• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Οι γυναίκες λαμβάνουν πολλά πράγματα εσφαλμένα ως χειραφέτηση.

Αμάν, βρε Ξεχασμένε!:P Απ' τις λεπτομέρειες πιάνεσαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γιώργος Βασιλείου: Μάχη για τη ζωή του σε αντικαρκινικό νοσοκομείο!


Συγκλονίζει η εικόνα του μέσα από το νοσοκομείο.
Σε ένα θάλαμο το δημόσιου νοσοκομείου Μεταξά, μαζί με άλλους δύο ασθενείς, με τη γυναίκα της ζωής του, Λία, στο προσκεφάλι του και σωληνάκια στο χέρι και τη μύτη, ο Γιώργος Βασιλείου περνά τις πιο δύσκολες στιγμές της ζωής του. «Είμαι καλά. Θα τα καταφέρω να βγω από εδώ υγιής και μετά θα δώσω παντού το μήνυμα της ζωής: «πετάξτε τώρα το τσιγάρο».


Θέλω να περάσεις ένα μήνυμα στα νέα παιδιά, να πετάξουν τώρα το τσιγάρο», λέει ψιθυριστά στον Στέφανο Κωνσταντινίδη και την εφημερίδα Freddo, ο αγαπημένος ηθοποιός.

Ένας βήχας τον τελευταίο χρόνο είχε προβληματίσει τον Γιώργο Βασιλείου και τη σύζυγό του. Αποφάσισαν να κάνουν αξονική, η οποία έδειξε «μαύρισμα» στον πνεύμονα και ένας φίλος γιατρός τους προέτρεψε να προβούν σε ενδελεχή ιατρικό έλεγχο. Οι εξετάσεις έγιναν σε δημόσιο νοσοκομείο και ύστερα από 20 μέρες βγήκαν οι απαντήσεις. Ο «ταξίαρχος Θεοχάρης» έπρεπε να κάνει εσπευσμένα εισαγωγή στο Αντικαρκινικό Νοσοκομείο Μεταξά, στον Πειραιά.

Γιώργος Βασιλείου

Η δύσκολη μάχη

Τώρα θα πρέπει να διατηρήσει την αισιοδοξία του. Ο παράγοντας ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην κρίσιμη φάση των ιατρικών επεμβάσεων, στις οποίες θα υποβληθεί. Ο Γιώργος Βασιλείου δεν δείχνει να πτοείται, αφού πιο πολύ του φαντάζει ξένος ο χώρος του νοσοκομείου παρά λυγίζει μπροστά στα σημαντικά που έρχονται.

https://www.zappit.gr/showbiz/giorgo...ti-zoi-tou-se-antikarkiniko-nosokomeio/359657




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω για μια εποχη το ειχα μειωσει σχεδον στο 95% Και μια αλλη φορα το ειχα κοψει για 7 24ωρα. Το τι περασα δεν μπορω να σας περιγραψω, ενιωθα σαν αρρωστη ολες τις φορες. Εχω δοκιμασει δοαφορα οπωσ τσιχλεσ νικοτινησ, σεμιναρια που πληρωσα αδρά αλλα δεν... Ειναι αληθεια πως το τσιγαρο μου εχει προκαλεσει διαφορου ειδους προβληματα οπως προσωπικα, κοινωνικα, ψυχολογικα. Και πολυ φοβαμαι μηπως ερθει η ωρα που θα μου δημιουργησει κ προβληματα υγειας.

Ειναι προβλημα. Αλλα αδυνατω να το κοψω, ειναι εμμονη, τελος.

Σκεφτηκα το ηλεκτρονικο τσιγαρο, κανει τιποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εγω για μια εποχη το ειχα μειωσει σχεδον στο 95% Και μια αλλη φορα το ειχα κοψει για 7 24ωρα. Το τι περασα δεν μπορω να σας περιγραψω, ενιωθα σαν αρρωστη ολες τις φορες. Εχω δοκιμασει δοαφορα οπωσ τσιχλεσ νικοτινησ, σεμιναρια που πληρωσα αδρά αλλα δεν... Ειναι αληθεια πως το τσιγαρο μου εχει προκαλεσει διαφορου ειδους προβληματα οπως προσωπικα, κοινωνικα, ψυχολογικα. Και πολυ φοβαμαι μηπως ερθει η ωρα που θα μου δημιουργησει κ προβληματα υγειας.

