Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
σιγα μην κανω και κρατηση.:P
για ολα τα υπολοιπα, οκ:)
τιποτα απο εναλλακτικες δραστηριοτητες? κανα καταρρακτη να ανεβοκατεβουμε, κανα ποταμι, κανα βουνο για χιονια? μη μου πεις περπατημα στο κομο, ειναι ιζι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Boυνα στο Μιλανο , εν εχει. Χιονια κλπ, πρεπει να πας λιγο πιο πανω , Αλπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι, i know.
αλλα που ακριβως? να πιασω ενα μερος στην τυχη, που ναι στις προποδες των αλπεων? κι αν ειναι απλα χιονισμενο πχ, αλλα δε διοργανωνεται τιποτα εκει?

δεν ξερει κανεις να πει "παενε ΕΚΕΙ και κανε ΑΥΤΟ Η ΑΥΤΟ" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για τετοια σκηνικα εκει δε το χω ψαξει. Αλλα ξερω καποιον που γνωριζει. Τον λενε ίντερνετ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
σωθηκαμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eλαα δεν ειναι δυσκολο (πολυ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
I have already done it.
αλλα δεν εχω βρει κατι ιδιεταιρο, γιαυτο ρωταω εσας, πολυξερα συμφορουμιστακια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι!!!!!!!
εισαι τελειος!!!!
εκ πρωτης ειναι αυτο που θελω... θα τα δω πιο αναλυτικα αυριο κ θα σου πω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Έλεγα να κάνω νέο θέμα, αλλά σχετίζεται κατά πολύ με το παρόν, οπότε...

Θέλω να έχω ένα στόχο για το επόμενο ταξίδι μου, αλλά δεν ξέρω ΠΟΥ να είναι αυτό...

Έτσι:

Αν είχατε να πάτε μόνο σε ένα μέρος, σε μια Ευρωπαϊκή πόλη, πού θα πηγαίνατε;;;;
Με λίγα λόγια, ποια είναι η αγαπημένη για εσάς και αν δεν έχει αναφερθεί πιο πάνω... για ποιους λόγους;;;

Επίσης, πότε είναι καλύτερα να πάω;;; Χριστούγεννα, που θα υπάρχει μια διαφορετική ατμόσφαιρα, αλλά οι τιμές θα είναι πιο τσουχτερές, όπως και το κρύο;;; Ίσως και βροχή;;;
Ή να πάω άνοιξει, προς Μάιο, όπου θα είναι πιο καλός ο καιρός και θα είναι πιο εύκολο να κινηθείς;;;;

Προς το παρόν έχω πάει μόνο στο Παρίσι και μαγεύτηκα :blink:

Edit: (Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ, είναι οκ, να πάω σε κάποια μνημεία, μουσεία και αξιοθέατα, αλλά από εκεί και πέρα, να μπορώ να νοιώσω (όσο μπορώ) την πόλη. Να την περπατήσω, να πάω σε μη τουριστικά μέρη.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχεις διαβάσει τις παρακάτω απαντήσεις, Νανά μου; Τόσες ιδέες!

Για χειμώνα θα πήγαινα σε οποιαδήποτε γερμανόφωνη πόλη. Ειδικά η περίοδος πριν τα Χριστούγεννα είναι μαγεία!! Προς Ιανουάριο-Φεβρουάριο, σε θέρεττρα για σκι...

Μεσόγειο θα πήγαινα... οκ κάθε στιγμή, αλλά φθινόπωρο και άνοιξη πιο πολύ.

Νορβηγία θα προτιμούσα το καλοκαίρι, επίσης τις υπόλοιπες βόρειες χώρες αρχές καλοκαιριού... Αν και η Φινλανδία, ανάμεσα στο Ελσίνκι και το Ροβανιέμι, είναι ό,τι πρέπει το χειμώνα, για βόλτες με το έκληθρο, με χάσκι, και επίσκεψη στον ή από τον Άγιο Βασίλη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Ειδικά η περίοδος πριν τα Χριστούγεννα είναι μαγεία!! Προς Ιανουάριο-Φεβρουάριο, σε θέρετρα για σκι...

τα μετέφεραν φέτος? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, καλέ! Σε άλλη πρόταση! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Έχεις διαβάσει τις παρακάτω απαντήσεις, Νανά μου; Τόσες ιδέες!

Για χειμώνα θα πήγαινα σε οποιαδήποτε γερμανόφωνη πόλη. Ειδικά η περίοδος πριν τα Χριστούγεννα είναι μαγεία!! Προς Ιανουάριο-Φεβρουάριο, σε θέρεττρα για σκι...

Μεσόγειο θα πήγαινα... οκ κάθε στιγμή, αλλά φθινόπωρο και άνοιξη πιο πολύ.

Νορβηγία θα προτιμούσα το καλοκαίρι, επίσης τις υπόλοιπες βόρειες χώρες αρχές καλοκαιριού... Αν και η Φινλανδία, ανάμεσα στο Ελσίνκι και το Ροβανιέμι, είναι ό,τι πρέπει το χειμώνα, για βόλτες με το έκληθρο, με χάσκι, και επίσκεψη στον ή από τον Άγιο Βασίλη!!

