Κοσμήματα και ρολόγια: Τα φοράτε ή σας φορούν;

Κοσμήματα και ρολόγια: Μπορούν να τα φορούν...
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • ...μόνο οι άντρες

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ...κανένας

    Ψήφοι: 0 0.0%

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Κοσμήματα και ρολόγια: Τα φοράτε ή σας φορούν;
Δηλαδή φορατε κατι διακριτικό ή τα φορατε όλα μαζί;




Θεωρειτε σωστο ότι κοσμήματα πρεπει να φορούν μονο οι γυναικες ή μπορούν και οι άντρες;


Τι κοσμήματα φορατε στη καθημερινότητά σας και τι σε μια καλή ιδιαιτερη εμφανιση, σε μια εκδηλωση, σε ενα γαμο ή σε καποια νυχτερινή εξοδό σας;


Ο σοφός λαος λεει "Φόρεσε την Αρτα και τα Γιαννενα"...γιατι εκει υπηρχαν παντα εξαιρετικοι αργυροχρυσοχόοι...μήπως καποιες; φορές εμείς οι γυναίκες το παρακάνουμε και "φορτωνόμαστε" πολλα κοσμήματα;

Φορατε διαφορετικα κοσμήματα το χειμώνα και διαφορετικα το καλοκαιρι;

Στο θεμα αυτο μπορούμε να γραψουμε τα παντα για τα κοσμήματα και τα ρολόγια που συνοδευουν το ντυσιμό μας...
Αν ειναι απαραιτητα ή οχι σε μια εμφανιση...
Κοπιάστε...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Δεν έχω κανενα πρόβλημα με τα κοσμήματα στους ανδρες...ίσα-ίσα πολλές φορές προσδίδουν κύρος και γοητεία(όπως ενα ωραίο ρολόι) αλλα δεν μπορώ να δω με τπτ κάποιο παιδάκι/αγόρι/εφηβο/ανδρα με σκουλαρικι...το θέαμα του σκουλαρικιου στον άνδρα μου προκαλεί αηδεία ίσως επειδη εχω συνδυάσει αυτο το κοσμημα αποκλειστικά με το γυναικείο φύλο όπως και το δαχτυλίδι...τα και "καλα" σημάδια μαγκιάς-ενηλικίωσης! Και ας συνεχίζουν πολλοί να λένε:
"Ο άντρας που φοράει σκουλαρίκι ειναι ο ιδανικοτερος για μια γυναίκα. Ξέρει και απο πονο και απο κοσμήματα"

Εννοείται πως τα κοσμήματα είμαι "must" για τις γυναίκες...δεν μπορώ να φανταστώ γυναικα να μην φοράει κάποιο κόσμημα είτε αυτο είναι σκουλαρίκια είτε ένα βρχιόλι είτε μια καρφίτσα. Άλλοτε διακριτικά κοσμήματα και άλλοτε πιο έντονα ανάλογα με την περίσταση,είναι πολύ σέξυ στις γυναίκες τα κοσμήματα. Με τρελαίνει το βραχιολάκι στον αστράγαλο της κοπέλας το καλοκαίρι στην αμμουδιά της θάλασσας:redface:

Αρκεί βέβαια όλα να γίνοντια με μετρο είτε μιλαμε για ανδρες είτε για γυναίκες...είναι πολυ αντιαισθητικό το θέαμα του piercing και του πολύ "γεμάτου" προσώπου/ρούχου κλπ με κοσμήματα.;)

Όσον αφορά εμένα προσωπικά...απο μικρός φόραγα ρολόι, το σταυρο της βαφτισης και τα τελευταία χρόνια φοράω ένα ανδρικό βραχιόλι στο δεξί μου χέρι όπως το επόμενο:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Το κακό με εμένα είναι ότι "κολλάω". Αγοράζω 1-2 κοσμήματα και παθαίνω εξάρτηση φορώντας μόνο τα συγκεκριμένα, μέχρι να κολλήσω με τα επόμενα! :P
Έχω λατρεία στα ασημένια δαχτυλίδια, τα πολλά βραχιόλια φορεμένα μαζί και τα μακριά κρεμαστά. Αυτά τα φοράω σχεδόν πάντα, τόσο που αν τα ξεχάσω νιώθω... μισή!
Τα σκουλαρίκια επίσης μου αρέσουν πολύ, αλλά συνήθως... ξεχνάω να τα φορέσω και ίσως μου το υπενθυμίσει κάποτε μια πιο επίσημη κοινωνική περίσταση. Βέβαια επειδή όλα μου τα κοσμήματα είναι φο (άντε να έχω κανένα ασημένιο κατιτίς) σε αυτές τις εξόδους απλά φοράω αυτά που φαίνονται λίγο πιο εντυπωσιακά και λιγότερο χύμα!
Όσον αφορά τα κοσμήματα στους άντρες, δεν με χαλάνε, αρκεί να συνάδουν με την αισθητική μου. Ό,τι ακριβώς δηλαδή αισθάνομαι και για τις γυναίκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ψηφισα μονο οι γυναικες αλλα αυτο αφορα κοσμηματα, τα ρολογια εννοειται πως ειναι και για τα δυο φυλα. Κι επειδη το ρολοι ειναι το μοναδικο που φοραει ενας αντρας, πρεπει να δινουμε καποια λεφτα για ενα αξιολογο. Καλυτερα να μη φορας απο το να φορας μαπα. Ειχα ενα καθηγητη που φοραγε πλαστικο ρολοι παιδικο με ποκεμον παρασταση μεσα.

