Ευρώπη, Ταξίδια, Τα Ξύδια και Backpacking!

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Σχεδον ολα τα ταξιδια που εχω κανει ως τωρα ηταν low budget γιατι πηγαινα με τον πατερα μου που ηταν ναυτικος. Απο τη στιγμη που σταματησε να ταξιδευει, πηγα στην Βαρκελωνη (high budget γιατι ακομα δεν ειχα γνωρισει το Couchsurfing) και στην Σόφια (που ακομα και σε ξενοδοχειο να μεινεις ειναι ουσιαστικα low budget).
Βεβαια, η νοοτροπια του Couchsurfing δεν ειναι απλα να κανεις ταξιδια ποιο ευκολα χωρις να πληρωσεις πολλα λεφτα, αλλα ακομα περισσοτερο ειναι το να ζησεις την ντοπια κουλτουρα οπου πας. Να συναντηθεις, να συζητησεις, να διασκεδασεις με τους ανθρωπους. Δεν υπαρχει ποιο ομορφο πραγμα. Η Βαρκελωνη για παραδειγμα, δεν εχει μονο Sagrada Familia, εχει και κατοικους που ειναι ετοιμοι να σε φιλοξενησουν και να περασουν καποιες μερες μαζι σου κανοντας σε να ζησεις σαν ενας απο αυτους.

Ααααχ, ταξιδια, κουλτουρες, γλωσσες, ανθρωποι... Δεν μπορω να διανοηθω τη ζωη μου χωρις αυτα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μολις μου ρθε και ενα ενημερωτικο μειλ για τις ζωνες...
θα το παραθεσω, για οσους δεν εχουν ιδεα απο αυτα :)


ΚΑΡΤΕΣ INTERAIL
Α. ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Κάρτα Inter Rail: Ειδική προσφορά για όλους τους Ευρωπαίους πολίτες για απεριόριστα ταξίδια σε χώρες της Ευρώπης

Αποκτήστε την κάρτα Inter Rail και πραγματοποιείστε απεριόριστο αριθμό σιδηροδρομικών ταξιδιών, στη 2η θέση, σε ολόκληρη την Ευρώπη ή σε συγκεκριμένες ευρωπαϊκές γεωγραφικές ζώνες, σε ειδικές τιμές.

Οι γεωγραφικές ζώνες της Ευρώπης που καλύπτει η κάρτα Inter Rail ομαδοποιούνται ως εξής:

Ζώνη Α : Μεγ. Βρετανία, Νότια Ιρλανδία, Βόρειος Ιρλανδία
Ζώνη Β : Σουηδία, Νορβηγία, Φινλανδία
Ζώνη C : Δανία, Γερμανία, Ελβετία, Αυστρία
Ζώνη D : Πολωνία, Τσεχία, Σλοβακία, Ουγγαρία, Κροατία και
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Ζώνη E : Γαλλία, Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο
Ζώνη F : Ισπανία, Πορτογαλία, Μαρόκο
Ζώνη G : Ιταλία, Σλοβενία, Ελλάδα, Τουρκία, οι θαλάσσιες διαδρομές μεταξύ Ανκόνα/Μπάρι - Πάτρας/Ηγουμενίτσας/Κέρκυρας και αντίστροφα με τα πλοία της εταιρίας Attica (Superfast Ferries www.superfast.com & Blue Star Ferries www.bluestar.com ).
Ζώνη H : Βουλγαρία, Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας, Ρουμανία, Σερβία/Μαυροβούνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Σχεδον ολα τα ταξιδια που εχω κανει ως τωρα ηταν low budget γιατι πηγαινα με τον πατερα μου που ηταν ναυτικος. Απο τη στιγμη που σταματησε να ταξιδευει, πηγα στην Βαρκελωνη (high budget γιατι ακομα δεν ειχα γνωρισει το Couchsurfing) και στην Σόφια (που ακομα και σε ξενοδοχειο να μεινεις ειναι ουσιαστικα low budget).
Βεβαια, η νοοτροπια του Couchsurfing δεν ειναι απλα να κανεις ταξιδια ποιο ευκολα χωρις να πληρωσεις πολλα λεφτα, αλλα ακομα περισσοτερο ειναι το να ζησεις την ντοπια κουλτουρα οπου πας. Να συναντηθεις, να συζητησεις, να διασκεδασεις με τους ανθρωπους. Δεν υπαρχει ποιο ομορφο πραγμα. Η Βαρκελωνη για παραδειγμα, δεν εχει μονο Sagrada Familia, εχει και κατοικους που ειναι ετοιμοι να σε φιλοξενησουν και να περασουν καποιες μερες μαζι σου κανοντας σε να ζησεις σαν ενας απο αυτους.

