Αδιαφορία για το περιβάλλον

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πώς μπορείς και το κάνεις αυτό ρε συ;;;; Μου φαίνεται πολύ χοντρό να πετάξω κάτι στο δρόμο. Ακόμα και χαρτάκι από τσίχλα.
Εγώ σχεδόν σε όλες τις τσέπες από τα ρούχα μου ή μέσα στην τσάντα μου ή στο αμάξι μου βρίσκω ξεχασμένα χαρτάκια ή μικροσκουπιδάκια που τα κρατούσα για να τα πετάξω αργότερα αλλά ξεχνούσα.

Ξεχνιέμαι καμμιὰ φορά...:redface:

Θυμᾶμαι μία φορὰ τὸ ἑξῆς· εἶχα ἀγοράσει ἕνα παγωτὸ καὶ πέταξα τὸ περιτύλιγμα στὸ δρόμο. Στὸ ἀπέναντι πεζοδρόμιο ἦταν ἕνας τύπος καὶ μόλις μὲ εἶδε νὰ τὸ κάνω αὐτό, μοῦ τὴν εἶπε πολὺ ἄγρια... Ἔκτοτε προσέχω πολὺ τουλάχιστον μὲ τὸ χαρτὶ ἀπὸ τὸ παγωτό....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πώς μπορείς και το κάνεις αυτό ρε συ;;;; Μου φαίνεται πολύ χοντρό να πετάξω κάτι στο δρόμο. Ακόμα και χαρτάκι από τσίχλα.
Εγώ σχεδόν σε όλες τις τσέπες από τα ρούχα μου ή μέσα στην τσάντα μου ή στο αμάξι μου βρίσκω ξεχασμένα χαρτάκια ή μικροσκουπιδάκια που τα κρατούσα για να τα πετάξω αργότερα αλλά ξεχνούσα.
Same here. :hehe:
Εγώ να δεις, που οι τσέπες μου είναι ζωντανό αρχείο των μετακινήσεων μου με ΜΜΜ από τα εισιτήρια :whistle: των επισκέψεων και συναλλαγών όπου υπάρχει μηχάνημα με χαρτάκι για νουμεράκια, και βάλε ακόμα με το νου σου...:D
Όχι μόνο οι τσέπες.
Τα πορτοφόλια είναι εξίσου "δημοφιλές" μέρος.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlias-ccp

Νεοφερμένος

Ο Hlias-ccp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πάντως επειδή την Τετάρτη (5 Ιουνίου) ήταν παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος, στο Σύνταγα-Μοναστηράκι-Θησείο έγιναν αρκετές εκδηλώσεις με αυτό το θέμα με κορύφωμα τη σημερινή μέρα... Αν και χθες πήγε να τα χαλάσει ο καιρός ο κόσμος ήταν αρκετός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.

Νὰ πῶ πάντως ὅτι κι ἐγὼ δὲν εἶμαι πάντα πρότυπο σχετικὰ μὲ τὸ περιβάλλον... Μπορεῖ στὸ λεωφορεῖο νὰ ἔχῃ καλαθάκι γιὰ νὰ πετάξῃς τὸ εἰσιτήριο, ἀλλὰ ἐγὼ πολλὲς φορὲς ξεχνιέμαι καὶ τὸ πετάω στὸν δρόμο...:redface:

Ξεχνιέμαι καμμιὰ φορά...:redface:

Θυμᾶμαι μία φορὰ τὸ ἑξῆς· εἶχα ἀγοράσει ἕνα παγωτὸ καὶ πέταξα τὸ περιτύλιγμα στὸ δρόμο. Στὸ ἀπέναντι πεζοδρόμιο ἦταν ἕνας τύπος καὶ μόλις μὲ εἶδε νὰ τὸ κάνω αὐτό, μοῦ τὴν εἶπε πολὺ ἄγρια... Ἔκτοτε προσέχω πολὺ τουλάχιστον μὲ τὸ χαρτὶ ἀπὸ τὸ παγωτό....:P

Απέλαση αυτών που βρωμίζουν την Ελλάδα, ΤΩΡΑ!!!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Φαντάζομαι τι θα σκέφτηκε ο από πίσω οδηγός ....ελληναράδες κι έτσι.:/::/::/:

Κάτσε να πω μια ιστορία.
Είμαι καλοκαίρι στην Ελλάδα, πριν χρόνια… και βρίσκομαι στον κεντρικό δρόμο βγαίνοντας από Λίμνη(είναι χωριό της Εύβοιας). Είμαι με το αμάξι πρώτος, από πίσω είναι ένα δεύτερο και τρίτη είναι μια κόκκινη μερσέντες. Έχω δίπλα μου κοπέλα συνοδηγό. Κάποια στιγμή βλέπω στον καθρέφτη να φεύγει ένα χαρτί από παγωτό από το δεύτερο αμάξι και να πηγαίνει πίσω. Δεν είδα που πήγε και απλά συνεχίζω την διαδρομή. Ξαφνικά βλέπω την κόκκινη μερσέντες να προσπερνά σαν τρελή το δεύτερο αμάξι και να προσπαθεί να με πλησιάσει (εγώ είχα αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα). Με τα πολλά βλέπω έναν μέσα στο αυτοκίνητο να ουρλιάζει να κάνει χειρονομίες και να με πλησιάζει. Κοιτάζω στο παρμπρίζ και βλέπω μπροστά του κολλημένο το χαρτί από το παγωτό. Αμέσως κατάλαβα.
Σταματάω δεξιά, σταματάει και εκείνος και αρχίζει να βρίζει την κοπέλα μου. Ορκιζόταν κιόλας πως την είδε να το πετάει. Να ωρύεται σαν τρελός, ήταν και ντερέκι γύρω στα 45, και παρ΄ ότι και εγώ είμαι τεράστιος ήταν τόσο θυμωμένος που πραγματικά νόμιζα πως θα σκοτωθούμε εκείνη την στιγμή. Η κοπέλα να τα έχει χάσει και να είναι έτοιμη να βάλει τα κλάμματα και εγώ μάταια να προσπαθώ να εξηγήσω πως δεν έφυγε από εμάς. Το βρισίδι και τα καντήλια που ακούσαμε, αφού απορώ πως κρατήθηκα και δεν του πάτησα μια στην μάπα. Χωρίς τελικά να πειστεί πως δεν είμασταν υπαίτιοι, πάτησε γκάζι και έφυγε σαν τον τρελό.
Και αναρωτιέμαι τώρα για τους γονείς αυτούς που δεν έχουν την στοιχειώδη παιδεία να διδάξουν στα παιδιά τους πως δεν πετάμε τα σκουπίδια μας από το παράθυρο! Δεν υπάρχει τίποτα πιο άσχημο και πιο προκλητικό. Αναρωτιέμαι πως φθάνουν άτομα να κάνουν σκουπιδαριό τους δρόμους, τις θάλασσες και να μην νιώθουν την ελάχιστη ντροπή. Έχω ζήσει και σε άλλες χώρες, τέτοια γαιδουριά… πρώτη φορά στη ζωή μου. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εμένα μια φορά μου σκάσε στο παρμπριζ ένα φραπεδάκι γλυκό με γάλα :confused: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Απέλαση αυτών που βρωμίζουν την Ελλάδα, ΤΩΡΑ!!!! :mad:
Ας βγω off topic. Εδώ στέλνουν στον Τσοχατζόπουλο τη σύνταξή του στη φυλακή.Λες και δεν έχει φάει πολλά τόσα χρόνια.
Το σκουπίδι που πέταξε μία φορά σας πείραξε.
Ντουντς,έλεος.:P

