Μονογαμία Vs Πολυγαμία

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι! Μην τα ξαναλέμε. Τα έχει πει και η Fisher.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.


Συγγνωμη, αλλα εισαι της αποψης οτι ειναι δυνατον καποιος να ειναι ερωτευμενος με πανω απο ενα ατομο?!

Σαφεστατα και ναι...γιατι οχι;Ποιος το απαγορευει;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι! Μην τα ξαναλέμε. Τα έχει πει και η Fisher.

Ωστόσο, υπάρχουν όλων των ειδών οι επιπλοκές σ' αυτό. Σ' αυτά τα τρία εγκεφαλικά συστήματα, επιθυμία για σεξ, ρομαντική αγάπη και προσκόλληση - δεν πάνε πάντα μαζί. Μπορούν, όμως να συνυπάρχουν. Γι' αυτό και το ευκαιριακό σεξ δεν είναι τόσο ευκαιριακό. Με τον οργασμό έχουμε μια αύξηση της ντοπαμίνης.
Η ντοπαμίνη συνδέεται με την ρομαντική αγάπη, και μπορούμε να ερωτευθούμε κάποιον με τον οποίο κάνουμε σεξ. Με τον οργασμό έχουμε μια αύξηση της οξυτοκίνης και της βασοπρεσίνης - αυτές συνδέονται με την προσκόλληση. Γι' αυτό αισθανόμαστε αυτό το αίσθημα της κοσμικής ένωσης με κάποιον αφού κάναμε σεξ μαζί του.


Αλλά αυτά τα τρία εγκεφαλικά συστήματα, η επιθυμία για σεξ, η ρομαντική αγάπη και η προσκόλληση, δεν είναι πάντα συνδεδεμένα μεταξύ τους.
Μπορεί να αισθάνεστε μια βαθιά προσκόλληση με ένα μόνιμο σύντροφο ενώ ταυτόχρονα αισθάνεστε έντονη ρομαντική αγάπη για κάποιον άλλο, ενώ αισθάνεστε σεξουαλική παρόρμηση για ανθρώπους που δεν σχετίζονται με τους άλλους συντρόφους. Εν συντομία, είμαστε ικανοί να αγαπάμε περισσότερους από έναν ανθρώπους ταυτόχρονα.


1ον. Το "εν συντομια..." δεν καταλαβαινω απο που βγαινει βασει των ανωτερω.

2ον. Δε διαβασα κατι που να λεει οτι ταυτοχρονα μπορεις να εισαι ερωτευμενος με δυο ατομα.
&
3ον. Συμφωνω οτι σεξ, ρομαντική αγάπη και προσκόλληση δεν πανε παντα μαζι.
Σεξ, ρομαντικη αγαπη (ερωτας), προσκολληση (συνηθεια) -ναι
Σεξ, ρομαντικη αγαπη - ναι
Σεξ σκετο - ναι

Οπως λεει και η Φισερ "
Μπορεί να αισθάνεστε μια βαθιά προσκόλληση με ένα μόνιμο σύντροφο ενώ ταυτόχρονα αισθάνεστε έντονη ρομαντική αγάπη για κάποιον άλλο, ενώ αισθάνεστε σεξουαλική παρόρμηση για ανθρώπους που δεν σχετίζονται με τους άλλους συντρόφους."
Δε μιλαει για καποιο ατομο που ειναι ερωτευμενο με δυο ανθρωπους ταυτοχρονα.


Σαφεστατα και ναι...γιατι οχι;Ποιος το απαγορευει;:worry:

Οι καταγραφές μας.


Θα απαντησω τι συμβαινει σε μενα προσωπικα...
Δεν το απαγορευει τιποτα.
Αλλα δεν εχω υπαρξει ταυτοχρονα ερωτευμενη με 2 ανθρωπους ποτε μεχρι τωρα. Και οταν ΗΜΟΥΝ/ΕΙΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ερωτευμενη, δε θελησα/θελω σεξουαλικα καποιον αλλο.
Τωρα, εαν εχει συμβει σε καποιον και ειναι πολυ σιγουρος οτι ειναι ερωτας αυτο που ενοιωσε παραλληλα και για τους δυο ανθρωπους...γκουντ φορ χιμ, αλλα αδιανοητο για μενα.
Τωρα σε ποιες καταγραφες αναφερεσαι Δημητρα, ειλικρινα, δε γνωριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Δεν ειχα κουραγιο να διαβασω ολα τα ποστ αλλα νομιζω πως ειναι καθαρα προσωπικος ο τροπος που βλεπει καποιος την πολυγαμια και ειδικα αν ποτε του δεν ειχε τετοια σχεση.
Η δικη μου εμπειρια λεει οτι η πολυγαμικη σχεση δεν ειναι χυδαια δεν περιλαμβανει αρσενικες πουτανες ουτε εκφυλισμενες γυναικες ειναι καποια απο τα σχολια που με εντυπωσιαν σε διαφορα ποστ.
Ηταν μια απλη σχεση φιλικη αγαπησιαρικη σχεση τρυφερη παθιασμενη χωρις ζηλια που ειναι και δεν πηρε τηλ γιατι αργησε κτλ.
Την ειχαμε απο κοινου οριοθετησει και σεβαστει και οι δυο κρατησε δυο χρονια περιπου και εξελιχθηκε σε μια καταπληκτικη σχεση ζωης καθαρα φιλικα τωρα πια .
Αν ολο αυτο εμενα με κανει φτηνη διαθεσιμη ευκολη και εκεινον μαλακα αρσενικο πουτανακι κτλ σας λεω οτι ειστε βαθια νυχτωμενοι και απορω αν ανθρωποι που εκφραζονται ετσι εχουν την ικανοτητα να αγαπουν πραγματικα τον συντροφο τους μονιμο η περιστασιακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ειχα κουραγιο να διαβασω ολα τα ποστ αλλα νομιζω πως ειναι καθαρα προσωπικος ο τροπος που βλεπει καποιος την πολυγαμια και ειδικα αν ποτε του δεν ειχε τετοια σχεση.
Η δικη μου εμπειρια λεει οτι η πολυγαμικη σχεση δεν ειναι χυδαια δεν περιλαμβανει αρσενικες πουτανες ουτε εκφυλισμενες γυναικες ειναι καποια απο τα σχολια που με εντυπωσιαν σε διαφορα ποστ.
Ηταν μια απλη σχεση φιλικη αγαπησιαρικη σχεση τρυφερη παθιασμενη χωρις ζηλια που ειναι και δεν πηρε τηλ γιατι αργησε κτλ.
Την ειχαμε απο κοινου οριοθετησει και σεβαστει και οι δυο κρατησε δυο χρονια περιπου και εξελιχθηκε σε μια καταπληκτικη σχεση ζωης καθαρα φιλικα τωρα πια .
Αν ολο αυτο εμενα με κανει φτηνη διαθεσιμη ευκολη και εκεινον μαλακα αρσενικο πουτανακι κτλ σας λεω οτι ειστε βαθια νυχτωμενοι και απορω αν ανθρωποι που εκφραζονται ετσι εχουν την ικανοτητα να αγαπουν πραγματικα τον συντροφο τους μονιμο η περιστασιακο

