Πόσο εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ένας τρόπος διασκέδασης ανούσιος ή "χαζός";

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γινεται καποιος να μην προλαβαινει να δει τιποτα στην τηλεοραση?
μην κοροιδευομαστε...δηλαδη ντοκιμαντερ ή τηλεπαιχνιδια δεν εχτε δει ποτε?
εγω λεω ψευτοκουλτουριαρηδες αυτους που λενε πως δεν τους αρεσει καθολου και τιποτα στην τηλεοραση και δεν βλεπουν καθολου...αυτους ,ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
γινεται καποιος να μην προλαβαινει να δει τιποτα στην τηλεοραση?
μην κοροιδευομαστε...δηλαδη ντοκιμαντερ ή τηλεπαιχνιδια δεν εχτε δει ποτε?
εγω λεω ψευτοκουλτουριαρηδες αυτους που λενε πως δεν τους αρεσει καθολου και τιποτα στην τηλεοραση και δεν βλεπουν καθολου...αυτους ,ναι...
από την πρόταση :
1.είναι δεδομένο ότι θέλει να δει ,χρόνο παίζεται αν θα βρει
2.Να κοροϊδευεις ότι έχει αντίφαση και μόνο

π.χ. ο Παπαδόπουλος που ζει από αυτήν και περνάει τόσες ώρες γυρισμάτων και μετά την αποδοκιμάζει στο σύνολο της
π.χ. τους ίμο γιατί τους έχει φάει η μελαγχολία , ενώ ο τρόπος ζωής τους κατά τα άλλα είναι υλιστικός μέχρι τα μπούνια
π.χ.τους φορουμίτες που έχουνε 1000+ ποστ σε ένα φόρουμ και και λένε κάψιμο τα παιχνίδια στο pc

ότι δεν έχει αντίφαση μην το αποδοκιμάζεις -αρκεί να εκφράζεται χωρίς να θίγει πρόσωπα - καταστάσεις , απλά μην το υιοθετείς αν δεν σου κάνει:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Βασικά, συμφωνώ σε αρκετά σημεία με τα posts του DrStrangelove.

Άγγελε, αγορίνα, είμαι ένα από τα άτομα που συνειδητά έχουν επιλέξει το να μην έχουν τηλεόραση στο σπίτι τους και δεν παρακολουθώ tv ούτε όταν πηγαίνω στο πατρικό μου. Μια απορία θέλω να μου λύσεις, θεωρείς "ψευτοκουλτουριάρηδες" (τι ηλίθια λέξη...) όσους δεν παρακολουθούν tv συνειδητά ή όσους το κάνουν απλά και μόνο επειδή κάποιος έτυχε να τους πει ότι "το να βλέπεις tv είναι π.χ. αποβλάκωση και χάσιμο χρόνου" και το πήραν πολύ σοβαρά;

Με απασχολεί το ότι πολλές φορές φθάνουμε στο σημείο να αντιμετωπίζουμε σχεδόν "ρατσιστικά" άλλους ανθρώπους (όχι με την έννοια του ρατσισμού όπως του δώθηκε ανά τους αιώνες, αλλά με αυτήν της πλήρους αρνητικότητας απέναντι τους) , λόγω του τρόπου διασκέδασής τους, χωρίς όμως να έχουν καμία επίγνωση αυτού του τρόπου διασκέδασης. Π.χ. κολλημένοι σκυλάδες να αποκαλούν ξενέρωτους και να αποφεύγουν να συναναστραφούν τους όσους ακούν κλασσική μουσική, χωρίς να έχουν ασχοληθεί οι ίδιοι με κλασσική μουσική. Είμαι κάθετα αντίθετος σε αυτή την στάση τους, την οποία όμως ακολουθούσα κι εγώ παλιά.

Επιστροφή στο θέμα της τηλεόρασης.

