[Καπνιστές] Πίπα

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εφοσων ειναι ετσι προχωρισε το! Παρτου μια ημικυρτη, συνιθος κυρτες και ισιες θελουν οι "παλαιοτεροι" στο "αθλημα" που εχουν με τον καιρο εχουν αναπτυξει συνιθιες και λοξες. Η ημικυρτη νομιζω ειναι καλητερη για καποιον καινουργιο!

Για καπνο, οτι και να σου πω δεν θα πεσω μεσα, ειναι θεμα γουστου, ενω συχρονος ειναι πολυ βαθια κουβεντα. Οι καπνοι που σου προτινε ο Νεογεννητος ειναι καλοι για αρχη, οπως και ο Skandinavik Vanilla που λογο εντονης γευσης αρεσει σε πολυ κοσμο. Δεν ειαι οι πιο φτηνοι της αγορας, αλλα σε ενα δωρο πιστευω αξιζουν μερικα ευρο παραπανω.


Ααχ, παω να καθαρισω την πιπα μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Hello folks!
Εγώ θα ρωτήσω κάτι, ίσως, διαφορετικό!
Τι γνώμη έχετε για τις καπνοσύριγγες απο καλαμπόκι (corn cob pipes) ?
Έχω παραγγείλει κάποιες, και τις περιμένω...

Επίσης, τι γίνεται με το club καπνιστών πίπας?
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να έχουμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Hello folks!
Εγώ θα ρωτήσω κάτι, ίσως, διαφορετικό!
Τι γνώμη έχετε για τις καπνοσύριγγες απο καλαμπόκι (corn cob pipes) ?
Έχω παραγγείλει κάποιες, και τις περιμένω...

Επίσης, τι γίνεται με το club καπνιστών πίπας?
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να έχουμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Φίλε μου, οι καπνοσύριγγες από καλαμπόκι είναι αξιόπιστες, φτηνές, ελαφριές κι ευχάριστες αλλά αναλώσιμες. Ένα ακόμη ελάττωμα είναι τα επιστόμιά τους, τα οποία ως είθισται είναι κακής κατασκευής, όμως απόλυτα δικαιολογημένα για την τιμή τους. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλές καπνιστικά και δεν πιστεύω ότι θα σε απογοητεύσουν. ;)
Εγώ πειραματίστηκα και δεν ξαναπαίρνω, κυρίως για υποκειμενικούς αισθητικούς λόγους.
Όσο για το κλαμπ, υπάρχουν - ανεπίσημα νομίζω - pipe club στην Ελλάδα. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Επίσης, τι γίνεται με το club καπνιστών πίπας?
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να έχουμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Υπάρχει. Είναι κάτι κάφροι που όταν έγινα μέλος με τον γαιδουρινό τους τρόπο με βοήθησαν να κόψω την πίπα μια για πάντα και να επιστρέψω στο στριφτό. Αφού αποκάλυψα πρώτα ότι κάνουν λαθρεμπόριο και τους ξεμπρόστιασα :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Dr Strangelove Αν ισχύει αυτό, μεγάλη απογοήτευση... Πάντως θα σου έλεγα να ξαναγυρίσεις στο κάπνισμα πίπας (ή και να μην καπνίζεις καθόλου!) καθώς υπάρχει η αντίληψη (δεν λέω οτι είναι 100% σίγουρο, καπνός είναι κι αυτό!) οτι είναι κάπως λιγότερο βλαβερό απο το τσιγάρο οποιασδήποτε μορφής (με δεδομένο οτι δεν κατεβάζεις τον καπνό, και οτι καπνίζεις λογική ποσότητα)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Dr Strangelove Αν ισχύει αυτό, μεγάλη απογοήτευση... Πάντως θα σου έλεγα να ξαναγυρίσεις στο κάπνισμα πίπας (ή και να μην καπνίζεις καθόλου!) καθώς υπάρχει η αντίληψη (δεν λέω οτι είναι 100% σίγουρο, καπνός είναι κι αυτό!) οτι είναι κάπως λιγότερο βλαβερό απο το τσιγάρο οποιασδήποτε μορφής (με δεδομένο οτι δεν κατεβάζεις τον καπνό, και οτι καπνίζεις λογική ποσότητα)!

