Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε!

κaτε_αlx

Πολύ δραστήριο μέλος

Η κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,545 μηνύματα.
εννοείται ότι χωρίζουμε αν δεν με παντρευτεις! :pfff:
οχι οχι ειπαμε..αυτα τα κανουν πιστευω οι γυναικες ανω των 35..που θέλουν να αποκατασταθούν.. μπορεί ούτε και αυτές!
δεν χρειάζεται να σε παντρευτεί ο άνθρωπός σου για να σου αποδείξει την αγάπη του..και εννοείται ότι αυτό το δίλλημα δεν είναι καθόλου σωστό και ηθικό.. καταπιέζεις τον άλλον για κάτι το οποίο πολύ πιθανόν να μην θέλει..και εκτός αυτού μπαίνεις σε ένα δρόμο χωρίς επιστροφή..ή θα ζήσετε μαζί ευτυχισμένοι (χλωμό εφόσον δεν έχει κάνει καμία νύξη περί του θέματος) ή παντρευέστε, ικανοποιείς προσωρινά την επιθυμία ΣΟΥ.. αυτός ασφυκτιεί..και μετά από λίγο καιρό χωρίζετε..
ο γάμος είναι απλά μια ταμπέλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει...
Υπό ποιές προϋποθέσεις είναι αποδεκτή η απόφαση γάμου?
Μετά από πόσο καιρό, αφού έχει προηγηθεί τι, ποιός το αποφασίζει?
Τι γίνεται με τα ζευγάρια που είναι πολλά χρόνια μαζί και συζούν? Έχουν "ελπίδα" να παντρευτούν ή μπα?

Δεν κατηγορώ προσπαθώ να καταλάβω το πνεύμα αυτών που αντιδρούν τόσο έντονα στο (υπερβολικά δοσμένο στον τίτλο yet όχι τόσο από τον...ουρανό) ερώτημα του τίτλου..

Να καταλάβω τι βλέπετε που δεν βλέπω εγώ ρε παιδάκι μου, δεν λέω ότι είστε λάθος, απλώς i am missing s'th and i am trying to figure out what :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Νομιζω οτι το θεμα τιθεται απο γυναικες που ονειρευονται απο μικρες τον τελειο γαμο.Που εχουν διαλεξει πρωτα το νυφικο και μετα τον γαμπρο.Και συνηθως προυπαρχει και μια πιεση/πλυση εγκεφαλου απο το ευρυτερο οικογενειακο περιβαλλον.
Και εχουν την ψευδαισθηση οτι με τον γαμο,καπαρωνουν το κελεπουρι και το βγαζουν απο την πιατσα.Πως δεν θα τις εγκαταλειψει,πως θα ειναι παντα πιστος.
Ωστοσο ακομα και παντρεμενος καποιος,μια χαρα μπορει να κερατωσει,να βιοπραγησει και να εγκαταλειψει το σπιτι. Δεν αλλαζει κατι ο γαμος. Μια χαζοτελετη ειναι που κοστιζει μια περιουσια και γινεται για τα ματια του κοσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν αλλαζει κατι ο γαμος.
Πιάνομαι από αυτό για να κάνω την εξής ερώτηση που την είχα πάντα απορία σε ανάλογες περιπτώσεις.
Αν ΔΕΝ αλλάζει κάτι ο γάμος (που εγώ μαζί σου είμαι σε αυτό) τότε ΓΙΑΤΙ να μην γίνει?
Δεδομένου ότι είναι αποδεκτό πλέον και κοινωνικά να παντρευτεί κάποιος με πολιτικό γάμο, υπόθεση...15 λεπτών δλδ, φιλικό μου ζευγάρι παντρεύτηκε με πολιτικό και δεν πήρε καν άδεια από τη δουλειά (για την ακρίβεια αυτός πήρε, αυτή πήρε μια δίωρη άδεια-είχε αυτό το περιθώριο), γιατί τέτοιο "τζιζ" στο άκουσμα της λέξης "γάμος"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πιάνομαι από αυτό για να κάνω την εξής ερώτηση που την είχα πάντα απορία σε ανάλογες περιπτώσεις.
Αν ΔΕΝ αλλάζει κάτι ο γάμος (που εγώ μαζί σου είμαι σε αυτό) τότε ΓΙΑΤΙ να μην γίνει?
Δεδομένου ότι είναι αποδεκτό πλέον και κοινωνικά να παντρευτεί κάποιος με πολιτικό γάμο, υπόθεση...15 λεπτών δλδ, φιλικό μου ζευγάρι παντρεύτηκε με πολιτικό και δεν πήρε καν άδεια από τη δουλειά (για την ακρίβεια αυτός πήρε, αυτή πήρε μια δίωρη άδεια-είχε αυτό το περιθώριο), γιατί τέτοιο "τζιζ" στο άκουσμα της λέξης "γάμος"?

