Μαθηματική λογοτεχνία και εκλαϊκευμένα μαθηματικά βιβλία

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επειδή μου κίνησαν την περιέργεια αυτά τα δύο, αν τα αγοράσω θα μπορώ να τα καταλάβω με όσες γνώσεις έχω μέχρι δευτέρα λυκείου; :hmm:
Άνετα. Εγώ τα είχα διαβάσει λίγο πιο μικρή απο σένα (αν θυμάμαι καλά). ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Καλό είναι και "η ακολουθία της Οξφόρδης" ενός λατινοαμερικανού συγγραφέα (δεν θυμάμαι το όνομά του). Λίγο ξενέρωμα στο τέλος, αλλά συνδυάζει ωραία μαθηματικά-ψυχολογία. Ειδικά αν σας αρέσουν τα διακριτά μαθηματικά, το συνιστώ.

Υ.Γ. Αν ήξερα πως υπάρχει όρεξη, θα ξεκινούσα νέο θέμα. Πάντως έστω και μέσα από το "μαθηματική λογοτεχνία κλπ", θέλω να πω πως, αν μαθηματικά είναι ο συνδυασμός "απλότητας-σαφήνειας-λειτουργικότητας", Agatha Christie for ever! Πολύ μυαλό η τύπισα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Εξαιρετικά είναι ακόμα το Μηδέν, η Επιχείρηση Μεσημβρία και ειδικά τα Αστέρια της Βερενίκης, όλα του Ντένι Γκετζ, συγγραφέα του Θεωρήματος του Παπαγάλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Βιβλία που έχω διαβάσει:

-Το Θεώρημα του Παπαγάλου [Ντένι Γκέτζ]
-Το Θεώρημα του θείου Πέτρου και η εικασία του Γκόλντμπαχ [Α. Δοξιάδης]
-Πυθαγόρεια Εγκλήματα [Τ. Μιχαηλίδης]
-Από την παράνοια στους αλγόριθμους [Α. Δοξιάδης]
-Η μουσική των πρώτων αριθμών [Marcus Du Sautoy]

Προτείνω ανεπιφύλακτα:
-Το Θεώρημα του θείου Πέτρου και η εικασία του Γκόλντμπαχ [Α. Δοξιάδης]
-Πυθαγόρεια Εγκλήματα [Τ. Μιχαηλίδης]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Το Θεώρημα του Παπαγάλου!

Α!Εμένα μου άρεσε, γιατί άκουσα και άλλα σχόλια...Είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία.Με πήγε σε ένα διαφορετικό κόσμο των μαθηματικών που δεν είχα ιδέα.Καταπληκτικό!!!Και το προτείνω σε όλους δε θα χάσετε! Δεν είναι καθόλου βαρύ ή τραβηγμένο.Αντί να τα λέει ξερά έχει 7 ήρωες συνολικά όπου ανακατεύονται γύρω από τα μαθηματικά.Αναφέρει τις περιπέτειες τους γύρω από αυτά.Να μου πεις ο καθένας έχει την άποψή του.Πάντως, εμένα τουλάχιστον μου άρεσε!!!:clapup::clapup::clapup:
Έχω διαβάσει και τα πυθαγόρεια Εγκλήματα αλλά δε μου άρεσαν όσο το Θεώρημα του Παπαγάλου.

Υ.Γ.Ξέρετε τίποτα για το βιβλίο Αϊνστάιν και Πικάσο.Κάπως έτσι το είχα ακούσει..Ή κάνω λάθος;;
Σημείωση: Οι περιγραφές των βιβλίων που μου άρεσαν ειναι παρμένες απο το protoporia.gr[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

litsa :P

Νεοφερμένος

Η litsa :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μπορώ να σας ρωτήσω κάτι??? Είμαι μέλος της λέσχης ανάγνωσης του σχολείου μου και ασχολούμεστε με την μαθηματική λογοτεχνία (είμαστε στο προγραμμα Θαλής και Φίλοι). Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο για παιδιά της ηλικίας μου (13-15), να έχει σχετικά λίγες σελίδες (250-350 γιατί κάναμε φέτος το βιβλίο "τα αστέρια της Βερενίκης" και δεν προλάβαμε να το τελειώσουμε) και να διαβάζεται εύκολα.
Υ.Γ.: Το " ο θείος Πέτρος και η εικασία του γκόλντμπαχ" το είχαμε κάνει περσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πρόγραμμα Θαλής και Φίλοι

Πως λέμε στη μεθαδόνη... :P λολζ. Το Logicomix το έχετε υπ' όψιν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsa :P

Νεοφερμένος

Η litsa :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:confused:το είχαμε σκεφτεί αλλά οι καθηγητές δεν ενθουσιάστηκαν.....
παρ' όλα ευχαριστώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicki

Νεοφερμένος

Η Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αξίζει μία προσπάθεια, αν και ίσως είναι ελαφρώς δύσκολο για τις ηλικίες αυτές. Αυτό που εγώ θα πρότεινα, είναι το "Κώδικες και Μυστικά". Έχει αναφερθεί νωρίτερα με τον αγγλικό τίτλο. Ξεκινάει απλά και προχωράει με καλά βήματα. Έχει πολλά να συζητήσει κανείς και να αναζητήσει εφόσον το θέλει. Σε κάποια σημεία ίσως είναι λίγο περισσότερο απαιτητικό, μα μπορείτε να το δοκιμάσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsa :P