Και να θέλω δεν μπορώ. Είναι πλέον πανάκριβο και τα χρήματά μου τα δίνω όλα σε βιβλία. Κάναμε κάποτε μια αντίσταση, αλλά δυστυχώς δεν επέτυχε, δεν ρίξαμε τις τιμές της αγοράς όπως προσπαθούσαμε. Εξακολουθεί να θεωρείται είδος πολυτελείας σε αντίθεση με το εξωτερικό, όπως και το βιβλίο. Btw προχθές δυο βιβλία 200 σελίδες το ένα μου κόστισαν 55 Ευρό σύνολο. Μετά τους φταίει το κράτος. Οι ίδιοι οι πολίτες - έμποροι είναι αισχροκερδείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και να θέλω δεν μπορώ. Είναι πλέον πανάκριβο και τα χρήματά μου τα δίνω όλα σε βιβλία. Κάναμε κάποτε μια αντίσταση, αλλά δυστυχώς δεν επέτυχε, δεν ρίξαμε τις τιμές της αγοράς όπως προσπαθούσαμε. Εξακολουθεί να θεωρείται είδος πολυτελείας σε αντίθεση με το εξωτερικό, όπως και το βιβλίο. Btw προχθές δυο βιβλία 200 σελίδες το ένα μου κόστισαν 55 Ευρό σύνολο. Μετά τους φταίει το κράτος. Οι ίδιοι οι πολίτες - έμποροι είναι αισχροκερδείς.

Δεν θα μπορούσες να έχεις περισσότερο δίκιο!
Σε καταλαβαίνω, επειδή διαβάζω πολλά βιβλία!
Ωστόσο, πάντα υπάρχει λύση...
Στους καπνούς, αγόρασε κάποιον φθηνότερο και κάπνιζε πιο λίγο, για παράδειγμα Borkum Riff που είναι σχετικά ποιοτικός, και οικονομικός (αν δεν καπνίζεις καθόλου πια, τότε καλά κάνεις απο πολλές απόψεις, αρα παράβλεψε αυτό που λέω:)).
Φοιτητής είμαι κι εγώ, και ψάχνω φθηνές λύσεις, με όση περισσότερη ποιότητα πμπορώ...
Βιβλία:
Δεν ξέρω τι είδος σου αρέσει, εγώ διαβάζω αποκλειστικά βιλβία στα Αγγλικά, κυρίως Fiction, και, μπορώ να σου πω οτι έχω βρεί βιβλία και με κάτω των 10Ε, βέβαια όχι νέες κυκλοφορίες(που μου κοστίζουν 13Ε, και πάλι καλά).
Τώρα, αν διαβάζεις μεταφρασμένα, δεν φταίει μόνο ο βιβλιοπώλης, βάλε φόρους, κέρδος βιβλιοπώλη συν την δουλειά του μεταφραστή, που το κάνει ακριβότερο (Stephen King, που δοαβάζω, για παράδειγμα, στα Αγγλικά 8-13Ε, στα Ελληνικά μπορεί να φτάνει και πάνω απο 13Ε, στο Public κιόλας, που έχει καλές τιμές!).

Keep on NONsmoking and Reading pal!

PP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για τις corn-cob, κανουν καλο καπνισμα, αλλα δινουν μια γευση καλαμποκιου. Αυτο μπορει να σ'αρεσει, εμενα δεν 'αρεσει γιατι μπλεκετε με την γευση του καπνου και δεν μ'αρεσει. Επισης, πιστευω πως ειναι καλητερο να δωσεις 60-70 για μια καλη πιπα που θα κρατισει για παντα, παρα να δινεις 5 ευρο για κατι που θα σου βγαλει 5-10 καπνισματα και μετα να ξανα 5 και ξανα και ξανα...

Για club, εξαρτατε και τι ενοεις.. Υπαρχουν καποια φορουμ και υπαρχει και μια συζητηση για ιδρυση κανονικου club. Αν θες να μαθεις κατι παραπανω στειλε μου πμ.