Γιατι οι περισσοτερες/οι εχουν την πεποιθηση οτι αλλαζει. Και καταληγουν να απογοητευονται,και εν το μεταξυ υπαρχουν παιδια στη μεση,που καταληγουν να πληρωνουν τα σπασμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γιατι οι περισσοτερες/οι εχουν την πεποιθηση οτι αλλαζει. Και καταληγουν να απογοητευονται,και εν το μεταξυ υπαρχουν παιδια στη μεση,που καταληγουν να πληρωνουν τα σπασμενα.

άρα με ξαναφέρνεις στο αρχικό -αναπάντητο για την ώρα- ερώτημα:
πότε είναι οκ να παντρεύονται οι άνθρωποι? πότε οι γάμοι έχουν -στατιστικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις-πιθανότητες να μην γίνουν όπως περιγράφεις? τι είναι τελικά τα ζευγάρια που συζούν χρόνια/έχουν σχέση χρόνια?
Ποιοί παντρεύονται τέλος πάντων τη σημερον ημέρα βρε αδερφε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
άρα με ξαναφέρνεις στο αρχικό -αναπάντητο για την ώρα- ερώτημα:
πότε είναι οκ να παντρεύονται οι άνθρωποι? πότε οι γάμοι έχουν -στατιστικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις-πιθανότητες να μην γίνουν όπως περιγράφεις? τι είναι τελικά τα ζευγάρια που συζούν χρόνια/έχουν σχέση χρόνια?
Ποιοί παντρεύονται τέλος πάντων τη σημερον ημέρα βρε αδερφε?

Ποτε ειναι οκ??η κοινωνια ειναι ετσι κατασκευασμενη ωστε καποιος πρεπει να παντρευτει ακομα και για να αγορασει μαζι μια τσιχλα.
Πχ.Δεν σου επιτρεπεται να δεις τον/την συντροφο σου στο νοσοκομειο αν παθει κατι..
Κατα τι γνωμη μου ποτε. Αλλα εαν πρεπει να απαντησω θα ελεγα οτι θα ειναι απο την στιγμη που ειναι κατι παραπανω απο ραντεβουδακια και σεξ.Ισως μαζι με την συγκατοικηση(που στην ουσια γαμος ειναι..απλως δεν υπαρχει συμβολαιο).

Ποτε(με τον τονο στο ο) δεν αποτυγχανουν...Σε οποιαδηποτε στιγμη νομιζω οτι μπορει να αποτυχει ενας γαμος,ακομα και μετα απο πολλα χρονια γαμου.Απλως τοτε εχουν συνηθισει ο ενας τον αλλο,συγχωρουνε(καθως συνηθως τα παιδια ειναι ενηλικα πλεον).Και συνεχιζουνε...

Τι ειναι τα ζευγαρια που συζουν/εχουν σχεση χρονια...Κατα τι γνωμη μου,συνειδητοποιημενα ατομα,που καταλαβαινουν οτι ενα χαρτι δεν αλλαζει τη σχεση τους.(και συνηθως ειναι και τα πιο ευτυχισμενα.)

Και ποιοι παντρευονται??Ολοι σχεδον.Για διαφορετικους λογους ο καθενας..

Δεν ειμαι εναντια του γαμου..Ειμαι εναντια της λογικης οτι κατι θα αλλαξει με αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ο γάμος μπορεί να μην αλλάξει τίποτα....μπορεί να αλλάξει και τα πάντα.....
Όταν συζούσα το έκανα για να δω πως θα είμαι με τον άλλον κι αν μπορούμε να συνεχίσουμε σε γάμο....
Αν με ρωτούσες τότε....στις καλές μας εποχές, θα σου έλεγα ότι εγώ ένιωθα ήδη παντρεμένη....
Είχαμε το σπίτι μας, τις δουλειές μας, το κοινωνικό μας κύκλο.....
Το χαρτί δεν θα έκανε την διαφορά σε αυτά που ένιωθα.....ήμουν η γυναίκα του...