Ειναι προβλημα. Αλλα αδυνατω να το κοψω, ειναι εμμονη, τελος.

Σκεφτηκα το ηλεκτρονικο τσιγαρο, κανει τιποτα;

Aπό αυτά που έχω ακούσει και από περιορισμένη εμπειρία,το ηλεκτρονικό δε δίνει αίσθηση τσιγάρου.Απλά βοηθάει στην κίνηση και στη νευρικότητα πιο πολύ.Τώρα για το πώς να το κόψεις είναι προσωπικό θέμα.Πρέπει να το πάρεις απόφαση,να κάνεις το πρώτο βήμα να πετάξεις αναπτηρες τσιγάρα τα πάντα και να μην ξαναπάρεις.Αν συναναστρέφεσαι με καπνιστές είναι ακόμη πιο δύσκολο,εκεί θα πρέπει να κρατηθείς.Αν δεν είσαι έτοιμη να το κόψεις εντελώς,μπορεις να βάλεις ένα πρόγραμμα πχ 1 φορα τη βδομάδα λίγα τσιγάρα σε μια έξοδο και τίποτα παραπάνω.
(Βοηθάει να σκεφτείς και τα χρήματα που ξοδεύεις σε τσιγάρα ):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγω για μια εποχη το ειχα μειωσει σχεδον στο 95% Και μια αλλη φορα το ειχα κοψει για 7 24ωρα. Το τι περασα δεν μπορω να σας περιγραψω, ενιωθα σαν αρρωστη ολες τις φορες. Εχω δοκιμασει δοαφορα οπωσ τσιχλεσ νικοτινησ, σεμιναρια που πληρωσα αδρά αλλα δεν... Ειναι αληθεια πως το τσιγαρο μου εχει προκαλεσει διαφορου ειδους προβληματα οπως προσωπικα, κοινωνικα, ψυχολογικα. Και πολυ φοβαμαι μηπως ερθει η ωρα που θα μου δημιουργησει κ προβληματα υγειας.

Ειναι προβλημα. Αλλα αδυνατω να το κοψω, ειναι εμμονη, τελος.

Σκεφτηκα το ηλεκτρονικο τσιγαρο, κανει τιποτα;


Μμμ ωραία δεν είναι η αίσθηση του να σε εξουσιάζει κάτι? Δε νιώθεις υπέροχα που έχεις έναν τόσο αδύναμο χαρακτήρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Μμμ ωραία δεν είναι η αίσθηση του να σε εξουσιάζει κάτι? Δε νιώθεις υπέροχα που έχεις έναν τόσο αδύναμο χαρακτήρα?


Δεν είνα αδύναμος χαρακτήρας είναι συνήθεια που θέλει προσπάθεια να κοπεί.Ο καθένας έχει διαφορετικούς ρυθμούς και έχει συνδιάσει διάφορες συνήθειες με ανάλογη ψυχολογική κατάσταση.Συμφωνώ στο οτι δε θα πρέπει να έχουμε εθισμούς αλλά πόσο εύκολο είναι?Πιστεύω οτι όλοι έχουμε εθισμούς έστω σε πολύ μκρά πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν είνα αδύναμος χαρακτήρας είναι συνήθεια που θέλει προσπάθεια να κοπεί.Ο καθένας έχει διαφορετικούς ρυθμούς και έχει συνδιάσει διάφορες συνήθειες με ανάλογη ψυχολογική κατάσταση.Συμφωνώ στο οτι δε θα πρέπει να έχουμε εθισμούς αλλά πόσο εύκολο είναι?Πιστεύω οτι όλοι έχουμε εθισμούς έστω σε πολύ μκρά πράγματα

