Σχέση με κάποιον που είναι "αλλού"

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Μωρέ μπας και το παίζουν ιντροβέρτισσες για να κρατάνε ανοιχτή την μπακ ντορ; Την οδό διαφυγής εννοώ ε;


Ναι αυτό πιστεύω και εγώ. Για αυτό και εμεις μετά ειμαστε εξισου επιφυλακτικοι. Εγω σου λεω αν γυρισω το χρονο πισω και σκεφτω περιπτώσεις στις οποιες εγω ειχα ανοιξει το σπιτι μου και ειχα δεχτει κάποιον ή κάποιες για να πιούμε ένα κρασάκι ρε αδερφέ και να τα πουμε σε πιο φιλικο κλιμα. Και ύστερα δεν έκαναν και αυτοι το ιδιο μετά κάτι έγινε και κοψαμε εντελώς. Πιστευω δηλαδή ότι υπάρχει συγκεκριμενο σκεπτικο πισω από την συμπεριφορά κάποιου να μην θέλει πολλά πολλά και για αυτό το λογο τους αποφευγω πλεον και εγώ. Ειτε είναι φιλοι αγορια ειτε για φλερτ με κοπέλες. Δεν δέχομαι δηλαδή τον ισχυρισμο ότι ο άλλος ή η άλλη είναι ντροπαλοι πιο πολύ δέχομαι ότι δεν θέλουν. Και αν κάποιος βεβαια παρεξηγηθηκε άδικα μπορει να κάνει κάτι να δειξει το αντιθετο. Μια κινηση καλής θέλησης που λέμε. Ε αμα δεν σκεφτει ουτε αυτό άσε μας ρε φιλε!

δεν ξέρω αν όντως τα πράγματα είναι τόσο σοβαρά. Προσωπικά, όσους αδέσμευτους ξέρω, είναι έτσι από επιλογή. Την οποία μπορεί να μην καταλαβαίνω, όμως την σέβομαι.


Μπορει ετσι σου λένε για να μη δειξουν ότι έχουν χάσει τον έλεγχο. Αλλα για να σου φαινεται και σενα ακατανοητο μάλλον κάτι τρέχει. Αλλωστε και αυτοι σαν και εσενα άνθρωποι είναι τις ιδιες ανάγκες έχουν φιλε. Ολοι οι ανθρωποι μοιράζονται βασικές ανάγκες. Αυτές είναι ιδιες για ολους ετσι πιστευω και εγώ. Μια από αυτές είναι η παρέα. Ειτε ερωτική ειτε φιλική. Η απομόνωση και η μοναξιά δεν είναι αιώνιες καταστασεις γιατι αλλιώς ο άνθρωπος χάνει το μέτρο και μπορει να περιέλθει σε μια κατάσταση μηδενισμού και ψύχωσης. Να φτάσει δηλαδή να αμφισβητει τα πάντα γυρω του .... την φιλια ... την αγάπη ... τον έρωτα κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ναι αυτό πιστεύω και εγώ. Για αυτό και εμεις μετά ειμαστε εξισου επιφυλακτικοι. Εγω σου λεω αν γυρισω το χρονο πισω και σκεφτω περιπτώσεις στις οποιες εγω ειχα ανοιξει το σπιτι μου και ειχα δεχτει κάποιον ή κάποιες για να πιούμε ένα κρασάκι ρε αδερφέ και να τα πουμε σε πιο φιλικο κλιμα. Και ύστερα δεν έκαναν και αυτοι το ιδιο μετά κάτι έγινε και κοψαμε εντελώς. Πιστευω δηλαδή ότι υπάρχει συγκεκριμενο σκεπτικο πισω από την συμπεριφορά κάποιου να μην θέλει πολλά πολλά και για αυτό το λογο τους αποφευγω πλεον και εγώ. Ειτε είναι φιλοι αγορια ειτε για φλερτ με κοπέλες. Δεν δέχομαι δηλαδή τον ισχυρισμο ότι ο άλλος ή η άλλη είναι ντροπαλοι πιο πολύ δέχομαι ότι δεν θέλουν. Και αν κάποιος βεβαια παρεξηγηθηκε άδικα μπορει να κάνει κάτι να δειξει το αντιθετο. Μια κινηση καλής θέλησης που λέμε. Ε αμα δεν σκεφτει ουτε αυτό άσε μας ρε φιλε!

τι να πω ρε γμτο, δεν ξέρω. Από την μιά προβληματίζομαι με το τομάρι μου πόσο αμπνόρμαλ είναι τα γούστα μου στις γυναίκες
συγκριτικά με το κ.φ. που περιγράφεις, από την άλλη σκέφτομαι πως τουλάχιστον δεν θα παρεξηγιόμασταν ποτέ σε θέματα γκομενικά γιατί μηδεμιάς εξαιρουμένης, όλες όσες μου έκαναν κλικ ποτέ -άσχετα από την εξέλιξη, αν τακιμιάσαμε ή όχι- θα σου προκαλούσαν αναφυλακτική αντίδραση με φυσαλλίδες, φλύκταινες, πομφόλυγες και όλα τα συναφή

Μπορει ετσι σου λένε για να μη δειξουν ότι έχουν χάσει τον έλεγχο. Αλλα για να σου φαινεται και σενα ακατανοητο μάλλον κάτι τρέχει. Αλλωστε και αυτοι σαν και εσενα άνθρωποι είναι τις ιδιες ανάγκες έχουν φιλε. Ολοι οι ανθρωποι μοιράζονται βασικές ανάγκες. Αυτές είναι ιδιες για ολους ετσι πιστευω και εγώ. Μια από αυτές είναι η παρέα. Ειτε ερωτική ειτε φιλική. Η απομόνωση και η μοναξιά δεν είναι αιώνιες καταστασεις γιατι αλλιώς ο άνθρωπος χάνει το μέτρο και μπορει να περιέλθει σε μια κατάσταση μηδενισμού και ψύχωσης. Να φτάσει δηλαδή να αμφισβητει τα πάντα γυρω του .... την φιλια ... την αγάπη ... τον έρωτα κτλπ.