Το γάμο τον ήθελα για 2 διαφορετικά πράγματα:
1. Ως απίστευτα ρομαντική, σαν τελετή που θα δείξει ότι αυτό τον άνθρωπο τον αγαπώ και θέλω να περάσω μία ζωή μαζί του και να το "φωνάξω".
2. Λόγω δουλειάς να είμαι στην ίδια πόλη και να μην υπάρχει η απόσταση......

Μέχρι το γάμο δεν έφτασα...(είμαι η νύφη που το έσκασε ένα πράγμα :P ).
Με την επισημοποίηση στην αρχή δεν αλλάξαμε εμείς αλλά τα σόγια.... και μετά εμείς....
Ξαφνικά μπήκαν υποχρεώσεις και θέλω μη δικά μας...
Και όταν ένας από τα δύο μέλη δεν μπορεί να τα κρατήσει απέξω και τα φέρνει σε μια σχέση....
Περνάς στις κακιές εποχές :P

Όπως και να έχει στο χέρι του κάθε ζευγαριού είναι να επιλέξει αν απλά θα συζεί ή απλά παντρευτεί....
Και στο χέρι του είναι αν θα αλλάξει κάτι ο γάμος ή όχι....
Θέλω ακόμα να πιστεύω ότι η πραγματική αλλαγή είναι η απόκτηση παιδιού.... (όταν το δοκιμάσω, θα σας πω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πιάνομαι από αυτό για να κάνω την εξής ερώτηση που την είχα πάντα απορία σε ανάλογες περιπτώσεις.
Αν ΔΕΝ αλλάζει κάτι ο γάμος (που εγώ μαζί σου είμαι σε αυτό) τότε ΓΙΑΤΙ να μην γίνει?
Δεδομένου ότι είναι αποδεκτό πλέον και κοινωνικά να παντρευτεί κάποιος με πολιτικό γάμο, υπόθεση...15 λεπτών δλδ, φιλικό μου ζευγάρι παντρεύτηκε με πολιτικό και δεν πήρε καν άδεια από τη δουλειά (για την ακρίβεια αυτός πήρε, αυτή πήρε μια δίωρη άδεια-είχε αυτό το περιθώριο), γιατί τέτοιο "τζιζ" στο άκουσμα της λέξης "γάμος"?


Βασικά όταν κάτι δεν αλλάζει τη ζωή σου, τότε δεν έχει νόημα να το κάνεις, όχι να μην το κάνεις.

