Ρατσισμός προς αλλόθρησκους και άθεους

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
έχεις υποστεί ρατσισμό απο θρησκευόμενους λόγω των διαφορετικών θρησκευτικων σου αντιλήψεων;

συμφωνα με αυτό που έγραψε, ο ίδιος διακατέχεται από ρατσισμό απέναντι στους θρήσκους.

Τουλάχιστον αυτό δηλώνουν οι ελληνικές λέξεις και η σύνταξη που χρησιμοποίησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
συμφωνα με αυτό που έγραψε, ο ίδιος διακατέχεται από ρατσισμό απέναντι στους θρήσκους.

Τουλάχιστον αυτό δηλώνουν οι ελληνικές λέξεις και η σύνταξη που χρησιμοποίησε.

αυτό κατάλαβα και εγώ απλά ρώτησα επείδη μπορεί να έχει υποστει ρατσισμό και αυτό να του δημιούργησε έχθρα, απέχθεια και εκδήλωση ρατσισμού προς τους θρησκευόμενους. δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.. :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Οχι,δεν με έχουν κατακρίνει ιδιαίτερα.Τωρα που το σκέφτομαι δεν είναι πως είμαι εναντίον κάποιας θρησκείας.Είμαι εναντια σε αυτούς που προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν τις θρησκείες ως κάλλυμα των δικών τους ανασφαλειών,προβλημάτων κτλ.Η λανθασμένη,φτωχη και ψευτικη εφαρμογή των ''κανόνων'' μιας θρησκείας είναι που με κάνει να ''απεχθάνομαι'' τέτοιους θρήσκους.Φυσικά μιλάω για την πλειοψηφία που εγώ γνώρισα.

Μαλλον με ενοχλεί που πιστεύουν πως βρήκαν την μόνη αλήθεια.Αυτό εμένα με κάνει μαλάκα που έφυγα από τα τετριμμένα και τα ασφαλή για την αναζήτηση της αλήθειας.Στα μάτια τους είμαι ένας ''χαμένος'' από τον δρόμο της αλήθειας.Ναι ''χαμένος'' είμαι.Αλλά το θέμα είναι πως είμαστε όλοι χαμένοι και πάνω στον δρόμο της αληθειας δεν πρόκειται να πατήσει κανένας ανθρωπος.Δεν είμαστε καθολου έτοιμοι για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
jeanjean
take it easy guy.απο τη στιγμη που δεν σε εχουν κατακρινει ιδιαιτερα μη δινεις λαβη τωρα. απλως οταν εκεινοι μιλανε οι υπολοιποι θα νιωθουμε μια φαγουρα στ....................
για τον δρομο της αληθειας ο καθενας εχει την ωρα του. πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δεν μοιαζει ομως λιγο ρατσιστικό το "εκεινοι" και το (εμεις οι) "υπόλοιποι"?
Ερωτηση κανω.
Η ο ρατσισμος, προέρχεται οπωσδηποτε μονον απο θρησκευομενους.
Η ειμαστε ανωτερα οντα και αρα εκτος συγκρισεων.
Εμεις οι υπολοιποι, στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Εκεινοι.... και οι υπολοιποι (εμεις).
Χμμμ, δεν μοιαζει ρατσιστικο αυτο ?
Ερωτηση κανω.
Κι αλλη ερωτηση,
εσεις ποιοι ειστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν μοιαζει ομως λιγο ρατσιστικό το "εκεινοι" και το (εμεις οι) "υπόλοιποι"?
Ερωτηση κανω.
Η ο ρατσισμος, προέρχεται οπωσδηποτε μονον απο θρησκευομενους.
Η ειμαστε ανωτερα οντα και αρα εκτος συγκρισεων.
Εμεις οι υπολοιποι, στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Αν και, μπορεί να υπάρχει επιχειρηματολογία περί ανωτερότητας, δεν πιστεύω ότι έχει θέση σ' αυτό το θέμα...