δεν θα το απέκλεια. Άλλως τε, όσα ξέρει ο εκάστοτε νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος. Σε εμένα πάλι φαίνεται ακατανόητο ίσως γιατί ενώ δεν είμαι ιντροβέρτης, πετάω την σκούφια μου για ιντροβέρτισσες μόνο, οι πολύ εξωστρεφείς μου φαντάζουν λίγο σαν να την ανακάλυψη της συναρπαστικής διαδρομής αθήνα θεσαλονίκη, ξύπνα_με_στα_μάλγαρα ένα πράμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
τι να πω ρε γμτο, δεν ξέρω. Από την μιά προβληματίζομαι με το τομάρι μου πόσο αμπνόρμαλ είναι τα γούστα μου στις γυναίκες
συγκριτικά με το κ.φ. που περιγράφεις, από την άλλη σκέφτομαι πως τουλάχιστον δεν θα παρεξηγιόμασταν ποτέ σε θέματα γκομενικά γιατί μηδεμιάς εξαιρουμένης, όλες όσες μου έκαναν κλικ ποτέ -άσχετα από την εξέλιξη, αν τακιμιάσαμε ή όχι- θα σου προκαλούσαν αναφυλακτική αντίδραση με φυσαλλίδες, φλύκταινες, πομφόλυγες και όλα τα συναφή


Αυτές μην παρεξηγίοντουσαν γιατι εγω τα λέω και λαϊβ. Μπορει να τα λέω και περισσοτερο από ότι εδώ!
Εντάξει φιλε ο καθενας με τα γουστα του απλα εγω εχω ένα βασικο γνωρισμα επειδή δεν είμαι μαζοχιστης δεν μ αρεσουν ολες οσες έχουν ένα στυλ που δυσκολευει την επαφή.


Είναι δηλαδή ψώνια - φιρμες - εσωστρεφείς που δεν γουστάρουν πολλά πολλα και σε κοιτάνε λες και εισαι κανας βιαστης επειδή ειπες ένα καλημέρα πωπω αυτές είναι οι χειρότερές μου.


Μια φορά είμασταν σε ένα μαγαζι και πιναμε το ποτο μας. Ειχα ορεξη εγω να μιλησω σε καμια .... ε μονοι μας είμασταν. Ελευθερα παιδια ξέρεις τωρα. Μου λέει ο ενας ο φιλος να αυτές εκει ..... και μου δειχνει φιλε κάτι τυπισες. Μέσα στη ξυνιλα. ωραιες μεν πολύ ωραιες αλλα με ένα υφάκι .... δεν πατάω στη γη. Και δωστου τα κινητα να μπαινουν στο φβ και δωστου τα ανεβάσματα με σελφι κτλπ. Τον κοιτάω και του κάνω ... ξέχασε το. Εγω αξια σε τέτοιες δεν δινω! Άντε γεια. Αμα θες πηγαινε εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Είναι δηλαδή ψώνια - φιρμες - εσωστρεφείς που δεν γουστάρουν πολλά πολλα και σε κοιτάνε λες και εισαι κανας βιαστης επειδή ειπες ένα καλημέρα πωπω αυτές είναι οι χειρότερές μου.

μετά το καλημέρα αυτό όμως...τα λ7 όλα! Αλλά είπαμε, τα δικά μου τα γούστα τα ιδιότροπα θα φταίνε.
Τώρα, αναφορικά με αυτές που περιγράφεις, δεν ξέρω κατά πόσο αποτελούν δείγμα αντιπροσωπευτικό. Εννοώ πως μιά ιντροβέρτα βεριτάμπλ μάλλον απεχθάνεται αυτά τα ωραιοπαθή ψώνια του παραδείγματος ίσως περισσότερο από όσο δεν την παλεύουμε εσύ και εγώ μαζί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
μετά το καλημέρα αυτό όμως...τα λ7 όλα! Αλλά είπαμε, τα δικά μου τα γούστα τα ιδιότροπα θα φταίνε.
Τώρα, αναφορικά με αυτές που περιγράφεις, δεν ξέρω κατά πόσο αποτελούν δείγμα αντιπροσωπευτικό. Εννοώ πως μιά ιντροβέρτα βεριτάμπλ μάλλον απεχθάνεται αυτά τα ωραιοπαθή ψώνια του παραδείγματος ίσως περισσότερο από όσο δεν την παλεύουμε εσύ και εγώ μαζί


Τελοςπάντων η καθεμια τωρα ξέρει καλυτερα για τον εαυτο της. Εγω απλά σαν άνθρωπος που έχει εμπειριες από τέτοιες γνωριμίες και σκηνικά έγραψα τι θα με ενοχλούσε. Γιατι κάποιες ισχυρίζονται ότι οι άντρες δεν πλησιάζουν. Φταινε και οι ιδιες για αυτό. Όταν έχεις ένα υφος αντικοινωνικο και εισαι μονίμως απασχολημενη με το κινητο σου ο άλλος θα το σκεφτει περισσοτερο. Είναι βεβαια δικαιωμα τους να είναι όπως θέλουν και να μην αλλάξουν και ποτέ αν το θεωρουν οκ. Εγω απλα έγραψα τη γνώμη μου. Σε μια δημοκρατια δεν υπάρχουν μονο οι αποψεις που μας βολεύουν. Υπάρχουν και οι αληθειες που καμια φορά μας πειράζουν ή μας βάζουν να ψαχτούμε περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Τελοςπάντων η καθεμια τωρα ξέρει καλυτερα για τον εαυτο της. Εγω απλά σαν άνθρωπος που έχει εμπειριες από τέτοιες γνωριμίες και σκηνικά έγραψα τι θα με ενοχλούσε. Γιατι κάποιες ισχυρίζονται ότι οι άντρες δεν πλησιάζουν. Φταινε και οι ιδιες για αυτό. Όταν έχεις ένα υφος αντικοινωνικο και εισαι μονίμως απασχολημενη με το κινητο σου ο άλλος θα το σκεφτει περισσοτερο.