Ααααχ, ταξιδια, κουλτουρες, γλωσσες, ανθρωποι... Δεν μπορω να διανοηθω τη ζωη μου χωρις αυτα... :)


χαιρομαι πολυ που σε βλεπω μεσα στο θεμα που εφτιαξα, ορμωμενη απο το δικο σου θεμα, και που ουσιαστικα ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ αυτο που νομιζα και για σενα (ιδιως) αλλα και για αλλα παιδια που μεχρι τωρα δεν ηξερα οτι τους αρεσει.
οτι μιλαμε για μια νοοτροπια, και οχι για ενα απλο θεμα στο φορουμ, η ενα λινκ που επρεπε να μπει στα λινκς και λοιπα που δε θα χαρακτηρισω.

σορι, αλλα εγινε θεμα με πμ, μσν και λοιπα με διαφορα ατομα της οδ.
Ελπιζω τωρα ολα να εχουν μπει στη θεση τους.

και μιας και μιλουσα για ιντερειλ, να ανφερω και τις τιμες!
Τιμές της προσφοράς Inter Rail (Ισχύουν μέχρι την 31/3/2007)



ωχ ο πινακας βγαινει με κωδικα! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Κι εγω χαιρομαι παρα πολυ που συζηταμε τελικα εδω το θεμα αυτο, για τους λογους που και εσυ αναφερεις. Σαφως και ειναι κατι πολυ παραπανω απο ενα link.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Κι εγω χαιρομαι παρα πολυ που συζηταμε τελικα εδω το θεμα αυτο, για τους λογους που και εσυ αναφερεις. Σαφως και ειναι κατι πολυ παραπανω απο ενα link.


κερναω καφε οπου και οποτε πεις, για να μου πεις για βαρκελωνη!!!!!!!!
:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
σημερα παλι φευγω!!!!!!


:clapup:R A F T I N G!:clapup:

Low budget μεν, κυριλα δε! θα ναι τελεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Καλα να περασεις Giovannακι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
τελεια περασα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Νααα σας πω μηπως ξερετε.. Ψαχνω εισιτηρια αεροπορικα για ταξιδι στην ιθπανια, αλλα με easyjet απ'ο,τι βλεπω επειδη δεν εχει απευθειας πτηση πρεπει να κανω αθηνα-μιλανο-μαδριτη (η ιμπίιιθα) και παλι πισω..αυτο βγαινει γυρω στα 300 συνολικα. Κανω κατι λαθος η υπαρχει φθηνοτερος τροπος? Γιατι μου χαν πει για τρελα χαμηλες τιμες(100αρικο σα να λεμε), και προκειται για ταξιδι αρκετους μηνες μετα οποτε μου φανηκε πολυ! Η δε μου λεγανε τους φορους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
https://www.airtickets.gr/ κοίταξες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οχι, ιδεα δεν ειχα, θενχ!! (Εθπανιααα θου ρχομαι!)
(Και για hostels, ξενοδοχεια, πολεις η οτιδηποτε ακουω ιδεες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
www.hostelworld.com

Πού είπες θέλεις να πας;
Επίσης, αν έχεις πιστωτική:
www.expedia.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
www.hostels.com αν και εμενα με αρεσει καλυτερα το στησιμο του www.hostelz.com .

επισης, σε ποια πολη?