Δεν κατηγορώ όσους θέλουν το γάμο, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί να καίγεσαι τόσο για κάτι που έχει πολύ μικρό νόημα.
Όπως και δεν κατηγορώ όσους είναι κατηγορηματικοί ενάντια στο γάμο, απλά πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί όταν ακούνε τη λέξη κάνουνε λες και έφαγαν ξινισμένο γιαούρτι...
Η γνώμη μου είναι, αν αποφασίσει ένα ζευγάρι να παντρευτεί, και θέλουν και οι δύο, τότε οκ.
Αν θέλει μόνο ο ένας, τότε δεν είναι όλα οκ και θα πρέπει να γίνει μια συζήτηση όπου θα πρέπει και οι δύο να αιτιολογήσουν την άποψή τους και να πάρουν μια κοινή απόφαση. Πάντως η γνώμη μου είναι οτι όσο πιέζεις τον άλλο να κάνει κάτι που δε θέλει, τόσο πιο έντονα θα αντιδρά, ή θα αντιδράσει ακόμη κι αν το κάνει τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει ολα οσα γραφτηκαν πιο πισω μετα απο καποιες σελιδες, παντως και μονο ο τιτλος με πνιγει. Αν μου εβαζε καποιος το μαχαιρι στο λαιμο, ενω δεν ημουν ετοιμη για περαιτερω - κατι που ο αλλος οφειλει να διαπιστωσει και να ανακαλυψει προτου πεταξει τη βομβα, θα την ειχα κανει πρωτη. Θα καταλαβαινα πως δε με ''ξερει και τοσο'' ή δεν δοκίμασε ''ουσιαστικά'' να με μάθει, αρα τι να προχωρησω.
Αν ειχα την ιδια βαθια κι ωριμη επιθυμια εχοντας εμπνευστει απο το ατομο του, αμοιβαια ολ αυτα δηλαδή, θα προχωρουσα χωρις δευτερες σκεψεις. Θα ξαναπω πως για να θες να προχωρησεις μια σχεση και να τη ''σοβαρεψεις'' με συμβιωση, οικογενεια και παιδια, πρεπει να το θελουν και οι δυο αμοιβαια. Οταν δεν το θελει ο ενας, δεν μου μοιαζει λογικο να το θελει ο αλλος. Δηλαδη το ''θελω γω αλλα εσυ οχι'' δεν το καταλαβαινω. Γιατι οπως ξαναειπα, μετραει τι σου εμπνεει ο αλλος. Δηλαδή αν σκεφτει ο ενας αυτο το μελλον και δει πως ο αλλος δεν το σκεφτεται, τοτε πως να εμπνευστεις και να συνεχισεις να θες αυτο το μελλον οταν ο αλλος δε το θελει; Ασε που νομιζω -δηλαδη ειμαι σιγουρη- πως εμεις ελκυουμε τα ατομα που θα ικανοποιούν τις βαθιες επιθυμιες μας, ανεξαρτητως αναρκετος κοσμος δεν μπορει ή δε θελει να ερθει σε επαφη με τον εσωτερικο του βαθυ ασυνειδητο κοσμο.

Tεσπα, με λιγα λογια. Αυτα θελουν ή δυο ή κανεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

letta27

Νεοφερμένος

Η letta27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Βρήκα αυτήν τη σελίδα και επιτέλους μπορώ και εγώ να μοιραστώ το πρόβλημα μου με κάποιον.

Λοιπόν, είμαι 27 χρόνων, έχω μια σχέση εδώ και 6 χρονια με κάποιον του οποιου του έχω δώσει τα πάντα, τον λατρεύω. Εκείνος είναι 37 και έχει ένα παιδάκι 10 χρόνον από προηγούμενο γάμο πολύ πριν τον γνωρίζω. Από όταν γνωριστήκαμε μου έδειχνε ότι ήθελε κάτι σοβαρό, όχι κάτι που θα έρθει και θα φύγει.

Τα πράγματα όμως από τότε έχουν αλλάξει. Όποτε του κάνω συζήτηση για γάμο και τα λοιπά πάντα με αποφεύγει λέγοντας άπειρες δικαιολογίες. Το μονο που θέλει είναι απλά να συζήσουμε εκεί δεν έχει πρόβλημα όμως εκεί έχω εγώ. Η μάνα μου είναι πολύ αυστηρή και αυτά δεν τα δέχεται, να συζήσω δηλαδή, με πιέζει όμως να παντρευτώ και όταν λέμε με πιέζει εννοώ παρα πολύ δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι να χωρίσω όμως τον αγαπάω πολύ εγώ τον θέλω διπλα μου αλλα εκείνος;; Δύσκολα τα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ποιες δικαιολογίες χρησιμοποιεί για να μην παντευτείτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Τα πράγματα όμως από τότε έχουν αλλάξει. Όποτε του κάνω συζήτηση για γάμο και τα λοιπά πάντα με αποφεύγει λέγοντας άπειρες δικαιολογίες. Το μονο που θέλει είναι απλά να συζήσουμε εκεί δεν έχει πρόβλημα όμως εκεί έχω εγώ. Η μάνα μου είναι πολύ αυστηρή και αυτά δεν τα δέχεται, να συζήσω δηλαδή, με πιέζει όμως να παντρευτώ και όταν λέμε με πιέζει εννοώ παρα πολύ δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι να χωρίσω όμως τον αγαπάω πολύ εγώ τον θέλω διπλα μου αλλα εκείνος;; Δύσκολα τα πράγματα

Η μαμά σου καλά κάνει και δεν τα δέχεται, ακόμη και τα ζευγάρια ομοφυλόφιλων απαίτησαν το σύμφωνο συμβίωσης για να είναι νομικά κατοχυρωμένα!