Δε βρίσκω νόημα στο να χαϊδεύουμε αυτιά. Εφόσον θέλει να το κόψει και παρά τις τόσες προσπάθειές της, δεν μπορεί, τότε σημαίνει ότι είναι αδύναμη. Simple as that. Υπάρχουν χιλιάδες καπνιστές, εκατοντάδες χιλιάδες βασικά, που μπόρεσαν και το έκοψαν. Αν αυτό δε σας λέει κάτι, δεν πιστεύω ότι έχει νόημα να συζητάμε περαιτέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Δε βρίσκω νόημα στο να χαϊδεύουμε αυτιά. Εφόσον θέλει να το κόψει και παρά τις τόσες προσπάθειές της, δεν μπορεί, τότε σημαίνει ότι είναι αδύναμη. Simple as that. Υπάρχουν χιλιάδες καπνιστές, εκατοντάδες χιλιάδες βασικά, που μπόρεσαν και το έκοψαν. Αν αυτό δε σας λέει κάτι, δεν πιστεύω ότι έχει νόημα να συζητάμε περαιτέρω.
Θεωρείς τους ναρκομανείς αδύναμους;
Αλλά ακόμα και να είναι, για μένα είναι επειδή ξεκινάνε τα ναρκωτικά και όχι επειδή κάποιοι δεν τα κόβουν, επιστήμονες έχουν πει πως το κόψιμο του καπνίσματος είναι απείρως δυσκολώτερο από το κόψιμο των ναρκωτικών.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Θεωρείς τους ναρκομανείς αδύναμους;
Αλλά ακόμα και να είναι, για μένα είναι επειδή ξεκινάνε τα ναρκωτικά και όχι επειδή κάποιοι δεν τα κόβουν, επιστήμονες έχουν πει πως το κόψιμο του καπνίσματος είναι απείρως δυσκολώτερο από το κόψιμο των ναρκωτικών.:/:


Εφόσον υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα ανθρώπων που κατάφεραν αυτό που ήθελαν, τότε ναι, αυτοί που δεν μπορούν να το κάνουν, τους θεωρώ αδύναμους. Αδύναμους θεωρώ αυτούς που δεν μπορούν να κόψουν το κάπνισμα, αδύναμους θεωρώ αυτούς που δεν μπορούν να κλείσουν το στόμα τους και να μην τρώνε, αδύναμους θεωρώ αυτούς που θέλουν να διαβάσουν αλλά δεν μπορούν, αδύναμους θεωρώ αυτούς που θέλουν να σταματήσουν να την παίζουν 10 φορές την ημέρα και δεν μπορούν κλπ κλπ.

Αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί που κατάφεραν αυτούς τους στόχους, τότε θα άλλαζα γνώμη.
Για τα ναρκωτικά δε νομίζω ότι έχω άποψη. Στο μυαλό μου, είναι πολύ λίγοι αυτοί(ποσοστιαία πάντα) που κατάφεραν να τα κόψουν. Αν όντως ισχύει αυτό, τότε δε θεωρώ αδύναμους αυτούς που δεν μπορούν να τα κόψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Εγω για μια εποχη το ειχα μειωσει σχεδον στο 95% Και μια αλλη φορα το ειχα κοψει για 7 24ωρα. Το τι περασα δεν μπορω να σας περιγραψω, ενιωθα σαν αρρωστη ολες τις φορες. Εχω δοκιμασει δοαφορα οπωσ τσιχλεσ νικοτινησ, σεμιναρια που πληρωσα αδρά αλλα δεν... Ειναι αληθεια πως το τσιγαρο μου εχει προκαλεσει διαφορου ειδους προβληματα οπως προσωπικα, κοινωνικα, ψυχολογικα. Και πολυ φοβαμαι μηπως ερθει η ωρα που θα μου δημιουργησει κ προβληματα υγειας.

Ειναι προβλημα. Αλλα αδυνατω να το κοψω, ειναι εμμονη, τελος.

