Διαστρεβλώνει το πορνό την άποψή μας για τον έρωτα;

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
το πορνό υποβιβάζει και ευτελίζει τον έρωτα

:confused:

Πως το εννοείς ακριβώς αυτό; Το πορνό δε νομίζω πως ασχολείται καν με τον έρωτα, μόνο με το σεξ!

(ίσως και αυτόν στο ξύλο)

εδώ ρίχνεις μπούφλες, το οπτικοακουστικό μέσο σε χάλασε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Πως το εννοείς ακριβώς αυτό; Το πορνό δε νομίζω πως ασχολείται καν με τον έρωτα, μόνο με το σεξ!

Για σένα και για μένα που είμαστε συνειδητοποιημένοι και μπορούμε να τα διαχωρίσουμε ίσως. Για τόυς έφηβους όμως και τα νέα παιδιά αυτός ο διαχωρισμός δεν είναι καθόλου αυτονόητος αυτός ο διαχωρισμός. Βλέποντας λοιπόν τους κυρίους με τα μεγάλα "προσόντα" τα αγόρια γεμίζουν κόμπλεξ για το δικό τους ενδεχόμενο μέγεθος και νομίζουν οτι μόνο αυτό είναι που μετράει, βλέποντας δε τις κυρίες να τσιρίζουν όλο (ψεύτικη) ηδονή νομίζουν οτι αυτό είναι ο έρωτας, χωρίς συναίσθημα. Τέλος πάντων, το θέμα είναι μεγάλο κι είναι offtopic. Μακάρι να μπορούσαμε να προστατέψουμε τα νέα παιδιά από τα πορνό, θα είχαμε πιο ακομπλεξάριστους άντρες και πιο ικανοποιημένες γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Για σένα και για μένα που είμαστε συνειδητοποιημένοι και μπορούμε να τα διαχωρίσουμε ίσως. Για τόυς έφηβους όμως και τα νέα παιδιά αυτός ο διαχωρισμός δεν είναι καθόλου αυτονόητος αυτός ο διαχωρισμός. Βλέποντας λοιπόν τους κυρίους με τα μεγάλα "προσόντα" τα αγόρια γεμίζουν κόμπλεξ για το δικό τους ενδεχόμενο μέγεθος και νομίζουν οτι μόνο αυτό είναι που μετράει, βλέποντας δε τις κυρίες να τσιρίζουν όλο (ψεύτικη) ηδονή νομίζουν οτι αυτό είναι ο έρωτας, χωρίς συναίσθημα. Τέλος πάντων, το θέμα είναι μεγάλο κι είναι offtopic. Μακάρι να μπορούσαμε να προστατέψουμε τα νέα παιδιά από τα πορνό, θα είχαμε πιο ακομπλεξάριστους άντρες και πιο ικανοποιημένες γυναίκες.

Χμμμ αυτό που λες εδώ δεν έχει σχέση με το οτι "το πορνο ευτελίζει τον έρωτα" που αναφέρεις στο προηγούμενο post, στο οποίο εξ άλλου δεν αναφέρεσαι σε ανήλικους αλλα σε σένα!

Σ'αυτά που λες εδώ ψιλοδιαφωνώ. Η δουλειά των γονέων είναι να δώσει μια σωστή εικόνα της κατάστασης (όπως συνέβη σε μένα) και όχι να φροντίσουν μην τύχει και δει το βλαστάρι τους καμμιά τσόντα! Όλα τα παιδιά της γενιάς μου στην εφηβία τους ανακάλυψαν το πορνό. Όσα απο αυτά μεγάλωσαν με γονείς που δεν ήταν πουριτανοί και δεν φοβόντουσαν να τους εξηγήσουν τι ακριβώς συμβαίνει και πως και γιατί μάλλον ωφελήθηκαν απο την ανακάλυψη.

Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι αποτέλεσμα του συνδιασμού ανύπαρκτης σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης και πορνό όπου πράγματι ένας έφηβος θα έβγαζε λάθος συμπεράσματα. Όμως αυτές οι περιπτώσεις ακόμα και χωρίς τσόντες θα ήταν προβληματικές. Φαντάσου να βασίζανε όλη τη γνώση τους στα απίστευτα ψέμματα μεταξύ συμμαθητών και στις ορμόνες τους οι οποίες φυσικά δεν λένε "θέλω να ερωτευτώ" αλλά "θέλω να βάλω κάπου το !@#$ μου. ΤΩΡΑ!".:D

όντως offtopic και να με συγχωρείτε αλλά αφού ήθελα να απαντήσω ΩΧΟΥ ΠΩΣ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Συμφωνώ οτι οι γονείς χρέος έχουν να διαπαιδαγωγήσουν σεξουαλικά το παιδί τους. Αλλά συντρέχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες (πχ. το παιδί να είναι πολύ "κλειστός" χαρακτήρας, ο γονιός να μην έχει δίοδο επικοινωνίας, ή ακόμα κι αυτά που ενδεχομένως του πουν να μην τα καταλάβει ή να μην τα εφαρμόσει). Εντάξει, δε βρίσκω λύση για αυτό, θα προτιμούσα να ζούσα σε έναν κόσμο που δεν υπήρχαν τα πορνό καθόλου ή που αν υπήρχαν να βασίζονταν στην έννοια του έρωτα και της αγάπης. Ζητάω πολλά ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Συμφωνώ οτι οι γονείς χρέος έχουν να διαπαιδαγωγήσουν σεξουαλικά το παιδί τους. Αλλά συντρέχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες (πχ. το παιδί να είναι πολύ "κλειστός" χαρακτήρας, ο γονιός να μην έχει δίοδο επικοινωνίας, ή ακόμα κι αυτά που ενδεχομένως του πουν να μην τα καταλάβει ή να μην τα εφαρμόσει). Εντάξει, δε βρίσκω λύση για αυτό, θα προτιμούσα να ζούσα σε έναν κόσμο που δεν υπήρχαν τα πορνό καθόλου ή που αν υπήρχαν να βασίζονταν στην έννοια του έρωτα και της αγάπης. Ζητάω πολλά ε;

Ο έρωτας και η αγάπη είναι μονάχα μία διάσταση που δίνουμε στο σεξ, πώς γίνεται να καταργήσουμε όλες τις υπόλοιπες; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
[..]

Ο έρωτας και η αγάπη είναι μονάχα μία διάσταση που δίνουμε στο σεξ, πώς γίνεται να καταργήσουμε όλες τις υπόλοιπες; :(
Για μένα προσωπικά δεν υπάρχει άλλη διάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Για μένα προσωπικά δεν υπάρχει άλλη διάσταση.
Καλώς. Θα είχες όμως την απαίτηση από το σύντροφό σου να μη βλέπει ΠΟΤΕ το σεξ αποδεσμευμένο από τον έρωτα και την αγάπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Καλώς. Θα είχες όμως την απαίτηση από το σύντροφό σου να μη βλέπει ΠΟΤΕ το σεξ αποδεσμευμένο από τον έρωτα και την αγάπη;

Φυσικά και όχι. Αλλά αν το έβλεπε έτσι δε θα ήμασταν μαζί, εννοώ δεν θα τον επέλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
θα προτιμούσα να ζούσα σε έναν κόσμο που δεν υπήρχαν τα πορνό καθόλου ή που αν υπήρχαν να βασίζονταν στην έννοια του έρωτα και της αγάπης

Βρε καλή μ, εδώ μπορείς και ζείς μέσα σε έναν κόσμο με απείρως βαρύτερη ψυχοπάθεια. Το εξεζητημένο σεχς σε πειράζει; Είναι σαν να παραγγέλνεις σάντουιτς: εσύ διαλέγεις αν θα πάρεις με μουστάρδα. :P