σοβαρά τώρα, πέρα από πλάκα, έχεις ποτέ ακούσει, αλλά εκτός νετ (γιατί στο διαδίκτυο μέσα, αυτές οι μίρλες όλοι ξέρουμε από που εκπορεύονται), στον περίγυρό σου, από άτομα που κάνεις παρέα, έχεις λοιπόν ποτέ ακούσει κοπέλα να σου λέει πως δεν υπάρχουν άντρες πια; Επειδή τις έχουν στον πάγκο; Σοβαρά μιλάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
σοβαρά τώρα, πέρα από πλάκα, έχεις ποτέ ακούσει, αλλά εκτός νετ (γιατί στο διαδίκτυο μέσα, αυτές οι μίρλες όλοι ξέρουμε από που εκπορεύονται), στον περίγυρό σου, από άτομα που κάνεις παρέα, έχεις λοιπόν ποτέ ακούσει κοπέλα να σου λέει πως δεν υπάρχουν άντρες πια; Επειδή τις έχουν στον πάγκο; Σοβαρά μιλάω

xaxaxa ρε συ Στρατο υπάρχει περιπτωση γυναικα να γυρισει να σου πει ποτέ αυτο το πράγμα;;;; τι να σου πει δηλαδη οτι δεν μου την πέφτουν οι άντρες;;; απο το Ιντερνετ τα λένε αυτά για να διατηρούν και την ανωνυμια τους και να μην εκτείθονται. Νομιζεις το ευάκι έκατσε να πει ποτε σε καμια φιλη της εκτος ιντερνετ αυτα που πέρασε με τον άλλον σε εμας εδω τα έλεγε που δεν την ξέρουμε απο κοντα.

Οχι δεν το ακουω για τον λογο που σου λέω πιο πάνω. Επισης δεν έχω πολλες γυναικες φιλες. Δεν πιστευω οτι υπάρχει πραγματική φιλια αναμεσα σε άντρα και γυναικα και αν υπάρξει θα ειναι πιο σπάνιο φαινομενο. Αλλο να ειστε σε μια παρέα ολοι μαζι εκει αλλάζει. Οπως και να βγαίνετε ζευγάρια στις 2 περιπτώσεις υπάρχει προσχημα στο ένα αυτο της παρέας στο άλλο των ζευγαριών.

Επισης οι πιο πολλές έχουν ανασφαλειες που σε εμάς ειναι άγνωστες πχ να την νομισεις ευκολη αμα σου δώσει το κινητο της με την μια που την γνωρισες. Για αυτο θέλει το κατάλληλο προσχημα κάΘΕ ΦΟΡΆ και ΑΝ θα την πεισει και αυτό. Οι περισσοτερες και οι περισσοτεροι αμα τους ρωτησεις έχουν βρει τα ταιρια τους μέσα απο παρέες ή τον κυκλο τους. Η Ελλαδα ειναι συντηρητική χώρα δεν ειμαστε Αμερικη εδω να βγεις ένα βράδυ σε ένα μπάρ και να κανεις εύκολα παιχνιδι. Τα έχω ζησει αυτα για αυτο στα λέω και Αμερικη έχω μεινει και Ισραηλ και αλλού. Ασε τωρα μην κάνουμε συγκρισεις. Η μέρα με την νυχτα ειναι. Εδω θέλουμε να φαινομαστε νεωτεριστές επι της ουσιας δεν ειμαστε. Και ποτε δεν θα ειμαστε.

Πρώτη φορά ακους κάποιον να στο παιζει αντιδραστικος στο πατριδα-θρησκεια-οικογενεια αλλα μέχρι τα 25 ζει κανονικα με τον μπαμπά και την μαμά του επισης το πάσχα θσ σουβλισει αρνι τα χριστουγεννα θα νιώσει γιορτές κτλπ αλλα σε μια συζητηση έξω θα σου διαφωνησει θα σου πει εγω ειμαι νεωτεριστης δεν πιστευω σε αυτα χαχα εντάξει καληνυχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.

!!!!!
+1 :loltooth:
(Ντεβίλ με προκαλείς να ανταπαντήσω, στο παρατσάκ είμαι μιλάμε, αλλά φοβάμαι πως το παραχέ- και οι συμφορουμίτες δικαίως αγαναχτούσι(ν). Και επειδή τα θαμπσ απ αυξάνονται και πληθύνονται, επίτρεψέ μου να σου απαντήσω άμα θα μας φάει η μαρμάγκα τους οφφτοπικιάρηδες και θα μας εξοβελίσουν στο πυρ το ενδότερο. Αν δεν είναι κλειδωμένο κι αυτό το νέο νήμα δλδ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Στρατο ναι. Τους χαλάσαμε το θρέντ. Αφου μονο εμεις συμμετέχουμε xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Στρατο ναι. Τους χαλάσαμε το θρέντ. Αφου μονο εμεις συμμετέχουμε xD
ε, αν κάποιος πρέπει να φταίει ντε και καλά (ας μην ξεχνάμε πως οι ιντροβέρτηδες μιά εμμονή να καταλογίζουν φταιξίματα και να εξακοντίζουν κατηγορίες, την κουβαλάνε), ας είμαστε εμείς οι αναίσθητοι εξτροβέρτηδες αυτοί, σιγά :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
ε, αν κάποιος πρέπει να φταίει ντε και καλά (ας μην ξεχνάμε πως οι ιντροβέρτηδες μιά εμμονή να καταλογίζουν φταιξίματα και να εξακοντίζουν κατηγορίες, την κουβαλάνε), ας είμαστε εμείς οι αναίσθητοι εξτροβέρτηδες αυτοί, σιγά :p



