αν το βρηκαμε,,γιατι συνεχιζουν να μελετουν οι επιστημονες παγκοσμιως,,και να τρεχουν τοσα σωματιδια στους επιταχυντες γυρω γυρω?


μερικες αποψεις περι της θεωριας Μ πχ..
It is anomalous to replace the four-dimensional continuum by a five-dimensional one and then subsequently to tie up artificially one of those five dimensions in order to account for the fact that it does not manifest itself. –Einstein to Paul Ehrenfest

String theorists don't make predictions, they make excuses. –Feynman, Noble Laureate

String theory is like a 50 year old woman wearing too much lipstick. –Laughlin, Nobel Laureate

“It is tragic, but now, we have the string theorists, thousands of them, that also dream of explaining all the features of nature. They just celebrated the 20th anniversary of superstring theory. So when one person spends 30 years, itʼs a waste, but when thousands waste 20 years in modern day, they celebrate with champagne. I find that curious.” Sheldon Glashow, Nobel Laureate
ειδικα το δευτερο σημειωμενο.. κατι μου θυμιζει..


ο Θεος δεν μπορει ουτε να αποδειχθει ουτε να απορριφθει μεσω της λογικης επιστημης κλπ..
μονο να προχωρησει προς τα πανω ,πιο θεωρητικα..
(οι παλιοι πιστευαν για θεους τη βροχη και τον κεραυνο ή τον Ηλιο πχ,,τωρα πιστευουμε σε πιο θεωρητικες πνευματικες οντοτητες..

αλλα η ανυπαρξια Θεου ή καποιας υπερτατης δυναμης..μοονο σαν αποψη και Πίστη και προσωπικη αναγκη μπορει να ειπωθει..και οχι με επιστημονικα πειραματικα τεκμηριωμενα δεδομενα..

και οποιος επιστημονας παει να αναλυσε επιστημονικα κατι τετοιο δεν θεωρηται σοβαρος,,και μαλλον στο ψιλο τον παιρνει η επιστημονικη κοινοτητα..

η Πιστη δεν ειναι παραλογη..
είναι υπερλογη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
παντως για την θεωρια Μ στη wiki που ειδα, λεει οτι αμφισβειται και δεν δεν επαληθευει πληρως..και δεν την δεχονται τοσο ο Χωκινγκ και αλλοι..

αλλη μια θεωρια για τη δημιουργια του συμπαντος ειναι..
εσυ λες δηλαδη οτι ανακαλυψες οτι αυτη ειναι η αληθεια,,και τελειωσε?

δεν θα δημιουργηθει αλλη θεωρια στο μελλον δηλαδη?

και ο Νευτων παλια,νομιζε οτι εξηγησε τα παντα στο συμπαν με τις θεωριες του βαρυτητας κλπ..και ειδαμε ολοι ποσο λιγα ξεραμε ακομα..

ξερουμε 100% πώς δημιουργηθηκε το Συμπαν?πες το μου να χαρω..
και αν το βρηκαμε,,γιατι συνεχιζουν να μελετουν οι επιστημονες παγκοσμιως,,και να τρεχουν τοσα σωματιδια στους επιταχυντες γυρω γυρω?
Ο Hawking στηρίχθηκε στην θεωρία Μ για να πει αυτά που είπε. Το είδες το video που έδωσα πριν;

Προφανώς δεν διάβασες όλα τα μηνύματα.
Είπα προηγουμένως: "Τα δέχομαι μέχρι να βρεθεί κάτι που θα τα αλλάξει-βελτιώσει-απορρίψει."
---
μερικες αποψεις περι της θεωριας Μ πχ..
ειδικα το δευτερο σημειωμενο.. κατι μου θυμιζει..


ο Θεος δεν μπορει ουτε να αποδειχθει ουτε να απορριφθει μεσω της λογικης επιστημης κλπ..
μονο να προχωρησει προς τα πανω ,πιο θεωρητικα..(οι παλιοι πιστευαν για θεους τη βροχη και τον κεραυνο ή τον Ηλιο πχ,,τωρα πιστευουμε σε πιο θεωρητικες πνευματικες οντοτητες..

αλλα η ανυπαρξια Θεου ή καποιας υπερτατης δυναμης..μοονο σαν αποψη και Πίστη και προσωπικη αναγκη μπορει να ειπωθει..και οχι με επιστημονικα πειραματικα τεκμηριωμενα δεδομενα..

και οποιος επιστημονας παει να αναλυσε επιστημονικα κατι τετοιο δεν θεωρηται σοβαρος,,και μαλλον στο ψιλο τον παιρνει η επιστημονικη κοινοτητα..

η Πιστη δεν ειναι παραλογη..
είναι υπερλογη..
Ο Einstein πέθανε πιστεύοντας ότι η κβαντομηχανική είναι λάθος.
Ο Feynman είπε ότι επιστήμη είναι η πίστη στην άγνοια των ειδικών.
Δεν έχει σημασία ποια είναι η άποψή τους για τη θεωρία Μ. Η άποψή τους είναι ότι απλά δεν τους αρέσει η θεωρία Μ, για αυτό και τη σχολιάζουν με τόσο χαζό τρόπο. Το θέμα είναι το κατά πόσον η θεωρία Μ εξηγεί και κάνει προβλέψεις. Τίποτε άλλο δεν έχει σημασία.