μαδριτη, σαραγοσα, βαρκελωνη εχω να σου προτεινω αυτα που εμεινα εγω και ηταν γενικα καλα.

η μαλλον, πες που πας και τι ψαχνεις, γιατι μπορεινα ζηταμε διαφορετικα πραγματα, να χω το νου μου η να ρωστησω καναν ισπανο φιλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Giovanna η πολη ακομα ειναι υπο συζητηση και μας προβληματιζει! Θελουμε να δουμε οσο περισσοτερα μπορουμε, να ΛΙΩΣΟΥΜΕ στο τρεξιμο και στον τουρισμο, δεν ξερουμε ποια πολη προσφερεται περισσοτερο γι'αυτα!
Σε Βαρκελωνη η Μαδριτη κλινουμε πιο πολυ, αλλα και για Γραναδα εχουμε ακουσει πολυ καλα λογια..
Γενικα θελουμε να μεινουμε 8-10 μερες, να ειναι ψιλο lowbudget το ταξιδι συνολικα (κανενα 1000αρικο δηλαδη μαζι με τα εισιτηρια-που τελικα απ'ο,τι βλεπω το 300αρι δεν το γλιτωνουμε), και να μαστε στην τρεχαλα να ευχαριστηθουμε οτι ειδαμε ο,τι μπορουσαμε!
Οποτε, οποιαδηποτε πληροφορια σ'αυτη τη φαση θα ηταν εξαιρετικα χρησιμη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Το να ταξιδευεις Low budget, με σακιδιο και ενίοτε χωρις προορισμο γενικα με εξιταρει πολυ!:D

Το εχετε κανει? Θα το κανατε ποτε, η προτιματε να μενετε σε καποιο μερος και μονο εκει, να ξεκουραζεστε?

Ταξιδεύαμε έτσι παλιά με την οικογένειά μου. Camping στην Ευρώπη, όμορφα χρόνια, είχα εμπειρίες όταν γυρίζαμε σε όλη την Ευρώπη από camping σε camping. Σύντομα θα πάω στην Καλιφόρνια και θα προσπαθήσω να μην μείνω σε μια πόλη, αλλά δεν θα ναι καθόλου low budget. Ιδανικό είναι να έχει κανείς τροχόσπιτο ή αυτοκινούμενο και να ταξιδεύει στην Ευρώπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
πόσο θα ήθελα έστω και για μία φορα να πάω ένα τάξιδι και να γυρίσω μία χώρα low budget. δυστυχώς δεν έχω με ποιον να πάω. η αδελφή μου που θέλει δεν έχει λεφτά ουτε για το low budget
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
πόσο θα ήθελα έστω και για μία φορα να πάω ένα τάξιδι και να γυρίσω μία χώρα low budget. δυστυχώς δεν έχω με ποιον να πάω. η αδελφή μου που θέλει δεν έχει λεφτά ουτε για το low budget