Το "καλά περνάμε, καλά συζούμε, τι τον θέλουμε το γάμο" είναι καραμέλα ανθρώπων με έλλειψη υπευθυνότητας.

Μια σχέση 1,5-2,5 χρόνια δείχνει που πάνε τα πράγματα. Είτε είναι ο άνθρωπος της ζωής σου και κάνεις επίσημη οικογένεια, είτε ανοίγεις πανιά!!!

Εύχομαι το καλύτερο για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, αυτός έχει ήδη ένα παιδί και μάλιστα χωρισμένων γονιών. Δε νομίζω οτι θα θέλει να κάνει κι άλλο παιδί. Μάλλον γι' αυτό δε θέλει και να σε παντρευτεί. Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς οτι αυτός ο άνθρωπος μάλλον δεν είναι αυτός που ψάχνεις για να κάνεις οικογένεια....

Όσο για αυτό που λες Ξανθή για το γάμο, ενώ συμφωνώ μαζί σου, θέλω να σε ρωτήσω: ποιος ο λόγος πιστεύεις να παντρευτεί ένας άντρας σήμερα; Εφόσον μπορεί να έχει όποια γυναίκα θέλει και να διασκεδάζει ή και να συζεί μαζί με κάποια. Περιττό να πω ξανά τι θεωρώ οτι φταίει για αυτή την ασυδοσία που επικρατεί σήμερα ε;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, αυτός έχει ήδη ένα παιδί και μάλιστα χωρισμένων γονιών. Δε νομίζω οτι θα θέλει να κάνει κι άλλο παιδί. Μάλλον γι' αυτό δε θέλει και να σε παντρευτεί. Ίσως θα πρέπει να σκεφτείς οτι αυτός ο άνθρωπος μάλλον δεν είναι αυτός που ψάχνεις για να κάνεις οικογένεια....

Όσο για αυτό που λες Ξανθή για το γάμο, ενώ συμφωνώ μαζί σου, θέλω να σε ρωτήσω: ποιος ο λόγος πιστεύεις να παντρευτεί ένας άντρας σήμερα; Εφόσον μπορεί να έχει όποια γυναίκα θέλει και να διασκεδάζει ή και να συζεί μαζί με κάποια. Περιττό να πω ξανά τι θεωρώ οτι φταίει για αυτή την ασυδοσία που επικρατεί σήμερα ε;:whistle:

Δίκιο έχεις ρε γαμώτο.. Στενοχωριέμαι που το λέω αλλά έχεις δίκιο.
Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Τόσοι γάμοι γίνονται, προφανώς μερικοί άντρες είναι ακόμα ρομαντικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τόσοι γάμοι γίνονται, προφανώς μερικοί άντρες είναι ακόμα


...συνηθισμενοι να τους πλενουν, να τους καθαριζουν, και να τους ταϊζουν


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klara!!

Νεοφερμένος

Η klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
εισαι 27 και θα κανεις ο,τι λεει η μαμα σου? δεχομαι την αποψη οτι ειναι μητερα σου και σεβεεααι τη γνωμη της αλλα οχι και να κανει κουμαντο στη ζωη σου ρε συ. στο μηνυμα σου αναφερεις τι θελει ο συντροφο σου και η μαμα σου, εσυ τι θες? θες γαμο ντε και καλα η θα εισαι ικανοποιημενη μονο αν συζησετε? οπως και να εχει, ξεκαθαρισε τι θες και πες του το και το, αυτο θελω εγω εσυ τι θες? αν δεν ταιριαζουν οι επιλογες σας χωριζεις δεν εχει νοημα να αναλωνεσαι με καποιον που εχετε αλλους στοχους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αν θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γάμο μία είναι η λύση τον παρατάς! Υπάρχουν κ αλλού πορτοκαλιές και ελεύθερες από ο,τιδήποτε. Αν δεν καίγεσαι κράτα τον και..... βλέπεις.
Ωστόσο θεωρώ ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγκατοικήσεις μαζί του κάποια στιγμή στο μέλλον αν δεν αναμένεται να παντρευτείτε ή, με άλλα λόγια, μην αναλάβεις ΠΟΤΕ τις υποχρεώσεις μιας παντρεμένης (λχ ενδιαφέρον για το παιδί του:blink::knife:) χωρίς να καλυφθείς νομικά από το θεσμό του γάμου.
Αυτά από μένα. Σκέψου σοβαρά τι θες....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβα: Εσυ θες να παντρευτείτε ή η μαμά σου θέλει;
Και κάτι επιπλέον: Τον έχεις ρωτήσει ευθεώς γιατί ενώ ήθελε στην αρχή, τώρα το αποφεύγει; Μήπως τα περι σοβαρού που ανέφερε στην αρχή, ήταν για συγκατοίκηση αλλά εσύ παρερμήνευσες; Σου χε μιλήσει απο την αρχή για ''γάμο'' και παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Καλησπέρα. Βρήκα αυτήν τη σελίδα και επιτέλους μπορώ και εγώ να μοιραστώ το πρόβλημα μου με κάποιον.