Είπα και προηγουμένως το γιατί δεν υπάρχει θεός βάσει της επιστήμης (στο προ-προηγούμενο μήνυμά μου μάλιστα έκανα μία σύνοψη, ξανά διάβασέ την).

Οι παλιοί πίστευαν στον θεό ήλιο, όπως λες, επειδή είχαν άγνοια του τι πραγματικά είναι ο ήλιο. Τώρα εσείς πιστεύετε σε μία άλλη μορφή θεού επειδή πάλι έχετε άγνοια για κάποια επιστημονικά συμπεράσματα.

Ο Hawking (ένας από τους μεγαλύτερους εν ζωή και μη θεωρητικούς φυσικούς) και άλλοι ασχολούνται με αυτό και είναι σοβαροί επιστήμονες με κύρος στην επιστημονική κοινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι παλιοί πίστευαν στον θεό ήλιο, όπως λες, επειδή είχαν άγνοια του τι πραγματικά είναι ο ήλιο. Τώρα εσείς πιστεύετε σε μία άλλη μορφή θεού επειδή πάλι έχετε άγνοια για κάποια επιστημονικά συμπεράσματα.
συμφωνω..

αρα,,παντα θα υπαρχει αναγκη θεου οσο υπαρχουν κενα γνωσης του συμπαντος..

για πες μου εσυ..
πότε υπολογιζεις οτι θα καταλαβουμε τα παντα για το συμπαν?:hmm: σε 500 ,1000 χρονια?
και εγω τότε θα δεχθω οτι η θρησκεια ειναι αχρηστη και ψευτικη..


δεν μπορω ν απορριψω την ιδεα δημιουργου θεου του συμπαντος κλπ,,οσο υπαρχουν τοσα κενα στη γνωση μας γιαυτο..

δεν θα χρειαζομαστε θρησκεια οταν γινουμε παντογνωστες
πριν λιγο διαβαζα απειρες "αποδειξεις" και λογικα επιχειρηματα που "αποδεικνύουν "την υπαρξη ή οχι ενος Θεου.και ειναι μια φιλοσοφικη πλεον συζητηση που δεν θα τελειωσει ποτέ..

οποτε κεθε σοβαρος επιστημων,,καλο ειναι να λεει"η αποψη μου περι Θεου ειναι αυτη.".
και οχι οτι απεδειξα οτι υπαρχει ή οχι Θεος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
exc,δεν έχει να κάνει με άγνοια.Η επιστήμη μπορεί να λέει ότι ο Θεός δεν είναι κατ'ανάγκην υπαρκτός.Όχι πως είναι σίγουρα ανύπαρκτος.Απο εκεί και πέρα έγγυται στη φιλοσοφία του καθενός.Μου αρέσει να πιστεύω πως αυτή η τάξη πραγμάτων από το Bing Bang ως την εξέλιξη είναι προιον βούλησης,ακομη κι αν θεωρητικα θα μπορουσαν να δημιουργηθουν και χωρις αυτην.

@Αγγελε:Και να κατακτήσουμε το σύμπαν τι?Αν υπάρχει Θεός,δε βρίσκεται κάπου εντός ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
@Αγγελε:Και να κατακτήσουμε το σύμπαν τι?Αν υπάρχει Θεός,δε βρίσκεται κάπου εντός ύλης.

δεν ειπα να κατακτησουμε..
ειπα να μαθουμε τα παντα για το συμπαν..-που συμπαν σημαινει κυριολεκτικα "τα παντα"-αρα εχει μεσα καθε μορφη υλης ενεργειας πνευματος ψυχης ή οτι αλλο..

και δεν πιστευω οτι θα τα μαθουμε ολα αυτα ποτέ(μαλλον μπορει καποτε να αυτοκαταστραφουμε. σαν αμυαλα παιδακια που παιζουν με τα ματια μιας κουζινας..) ..οποτε παντα θα χρειαζομαστε μια θρησκεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
συμφωνω..

αρα,,παντα θα υπαρχει αναγκη θεου οσο υπαρχουν κενα γνωσης του συμπαντος..

για πες μου εσυ..
πότε υπολογιζεις οτι θα καταλαβουμε τα παντα για το συμπαν?:hmm: σε 500 ,1000 χρονια?
και εγω τότε θα δεχθω οτι η θρησκεια ειναι αχρηστη και ψευτικη..


δεν μπορω ν απορριψω την ιδεα δημιουργου θεου του συμπαντος κλπ,,οσο υπαρχουν τοσα κενα στη γνωση μας γιαυτο..

δεν θα χρειαζομαστε θρησκεια οταν γινουμε παντογνωστες
πριν λιγο διαβαζα απειρες "αποδειξεις" και λογικα επιχειρηματα που "αποδεικνύουν "την υπαρξη ή οχι ενος Θεου.και ειναι μια φιλοσοφικη πλεον συζητηση που δεν θα τελειωσει ποτέ..

