Book Club

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γεια σας! :cool:

Αναρωτιέμαι εδώ και καιρό, αν θα ενδιαφερόταν κόσμος από το στέκι, να κάνουμε μία στεκίτικη λέσχη ανάγνωσης. Τουτέστιν, πέφτουν προτάσεις για βιβλία, αποφασίζουμε συλλογικά (γιατί είμαστε και δημοκράτες) ποιο θέλουμε να διαβάσουμε, ορίζουμε ένα εύλογο χρονικό διάστημα και επιστρέφουμε στο θέμα για συζήτηση.

Τι λέτε;! :hmm:
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Αα τι ωραία, το κάνουμε και στο πανεπιστήμιο αυτό στην λογοτεχνική λέσχη. I'm in!
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Γεια σας!:D
Είναι υπέροχη ιδέα αλλά δεν ξέρω αν θα κατορθώσω να είμαι συνεπής.:/: Διαβάζω πολύ άτακτα τον τελευταίο χρόνο.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αα τι ωραία, το κάνουμε και στο πανεπιστήμιο αυτό στην λογοτεχνική λέσχη. I'm in!
Tέλεια! :bounce:
Γεια σας!:D
Είναι υπέροχη ιδέα αλλά δεν ξέρω αν θα κατορθώσω να είμαι συνεπής.:/: Διαβάζω πολύ άτακτα τον τελευταίο χρόνο.
Νομίζω, ότι αν επιλέξουμε κάτι "διαχειρίσιμο" σαν πρώτη απόπειρα, όχι δηλαδή κανένα θηρίο 700 σελίδων, θα είναι πιο εύκολο για όλους μας ^^


Έχετε καμία πρόταση για βιβλία; Ενδεχομένως, αν πέσουν τίτλοι στο "τραπέζι" να ενδιαφερθεί και άλλος κόσμος.

Προτείνω την Δίκη του Κάφκα, γιατί θέλω εδώ και καιρό να την ξαναδιαβάσω :P

Και το Περί Τυφλότητος του Σαραμάγκου.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Προτείνω την Δίκη του Κάφκα, γιατί θέλω εδώ και καιρό να την ξαναδιαβάσω

Και το Περί Τυφλότητος του Σαραμάγκου.

Τη Δίκη κι εγώ έχω 10 χρόνια που τη διάβασα και θέλω να την ξαναδιαβάσω! Το Περί Τυφλότητος δεν το έχω διαβάσει αλλά είναι μέσα σε αυτά που θέλω, οπότε μέσα.
Θα προτείνουμε συγκεκριμένες εκδόσεις/γλώσσες; Ρωτάω επειδή τη Δίκη την έχω στα αγγλικά.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τη Δίκη κι εγώ έχω 10 χρόνια που τη διάβασα και θέλω να την ξαναδιαβάσω! Το Περί Τυφλότητος δεν το έχω διαβάσει αλλά είναι μέσα σε αυτά που θέλω, οπότε μέσα.
Θα προτείνουμε συγκεκριμένες εκδόσεις/γλώσσες; Ρωτάω επειδή τη Δίκη την έχω στα αγγλικά.

Νομίζω για λόγους ευκολίας και οικονομίας θα ήταν καλύτερο να μην έχουμε τέτοιους περιορισμούς. Τα δύο αυτά βιβλία που συζητάμε προς το παρόν, μπορεί να τα βρει κανείς δωρεάν στο διαδίκτυο και να μην μπει σε έξοδα. Έτσι είναι πιο εύκολη η συμμετοχή για όλους =)
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Νομίζω για λόγους ευκολίας και οικονομίας θα ήταν καλύτερο να μην έχουμε τέτοιους περιορισμούς. Τα δύο αυτά βιβλία που συζητάμε προς το παρόν, μπορεί να τα βρει κανείς δωρεάν στο διαδίκτυο και να μην μπει σε έξοδα. Έτσι είναι πιο εύκολη η συμμετοχή για όλους =)

Συμφωνώ απόλυτα.:)
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τέλειο θέμα.
Λοιπόν έχω πάρα πολλά να προτείνω αλλά θα ξεκινήσω με αυτό που είναι ένα αριστούργημα και πιστεύω όλοι πρέπει να διαβάσουν και να ξαναδιαβάσουν.