Για να μην πάμε στο άλλο άκρο... Σεχς χωρίς έρωτα είναι μουστάρδα χωρίς το σάντουιτς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Για σένα και για μένα που είμαστε συνειδητοποιημένοι και μπορούμε να τα διαχωρίσουμε ίσως. Για τόυς έφηβους όμως και τα νέα παιδιά αυτός ο διαχωρισμός δεν είναι καθόλου αυτονόητος αυτός ο διαχωρισμός. Βλέποντας λοιπόν τους κυρίους με τα μεγάλα "προσόντα" τα αγόρια γεμίζουν κόμπλεξ για το δικό τους ενδεχόμενο μέγεθος και νομίζουν οτι μόνο αυτό είναι που μετράει, βλέποντας δε τις κυρίες να τσιρίζουν όλο (ψεύτικη) ηδονή νομίζουν οτι αυτό είναι ο έρωτας, χωρίς συναίσθημα. Τέλος πάντων, το θέμα είναι μεγάλο κι είναι offtopic. Μακάρι να μπορούσαμε να προστατέψουμε τα νέα παιδιά από τα πορνό, θα είχαμε πιο ακομπλεξάριστους άντρες και πιο ικανοποιημένες γυναίκες.

Με συγχωρείτε αν γίνομαι αδιάκριτος αλλά θα μπορούσατε να μας πείτε την ηλικιακή ομάδα στην οποία ανήκετε; Επειδή βλέπω ότι μιλάτε για νέα παιδιά και προστασία απ' το πορνό, μου γεννάται η προαναφερθείσα ερώτηση.

Ξέρετε, αυτό το κυνήγι μαγισσών δεν ωφελεί διότι όπως είπα σε ένα άλλο θέμα, εαν είχατε την ευκαιρία να διαβάσετε την άποψή μου, αρκετοί γονείς στιγματίζουν/καταπιέζουν τα παιδιά τους και λίγοι έχουν την ευθιξία η γενικά την ικανότητα αν θέλετε, να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Θα γίνω λιγάκι τολμηρός οπότε εαν θεωρείτε ότι το περιεχόμενο μπορεί να σας σοκάρει, μπορείτε να το παραλείψετε:

Στην 6η Δημοτικού είχα ένα φίλο, τον Κ., κάποια χρόνια φίλοι ήδη και συμμαθητές, είχαμε αναπτύξει ένα είδος εμπιστοσύνης, οικειότητας κλπ. Το παιδί αυτό είχε μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον πιό "χαλαρό" από το δικό μου. Σε κάποια φάση μου λέει "βγάλτη ρε να τις μετρήσουμε". Σαν παιδάκια λοιπόν τις συγκρίναμε. Το δικό σου είναι πιό μακρύ, το δικό μου πιό μακρύ και πάει λέγοντας.

Μετά απο λίγο καιρό με άλλα 2 παιδάκια από την ίδια τάξη έγινε το ίδιο. Δεν θυμάμαι ΚΑΝΕΝΑ παιδάκι να γελάει με το πουλάκι του αλλουνού. Κάθε πουλάκι είχε τη δική του διάπλαση και τα δικά του χαρίσματα αν θέλετε. Άλλο πιό μακρύ, άλλο πιό παχύ κλπ. Γέλια υπήρξαν ΜΟΝΟ με έναν που δεν πρόσεχε την υγιεινή του (καθόλου όμως).

Κάποια στιγμή στην 1η Γυμνασίου μαζευτήκαμε 3 παιδάκια σ' ένα σπίτι και ο πιο τολμηρός της παρέας έφερε κασέτα πορνό από τη στοίβα του πατέρα του. (προσέξτε πως πάει περίπατο η προστασία του παιδιού σας από μια βόλτα και μόνο σε φιλικό σπίτι με παιδάκια) Βάζει λοιπόν την κασέτα και βλέπουμε 2 τύπους να ξυρίζουν 2 κοπέλες, μετά να κάνουν σεξ και τέλος να εκσπερματώνουν στο στόμα τους.

Ακόμα θυμάμαι την αηδία που ένιωσα όταν είδα αυτή τη σκηνή (με το στόμα). Έτυχε να μην ξαναδώ πορνό για 1-2 χρόνια (δεν είχε να κάνει με την αηδία). Παρόλαυτά και πρίν δω την κασέτα είχα ήδη αναπτύξει το ερωτικό μου ένστικτο με τον εξής τρόπο: Η μάνα του Κ. που προανέφερα, ήταν μια χωρισμένη 30αρα με "χαλαρές συνήθειες", με πολύ μικρή καριέρα στο χώρο του modeling. Κοινώς όπως λέμε τα αρσενικά, ήταν γυναίκα πειρασμός.