Αναίσθητοι δεν ειμαστε. Και μπορω να σου πω ότι ισως ειμαστε και περισσοτερο ευαίσθητοι από αυτους που το παιζουν.
Σκέφτομαι να ανοιξω κανα θρεντ να πούμε τιποτα γιατι βαριέμαι αποψε! Οποτε αποχωρώ από εδώ. Kαι θα ανοιξω κάτι επικαιρο να σφαχτούμε πάλι =D να περάσει λιγο η ώρα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Αναίσθητοι δεν ειμαστε. Και μπορω να σου πω ότι ισως ειμαστε και περισσοτερο ευαίσθητοι από αυτους που το παιζουν.
Σκέφτομαι να ανοιξω κανα θρεντ να πούμε τιποτα γιατι βαριέμαι αποψε! Οποτε αποχωρώ από εδώ. Kαι θα ανοιξω κάτι επικαιρο να σφαχτούμε πάλι =D να περάσει λιγο η ώρα !!!!

ε, οκ, ευαισθητούλικα ιντροβερτάκια, νηφάλιο άτομο -που δεν έχει τραβήξει κανα μπάφο βουνίσιο ξερικό- δύσκολα μας λέει :P.
Για το νήμα δε, μαζί σου. Έχεις καμιά θεματολογία πιασάρικια κατά νου; Ο καιρός σηκώνει κοκούνιν κάργα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
ε, οκ, ευαισθητούλικα ιντροβερτάκια, νηφάλιο άτομο -που δεν έχει τραβήξει κανα μπάφο βουνίσιο ξερικό- δύσκολα μας λέει :P.
Για το νήμα δε, μαζί σου. Έχεις καμιά θεματολογία πιασάρικια κατά νου; Ο καιρός σηκώνει κοκούνιν κάργα


ε τιποτα γκομενικο με βλέπω να ανοιγω πάλι. =D Συμφωνάς; κανε λαϊκ και στειλτε και τις ιδεες σας σε πμ. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
ε τιποτα γκομενικο με βλέπω να ανοιγω πάλι. =D Συμφωνάς; κανε λαϊκ και στειλτε και τις ιδεες σας σε πμ. =)

ε, ναι. Κλασικά. Αλλά να είναι και λίγο ιντριγκαδόρικο, πχ σχέση ζωής με κουφή. Βέβαια, ως άπειρο χαϊβάνι περί τα γκομενικά, επί θεωρητικού θα συμετέχω με παραδείγματα σάη φάη φουλ αχαχαχχαχ
(αλλά ρε γμτο μου κολλάει πολύ η σελίδα στεκιού, αίτηση με φωτογραφία, χαρτόσημο και πρωτόκολλο χρειάζομαι για να ανεβάσει μνμ. Οπότε ίσως το θέμα θα μπορούσε να είναι ''πως οι αντίξοες συνθήκες του νετ επηρεάζουν μιά γκομενική σχέση με ΑΜΕΑ'')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
όχι! ΄Οχι! Αυτό που αποκλείσατε εννοούσα! Ας είμαστε ρεαλιστές, ποιός δεν συγκρίνει την νυν σχέση του με τις παρελθοντικές και ποιός δεν κάνει τα κρασσ τεστσ του ψαχνόμενος παράλληλα με διάφορα άλλα άτομα για να επιβεβαιώσει πως όντως η νυν του υπερέχει; Κι αν αυτό συμβαίνει, τι πιο ευοίωνο για την μονογαμική του αφοσίωση στην επιλογή του;
Τα δε συναισθήματα, αν υποθέσουμε πως είναι κι απαραίτητα δλδ, καθότι το συναίσθημα βραχυκυκλώνει την ορθή κρίση, βρίσκονται παντού. Από την αρχή, όταν μας έκανε κλικ και για κακή της τύχη κάναμε φόκους πάνω της, έως την μεσότητα διαδικασίας όταν για χάρη της, αντί να αράξουμε στη σχέση μέσα και να σαπίζουμε στους καναπέδες, υποβάλλουμε εαυτόν στην βάσανο -άμα κάτσει βολικά κιόλας, να μην πολυκαρφωνόμαστε-, να ψιλοτραβιόμαστε από 'δω κι από 'κει χάριν των συγκρίσεων των προαναφερθεισών που όμως τελικά στεριώνουν την σχέση

Επιστρέφω εδώ.
Με τις παρελθοντικές σχέσεις είναι λογικό και ανθρώπινο να συγκρίνεις την τωρινή σου σχέση και να προκύπτουν κάποιες διαφορές. Πιστεύω όμως οτι είναι άδικο και κάπως σαν προδοσία να συγκρίνεις την τωρινή σου σχέση (γενικό το εσύ) με ξένους ανθρώπους τους οποίους ούτε τόσο καλά ξέρεις ούτε σε δύσκολες καταστάσεις τους έχεις ζήσει ούτε μπορείς να ξέρεις τι από όσα δείχνουν είναι αληθινά ή ψεύτικα. Ενώ με το δικό σου άνθρωπο έχεις την οικειότητα κι αυτός με σένα να σού δείξει τις αδυναμίες του, τις "κακές" πλευρές του, τις δύσκολες κλπ. Δε νομίζω οτι μπορούν να συγκριθούν αυτοί οι άνθρωποι. Εκτός αν μιλάμε για εξωτερική εμφάνιση, ίσως εκεί να δουλεύει η σύγκριση.