Δεν έχω τηλεόραση από συνειδητή επιλογή. Δεν μου αρέσει η τηλεόραση, για να ψυχαγωγηθώ όταν είμαι μόνος προτιμώ να μπω στο ίντερνετ για να γράψω στο στέκι ή να ενημερωθώ για την επικαιρότητα και το ποδόσφαιρο, τη μουσική που ακούω, τα κινηματογραφικά νέα ή τα νέα που αφορούν κάποια άλλη μορφή τέχνης ή επιστήμης που με ενδιαφέρει, είτε να παίξω κάποιο video game, είτε να διαβάσω. Επίσης, πολλές φορές αποδοκιμάζω το να έχει κάποιος σαν μοναδική διασκέδασή του την tv και σε αυτό το φαινόμενο είχα αναφερθεί σε αυτό το θέμα, που είχε ανοίξει η Kalypso παλιότερα. Στο ποστ μου αυτό, αποδοκιμάζω το να αναγάγει κάποιο άτομο την πολύωρη παρακολούθηση τηλεόρασης σε κύριο τρόπο ψυχαγωγίας καθώς είχα ταυτίσει την πολύωρη παρακολούθηση τηλεόρασης με ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής που δε μου άρεσε. Έχω αρχίσει να ξανασκέφτομαι κάπως τον τρόπο που τους αντιμετώπιζα παλιότερα.

Όμως, δεν πρόκειται ποτέ να αντιμετωπίσω αρνητικά αυτό το άτομο πριν το γνωρίσω, επειδή απλά και μόνο παρακολουθεί τηλεόραση. Θα το γνωρίσω, αν μου προσελκύσει το ενδιαφέρον με βάση τα γνωρίσματα του χαρακτήρα του θα κάνω παρέα μαζί του, και εννοείται πως θα του πω τις απόψεις μου σχετικά με το θέμα "τηλεόραση", δείχνοντας όμως αρνητικότητα προς την τηλεόραση και όχι προς αυτόν. Το ότι έχω εγώ προσωπικά ένα θεμα με την τηλεόραση, δεν σημαίνει ότι έχω θέμα με όσους παρακολουθούν τηλεόραση.

Όσους, πάλι, τηλεπαρουσιαστές κτλ. θεωρώ υπεύθυνους για τους λόγους που δεν γουστάρω να βλέπω τηλεόραση, δε θα ήθελα να τους γνωρίσω ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε, αγορίνα, είμαι ένα από τα άτομα που συνειδητά έχουν επιλέξει το να μην έχουν τηλεόραση στο σπίτι τους και δεν παρακολουθώ tv ούτε όταν πηγαίνω στο πατρικό μου

γιατι το κανεις αυτο?δεν υπαρχει κανενα προγραμμα στην τηλεοραση που να σου αρεσει?

τιποτα?εξαιρετικα παραξενο μου φαινεται...
και για ποσα χρονια εχεις απορριψει τελειως την τηλεοραση?.


π.χ. ο Παπαδόπουλος που ζει από αυτήν και περνάει τόσες ώρες γυρισμάτων και μετά την αποδοκιμάζει στο σύνολο της
π.χ. τους ίμο γιατί τους έχει φάει η μελαγχολία , ενώ ο τρόπος ζωής τους κατά τα άλλα είναι υλιστικός μέχρι τα μπούνια
π.χ.τους φορουμίτες που έχουνε 1000+ ποστ σε ένα φόρουμ και και λένε κάψιμο τα παιχνίδια στο pc

+11111111111111111111:clapup:

μου αρεσουν και εμενα αυτοι που λενε την τηλεοραση χαζοκουτι και την ιδια στιγμη λιωνουν τα εγκεφαλικα τους κυτταρα στο internet και τα online video games...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
γιατι το κανεις αυτο?δεν υπαρχει κανενα προγραμμα στην τηλεοραση που να σου αρεσει?

τιποτα?εξαιρετικα παραξενο μου φαινεται....

Γιατί αν βλέπεις κάτι στην τηλεόραση και ντοκιμαντέρ** να είναι, ποτέ δε θα σου δώσει μία εικόνα επαρκή, που να ανταποκρίνεται στη νόησή σου. Εκλαΐκευση του κερατά, με τη χειρότερη των εννοιών.

Δεν προσαρμόζεται η τηλεόραση στο ωράριό σου αλλά εσύ προσαρμόζεσαι στο δικό της ωράριο. Αρνούμαι να συμβιβαστώ έστω και στο ελάχιστο.