Και όχι, δεν είναι ρατσιστικό το "εκείνοι" και το "εμείς", όχι όταν γίνεται μεταξύ ατόμων που τους χαρακτηρίζει μια ιδιότητα... Μην προσπαθούμε να κάνουμε κάθε μα κάθε έκφραση ρατσιστική, διότι στο τέλος δεν θα μπορούμε να συζητήσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μην προσπαθούμε να κάνουμε κάθε μα κάθε έκφραση ρατσιστική, διότι στο τέλος δεν θα μπορούμε να συζητήσουμε...
Δυστυχώς,
ο κόσμος για κάποιους χωρίζεται σε φασίστες-ξεφασίστες ή σε ρατσιστές-ξερατσιστές.
Χωρίς να συνειδητοποιούν το πόσο ετεροπροσδιορίζονται, με αυτόν τον διαχωρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4_pορδ3ς_Δρ0μ0ς

Νεοφερμένος

Ο 4_pορδ3ς_Δρ0μ0ς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ο κόσμος για κάποιους χωρίζεται σε φασίστες-ξεφασίστες ή σε ρατσιστές-ξερατσιστές.
Πολλοί ειδικοί του κρασιού, πάντως, δοκιμάζουν ένα όνομα και εξυμνούν τη γεύση του.
Έπειτα τους δίνουν το ίδιο κρασί από άλλη συσκευασία και ξινίζουν (ή και το αντίστροφο.)

Φαντάζεστε να γινόταν το ίδιο και στην έκφραση άποψης για το ποιος είναι ρατσιστής?

Θα ήταν σίγουρα διασκεδαστικό.


Σαφώς, αυτό έχει γίνει στο στέκι κι απ' την ανάποδη.
Κάποιου του δώσανε ξύδι με ετικέτα κρασιού βουργουνδίας,
και το 'πιε μονοκοπανιά ζητώντας και δεύτερο μπουκάλι.
Όταν, δε, του είπανε πως πρόκειται για ξύδι, ήταν τόσος ο εγωισμός του
που πρότεινε να σταματήσουμε να πίνουμε κρασί και να καταναλώνουμε το ξύδι του.

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λοιπόν, όχι και τόσο σχετικό με το θέμα, αλλά και πάλι όχι και τόσο άσχετο: Πριν από λίγη ώρα, περίπου στις 11:00, ενώ κοιμόμουν σαν το ζώο, ξαφνικά χτυπάει το κουδούνι του σπιτιού μου. Εγώ κάνω τον άσχετο και γυρνάω από την άλλη πλευρά. Το κουδούνι ξαναχτυπά και μάλιστα επίμονα. Σηκώνεται η Ίσι, κοιτάζει από το ματάκι κι έρχεται έντρομη: "Ξύπνα, ξύπνα, είναι δύο κύριοι κουστουμαρισμένοι απ' έξω, σήκω να δεις τι θέλουν και δεν φεύγουν", μου κάνει. Για μια στιγμή πέρασε απ' το μυαλό μου ότι ο Παπαδήμιος άρχισε να στέλνει ιδιώτες να εισπράττουν τα χρέη προς την εφορία και καθότι εγώ δεν έχω πληρώσει το χαράτσι, μ' έπιασε τρέμουλο.

Σηκώνομαι, κοιτάζω κι εγώ και βλέπω δύο MIB (άντρες με τα μαύρα), τον έναν μεγαλύτερης ηλικίας και τον άλλο νεότερο να περιμένουν κρατώντας κάτι χαρτιά. "Ωχ, οι agents Smith μας την έπεσαν" είπα μέσα μου, αλλά το γνωστό απαράμιλλο θάρρος του Χάους, που προς στιγμήν είχε πάει στην κωλότσεπη, ανασυντάχθηκε γρήγορα κι έτσι άνοιξα την πόρτα έτοιμος για τα χειρότερα. Ο γέρος χαμογέλασε γλυκερά και μου είπε: "Αγαπητέ μου κύριε (μ' έβρισαν πρωί πρωί, αλλά ως μακρόθυμος κι ευγενής που είμαι το αντιπαρέρχομαι:hehe:) θα θέλαμε να συζητήσουμε μαζί σας, κάτι που συζητάμε εδώ με τους γείτονές σας..." Αμέσως κατάλαβα τι παίζει κι απάντησα ανακουφισμένος και με τα μάτια μισάνοιχτα (έχων βαθιά μεσάνυχτα): "Αααα μάλιστα, το Ξύπνα!!". Στα μάτια του νεότερου εμφανίστηκε μια σπίθα ελπίδας, αφού τους αναγνώρισα το σαΐνι, πολύ περισσότερο όταν άκουσε το πρώτο μισό της επόμενης ατάκας μου: "Μάλιστα, πρόκειται για ευτυχή συγκυρία κύριοι... Συγχαρητήρια, μόλις με ξυπνήσατε" τους έκανα, κι έκλεισα την πόρτα, αφού πρώτα πρόλαβα να δω το χαμόγελο του νέου να παγώνει... :devil: :loltooth:

Πέστε μου τώρα εσείς. Υπήρξα ρατσιστής προς τους Μάρτυρες του Ιεχωβά; Σκεφτείτε τι θα έκαναν εκείνοι εάν έμπαιναν στο σπίτι κι έβλεπαν στους τοίχους κρεμασμένες τις κάρτες Ταρώ του Άλιστερ Κρόουλυ. Θα ήταν εκείνοι ρατσιστές απέναντί μου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εν προκειμένω, θα έλεγα πως όχι... Διότι ήρθανε σ' εσένα με διάθεση προσυλητισμού... Αλλά γενικώς, αρχίζω να πιστεύω ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλοι εκφράζουμε κάποιου είδους ρατσισμό. Η διαφορά είναι πόσο και πως το κάνουμε και αν είναι κάτι που πάει να ορίσει την ύπαρξη μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πολλοί ειδικοί του κρασιού, πάντως, δοκιμάζουν ένα όνομα και εξυμνούν τη γεύση του.
Έπειτα τους δίνουν το ίδιο κρασί από άλλη συσκευασία και ξινίζουν (ή και το αντίστροφο.)

Φαντάζεστε να γινόταν το ίδιο και στην έκφραση άποψης για το ποιος είναι ρατσιστής?

Θα ήταν σίγουρα διασκεδαστικό.


Σαφώς, αυτό έχει γίνει στο στέκι κι απ' την ανάποδη.
Κάποιου του δώσανε ξύδι με ετικέτα κρασιού βουργουνδίας,
και το 'πιε μονοκοπανιά ζητώντας και δεύτερο μπουκάλι.
Όταν, δε, του είπανε πως πρόκειται για ξύδι, ήταν τόσος ο εγωισμός του
που πρότεινε να σταματήσουμε να πίνουμε κρασί και να καταναλώνουμε το ξύδι του.

:confused:
Πρόσφατα είχα μια αρκετά περίεργη συνάντηση με κάποιους "αγωνιστές" κατά του φασισμού και του ρατσισμού και του εθνικισμού. Ήταν εξαιρετικά περίεργη.
Ο αγαπητός "αρχηγός" των αντι - (φα, ρα, εθ),
σηκώνεται κάποια στιγμή με βλέμμα "προσέχετε τι θα σας πω γιατί είναι πολύ σημαντικό" για να ξεκινήσει την ομιλία του στα πρόβατα.
Ως γνήσιος τσομπάνης, η πρώτη του φράση ήταν περί της ησυχίας του ακροατηρίου (σκεφτείτε ένα "πρρρρρρρρτττττ" σε ανθρώπινη λαλιά).
Κι αρχίζει την άκρως ενδιαφέρουσα ομιλία του στο κοπάδι, πού σε γενικές γραμμές ήταν:

"Εμείς δεν πρέπει να φιμώνουμε καμμία "φωνή" διότι είναι φασιστικόν το να μην αφήνεις κάποιον να μιλήσει λόγω των πολιτικών, κοινωνικών, θρησκευτικών πεποιθήσεών του."

(Στα επόμενα 3 λεπτά άκουσα την απόδειξη για το ότι μπορείς να μιλάς για 3 λεπτά, λέγοντας στην καλύτερη περίπτωση τίποτα, και στην χειρότερη εκπληκτικές ηλιθιότητες. Και τελειώνοντας την ομιλία του, ανέφερε: )

"Για αυτό λοιπόν, απόψεις εθνικιστικές, ρατσιστικές και φασιστικές δεν θα εκφράζονται στο χώρο αυτόν".