Οσο για τους καπνους, ειναι οντως πανακριβοι, αλλα αν το σκεφτεις απο τσιγαρο βγαινουν πιο φτηνα. Του τσιγαρου κοστιζει 3,5 ευρο τα 20 γραμαρια, δηλαδη 7 ευρο τα 40, μπορεις να βρεις φτηνο καπνο πιπας, 40 γραμαρια στα 9 ευρο, ναι μεν ειναι πιο φτηνος του τσιγαρου, αλλα σιγουρα θα καταναλωθει πολυ πιο γρηγορα!
Αμα μιλαμε για τους καους καπνους... Αδικη συζητηση αφου δεν υπαρχουν καν στην αγορα της χωρας...
Παντος, υπαρχουν κολπα για να βρει καποιος καλο και φτηνο καπνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos;3353655 Επισης:
Χωρίς ακόμη να 'εχω προσωπική εμπειρία, αν το ψάξεις στο Youtube, αλλά και γενικά resources σχετικά με τις corn cobs, θα διαπιστώσεις οτι δεν κάνουν 10-20 καπνίσματα, αλλά, για παράδειγμα, η corn cob του Mark Twain ξεπέρασε και τον ίδιο σε ζωή!
Ισχύει οτι είναι σχετικά αναλώσιμες, σε σύγκριση με το ρείκι και ίσως και το σηπιόλιθο, αλλά αν τις προσέξεις καλά, κρατάνε!!!
Κι έτσι ελπίζω να ισχύει και για αυτές που έχω παραγγείλει!
Ενδιαφέρομαι για τα clubs, σου στέλνω πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Επίσης, έχετε παρατηρήσει οτι τα Gold Blends (e.g Mac Baren 7 Seas Gold, Captain Black Gold etc) καίνε περισσότερο??
Εμένα μου θερμαίνουν το bowl αλλά και τον καπνό πολύ γρηγορότερα απο τα mixtures, ή τα άλλα aromatics!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Επίσης, έχετε παρατηρήσει οτι τα Gold Blends (e.g Mac Baren 7 Seas Gold, Captain Black Gold etc) καίνε περισσότερο??
Εμένα μου θερμαίνουν το bowl αλλά και τον καπνό πολύ γρηγορότερα απο τα mixtures, ή τα άλλα aromatics!

Φυσικά, αρπάζουν πολύ σαν καπνοί. Παρ' όλα αυτά ο Scottish Blend της σειράς Mac Baren είναι πολύ καλός για τα ελληνικά δεδομένα.
Σου προτείνω τον Erinmore, ο οποίος είναι ποιοτικά και καπνιστικά άψογος - πάντα για τα ελληνικά δεδομένα. Συνδυάζει ικανοποιητική τιμή (18 ευρώ) και καλή ποιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Φυσικά, αρπάζουν πολύ σαν καπνοί. Παρ' όλα αυτά ο Scottish Blend της σειράς Mac Baren είναι πολύ καλός για τα ελληνικά δεδομένα.
Σου προτείνω τον Erinmore, ο οποίος είναι ποιοτικά και καπνιστικά άψογος - πάντα για τα ελληνικά δεδομένα. Συνδυάζει ικανοποιητική τιμή (18 ευρώ) και καλή ποιότητα.

Τον βρίσκεις σε περίπτερο? Ή σε είδη καπνιστού?
Άλλο ένα θεματάκι στα Ελληνικά δεδομένα...
Η έλλειψη ποικιλίας ποιοτικών καπνών, και η περιορισμένη διαθεσιμότητα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο που εχω διαπιστωσει εγω ειναι οτι εξαρτατε απο το καθε περιπτερο και το καθε μαγαζι με ειδη καπνιστου το αν θα εχουν. Εχω βρει σε περιπτερο μεγαλητερη ποικιλια απο οτι σε ειδη καπνιστου... Επομενος ρωτα οπου τυχει μεχρι να τον βρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά, σκέφτομαι να παραγγείλω μία ημίκυρτη και μία churchwarden απο ρείκι, απο PIPEX Stefanou https://www.stefanou-pipex.gr/makriepistomio_gr/makriepistomio.html
Τι λέτε για την εταιρεία? Είναι υπολήψιμη?
Γιατί έστειλα e-mail να ρωτήσω για δύο (αυτές που προανέφερα), και μου είπαν... 20Ε η μία περίπου και 7Ε τα έξοδα αποστολής!
Είναι δυνατόν?!
Μου φαίνεται πάμφθινο...
Μετά σκέφτηκα, αφου τα πέρνω απο την αντιπροσωπεία κατευθείαν, δεν υπάρχει το κέρδος του πωλητή...
Τι λέτε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Παιδιά, σκέφτομαι να παραγγείλω μία ημίκυρτη και μία churchwarden απο ρείκι, απο PIPEX Stefanou https://www.stefanou-pipex.gr/makriepistomio_gr/makriepistomio.html
Τι λέτε για την εταιρεία? Είναι υπολήψιμη?
Γιατί έστειλα e-mail να ρωτήσω για δύο (αυτές που προανέφερα), και μου είπαν... 20Ε η μία περίπου και 7Ε τα έξοδα αποστολής!
Είναι δυνατόν?!
Μου φαίνεται πάμφθινο...
Μετά σκέφτηκα, αφου τα πέρνω απο την αντιπροσωπεία κατευθείαν, δεν υπάρχει το κέρδος του πωλητή...
Τι λέτε??