Τα δαχτυλιδια, οι αλυσιδες στο λαιμο κλπ ειναι ακρως καρεκλαδικα και μου θυμιζουν μπαρμπαδια σε επαρχιακο πανηγυρι με φανελα εργολαβου και το δασος του αμαζονιου στο στηθος...

Τα σκουλαρικια ειναι μονο για τα γυναικεια αυτια, οπουδηποτε αλλου δειχνουν ασχημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και τα δύο. Μπορώ να τα υποστηρίξω και τα δύο στυλ με πάθος. Σίγουρα θέλω κάθε μου εμφάνιση να μου βγάζει και κάτι, όπως την διάθεσή μου και να αντανακλά την περίοδο της ζωής μου. Οπότε τα κοσμήματα τα φορώ αναλογως τις διαθέσεις μου κάθε περίοδο.

πσ. Ψηφισα και οι δυο. Κι επίσης όπως εχω ξαναπει, μου αρεσει στον ανδρα το ρολοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μου φαίνεται διαφορετική κατηγορία το κόσμημα με τα ρολόγια για τους άντρες.
Ένας άντρας μου αρέσει να φοράει ρολόι, όχι όμως κόσμημα.
Εγώ γενικά φοράω πολλά, ανάλογα με τη διάθεσή μου.
Το βράδυ πιο εντυπωσιακά, τη μέρα πιο διακριτικά/φινετσάτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Εγώ είμαι fan των απλών πραγμάτων, γενικά, και είναι αυτά που μπορώ να υποστηρίξω.
Φοράω μονίμως ρολόι (στο δεξί χέρι, ξέρω, είναι ανωμαλία αλλά δεν μπορώ στ' αριστερό! :P ), δαχτυλίδι, ένα συγκεκριμένο (μοιάζει με αυτό ) και τώρα τελευταία ένα κολιέ, πολύ απλό επίσης, από λευκόχρυσο.
Γενικά θεωρώ πως ό,τι πιο απλό, ό,τι πιο όμορφο, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια πως κάτι το οποίο έχει το κάτι παραπάνω δεν είναι ωραίο!
Αυτά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ το λιτό στυλ.
Θεωρώ πως αν φορέσω πολλά και μεγάλα κοσμήματα θα με φορέσουν αυτά. :P Υπάρχουν όμως κοπέλες που τους πάνε και τα υποστηρίζουνε και με το ανάλογο ντύσιμο!
Αν βάλω ένα εντυπωσιακό κόσμημα προσπαθώ το υπόλοιπο look να είναι πιο λιτό. Γενικά με ενδιαφέρει η αρμονία μεταξύ κοσμημάτων και μεταξύ κοσμημάτων και ρούχων. έχει μεγάλο ενδιαφέρον και ο χρωματικός συνδυασμός! :flowers:
Στους άντρες πέρα από τα ρολόγια δεν τρελαίνομαι να τους βλέπω με κοσμήματα. Δε με ενοχλεί καθόλου βέβαια να φοράνε κάτι διακριτικό στο χέρι ή στο λαιμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Και οι 2 γιατί κ εγώ φοράω ρόλοι κ τι με αυτό.
Δεν εχω πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου (που δεν πρεπει να την παρετε και πολυ στα σοβαρα )τα κοσμηματα φτιαχτικαν για τις γυναικες!Βεβαια δεν θα με πειραζε αν ενας αντρας φοραγε ενα ρολοι αλλα οχι ε οχι και βραχιολια δαχτυλιδια η κολιε αυτο ξεφευγει απο τα ορια!!!
Πιστευω ακομη πως δεν πρεπει να φοραμε την Αρτα με τα Γιαννενα οπως αναφερθηκε και παραπανω!!!!
Γιατι οπως ελεγα και οι αρχαιοι "παν μετρον αριστον"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου (που δεν πρεπει να την παρετε και πολυ στα σοβαρα )τα κοσμηματα φτιαχτικαν για τις γυναικες!Βεβαια δεν θα με πειραζε αν ενας αντρας φοραγε ενα ρολοι αλλα οχι ε οχι και βραχιολια δαχτυλιδια η κολιε αυτο ξεφευγει απο τα ορια!!!
Πιστευω ακομη πως δεν πρεπει να φοραμε την Αρτα με τα Γιαννενα οπως αναφερθηκε και παραπανω!!!!
Γιατι οπως ελεγα και οι αρχαιοι "παν μετρον αριστον"

