Αλλαγή επεξεργαστή,κάρτας γραφικών σε λαπτοπ

Graves

Νεοφερμένος

Ο Graves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Χαίρεται!
Εδώ και καιρό θέλω να ενισχύσω τις δυνατότητες από το λάπτοπ μου.Έχω το presario cq62 της compaq από το 2010.Η κάρτα γραφικών κάηκε πρόσφατα και το λάπτοπ δεν άνοιγε. Έδωσα 80 ευρώ για να την φτιάξουν,αλλά και πάλι όταν έχω ανοιχτό το chrome για αρκετή ώρα κλείνει από μόνο του το μηχάνημα. Ιδίαιτερα σε σελίδες όπως το facebook.Χρησιμοποιόντας οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα,λειτουργεί κανονικά αν και κολλάει(microsoft office,lol).
Επιθυμώ να δώσω εως 150 ευρώ το πολύ 200 ευρώ για να βάλω έναν καλό επεξεργαστή,μια καινούρια κάρτα γραφικών και καμια ram..Δεν είμαι των υπολογιστών και δεν έχω ιδέα από αυτά.Τι μου προτείνετε;Αξίζει να δώσω λεφτά για να φτιαχτεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Με αυτά τα λεφτά τι να πάρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κατ'αρχάς κάρτα γραφικών στο λάπτοπ δεν μπορείς να αλλάξεις (αν γίνεται μόνο με την ίδια, αλλά δεν ξέρω ακόμα και αυτό αν γίνεται). Επίσης επεξεργαστή για να αλλάξεις θα πρέπει να πας σε παλιό μοντέλο, πάλι δεν αξίζει.
Παίζει να χουμε το ίδιο λάπτοπ τώρα που το σκέφτομαι, κάπως έτσι λέγεται και το δικό μου, πως την παλεύεις, είναι τόσο αργό που κοντεύω να το σπάσω έχω να το αγγίξω κάνα χρόνο :P
Λόγω υψηλής θερμοκρασίας στην κάρτα γραφικών χαλάει το κύκλωμα στην πλακέτα. Ουσιαστικά αυτό που κάνουν είναι ότι την ξαναθερμαίνουν για να επαναδημιουργηθούν οι συνδέσεις αλλά πλέον είναι ευάλωτη και το πιθανότερο είναι ότι θα ξαναχαλάσει. Υπάρχει και μια άλλη μέθοδος πιο ακριβή με καλύτερα αποτελέσματα αλλά δεν αξίζει ειδικά στην περίπτωσή σου. Μάζεψε κάμποσα χρήματα για να πάρεις καινούριο λαπτοπ, θα βρεις στο eshop χωρίς OS αρκετά φθηνά λάπτοπ, δεν αξίζει να δώσεις χρήματα σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χαίρεται!
Εδώ και καιρό θέλω να ενισχύσω τις δυνατότητες από το λάπτοπ μου.Έχω το presario cq62 της compaq από το 2010.Η κάρτα γραφικών κάηκε πρόσφατα και το λάπτοπ δεν άνοιγε. Έδωσα 80 ευρώ για να την φτιάξουν,αλλά και πάλι όταν έχω ανοιχτό το chrome για αρκετή ώρα κλείνει από μόνο του το μηχάνημα. Ιδίαιτερα σε σελίδες όπως το facebook.Χρησιμοποιόντας οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα,λειτουργεί κανονικά αν και κολλάει(microsoft office,lol).
Επιθυμώ να δώσω εως 150 ευρώ το πολύ 200 ευρώ για να βάλω έναν καλό επεξεργαστή,μια καινούρια κάρτα γραφικών και καμια ram..Δεν είμαι των υπολογιστών και δεν έχω ιδέα από αυτά.Τι μου προτείνετε;Αξίζει να δώσω λεφτά για να φτιαχτεί;

Πετα το, δεν αξιζει. Με αυτα τα χρηματα (και λιγα παραπανω) καλυτερα παρε αυτο: https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-...al-core-n2840-4gb-500gb-free-dos-p-PER.910613

Ή ψαξε για μεταχειρισμενο στο ebay, κυριως απο εξωτερικο. Μπορεις να πετυχεις καποιο thinkpad t series (t420, t430) στα 200 ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Πραγματικά δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για αυτό το λάπτοπ. Επειδή έχω το presario cq56, απορώ πώς έχει αντέξει το δικό σου τόσα χρόνια με windows. Εμένα είχε φτάσει σε σημείο να μη μπορεί να σβήσει απ' τις ενημερώσεις, να μην φορτώνει ταινίες, γενικά τίποτα. Του έβαλα ubuntu το 2012 κι από τότε πετάει, απλά να πω ότι γενικά δεν χρησιμοποιώ βαριά προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αποθήκευσε τα αρχεία που θέλειs σε ένα άλλο αποθηκευτικό μέσο. Κάνε restart και πάτα F11. Mε αυτό τον τρόπο το pc σου θα μπει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Γενικά τα pc έχουν ψυχή δεν πρέπει να τα αλλάζουμε.. αλλά να προσπαθούμε να τα φτιάχνουμε και αν δεν συμφέρει το φτιάξιμο στο μάστορα όπως στην περίπτωση σου τότε προσπαθησε το μόνος σου. Τίποτα να χάσεις δεν εχεις αφού έτσι και αλλιώς στο καλάθι θα καταλήξει.

Αγόρασε 4gb ram ώστε το pc σου από 2gb που έχει τώρα να έχει 6gb rm (μπορείς να βρεις φτηνές από το stock house του e-shop.

Ο λόγος που κλείνει είναι επειδή υπερθερμαίνεται θα σου πει ένας πληροφορικάριος ή ημμυ

Αλλα ο φωκος έχει και άλλες σκέψεις.