Σκεφτηκα το ηλεκτρονικο τσιγαρο, κανει τιποτα;

Μη τα παρατάς, και κυρίως μην αγχώνεσαι για το πότε θα το κόψεις και με ποιό τρόπο γιατί έτσι θα συνεχίσεις να καπνίζεις για να κατευνάσεις το ...άγχος. Άλλοι καταφέρνουν και το κόβουν "μαχαίρι", επειδή ένα πρωί σηκώθηκαν κι έγινε ένα κλικ στο μυαλό τους, ενώ άλλοι χρειάζεται να το κάνουν σταδιακά.
Καπνίστρια κι εγώ από δεκαετίες, σίγουρα δεν ανήκω στην πρώτη κατηγορία. Αν και δεν κάπνιζα πολλά (καμιά 10ριά την ημέρα), ποτέ δεν το είχα κόψει κι ήμουν πλήρως εξαρτημένη. Ακόμα και μετά από μεγάλη εγχείρηση που έκανα (άσχετη με το τσιγάρο), βρήκα ευκαιρία και όταν μετά από λίγες ώρες όταν αδύναμη ακόμα σηκώθηκα να περπατήσω, βγήκα έξω κι "έκλεψα" 2-3 τζούρες από δικό μου πρόσωπο (με αποτέλεσμα να λίγο έλειψε να λυποθυμήσω για πρώτη φορά στη ζωή μου).
Τα τελευταία χρόνια είχαν αρχίσει και τα "κοινωνικά προβλήματα" που αναφέρεις. Πώς εν μία νυκτί, που λέει ο λόγος, γίναν όλοι αντικαπνιστές, αναρωτιόμουν. Στην παρέα 10 άτομα και μόνο ο σύντροφός μου κι εγώ, επιμέναμε να καπνίζουμε. Και να ακούμε και νουθεσίες ορισμένες φορές, και να βγαίνουμε έξω (ιδιαίτερα το χειμώνα που μαζευόμαστε στα σπίτια) για να μην ενοχλήσουμε με τον καπνό μας, και να έχουμε και ενοχές σκεπτόμενοι τι κακό κάνουμε στον οργανισμό μας.

Μέχρι πριν ένα μήνα, που πήγαμε, από περιέργεια και μόνο, και δοκιμάσαμε και αγοράσαμε το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Δεν είπα στον εαυτό μου οτι θα κόψω το τσιγάρο και αντί να καπνίζω θα...ατμίζω, είπα μόνο ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ.
Και δοκίμασα. Δεν μου φάνηκε τόσο κακό, αλλά ούτε και με ενθουσίασε. Την ίδια μέρα που το αγόρασα, μείωσα τα τσιγάρα από 1Ο στα 4, αυτός ήταν άλλωστε ο στόχος μου, να μειώσω το κλασσικο τσιγάρο, υποβοηθούμενη από το e- τσιγάρο.
Μετά από 2 μέρες, το μείωσα στα 2 τσιγάρα ημερησίως και δεν άργησα να το καταργήσω εντελώς και να το αντικαταστήσω από το ηλεκρονικό. Με λίγα λόγια αντικατέστησα μια έξη από μια άλλη, πολύ λιγότερο βλαβερή (ελπίζω). Δεν μου λείπει καθόλου το τσιγάρο, δεν ζόρισα τον εαυτό μου, δεν είπα "τώρα θα το κόψεις", απλά συνέβη. Σ'αυτό βοήθησε και το γεγονός οτι με το ηλεκτρονικό, σταμάτησα να παίρνω από το κλασσικό την απόλαυση που έπαιρνα, η γεύση του πλέον μου έφερνε δυσφορία και δεν άντεχα και την πικρίλα στο στόμα.
Πλέον δεν σκοπεύω να επιστρέψω στο κλασσικό, εκτός κι αν για κάποιο λόγο καταργήσουν τα ηλεκτρονικά, οπότε μεγάλο λόγο δε λέω.
Θα σου έλεγα όμως να το δοκιμάσεις. Είναι ότι πρέπει για μας που είμαστε σκλάβοι της συνήθειας, δεν έχουμε τόση ισχυρή θέληση, έχουμε νεύρα και δεν αντέχουμε το στερητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Σίγουρα πολλοί τα κατάφεραν αλλά είναι οι περιπτώσεις ίδιες?Είναι πολλοί παράγοντες στη μέση πιστέυω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Κανείς δεν λέει οτι όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες, τουναντίον μάλιστα κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή γι αυτό και θέλει διαφορετική αντιμετώπιση.
Κι είναι καλό να ψάξει να βρει ο καθένας ποιό μονοπάτι του ταιριάζει, το καταλληλότερο για εκείνον, προκειμένου για να χειριστεί το κάθε θέμα που αντιμετωπίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Nymphet, αυτο το λιγο λιγο δεν πετυχαινει σε μενα.. Το χω δοκιμασει και δεν πιανει, εχω πιεσει απειρες φορες τον εαυτο μου κ στο τελος παντα λεω "αει στα κομματια φερε ενα τσιγαρο" Θυμωνω ρε παιδι μου, μου βγαινει ενας κακος εαυτος. Νιωθω πως περισσοτερο κακο μου κανω πιεζοντας με, παρα καπνιζοντας...