Παρατήρησα ότι όταν την σκεφτόμουν, ένιωθα περίεργα κάτω (δεν είχε αρχίσει ακόμα παρόλαυτά να ρέει το ποταμάκι), τολμώ να πω ότι ένιωθα ένα τρόμο, μια ντροπή όταν γινόταν αυτό, διότι δεν ήξερα τι ήταν. Πως να το εκφράσω, ένιωθα σαν τον Αδάμ που μόλις δάγκωσε το μήλο και έμαθε την αλήθεια.

Όταν είδα την κασέτα πορνό λοιπόν με τα παιδάκια, κατάλαβα τι ακριβώς είχε γίνει, μου έφυγε ο τρόμος και η ντροπή. Κατάλαβα ότι κάθε άντρας ερεθίζεται και ανταποκρίνεται το σώμα του έτσι. Ένιωσα άνετα με τον εαυτό μου, ένιωσα άνετα με το σώμα μου και την ανάγκη μου να σκέφτομαι τόσο το "Milf της γειτονιάς", όσο και τα κοριτσάκια της ηλικίας μου.

Αρκετά όμως με τα μαθήματα Ιστορίας και πάμε στον αντίκτυπο, στο σήμερα:

Είχα και συνεχίζω να έχω σεξουαλικές επαφές μέχρι και αυτή τη στιγμή (προφανώς όχι ενόσω σας απαντάω στο πόστ, μην παρεξηγηθούμε:redface: ), έχω το γνώθι σ'αυτόν, ξέρω ότι δεν είμαι ούτε Peter North (γνωστός προικισμένος πορνοστάρ), ούτε Rocco Shifredi (γνωστός μαζοχιστής και αγαπημένος μου πορνοστάρ) αλλά παρόλαυτά έμαθα διάφορα πραγματάκια βλέποντάς τους, ιδίως τον τελευταίο. Πραγματάκια που τα κάνω και στην σεξουαλική μου ζωή και μου αρέσουν πολύ. Μου προκαλούν ευχαρίστηση, απολαμβάνω την επαφή και το κορμί της εκάστοτε συντρόφου μου. Και ναι τολμώ να πω ότι δεν νιώθω ούτε ντροπή, ούτε ενοχή ούτε τίποτα όταν τα κάνω. Απαραίτητη προϋπόθεση όμως είναι να μου αρέσει η κοπέλα και να νιώθω κάτι για εκείνη, πέρα του σεξουαλικού ενστίκτου. Μου έχει τύχει και να μην με ικανοποιούν κάποιες κοπέλες στο κρεβάτι, οπότε περάσαμε κατευθείαν από το "τσιγάρο" (στοματικό) στο.... τσιγάρο!


Που θέλω να καταλήξω (γιατί κάποτε πρέπει να τελειώσω όπως λέει και η Πετρούλα): Όλες αυτές οι τσόντες, όλοι αυτοί οι "προικισμένοι" πορνοστάρ και οι υπέροχες παρτενέρ τους, μόνο κακό δε μου έκαναν. Τα βασικά τα ανακάλυψα και μόνος μου. Απλά με έκαναν οι τσόντες να νιώσω άνετα με το κορμί μου, να μάθω πράγματα που διαπίστωσα ότι μου αρέσουν πολύ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ αυτό!:) Επίσης δεν με έκαναν κακό άνθρωπο, ούτε μακάκα με το μπαρδόν. Δεν είχα ούτε το χέρι μου συνέχεια στο παντελόνι μου, ούτε έκανα κακές παρέες κλπ.

