• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τεστ Παπανικολάου

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Αχα κατάλαβα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αχα κατάλαβα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια :)
Ελα να σου πώ, μπορεί να τα είπαμε μαζεμένα αλλα ότι κάνεις είναι για καλό, μάθαμε και οι υπόλοιποι κάτι παραπάνω, μαζί και γώ, οπότε εμείς σε ευχαριστούμε για την ερώτηση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η μαστογραφία καλό είναι να ξεκινάει, πλέον, από τα 25 μέχρι τα 30, αναλόγως... του μεγέθους και την πυκνότητα του μαστού, ιστορικού, αντισυλληπτικών.
Ο γυναικολόγος μου μού είπε πρόσφατα ότι θερίζει η ασθένεια και ολοένα αυξάνονται οι αισθενείς, άρα να κάνω κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η μαστογραφία καλό είναι να ξεκινάει, πλέον, από τα 25 μέχρι τα 30, αναλόγως... του μεγέθους και την πυκνότητα του μαστού, ιστορικού, αντισυλληπτικών.
Ο γυναικολόγος μου μού είπε πρόσφατα ότι θερίζει η ασθένεια και ολοένα αυξάνονται οι αισθενείς, άρα να κάνω κι εγώ...

προσωπικά διαφωνώ....
πιστεύω ότι είσαι πολύ μικρή για μαστογραφία
ο δικός μου γιατρός πάντως επιμένει.... 40+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η μαστογραφία καλό είναι να ξεκινάει, πλέον, από τα 25 μέχρι τα 30, αναλόγως... του μεγέθους και την πυκνότητα του μαστού, ιστορικού, αντισυλληπτικών.
Ο γυναικολόγος μου μού είπε πρόσφατα ότι θερίζει η ασθένεια και ολοένα αυξάνονται οι αισθενείς, άρα να κάνω κι εγώ...

Αυτό το επιλέγει ο γιατρός άν θέλει να σου κάνει, αλλα καλό είναι να μην βιαστείς άν σου κάνουν ψιλάφιση και δεν υπάρχει πρόβλημα;)

Γνώμη μου, συγνώμη για την παρεμβαση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
κοίτα, δεν ξέρω αν θα μου κάνει όντως μαστογραφία...
αλλά επειδή είχα πάντα προβλήματα με τα αντισυλληπτικά, πρηζόμουν αφάνταστα και πονούσα, αλλά και πολύ ευαίσθητους αδένες στις μασχάλες... απλά θα τον ακολουθήσω τυφλά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To topic εγινε για ολα τα γυναικολογικα τελικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
η μαστογραφια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στις μικρες ηλικιες.
Νομιζω πανω απο 30-35 πρεπει να ναι, για να μπορει να κανει κανεις.
Μην παμε και στο αλλο ακρο ντε!

επισης, ενα απλο υγρο ειναι, δεν ειναι ουτε αντισηπτικο ουτε αντιμικροβιακο, τι λεμε τωρα! ρωτηστε κανα γιατρο βρε παιδια, πριν αποφασισετε!
το υγρο αυτο για την πλυση του κολπου εκτος του οτι απομακρυνει υγρα η υπολειμματα περιοδου/επαφης, επαναφερει τον κολπο στο φυσιολογικο του ph. δεν ειναι για καθε μερα, δεν ειναι για μια φορα το χρονο.
αλλα και να μη το χρησιμοποιει καποιος, ε νταξ δε θα παθει και τιποτα! πιο πολυ καλλυντικο ειναι παρα φαρμακο. συγκεκριμενα στα φαρμακεια ειναι στην κατηγορια του "παραφαρμακου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Η μαστογραφία καλό είναι να ξεκινάει, πλέον, από τα 25 μέχρι τα 30, αναλόγως... του μεγέθους και την πυκνότητα του μαστού, ιστορικού, αντισυλληπτικών.
Ο γυναικολόγος μου μού είπε πρόσφατα ότι θερίζει η ασθένεια και ολοένα αυξάνονται οι αισθενείς, άρα να κάνω κι εγώ...

αυτο ειναι λαθος.
αν εχεις προβλημα, μπορει να διαγνωσθει με υπερηχο μαστου. η μαστογραφια οχι μονο δεν ειναι απαραιτητη αλλα απαγορευεται σε τετοιες ηλικιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γιατί απαγορεύεται αλήθεια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ, ναι, μπορεί και να συγχύστηκα, και να είπε υπέρηχο ο άνθρωπος.

Kajira... ξέρεις πώς γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κατα πασα πιθανοτητα υπερηχο ειπε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Νομίζω ότι μια απλή ψηλάφηση του μαστού στην ηλικία που είμαστε απλά αρκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χμ, ναι, μπορεί και να συγχύστηκα, και να είπε υπέρηχο ο άνθρωπος.