Εγώ τα μακρυνά ταξίδια (δεν λέω να πεταχτώ στην Ρόδο) τα βλέπω κυρίως ως φυγή και διέξοδο από την σκληρή πραγματικότητα. Μόνο όταν ταξίδευα παιδί δεν ήταν για φυγή. Τα τελευταία χρόνια ταξίδευα όχι τόσο για διασκέδαση αλλά για να ξεφύγω. 'Οταν είμαι καλά στην χώρα μου, δεν έχω καμμία όρεξη να ταξιδέψω. Και ποτέ δεν κατάλαβα τι νόημα βρίσκουν όλοι να πηγαίνουν στα ίδια και στα ίδια μέρη (Βιέννη, Λονδίνο, Βουδαπέστη κλπ). Δεν θα πέταγα ούτε μια δεκάρα για ναπάω σε τέτοιες πόλεις ξανά, αλλά αν μπορούσα να πάω σε άλλη ήπειρο ή να γνωρισω έναν τελείως άσχετο πολιτισμό θα με ενδιέφερε περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Εγώ τα μακρυνά ταξίδια (δεν λέω να πεταχτώ στην Ρόδο) τα βλέπω κυρίως ως φυγή και διέξοδο από την σκληρή πραγματικότητα. Μόνο όταν ταξίδευα παιδί δεν ήταν για φυγή. Τα τελευταία χρόνια ταξίδευα όχι τόσο για διασκέδαση αλλά για να ξεφύγω. 'Οταν είμαι καλά στην χώρα μου, δεν έχω καμμία όρεξη να ταξιδέψω. Και ποτέ δεν κατάλαβα τι νόημα βρίσκουν όλοι να πηγαίνουν στα ίδια και στα ίδια μέρη (Βιέννη, Λονδίνο, Βουδαπέστη κλπ). Δεν θα πέταγα ούτε μια δεκάρα για ναπάω σε τέτοιες πόλεις ξανά, αλλά αν μπορούσα να πάω σε άλλη ήπειρο ή να γνωρισω έναν τελείως άσχετο πολιτισμό θα με ενδιέφερε περισσότερο.
ΝΑΙ αλλά εσύ γνώρισες αυτα τα μέρη.
εγώ έχω πάει μόνο ισραήλ, πράγα, παρίσι. θα ήθελα πολύ να πάω σε πολλά ακόμα μέρη. σίγουρα όμως παρίσι θα ήθελα να ξαναπάω. ο αδελφός της κολλητής μου τους τελευταίους 5-6 μήνες γυρνάει όλη την νότιο αμερική. πέρσι πήγε σε μερικές πολιτείες της αμερικής και καναδα, πιο παλιά πήγε σε πολλές χώρες της ευρώπης.... αυτά είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ΝΑΙ αλλά εσύ γνώρισες αυτα τα μέρη.
εγώ έχω πάει μόνο ισραήλ, πράγα, παρίσι. θα ήθελα πολύ να πάω σε πολλά ακόμα μέρη. σίγουρα όμως παρίσι θα ήθελα να ξαναπάω. ο αδελφός της κολλητής μου τους τελευταίους 5-6 μήνες γυρνάει όλη την νότιο αμερική. πέρσι πήγε σε μερικές πολιτείες της αμερικής και καναδα, πιο παλιά πήγε σε πολλές χώρες της ευρώπης.... αυτά είναι

Αν κάποιος έχει δυνατότητα, αν λέμε αν, πριν πεθάνει πρέπει οπωσδήποτε να 'χει πατήσει το πόδι του σε ξένη ήπειρο, έτσι για την εμπειρία. Αυτό είναι μια πεποίθηση που έχω. Κάποιες μεγάλες πόλεις της κεντρικης Ευρώπης με έκαναν να νοιώσω κατάθλιψη, αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με τα χωριά και την ύπαιθρο στην Ευρώπη, αλλά κι αυτά είναι γούστα. Η Ευρώπη δεν έχει αυτό το νεανικό και τρελλό που έχει η Αμέρικα. 'Εχω δει πως διασκεδάζουν γερμανοί και ολλανδοί και αρρώστησα, για να μην πω για τους βρετανούς, μπιαχχ. Ερημώνει ο τόπος από τις 7.00 και κλείνονται σπίτια τους, σκοτάδι παντού, ψυχρότητα. Δεν συγκρίνεται η ζωή εκεί με Καλιφόρνια ή Buenos Aires. Για Ευρώπη ένα όνειρό μου είναι Ισπανία και Πορτογαλία, αυτές είναι χώρες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αχ ναι .... η αδελφή μου πέρσι το καλοκαίρι πήγε 10 μέρες βαρκελόνη( με αεροπλάνο και ξενοδοχείο, όχι low budget).ήταν πολύ ωραία μου είπε. και εγώ θέλω να πάω σε αυτές τις δύο χώρες. προς το παρόν μαζεύω λεφτά για να πάω του χρόνου με την μαμά μου ένα ταξίδι. είμαστε ανάμεσα σε Κωνσταντινούπολη, Τυνυσία αιγυπτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top