Μαζικές εξώσεις ενοικιαστών στην Αθήνα λόγω Airbnb

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αν το κέντρο γίνει μη βιώσιμο λόγο ενοικίων για επαγγελματίες και φοιτητές τότε ας φύγουν από το κέντρο. Το ότι σε μια χώρα 10 εκ τα μισά ζούνε στην Αθήνα είναι αρκετά καρκινικό από μόνο του. Το να ξαναδουλέψει ο οικοδομικός τομέας που είναι νεκρός από το 2009, δηλαδή περίπου 200 επαγγέλματα μου φαίνεται πιο σημαντικό από το να μπορούν να ζουν σαν ποντίκια στο κέντρο 5 εκατομμύρια.


Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το κέντρο γίνει μη βιώσιμο λόγο ενοικίων για επαγγελματίες και φοιτητές τότε ας φύγουν από το κέντρο. Το ότι σε μια χώρα 10 εκ τα μισά ζούνε στην Αθήνα είναι αρκετά καρκινικό από μόνο του. Το να ξαναδουλέψει ο οικοδομικός τομέας που είναι νεκρός από το 2009, δηλαδή περίπου 200 επαγγέλματα μου φαίνεται πιο σημαντικό από το να μπορούν να ζουν σαν ποντίκια στο κέντρο 5 εκατομμύρια.


Η υπερσυγκέντρωση των ελλήνων στην Αθήνα ούτε σχετίζεται ούτε επηρρεάζεται απ' αυτά που είπα, αν κάποιος κοιτάξει το ζήτημα προσεκτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η υπερσυγκέντρωση των ελλήνων στην Αθήνα ούτε σχετίζεται ούτε επηρρεάζεται απ' αυτά που είπα, αν κάποιος κοιτάξει το ζήτημα προσεκτικα.


Η οικονομία θα πρέπει να γίνεται deregulated όχι παραπάνω regulated ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που πάσχει από υπερύθμιση. Έχουμε χάσει ήδη πάρα πολλά χρήματα από αυτές τις βλακείες, ας διώξουμε και το airbnb.


Όποιος θέλει να βρει σπίτι μπορεί να πάει στην επαρχία, όπου υπάρχουν και φτηνά ενοίκια και αρκετές δουλειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ναι αυτό πιστεύω πως είναι απαραίτητο.

Εκεί άλλωστε διαφοροποιείται η αυστριακή μέθοδος στην οικονομία από την κλασσική - στην αποφυγή "βαρεών" βραχυπρόθεσμων δυσκολιών(που εν προκειμένω πιστεύω πως εμπεριέχουν μεγάλα ρίσκα) με αντάλλαγμα την ελάττωση της ταχύτητας της μακροπρόθεσμης ευημερίας. Συχνά είναι ένα αναγκαίο κακό.
Αμφιβαλλω αν αυτη ειναι η θεση της αυστριακης σχολης, μοιαζει πιο πολυ με Κευνσιανισμο. Η ιδιεταιροτητα αυτης της περιπτωσης ειναι πως σπιτια δεν χτιζονται απο τη μια μερα στην αλλη. Η λυση που ανεφερα ειναι αρκετα στραβη, και τρομερα επικινδυνο να ανατεθει στο ελληνικο κρατος. Παντως πιστευω οτι ο χακερ εχει δικιο, το να ξαναδουλεψει η οικοδομη εχει προτεραιοτητα και υπαρχει και η επαρχια

Που να χτιστούν σπίτια Dreamweaver, δεν χτίζεται τίποτα και πουθενά. Εδώ πάει να γίνει κάτι αξιοπρεπές με το ελληνικό και βλέπεις παντού ξέρεις ποιους να προσπαθούν να το σαμποτάρουν.
Προφανως δεν θα γινει τιποτα με το τρεχον πλαισιο φορολογιας και γραφειοκρατιας, αυτο που προτεινω ειναι μια λυση για να μην πρεπει να κανιβαλισουμε τους ενοικιαστες ή τους ιδιοκτητες σπιτιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η οικονομία θα πρέπει να γίνεται deregulated όχι παραπάνω regulated ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που πάσχει από υπερύθμιση. Έχουμε χάσει ήδη πάρα πολλά χρήματα από αυτές τις βλακείες, ας διώξουμε και το airbnb.