Κατερινα, μηπως αναφερεσαι σε ελευθερη σχεση και οχι σε παραλληλη?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Αναφερομαι σε σχεση που ο καθενας αν ηθελε μπορουσε να κανει sex με καποιον αλλο τριτο ατομο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εσυ δηλαδη ερωτευεσαι και αγαπας χωρις να περιμενεις ανταποκριση? Διοτι, εαν περιμενεις, τοτε ανιοτελεια δεν υπαρχει.

Μα δεν αναφερθηκα σε εξουσια. Σε μια σχεση δε θα πρεπει να εξουσιαζεσαι αλλα ουτε και να εξουσιαζεις. Θα πρεπει να συμπορευεσαι. Συγγνωμη που θελω εναν ανθρωπο και οχι δυο-τρεις παραλληλα. Τους δυο-τρεις παραλληλα θα τους ηθελα στην περιπτωση εκεινη που η σχεση μου εχει "τρυπες". Και τοτε γιατι να την κρατησω?! Ειδικα οταν βρισκεσαι σε μια φαση ζωης που ξερεις τι θελεις, πως το θελεις και δε συμβιβαζεσαι με κατι λιγοτερο.
Τι να πω, οταν ειμαι πραγματικα ερωτευμενη με καποιον, δεν εχω ποθησει παραλληλα και καποιον αλλο. Οταν ποθησα καποιον αλλον, συνειδητοποιησα πως δεν ειμαι πλεον. Πως ειχα μπερδεψει τη συνηθεια και την αγαπη με τον ερωτα.
Κατ΄'αρχην δεν αναφερομαι σε πολυγαμικη αλλα σε μονογαμικη σχεση.Και βεβαιως μιλας για εξουσια στη σχεση διοτι ''οταν απαγορευεις στον συντροφο σου να σκεφτει την Ρουπα απεναντι'' τον εξουσιαζεις...Ο συντροφος σου ειναι ελευθερος ανθρωπος ....δεν μπορεις να το βαλεις το μυαλο σε καλουπια ...και μπορει να σε αγαπα βαθεια αλλα σε καποια στιγμη της ζωης του για τους χι,ψι λογους να θελησει να δει κατι στην Ρουπα απεναντι...(αυτο το κατι μπορει να ειναι ειτε κατι ανουσιο ,παροδικο και δευτερευον που δεν θιγει την σχεση σας ).
Δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που δινουν συμβουλες...αλλα καλη μου ενα θα σου πω ...μην εισαι και τοσο απολυτη για τη ζωη σου .Μην προδικαζεις το μελλον γιατι δεν ξερεις τι θα σου φερει....Αυτο το '' οταν ειμαι πραγματικα ερωτευμενη με καποιον, δεν εχω ποθησει παραλληλα και καποιον αλλο '' δεν ξερεις η ζωη πως μπορει να σου το φερει καμια φορα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κατ΄'αρχην δεν αναφερομαι σε πολυγαμικη αλλα σε μονογαμικη σχεση.Και βεβαιως μιλας για εξουσια στη σχεση διοτι ''οταν απαγορευεις στον συντροφο σου να σκεφτει την Ρουπα απεναντι'' τον εξουσιαζεις...Ο συντροφος σου ειναι ελευθερος ανθρωπος ....δεν μπορεις να το βαλεις το μυαλο σε καλουπια ...και μπορει να σε αγαπα βαθεια αλλα σε καποια στιγμη της ζωης του για τους χι,ψι λογους να θελησει να δει κατι στην Ρουπα απεναντι...(αυτο το κατι μπορει να ειναι ειτε κατι ανουσιο ,παροδικο και δευτερευον που δεν θιγει την σχεση σας ).
Δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που δινουν συμβουλες...αλλα καλη μου ενα θα σου πω ...μην εισαι και τοσο απολυτη για τη ζωη σου .Μην προδικαζεις το μελλον γιατι δεν ξερεις τι θα σου φερει....Αυτο το ''
οταν ειμαι πραγματικα ερωτευμενη με καποιον, δεν εχω ποθησει παραλληλα και καποιον αλλο '' δεν ξερεις η ζωη πως μπορει να σου το φερει καμια φορα ;)


Καταρχας, δεν απαγορευω σε κανεναν τιποτα. Ειναι ελευθερος να νοιωσει ο,τι γουσταρει για οποιον γουσταρει. Εγω ξενερωνω, οταν ο αλλος θα δειξει το οποιο ενδιαφερον προς ενα τριτο ατομο. Ειναι κατι που συμβαινει και δεν επιδιωκω.
Σοου, ας κανει ο,τι θελει, απλα εγω δε θα συνεχισω να ειμαι μαζι του, αφου πλεον δε θα αισθανομαι τα ιδια πραγματα.
Κατα δευτερον πως εννοεις το "αγαπαει βαθεια" ? Για να μπορεσω να απαντησω καταλληλως και να μην ειμαι εκτος θεματος.
Και τελος, σε ευχαριστω πολυ για τη νουθεσια...Δε διαφωνω οτι το μελλον ειναι ικανο να μας εκπληξει, αλλα εχω μια καποια εμπερια ικανη, ωστε να μπορω τλχ για την ωρα να γνωριζω αρκετα καλα το πως ειμαι οταν ερωτευομαι, αγαπαω, ποθω και τι θελω απο μια σχεση.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπορείς να είσαι πολυγαμικός χωρίς να έχεις προδώσει ή να έχεις απατήσει. :hmm:
Nαι. Μονο αν ειναι και ο αλλος, κ τα εχετε συμφωνησει εξ αρχης, αρα δεν τιθεται καν θεμα. Χαιρω πολυ.