Αντ' αυτού σε σύγκριση με τα "πεφωτισμένα"/στιγματισμένα/καταπιεσμένα παιδιά της γενιάς μου, ΚΑΙ περισσότερες συντρόφους απέκτησα και πιό επιστημονικά καταρτισμένος είμαι σε αρκετά αντικείμενα και πιό πολλούς φίλους έχω και πιό καλές σχέσεις με τους γονείς μου έχω. Θέλω να πω, δε με σταμάτησαν οι τσόντες από το να γίνω αυτό που έμελλε να γίνω. Γιατί; Γιατί έχω συνείδηση, κρίση, θέληση, ηθική και δικά μου όρια. Αντίθετα, ο σκοταδισμός δεν είδα να βοηθάει κανέναν από τα άλλα παιδιά που τον βίωσαν. Ζουν ακόμα με τα όρια των γονιών τους και δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα πως να ραγίσουν το τσόφλι του δικού τους αβγού.


Αν αυτή είναι η κοινωνία που επιθυμείτε, λυπάμαι αλλά δεν θα σας ακολουθήσω. Στα παιδιά σας, έχετε εσείς την ευθύνη. Στα δικά μου τα παιδιά θα έχω εγώ την ευθύνη. Ο καθένας ας ακολουθήσει το δρόμο του με τις επιλογές του και ας είμαστε όλοι αγαπημένοι, αφήνοντας τις "ηθικές υποδείξεις" εκεί που μας παίρνει να τις αφήσουμε.


Ευχαριστώ για την υπομονή και το ενδιαφέρον όσων διάβασαν το κείμενό μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Όλες αυτές οι τσόντες, όλοι αυτοί οι "προικισμένοι" πορνοστάρ και οι υπέροχες παρτενέρ τους, μόνο κακό δε μου έκαναν. Τα βασικά τα ανακάλυψα και μόνος μου. Απλά με έκαναν οι τσόντες να νιώσω άνετα με το κορμί μου, να μάθω πράγματα που διαπίστωσα ότι μου αρέσουν πολύ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ αυτό!:) Επίσης δεν με έκαναν κακό άνθρωπο, ούτε μακάκα με το μπαρδόν. Δεν είχα ούτε το χέρι μου συνέχεια στο παντελόνι μου, ούτε έκανα κακές παρέες κλπ.

Αντ' αυτού σε σύγκριση με τα "πεφωτισμένα"/στιγματισμένα/καταπιεσμένα παιδιά της γενιάς μου, ΚΑΙ περισσότερες συντρόφους απέκτησα και πιό επιστημονικά καταρτισμένος είμαι σε αρκετά αντικείμενα και πιό πολλούς φίλους έχω και πιό καλές σχέσεις με τους γονείς μου έχω. Θέλω να πω, δε με σταμάτησαν οι τσόντες από το να γίνω αυτό που έμελλε να γίνω. Γιατί; Γιατί έχω συνείδηση, κρίση, θέληση, ηθική και δικά μου όρια. Αντίθετα, ο σκοταδισμός δεν είδα να βοηθάει κανέναν από τα άλλα παιδιά που τον βίωσαν.

Αυτό ακριβώς εννοούσα και γώ στο post μου. Το πρόβλημα που βλέπει η Ηimela με τα άπειρα αντρικά κόμπλεξ και τον τρόπο που βλέπουν οι άντρες το σεξ δεν έχει σχέση με τις τσόντες.

Έχουν σχέση με την διαπαιδαγώγηση του καθένα, την κριτική του ικανότητα και την συναισθηματική του ωρίμανση.

Εξ άλλου οι διάφορες απαγορεύσεις και οι εκφοβισμοί σχετικά με το σεξ πάντα είχαν ως αποτέλεσμα μάλλον προβληματική σεξουαλική συμπεριφορά, ουσιαστικά λες σε κάποιον να ντρέπεται για την απόλυτα φυσική κατάσταση στην οποία βρίσκεται όντας έφηβος! Φανταστείτε αν κάποιος πάρει στα σοβαρά κάποια τέτοια άποψη τι προβλήματα θα έχει να αντιμετωπίσει όταν κάθε φορά που κάνει σεξ θα αισθάνεται κάποιου είδους ενοχή π.χ.! (βιαιες αντιδράσεις, κατάθλιψη, αδυναμία σύναψης συναισθηματικών δεσμών και καμμιά 50ρια άλλα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Καταρχήν τα σέβη μου στον Valder για την τόλμη του να παραθέσει αυτήν την προσωπική ιστορία που ανέλυσε με έξοχο τρόπο. Όχι μόνο δε με πείραξε που ήταν μεγάλο το κείμενό σου, αλλά μακάρι να έγραφες κι άλλα. Έτσι όπως το θέτετε έχετε δίκιο. Στο μόνο που κρατώ μια επιφύλαξη είναι αυτό:

Έχουν σχέση με την διαπαιδαγώγηση του καθένα, την κριτική του ικανότητα και την συναισθηματική του ωρίμανση.

