Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και δεν τολμάς να πεις "το τσιγαράκι σου στο σπίτι σου", θα σε πουν φασίστα! :confused:






:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπερβολικο ειναι και το να θεωρουμε παντα οτι τα δικα μας λογακια ειναι σουπερ αυτονοητα, ενω παραλληλα δε σκεφτομαστε καν τι λενε οι συνομιλητες μας και προσπαθουμε να τους μειωσουμε εχοντας μεινει στην επιφανεια. ;)

Δεν πειραζει. Εγω ξερω οτι οποιος εχει κατι σημαντικο να πει, το λεει και τα υπολοιπα ειναι φτηνες δικαιολογιες.

Πχ, ενα ακομα αυτονοητο ειναι οτι ο εξαερισμος δεν λυνει το προβλημα, απλα βοηθαει και μαλιστα σε μικρο βαθμο, μη αποτελοντας "μεση" λυση.

Αν φυσικα παρουμε κυριολεκτικα το "ανεμοστροβιλος" και κολλησουμε εκει, τοτε ναι, υπαρχει υπερβολη στο τοπικ. Θα εχουμε χασει το νοημα ομως. Αλλα δε πειραζει, το συμπερασμα προφανως δε μας αρεσε, οποτε ευκαιρια να το ληξουμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως, όντας πρώην καπνίστρια, αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα οι μη καπνιστές κάνουν πίσω (και ναι, εντελώς γαϊδουρινά το έχω κάνει κι εγώ πολλάκις - έχω αναγκάσει αρκετούς μη καπνιστές να εισπνεύσουν τον καπνό μου!) - πως γίνεσαι έτσι αναίσθητος μόνο και μόνο γιατι ΕΣΥ θες να καπνίσεις; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πάντως, όντας πρώην καπνίστρια, αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα οι μη καπνιστές κάνουν πίσω (και ναι, εντελώς γαϊδουρινά το έχω κάνει κι εγώ πολλάκις - έχω αναγκάσει αρκετούς μη καπνιστές να εισπνεύσουν τον καπνό μου!) - πως γίνεσαι έτσι αναίσθητος μόνο και μόνο γιατι ΕΣΥ θες να καπνίσεις; :confused:
Γιατί σε λένε φασίστα κι ότι τους στερείς κάτι, ενώ εσύ δεν έχεις να στερηθείς κάτι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατί σε λένε φασίστα κι ότι τους στερείς κάτι, ενώ εσύ δεν έχεις να στερηθείς κάτι. :P
Δεν τους στερείς τίποτα απολύτως.
Προσωπικά πιστεύω πως ακόμα και το να βλέπεις κάποιον να καπνίζει, είναι άκρως αντιαισθητικό, όμοιο του να κάνει χρήση ναρκωτικών ή να χ@ζ@ι, πολύ περισσότερο αν αυτό γίνεται μπροστά σε μικρά παιδιά.
Θα έπρεπε να απαγορευτεί το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους ανοιχτούς και κλειστούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα το μόνο αυτονόητο είναι το ότι πρέπει να προστατεύεται η υγεία. Από 'κει και πέρα, δεν έχω κανένα πρόβλημα σε μαγαζιά να αναγκάσω κόσμο να το σβήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πάντως, όντας πρώην καπνίστρια, αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα οι μη καπνιστές κάνουν πίσω (και ναι, εντελώς γαϊδουρινά το έχω κάνει κι εγώ πολλάκις - έχω αναγκάσει αρκετούς μη καπνιστές να εισπνεύσουν τον καπνό μου!) - πως γίνεσαι έτσι αναίσθητος μόνο και μόνο γιατι ΕΣΥ θες να καπνίσεις; :confused:

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που ένα πρεζόνι είναι ικανό να βγάλει στην πορνεία τον εαυτό του για να βρει χρήματα για τη δόση του
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που ο τζογαδόρος θα παίξει στα ζάρια το σπίτι του κ.ο.κ.

Ο εθισμός μπορεί να σε κάνει να γίνεις πολλά διαφορετικά πράγματα που στην πραγματικότητα δεν είσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειναι πολυ εκνευριστικο και πολυ ενοχλητικο το καπνισμα.

Ποιοι δεν προτιμούνται;
Ναι, στα μπουζούκια είναι πιο δύσκολο. Αλλά ξέρεις πόσο υποφέρουμε εμείς, με την κάπνα;

ακριβως. εγω στερουμαι πολλες φορες εξοδους και διασκεδαση, επειδη το μερος που επιλεχθηκε ειναι κυριολεκτικα μεστην καπνα...:/:

Εχεις πολυ δικιο σε αυτο...
Και σε πληροφορω, οτι και εγω που ειμαι καπνιστρια, ενοχλουμαι τα μαλα απο τον πολυ καπνο σε ενα κλειστο χωρο. Αλλα δε χρειαζονται τοσο δραστικα μετρα, οπως η καθολικη απαγορευση, παρα μονο μια καλη επενδυση απο τον εκαστοτε ιδιοκτητη μαγαζιου σε εναν καλο εξαερισμο.