Σωστά. Αυτό που διερωτώμαι είναι γιατί να πληγωθεί συναισθηματικά από την πράξη, αν δεν τον/την πληγώνει η επιθυμία. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω ποιά η διαφορά.
Το εξηγησα ΜΟΛΙΣ σε αυτο που εκανες παραθεση! Μαλλον τοτε δε την καταλαβαινεις για αλλο λογο.

Με ποιό τρόπο; :confused:
Κι αυτο το ειπα. Οι μονογαμικοι λες οτι αντιστεκονται με τον πειρασμο, αρα η επιθυμια υπαρχει, αρα υποκριτικο. Και ειπες οτι αν θα εισαι με μονογαμικο, "δε θα κανεις τα δικα σου". Αρα θα χρειαστει να αντισταθεις και συ στον πειρασμο, και θα εισαι και συ υποκριτρια τοτε. Και το ξερεις απο τωρα. Αρα αν εισαι τοοοσοο σιγουρη για οσα λες εδω στο τοπικ, τοτε δε θα πρεπει να εισαι ποτε με μονογαμικο ανθρωπο.

Γιατί, δεν κάνω σεξ με το σύντροφο μου;
Μα δε σημαινει τιποτα αμα το μοιραζεσαι και με αλλους 2,3,5. Δεν εχει αξια. Δεν μοιραζεσαι κατι προσωπικο. Γιατι προφανως το σεξ, για σενα, δεν ειναι κατι προσωπικο. Ειναι κατι τυπικο, σαν το φαγητο οπως ειπες, το χεσιμο θα προσθεσω εγω κλπ. Προσωπικα βρισκω ρηχη και ανωριμη αυτην την αντιληψη για το σεξ. Ισως εχει να κανει και με τα βιωματα του καθενος.

Όσο και να το διαβάσω, το ίδιο συμπέρασμα βγαίνει.
Το ιδιο συμπερασμα βγαζεις εσυ, θελεις να πεις. Ο καθενας με τις δυνατοτητες του i guess. Σκεφτηκα οτι μαλλον δε το διαβασες καλα, και οτι αν το διαβαζες θα σου ηταν ευκολο να το καταλαβεις, αλλά προφανως εκανα λαθος.

Μάλλον τα γραπτά σου είναι λιγότερο πολυεπίπεδα απ'ότι θέλεις να πιστεύεις :hehe:
Οριστε ; Συγνωμη..ειμαι τοσα χρονια εδω και ειδες πουθενα να εχω πει, ή υπονοησει ή θεωρησει οτι γραφω πολυεπιπεδα ; Μαλλον με μπερδευεις με αλλους, που αρεσκονται στις σαλτσες και τις εντυπωσεις. Αντιθετως, γραφω πολυ απλά, γιαυτο και δε φανταστηκα πως (ειδικα εσυ), δε θα καταλαβαινες τι ειπα. Αν θελεις μπορω να στο αναλυσω αλλά πραγματικα, μου φαινεται περιττο. Πολυ ευκολα φαινεται τι ειπα, κ οτι αυτο που απαντησες ηταν αλλα αντι αλλων. Εγω προτεινω να το ξαναδιαβασεις. :P

Απο πού προκύπτει αυτό; Αν τύχαινε, θα έκανα κάτι, αφού είχα και το ελεύθερο, και ήξερα ότι δεν θα πλήγωνε το σύντροφο μου.
Αν τυχαινε...αρα δεν εχει τυχει....αρα μην εισαι καταρχας σιγουρη τι θα εκανες. Πρωτο αυτο. Και δευτερον, πως λες τωρα οτι "θα εκανες κατι", αφου λιγο πριν ειπες οτι αν θα ησουν με μονογαμικο ανθρωπο και "δε θα εκανες τα δικα σου" :confused:

Αντί να πετάς αόριστα υπονοούμενα περί άγνοιας του συνομιλητή σου, είσαι ικανός να αποδείξεις που έγκειται αυτή η άγνοια;
Δεν ηταν υποννοουμενο, ευθεως το ειπα. Εσυ εισαι ικανη αφενος να διαβαζεις προσεκτικα, και αφεταιρου να μην απαντας επιπολαια και απαξιωτικα στο συνομιλητη σου; Αν ναι, ολα οκ. Αν οχι, θα ερχονται και οι αναλογες απαντησεις.
Η αγνοια λοιπον εγειται στο οτι καποιοι, και εσυ μαζι, νομιζουν οτι ξερουν πραγματα για τα οποια η επιστημονικη κοινοτητα ακομα δεν εχει καταληξει. πχ οτι οι ανθρωποι ειναι πολυγαμικα οντα εκ φυσεως. Οχι. Δε το ξερετε. Και πολυ αμφιβαλλω αν 9 στους 10 εκεινων που εχουν "αποψη" για τετοια θεματα, εχουν διαβασει τιποτα σχετικο και το εχουν ψαξει σε βαθος και οχι τσαπατσουλικα και επιφανειακα. Προσωπικα το χω ψαξει στο παρελθον, το ψαχνω (και θα το ψαχνω) και ακομα δε μπορω να βαλω ταμπελες "οι ανθρωποι ειναι πολυγαμικοι, και οι μονογαμικοι ειναι υποκριτες και βασανιζονται", "η ερωτικη αγαπη ειναι ετσι, κι οχι αλλιως" κλπ. Ισα ισα μαλιστα, οι μελετες που ακουω μεχρι στιγμης, δεν κλινουν προς καποιες απο τις πολυ "προοδευτικες" αποψεις που ακουω εδω.