Να θυμίσω στο αγαπητό ακροατήριο, το ξεσήκωμα του "αντιφασιστικού" κόσμου για το "σκισμένο κοράνι" και την αναταραχή που ακολούθησε. Ενώ ήταν ο ίδιος κόσμος που τοποθέτησε την ταμπέλα "τα Χριστούγεννα αναβάλλονται, η Παναγία έκανε έκτρωση" στο χριστουγεννιάτικο δέντρο της Αθήνας.

Προς τους επίδοξους καλοθελητές: Έχω δηλώσει πολλάκις Παγανιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Aς με συγχωρέσει ο αγαπητός ...παγάνας, Μιττεν
(...τουλάχιστον δεν είπε
"απλά ακούω βολκμουζικ")
μα θα αποπειραθώ να ερμηνεύσω τα νοήματα που κρύβει το κείμενό του.
Πάμε λοιπόν:








...Όταν ήμουν φοιτητής, το 1989

είχα μια αρκετά περίεργη συνάντηση

...Στο πάρτυ πήγα χωρίς παρέα...


με κάποιους "αγωνιστές" κατά του φασισμού

...Τον μπάμπη με το ζιβάγκο, που μου έφαγε το μαράκι...


"αγωνιστές" κατά του ρατσισμού

...Τον βαγγέλη με την αφάνα, που μου έφαγε το λενάκι...



"αγωνιστές" κατά του εθνικισμού
.

...την μαρίνα την ΚΝιτισσα, που για χάρη της γράφηκα στο κόμα...


Ήταν εξαιρετικά περίεργη.

...Δεν ήξερα τι να πω...


Ο αγαπητός "αρχηγός" των αντι - (φα, ρα, εθ) σηκώνεται κάποια στιγμή με βλέμμα "προσέχετε τι θα σας πω γιατί είναι πολύ σημαντικό"

...Θα θελα εγώ να ήμουν στο κέντρο της συζήτησης...


(σκεφτείτε ένα "πρρρρρρρρτττττ" σε ανθρώπινη λαλιά).


...γιατί εγώ να είμαι τόσο διαφορετικός; :(
Ε, θα γίνω κάτι που δεν είναι όλοι αυτοί... :mad:



"Εμείς δεν πρέπει να φιμώνουμε καμμία "φωνή" διότι είναι φασιστικόν το να μην αφήνεις κάποιον να μιλήσει λόγω των πολιτικών, κοινωνικών, θρησκευτικών πεποιθήσεών του."


...Έκανα ότι άκουγα τι έλεγε, ενώ κρυφοκοιτούσα το μπούστο της μαρίνας...


(Στα επόμενα 3 λεπτά άκουσα την απόδειξη για το ότι μπορείς να μιλάς για 3 λεπτά, λέγοντας στην καλύτερη περίπτωση τίποτα, και στην χειρότερη εκπληκτικές ηλιθιότητες

...Αυτός που μιλούσε είναι διάσημος πολιτικός σημερα. Αβραμόπουλος λέγεται...



"Για αυτό λοιπόν, απόψεις εθνικιστικές, ρατσιστικές και φασιστικές δεν θα εκφράζονται στο χώρο αυτόν".

...Οπότε, εγώ θα τις λέω για εκδίκηση... :mad:




το ξεσήκωμα του "αντιφασιστικού" κόσμου για το "σκισμένο κοράνι" και την αναταραχή που ακολούθησε

...Παλιομουσουλμάνοι, έχετε και 72 παρθένες και ρύζι όταν πεθαίνετε,
ενώ εμείς στην καλύτερη φτερά+άρπα... :mad:


ήταν ο ίδιος κόσμος που τοποθέτησε την ταμπέλα "τα Χριστούγεννα αναβάλλονται, η Παναγία έκανε έκτρωση" στο χριστουγεννιάτικο δέντρο της Αθήνας.


...Τελικά ούτε τη μαρίνα την ΚΝιτισσα κατάφερα. :mad:


Προς τους επίδοξους καλοθελητές: Έχω δηλώσει πολλάκις Παγανιστής.