04386C22-6A13-401E-BB95-7F3EEBA9D46F.jpeg
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Τρομερο βιβλίο αυτό .Δεν θα μπορούσα να αντιληφθω ποτέ τις δύο λειτουργίες του εγκεφάλου παρόλο που το κάνουμε σε καθημερινή χρήση αυτο

Έχω να προτείνω επίσης αυτό https://www.amazon.com/Think-Like-Monk-Train-Purpose/dp/1982134488
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Εγώ θα προτείνω το κλασσικό αριστούργημα του Άτκινσον. Βιβλίο που μπορεί και πρέπει να διαβάσει ο καθένας.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αγαπημενο βιβλιο και μαλιστα καλυτερο του 2020 το Quiet της Susan Cain.
20210510_174109.png


Ένας κόσμος όπου πρέπει να είσαι εξωστρεφής αν θέλεις να είσαι επιτυχημενος και όπου η υπέρβαση της ενδοσκόπησης θεωρείται συνώνυμη με την προσωπική ανάπτυξη.
Οι εξωστρεφείς και οι εσωστρεφείς είναι βιολογικά διαφορετικοί. Παίζουν αντίθετους αλλά εξίσου σημαντικούς ρόλους στην κοινωνία. Αυτό το βιβλίο επισημαίνει τις συχνά ξεχασμένες ιδιότητες των εσωστρεφών: τον κόσμο των ιδεών και της καινοτομίας.
Είτε είστε εσωστρεφείς είτε εξωστρεφείς (ή ambivert), αυτό είναι ένα υπέροχο βιβλίο για την κατανόηση της ανθρώπινης ψυχολογίας και συμπεριφοράς. Και το πιο σημαντικό, ότι οι άνθρωποι μπορούν να είναι υπέροχοι σε αυτό που κάνουν, όχι παρά την εσωστρέφεια τους, αλλά εξαιτίας αυτης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αγαπημενο και απαραιτητο σε καθε βιβλιοθηκη το κορυφαιο βιβλιο του σπουδαίου καθηγητή, ψυχολόγου και συναρπαστικού ομιλητή, που αποτελεί πηγή έμπνευσης, θάρρους και αποφασιστικότητας το "Να ζεις, ν`αγαπάς και να μαθαίνεις", του Λεό Μπουσκάλια.
Capture.PNG


Αποσπασματα:
"Μπορείς και σήμερα να αποφασίσεις να εγκαταλείψεις όλες αυτές τις ανόητες ,αυτομειωτικές ιδέες και να γίνεις αυτό για το οποίο σε προόρισε ο Θεός ,μια ελάχιστη παραχώρηση σε αυτόν που σε δημιούργησε.

Πώς αντέχεις να πεθάνεις χώρις να γίνεις όλα όσα είσαι? Αυτό θα το πετύχεις ,αν αποφασίσεις να το κάνεις.

Είναι τόσο εύκολο. Έτσι γίνονται οι αλλαγές και η αλλαγή είναι πάντα δυνατή.
Δεν αντέχω ν` ακούω κουβέντες όπως ...
"Το γέρικο σκυλί δε μαθαίνει καινούργια κόλπα".
Έχω διδάξει πολλά καινούργια κόλπα σε γέρικα σκυλιά.Μπορείς όμως να διαλέξεις.
Η ζωή είναι επιλογή και είναι στα χέρια σου. Μπορείς να την ζήσεις χαρούμενα ή να την ζήσεις θλιβερά. Μπορείς να είσαι επιπόλαιος. Μπορεί να είσαι πολύ σοβαρός. Ανάλαβε όμως ολόκληρη την ευθύνη για την επιλογή που κάνεις.
Αν πλήττεις,αν φοβάσαι ,αν δεν σ`αρέσει το σκηνικό σου, άνοιξε την πόρτα και φύγε!
Ποιός είπε ,ότι πρέπει να μείνεις εδώ? Οσο η καρδιά και το μυαλό σου δουλεύουν και το ηθικό είναι ακμαίο ,μπορείς να μπείς σε όποιο σκηνικό θελήσεις. Μπορείς να φτιάξεις το δικό σου. Να δημιουργήσεις ενα νέο.
Απο αύριο κιόλας τα πράγματα θα είναι διαφορετικά. Κάνε τα διαφορετικά γιατι μόνο η πράξη αλλάζει.