Επίσης δε θεωρώ σωστό να χρειάζεται η σύγκριση με τρίτους ώστε να στεριώσει η σχέση. Στη σχέση κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχουν μόνο δύο και να κινούνται τα πάντα γύρω από αυτούς. Πιστεύω οτι ένα μεγάλο ποσοστό των σχέσεων (προσωπικών αλλά και φιλικών) χαλάνε λόγω επηρεασμού τρίτων και αυτό με πληγώνει. Πιστεύω πολύ στη δυαδικότητα αν μπορώ να τη χαρακτηρίσω έτσι των προσωπικών σχέσεων. Με εκφράζει περισσότερο να έχω μια σχέση με έναν άνθρωπο τη φορά κι όχι με μια παρέα ανθρώπων οι οποίοι επηρεάζουν ο ένας τον άλλον. Με κάθε έναν θέλω να έχω προσωπική σχέση και γνώμη χωρίς εξωτερικούς επηρεασμούς.
Η σύγκριση λοιπόν θεωρώ οτι είναι άδικη εκ των προτέρων γιατί οι ξένοι δείχνουν μόνο τον καλό, όμορφο κι απροβλημάτιστο εαυτό τους ενώ ο δικός μας άνθρωπος δείχνει και τις αδυναμίες του.

αυτοί είναι οι πιο ικανοί και πλέον μανιτζέβελοι όλων θα έλεγα! Αρκεί να υποδύονται τους καλούς και τους ξύπνιους σχετικά πειστικά

Θέλει τέχνη να υποδύεσαι τον καλό και τον ξύπνιο ενώ δεν είσαι. Οι πολιτικοί μας πάντως πετυχαίνουν σε αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Επιστρέφω εδώ.
ωραία στρατηγική μα την αλήθεια!! Όταν έχουμε χάσει κάθε οίστρο και κάθε ειρμό τόσα τέρμηνα μετά!

Πιστεύω όμως οτι είναι άδικο και κάπως σαν προδοσία να συγκρίνεις την τωρινή σου σχέση (γενικό το εσύ) με ξένους ανθρώπους τους οποίους ούτε τόσο καλά ξέρεις ούτε σε δύσκολες καταστάσεις τους έχεις ζήσει ούτε μπορείς να ξέρεις τι από όσα δείχνουν είναι αληθινά ή ψεύτικα. Ενώ με το δικό σου άνθρωπο έχεις την οικειότητα κι αυτός με σένα να σού δείξει τις αδυναμίες του, τις "κακές" πλευρές του, τις δύσκολες κλπ. Δε νομίζω οτι μπορούν να συγκριθούν αυτοί οι άνθρωποι.
Η σύγκριση λοιπόν θεωρώ οτι είναι άδικη εκ των προτέρων γιατί οι ξένοι δείχνουν μόνο τον καλό, όμορφο κι απροβλημάτιστο εαυτό τους ενώ ο δικός μας άνθρωπος δείχνει και τις αδυναμίες του.

άδικο για ποιούνανον όμως; Προδοτικό για ποιόν; Τε σπα, άδικο ξεάδικο, μονογαμία τέχνας εργάζεται προς διατήρησή της. Κι αν οι παραπάνω συνιστώσες (''Η σύγκριση λοιπόν θεωρώ οτι είναι άδικη εκ των προτέρων γιατί οι ξένοι δείχνουν μόνο τον καλό, όμορφο κι απροβλημάτιστο εαυτό τους ενώ ο δικός μας άνθρωπος δείχνει και τις αδυναμίες του.'') έχουν συνυπολογιστεί; Και παρ' όλα αυτά η αρχική μας επιλογή υπερέχει; καθόλου άδικο δεν το βρίσκω να επανεκτιμάμε τον άνθρωπό μας και να επιβεβαιώνουμε την αρχική μας επιλογή κι ας μας χαρακτηρίζουν οι ευκαιριακές γνωριμίες που επικυρώνουν αυτήν μας την κρίση -αγνοία τους εξ ανάγκης- ιντροβέρτηδες αλλοπρόσαλλους

Επίσης δε θεωρώ σωστό να χρειάζεται η σύγκριση με τρίτους ώστε να στεριώσει η σχέση. Στη σχέση κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχουν μόνο δύο και να κινούνται τα πάντα γύρω από αυτούς. Πιστεύω οτι ένα μεγάλο ποσοστό των σχέσεων (προσωπικών αλλά και φιλικών) χαλάνε λόγω επηρεασμού τρίτων και αυτό με πληγώνει. Πιστεύω πολύ στη δυαδικότητα αν μπορώ να τη χαρακτηρίσω έτσι των προσωπικών σχέσεων. Με εκφράζει περισσότερο να έχω μια σχέση με έναν άνθρωπο τη φορά κι όχι με μια παρέα ανθρώπων οι οποίοι επηρεάζουν ο ένας τον άλλον. Με κάθε έναν θέλω να έχω προσωπική σχέση και γνώμη χωρίς εξωτερικούς επηρεασμούς.