Δεν είναι όλα τα παιδιά σωστα διαπαιδαγωγημένα, ούτε με κριτική ικανότητα, ούτε ώριμα αρκετά. Σε αυτές τις περπτώσεις τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δεν είναι όλα τα παιδιά σωστα διαπαιδαγωγημένα, ούτε με κριτική ικανότητα, ούτε ώριμα αρκετά. Σε αυτές τις περπτώσεις τι γίνεται;
-Τα διαπαιδαγωγούμε με τέτοιον τρόπο ώστε: α) Να γίνουν φίλοι με το κορμί τους, β) Να μην νιώθουν καμία απολύτως ντροπή, φόβο ή ενδοιασμό στο να συζητήσουν προβλήματα σεξουαλικής - και όχι μόνο - φύσης με τους γονείς τους και γ) Να τους δώσουμε την απαραίτητη τροφή για σκέψη ώστε να αναπτύξουν την κριτική τους ικανότητα και να ωριμάσουν στην ηλικία που πρέπει. Ελπίζω να σας κάλυψα.

Valder το respect μου, μου θύμισες τα παιδικά μου χρόνια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν είναι όλα τα παιδιά σωστα διαπαιδαγωγημένα, ούτε με κριτική ικανότητα, ούτε ώριμα αρκετά. Σε αυτές τις περπτώσεις τι γίνεται;

Αν μας πέφτει λόγος (αν είναι δηλαδή δικά μας παιδιά) κοιτάμε να το αλλάξουμε όσο μπορούμε -υποθέτω!- Δεν είναι κάτι φοβερό. Η μάνα μου όταν ήμουν μικρός, αρκετά πριν την εφηβεία, μου είπε απλά και κατανοητά και με όσο γίνεται πιο μη συνταρακτικό τρόπο την απλή και κατανοητή και καθόλου συνταρακτική αλήθεια για το σεξ και γενικότερα τις σχέσεις. Μου είπε επίσης τι επρόκειτο να μου συμβεί (ανατομικά, συναισθηματικα, τα πάντα). Το μόνο που χρειάζεται κανείς είναι σωστή και επαρκής πληροφορία για να μην παρεξηγήσει κάτι.

Αν μιλάς για ενήλικες με περίεργη αντιμετώπιση του θέματος, άλλες φορές μπορείς να μιλήσεις μαζί τους και να καταλάβουν κάποια πράγματα, άλλες φορές απλά δίνεις πόδι γιατί δεν μπορεί κανείς να σε αναγκάσει να κάνεις κάτι που δεν θες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Φυσικά και όχι. Αλλά αν το έβλεπε έτσι δε θα ήμασταν μαζί, εννοώ δεν θα τον επέλεγα.

Θα μάντευες πότε θα παραμέριζε πάνω στη βράση των ορμονών τα γλυκά συναισθήματά του; Γιατί, απ όσο ξέρω, το σέχ είναι ψιλο-ζωώδες συνήθως . Πού το περίεργο σε αυτά που έγραψε η Obscura?

Οντόπικ : το βρίσκω εξωφρενικό να εκνευρίζεται και να αισθάνεται αποστροφή κάποιος με τις πορνό ταινίες. Και το βρίσκω απίθανο κάποιος κάθε φορά που κάνει σεχ να σκέφτεται ζουζουνομελισσούλες και παστελοπιτσίνια και να στάζει μέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Θα μάντευες πότε θα παραμέριζε πάνω στη βράση των ορμονών τα γλυκά συναισθήματά του; Γιατί, απ όσο ξέρω, το σέχ είναι ψιλο-ζωώδες συνήθως . Πού το περίεργο σε αυτά που έγραψε η Obscura?