Οι κουβέντες ειναι καλές μόνο στην αρχή. Η συνειδητοποίηση είναι μόνο η μισή λύση. Τα υπόλοιπα είναι πράξη...
Διάλεξε το δρόμο της ζωής.
Διάλεξε το δρόμο της αγάπης.
Διάλεξε τον δρόμο του ενδιαφέροντος.
Διάλεξε το δρόμο της ελπίδας.
Διαλεξε το δρόμο της πίστης στο αύριο.
Διάλεξε το δρόμο της εμπιστοσύνης.
Διάλεξε το δρόμο της καλοσύνης.

Απο εσένα εξαρτάται. Εσύ θα διαλέξεις.
Μπορείς να διαλέξεις την απελπισία , την δυστυχία.
Μπορείς να κάνεις τη ζωή δύσκολη για τους άλλους.
Μπορείς να διαλέξεις την θρησκοληψία. Γιατι όμως?? Δεν έχει νόημα. Είναι και πάλι αυτομαστίγωμα.

Σε προειδοποιώ όμως ότι ,αν αποφασίσεις να πάρεις την πλήρη ευθύνη για τη ζωή σου , δεν πρόκειται να είναι εύκολο πράγμα και θα πρέπει να μάθεις ξανά να ρισκάρεις. Το ρισκάρισμα - αυτό είναι το κλειδί για την αλλαγή.

Όταν γελάς, διακινδυνεύεις να περάσεις για ηλίθιος.
Και λοιπόν? Συχνά λέω πως ο κόσμος βλέπει τον Μπουσκάλια σαν ενα είδος τρελού. Είναι πραγματικά τρελό! Εγώ όμως το γλεντάω αφάνταστα,ενώ χιλιάδες γνωστικοί πεθαίνουν από ανία.

Όταν κλαις ,κινδυνεύεις να περάσεις για συναισθηματικός.
Δε φοβάμαι να κλάψω. Κλαίω συχνά. Κλαίω από, από απελπισία. Μερικές φορές κλαίω διαβάζοντας τις εργασίες των μαθητών μου. Κλαίω όταν βλέπω ευτυχισμένους ανθρώπους. Κλαίω όταν βλέπω ανθρώπους να αγαπιούνται. Δε με νοιάζει μήπως φανώ συναισθηματικός. Δεν πειράζει. Μ`αρέσει. Μου καθαρίζει τα μάτια.

Όταν ανοίγεσαι στους άλλους ,κινδυνεύεις να μπλεχτείς.

Και τι πιο σημαντικό υπάρχει στην ζωή? Δεν εχω καμιά διάθεση να ζήσω μόνος μου σ`ενα νησί. Το γεγονός ότι βρισκόμαστε μαζί εσείς και εγώ,σημαίνει πως έτσι είμαστε φτιαγμένοι. Ας βρούμε τρόπους να κάνουμε την κατάσταση αυτή μια ευκαιρία χαράς.

Όταν δείχνεις τα συναισθήματα σου,κινδυνεύεις να αποκαλύψεις την ανθρωπιά σου.
Εγώ χαίρομαι να αποκαλύπτω την ανθρωπιά μου. Μπορείς να αποκαλύψεις πολυ χειρότερα πράγματα απο την ανθρώπια σου.

Όταν εκθέτεις τις ιδέες και τα όνειρά σου στο κόσμο,κινδυνεύεις να τα χάσεις.
Τι να γίνει. Δεν μπορείς να κερδίζεις τα πάντα. Κι ούτε είναι δυνατόν να σε αγαπούν όλοι. Πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα πει "Είναι απατεώνας. `Ελα ,Μέιμπελ,αρκετά ακούσαμε. Πάμε σπίτι". Κι αυτό είναι πολύ καλό,ξέρετε,και σωστό. Δεν είναι δυνατόν να σε αγαπούν όλοι.