Νεοφερμένος

Η litsa :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ θα το προτείνω... Διάβασα για ένα που λέγεται "ο άνθρωπος που αγαπούσε τους αριθμούς". Έτυχε να το διαβάσει κάποιος; Κι αν ναι είναι ωραίο;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Βιβλία που έχω διαβάσει:

-Το Θεώρημα του Παπαγάλου [Ντένι Γκέτζ]
-Το Θεώρημα του θείου Πέτρου και η εικασία του Γκόλντμπαχ [Α. Δοξιάδης]
-Πυθαγόρεια Εγκλήματα [Τ. Μιχαηλίδης]
-Από την παράνοια στους αλγόριθμους [Α. Δοξιάδης]
-Η μουσική των πρώτων αριθμών [Marcus Du Sautoy]

Προτείνω ανεπιφύλακτα:
-Το Θεώρημα του θείου Πέτρου και η εικασία του Γκόλντμπαχ [Α. Δοξιάδης]
-Πυθαγόρεια Εγκλήματα [Τ. Μιχαηλίδης]

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο !!!! :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λοιπον οταν ημουν στο σχολειο μου χαν κανει απιστευτη εντυπωση αυτα τα δυο βιβλια:
κωδικες και μυστικα
η μουσικη των πρωτων αριθμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

protost

Νεοφερμένος

Ο protost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Προτείνω ένα πολύ καινούριο βιβλίο, το "1.089 ΕΝΑ ΜΑΓΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ",του David Acheson, Εκδόσεις Οκτώ, μτφρ. Νικόλα Πρωτονοτάριου. Μικρό, ευχάριστο και περιεκτικό ταξίδι γνωριμίας (και όχι μόνο) με τα μαθηματικά. Στο www.facebook.com/1089greek έχει πολλές σχετικές πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Και εγώ τυχαία βρήκα αυτό το θέμα!
Λοιπόν! Εχω διαβάσει:
Ο θείος Πέτρος κ η εικασία του Γκολνταμπαχ (Α. Δοξιάδης)
Το δωρεάν δεν αξίζει πλέον τπτ (Ντενι Γκετζ)
Το θεώρημα του παπαγάλου ^^ ^^ , την καινούρια έκδοση
Επιστολές σε μία νεαρή μαθηματικό (Ιαν Στιουαρτ)

Απο αυτά μου άρεσε πιο πολύ Επιστολές σε μία νεαρή μαθηματικό είναι πραγματικά φοβερό! Μαθαίνεις τόσα πολλά πράγματα κ είναι τέλειο!!! Επείσης μου άρεσε ο θείος Πέτρος κ η εικασεία του Γκόλντμπαχ. Τα αλλα δύο έχουν ωραιο περιεχόμενο αλλά πιστεύω γενικά πως ο Γκετζ μπαίνει σε πολλές λεπτομέρειες που δεν χρειάζονται κ τα βαριέμαι λίγο.....
Τώρα σκέφτηκα να διαβάσω Το τελευταίο θεώρημα του Φερμά μιας και άκουσα τόσα καλά λόγια εδω μέσα κ Το βιβλίο Η μουσική του Πυθαγόρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πρόσφατα βρέθηκα μπροστά από το βιβλίο "Το χαμόγελο του Πυθαγόρα". Το έχει διαβάσει κανείς; Αξίζει να το αγοράσω;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Το θεώρημα του παπαγάλου είναι πολύ ωραίο βιβλίο.Συμφωνώ ότι για πολλούς μπορεί να είναι κουραστικό και βαρετό σε μερικά σημεία, αλλά πιστεύω ότι θα αρέσει και δεν θα κουράσει κανέναν που αγαπάει και ενδιαφέρεται για την μυστηριώδη και υπέροχη επιστήμη των μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ειναι ένα βιβλίο που το έχουν προτείνει πολλοί καθηγητές μου. Τώρα που ερχονται διακοπες ελεγα να το διαβάσω και έχει διαβάσει κανείς;;
Δεν θυμάμαι ακριβώς το τίτλο Λέγεται Σίγουρα θα αστειέυεστε κύριε φέιμαν (νομίζω)
Ακούω γνώμες !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
To Logicomix του Δοξιάδη είναι πραγματικα πολύ ωραια και πολυ καλα γραμμενο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά!!
βλέπω είστε και σεις fans των θετικών επιστημών
ή κάτι τελος πάντων:P
μου άρεσαν τα βιβία που προτείνατε,και μου δώσατε ιδέες
μιας & ψάχνομαι να αγοράσω κάτι καινούριο!

εγώ θα σας πρότεινα το "όλα είναι σχετικά ,όπως λέει ο Αινστάιν"
που είναι μια μυθιστορηματική βιογραβία του γερμανοεβραίου φυσικού-διάνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
σιμφωνω με τα προτεινομενα βιβλια και χαιρομαι που υπαρχουν καποιοι που διαβαζουν τετοια βιβλια.Συνιστω το αναζητωντας το απειρο και η εμπειρια των μαθημτικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top