Μήπως έκανες update στα windows 10; αν έκανες υpdate μήπως η κάρτα γραφικών σου είναι amd; Τότε αν κλείνει h αιτία είναι η ασυμβατώτητα των drivers :D

. Κλείνει μετά από σταθερό χρόνο κάθε φορά; Μήπως κάθε φορά που ο υπολογιστής είναι προγραμματισμένος να μένει σε αδράνεια. Αν είναι αυτό τότε φταίνε οι drivers και θα φτιαχτεί όπως έφτιαξα το acer μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δοκίμασε ένα πρόγραμμα για να δεις τις θερμοκρασίες του υπολογιστή σου. Αν είναι υψηλές τον ανοίγεις και τον καθαρίζεις από σκόνες. Μετά δες πως μπορούν ανα αλλαχτούν τα ανεμνιστηράκια. Αν δεν το φτιάξεις αυτό μην κάνεις τίποτα.

Η καλύτερη αναβάθμιση που έχεις να κάνει είναι να βάλεις όσο περισσότερο RAM και SSD. To μηχανημα σου έχει 2gb default. Ακόμα και το 2010 που τον πήρες ήταν λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
To laptop που σου προτεινε η φιλη πιο πανω θα σε ξελασπωσει αν θες να κανεις βασικα πραγματα οπως browsing, ταινιες, office κλπ. Εχω ενα ΗΡ με τον ιδιο επεξεργαστη και ειναι αξιοπρεπες.

Αποθήκευσε τα αρχεία που θέλειs σε ένα άλλο αποθηκευτικό μέσο. Κάνε restart και πάτα F11. Mε αυτό τον τρόπο το pc σου θα μπει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Γενικά τα pc έχουν ψυχή δεν πρέπει να τα αλλάζουμε.. αλλά να προσπαθούμε να τα φτιάχνουμε και αν δεν συμφέρει το φτιάξιμο στο μάστορα όπως στην περίπτωση σου τότε προσπαθησε το μόνος σου. Τίποτα να χάσεις δεν εχεις αφού έτσι και αλλιώς στο καλάθι θα καταλήξει.

Αγόρασε 4gb ram ώστε το pc σου από 2gb που έχει τώρα να έχει 6gb rm (μπορείς να βρεις φτηνές από το stock house του e-shop.

Ο λόγος που κλείνει είναι επειδή υπερθερμαίνεται θα σου πει ένας πληροφορικάριος ή ημμυ

Αλλα ο φωκος έχει και άλλες σκέψεις.

Μήπως έκανες update στα windows 10; αν έκανες υpdate μήπως η κάρτα γραφικών σου είναι amd; Τότε αν κλείνει h αιτία είναι η ασυμβατώτητα των drivers :D

. Κλείνει μετά από σταθερό χρόνο κάθε φορά; Μήπως κάθε φορά που ο υπολογιστής είναι προγραμματισμένος να μένει σε αδράνεια. Αν είναι αυτό τότε φταίνε οι drivers και θα φτιαχτεί όπως έφτιαξα το acer μου.

Αν εχει επεξεργαστη που δεν υποστηριζει 64 bit Windows, οση μνημη κι αν του βαλει, μεχρι 3GB θα αναγνωριζει...

Πραγματικά δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για αυτό το λάπτοπ. Επειδή έχω το presario cq56, απορώ πώς έχει αντέξει το δικό σου τόσα χρόνια με windows. Εμένα είχε φτάσει σε σημείο να μη μπορεί να σβήσει απ' τις ενημερώσεις, να μην φορτώνει ταινίες, γενικά τίποτα. Του έβαλα ubuntu το 2012 κι από τότε πετάει, απλά να πω ότι γενικά δεν χρησιμοποιώ βαριά προγράμματα.

Κι αυτη ειναι μια καλη λυση αλλα οχι αν ειναι πολυ αρχαριος χρηστης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Καλύτερα να μαζέψεις κάποια χρήματα και να αγοράσεις έναν σταθερό.
Μην δίνεις τζάμπα τα λεφτά σου για λάπτοπς, δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αναλογως, αν δεν θελει να παιζει παιχνιδια ή να τρεχει γενικοτερα βαρια προγραμματα (πχ σχεδιαστικα), δεν εχει λογο να αγορασει desktop. Η φορητοτητα ειναι μεγαλη υποθεση. Μονο για γραφειο θα επαιρνα σταθερο ή αν ηθελα αναγκαστικα πολυ δυνατο μηχανημα αλλα δεν ειχα τα λεφτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
To laptop που σου προτεινε η φιλη πιο πανω θα σε ξελασπωσει αν θες να κανεις βασικα πραγματα οπως browsing, ταινιες, office κλπ. Εχω ενα ΗΡ με τον ιδιο επεξεργαστη και ειναι αξιοπρεπες.

Από ότι ξέρω ο υπολογιστής αυτός αναγνωρίζει 64bit γρφικά αν ο επεξεργαστής είναι ο Intel Celeron 900 / 2.2 GHz .

Με αυτό τον τρόπο το παιδί με λίγα λεφτά θα δει μεγάλη αλλαγή στο μηχανημά του και δε θα χρειαστεί τπτ άλλο. Τα 2gbram είναι λίγα και θα δει τεράστια διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν υποστηριζει 64 bit θα εχει ηδη τετοια εκδοση των Windows. Οποτε ειναι 1 λεπτο δουλεια να το τσεκαρει. Με τη RAM νομιζω πως δεν ειναι τοσο απλο και παιζει να μην τις αναγνωριζει και τις δυο αν δεν εχουν την ιδια συχνοτητα (νομιζω πως ισχυει αυτο, ας μας πει κανας πληροφορικαριος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top