Οταν αγαπάς ,κινδυνεύεις να μην έχει ανταπόκριση η αγάπη σου.
Δεν είναι κακό αυτό. Αγαπάς για να αγαπάς, και όχι για να πάρεις ανταπόκριση - αυτό δεν είναι αγάπη.

Οταν ελπίζεις,κινδυνεύεις να πονέσεις.Και `Οταν δοκιμάζεις ,κινδυνεύεις να αποτύχεις.
Κι ομως πρέπει να ρισκάρεις, γιατι η μεγαλύτερη ατυχία στη ζωή είναι να μην ρισκάρεις τίποτε. `Οποιος δεν ρισκάρει τίποτε δεν κάνει τίποτε ,δεν έχει τίποτε και δεν είναι τίποτε. Μπορει ν`αποφεύγει τον πόνο και την λύπη ,αλλα δεν μαθαίνει, δε νιώθει, δεν αλλάζει, δεν αναπτύσσεται, δεν ζεί και δεν αγαπά. Είναι δούλος αλυσοδεμένος με τις βεβαιότητες και τους εθισμούς του. `Εχει ξεπουλήσει το μεγαλύτερο αγαθό του, την ατομική του ελευθερία. Μόνο ο άνθρωπος που ρισκάρει είναι ελεύθερος.
Το να κρατάς κρυμμένο τον εαύτο σου, να τον χάνεις με τις αυτομειωτικές σου ιδέες,ειναι θάνατος. Μην αφήσεις να σου συμβεί αυτό.

Η μεγαλύτερή σου υποχρεωση σου ειναι να γίνεις όλα όσα είσαι όχι μόνο για δικό σου όφελος , αλλα και για δικό μου."

"Οι διχοτομίες: καλό, κακό, σωστό, λάθος – σκέτες ανοησίες-, φυσικό, αφύσικο – δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, μόνο διαβαθμίσεις και δυνατότητες και δημιουργικότητα. Έχω στην τάξη μου μία τυφλή κοπέλα που είναι πολύ πιο φυσιολογική από μένα. Βλέπει – σίγουρα καλύτερα. Λέει, «για εμένα είναι φυσιολογικό να είμαι τυφλή, όσο και για εσένα να βλέπεις». Τι είναι φυσιολογικό; Τι είναι σωστό; Τι είναι λάθος; Ελευθερία σημαίνει να επιλέγεις και να προτιμάς κάποιες λύσεις, φτάνει να δέχεσαι την ευθύνη της ελευθερίας σου. Και όταν δοκιμάσεις τις λύσεις σου και δεν τις βρίσκεις του γούστου σου, μην τα βάζεις με μένα. Βάλ’ τα με τις επιλογές σου και δοκίμασε κάποια άλλη εναλλακτική λύση.
Εσύ αποφασίζεις, παίρνεις τα πινέλα σου, διαλέγεις τα χρώματά σου, ζωγραφίζεις τον παράδεισό σου και μετά ζεις σε αυτόν. Ζωγράφισε την κόλαση, αν το προτιμάς, μα μην κατηγορείς εμένα γι’ αυτό. Μόνο εσύ μπορείς να έχεις την ευθύνη για τη μη βίωση της ζωής σου. Ξέχνα αυτό που ήταν. Μπες μέσα σ’ αυτό που είναι! Θα το φροντίσει αυτό η στιγμή. Η ζωή δεν είναι μεμονωμένο φαινόμενο, αποτελεί μέρος της ευρύτερης εμπειρίας και συνεχώς επηρεάζει και επηρεάζεται από την κάθε νέα στιγμή. Δεν σου αρέσει αυτό όπου βρίσκεσαι; Άλλαξέ το! Γίνε κάποιος άλλος. Κάνε για μία φορά αυτό που θέλεις και μάθε από τις συνέπειες."

"Τι κρίμα για σένα, αν πιστεύεις ότι υπάρχει μόνο ό,τι μπορεί να μετρηθεί στατιστικά. Πραγματικά σε λυπάμαι αν διευθύνει τη ζωή σου μόνο αυτό που μπορεί να μετρηθεί, γιατί εμένα με κεντρίζει το απροσμέτρητο. Με κεντρίζουν τα όνειρα, όχι μόνο αυτό που είναι μπροστά μου. Δε δίνω δεκάρα γι’ αυτό που βρίσκεται μπροστά μου. Αυτό το βλέπω. Αν θες να περάσεις τη ζωή σου μετρώντας το, είναι δικαίωμά σου, εμένα όμως με ενδιαφέρει αυτό που βρίσκεται πιο έξω. Υπάρχουν τόσα που δε βλέπουμε, δεν πιάνουμε, δε νιώθουμε, δεν καταλαβαίνουμε.