Όποιος θέλει να βρει σπίτι μπορεί να πάει στην επαρχία, όπου υπάρχουν και φτηνά ενοίκια και αρκετές δουλειές.


Ναι το πρόβλημα είναι πως ανέφερα παραπάνω γιατί στο συγκεκριμένο κομμάτι θεωρώ πως πρέπε ινα υπάρξει regulation, ενώ προφανώς και πιστεύω ότι το regulation είναι πάρα πολύ επικύνδινο και συνήθως περιττό εργαλείο.

Όσον αφορά την τελευταία πρόταση, αυτή είναι καθαρά δική σου άποψη. Δεν θέλουν όλοι να μετακομίσουν στην επαρχία και να ασχοληθούν με τις τοπικές δουλειές.

Αμφιβαλλω αν αυτη ειναι η θεση της αυστριακης σχολης, μοιαζει πιο πολυ με Κευνσιανισμο. Η ιδιεταιροτητα αυτης της περιπτωσης ειναι πως σπιτια δεν χτιζονται απο τη μια μερα στην αλλη. Η λυση που ανεφερα ειναι αρκετα στραβη, και τρομερα επικινδυνο να ανατεθει στο ελληνικο κρατος. Παντως πιστευω οτι ο χακερ εχει δικιο, το να ξαναδουλεψει η οικοδομη εχει προτεραιοτητα και υπαρχει και η επαρχια

Ο κλασσικός φιλελευθερισμός κοιτάει την οικονομική ευημερία όλων τον ανθρώπων μακροπρόθεσμα αποκλειστικά(θεωρητικά).

Πολλοί αυστριακοί ξεκίνησαν να ρίχνουν νερό στο κρασί τους και να υποστηρίζουν πως καμιά φορά οι βραχυπρόθεσμες δυσχερείες κάποιων ομάδων μπορούν να αποφευχθούν χωρίς η πορεία να αλλάξει.

Ο κευνσιανισμός υποστηρίζει πολύ διαφορετικές κ παράλογες θέσεις όσον αφορά το πόσον όλα θα πάνε καλά για όλους όταν διαταλαντευτει το εμπ. ισοζύγιο και κάτι τέτοιες ηλιθιο΄τητες που όλοι έχουμε ακούσει, δεν έχει καμιά σχέση δε νομίζω να διαφωνούμε.

Κάτι τέτοιο πρπ να χα διαβάσει στα πρώτα κεφάλαια ενός βιβλίου του Hayek, δεν μπορώ να το βρω δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσον αφορά την τελευταία πρόταση, αυτή είναι καθαρά δική σου άποψη. Δεν θέλουν όλοι να μετακομίσουν στην επαρχία και να ασχοληθούν με τις τοπικές δουλειές.


Δε θα βασίζουμε κρατικές πολιτικές στις προτιμίσεις μερικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Η οικονομία θα πρέπει να γίνεται deregulated όχι παραπάνω regulated ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που πάσχει από υπερύθμιση. Έχουμε χάσει ήδη πάρα πολλά χρήματα από αυτές τις βλακείες, ας διώξουμε και το airbnb.


Όποιος θέλει να βρει σπίτι μπορεί να πάει στην επαρχία, όπου υπάρχουν και φτηνά ενοίκια και αρκετές δουλειές.

Αυτό από πότε ισχύει; Για να μην βασίσω αυτά που έχω στο νου μου μόνο στα βιώματα τα δικά μου και του περιβάλλοντός μου, έχεις όντως κάποια στατιστική που επιβεβαιώνει το παραπάνω με τα σημερινά δεδομένα;

Υ.γ. Ως επαρχία τι ορίζεις; χωριά κωμοπόλεις, πόλεις πλην της πρωτεύουσας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως το να πάνε όσοι δεν βρίσκουν σπίτι στη πόλη στην επαρχία είναι πολύ εύκολο στη θεωρία, ανέφικτο στη πράξη. Όταν όλη σου η ζωή είναι στην Αθήνα, σχολή, δουλειά, οικογένεια, δεν μπορείς απλά να μαζέψεις τα μπογαλάκια σου και να φύγεις. Εξάλλου ποιος σου εγγυάται ότι εκεί θα έχεις παραπάνω ευκαιρίες; Σε τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ξερει κανεις εαν εκτος απο το Airbnb η εφοριακοι κοιτανε και τα αλλα sites οπως το VRBO?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα βασίζουμε κρατικές πολιτικές στις προτιμίσεις μερικών.


spot the irony?