...Κάθε κυριακή πάω στην Εκκλησία και ανάβω κεράκι...



____________________________________________


Υγ. προς επίδοξους καλοθελητές
δεν έχω σκοπό να προσβάλλω τον άνθρωπο.
δεν είναι ανάγκη, το καταφέρνει και μονος του.
απλά ήθελα να σας πω το ηθικό δίδαγμα
μιας περίεργης συνάντησης που είχα,
με μερικούς φα, ρα, εθ. :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ομορφάντρα μουουουουουουου.

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον ευφάνταστο Ρεμπεσκέ:
https://www.jerusalem-patriarchate.info/gr/xronologia.htm
5508 π.Χ. Δηµιουργία τοῦ Κόσµου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ομορφάντρα μουουουουουουου.

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον ευφάνταστο Ρεμπεσκέ:
https://www.jerusalem-patriarchate.info/gr/xronologia.htm
5508 π.Χ. Δηµιουργία τοῦ Κόσµου

3 αποριούλες...

1. Η γέννηση του jesus δεν ήταν αρκετά σημαντική για το χρονολόγιο;; :confused: (άλλα μου χαν πει στο σχολείο εμένανε)
2. Και τα ευρήματα, μόνο στην Γη, για να μην πιάσουμε όλο το σύμπαν, που πάνε πολλάαααααα εκατομμύρια χρόνια πίσω;;
3. Πού κολλάει αυτό;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
3 αποριούλες...

1. Η γέννηση του jesus δεν ήταν αρκετά σημαντική για το χρονολόγιο;; :confused: (άλλα μου χαν πει στο σχολείο εμένανε)
2. Και τα ευρήματα, μόνο στην Γη, για να μην πιάσουμε όλο το σύμπαν, που πάνε πολλάαααααα εκατομμύρια χρόνια πίσω;;
3. Πού κολλάει αυτό;;:worry:

1. Τὸ χρονολόγιο ἀναφέρεται στὴν Ἰερουσαλήμ. Ὁ Χριστὸς δὲ γεννήθηκε στὴν Ἰερουσαλήμ.

2. Ἡ χρονολογία αὐτὴ εἶναι συμβατικὴ βάσει τῆς χρονολόγησης τὴν ὁποῖα προσφέρει ἡ Γραφή. Χρησιμοποιεῖται περισσότερο γιὰ ἱστορικοὺς λόγους.

3. Οὔτε ἐγὼ κατάλαβα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.

2. Ἡ χρονολογία αὐτὴ εἶναι συμβατικὴ βάσει τῆς χρονολόγησης τὴν ὁποῖα προσφέρει ἡ Γραφή. Χρησιμοποιεῖται περισσότερο γιὰ ἱστορικοὺς λόγους.
Καθόλου συμβατική.
Υπάρχουν πολλοί που το πιστεύουν.
'Αλλωστε, "καταρρίπτοντας" την εξελικτική θεωρία δεν χρειάζονται και περισσότερα χρόνια κατά τας Γραφάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Καθόλου συμβατική.
Υπάρχουν πολλοί που το πιστεύουν.
'Αλλωστε, "καταρρίπτοντας" την εξελικτική θεωρία δεν χρειάζονται και περισσότερα χρόνια κατά τας Γραφάς.

Ἡ ἐξελικτικὴ θεωρία προτοῦ ἔχῃ τὴν ἀξίωση νὰ «καταῤῥιφθῇ, πρέπει πρῶτα νὰ φροντίσῃ νὰ ἀποδειχθῇ. Τέλος πάντων, βγαίνουμε ἐκτὸς θέματος.

Υ.Γ. Ἂν σᾶς πῶ ὅτι ἔχω βιώσει ἂν ὄχι τὸ ῥατσισμο (δὲ μοῦ ἀρέσει νὰ χρησιμοποιῶ βαρύγδουπες λέξεις τόσο εὔκολα), πάντως τὴ χλεύη μικρὸς ἐπειδὴ πήγαινα στὴν ἐκκλησία, θὰ μὲ πιστεύσετε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
1. Τὸ χρονολόγιο ἀναφέρεται στὴν Ἰερουσαλήμ. Ὁ Χριστὸς δὲ γεννήθηκε στὴν Ἰερουσαλήμ.