Το πρόβλημα του κόστους δεν είναι οι πίπες, αλλά οι καπνοί. Πίπες αγοράζεις μια φορά το χρόνο και αν...και τις διατηρείς. Είναι σαν μια επένδυση. Τι και αν δώσεις 20, τι 70 τι 90. Μία φορά τα δίνεις. Τα εξωφρενικό είναι τα κόστη των καπνών. Συγχαρητήρια για το εργαστήριό σας και το μεράκι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPiper

Νεοφερμένος

Ο PanosPiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Well, έκανα κι εγώ την παραγγελία μου!
Απλά είδα σ'ένα Youtube video έναν καπνιστή που πρότεινε να αγοράζουμε φθηνές για αρχή, μέχρι να καταλήξουμε σε κάποιον καπνό, επειδή καθώς ακόμη ψάχνεις να βρείς τα αγαπημένα σου blends, αφήνεις ghost στο ξύλο και αλλοιώνεις την γευστική του απόδοση.
Συμφωνώ...

Περιμένω την παραγγελία μου απο Αμερική ακόμη (καλαμπόκι), και αυτά απο Stefanou, που μου είπαν θα έρθει τέλος της εβδομάδας, με έξοδα αποστολής 5Ε...

Αρκετά ψώνισα για φέτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Κι εγώ προτείνω οι αρχάριοι καπνιστές να αγοράζουν φθηνές πίπες, έτσι ώστε αν τις χαλάσουν (στο μπολ, το επιστόμιο κ.λπ.) να μην τις κλαίνε. Επίσης, όπως λέει παραπάνω ο Dr. μεγαλύτερη σημασία έχουν οι καπνοί. Δηλαδή, αν καπνίσεις τον χειρότερο καπνό, το ξέπλυμα, με την καλύτερη - κατασκευαστικά και ποιοτικά - πίπα, το πιθανότερο είναι ότι στη δεύτερη τζούρα θα τα πετάξεις απ' το παράθυρο από την αηδία. Απεναντίας, ένας καλός καπνός με φθηνή πίπα, θα σου δώσει άψογη καπνιστική απόλαυση.
Κατά συνέπεια, πάρε μία φθηνή και αξιοπρεπή πίπα, αισθητικά στα δικά σου μέτρα και κράτησε τα υπόλοιπα χρήματα για καλούς καπνούς.
Η Pipex Stefanou έχει παράδοση στην κατασκευή καπνοσύριγγων και όπως θα γνωρίζεις είναι ελληνική. Έχω δύο δικές της, οι οποίες είναι πολύ αξιόλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και η δικη μου πιπα ειναι απο Στεφανου και δεν εχω κανενα παραπονο 2 χρονια τωρα! Θελω να παρω και αλλη βεβαια, αλλα πολυ πιθανων να προτιμισω και παλι καποια pipex. Δεν εχω καπνισει απο πολλες πιπες, αλλα εχω την εντυπωση οτι οι ακριβοτερες εχουν ελαχιστη διαφορα ως προς την καπνιστικη τους εμπειρια, η διαφορα τους εγκυτε στην πολυτελια, και οπως σε καθε τι, στο αυτοκολιτακι του κατασκευαστη...
Εχω βαλει και εγω στο ματι μια churchwarden απο την pipex... Ισως το σκεφτω πιο σοβαρα σε 2-3 μηνες, προς το παρων πρεπει να κανω οικονομια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top