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό από πότε ισχύει; Για να μην βασίσω αυτά που έχω στο νου μου μόνο στα βιώματα τα δικά μου και του περιβάλλοντός μου, έχεις όντως κάποια στατιστική που επιβεβαιώνει το παραπάνω με τα σημερινά δεδομένα;

Υ.γ. Ως επαρχία τι ορίζεις; χωριά κωμοπόλεις, πόλεις πλην της πρωτεύουσας;

Δεν ξέρω τι βιώματα έχεις εσύ αλλά σε πολλά χωριά τόσο της Θεσσαλίας όσο και της Μακεδονίας υπάρχουν αρκετές δουλειές.
Τα τελευταία δέκα χρόνια έχουμε συνεχή ροή μεταναστών στα χωριά, όπως και στο δικό μου. Συνεχώς έρχονται και νέοι Αλβανοί (λίγοι πλέον) και πολλοί νέοι Βούλγαροι. Όλοι αυτοί έρχονται γιατί προφανώς βρίσκουν δουλειές τόσο σε χωράφια όσο και σε διάφορα εργοστάσια που υπάρχουν εδώ. Οι Αλβανοί μάλιστα του χωριού έχουνε συνασπιστεί κιόλας και αρνούνται να δουλέψουν για βασικό μισθό πλέον στα χωράφια και ζητάνε παραπάνω μεροκάματα τα οποία και παίρνουν.

Και μιλάμε τώρα για χωριό που η Χρυσή Αυγή βγάζει ποσοστό 30%, για να μην νομίσεις ότι είμαστε τίποτα αντιρατσιστές που προσλαμβάνουμε ξένους. Τέτοια ζήτηση υπάρχει. Και εμείς έχουμε 5εκ στην Αθήνα που ψάχνουν να βρουν το 500αρι το μήνα...

spot the irony?

...


No irony. Δεν καλώ εγώ σε νομοθέτημα την κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Η απίστευτη αγγελία για ενοικίαση διαμερίσματος με Airbnb

Με την προϋπόθεση να καθαρίζει το διπλανό σπίτι για τους τουρίστες της AirBnb και να τους αλλάζει σεντόνια και πετσέτες, μπορεί να ενοικιάσει κάποιος ένα δυάρι στα Παχιανά, στην τιμή των 400 ευρώ!

Φυσικά επί πληρωμή, όπως διευκρινίζεται στην σχετική αγγελία που προέρχεται από σελίδα κρητικών αγγελιών. Όσο και για τα παιδιά και τα κατοικίδια; Εννοείται ότι απαγορεύονται. Μην λέμε και τα αυτονόητα.
Ο κόσμος έχει τρελαθεί!:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορεί να βολεύει, με τόση ανεργία το βρεις και σπίτι και δουλειά μαζί είναι ευκαιρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Μπορεί να βολεύει, με τόση ανεργία το βρεις και σπίτι και δουλειά μαζί είναι ευκαιρία!

Κι αν πας ταξίδι τί θα γίνει δηλαδή; Πώς θα σε αναγκάσει να κάνεις αυτή τη δουλειά; Κι αν αρρωστήσεις; Πώς τα σκέφτονται αυτά ήθελα να ήξερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι... πολυμηχανοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μηχανικοί ρε παιδί μου, βγάζουν μάτι από μακριά οι άνθρωποι... :playboy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σε πολλές πρωτεύουσες του κόσμου έχει θεσπιστεί ανώτατο όριο για την βραχεία μίσθωση των ιδιοκτησιών. Για παράδειγμα, στο Λονδίνο το όριο είναι 60 ημέρες τον χρόνο.

Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα γίνει κι εδώ, γιατί δεν νομίζω να συμφέρει τους ιδιοκτήτες να δηλώνουν ως βραχείας μίσθωσης τα σπίτια τους, αν μπορούν να τα διαθέτουν μόνο 2-3 μήνες.

Για να λέμε όμως τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη, ελλείψει τέτοιου νομοθετήματος δεν μου φαίνεται παράξενο που τα ενοίκια έχουν φτάσει στον Θεό. Κακά τα ψέματα, αν εγώ ήμουν ιδιοκτήτης μίας κατοικίας στον Χολαργό, θα την έδινα σε Airbnb και όχι προς ενοικίαση (και θα πήγαινα και στις Μπαχάμες :hehe:).
Βασικά, υπάρχει νόμος που να καθορίζει το πλαίσιο λειτουργίας της οικονομία διαμοιρασμού, από το 2016. Ωστόσο, σαν πολλούς νόμους στην Ελλάδα είναι ανενεργός. Τα βασικά σημεία του συγκεκριμένου νόμου είναι πως:

  • επιτρέπεται η εκμετάλλευση 2 ακινήτων ανά ΑΦΜ

  • η διάρκεια είναι 90 ημέρες το χρόνο γενικά/ 60 ημέρες το χρόνο για νησιά με μόνιμους κατοίκους κάτω των 10.000, με δυνατότητα αύξησης αυτού του χρονικού ορίου εάν μπορεί να αποδειχθεί ότι τα έσοδα από αυτή την εκμετάλλευση δεν ξεπερνούν τα 12.000 ευρώ ετησίως.

  • υποχρεωτική δήλωση των ακινήτων σε αντίστοιχο μητρώο στην ΑΑΔΕ


Τώρα υποτίθεται ότι θα συζητηθεί εκ νέου το φαινόμενο σε μία επιτροπή, αλλά και αυτό για αυτογκόλ θα πάει. Ο συγκεκριμένος νόμος (τουλάχιστον από όσο διάβασα και θυμάμαι :P ) δεν μεταφέρει στην πλατφόρμα μερίδιο ευθύνης στον έλεγχο του καταλύματος. Δηλαδή, αν παραβαίνοντας τον νόμο το συγκεκριμένο κατάλυμα ενοικιαστεί 180 μέρες τον χρόνο, η πλατφόρμα δεν έχει την υποχρέωση να ενημερώσει τις αρχές ή να το κρατήσει εκτός καταλόγου.

Επίσης, ανοίγουν και θέματα σχετικά με την επαγγελματική αξιοποίησή του, δηλαδή κατά πόσο θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ, το καθεστώς φορολόγησης κτλ, η ενδεχόμενη εξασφάλιση ποιότητας και αξιολόγηση κτλ.
Και στην Θεσσαλονίκη τα ίδια γίνονται, τα νοίκια στο Θεό και πλέον έχει γίνει της μόδας να νοικιάζονται δυάρια ή τριάρια με το δωμάτιο, του στυλ 170 ευρώ για την χρήση του ενός δωματίου με κοινόχρηστη σαλοκουζίνα και μπάνιο, και φυσικά μιλάμε για ημιυπόγεια σπίτια δεκαετίας '70 στην καλύτερη. [Γενικά δεν είμαι κατά αυτής της λογικής που στο εξωτερικό εφαρμόζεται ευρύτατα, αλλά δώσε και αντίστοιχες παροχές!]

Δεν ξέρω αν η προσφορά είναι ανάλογη της ζήτησης και όλους τους έχει πιάσει μια μανία να δώσουν μια τρύπα για εξωφρενικά ποσά για 2-3 μήνες ακόμα και σε άκυρες περιοχές...όμως το θεωρώ α) παρακινδυνευμένο αφού μιλάμε για φουλ ανταγωνισμό και πάντα κάποιος θα βγει μπροστά και β) απάνθρωπο για τον συνάνθρωπό σου που προσπαθεί κάπου να στεριώσει να φτιάξει την ζωή του και ή του ζητάς 1,5 μισθό για να τον κρατήσεις μέσα στο σπίτι ή τον πετάς έξω στην ψύχρα για να βάλεις 5 φορές τουρίστες και να τους μαδήσεις. Το παιδί σου μπορούσε να είναι σ' αυτή την θέση ξέρω γω, αλληλεγγύη μηδέν; Δεν νομίζω όλοι αυτοί που κάνουν τις εξώσεις να έχουν ΤΗΝ οικονομική ανάγκη για να προχωρήσουν σ αυτή την αλλαγή, ίσως είχαν και νοικάρηδες χρόνια οπότε είχαν μια σταθερή πηγή εισοδήματος κάθε μήνα και μια σχέση εμπιστοσύνης.

