Εντοπισμός εργάσιμων ημερών με το Excel

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χρειάζεται να εντοπίσω σε μια στήλη με ημερομηνίες, ποίες εβδομάδες δεν είναι ολόκληρες. Συγκεκριμένα, έχω ένα λογιστικό φύλλο όπου στην μια στήλη έχω ημερομηνίες και στις υπόλοιπες τιμές κλεισίματος, τζίρος και όγκος και άλλα μεγέθη από μια συγκεκριμένη μετοχή. Οι ημερομηνίες είναι από την Δευτέρα μέχρι και την Παρασκευή πλην τις αργίες. Για παράδειγμα κάπως έτσι 11/10/2010, 12/10,2010, 13/10/2010, 14/10/2010, 15/10/2010, 18/10,2010, 19/10/2010, 20/10/2010, 21/10/2010, 22/10/2010.

Αυτό που θέλω είναι να εντοπίσω ανά πέντε ημερομηνίες τυχόν κενά μεταξύ τους, δηλαδή τυχόν μη εργάσιμες μέρες (τα σ/κ δεν με ενοχλούν, για αυτό η διαδοχή με νοιάζει να είναι ανά πέντε μέρες), έτσι ώστε να προσθέσω αυτές τις ημερομηνίες (με μηδενικά τα υπόλοιπα μεγέθη) έτσι ώστε το SPSS να μπορεί να χειριστεί καλύτερα τα μεγέθη ως μια χρονολογική σειρά.

Το να το σκανάρω με το μάτι είναι αδύνατο, εκτός ότι μιλάμε για 3έτη δεδομένων, είναι πανεύκολο να χάσω το μέτρημα. Καμία ιδέα για να γίνει πιο εύκολη η ζωή μου; Για παράδειγμα θα με βοηθούσε απίστευτα να χρωματίσω τις γραμμές ανά πέντε με διαφορετικό χρώμα αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι τέτοιο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top