Λοιπόν, είμαι 27 χρόνων, έχω μια σχέση εδώ και 6 χρονια με κάποιον του οποιου του έχω δώσει τα πάντα, τον λατρεύω. Εκείνος είναι 37 και έχει ένα παιδάκι 10 χρόνον από προηγούμενο γάμο πολύ πριν τον γνωρίζω. Από όταν γνωριστήκαμε μου έδειχνε ότι ήθελε κάτι σοβαρό, όχι κάτι που θα έρθει και θα φύγει.

Τα πράγματα όμως από τότε έχουν αλλάξει. Όποτε του κάνω συζήτηση για γάμο και τα λοιπά πάντα με αποφεύγει λέγοντας άπειρες δικαιολογίες. Το μονο που θέλει είναι απλά να συζήσουμε εκεί δεν έχει πρόβλημα όμως εκεί έχω εγώ. Η μάνα μου είναι πολύ αυστηρή και αυτά δεν τα δέχεται, να συζήσω δηλαδή, με πιέζει όμως να παντρευτώ και όταν λέμε με πιέζει εννοώ παρα πολύ δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι να χωρίσω όμως τον αγαπάω πολύ εγώ τον θέλω διπλα μου αλλα εκείνος;; Δύσκολα τα πράγματα

Θα σου πω μερικα πραγματα που ισως σου φανουν σκληρα αλλα πιστεψε με οταν τα σκεφτεις θα σου φανουν λογικα.

1. Τι δουλεια εχει η μανα σου στην σχεση σου; εαν την αφησεις να μπλεχτει, ξεχνα τον γαμο και τον αντρα που λατρευεις, γιατι πολυ απλα αυτος που λατρευεις θα φυγει τοσο γρηγορα που δεν θα προλαβεις να πεις γιατι!

2. Ο καλος σου μαλλον εχει καταλαβει οτι η μανα σου σε πιεζει, και πολυ απλα ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να του λενε τι θα κανει στην ζωη του - και πολυ καλα κανει κατα την γνωμη μου.

3. Σκεψου λιγο το παιδακι, δεν γνωριζω τι σχεση εχεις με αυτο το παιδι, αλλα φαντασου τωρα να παντρευτειτε, και μετα απο λιγο καιρο να χωρισετε (που δεν το ευχομαι) πως νομιζεις θα νιωθει αυτο το παιδι; δεν εισε μονο εσυ και ο καλος σου εμπλεκομενοι, ειναι και το παιδι αναμεσα σας.

4. Εαν ο καλος σου σε αγαπαει θα σου πει ξεκαθαρα με τον δικο του τροπο ποτε θα ειναι ετοιμος για γαμο, το χειροτερο πραγμα που μπορει καποια να κανει σε καποιον ειναι να τον πιεσει να παντρευουν, 99% θα χωρισουν μετα απο λιγο διαστημα γιατι πολυ απλα θα χασουν τον "ερωτα" τους.

5 , Ο γαμος ειναι πολυ απλα μια δεσμευση, ο καθενας εχει τους δικους του λογους για να παντρευτει, δεν μπορεις να τον/την πιεσεις, εαν γιναει κατι τετοιο απετυχε εξ αρχης.


Και κατι τελευταιο που θεωρω το ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ! ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ - ειναι recipe for diaster εαν μπλεχτουν οι γονεις του ζευγαριου.

Να ερωτευεστε σαν να παίζετε στο ντέρτι ντανσινγκ,αλλα χωρις την σκηνή του σηκωματος,μη σας φύγει κανα νεφρό............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top