ναι, αυτο ειναι ενα καλο βημα..
αλλα δεν ειναι αυτο που θα δωσει ουσιαστικη λυση. να τον βρασω τον τελειο εξαερισμο αν καθομαι ΔΙΠΛΑ σε καπνιστη. η εστω, διπλα στη διαχωριστικη γραμμη τραπεζιων καπνιστων και τραπεζιων μη καπνιστων.


Πάντως, όντας πρώην καπνίστρια, αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα οι μη καπνιστές κάνουν πίσω (και ναι, εντελώς γαϊδουρινά το έχω κάνει κι εγώ πολλάκις - έχω αναγκάσει αρκετούς μη καπνιστές να εισπνεύσουν τον καπνό μου!) - πως γίνεσαι έτσι αναίσθητος μόνο και μόνο γιατι ΕΣΥ θες να καπνίσεις; :confused:

αυτο ειναι το χειροτερο και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το καταλαβαινουν!!!!!!!!!!
επισης, καθε επιχειρημα που βρισκω και τους λεω, φαινεται μηδαμινο μπροστα στην ΑΝΑΓΚΗ τους για τον καπνο, οποτε θες λιγο η επιμονη, θες λιγο οτι και αλλοι καπνιστες υπαρχουν τριγυρω, εγω ειμαι αυτη που κανει πισω! :/:

και μιας και βλεπω οτι πολλοι ενοχλουνται απο δω, ειμαι πολυ περιεργη να μαθω τι αερα αναπνεατε στο τελευταιο στεκι μιτινκ στο καφε και γιατι..! μπορει καποιος να μου πει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επειδή ήταν πολλοί μη καπνιστές στο μήτινγκ, αν καθόσουν από την πλευρά τους, ήταν κάπως καλά τα πράγματα, επειδή οι υπόλοιποι δεν κάπνιζαν και πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
και μιας και βλεπω οτι πολλοι ενοχλουνται απο δω, ειμαι πολυ περιεργη να μαθω τι αερα αναπνεατε στο τελευταιο στεκι μιτινκ στο καφε και γιατι..! μπορει καποιος να μου πει?
Σε οποιαδήποτε παρέα, απ' τη στιγμή που υπάρχει έστω και ένας καπνιστής, θα πάνε όλοι σε χώρο καπνιστών. :/:


Disclaimer: Δεν βάζω τον ποσοδείκτη "για κάθε" στο παραπάνω επιχείρημα, απλώς εννοώ "πολύ μεγάλο ποσοστό".




Εγώ πάντως όποτε βγαίνω και πάω σε κλειστό χώρο που καπνίζουν, πάντα βρωμάει το ρούχο μου τσιγάρο μόλις γυρίσω. :sick:
(Αυτό που 'πε κι η Αναστασία πιο πάνω)



Όσον αφορά το τελευταίο steki meeting, ήταν μία από τις λίγες φορές που οι δημοκρατικοί μη-καπνιστές (:P) ήταν η πλειοψηφία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Σε οποιαδήποτε παρέα, απ' τη στιγμή που υπάρχει έστω και ένας καπνιστής, θα πάνε όλοι σε χώρο καπνιστών. :/:


Όσον αφορά το τελευταίο steki meeting, ήταν μία από τις λίγες φορές που οι δημοκρατικοί μη-καπνιστές (:P) ήταν η πλειοψηφία. :)


θα ελεγα οτι με βρισκεις συμφωνη, και το ειπα απο το προηγουμενο μου ποστ κιολας! αλλα ειναι αδικια!!! αντι να μην καπνισουν αυτοι, πρεπει να καπνισουμε εμεις δλδ... και να καπνισουν και τα μαλλια μας, και τα ρουχα μας, ολα! (εννοειται οτι συφωνω και με σενα και με κουε!)

δε μου απαντησες ομως, εκει που καθισατε στο μιτινκ, ηταν χωρος ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ η ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ?
εγινε αυτο που ηθελαν οι καπνιστες, η η πλειοψηφια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα ελεγα οτι με βρισκεις συμφωνη, και το ειπα απο το προηγουμενο μου ποστ κιολας! αλλα ειναι αδικια!!! αντι να μην καπνισουν αυτοι, πρεπει να καπνισουμε εμεις δλδ... και να καπνισουν και τα μαλλια μας, και τα ρουχα μας, ολα! (εννοειται οτι συφωνω και με σενα και με κουε!)

δε μου απαντησες ομως, εκει που καθισατε στο μιτινκ, ηταν χωρος ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ η ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ?
εγινε αυτο που ηθελαν οι καπνιστες, η η πλειοψηφια?

δεν υπήρχε χώρος μη καπνιστών στο μαγαζί... οπότε ήταν ήδη ντουμάνι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εγινε αυτο που ηθελαν οι καπνιστες, η η πλειοψηφια?
Οι καπνιστές είναι πάντα η πλειοψηφία, καλό μου. :P





(σταματάω, αρκετό δηλητήριο έβγαλα για σήμερα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
να τον βρασω τον τελειο εξαερισμο αν καθομαι ΔΙΠΛΑ σε καπνιστη.