Ναι! Μην τα ξαναλέμε. Τα έχει πει και η Fisher.
Α καλα....για να καταλαβετε....ειχε πει η Δημητρα (Isiliel) οτι η επιστημονας δρ.Φισερ επιβεβαιωνε τη θεση της. Και εχοντας δει και τα 2 σχετικα βιντεο ....που η ιδια εκανε τον υποτιτλισμο αν δε κανω λαθος.....η Φισερ δεν λεει κατι τετοιο και απαντησα...ΣΕ αυτο ΕΔΩ το ιδιο τοπικ! με το παρακατω :

"Εκτος αν ξαφνικά τα αγγλικά που γνωριζω, άλλαξαν χωρις να μου το πει κανενας, η Φισερ και στα 2 βιντεο στο TED δε λεει τιποτα τετοιο. Δε λεει πουθενα οτι μπορουμε να ειμαστε πραγματικα ερωτευμενοι με 2+ ατομα. Ισα ισα το αντιθετο λεει. Και μαλιστα το διαχωριζει ξεκαθαρα απο την σεξουαλικη ελξη. Και επισης λεει οτι εχουμε πολλα ακομα να ανακαλυψουμε στο θεμα."

Αλλα οταν καποιος ΘΕΛΕΙ να πιστεψει κατι συγκεκριμενο, και οχι την αληθεια, κανει πως δεν ακουει.
Και η πλακα ειναι οτι χαιρονται κιολας , γιατι ειναι αιθεροβαμωνες και οχι ρεαλιστες! Ειναι κακο πραγμα ο ρεαλισμος παιδια. Eιναι εκφανση του Σατανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Nαι. Μονο αν ειναι και ο αλλος, κ τα εχετε συμφωνησει εξ αρχης, αρα δεν τιθεται καν θεμα. Χαιρω πολυ.
Προφανώς αναφέρομαι σε τέτοιες περιπτώσεις.
Κι αυτο το ειπα. Οι μονογαμικοι λες οτι αντιστεκονται με τον πειρασμο, αρα η επιθυμια υπαρχει, αρα υποκριτικο. Και ειπες οτι αν θα εισαι με μονογαμικο, "δε θα κανεις τα δικα σου". Αρα θα χρειαστει να αντισταθεις και συ στον πειρασμο, και θα εισαι και συ υποκριτρια τοτε. Και το ξερεις απο τωρα. Αρα αν εισαι τοοοσοο σιγουρη για οσα λες εδω στο τοπικ, τοτε δε θα πρεπει να εισαι ποτε με μονογαμικο ανθρωπο.
Ε δεν είμαστε καλά. Αυτό το εξήγησα και στο ποστ που απαντάς. Μα τι στο καλό, δεν διαβάζεις τι σου γράφουν;
Πάμε πάλι: Υποκριτικό θεωρώ το να σε ενοχλεί η πράξη και όχι η επιθυμία. Όχι το να αντιστέκεσαι στην επιθυμία αυτή για να μην πληγώσεις το σύντροφο σου! Με άλλα λόγια: Το να απαιτείς από το σύντροφο σου κάτι τέτοιο είναι υποκριτικό, όχι το να το κάνεις.
Μα δε σημαινει τιποτα αμα το μοιραζεσαι και με αλλους 2,3,5. Δεν εχει αξια. Δεν μοιραζεσαι κατι προσωπικο. Γιατι προφανως το σεξ, για σενα, δεν ειναι κατι προσωπικο. Ειναι κατι τυπικο, σαν το φαγητο οπως ειπες, το χεσιμο θα προσθεσω εγω κλπ. Προσωπικα βρισκω ρηχη και ανωριμη αυτην την αντιληψη για το σεξ. Ισως εχει να κανει και με τα βιωματα του καθενος.
Άλλο σεξ κάνεις με το σύντροφο σου και άλλο σεξ θα κάνεις με κάποιον που είναι ορμή της στιγμής. Ορισμένοι τους δίνουν και διαφορετικές λέξεις, σεξ vs έρωτας.

Το ιδιο συμπερασμα βγαζεις εσυ, θελεις να πεις. Ο καθενας με τις δυνατοτητες του i guess. Σκεφτηκα οτι μαλλον δε το διαβασες καλα, και οτι αν το διαβαζες θα σου ηταν ευκολο να το καταλαβεις, αλλά προφανως εκανα λαθος.
Ναι, να με συγχωρείς, είμαι λίγο ηλίθια και δεν τα πιάνω εύκολα. Ο καθένας με τις δυνατότητες του, τι να κάνουμε, εγώ όταν μοίραζαν μονάδες IQ κρατούσα ομπρέλα. :D

Οριστε ; Συγνωμη..ειμαι τοσα χρονια εδω και ειδες πουθενα να εχω πει, ή υπονοησει ή θεωρησει οτι γραφω πολυεπιπεδα ; Μαλλον με μπερδευεις με αλλους, που αρεσκονται στις σαλτσες και τις εντυπωσεις. Αντιθετως, γραφω πολυ απλά, γιαυτο και δε φανταστηκα πως (ειδικα εσυ), δε θα καταλαβαινες τι ειπα. Αν θελεις μπορω να στο αναλυσω αλλά πραγματικα, μου φαινεται περιττο. Πολυ ευκολα φαινεται τι ειπα, κ οτι αυτο που απαντησες ηταν αλλα αντι αλλων. Εγω προτεινω να το ξαναδιαβασεις. :P
Το να θεωρείς ότι διαβάζοντας το ίδιο γραπτό δεύτερη φορά θα βγουν διαφορετικά συμπεράσματα είναι ο ορισμός της τρέλας. Άρα ή με θεωρείς τρελή, ή θεωρείς ότι τα γραπτά σου είναι πολυεπίπεδα. Να υποθέσω ότι αφού απέκλεισες το δεύτερο, είναι ώρα να προσβληθώ; :D

Αν τυχαινε...αρα δεν εχει τυχει....αρα μην εισαι καταρχας σιγουρη τι θα εκανες.
Από τη στιγμή που ήξερα ότι δεν τον ενοχλεί, δε βρίσκω λόγο να μην το έκανα.

Πρωτο αυτο. Και δευτερον, πως λες τωρα οτι "θα εκανες κατι", αφου λιγο πριν ειπες οτι αν θα ησουν με μονογαμικο ανθρωπο και "δε θα εκανες τα δικα σου" :confused:
Προφανώς αναφερόμουν σε περίπτωση σχέσης που κάτι τέτοιο επιτρέπεται, όχι σε μονογαμική σχέση.