2. Ἡ χρονολογία αὐτὴ εἶναι συμβατικὴ βάσει τῆς χρονολόγησης τὴν ὁποῖα προσφέρει ἡ Γραφή. Χρησιμοποιεῖται περισσότερο γιὰ ἱστορικοὺς λόγους.

3. Οὔτε ἐγὼ κατάλαβα :P

1. Fair enough :P

2. Βασικά, ούτε κι εμένα μου φαίνεται ότι την χρησιμοποιούν για ιστορικούς λόγους αλλά τέλοσπάντων...

Ἡ ἐξελικτικὴ θεωρία προτοῦ ἔχῃ τὴν ἀξίωση νὰ «καταῤῥιφθῇ, πρέπει πρῶτα νὰ φροντίσῃ νὰ ἀποδειχθῇ. Τέλος πάντων, βγαίνουμε ἐκτὸς θέματος.

Το ενδιαφέρον βέβαια, είναι ότι αυτό με την απόδειξη, θα μπορούσε να ειπωθεί τόσο σωστά και δίκαια, και για τον λόγο ύπαρξης της Εκκλησίας. :redface:

Υ.Γ. Ἂν σᾶς πῶ ὅτι ἔχω βιώσει ἂν ὄχι τὸ ῥατσισμο (δὲ μοῦ ἀρέσει νὰ χρησιμοποιῶ βαρύγδουπες λέξεις τόσο εὔκολα), πάντως τὴ χλεύη μικρὸς ἐπειδὴ πήγαινα στὴν ἐκκλησία, θὰ μὲ πιστεύσετε;:P

Φυσικά και θα σε πιστέψουμε, τουλάχιστον εγώ... Αφού έκανες κάτι που έκαναν ελάχιστοι(για να μην πω κανείς άλλος)...

Δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο, να έχει βιώσει τέτοια φαινόμενα και κάποιος Χριστιανός(στην Ελλάδα, γιατί σε άλλες χώρες δεν θα ήταν καθόλου παράξενο ούτως ή άλλως). Εξάλλου έχουμε δει τι γίνεται και στο φόρουμ κάθε φορά που εμφανίζεται κάποιος "σκληροπυρηνικός" ένθεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ἡ ἐξελικτικὴ θεωρία προτοῦ ἔχῃ τὴν ἀξίωση νὰ «καταῤῥιφθῇ, πρέπει πρῶτα νὰ φροντίσῃ νὰ ἀποδειχθῇ. Τέλος πάντων, βγαίνουμε ἐκτὸς θέματος.
Ευτυχώς ή δυστυχώς η εξελικτική θεωρία φαντάζει πολύ πιο αληθινή.
Δεν υπάρχουν άμεσες αποδείξεις (κι ούτε πρόκειται - εκτός κι αν αποκτήσει τον χαρακτήρα θρησκείας) αλλά έμμεσες.
Δείτε για παράδειγμα την νήσο Socotra όπου τα φυτά εξελίχθηκαν χωρίς καμμία άλλη επιρροή.

Να προσθέσω ότι κι εγώ δεν δέχομαι την θεωρία της εξέλιξης - παρά μόνον ως συνέχεια.
(και κάπου εδώ μπαίνει ο αγαπητός Ρεμπεσκές και λέει ότι πιστεύω στην θεωρία των Ελ του Λιακόπουλου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν άμεσες αποδείξεις (κι ούτε πρόκειται - εκτός κι αν αποκτήσει τον χαρακτήρα θρησκείας) αλλά έμμεσες.
Δείτε για παράδειγμα την νήσο Socotra όπου τα φυτά εξελίχθηκαν χωρίς καμμία άλλη επιρροή.

Η εξέλιξη του ιού της φυματίωσης για να αντέχει στα αντιβιοτικά μου φαίνεται pretty damn άμεση απόδειξη

Υπάρχουν και τα βακτήρια που ζουν μέσα στο κτίριο του αντιδραστήρα του τσέρνομπυλ, που εξελίχθηκαν και πλέον τρέφονται από την ραδιενέργεια https://www.cosmosmagazine.com/node/2095/full
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top