Δεν υπάρχει τίποτα πιο άσχημο και πιο προκλητικό. Αναρωτιέμαι πως φθάνουν άτομα να κάνουν σκουπιδαριό τους δρόμους, τις θάλασσες και να μην νιώθουν την ελάχιστη ντροπή. Έχω ζήσει και σε άλλες χώρες, τέτοια γαιδουριά… πρώτη φορά στη ζωή μου. :/:
Η πλειοψηφία των Ελλήνων "φημιζόμαστε" για το ενδιαφέρον και τη φροντίδα που δείχνουμε στο περιβάλλον.
Οι θάλασσες νομίζω είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα της φύσης που το αποδεικνύουν.
Εγώ πιστεύω το εξής άντε πάει στο διάτανο τη θάλασσα μπορεί να μη τη σκέφτεσαι. Ναι κύριος,όμως το γεγονός ότι κάποια στιγμή αυτό θα "χτυπήσει" και τη δική σου πόρτα το σκέφτηκες ποτέ;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Βρε παιδιά ποιες θάλασσες; Εδώ στις άκρες των δρόμων ξεχυλίζουν οι κάδοι των σκουπιδιών και ο κόσμος συνεχίζει να πετάει κι άλλα, κι ας πέφτουν κάτω. Δίπλα στο Metro Mall οι κάδοι ξεχυλισμένοι, τα σκουπίδια στο δρόμο, αλλά μέσα στο Mall χλίδα. Δεν ενδιαφέρεται ο δήμος να αδειάζει τους κάδους πιο συχνά, δεν ενδιαφέρεται και ο πολίτης να πάρει τα σκουπίδια του μαζί του ή να τα πάει λίγο πιο κάτω σε άλλο κάδο. Προχθές σταμάτησα σε ένα φανάρι πίσω από ένα φορτηγάκι και είδα τον οδηγό να πετάει τα αποτσίγαρα και κάτι άλλα σκουπιδάκια από το παράθυρο κατευθείαν στο δρόμο. Κατά τ' άλλα θέλουμε να είμαστε Ευρώπη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Εμένα μια φορά μου σκάσε στο παρμπριζ ένα φραπεδάκι γλυκό με γάλα :confused: :mad:

Τον δοκίμασες; :P

Δικός μου δεν ήταν πάντως, εγώ τον πίνω σκέτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlias-ccp

Νεοφερμένος

Ο Hlias-ccp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Βρε παιδιά ποιες θάλασσες; Εδώ στις άκρες των δρόμων ξεχυλίζουν οι κάδοι των σκουπιδιών και ο κόσμος συνεχίζει να πετάει κι άλλα, κι ας πέφτουν κάτω. Δίπλα στο Metro Mall οι κάδοι ξεχυλισμένοι, τα σκουπίδια στο δρόμο, αλλά μέσα στο Mall χλίδα. Δεν ενδιαφέρεται ο δήμος να αδειάζει τους κάδους πιο συχνά, δεν ενδιαφέρεται και ο πολίτης να πάρει τα σκουπίδια του μαζί του ή να τα πάει λίγο πιο κάτω σε άλλο κάδο. Προχθές σταμάτησα σε ένα φανάρι πίσω από ένα φορτηγάκι και είδα τον οδηγό να πετάει τα αποτσίγαρα και κάτι άλλα σκουπιδάκια από το παράθυρο κατευθείαν στο δρόμο. Κατά τ' άλλα θέλουμε να είμαστε Ευρώπη....

Αυτό είναι κλασσική κίνηση που δίνει κατά κάποιο τρόπο και "άλλοθι" σε αυτούς που συνεχίζουν να πετάνε σκουπίδια.
Σου λέει στα σκουπίδια το πέταξε, το ότι είναι γεμάτοι οι κάδοι ως πάνω δεν τον πολυνοιάζει.:hmm:
Ή το χειρότερο.
Σε μέρος που απλά έχει γίνει σκουπιδότοπος χωρίς να είναι, πάει ο άλλος και αφήνει ένα μικρό.
Σκεπτόμενος φυσικά " τόσα έχει, αυτό θα κάνει τη διαφορά?"

Επίσης σε ένα φεστιβάλ εδώ Ελλάδα, να γίνεται χαμός από σκουπίδια παντού κάτω.
Ξαφνικά ένας πηγαίνει καμιά 20αριά μέτρα παραπέρα και πετάει τα χαρτιά και το ποτηράκι του το πλαστικό στα σκουπίδια.
Ήταν από την Γερμανία έμαθα μετά...

Μπορεί να έχουμε 1000 καλά και 1000 άσχημα σαν λαός αλλά αυτό το πράγμα είναι ανεπίτρεπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
η περιβαλλοντική καθαριότητα πρέπει να αρχίσει πρώτα από αυτούς που καπνίζουν που πετάνε τα τσιγάρα όπου βρουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlias-ccp

Νεοφερμένος

Ο Hlias-ccp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
η περιβαλλοντική καθαριότητα πρέπει να αρχίσει πρώτα από αυτούς που καπνίζουν που πετάνε τα τσιγάρα όπου βρουν..