Ρυζογαλο, ειναι τραγικη ειρωνια αλλα κι ομως ειμαι παρα πολυ δυναμικη στη ζωη μου. Οταν παιρνω αποφασεις τις κανω πραξη κ ειμαι και πειθαρχημενη. Μονο το τσιγαρο μου χει πιασει καλλο. Δεν μπορω να το εξηγησω. Πιστευω ειναι οργανικο κ μετα ψυχολογικο, δεν μπορω να πιστεψω πως ειναι καθαρα θεμα εγκεφαλου. Αφου οταν το κοψα τις πρωτες μερες ειχα ταχυκαρδιες κ πονοκεφαλο..

Αλκυονη, καλη ιδεα. Θα μου πεις μερικες πληροφοριες. Δηλ. προμηθευομαι νικοτινη κ του βαζω; Ενα υγρο; Καθε ποτε; Εχω ακουσει πως κανει δουλεια κ στις χειριτερες περιπτωσεις οπως η δικη μου.

Εγω παιδια εκανα σεμιναρια με αλλους 6 στο γκρουπ, μονο εγω το συνεχισα κ μου δωσαν κ τα λεφτα μου πισω. Οι ανθρωποι εκει μου ειπαν πως δεν ειμαι ετοιμη. Εγω αυτο ποτε δεν το καταλαβαινω οπως επισης δεν καταλαβαινω πως μπορουν τοσοι κ το κοβουν.
Ουτε αδυναμη νιωθω ουτε κατι αρνητικο. Αρνητικα συναισθηματα εχω οταν πιεζομαι μονο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Nymphet, αυτο το λιγο λιγο δεν πετυχαινει σε μενα.. Το χω δοκιμασει και δεν πιανει, εχω πιεσει απειρες φορες τον εαυτο μου κ στο τελος παντα λεω "αει στα κομματια φερε ενα τσιγαρο" Θυμωνω ρε παιδι μου, μου βγαινει ενας κακος εαυτος. Νιωθω πως περισσοτερο κακο μου κανω πιεζοντας με, παρα καπνιζοντας...

Ρυζογαλο, ειναι τραγικη ειρωνια αλλα κι ομως ειμαι παρα πολυ δυναμικη στη ζωη μου. Οταν παιρνω αποφασεις τις κανω πραξη κ ειμαι και πειθαρχημενη. Μονο το τσιγαρο μου χει πιασει καλλο. Δεν μπορω να το εξηγησω. Πιστευω ειναι οργανικο κ μετα ψυχολογικο, δεν μπορω να πιστεψω πως ειναι καθαρα θεμα εγκεφαλου. Αφου οταν το κοψα τις πρωτες μερες ειχα ταχυκαρδιες κ πονοκεφαλο..

