Τρόποι εξοικονόμησης βενζίνης

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βαζεις υγραεριο με κανα 1000ρικο και τελειωνεις..

ολοι πλεον αυτο κανουν,,και εχεις ευρω και λιτρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
βαζεις υγραεριο με κανα 1000ρικο και τελειωνεις..

ολοι πλεον αυτο κανουν,,και εχεις ευρω και λιτρο..

Για μετακινησεις εντος πολης και εγω πιστευω ειναι η καλυτερη περιπτωση το υγραεριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και για εκτος πολης ακομα καλυτερο..

και η καταναλωση ιδια ,αντε ελαχιστα μεγαλυτερη
αν ειναι φρεσκια η μηχανη οπως καιει οικονομικα τη βενζινη ετσι καιει και το αεριο..και δεν καιει και λαδια..
φτανει ν βαζεις καλο αεριο,,
και σε καινουρια αυτοκινητα βαζουνε,πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
και για εκτος πολης ακομα καλυτερο..

και η καταναλωση ιδια ,αντε ελαχιστα μεγαλυτερη
αν ειναι φρεσκια η μηχανη οπως καιει οικονομικα τη βενζινη ετσι καιει και το αεριο..και δεν καιει και λαδια..
φτανει ν βαζεις καλο αεριο,,
και σε καινουρια αυτοκινητα βαζουνε,πια..

Εννοουσα σε μικρα αμαξια, σε μεγαλα αν κανεις χιλιομετρα εκτος πολης δν αξιζει να πειραξεις τη μηχανη για τα λιγα που θα γλυτωσεις, πχ γνωστος μου πειραξε CLK 200, νταξει κανει οικονομια, αλλα χαλασε τον κομπρεσορα, καμια σχεση το αυτοκινητο πριν και μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ξερω για κομπρεσσορα,,
αλλα ολα τα απλα αυτοκινητα..μια χαρα παιρνουν αεριο για δρομο εξω
και εγω σε ενα πεζο 406 1600 οτο εχω

απλα απο οτι καταλαβα αν εχουν κομπρεσσορες τουρμπο κλπ,,θελει προσοχη και να ξερεις

αλλα η μετατροπη απο βενζινη σε αεριο ειναι πολυκοντινη εκ φυσεως των υλικων..

μονο αν παιρνεις τωρα αυτοκινητο,,αξιζει να σκεφτεις ντιζελ..
αλλιως αεριο..
(εκτος και αν εχεις 200-300χιλ χλμ και κοφα μηχανη οποτε δεν αξιζει να αλλαξεις..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
δεν ξερω για κομπρεσσορα,,
αλλα ολα τα απλα αυτοκινητα..μια χαρα παιρνουν αεριο για δρομο εξω
και εγω σε ενα πεζο 406 1600 οτο εχω

απλα απο οτι καταλαβα αν εχουν κομπρεσσορες τουρμπο κλπ,,θελει προσοχη και να ξερεις

αλλα η μετατροπη απο βενζινη σε αεριο ειναι πολυκοντινη εκ φυσεως των υλικων..

μονο αν παιρνεις τωρα αυτοκινητο,,αξιζει να σκεφτεις ντιζελ..
αλλιως αεριο..
(εκτος και αν εχεις 200-300χιλ χλμ και κοφα μηχανη οποτε δεν αξιζει να αλλαξεις..)