"οι αρχαίοι" έλεγαν "μέτρον άριστον". σκέτο.
επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει να πει ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ. προσωπική αισθητική του καθενός δεν είναι; σκέψου μόνο ότι μπορεί να υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι εξίσου, που να λένε για όσα φοράς ΕΣΥ, ότι "ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ' να τα φοράμε. so?
τα κοσμήματα παραείναι απλά και συνηθισμένα ώστε να προσβάλλουν την κοινή αισθητική. όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Σχεδόν πάντα φοράω ένα συγκεκριμένο δαχτυλίδι που μου θυμίζει κάτι και ρολόι μου. Όταν έχω πιο απλό ντύσιμο,βάζω κανένα σκουλαρίκι ή κολιέ από αυτά που μου αρέσουν. Όλα είναι στις γραμμές που προτιμώ,οπότε θεωρώ πως δεν με "φοράνε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
σκουλαρίκια..φοράω πάντα..δεν πάω ούτε ως το περίπτερο χωρίς σκουλαρίκια :P κυρίως κρεμαστά αλλά και από τα άλλα..νιώθω ότι κάτι μου λείπει εάν δεν φορέσω..
ρολόι δεν φοράω και συνήθως ούτε βραχιόλια ούτε κολιέ ούτε κάτι άλλο..

στους άντρες τα μπιζού δεν μου αρέσουν αλλά ένα ρολόι είναι οκ :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Μου αρέσουν πολύ τα διακριτικά κοσμήματα και αυτά συνήθως φοράω.
Στους άντρες μου αρέσουν πολύ τα ρολόγια αλλά μερικοί, κυρίως μικρής ηλικίας, είναι κουκλάκια με κάτι σκουλαρικάκια που φοράνε!:redface:

Καθημερινά φοράω ρολόι και βραχιολάκια [2-3 συνήθως], συνήθως σχοινάκια, και κανένα μικρό κολιέ που και που. Σκουλαρίκια σπάνια γιατί μπλέκονται στα μαλλιά μου!:P
Αν είναι για κάτι πιο επίσημο σίγουρα κολιέ, βραχιόλι και μετά αναλόγως σκουλαρίκια[αν βολεύει το χτένισμα:P] ή δακτυλίδι.Σίγουρα πάντως θα είναι ένα από το καθένα και όχι πολύ μεγάλα με εξαίρεση κάποιες φορές τα βραχιόλια.

Τον χειμώνα ρολόι σίγουρα και κανένα κολιέ ενώ καλοκαίρι τα βραχιολάκια έχουν την τιμητική τους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τώρα περνώ την περίοδο να μην φορώ τίποτε....οπότε ούτε τα φορώ ούτε με φορούν....:D
Δεν με χαλά ουτε το ένα ούτε το άλλο....
Υπάρχουν φασεις που μπορει να φορώ σκουλαρικια, δαχτυλιδια, κρεμαστό ή κολιέ και βραχιόλια....ναι ναι ναι ταυτόχρονα:P:P:P μην φοβαστε όλα θεμα συνδυασμού ειναι κι αλλες φορές να επιλέγω να στολίσω μόνο ενα μέρος του σώματος μου....θεμα διαθεσης και ντυσίματος....

Ειδικά όταν φορώ τα πάντα πάνω μου φίλες αναρωτιούνται πως καταφέρνω να τα συνδυάζω .....γιατι όταν επιχειρουν να τα βαλουν οι ιδιες δεν τους ταιριαζουν...αλλά ειναι θεμα στυλ και γουστου γιατι ντυνονται και "στήνονται" διαφορετικά, οπότε λογικο ειναι οτι αν αφαιρεσεις καποια κοσμηματα που φορας η ιδια και τα φορέσει μια φιλη σου μπορεί να μην δειχνουν ταιριαστα και σε αυτήν!

Λατέρνα στυλ πάντως δεν έχω....μην πάει ο νους σας στο κακό!:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τώρα περνώ την περίοδο να μην φορώ τίποτε....οπότε ούτε τα φορώ ούτε με φορούν....:D

Ρε συ κι εγω το ιδιο! Αυτη την εποχη μονο ενα ασημενιο κολιεδακι φοραω, ουτε ρολογια ουτε τιποτα, ενω γενικα εχω κολλημα. Φαση λεω ειναι θα περασει!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μονο ρολοι φοραω. Φορουσα ενα κρεμαστο αλλα απο τα συχνα αεροπορικα ταξιδια και το βαζε-βγαζε στους ελεγχους το αφαιρεσα και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Φοράω πάντα τα σκουλαρίκια μου και κάτι βραχιολάκια/κομποσκοίνια.

Ανάλογα με τη περίσταση θα βάλω και κάποιο κολιέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Το θέμα είναι μόνο για κορίτσια ή μπορούμε να απαντήσουμε και τα αγόρια;
Φοράω πάντα ρολόι (πλαστικό μαύρο ψηφιακό) και ένα μικρό σκουλαρικάκι στο ένα μου αυτί. (Όμως σε "ειδικές" στιγμές τα αφαιρώ και αυτά).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Φοραω σκουλαρικια και κομποσκοίνια οπου και αν παω.. Και το ρολοι νομιζω ειναι πιο πολυ αντρικο παρα γυναικειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top