Υποθέτουμε πως η πραγματικότητα είναι αυτό το κουτί που μας βάλανε μέσα, κι όμως σας βεβαιώνω πως δεν είναι έτσι. Ανοίξτε την πόρτα κάποτε και κοιτάξτε τι υπάρχει έξω. Το όνειρο του σήμερα θα είναι η πραγματικότητα του αύριο. Κι όμως έχουμε ξεχάσει να ονειρευόμαστε."
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Επομενο το υπεροχο Μεγαλύτερη αλλά Καλύτερη, αλλά Μεγαλύτερη /Η τέχνη του να μεγαλώνεις
των Maigret Caroline de , Mas Sophie
image_2021-05-12_142912.png


Απο την παρουσιαση:
Από τις συγγραφείς του #1 bestseller Πώς να είσαι Παριζιάνα όπου κι αν βρίσκεσαι, το νέο βιβλίο-οδηγός για όλα όσα σκέφτονται, νιώθουν και συμβουλεύουν οι έξυπνες, περπατημένες, υπέροχες μεγαλύτερες γυναίκες για τη ζωή, για τον έρωτα –για τα πάντα!

Το Μεγαλύτερη αλλά καλύτερη, αλλά μεγαλύτερη διαθέτει το παιχνιδιάρικο χιούμορ και την έμπειρη καθοδήγηση που θα περίμενε κανείς από συγγραφείς με ελεύθερο πνεύμα όπως η Καρολίν ντε Μεγκρέ και η Σοφί Μας, εδώ όμως οι συμβουλές εστιάζονται στη νοοτροπία της Γαλλίδας καθώς δρασκελίζει ολοταχώς τα χρόνια. Οι δύο συγγραφείς επιστρέφουν για να σου κεντρίσουν το ενδιαφέρον περιγράφοντας με διασκεδαστικό τρόπο το πώς ανακαλύπτουν ότι μετριάζουν την αγαπημένη τους συμπεριφορά του κακού κοριτσιού καθώς έρχονται αντιμέτωπες με θέματα όπως η ομορφιά, ο έρωτας, η γοητεία, αλλά και η καθημερινότητα, η οικογένεια, η εργασία και η εργένικη ζωή.

Η Καρολίν ντε Μεγκρέ και η Σοφί Μας παραμένουν οι ανατρεπτικές μποέμισσες που θα σου πουν όσα δεν περιμένεις ν’ ακούσεις, ακριβώς με τον τρόπο που θα ήθελες να τα ακούσεις. Θα σου πουν ότι τα πράγματα δεν είναι πια ίδια όταν ένας τριαντάρης σκάει στο πάρτι και δε σου ρίχνει ούτε μια ματιά· όταν ξυπνάς νιώθοντας υπέροχα και όλοι σού λένε πόσο κουρασμένη δείχνεις· και ότι ξέρεις πως έχεις πια μεγαλώσει όταν δε βλέπεις την ώρα να γυρίσεις σπίτι.

Κόμπλεξ εναντίον αυτοπεποίθησης, αντίσταση εναντίον αποδοχής, πάθος εναντίον ηρεμίας –οι πνευματώδεις σύντομες αφηγήσεις των Ντε Μεγκρέ και Μας σκιαγραφούν τα διαφορετικά στάδια της ενηλικίωσης με τη ματιά της νοσταλγικής αλλά μοντέρνας γυναίκας. Από το αυστηρά προσωπικό παράδοξο ως το παραδόξως πάγκοινο, στο Μεγαλύτερη αλλά καλύτερη, αλλά μεγαλύτερη αποτυπώνονται στιγμές της καθημερινής ζωής που θα κάνουν την αναγνώστρια να κατανεύσει, να ξινίσει τα μούτρα, να ξεκαρδιστεί στα γέλια.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top