Δεν ηταν υποννοουμενο, ευθεως το ειπα. Εσυ εισαι ικανη αφενος να διαβαζεις προσεκτικα, και αφεταιρου να μην απαντας επιπολαια και απαξιωτικα στο συνομιλητη σου; Αν ναι, ολα οκ. Αν οχι, θα ερχονται και οι αναλογες απαντησεις.
Και η ανάλογη αδιαφορία προς αυτές από τη μεριά μου. Cheers! :D

Η αγνοια λοιπον εγειται στο οτι καποιοι, και εσυ μαζι, νομιζουν οτι ξερουν πραγματα για τα οποια η επιστημονικη κοινοτητα ακομα δεν εχει καταληξει. [...] Ισα ισα μαλιστα, οι μελετες που ακουω μεχρι στιγμης, δεν κλινουν προς καποιες απο τις πολυ "προοδευτικες" αποψεις που ακουω εδω.
Εδώ καλά καλά δεν καταλαβαίνεις καν τι απόψεις ακούς εδώ, κρίνοντας από το παρακάτω...

Δε λεει πουθενα οτι μπορουμε να ειμαστε πραγματικα ερωτευμενοι με 2+ ατομα. Ισα ισα το αντιθετο λεει. Και μαλιστα το διαχωριζει ξεκαθαρα απο την σεξουαλικη ελξη.
Εγώ τι λέω τόση ώρα;;;; Πρέπει να έχω γράψει τουλάχιστον 3 φορές ότι προσωπικά δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ερωτευτώ πάνω από 1 άτομο ταυτόχρονα και ότι δεν το πολυκαταλαβαίνω σε άλλους (χωρίς να είμαι ενάντια, I try to keep an open mind about everything). Πρέπει να έχω γράψει τουλάχιστον 5 φορές ότι η όποια πολυγαμικότητα υποστηρίζω αφορά το σεξ και μόνον και ότι τα διαχωρίζω. Ακριβώς ο,τι λέει και η Fischer δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε δεν είμαστε καλά. Αυτό το εξήγησα και στο ποστ που απαντάς. Μα τι στο καλό, δεν διαβάζεις τι σου γράφουν; Πάμε πάλι: Υποκριτικό θεωρώ το να σε ενοχλεί η πράξη και όχι η επιθυμία. Όχι το να αντιστέκεσαι στην επιθυμία αυτή για να μην πληγώσεις το σύντροφο σου! Με άλλα λόγια: Το να απαιτείς από το σύντροφο σου κάτι τέτοιο είναι υποκριτικό, όχι το να το κάνεις.
Ναι και σου εξηγησα γιατι η πραξη εχει διαφορα. Διοτι δεν ειναι πραγματικη επιθυμια η ελξη, ειναι ορμη που ειναι στη φυση μας. Αρα δεν τιθεται θεμα "επιθυμιας" συνειδητης, αρα δεν τιθεται θεμα "προδοσιας", αρα και θεμα υποκρισιας. Οκ τωρα που το ξαναεξηγησα ;

Παντως δεν απαντας : οταν εισαι με μονογαμικο, ειπες δε θα "κανεις τα δικα σου" (δλδ σεξ με οποιον θες) γιατι θα τα εχετε συμφωνησει απο πριν. Αρα θαρθει καποια στιγμη που θα ηθελες και επειδη συμφωνησατε, δε θα το κανεις. Αρα, θα "καταπιεστεις" κ συ οπως λες για τους μονογαμικους. Comments?

Άλλο σεξ κάνεις με το σύντροφο σου και άλλο σεξ θα κάνεις με κάποιον που είναι ορμή της στιγμής. Ορισμένοι τους δίνουν και διαφορετικές λέξεις, σεξ vs έρωτας.
Ο ανθρωπος που βλεπει το σεξ σαν απλα μια αναγκη, οπως το φαγητο, να σαι σιγουρη οτι θα το βλεπει ετσι με οποιον κι αν το κανει. Και συνεπως δε θα χει διαφορά το με ποιον. Ή αν θελεις, δε θα χει τη διαφορα που μετραει. Σε καθε περιπτωση, you're spliting hair.

Ναι, να με συγχωρείς, είμαι λίγο ηλίθια και δεν τα πιάνω εύκολα. Ο καθένας με τις δυνατότητες του, τι να κάνουμε, εγώ όταν μοίραζαν μονάδες IQ κρατούσα ομπρέλα. :D
Αν ειχες τετοια αποψη για τον εαυτο σου, δε θα μιλουσες οπως μιλας. Αρα δεν ειναι θεμα ηλιθιοτητας, αλλά εριστικοτητας, βιασυνης, προσοχης, εγωισμουκλπ.:)

Το να θεωρείς ότι διαβάζοντας το ίδιο γραπτό δεύτερη φορά θα βγουν διαφορετικά συμπεράσματα είναι ο ορισμός της τρέλας. Άρα ή με θεωρείς τρελή, ή θεωρείς ότι τα γραπτά σου είναι πολυεπίπεδα. Να υποθέσω ότι αφού απέκλεισες το δεύτερο, είναι ώρα να προσβληθώ; :D
Ατυχης χρηση του ρητου του Αινσταιν. Η πληροφορια σε μορφη γραπτου ευκολα μπορει να μη γινει κατανοητη ή να παρεξηγηθει ή να αλοιωθει ακομα. Αρα οταν βλεπω οτι γραφω κατι μη συνθετο και ο αλλος το διαβαζει επιπολαια, προφανως και πρεπει να το ξαναδιαβασει. Εκτος αν καθε φορα που εσυ συμβουλευεις να διαβασουν καλυτερα τι ειπες, τους θεωρεις τρελους. ;)

Προφανώς αναφερόμουν σε περίπτωση σχέσης που κάτι τέτοιο επιτρέπεται, όχι σε μονογαμική σχέση.
Α οκ. Δλδ εγω σου λεω κατι και αναφερομαι οταν εισαι με τον μονογαμικο...και συα απαντας αναφερομενη σε πολυγαμικο. Συννενοηση Alain Delon. :P

Και η ανάλογη αδιαφορία προς αυτές από τη μεριά μου. Cheers! :D
Aν αδιαφορουσες δε θα ειχες κανει το αρχικο σχολιο ;) Παντως δεν ειναι ωραιο να μιλαμε ασχημα και μετα να λεμε και "αδιαφορω για το πως θα μου απαντησεις".

Εδώ καλά καλά δεν καταλαβαίνεις καν τι απόψεις ακούς εδώ, κρίνοντας από το παρακάτω...
Καλα χαλαρωσε λιγο, μη μας δειρεις κιολας. Αφηνε και την πιθανοτητα μηπως εσυ δεν καταλαβαινεις. Αν δλδ θεωρεις οτι υπαρχει τετοια περιπτωση..