Οντόπικ : το βρίσκω εξωφρενικό να εκνευρίζεται και να αισθάνεται αποστροφή κάποιος με τις πορνό ταινίες. Και το βρίσκω απίθανο κάποιος κάθε φορά που κάνει σεχ να σκέφτεται ζουζουνομελισσούλες και παστελοπιτσίνια και να στάζει μέλια.

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Εγώ αυτό που είπα είναι οτι δε θα δεχόμουν να ξέρω οτι μπορεί να κάνει σεξ χωρίς συναίσθημα. Δεν είπα το τι κάνουμε μεταξύ μας. Προφανώς όταν είμαστε σε προσωπικές στιγμές μπορεί (και πρέπει :redface:) να βγάλει όσα ζωώδη ένστικτα θέλει.

Όσο για τις πορνό ταινίες, είναι η άποψή μου, γιατί τη βρίσκεις εξωφρενική; Εξήγησέ το αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Επειδή θα μπορούσες να είσαι αδιάφορη και μου κάνει εντύπωση γιατι πρώτη φορά γνωρίζω άτομο (εξαιρούνται οι φίλες μου σε δημοτικό και γυμνάσιο και εγώ τότε) που θα έπαιρνε τόσο σοβαρά το να βλεέπι ο σύντροφός της πορνό. Αν δεν σου αρέσει, απλά δεν το βλέπεις. Αλλά γιατί τέτοιο μίσος (στην περιγραφή σου στην προηγούμενη σελίδα). Και ναι έχουν υπερβολές, και ναι βάζουν και ψεύτικα απαφτόνια και ναι έχουν ωμές σκηνές. Αυτός είναι ο σκοπός τους. Στην υπόληψή σου δηλαδή γιατί να έπεφτε ο σύντροφός σου αν σου έλεγε ότι παρακολουθεί πορνό; Και αν θες τη γνώμη μου, αν σου πει ότι δεν έχει παρακολουθήσει ποτέ, ο κύκλος του ψέματος μόλις ξεκίνησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
αν σου πει ότι δεν έχει παρακολουθήσει ποτέ, ο κύκλος του ψέματος μόλις ξεκίνησε!

ακόμα και αν σου πει πως δεν παρακολουθεί τώρα, πάλι ψέμματα λέει βασικά :whistle:

εντάξει δεν είναι απαραίτητο πως κάθεται να δεί μια ταινία, αλλά και να το να δείς πεντέξι φωτογραφίες στο internet ως θέαση τσόντας λογίζεται!

Η πραγματική μου απορία όμως, και δεν την λέω επικριτικά φυσικά, πρόκειται για πραγματική απορία, είναι το γιατί θα σε ενοχλούσε να βλέπει αυτός (μόνος του) πορνό. Εννοώ, δεν πρόκειται για απάτη, δεν σε πουλάει, απλά βλέπει κάποιους άλλους να κάνουν σεξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μακάρι να μπορούσαμε να προστατέψουμε τα νέα παιδιά από τα πορνό, θα είχαμε πιο ακομπλεξάριστους άντρες και πιο ικανοποιημένες γυναίκες.

Θα είχαμε άντρες που δεν θα ξέραν τι τους γίνεται στον τομέα και γυναίκες πειραματόζωα :X
Για να μην αναφέρω την κατακόρυφη αύξηση των ποσοστών των ...ατυχημάτων. :worry:
Καλώς ή κακώς είναι ένα θέμα πάνω στο οποίο δεν υπάρχει ενημέρωση και από έναν μεγάλο αριθμό ανθρώπων αντιμετωπίζεται ακόμη και σήμερα ως ταμπού, ενώ στην πραγματικότητα είναι μία από τις βασικότερες ανθρώπινες λειτουργίες.