Τις διάβασα Γϊδι, όμως υπάρχουν και άλλες χώρες πέρα από Τσεχία, Γερμανία κλπ. Σουηδία; Ισπανία; Πορτογαλία; Ρωσία;;; Είδες μου είπες για Φινλανδία...

Από εκεί που έχεις πάει ποιο είναι το αγαπημένο σου μέρος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω εχω παει μονο Ιθπανια, οποτε δεν ξερω τι παιζει γενικως, αλλα η Βαρκελωνη ειναι πανεμορφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εάν θέλεις να νιώσεις την πόλη, εγώ προτείνω να πας είτε σε χώρα που έχεις φίλους και θα σε μπάσουνε με το ζόρι στο κλίμα της πόλης, μιας και ξέρουν τη ζωή εκεί, είτε κάπου για πάρα πολύ καιρό.

Τα ταξίδια το χειμώνα έχουν πλάκα, αλλά δεν μπορείς να είσαι και πάρα πολύ active, αν και έχει κι αυτό τη χάρη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Στοκχόλμη αν πρόκειται για επιλογή μόνο μιας πόλης. Δεν υπάρχουν όμως ούτε λόγοι ούτε λόγια. 'Η πολύ βοράς ή νότος, ό,τι διαφέρει από την υπόλοιπη Ευρώπη (π.χ Σεβίλη και η σουρεάλ Βαρκελώνη οι άλλες μου επιλογές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και Βουδαπέστη θα πρότεινα.

Δεν είναι σαν την Πράγα, αλλά έχει αυτό το... από τη μία η μαγεία του μπαρόκ και του διατηρημένου, στη Βούδα... με το μαγικό και γραφικό κάστρο, τα σκοκάκια...

Από την άλλη μία πρώην-κομμουνιστική, μετά-αντιπαροχική χαοτική Πέστη...

Παλιά βρώμικα θορυβώδη τραμ, το νησί Μαγκριτ...





Εγώ είχα πάει Μάιο, αλλά πιστεύω ότι κάθε εποχή θα είναι όμορφα! Έχω ακούσει ότι ο κεντρικός τουριστικός πεζόδρομος, Vaci utca, στολίζεται πολύ όμορφα τα Χριστούγεννα... αν και εμείς τον αποφύγαμε, γιατί πιο καλά φάγαμε σε ταβερνάκια μέσα σε σοκάκια.
Το φαγητό τους είναι αρκετά βαρύ και λιπαρό, αλλά ένα gulas θα το φας... :)

Κοντά στην Heldenplatz έχει ένα από τα παλιά λουτρά, Széchenyi-Bad,

με πολλές και διαφορετικών θερμοκρασιών πισίνες, με ιαματικό νερό... και σάουνες... Επιφυλάσσομαι για την καθαριότητα σε κάποια από τα αποδυτήρια, αλλά αξίζει... Γενικά έχουν πολλά λουτρά, ψάξτε το.


(Πχ τα Gellert λουτρά)

Μη χάσετε το μουσείο για τον Κομμουνισμό και το Ναζισμό...
Στο ίδιο το κτίριο, όπου οι SS και αργότερα οι κομμουνιστές είχαν τα κεντρικά τους γραφεία... και έκαναν ουσιαστικά τα ίδια βασανιστήρια...
Πολύ ωραία σκηνοθετημένο...
Terror Haza λέγεται.



Επίσης, δεν πήγα, αλλά ήθελα να είχα πάει στο πάρκο των κομμουνιστικών αγαλμάτων...
Έχουν συλλέξει όσα αγάλματα της κομμουνιστικής προπαγάνδας κοσμούσαν μέχρι το 1992 τους δρόμους και πλατείες της Βουδαπέστης.. και εκθέτουν μία έντονα νοσταλγική ατμόσφαιρα... Απλά είναι λίγο εκτός πόλης, πρέπει να ψάξετε το ειδικό λεωφορείο!



Α, και πάρτε κάρτα ΜΜΜ, έχει πακέτα...

Τέλος, σημειώστε ανεπιφύλακτα τα εστιατόρια που δίνουν τα lonely planet και fodors...
Έχει κατηγορίες, προτιμήστε την τοπική κουζίνα, και μη φοβηθείτε τα πιο φτηνά... μακριά από τα τουριστικά!!!
Και να και η σελίδα της πόλης...

Α, πάπρικα πάρτε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ προτείνω Λονδίνο, επειδή είναι η πόλη που έχει τα ΠΑΝΤΑ, είναι μεγάλη και δεν θα πλήξεις και λίγο-πολύ νομίζω ότι είναι μια πόλη που επιβάλλεται να επισκεφτεί ένας Ευρωπαίος και μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αλλά με τίποτα μην πάει χειμώνα Bουδαπέστη. Πήγα χειμώνα αλλά δεν ξέρω τι με έκανε να θλίβομαι απίστευτα τα βράδυα εκεί. Μου άρεσε πολύ ο πύργος των ψαράδων οκ έχει το κάτι της αυτή η πόλη, αλλά δεν τρελλάθηκα κιόλας όπως θα περίμενα. Τα βράδυα σε πεθαίνει η μελαγχολία στη Βουδαπέστη. Μου άρεσε πολύ το Σέντεντρε εκεί, αλλά χειμώνα δεν ξαναπάω ούτε σηκωτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top