Αυτοί λυπάμαι που το λέω αλλά είναι οι τελευταίοι που θα βάλουν μυαλό.
Είναι και το μέγεθος του σκουπιδιού τέτοιο (γόπα) που "προσφέρεται" για πέταμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Αυτοί λυπάμαι που το λέω αλλά είναι οι τελευταίοι που θα βάλουν μυαλό.
Είναι και το μέγεθος του σκουπιδιού τέτοιο (γόπα) που "προσφέρεται" για πέταμα.

φίλε,πώς αλλιώς όμως θα σβήνουν το τσιγάρο εκτός από το να το πετάνε κάτω και να το πατάνε;

(πολλές φορές δε το πατάνε καν:mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlias-ccp

Νεοφερμένος

Ο Hlias-ccp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έστι όπως το έγραψες στην αρχή ψάρωσα.:P
Μια χαρά μπορούν όμως και τα σβήνουν (κρατώντας το μισό) όταν έρχεται το λεωφορείο και δεν προλαβαίνουν να το τελειώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Έστι όπως το έγραψες στην αρχή ψάρωσα.:P
Μια χαρά μπορούν όμως και τα σβήνουν (κρατώντας το μισό) όταν έρχεται το λεωφορείο και δεν προλαβαίνουν να το τελειώσουν.

αλήθεια; δε το έχω παρατηρήσει..τι να πεις..εδώ βλέπω να καπνίζουν μέσα στα βαγόνια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlias-ccp

Νεοφερμένος

Ο Hlias-ccp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αλήθεια; δε το έχω παρατηρήσει..τι να πεις..εδώ βλέπω να καπνίζουν μέσα στα βαγόνια....

Αυτό που σου λέω το έχω δει αρκετές φορές.
Από την άλλη αυτό που μου λες δεν το έχω πετύχει ποτέ.

Τέλος πάντων, δεν λέω να κάνουμε σαν υστερικοί με την οικολογία, απλά 2-3 καθημερινά πράγματα αν γίνονται από όλους θα έχουμε μακροχρόνια καλύτερα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Αυτό που σου λέω το έχω δει αρκετές φορές.
Από την άλλη αυτό που μου λες δεν το έχω πετύχει ποτέ.

Τέλος πάντων, δεν λέω να κάνουμε σαν υστερικοί με την οικολογία, απλά 2-3 καθημερινά πράγματα αν γίνονται από όλους θα έχουμε μακροχρόνια καλύτερα αποτελέσματα.

επιβάλλεται..τώρα μπορεί να μην αντιλαμβανόμαστε τις συνέπειες από τη ρίψη των σκουπιδιών αλλά σε λίγα χρόνια θα υπάρχουν δραματικές αλλαγές στο πλανήτη...
ας επιβληθούν, επιπλέον, πρόστιμα σε όσους δε μαζεύουν τα περιττώματα των σκύλων τους...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πριν ξαναπετάξετε κάποιο σκουπίδι στο δρόμο ή στη θάλασσα, δείτε αυτό:


Η ταινία Midway εστιάζει σε μία αδιανόητη περιβαλλοντική τραγωδία. Σε ένα από τα πιο απομονωμένα και ερημικά νησιά του πλανήτη, δεκάδες χιλιάδες μωρά άλμπατρος κείτονται νεκρά, με τα σώματά τους γεμάτα πλαστικά μέρη από τα σκουπίδια του Pacific Garbage Patch. Η ομάδα των κινηματογραφιστών επισκέφτηκε πολλές φορές το νησί, καταγράφοντας τον κύκλο ζωής των πτηνών, τη θλίψη και τον τρόμο της τραγωδίας, η οποία συνεχίζεται. Μέσα από αυτή τη διαδικασία, ανακάλυψαν μία απρόσμενη ομορφιά, κι έναν τρόπο αποδοχής και κατανόησης.

Είδα το τρέιλερ μόνο, κι έμεινα σιωπηλή για αρκετή ώρα... Πρόσφατα, σε ένα ελληνικό νησί, με κοιτούσαν σα να ήμουν τρελή, ενώ μάζευα από το νερό σακούλες και δίχτυα, αλλά και αφίσες κέντρων διασκέδασης... Σε μία από τις πιο φημισμένες παραλίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top