Εγώ τι λέω τόση ώρα;;;; Πρέπει να έχω γράψει τουλάχιστον 3 φορές ότι προσωπικά δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ερωτευτώ πάνω από 1 άτομο ταυτόχρονα και ότι δεν το πολυκαταλαβαίνω σε άλλους (χωρίς να είμαι ενάντια, I try to keep an open mind about everything). Πρέπει να έχω γράψει τουλάχιστον 5 φορές ότι η όποια πολυγαμικότητα υποστηρίζω αφορά το σεξ και μόνον και ότι τα διαχωρίζω. Ακριβώς ο,τι λέει και η Fischer δηλαδή.
Η Φισερ δε σχολιασε το σεξ τοσο. Και σιγουρα δεν το παρομοιασε με φαγητο. :rolleyes: Επισης, το οτι διαχωριζεις το σεξ απο τον ερωτα, το καταλαβαμε. Εγω σου σχολιασα αλλα πραγματα. Και η Φισερ διαχωρησε τον ερωτα απο την ΕΛΞΗ με την εννοια οτι ελξη μπορει να εχεις για πολλους, ενω ερωτα για εναν.

Δεν ειπε να πηγαινεις να κανεις σεξ με 5 ατομα και να γυρνας σπιτι και να νιωθεις ερωτευμενη λεγοντας "αγαπουλα μου ; ολα καλα ; εβγαζα τα ματακια μου γιαυτο αργησα. Αχ ποσο σαγαπω !" Ντοινγκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν οχι, θα ερχονται και οι αναλογες απαντησεις.
Η αγνοια λοιπον εγειται στο οτι καποιοι, και εσυ μαζι, νομιζουν οτι ξερουν πραγματα για τα οποια η επιστημονικη κοινοτητα ακομα δεν εχει καταληξει. πχ οτι οι ανθρωποι ειναι πολυγαμικα οντα εκ φυσεως. Οχι. Δε το ξερετε. Και πολυ αμφιβαλλω αν 9 στους 10 εκεινων που εχουν "αποψη" για τετοια θεματα, εχουν διαβασει τιποτα σχετικο και το εχουν ψαξει σε βαθος και οχι τσαπατσουλικα και επιφανειακα.
σωστος..;)

ο καθενας βαζει τις νπροσωπικες του αποψεις ως επιστημονικο συμπερασμα..

ο ανθρωπος ειναι τελειως μπερδεμενο πλασμα..

εχει και πολυγαμικοτητες και μονογαμικοτητες..

το μνο σαφες ειναι οτι ο ανθρωπος ειναι απο τα πιο σεξουλικα ειδη,,γιατι ειναι το μονο ισως πο ειναι σεξουλικα ενεργο συεχεια.και οχι ανα περιοδους,,οπως τα αλλα ζωα..

αυτο ομως μας δινει και μεγαλυτερη πιθανοτητα επιβιωσης ως ειδος..και ψυχολογικα κοινωνικα οφελη βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
1ον. Το "εν συντομια..." δεν καταλαβαινω απο που βγαινει βασει των ανωτερω.

Κι εγώ τι να κάνω τώρα; Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την Helen Fisher για να σου λύσει την απορία. :P
Αυτό που υποστηρίζει η Fisher (σε αυτήν την ομιλία, αλλά και σε άλλες) είναι πως υπάρχουν διαφορετικοί τύποι αγάπης (τρία διαφορετικά εγκεφαλικά συστήματα), κάτι που η Ελληνική γλώσσα και κουλτούρα έχει προβλέψει σε αντίθεση με τα Αγγλικά. Γι' αυτό άλλωστε αναγκάζεται να χρησιμοποιεί στην ομιλία της την έκφραση "romantic love" (το έχουμε συζητήσει επαρκώς στο θέμα της).
Προφανώς για να καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα, θεωρεί εκφάνσεις του έρωτα την επιθυμία για σεξ, την ρομαντική αγάπη και την προσκόλληση. Άλλωστε βιολογικά ο έρωτας δεν παύει να είναι ένας αναπαραγωγικός μηχανισμός για τη διευκόλυνση της διαιώνισης του είδους. Και τα τρία είδη έρωτα. :P
Φυσικά και μπορεί εγώ να κάνω λάθος. Ο καθένας με τις δυνατότητες του... Οι ομιλίες είναι εκεί, όποιος θέλει τις βλέπει και βγάζει τα συμπεράσματά του.
For the record, δεν έχω κάνει εγώ τη μετάφραση της συγκεκριμένης ομιλίας.

Για να αναλύσω λίγο περισσότερο την προηγούμενη ασαφή απάντησή μου, όχι δεν πιστεύω ότι μπορείς ν' αγαπάς με παραληρηματικό έρωτα περισσότερους από έναν, όμως αυτή η κατάσταση διαρκεί λίγο (σε διαφορετική περίπτωση θα τρελαινόμασταν από τις χημικές διεργασίες στον εγκέφαλό μας).
Μπορείς όμως ν' αγαπάς εξίσου έντονα δύο ή περισσότερους ανθρώπους, τόσο ώστε να θέλεις να τους έχεις στη ζωή σου ταυτόχρονα.

Εαν μαζι με μενα ο ανθρωπος μου σκεφτεται και την Ρουπα απεναντι, προφανως εγω δεν ειμαι αυτο που πραγματικα θελει και δε τον καλυπτω απολυτα.
Τι να τον κανεις ρε συ Χιμελα, εαν εκεινος φαντασιωνεται αλλες, ακομα και εαν δεν το κανει πραξη?
Σε ποια πιστη αναφερεσαι?! Η απιστια Χιμελα μου ξεκιναει απο τη σκεψη. Το που θα καταληξει μικρη σημασια θα εχει.
Πάντως, σύμφωνα με την Fisher, είναι παράλογο να περιμένεις κάτι τέτοιο από έναν άνθρωπο, αφού μπορεί να αισθάνεται για σένα ρομαντική αγάπη ή προσκόλληση, αλλά να ποθεί ερωτικά τη Ρούπα (τι είναι η Ρούπα; :confused::P) απέναντι.
Αν μη τι άλλο, μπορεί να περνά από το μυαλό του, χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι δεν σε αγαπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Είναι καθαρά θέμα επιλογής και μόνο.Δε το κατακρίνω.Ο καθένας οφείλει να κάνει αυτό που νιώθει και τον κάνει ευτιχισμένο.Η βασική μου ένσταση στο θέμα αυτό είναι να κάνεις από την αρχή εξήγηση στον άλλο και να μη τον κοροιδεύεις.Η ειλικρίνεια είναι το παν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Κι εγώ τι να κάνω τώρα; Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την Helen Fisher για να σου λύσει την απορία. :P