Δεν θα το έκανα πάντως, για ιδεολογικούς λόγους. Να τσιμπούσα λίγο το ενοίκιο αν κάποια στιγμή ζοριζόμουν μπορεί, αλλά αυτό το πράγμα όχι.
Νομίζω το βλέπεις μόνο από την πλευρά του ενοικιαστή. Για πολλούς ιδιοκτήτες, ειδικά ηλικιωμένους, ένα ακίνητο προς εκμετάλλευση είναι μία πολύ σημαντική πηγή εσόδων, ειδικά αν αναλογιστούμε το μέσο επίπεδο συντάξεων, που ουδεμία σχέση έχει με τα νούμερα που χωρίς πηγές παραθέτει χρόνια τώρα ο Akikos :P. Τους δίνεται η ευκαιρία να τσιμπήσουν τις τιμές, προφανώς θα το κάνουν. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι, οι πλατφόρμες έχουν δημιουργήσει πρόβλημα για τους μόνιμους κατοίκους επειδή έχουν αυξηθεί τα ενοίκια (κάτι που μαρτυρά και η διεθνής εμπειρία) αλλά δεν θεωρώ ότι οι κάτοχοι είναι at fault - το κράτος δεν έχει χειριστεί σωστά την κατάσταση.

Μια στιγμή, μια στιγμή γιατί βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος.

Οι ιδιοκτήτες σπιτιών δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Θα κάνουν ότι τους συμφέρει. Το Airbnb είναι μια καλή μπίσνα καθώς σου επιτρέπει να κάνεις τον ξενοδόχο χωρίς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος. Είναι αθέμιτος ανταγωνισμός με τους ξενοδόχους που όχι μόνο πρέπει να πληρώνουν ΕΦΚΑ αλλά και να τρέχουν για πιοστοποιητικά ποιότητας κ.λπ.

Δεν φταίει αυτό για το ύψος των ενοικίων ούτε η λύση είναι να αυξηθεί η φορολογία για τους Airbnbήτες. Αντίθετα η φορολογία πρέπει να μειωθεί εξίσου στα ξενοδοχεία όπως και σε όλες τις επιχειρήσεις ακολούθοντας τις αρχές της φιλελεύθερης οικονομίας. Χωνέψτε το. Τα ενοίκια είναι τα ψηλά γιατί η ελληνική αγορά μπορεί να τα καλύψει. Όταν υπάρχουν τόσοι συνταξιούχοι που παίρνουν >1200 ευρώ και παίρνουν κάθε χρόνο δωράκια τύπου μερίσματος είναι αναμενόμενο ένα σπίτι σε καλό σημείο να κάνει 400 και 500 ευρώ.
Πόσοι είναι αυτοί οι συνταξιούχοι; Θέλω πηγή. Έχω βαρεθεί τόσα χρόνια να διαβάζω σε αυτό το forum για τους πολλούς συνταξιούχους που παίρνουν πάνω από 1200 ευρώ. Τα ενοίκια είναι υψηλά επειδή οι τουρίστες μπορούν να καλύψουν τα μισθώματα του airbnb και οι ιδιοκτήτες το χρησιμοποιούν σαν leverage διαπραγματευτικά. Αυτό δε σημαίνει ότι η ελληνική αγορά αντέχει αυτά τα ενοίκια.