οποτε κεθε σοβαρος επιστημων,,καλο ειναι να λεει"η αποψη μου περι Θεου ειναι αυτη.".
και οχι οτι απεδειξα οτι υπαρχει ή οχι Θεος..
Και πάντα η επιστήμη με την πρόοδό της θα σας εξαναγκάζει να αλλάξετε άποψη για τον θεό...

Σε 500 χρόνια, σε 1000 χρόνια, σε 10000 χρόνια, κάποτε, ποτέ; Δεν ξέρω.
Προσφέρει, όμως, ήδη αρκετά τεκμήρια για αυτό (μη ύπαρξη θεού).

Ε, οκ, ας μην το συζητάμε τότε...
exc,δεν έχει να κάνει με άγνοια.Η επιστήμη μπορεί να λέει ότι ο Θεός δεν είναι κατ'ανάγκην υπαρκτός.Όχι πως είναι σίγουρα ανύπαρκτος.Απο εκεί και πέρα έγγυται στη φιλοσοφία του καθενός.Μου αρέσει να πιστεύω πως αυτή η τάξη πραγμάτων από το Bing Bang ως την εξέλιξη είναι προιον βούλησης,ακομη κι αν θεωρητικα θα μπορουσαν να δημιουργηθουν και χωρις αυτην.
Οκ, συμφωνώ εδώ. Είναι θέμα φιλοσοφία (το ξυράφι του Occam είναι φιλοσοφική πρόταση), αυτό είπα και πριν.
οποτε παντα θα χρειαζομαστε μια θρησκεια..
Θα χαίρεται πολύ η εκκλησία με αυτήν τη άποψη μερικών.
Θα βγάλει πολλά χρήματα ακόμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι Αγγελε πως με μπερδεύουν οι λόγοι που πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και πάντα η επιστήμη με την πρόοδό της θα σας εξαναγκάζει να αλλάξετε άποψη για τον θεό...
απλα μετακινειται ο Θεος προς τα πιο θεωρητικα(και γινεται πιο ισχυρος σαν ιδεα)..κοινως οταν η επιστημη λεει οτι ο ηλιος δεν ειναι θεος,,αλλα μια φλεγομενη σφαιρα,,τοτε δημιουργείται θρησκεια που βαζει το θεο ως ενα αοριστο πνευμα,,ως μια οντοτητα,,περα απο εκει που αγγιζει η επιστημη..

η επιστημη μοιαζει να κυνηγαει τη θρησκεια και το Θεο προς τα πανω,,και ουσιαστικα την κανει καλυτερης ποιοτητας βαθυτερη και ισχυροτερη..

ποτέ δεν θα την πιασει,,,εκτος απο οταν οπως ειπα πριν γινουμε εμεις παντογνωστες υπερτατα οντα κλπ..
οταν γινουμε θα ηθελα βεβαια να ειμαι εκει..

Η αλήθεια είναι Αγγελε πως με μπερδεύουν οι λόγοι που πιστεύεις.
και ποιος σου ειπε οτι πιστευω?:worry:
μακαρι να ηξερα αν υπαρχει Θεος..ισως μια ζωη να το ψαχνω..
ειμαι περισσοτερο λογικο επιστημονικο μυαλο..

και αφου η επιστημη δεν μπορει να απαντησει στα ερωτηματα θρησκειας,,δυσκολευουμαι να απαντησω και εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
απλα μετακινειται ο Θεος προς τα πιο θεωρητικα(και γινεται πιο ισχυρος σαν ιδεα)..κοινως οταν η επιστημη λεει οτι ο ηλιος δεν ειναι θεος,,αλλα μια φλεγομενη σφαιρα,,τοτε δημιουργείται θρησκεια που βαζει το θεο ως ενα αοριστο πνευμα,,ως μια οντοτητα,,περα απο εκει που αγγιζει η επιστημη..

η επιστημη μοιαζει να κυνηγαει τη θρησκεια και το Θεο προς τα πανω,,και ουσιαστικα την κανει καλυτερης ποιοτητας βαθυτερη και ισχυροτερη..

ποτέ δεν θα την πιασει,,,εκτος απο οταν οπως ειπα πριν γινουμε εμεις παντογνωστες υπερτατα οντα κλπ..
οταν γινουμε θα ηθελα βεβαια να ειμαι εκει..

Εγώ πάλι πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο, όλο και περισσότεροι άνθρωποι δε θα πιστεύουν πια στο θεό μέχρι σιγά-σιγά να γίνουν σχεδόν όλοι άθεοι. Ο χρόνος θα δείξει και δε θα ζούμε μέχρι τότε...
και ποιος σου ειπε οτι πιστευω?:worry:
μακαρι να ηξερα αν υπαρχει Θεος..ισως μια ζωη να το ψαχνω..
ειμαι περισσοτερο λογικο επιστημονικο μυαλο..

και αφου η επιστημη δεν μπορει να απαντησει στα ερωτηματα θρησκειας,,δυσκολευουμαι να απαντησω και εγω..
lol?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top