Εντάξει, δε βρίσκω λύση για αυτό, θα προτιμούσα να ζούσα σε έναν κόσμο που δεν υπήρχαν τα πορνό καθόλου ή που αν υπήρχαν να βασίζονταν στην έννοια του έρωτα και της αγάπης. Ζητάω πολλά ε;

Αν βασίζονταν στην έννοια του έρωτα και της αγάπης δεν θα τα λέγαμε πορνό και δεν θα εξυπηρετούσαν ένα σημαντικό μέρος του σκοπού για τον οποίο υπάρχουν (μη θεωρείς τυχαίο το γεγονός ότι σε τέτοιες ταινίες επιλέγουν για πρωταγωνιστές γυναίκες με πλούσιο στήθος και άνδρες με ...γουελ, δε χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση σε αυτό, κατάλαβες :redface: και όχι με κριτήριο το αν έχουν πλούσιο εσωτερικό κόσμο).
Με τον άνθρωπό μας θα κάνουμε έρωτα, γιατί έχουμε να μοιραστούμε συναισθήματα βαθύτερα, δεν το κάνουμε τόσο για την πράξη αυτή καθ αυτή, αλλά για αυτό που εκείνη αντιπροσωπεύει. Αλλά είναι και φορές που τα πράγματα παίρνουν άλλη τροπή και δεν είναι ας πούμε τόσο πασπαλισμένα με συναίσθημα- εκεί λέμε ότι τον κυρίαρχο λόγο αναλαμβάνει το ζωώδες ένστικτο. Και αυτό δεν είναι κάτι κακό, ούτε κατακριτέο, ούτε κάτι για το οποίο πρέπει να ντρεπόμαστε- ίσα ίσα. :) Άσε που έχω την αίσθηση ότι στο σεξ σαν σεξ και όχι σαν έρωτα, βγαίνει ο πραγματικός μας εαυτός και κάνουμε αυτό που θέλουμε να κάνουμε, χωρίς αναστολές και απαλλαγμένοι από ταμπού.



Για μένα προσωπικά δεν υπάρχει άλλη διάσταση.

Θα σου πω απλά μία λέξη... χάνεις.
Και δεν σου λέω να κάνεις κάτι με κάποιον άγνωστο για τον οποίο δεν νιώθεις τίποτα (ιχ, αυτό δεν θα το έκανα με τίποτα ούτε εγώ :S), αλλά με τον σύντοφό σου που και τον γνωρίζεις και τον εμπιστεύεσαι και νιώθεις ασφάλεια μαζί του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Αλλά γιατί τέτοιο μίσος (στην περιγραφή σου στην προηγούμενη σελίδα).

Θεωρώ οτι το πορνό υποβιβάζει κι ευτελίζει την έννοια του έρωτα. Με λυπεί επίσης τρομερά το γεγονός οτι αυτές οι γυναίκες δέχονται να εξευτελίσουν με αυτόν τον τρόπο τον εαυτό τους. Στεναχωριέμαι αφάνταστα όταν σκέφτομαι τι θα σκέφτονταν οι μανούλες αυτών των κοριτσιών. Και τρελαίνομαι στην ιδέα οτι μπορεί η κόρη μου να έκανε αυτά τα πράγματα. Το ξέρω οτι είναι υπερβολικό όλο αυτό, αλλά επειδή είμαι ευαίσθητη και δεμένη με τη μαμά μου, δε θα έκανα ποτέ κάτι που θα την έκανε να νιώθει τέτοια ντροπή :(. Τελείως προσωπική άποψη έτσι;

γιατί θα σε ενοχλούσε να βλέπει αυτός (μόνος του) πορνό.

Δε θα με ενοχλούσε. Το είπα και στο αρχικό θέμα, στην ερώτηση "τι δε θα έκανες ποτέ", δε θα έβλεπα μαζί του πορνό. Έχει την απόλυτη ελευθερία να δει πορνό μόνος του αν θέλει.

Θα είχαμε άντρες που δεν θα ξέραν τι τους γίνεται στον τομέα και γυναίκες πειραματόζωα :X

Θες να πεις οτι οι άντρες στις πορνοταινίες ξέρουν τι τους γίνεται; Ή με το μέσα-έξω ικανοποιείται μια γυναίκα; Γιατί όταν τσιρίζουν από (δήθεν) ικανοποίηση, αυτή η εντύπωση δίνεται. Και προφανώς είναι λάθος. Αλλά το πιο βασικό: λείπει το κυρίαρχο (για μένα) στοιχείο, το συναίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top