όταν δεν με παρακολουθάτε, πολύ με καταθλίβετε σεις. Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια θα πείτε. Μα υπέρ της αποκλειστικής δυαδικής αυτόνομης συνύπαρξης είμαι και 'γω! Αλλά γιατί να εξαιρεθεί από όλο αυτό η θετική των τρίτων συμβολή; Κι όσο γι το κατά δυάδας μοντέλο όπου συνεχώς και αενάως εναλλάσσουμε το άλλο μέλος της δυάδας ('' Με εκφράζει περισσότερο να έχω μια σχέση με έναν άνθρωπο τη φορά '') φοβάμαι πως όλο αυτό πιθανότατα δεν θα οδηγούσε πουθενά. Και δεδομένου πως κανείς δεν είναι άτρωτος σε κοινωνικές επιρροές από τρίτους (εκτός κι αν το τάργκετ γκρουπ μας είναι οι ΔΑΦ), μήπως η κοινωνική μας δραστηριοποίηση να γινόταν παράλληλα σε κάποιους τομείς; (κοινωνικός περίγυρος-φιλικό περιβάλλον- προσωπική σχέση). Ερωτήματα εκφράζω
Θέλει τέχνη να υποδύεσαι τον καλό και τον ξύπνιο ενώ δεν είσαι. Οι πολιτικοί μας πάντως πετυχαίνουν σε αυτό. :P

σε μένανε το λέτε για; Αυτός και ο λόγος που επισημάνθηκε εξάλλου. Κι όσο για τους πολιτικάντηδες, μακάρι να υπήρχαν κάποιοι που πετύχαιναν σ' αυτό και δεν παρασύρουν τους εύπιστους ή υστερόβουλους ωφελιμιστές μόνο. Ίσως τότε η αποχή από τα εκλογικά καραγκιοζιλίκια να μην είχε χτυπήσει κόκκινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
ωραία στρατηγική μα την αλήθεια!! Όταν έχουμε χάσει κάθε οίστρο και κάθε ειρμό τόσα τέρμηνα μετά!

Δεν ήταν λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος, πίστεψέ με.:)

άδικο για ποιούνανον όμως; Προδοτικό για ποιόν; Τε σπα, άδικο ξεάδικο, μονογαμία τέχνας εργάζεται προς διατήρησή της. Κι αν οι παραπάνω συνιστώσες (''Η σύγκριση λοιπόν θεωρώ οτι είναι άδικη εκ των προτέρων γιατί οι ξένοι δείχνουν μόνο τον καλό, όμορφο κι απροβλημάτιστο εαυτό τους ενώ ο δικός μας άνθρωπος δείχνει και τις αδυναμίες του.'') έχουν συνυπολογιστεί; Και παρ' όλα αυτά η αρχική μας επιλογή υπερέχει; καθόλου άδικο δεν το βρίσκω να επανεκτιμάμε τον άνθρωπό μας και να επιβεβαιώνουμε την αρχική μας επιλογή κι ας μας χαρακτηρίζουν οι ευκαιριακές γνωριμίες που επικυρώνουν αυτήν μας την κρίση -αγνοία τους εξ ανάγκης- ιντροβέρτηδες αλλοπρόσαλλους

Κατά την άποψή μου, άδικο και προδοτικό για τον ίδιο τον σύντροφό μας. Χρειάζεται στρατηγικές και κατεργασία τεχνών για να διατηρηθεί μια σχέση που υποτίθεται πως βασίζεται στην επιλογή των δύο πλευρών και την αγάπη; Είναι σαν το διάλειμμα στη σχέση που λέγαμε σε άλλο θρεντ. Είναι σίγουρα θετικό να κερδίζει ο σύντροφός μας ξανά και ξανά συγκρίνοντάς τον με άλλους αλλά γιατί πρέπει να κερδίζει και γιατί πρέπει να υπάρχουν αυτές οι σκέψεις; Δεν είναι αρκετό οτι τον έχουμε επιλέξει; Πρέπει να αποδεικνύει αυτός σε μας κι εμείς σε αυτόν συνεχώς οτι αξίζει;
Δε χρειάζομαι να συγκρίνω τη θάλασσα που υπεραγαπώ με το βουνό, να βγει χαμένο το βουνό, ώστε να επανεκτιμήσω οτι αγαπώ τη θάλασσα. Ακόμα κι αν το βουνό είχε κάποια αρκετά θέλγητρα, η επιλογή μου κι η καρδιά μου θα βρισκόταν πάλι στη θάλασσα. Και δε θα ένιωθα οτι την είχα προδώσει συγκρίνοντάς την με κάτι άλλο.

όταν δεν με παρακολουθάτε, πολύ με καταθλίβετε σεις. Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια θα πείτε.

Παλιά μου τέχνη κόσκινο. :yes:

Μα υπέρ της αποκλειστικής δυαδικής αυτόνομης συνύπαρξης είμαι και 'γω! Αλλά γιατί να εξαιρεθεί από όλο αυτό η θετική των τρίτων συμβολή; Κι όσο γι το κατά δυάδας μοντέλο όπου συνεχώς και αενάως εναλλάσσουμε το άλλο μέλος της δυάδας ('' Με εκφράζει περισσότερο να έχω μια σχέση με έναν άνθρωπο τη φορά '') φοβάμαι πως όλο αυτό πιθανότατα δεν θα οδηγούσε πουθενά. Και δεδομένου πως κανείς δεν είναι άτρωτος σε κοινωνικές επιρροές από τρίτους (εκτός κι αν το τάργκετ γκρουπ μας είναι οι ΔΑΦ), μήπως η κοινωνική μας δραστηριοποίηση να γινόταν παράλληλα σε κάποιους τομείς; (κοινωνικός περίγυρος-φιλικό περιβάλλον- προσωπική σχέση). Ερωτήματα εκφράζω

Εγώ δε χρειάζομαι τρίτους να επιβεβαιώσουν την επιλογή μου ούτε να την υποστηρίξουν. Αγαπώ έναν άνθρωπο για τη σχέση που έχουμε και το πώς φέρεται σε μένα και τέρμα. Μα αν φερθεί άσχημα σε κάποιον τρίτο δε θα με επηρεάσει; Σίγουρα. Αλλά θα το συζητήσω μαζί του και δε θα τα "χαλάσω" μαζί του ερήμην του χωρίς να ακούσω τη δική του γνώμη.