Αλκυονη, καλη ιδεα. Θα μου πεις μερικες πληροφοριες. Δηλ. προμηθευομαι νικοτινη κ του βαζω; Ενα υγρο; Καθε ποτε; Εχω ακουσει πως κανει δουλεια κ στις χειριτερες περιπτωσεις οπως η δικη μου.

Εγω παιδια εκανα σεμιναρια με αλλους 6 στο γκρουπ, μονο εγω το συνεχισα κ μου δωσαν κ τα λεφτα μου πισω. Οι ανθρωποι εκει μου ειπαν πως δεν ειμαι ετοιμη. Εγω αυτο ποτε δεν το καταλαβαινω οπως επισης δεν καταλαβαινω πως μπορουν τοσοι κ το κοβουν.
Ουτε αδυναμη νιωθω ουτε κατι αρνητικο. Αρνητικα συναισθηματα εχω οταν πιεζομαι μονο..
Κι εγώ σαν κι εσένα είμαι.:(
΄Οσο για το ηλεκτρονικό, το ξεκίνησε την περασμένη βδομάδα ο ξάδελφός μου και λέει πως δεν του λείπει καθόλου το κανονικό τσιγάρο. Βέβαια το ίδιο είχε πει και μια συμμαθήτριά μου και το ξανάρχισε σε 6 μήνες.:/:
Σκοπεύω να το δοκιμάσω κι εγώ τον άλλο μήνα, γιατί για αυτόν έχω ήδη προμηθευτεί καπνό, φιλτράκια και χαρτάκια και δεν μου πάει καρδιά να πάνε χαμένα και να δώσω κι άλλα λεφτά στο ηλεκτρονικό. Δεν μου περισσεύουν κιόλας...
Θα σου πω εντυπώσεις από Αύγουστο μεριά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ωραια, θα περιμενω.. Κι εγω προμηθευτηκα τα χαρτακια μου κ τα φιλτρακια μου χθες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Κορίτσια, δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε. Χρήματα μόνο, αλλά αν αναλογιστείτε οτι σε περίπτωση που πετύχει η πρόσπάθειά σας, γλυτώνετε πολύ περισσότερα από αυτά του τσιγάρου και ενδεχομένως και από μελλοντικά προβλήματα υγείας που η αντιμετώπισή τους κοστίζει πολύ περισσότερο, νομίζω οτι αξίζει τον κόπο.
Βάσω, υπάρχει ένα κατάστημα στον Κορυδαλλό (δλδ κοντά σου) που έχει τα σχετικά προϊόντα (συσκευές, εξαρτήματα και καπνικά) που χωρίς να είναι πανάκριβα, είναι εγγυημένα,( με προδιαγραφές, ISO κλπ). Γιατί όπως καταλαβαίνεις, δεν θα πας στα φθηνότερα αφού είναι πολύ σοβαρότερο θέμα από το να αγοράζεις, φερ'επείν, ένα ζευγάρι παπούτσια, αλλά δεν χρειάζεται να είναι κι η πιο ακριβή μάρκα (υπονοοώ την πιο γνωστή) αφού στην ουσία προσφέρουν το ίδιο. Αν ενδιαφέρεσαι (καθώς κι εσύ mindcirus)πείτε μου να σας στείλω π.μ. με την διεύθυνση (από κει τα προμηθεύτηκα κι εγώ, κατόπιν συστάσεως ενός πρώην βαρύ καπνιστή που έχει να βάλει κλασσικό τσιγάρο στο στόμα του πάνω από 7 χρόνια)
Αλκυονη, καλη ιδεα. Θα μου πεις μερικες πληροφοριες. Δηλ. προμηθευομαι νικοτινη κ του βαζω; Ενα υγρο; Καθε ποτε; Εχω ακουσει πως κανει δουλεια κ στις χειριτερες περιπτωσεις οπως η δικη μου.
Για να πάρεις μια ιδέα, σε παραπέμπω στο θέμα του στεκιού: Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Πλεονεκτήματα και συγκεκριμένα στο post#33 του Dreamstealer κι από κει και πέρα μπορούμε να συνεχίσουμε εκεί την κουβέντα -για να μην είμαστε και off-topic;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Κορίτσια, δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε. Χρήματα μόνο, αλλά αν αναλογιστείτε οτι σε περίπτωση που πετύχει η πρόσπάθειά σας, γλυτώνετε πολύ περισσότερα από αυτά του τσιγάρου και ενδεχομένως και από μελλοντικά προβλήματα υγείας που η αντιμετώπισή τους κοστίζει πολύ περισσότερο, νομίζω οτι αξίζει τον κόπο.
Βάσω, υπάρχει ένα κατάστημα στον Κορυδαλλό (δλδ κοντά σου) που έχει τα σχετικά προϊόντα (συσκευές, εξαρτήματα και καπνικά) που χωρίς να είναι πανάκριβα, είναι εγγυημένα,( με προδιαγραφές, ISO κλπ). Γιατί όπως καταλαβαίνεις, δεν θα πας στα φθηνότερα αφού είναι πολύ σοβαρότερο θέμα από το να αγοράζεις, φερ'επείν, ένα ζευγάρι παπούτσια, αλλά δεν χρειάζεται να είναι κι η πιο ακριβή μάρκα (υπονοοώ την πιο γνωστή) αφού στην ουσία προσφέρουν το ίδιο. Αν ενδιαφέρεσαι (καθώς κι εσύ mindcirus)πείτε μου να σας στείλω π.μ. με την διεύθυνση (από κει τα προμηθεύτηκα κι εγώ, κατόπιν συστάσεως ενός πρώην βαρύ καπνιστή που έχει να βάλει κλασσικό τσιγάρο στο στόμα του πάνω από 7 χρόνια)
Για να πάρεις μια ιδέα, σε παραπέμπω στο θέμα του στεκιού: Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Πλεονεκτήματα και συγκεκριμένα στο post#33 του Dreamstealer κι από κει και πέρα μπορούμε να συνεχίσουμε εκεί την κουβέντα -για να μην είμαστε και off-topic;).
Στείλε, στείλε καλέ. Τέτοιες πληροφορίες είναι χρήσιμες.;)
Νομίζω το ξέρω το μαγαζί που λες αλλά στείλε καλού κακού μην πάω αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Kάνει σιγουρα κακο στην υγεια διοτι καταστρέφει τους πνευμονες σταδιακά. Η ΧΑΠ είναι η συνηθης χρονια νοσος των καπνιστών.


