Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γιαουρτόπιτα - κεικ

Υλικά:

  • 1 φαρίνα (εγώ έβαλα με άρωμα βανίλιας του Γιώτη)
  • 250 γρ. βουτυρο σε θερμοκρασία δωματίου (ή λιωμένο στο μπρίκι :P)
  • 4 αυγά (ξεχωριστά κρόκοι με ασπράδια)
  • βανίλιες
  • 250 γρ. γιαούρτι (εγώ έβαλα και λίγο γάλα τελικά)
Εκτέλεση:

  • Χτυπάτε το βούτυρο με την ζάχαρη μέχρι να γίνει ομοιογενές μίγμα. Προσθέτετε τους κρόκους και συνεχίζετε το χτύπημα για κάνα 3λεπτο, να ασπρίσει κάπως το μίγμα.
  • Προσθέτετε λίγη λίγη την φαρίνα εναλλάξ με το γιαούρτι, ενώ χτυπάτε συνεχώς. Εγώ χρειάστηκε να βάλω και λίγο φρέσκο γάλα επειδή είχε πήξει πάρα πολύ το μίγμα και δεν ανακατευόταν. Πάντως γίνεται λίγο σαν μίγμα από τσουρέκι στην υφή, δεν πρέπει να είναι πολύ νερουλό.
  • Προσθέτετε τέλος τις βανίλιες (και λογικά θα ήταν ωραίο και λίγο ξύσμα πορτοκαλιού!)
  • Χτυπάτε τα ασπράδια σε σφιχτή μαρέγκα.
  • Την προσθέτετε στο μίγμα ανακατεύοντας στη χαμηλή ταχύτητα του μίξερ μέχρι να ομοιογενοποιηθεί.
  • Ρίχνετε το μίγμα σε φόρμα κέικ και ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στους 150 βαθμούς για περίπου 45 λεπτά (γίνεται αψηλό κι αφράτο και θέλει χαμηλό φούρνο να μη καεί εξωτερικά).
  • Αν θέλετε λιώνετε και μια πλάκα σοκολάτας κουβερτούρας, την οποία αραιώνετε με λίγο καυτό γάλα και περιχύνετε το κέικ σας αποπάνω!
Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top