Κάθε τρεις και λίγο εξαναγκάζεσαι να βλέπεις ελεεινές διαφημίσεις προϊόντων, άλλων σειρών ή εκπομπών του καναλιού και ειδήσεις να κυλάνε χαρούμενες στο πάνω μέρος της οθόνης. Έτσι λίγο ή πολύ εκτίθεσαι στην trash τηλεκουλτούρα. Δεν ξεφεύγεις από καμιά πραγματικότητα. Αυτή είναι η πραγματικότητα από την οποία πάση θυσία πρέπει να ξεφύγεις.

**(αλήθεια, έχετε παρατηρήσει ότι η λέξη ντοκιμαντέρ εμφανίζεται κατα αποκλειστικότητα σε συζητήσεις για τη χρησιμότητα της τηλεόρασης, όπως η λέξη βατός πάει μονάχα με τα θέματα των πανελληνίων; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μα στην τηλεόραση βρίσκεσαι στην κατάσταση του παθητικού θεατή. Στο διαδύκτιο γενικότερα και στα online games (χωρίς να χάνεις το μέτρο) μπορείς να αλληλεπιδράς με άλλους. Στα φόρα συζητάς, ανταλλάσεις απόψεις. Οι πηγές ενημέρωσης που προσφέρει το διαδύκτιο είναι πολύ περισσότερες από τις αντίστοιχες των παραδοσιακών ΜΜΕ και πολλές από αυτές είναι πολύ αξιόπιστες, το μόνο που χρειάζεται είναι ορθή κρίση. Αυτή είναι η δική μου άποψη στην σύγκριση της τηλεόρασης με το διαδύκτιο.

Επίσης, η τηλεόραση υστερεί αρκετά στο θέμα της ποιοτικής προσέγγισης, κάτι που ενοχλεί αρκετούς.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος:
γιατι το κανεις αυτο?δεν υπαρχει κανενα προγραμμα στην τηλεοραση που να σου αρεσει? και για ποσα χρονια εχεις απορριψει τελειως την τηλεοραση?.
Ποδόσφαιρο, αθλητισμό γενικότερα παρακολουθώ σε φίλους ή έξω. Τις ταινίες που μου αρέσουν προτιμώ να τις παρακολουθήσω στον κινηματογράφο, όταν κυκλοφορήσουν, ή να τις νοικιάσω από video club. Για την επικαιρότητα, σε όλες τις προεκτάσεις της, ενημερώνομαι από διαδύκτιο, όπως και για τις εξελίξεις σε θέματα που με ενδιαφέρουν. Δεν υπάρχει κάτι άλλο που να με ενδιαφέρει στην τηλεόραση. Από την τηλεόραση απέχω 2,5 χρόνια περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
γινεται καποιος να μην προλαβαινει να δει τιποτα στην τηλεοραση?
μην κοροιδευομαστε...δηλαδη ντοκιμαντερ ή τηλεπαιχνιδια δεν εχτε δει ποτε?
εγω λεω ψευτοκουλτουριαρηδες αυτους που λενε πως δεν τους αρεσει καθολου και τιποτα στην τηλεοραση και δεν βλεπουν καθολου...αυτους ,ναι...

Το θέμα δεν είναι αν προλαβαίνει, είναι γιατί πρέπει σώνει και καλά να προσπαθήσει;
Αν κάποιος έχει γεμάτη (κυριολεκτικά και μεταφορικά) τη μέρα του από άλλα πράγματα, για ποιό λόγο να μπει καν στη διαδικασία να ψάξει αν η τηλεόραση έχει κάτι ποιοτικό;
Ναι, σίγουρα η τηλεόραση έχει και ποιοτικά προγράμματα μέσα στα σκουπίδια, αλλά γιατί να γίνω ρακοσυλλέκτης;
Και άλλωστε, τι ακριβώς μπορεί να δει κανείς στην τηλεόραση που δεν μπορεί να το δει στο internet; (και μάλιστα με τους δικούς του ρυθμούς στο δεύτερο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Η απάντηση της φιλολόγου μου ήταν αναμενόμενη και ειλικρινής.

Με τόση δουλειά που είχε όλη μέρα, με απίστευτες υποχρεώσεις , οικογένεια και προβλήματα, το βράδυ ήθελε να χαλαρώσει βλέποντας κάτι που δεν της προσφέρει τίποτα παραπάνω από πολλά χρώματα στην tv, γελοίες ατάκες και ανούσιους προβληματισμούς.