Για τα υπόλοιπα ίσως έχεις δίκιο στο οτι είμαι λίγο νουμπού στην κοινωνικότητα και με δυσκολεύει και ίσως γι' αυτό δεν μπορώ να υποστηρίξω αυτά που προτείνεις που ίσως για τους περισσότερους ανθρώπους γίνονται με ευκολία αλλά εγώ ζορίζομαι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Δεν ήταν λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος, πίστεψέ με.:)
ανίερη στρατηγική καταλόγισα απλά :loltooth:

Κατά την άποψή μου, άδικο και προδοτικό για τον ίδιο τον σύντροφό μας. Χρειάζεται στρατηγικές και κατεργασία τεχνών για να διατηρηθεί μια σχέση που υποτίθεται πως βασίζεται στην επιλογή των δύο πλευρών και την αγάπη; Είναι σαν το διάλειμμα στη σχέση που λέγαμε σε άλλο θρεντ. Είναι σίγουρα θετικό να κερδίζει ο σύντροφός μας ξανά και ξανά συγκρίνοντάς τον με άλλους αλλά γιατί πρέπει να κερδίζει και γιατί πρέπει να υπάρχουν αυτές οι σκέψεις; Δεν είναι αρκετό οτι τον έχουμε επιλέξει; Πρέπει να αποδεικνύει αυτός σε μας κι εμείς σε αυτόν συνεχώς οτι αξίζει;
Δε χρειάζομαι να συγκρίνω τη θάλασσα που υπεραγαπώ με το βουνό, να βγει χαμένο το βουνό, ώστε να επανεκτιμήσω οτι αγαπώ τη θάλασσα. Ακόμα κι αν το βουνό είχε κάποια αρκετά θέλγητρα, η επιλογή μου κι η καρδιά μου θα βρισκόταν πάλι στη θάλασσα. Και δε θα ένιωθα οτι την είχα προδώσει συγκρίνοντάς την με κάτι άλλο.

οκ. Γιατί στο αρχικό ποστ σας πλανιόταν η εντύπωση πως ήταν άδικο για τον αμέτοχο εν αγνοία τρίτο. Αλλά δατ'σ λάιφ, μεταξύ κακών η επιλογή. Πιο ζόρικο θα ήταν να παροπλιστούν οι τεχνικές και τα τερτίπια (από τεμπελιά πχ ή από υπέρμετρη σιγουριά ή από βόλεμα) και να χαθεί το ενδιαφέρον και τελικά η όλη σχέση να πάει να βοσκήσει βοϊδόγλωσσες, δεν νομίζετε;
Την παρομοίωση με το διάλειμμα στην σχέση δεν πολυκατάλαβα, από την στιγμή που για παράλληλες διαδικασίες μιλάμε.
Αλλά ούτε κι αυτήν παραλληλισμού με βουνά και θάλασσες. Κατ' αρχήν αυτά τα δύο μπορούν να συνυπάρχουν. Κατά δεύτερον το εναλλάξ -αν δεν συνυπάρχουν- δεν προσβάλλει κανένανε. Κατά τρίτον, ναι. Η εναλλαγή μας κάνει να επανεκτιμάμε την απόλαυση και των δύο
Παλιά μου τέχνη κόσκινο. :yes:

οι αρχαίες ντροπές τίνι τρόπω να εμπλέκονται εδώ;
Εγώ δε χρειάζομαι τρίτους να επιβεβαιώσουν την επιλογή μου ούτε να την υποστηρίξουν. Αγαπώ έναν άνθρωπο για τη σχέση που έχουμε και το πώς φέρεται σε μένα και τέρμα. Μα αν φερθεί άσχημα σε κάποιον τρίτο δε θα με επηρεάσει; Σίγουρα. Αλλά θα το συζητήσω μαζί του και δε θα τα "χαλάσω" μαζί του ερήμην του χωρίς να ακούσω τη δική του γνώμη.

Για τα υπόλοιπα ίσως έχεις δίκιο στο οτι είμαι λίγο νουμπού στην κοινωνικότητα και με δυσκολεύει και ίσως γι' αυτό δεν μπορώ να υποστηρίξω αυτά που προτείνεις που ίσως για τους περισσότερους ανθρώπους γίνονται με ευκολία αλλά εγώ ζορίζομαι.:/:

δεν μπορώ παρά να σας ζηλέψω που μπορείτε το πυρετώδες ενδιαφέρον να διατηρείτε χωρίς συγκρίσεις κι επιβεβαιώσεις. Αλλά δεν είναι κι απαραίτητο να κουβαλάμε όλοι οι άνθρωποι τους ίδιους εφιάλτες (αυτόν της βαρεμάρας στην προκείμενη που για εμένα αποτελεί το στόρι οβ μάη λάιφ αλλά όχι για σας την τυχερή κι από τους θεούς ευνοημένη)
Κι όσο για την αδεξιότητα και ατζαμοσύνη που επικαλείστε, αυτό θα έλεγα μόνο. Και χωρίς χαρακτηρισμούς. Πως ο καθένας μας ασκείται σε ό,τι του προκαλεί προβλήματα προσαρμογής. Άμα δεν τον απασχολεί το ζήτημα, απλά το αγνοεί κι ας παραμένει αδέξιος, και τι έγινε. Σιγά που θα έπρεπε ντε και καλά όλοι μας πολυπράγμονες μικελάντζελοι να καταλήξουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
ανίερη στρατηγική καταλόγισα απλά :loltooth:

Μπα όχι. Είμαι πολύ αυθόρμητη για να το καταφέρω αυτό. :yes:

οκ. Γιατί στο αρχικό ποστ σας πλανιόταν η εντύπωση πως ήταν άδικο για τον αμέτοχο εν αγνοία τρίτο. Αλλά δατ'σ λάιφ, μεταξύ κακών η επιλογή. Πιο ζόρικο θα ήταν να παροπλιστούν οι τεχνικές και τα τερτίπια (από τεμπελιά πχ ή από υπέρμετρη σιγουριά ή από βόλεμα) και να χαθεί το ενδιαφέρον και τελικά η όλη σχέση να πάει να βοσκήσει βοϊδόγλωσσες, δεν νομίζετε;
δεν μπορώ παρά να σας ζηλέψω που μπορείτε το πυρετώδες ενδιαφέρον να διατηρείτε χωρίς συγκρίσεις κι επιβεβαιώσεις. Αλλά δεν είναι κι απαραίτητο να κουβαλάμε όλοι οι άνθρωποι τους ίδιους εφιάλτες (αυτόν της βαρεμάρας στην προκείμενη που για εμένα αποτελεί το στόρι οβ μάη λάιφ αλλά όχι για σας την τυχερή κι από τους θεούς ευνοημένη)

Αυτό βγάζει νόημα τώρα που λες γιατί όντως βαρεμάρα δε νιώθω σχεδόν ποτέ αλλά κι αν νιώσω δεν τη θεωρώ κακή. Είμαι άνθρωπος της συνήθειας και της ρουτίνας και τα επιζητώ. Νιώθω ασφαλής μέσα σε αυτά. Να φανταστείς οτι πήγαινα 20 χρόνια διακοπές στο ίδιο μέρος. Με αγχώνουν και με προβληματίζουν οι άνθρωποι που βαριούνται πολύ εύκολα. Θεωρώ οτι με το ανικανοποίητο συνεχώς ταλαιπωρούν τον εαυτό τους.

Για μένα το δύσκολο είναι να επιβιώσει η σχέση ακόμα και μέσα στη ρουτίνα, εκεί θα φανεί η δύναμή της. Όταν μπορέσεις να κάθεσαι δίπλα στον άλλον πιασμένοι χέρι χέρι και να μπορείτε να μη λέτε τίποτα. Όταν συνεχώς πρέπει να εφευρίσκονται τερτίπια και τεχνικές για να κρατηθεί η σχέση και το ενδιαφέρον ζωντανά, πιο πολύ για καταναγκαστικά έργα μού ακούγεται παρά για σχέση.

Το πάθος καλό είναι και το μυστήριο και το συνεχές κυνήγι για το ξαναμμένο ενδιαφέρον αλλά κάποια στιγμή και κουράζουν και (πρέπει κατά τη γνώμη μου να) τελειώνουν και τη θέση τους να παίρνει η ασφάλεια της σχέσης.

Την παρομοίωση με το διάλειμμα στην σχέση δεν πολυκατάλαβα, από την στιγμή που για παράλληλες διαδικασίες μιλάμε.

Το ανέφερα ως παράδειγμα τεχμικής για να κρατηθεί η σχέση ζωντανή.

Αλλά ούτε κι αυτήν παραλληλισμού με βουνά και θάλασσες. Κατ' αρχήν αυτά τα δύο μπορούν να συνυπάρχουν.

Εννοείς οτι μπορείς να έχεις τη σχέση σου αλλά να κάνεις κι άλλες γνωριμίες παράλληλα; Κάτι έχω μπερδέψει αφού είσαι μονογαμικός τύπος. Αν θες εξήγησε πρακτικά τι σημαίνει να συγκρίνεις τη σχέση σου με άλλους ανθρώπους για να την επανεκτιμάς.

Κατά δεύτερον το εναλλάξ -αν δεν συνυπάρχουν- δεν προσβάλλει κανένανε.

Δεν το καταλαβαίνω πρακτικά κι αυτό...

Κατά τρίτον, ναι. Η εναλλαγή μας κάνει να επανεκτιμάμε την απόλαυση και των δύο[

Ούτε κι αυτό. :/:

Κι όσο για την αδεξιότητα και ατζαμοσύνη που επικαλείστε, αυτό θα έλεγα μόνο. Και χωρίς χαρακτηρισμούς. Πως ο καθένας μας ασκείται σε ό,τι του προκαλεί προβλήματα προσαρμογής. Άμα δεν τον απασχολεί το ζήτημα, απλά το αγνοεί κι ας παραμένει αδέξιος, και τι έγινε. Σιγά που θα έπρεπε ντε και καλά όλοι μας πολυπράγμονες μικελάντζελοι να καταλήξουμε

Σίγουρα έτσι είναι. Αν κάτι κάποιον τον ενοχλεί πολύ, το αλλάζει. Αν δεν το αλλάξει πάει να πει οτι δεν τον ενοχλεί και τόσο πολύ.
Αυτό δε σημαίνει οτι ώρες ώρες δε ζηλεύω την υπερ-κοινωνικότητα του Ντέβιλ. :yes:
Αλλά έκαστος στο είδος του, τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top