Αυτό που υποστηρίζει η Fisher (σε αυτήν την ομιλία, αλλά και σε άλλες) είναι πως υπάρχουν διαφορετικοί τύποι αγάπης (τρία διαφορετικά εγκεφαλικά συστήματα), κάτι που η Ελληνική γλώσσα και κουλτούρα έχει προβλέψει σε αντίθεση με τα Αγγλικά. Γι' αυτό άλλωστε αναγκάζεται να χρησιμοποιεί στην ομιλία της την έκφραση "romantic love" (το έχουμε συζητήσει επαρκώς στο θέμα της).
Προφανώς για να καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα, θεωρεί εκφάνσεις του έρωτα την επιθυμία για σεξ, την ρομαντική αγάπη και την προσκόλληση. Άλλωστε βιολογικά ο έρωτας δεν παύει να είναι ένας αναπαραγωγικός μηχανισμός για τη διευκόλυνση της διαιώνισης του είδους. Και τα τρία είδη έρωτα. :P

Φυσικά και μπορεί εγώ να κάνω λάθος. Ο καθένας με τις δυνατότητες του... Οι ομιλίες είναι εκεί, όποιος θέλει τις βλέπει και βγάζει τα συμπεράσματά του.
For the record, δεν έχω κάνει εγώ τη μετάφραση της συγκεκριμένης ομιλίας.


Θα μπορουσες και εσυ παραθετοντας σημεια της ομιλιας της οπου εμφανως στηριζουν αυτο ακριβως.
Βεβαια καλο θα ηταν να δοσουμε και εναν ορισμο στη λεξη "αγαπη".
Γιατι ναι, μπορουμε να αγαπαμε, δηλαδη να νοιαζομαστε ειλικρινα για τον αλλον, να τον ποναμε και ολα τα συναφη, ακομα και εαν με εκεινον εχουμε μονο σεξ, ειτε ειμαστε και ερωτευμενοι μαζι του ειτε ειμαστε μαζι του απο συνηθεια.
Αλλο ομως η ρομαντικη αγαπη δηλαδη ο ερωτας που νοιωθουμε για καποιο προσωπο, αλλο πραγμα ο σαρκικος και μονο ποθος για εκεινον και αλλο η προσκολληση δλδ η συνηθεια. Δεν ειναι τυποι αγαπης αυτοι. Απλα μπορουμε να αγαπαμε αυτο το προσωπο ασχετα με το τι παραπανω μπορει να αισθανομαστε για εκεινο.

Και μια σημειωση, ο σαρκικος ποθος που καταληγει σε σεξ ειναι αρκετος για τη διαιωνιση του ειδους μας και οχι το συναισθημα του ερωτα.

Για να αναλύσω λίγο περισσότερο την προηγούμενη ασαφή απάντησή μου, όχι δεν πιστεύω ότι μπορείς ν' αγαπάς με παραληρηματικό έρωτα περισσότερους από έναν, όμως αυτή η κατάσταση διαρκεί λίγο (σε διαφορετική περίπτωση θα τρελαινόμασταν από τις χημικές διεργασίες στον εγκέφαλό μας).
Μπορείς όμως ν' αγαπάς εξίσου έντονα δύο ή περισσότερους ανθρώπους, τόσο ώστε να θέλεις να τους έχεις στη ζωή σου ταυτόχρονα.
Οπως σου απαντησα ναι ειναι δυνατον να αγαπας πανω απο ενα ατομο. Αλλα δε γινεται να εισαι ερωτευμενος με πανω απο ενα. Κατι που και η ιδια η Φισερ υποστηριζει βασει αυτων που ακουσα και διαβασα.

Πάντως, σύμφωνα με την Fisher, είναι παράλογο να περιμένεις κάτι τέτοιο από έναν άνθρωπο, αφού μπορεί να αισθάνεται για σένα ρομαντική αγάπη ή προσκόλληση, αλλά να ποθεί ερωτικά τη Ρούπα (τι είναι η Ρούπα; :confused::P) απέναντι.
Αν μη τι άλλο, μπορεί να περνά από το μυαλό του, χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι δεν σε αγαπά.
Εαν ειναι μαζι μου απο συνηθεια, oσο και να με νοιαζεται και να με ποναει, σαφως και ειναι λογικο να ποθησει τη Ρουπα
(χαχαχα μενει απεναντι η κυρια και γινεται χρηση του ονοματος αντι της εκφρασης "ο γειτονας απεναντι" :P), απεναντι.
Εαν ομως ειναι ερωτευμενος μαζι μου και δε νομιζει απλα πως ειναι, οχι δεν πιστευω πως ειναι φυσιολογικο να την ποθησει. Γι αυτο το λογο και υποστηριζω πως δεν πρεπει να επαναπαυομαστε μεσα σε μια σχεση, αλλα να τη φροντιζουμε καθημερινα, ωστε να διατηρηθει η φλογα του ερωτα για οσο μεγαλυτερο χρονικο διαστημα γινεται. Ευκολο δεν ειναι, αλλα ξερω πως ειναι εφικτο.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Lorien, άστο πουλάκι μου, δεν συννενούμαστε και άρχισες πάλι να προσβάλλεις και να υποτιμάς κατά την προσφιλή σου συνήθεια. Σόρρυ αλλά έχω πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθώ.
Ζήσε τη ζωή σου όπως πιστεύεις, ζω κι εγώ τη δική μου όπως πιστεύω και όλα καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα μπορουσες και εσυ παραθετοντας σημεια της ομιλιας της οπου εμφανως στηριζουν αυτο ακριβως.