Το αν θα κάθεσαι ΔΙΠΛΑ σε καπνιστή είναι στο χέρι σου. Αν σε ενοχλεί τόσο, κάνε παρέα μόνο με μη καπνιστές να μην κάθεσαι ποτέ ΔΙΠΛΑ σε καπνιστή. :)

Τώρα αν εσύ "ΔΙΠΛΑ" εννοείς στο διπλανό τραπέζι, εκεί μια χαρά εξυπηρετεί ο καλός εξαερισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διαφωνώ, δεν εξυπηρετεί ο καλός εξαερισμός.
Που ήδη ο όρος "καλός εξαερισμός" είναι οξύμωρο, αλλά whatever.
Η μυρωδιά ενοχλεί έναν μη καπνιστή έτσι κι αλλιώς, στα ρούχα μένει έτσι κι αλλιώς...
και στην τελική εξακολουθεί να είναι επιβλαβές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Εμένα πάντως τις προάλλες στο διπλανό τραπέζι ήταν δύο καπνιστές που κάπνιζαν κυριολεκτικά πάνω μου...Λες και δεν είχαν αλλού να φυσήξουν τον καπνό..Όσο καλός και να είναι ο εξαερισμός από τέτοιες συμπεριφορές δεν σε σώζει. Εριξα 2-3 ενοχλημένα βλέμματα και επειδή δεν είδα προκοπή φύγαμε μετά από καμία ώρα...

Από τέτοιες συμπεριφορές ούτε ο καλός εξαερισμός σώζει, ούτε τίποτε. Νομίζω ότι η απαγόρευση στους δημόσιους χώρους ήρθε καιρός να έρθει και στην Ελλάδα. Δεν θα είναι μόνο για τους μη-καπνιστές καλή αλλά και για τους καπνιστές που θα καπνίζουν λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Angie, η υπογραφή σου φυσάει όλο τον καπνό πάνω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Εγώ σβηστό το βλέπω το τσιγάρο πάντως Mr Offtopic :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Το αν θα κάθεσαι ΔΙΠΛΑ σε καπνιστή είναι στο χέρι σου. Αν σε ενοχλεί τόσο, κάνε παρέα μόνο με μη καπνιστές να μην κάθεσαι ποτέ ΔΙΠΛΑ σε καπνιστή. :)

Τώρα αν εσύ "ΔΙΠΛΑ" εννοείς στο διπλανό τραπέζι, εκεί μια χαρά εξυπηρετεί ο καλός εξαερισμός.

....

Διαφωνώ, δεν εξυπηρετεί ο καλός εξαερισμός.
Που ήδη ο όρος "καλός εξαερισμός" είναι οξύμωρο, αλλά whatever.
Η μυρωδιά ενοχλεί έναν μη καπνιστή έτσι κι αλλιώς, στα ρούχα μένει έτσι κι αλλιώς...
και στην τελική εξακολουθεί να είναι επιβλαβές!!!

Εμένα πάντως τις προάλλες στο διπλανό τραπέζι ήταν δύο καπνιστές που κάπνιζαν κυριολεκτικά πάνω μου...Λες και δεν είχαν αλλού να φυσήξουν τον καπνό..Όσο καλός και να είναι ο εξαερισμός από τέτοιες συμπεριφορές δεν σε σώζει. Εριξα 2-3 ενοχλημένα βλέμματα και επειδή δεν είδα προκοπή φύγαμε μετά από καμία ώρα...

Από τέτοιες συμπεριφορές ούτε ο καλός εξαερισμός σώζει, ούτε τίποτε. Νομίζω ότι η απαγόρευση στους δημόσιους χώρους ήρθε καιρός να έρθει και στην Ελλάδα. Δεν θα είναι μόνο για τους μη-καπνιστές καλή αλλά και για τους καπνιστές που θα καπνίζουν λιγότερο.

ακριβως αυτο θα απαντουσα κι εγω ;) :)
Δε σκοπευω να μην κανω παρεα με καπνιστες, οταν σεβονται το διπλανο και οταν δε κοιτανε μονο το τομαρι τους:P
Και δεν εχω προβλημα με τη συντιπτικη πλειοψηφια των φιλων μου, για να μην πω ολους!

Προβλημα εχω με αυτο που εχουν ολοι οι παραπανω: με την καπνα στα ρουχα, στα μαλλια, παντου.
με το μολυσμενο αερα που ακομα και διπλα στον καπνιστη να μην καθομαι, μου ρχεται οπως και να το κανουμε (δε νομιζω οτι θελει πολυ μυαλο αυτο, ετσι!;))
και τελος με την επιμονη των καπνιστων, παρολο που ειναι μειοψηφια, να ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ σε παρεα πλειοψηφιας μη καπνιστων.

σορι, δεν το χω εγω το προβλημα.:)

ας κανει ο αλλος στο κρυο το τσιγαρο του, απλο.;)
και επιτελους, ας γινει και στην ελλαδα. γιατι σε αλλες χωρες γινεται, κι εχει και σωστοτατη εφαρμογη? γιατι αραγεεε..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς, και μάλιστα σε χώρες με πολύ περισσότερο κρύο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top