Αν ειναι ατμοσφαιρα δν εχεις προβλημα εκτος απο μερικους κινητηρες που δηλωνει ο κατασκευαστης οτι υπαρχει θεμα, πχ η Toyota δηλωσε οτι ο 1,400αρης της δν δεχεται αεριο γιατι δν κανει σωστη λιπανση ή κατι τετοιο δν θυμαμαι

Κοιτα οταν εχεις ενα αυτοκινητο με τουρμπο ή κομπρεσορα, ο λογος που το αγορασες ειναι και οι επιδοσεις, αν καταστρεψεις την επιταχυνση για να γλυτωνεις πχ δυο ντεποζιτα το χρονο (μιλαμε για αυτοκινητο που δν κανει πολλη χρηση), χανεις το νοημα, τωρα αν το κυκλοφορεις καθε μερα στην πολη και βαραει 12αρια/100χμ ε τοτε και εγω θα εβαζα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Για πείτε λίγο τι παίζει με το αέριο καθότι είμαι άσχετος.. Πού είναι εφικτή να γίνει η μετατροπή, τι κόστος έχει περίπου, πόσο πάει το γέμισμα και κυρίως πόσο επικίνδυνο είναι -αν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πείτε ρε παιδιά τι παίζει με το υγραέριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Για πείτε λίγο τι παίζει με το αέριο καθότι είμαι άσχετος.. Πού είναι εφικτή να γίνει η μετατροπή, τι κόστος έχει περίπου, πόσο πάει το γέμισμα και κυρίως πόσο επικίνδυνο είναι -αν είναι.

Για πείτε ρε παιδιά τι παίζει με το υγραέριο.

Προσωπικα δεν εχω υγραεριο αλλα ξερω καποια πραγματα απο φιλους.Το κοστος εξαρταται απο την εταιρια και το αυτοκινητο αλλα σιγουρα ειναι απο 700 ευρω και πανω.Πρακτικα το αυτοκινητο καιει περισσοτερο υγραεριο σε σχεση με βενζινη αλλα ειναι πιο οικονομικο καθως η τιμη του ειναι σχεδον η μιση (0,90 ευρω αν θυμαμαι καλα).Συντηρηση δεν εχει τιποτα το ιδαιτερο.Επισης απο φιλο παλι ακουσα οτι σε παλιο αυτοκινητο δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαλεις υγραεριο γιατι ο κινητηρας θα παραδωσει πνευμα και γενικοτερα οτι το υγραεριο καταπονει τον κινητηρα σε σχεση με την βενζινη.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Παρολο που το τελευταιο που ανεφερα μου φαινεται λογικο,καθως οι κινητηρες των αυτοκινητων μας ειναι φτιαγμενοι για καυση βενζινης,δεν ειναι επιβεβαιωμενο και προκειται κυριως για φημες.Αμα καποιος θελει να προσθεσει/διορθωσει ας το κανει ελευθερα.

Υ.Γ. σχετικα με την ασφαλεια : αποτι ξερω ο κινδυνος εκρηξης απο τρακαρισμα ειναι πολυ μικρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
.Επισης απο φιλο παλι ακουσα οτι σε παλιο αυτοκινητο δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαλεις υγραεριο γιατι ο κινητηρας θα παραδωσει πνευμα και γενικοτερα οτι το υγραεριο καταπονει τον κινητηρα σε σχεση με την βενζινη.
μπαα,,μουφα,,
σε μας με το πεζο 406 1600 του 97
πολλαπλου ψεκασμου ειναι νομιζω
150χιλ χλμ μια χαρα παει μειταλικο αεριο,τα λαδια ξανθα απειραχτα..και αψογος ο κινητηρας,,παιρνει λιγο βενζινη μεχρινα θερμανθει η μηχανη,,
μια χαρα..
για πολυ παλιες μηχανες λενε ή για σκοτωμενα αυτοκινητα 200χιλ και πανω..οτι δεν αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
www.ploigos.gr
Βρίσκετε την συντομότερη διαδρομή για όσο το δυνατό λιγότερα χιλιόμετρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimispap

Νεοφερμένος

Ο dimispap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ενα χρήσιμο εργαλείο πριν το ταξίδι είναι
το vriskoapostasi.gr που υπολογίζει

το κοστος καυσίμων και
το κόστος των διοδίων της διαδρομής που θα επιλέξετε.

Παρέχει:
Ρυθμιζόμενη τιμη καυσιμου
Ρυθμιζομενη καταναλωση κινητηρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top