Εύκολο: "Εν συντομία, είμαστε ικανοί να αγαπάμε περισσότερους από έναν ανθρώπους ταυτόχρονα."
Όσοι καταλάβατε καλύτερα την ομιλία της, εξηγήστε μου κι εμένα τι θέλει να πει εδώ το ποιήτρια. :D
(Στο σχετικό θέμα ει δυνατόν.)

Αλλο ομως η ρομαντικη αγαπη δηλαδη ο ερωτας που νοιωθουμε για καποιο προσωπο, αλλο πραγμα ο σαρκικος και μονο ποθος για εκεινον και αλλο η προσκολληση δλδ η συνηθεια.
Καταρχάς η προσκόλληση δεν είναι συνήθεια, αλλά αφοσίωση, προσήλωση, λατρεία. Εντελώς διαφορετικά πράγματα που παραπέμπουν πολύ περισσότερο σε έρωτα απ' όσο το παρουσιάζεις. :hmm:

Ωστόσο μάλλον δεν πρόσεξες ότι τόνισα στο ποστ μου την χαρακτηριστική και σημαντική περίοδο που ο έρωτας είναι παραληρηματικός. Που δεν σε αφήνει να κοιμηθείς, να φας, να σκεφτείς τίποτε άλλο πέραν από το αγαπημένο πρόσωπο κτλ.
Ο έρωτας όμως δεν τελειώνει μαζί με το παραλήρημα, εκτός κι αν μπορείς να ισχυριστείς ότι μετά από Χ χρόνια σχέσης, ακόμη παραμιλάς στον ύπνο σου για τον αγαπημένο σου. :P Αυτό το δεύτερο στάδιο έρωτα, το πιο κατασταλαγμένο και ήπιο, εγώ (χέσ' τη τη Φίσερ για να συνεννοηθούμε) ισχυρίζομαι ότι μπορεί να αφορά περισσότερα των δύο άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Εύκολο: "Εν συντομία, είμαστε ικανοί να αγαπάμε περισσότερους από έναν ανθρώπους ταυτόχρονα."
Όσοι καταλάβατε καλύτερα την ομιλία της, εξηγήστε μου κι εμένα τι θέλει να πει εδώ το ποιήτρια. :D
(Στο σχετικό θέμα ει δυνατόν.)


Μαλλον σου ζητησα κατι δυσκολο.
Μου παραθετεις αυτο που εξαρχης ρωτησα απο που προκυπτει απο τα λεγομενα της.
Σου ζητησα λοιπον να μου παραθεσεις σημεια που το εξηγουν.
Εαν προσεξες εγραψα καποια πραγματα περι αγαπης και πως γινεται να αγαπας πανω απο δυο ατομα ταυτοχρονα.
Αλλα πουθενα δε λεει πως μπορει να εισαι ερωτευμενος με πανω απο ενα ατομο οπως ισχυριζεσαι.
Ειτε αυτος ο ερωτας ειναι παραληρηματικος ειτε οχι. Για μενα βεβαια ενας ειναι ο ερωτας, απλα στην αρχη του οι αντιδρασεις μας ειναι πιο εντονες.


Καταρχάς η προσκόλληση δεν είναι συνήθεια, αλλά αφοσίωση, προσήλωση, λατρεία. Εντελώς διαφορετικά πράγματα που παραπέμπουν πολύ περισσότερο σε έρωτα απ' όσο το παρουσιάζεις. :hmm:

Ωστόσο μάλλον δεν πρόσεξες ότι τόνισα στο ποστ μου την χαρακτηριστική και σημαντική περίοδο που ο έρωτας είναι
παραληρηματικός. Που δεν σε αφήνει να κοιμηθείς, να φας, να σκεφτείς τίποτε άλλο πέραν από το αγαπημένο πρόσωπο κτλ.
Ο έρωτας όμως δεν τελειώνει μαζί με το παραλήρημα, εκτός κι αν μπορείς να ισχυριστείς ότι μετά από Χ χρόνια σχέσης, ακόμη παραμιλάς στον ύπνο σου για τον αγαπημένο σου. :P Αυτό το δεύτερο στάδιο έρωτα, το πιο κατασταλαγμένο και ήπιο, εγώ (χέσ' τη τη Φίσερ για να συνεννοηθούμε) ισχυρίζομαι ότι μπορεί να αφορά περισσότερα των δύο άτομα.


Δεν παραμιλω Δημητρα ουτε καν τους πρωτους μηνες, ποσο μαλλον μετα απο χ χρονια. Αλλα εαν μετα απο χ χρονια, οπως λες, δε μου λειπει, δε βλεπω την ωρα να κανω πραγματα μαζι του, δεν ειναι η πρωτη μου σκεψη οταν ξυπναω και η τελευταια πριν κοιμηθω, τοτε δεν ειμαι πλεον ερωτευμενη. Δε χρειαζεται να κοβεις φλεβες για να ζεις τον ερωτα. Και αυτο το συναισθημα οχι δε γινεται να το νοιωθεις για παραπανω απο ενα ατομο. Τωρα εαν μεσα μας μπερδευουμε τη συνηθεια και την αγαπη που εχουμε για εκεινο και το ονομαζουμε ερωτα, ειναι αλλο θεμα.

Περι προσκολλησης...
Προσκολληση σε καποιον σημαινει εξαρτηση και οχι λατρεια, αφοσιωση και προσηλωση. Εξαρτωμαι απο καποιον ανθρωπο, γιατι ικανοποιει καποιες αναγκες μου. Ισως λαθος μιλησα περι συνηθειας. Βασικα, σκεφτηκα τι ειναι η συνηθεια σε μια σχεση. Δηλαδη οτι ειμαστε με εναν ανθρωπο χ διαστημα, εχουμε μαθει να λειτουργουμε κατα βαση με εκεινον μαζι, να ικανοποιει τις αναγκες μας, ωστε να ειναι τοσο εντονη η παρουσια του στη ζωη μας που προσκολλωμαστε σε αυτον, χωρις να μας ειναι ευκολο να τον αποχωριστουμε, ακομα και εαν πλεον δεν ειμαστε ερωτευμενοι μαζι του. Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν τον αγαπαμε.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μόνο σε μία περίπτωση δεν προκαλούν σοβαρά προβλήματα αυτές οι σχέσεις. 'Οταν και οι δυο είναι πολυγαμικοί ή όταν αυτός που δεν είναι, μάθει να είναι, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο αλλά όχι απίθανο γιατί ως γνωστόν τα πάντα ρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top