Ως συνήθως, κοιτάς μόνο την πλευρά των επιχειρήσεων. Πώς η μείωση της φορολογίας στα ξενοδοχεία θα μετριάσει άμεσα τις ανατιμήσεις των ενοικίων κατοικιών; Πώς θα δώσει λύση αυτό στο στεγαστικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν στο κέντρο της Αθήνας οι ένοικοι; Δε θα δώσει, παρά μόνο μακροπρόθεσμα και από σπόντα. Στο μεταξύ, ενοικιαστές υποστηρίζουν, ότι έχει παρατηρηθεί ένα κύμα εξώσεων.
Στις περισσότερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες έχει παρατηρηθεί το ίδιο φαινόμενο και μάλιστα στο Παρίσι υπάρχει η σκέψη να κατατεθεί πρόταση που να απαγορεύει τις ενοικιάσεις αυτές στο κέντρο της πόλης.
Παρόμοια προβλήματα υπάρχουν στην Ιαπωνία, στη Νέα Υόρκη και φυσικά στην Βαρκελώνη.
Δεν είναι ελληνική καινοτομία, ούτε είναι παράλογο να προσπαθεί το κράτος να προστατέψει τους ενοικιαστές, ίσα ίσα θα έπρεπε να είναι το αυτονόητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Πόσοι είναι αυτοί οι συνταξιούχοι; Θέλω πηγή. Έχω βαρεθεί τόσα χρόνια να διαβάζω σε αυτό το forum για τους πολλούς συνταξιούχους που παίρνουν πάνω από 1200 ευρώ. Τα ενοίκια είναι υψηλά επειδή οι τουρίστες μπορούν να καλύψουν τα μισθώματα του airbnb και οι ιδιοκτήτες το χρησιμοποιούν σαν leverage διαπραγματευτικά. Αυτό δε σημαίνει ότι η ελληνική αγορά αντέχει αυτά τα ενοίκια.

Ως συνήθως, κοιτάς μόνο την πλευρά των επιχειρήσεων. Πώς η μείωση της φορολογίας στα ξενοδοχεία θα μετριάσει άμεσα τις ανατιμήσεις των ενοικίων κατοικιών; Πώς θα δώσει λύση αυτό στο στεγαστικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν στο κέντρο της Αθήνας οι ένοικοι; Δε θα δώσει, παρά μόνο μακροπρόθεσμα και από σπόντα. Στο μεταξύ, ενοικιαστές υποστηρίζουν, ότι έχει παρατηρηθεί ένα κύμα εξώσεων.
Στις περισσότερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες έχει παρατηρηθεί το ίδιο φαινόμενο και μάλιστα στο Παρίσι υπάρχει η σκέψη να κατατεθεί πρόταση που να απαγορεύει τις ενοικιάσεις αυτές στο κέντρο της πόλης.
Παρόμοια προβλήματα υπάρχουν στην Ιαπωνία, στη Νέα Υόρκη και φυσικά στην Βαρκελώνη.
Δεν είναι ελληνική καινοτομία, ούτε είναι παράλογο να προσπαθεί το κράτος να προστατέψει τους ενοικιαστές, ίσα ίσα θα έπρεπε να είναι το αυτονόητο.





https://www.protagon.gr/epikairotita/asfalistiko-systima_test-44341084670

Όποιος δούλεψε και δεν ήταν αγρότης παίρνει. Ο μέσος όρος πέφτει από τον ΟΓΑ αλλά οι αγρότες πλείροναν ελάχιστες εισφορές σε σχέση με τους υπόλοιπους και δουλεύουν αφού πάρουν και σύνταξη.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δίνουμε πηγές ακόμα και για τα αυτονόητα. Συγγενείς ή άτομα από φιλικό περίγυρο συνταξιούχους δεν έχετε να ξέρετε πόσα παίρνουν; Εγώ ξέρω κάποιος δασκάλους, ιατρούς, ένα πρώην νομικρό σύμβουλο της ΔΕΗ (όλοι του δημοσίου) και όλοι παίρνουν πάνω από 1200 και 2 από αυτούς ακουμπάνε τα 2000.