Kajira... ξέρεις πώς γίνεται;
Η μαστογραφία; Όχι ακριβώς, περίπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Νομίζω ότι μια απλή ψηλάφηση του μαστού στην ηλικία που είμαστε απλά αρκεί!
και αν στην ψηλαφιση, παρατηρηθει κατι, αυτο συνηως ερευναται κι αλλο με διαφορες εξετασεις
αλλα οχι μαστογραφια-εκτος αν μιλαμε για μεγαλες ηλικιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ψηλάφιση πρέπει να γίνεται και σε περίπτωση κάποιου ευρήματος, τότε κάνεις υπέρηχο μαστού.
Όσες έχουν ινοκυστικούς μαστούς θα πρέπει να κάνουν υπέρηχο μαστού 1 φορά το χρόνο.
Μαστογραφία γίνεται μόνο σε άσχημες καταστάσεις (κληρονομικότητα ή κάτι που θέλει παραπάνω ψάξιμο. Αφού έχουν προηγηθεί οι παραπάνω εξετάσεις) ή σε γυναίκες ανω των 35 ετών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μόλις γύρισα από τον γυναικολόγο μου. Τον ρώτησα για ψηλάφιση στήθους και μαστογραφία. Η δεύτερη μου είπε πως γίνεται σε ηλικίες άνω των 38, εκτός αν με ψηλάφιση εντοπίσεις κάτι περίεργο νωρίτερα. Όταν τον ρώτησα αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να μην κάνεις νωρίτερα, μου απάντησε πως επειδή από τα 40 έως τα 50 πρέπει να κάνεις κάθε δύο χρόνια μία και από τα 50 κάθε χρόνο, ε, καλό είναι να αποφύγεις όση ακτινοβολία μπορείς :)

ΥΓ: Αν το θυμηθείτε, θυμίστε μου του χρόνου τέτοια εποχή να ξαναπάω. Νόμιζα πως είχε περάσει μόνο ενάμισις χρόνος από το τελευταίο τεστ ΠΑΠ, αλλά είχαν περάσει ..τρία!! :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ΥΓ: Αν το θυμηθείτε, θυμίστε μου του χρόνου τέτοια εποχή να ξαναπάω. Νόμιζα πως είχε περάσει μόνο ενάμισις χρόνος από το τελευταίο τεστ ΠΑΠ, αλλά είχαν περάσει ..τρία!! :blink:

Πειράζει που πέρασε τόσος καιρός; Κάθε πότε πρέπει να γίνεται; Εμένα η μητέρα μου πηγαίνει κάθε χρόνο (είναι 45 τώρα) και όταν γυρίζει είναι πολύ χάλια λες και έκανε κι εγώ δεν ξέρω τι! Υπερβάλλει θέλω να πιστεύω... :D

Το κακό είναι ότι θέλει να αρχίσω κι εγώ να κάνω Τεστ Παπ και έχω μία γενικότερη αντιπάθεια προς τους γιατρούς... :redface: (χώρια που νομίζω ότι δε χρειάζεται να κάνω ακόμα :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Τεστ παπ -απ' ο,τι ξερω- πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο από τη στιγμή που έχεις ολοκληρωμένες σχέσεις.
Και το ξαναλέω ΔΕΝ πονάει.
Προτιμώ να κάνω κάθε μέρα τεστ παπ παρά να πηγαίνω οδοντίατρο έστω και για καθαρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πειράζει που πέρασε τόσος καιρός; Κάθε πότε πρέπει να γίνεται; Εμένα η μητέρα μου πηγαίνει κάθε χρόνο (είναι 45 τώρα) και όταν γυρίζει είναι πολύ χάλια λες και έκανε κι εγώ δεν ξέρω τι! Υπερβάλλει θέλω να πιστεύω... :D

Το κακό είναι ότι θέλει να αρχίσω κι εγώ να κάνω Τεστ Παπ και έχω μία γενικότερη αντιπάθεια προς τους γιατρούς... :redface: (χώρια που νομίζω ότι δε χρειάζεται να κάνω ακόμα :worry:)

όντως υπερβάλλει :P
συμφωνώ απόλυτα με το αδέσποτο (έβαλα και +1 :P)
Αν έχεις ξεκινήσει κι έχεις σεξουαλική επαφή, ναι πρέπει να ξεκινήσεις... δεν είναι όμως κάτι το φοβερό... και αν πας θα μπορείς μετά να "την πεις" στη μάνα σου γιατί πλέον θα ξέρεις από πρώτο χέρι ότι δεν είναι τπτ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top