Ξεκινησα το καπνισμα τον χειμωνα του 2005 μέχρι και το 2011 τον Απρίλιο που του έδωσα την χαριστική βολή. Ειχε προηγηθεί μια προσπαθεια πριν από ένα περιπου χρονο την άνοιξη του 2010 να το κοψω μαχαιρι αλλα καπνιζα 1 με 1.5 πακετο την ημέρα και δεν τα κατάφερα. Έκατσα 4 μέρες χωρις τσιγάρο και μετα ξαναρχισα.


Αποφασισα να κάνω μέχρι κάποια ποσοτητα που ειχα αποφασισει από πριν και ποτε παραπάνω. Δεν ήταν ποτέ πανω από 5 τσιγάρα. Τον Απριλιο του 2011 αποφασισα να το κοψω από αυτή την ποσοτητα εντελώς. Οι 2 πρώτοι μήνες ηταν πολύ δύσκολοι και πιεστικοί. Η νικοτινη μου πιεζε την ψυχολογια. Τελικά άντεξα και πέρασα τον κάβο. Πλεον έχω 7 χρονια άκαπνος. Τωρα σε κανα δυο μήνες κλεινω τα 7 και μπαινω στα 8.

Δεν αρρωστησα ποτέ ξανα από βρογχιτιδα και δεν ειχα ποτέ βράσιμο στο στήθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Εγω δεν καπνιζω.Δεν θελω στα 55 μου να πεθανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top