Επαναλβάνω η λύση δεν είναι να απαγορεύσεις να ενοικιάζεις μέσω airbnb (αριστερή νοοτροποία που αποδεδειγμένα δεν δουλεύει) αλλά να τους αναγκάζεις να κάνουν έναρξη επαγγέλματος, να έχουν ασφαλίσει το ακίνητό τους για φυσικές καταατροφές και να έχουν διαθέτουν ISO ποιότητας. Το πρόβλημα σε όλη αυτή την ιστορία δεν είναι ο πολίτης που δεν μπορεί να νοικιάσει σπίτι αλλά ο ξενοδόχος που κοντράρεται μαζί με άτομα που δεν έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις με αυτόν (ο αθέμιτος ανταγωνισμός βλάπτει τον φιλελευθερισμό).

Κι αν πας ταξίδι τί θα γίνει δηλαδή; Πώς θα σε αναγκάσει να κάνεις αυτή τη δουλειά; Κι αν αρρωστήσεις; Πώς τα σκέφτονται αυτά ήθελα να ήξερα...
Δεν σε αναγκάζει κανένας. Όποιος δεν θέλει ψάχνει άλλο σπίτι ή αν δεν βρίσκει κάνει το παρακάτω.

Μισθώνει το σπίτι και μετά από ένα μήνα λεει ότι μετάνιωσε ότι θέλει να συντηρεί το airbnb :hehe: και να βρει άλλη λύση. 3 χρόνια δεν μπορεί να τον διώξει ο ιδιοκτήτης από το σπίτι του.

Εφόσον θέλει να το αναλάβει (για τα επιπλέον λεφτά) αν πάθει κάτι βρίσκει αντικαταστάτη στο πόστο του και να τον πληρώσει με μέρος με των λεφτών που παίρνει από τον ενοικιαστή.

Για τα σκυλιά γατιά παιδιά που δεν θέλει στο σπίτι του αν είναι επιπλωμένο το σπίτι δεν μπορεί να κάνει τίποτα νομικά αν και ηθικά έχει δίκαιο. Ο νόμος προαστατεύει μόνο τον ενοικιαστή και καθόλου τον ιδιοκτήτη. Αν ο άλλος έχει ένα σκύλο και μασουλήσει όλα τα επίπλα ή είναι καπνιστής που καπνίζει με στο σπίτι είναι ένα κόστος φθοράς που ηθικά πρέπει να το πληρώσει ο ενοικιαστής αλλά δεν θα το κάνει γιατί ο ίδιος θα το θεωρήσει φυσική φθορά και ακόμα και το δικαστήριο θα το δεχθεί.

Από την άλλη δεν μπορείς να απαγορεύσεις στον ιδιοκτήτη σε ποιο θα νοικιάσει το σπίτι του. Ο δεύτερος έχει την επιλογή να εκμεταλευτεί το νόμο λέγοντας ψέματα μέχρι να υπογράψει το συμβόλαιο που υποχρεωτικά δεν τα αναφέρει αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Δικαστική απόφαση-βόμβα φέρνει τα “πάνω – κάτω” για τα Airbnb
https://www.bankwars.gr/dikastiki-apofasi-fernei-ta-pano-kat/

Έλεος αντί να προστατεύσει το δικαστήριο την ιδιοκτήτρια από το λαϊκό δικαστήριο των υπόλοιπων ενοίκων την καταστρέφει. Από που κι ως που θεωρείται επαγγελματικός χώρος η βραχυπρόθεσμη ενοικίαση...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δικαστική απόφαση-βόμβα φέρνει τα “πάνω – κάτω” για τα Airbnb
https://www.bankwars.gr/dikastiki-apofasi-fernei-ta-pano-kat/

Έλεος αντί να προστατεύσει το δικαστήριο την ιδιοκτήτρια από το λαϊκό δικαστήριο των υπόλοιπων ενοίκων την καταστρέφει. Από που κι ως που θεωρείται επαγγελματικός χώρος η βραχυπρόθεσμη ενοικίαση...

Απ' ότι φαίνεται στην Ελλάδα έχει μεγαλύτερη νομική ισχύ ένας κανονισμός πολυκατοικίας από το Συνταγματικό δικαίωμα των Ελλήνων πολιτών στην ιδιοκτησία τους και στην ελεύθερη διάθεση και χρήση της...
Να 'ναι καλά τα νομικά "loopholes" στην Ψωροκώσταινα!;)

Υ.Γ. Τους Airbnbήδες τους ξέσκισαν στους φόρους ή όχι ακόμα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top