Δεν είναι όλοι ειλικρινείς σʼ αυτό το θέμα. Πολλοί κατακρίνουν την t.v, εκφράζουν δυσαρέσκεια για τα "σκουπίδια της", θεωρούν πως προσπαθεί να επηρεάσει το κοινό για πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα…. ωστόσο την παρακολουθούν. Έχω ακούσει άτομα να δικαιολογούν με τόσες πολλές λεπτομέρειες την δυσαρέσκειά τους, που μονάχα ένας τακτικός τηλεθεατής θα μπορούσε να το κάνει.

[FONT=&quot]Θυμάμαι παλαιότερα ακόμα και έρευνες (δεν μπορώ να τις βρω τώρα…) που έδειχαν ότι υπήρχαν προγράμματα τα οποία ενώ είχαν υψηλή ακροαματικότητα (reality κλπ), οι συμμετέχοντας εξέφραζαν με τις απαντήσεις τους χαμηλή προτίμηση για αυτά. Το αντίθετο όμως συνέβαινε με τα ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ: συγκέντρωναν υψηλή (κατά δήλωση) προτίμηση, αλλά χαμηλά ποσοστά ακροαμ[/FONT]ατικότητας. Νομίζω λοιπόν (απαντώντας εν μέρει και στο ερώτημα που βάζεις παρακάτω) ότι πολύς κόσμος επικρίνει τα μέσα για να τηρήσει μια "politically correct" στάση , αλλά καταφεύγει συχνά σε αυτά για να "χαλαρώσει", να "ξεχαστεί", να "δραπετεύσει" απʼ τις δυσκολίες της καθημερινότητας και τα προβλήματά του.
[FONT=&quot]
[/FONT]
Είναι άραγε τόσο κατακριτέο να βλέπει κανείς ψυχαγωγικές εκπομπές pasatempo; Σημαίνει ότι δεν είναι ευφυής ή ότι βρίσκει περιστασιακά μια διέξοδο, μια στιγμή που δεν σκέφτεται τα προβλήματά του;

Εάν 1000 άνθρωποι παρακολουθούν καποια στιγμή μια εκπομπή της Ανίτας Πάνια, δε σημαίνει πως είναι και οι 1000 "ηλίθιοι". Εκ πρώτης όψεως νομίζω πως εξαρτάται απ' το πόσο τακτικά παρακολουθούν και πώς νοηματοδοτούν και αντιλαμβάνονται αυτό που βλέπουν.


Ασκούν τόσο μεγάλη επιρροή οι εκπομπές κίτρινου τύπου και συζήτησης ανούσιων προβληματισμών (βλ. εκπομπές που παίρνουν τηλέφωνο και λένε το μακρύ και το κοντό και περιμένουν συμβουλή από φωτομοντέλα και αποτυχημένες συγγραφείς) ώστε να πρέπει να διακοπούν για να αυξηθεί η ενασχόληση με τις τέχνες και τη λογοτεχνία;
Εάν διακοπούν αυτή τη στιγμή αυτές οι εκπομπές, θα αυξηθεί η ενασχόληση του κόσμου με τις τέχνες και τη λογοτεχνία ή θα αναζητήσει αλλού "σκουπίδια";; Σε σημαντικό βαθμό το περιεχόμενο της τηλεόρασης αντανακλά το επίπεδο και της κοινωνίας. Δεν εξαντλώ πάντως το σκεπτικό μου μ' αυτή την απάντηση, μιας και το θέμα εδώ είναι μεγάλο...

Υπάρχει κάποιο νοητό όριο μεταξύ αποβλάκωσης και απλής χαλάρωσης παρακολουθώντας αυτές τις εκπομπές κανείς;
Αυτό μάλλον εναπόκειται στην κρίση του καθένας για τον εαυτό του. Φαντάζομαι πάντως πως ο "αποβλακωμένος" δύσκολα καταλαβαίνει από όρια διότι είναι...αποβλακωμένος. :P


Το επιχείρημα του συστήματος είναι ότι αφού επιβιώνουν τόσα χρόνια, θα πει ότι είναι η καλύτερη δυνατή αισθητική. Επιχείρημα που το χρησιμοποιούν πάντα κάποιοι φίλοι μου για τα πάντα, για περιοδικά, για σήριαλ, για πολιτικές. Η λογική του πλήθους κι όλοι εμείς οι άλλοι, είμαστε αντιδραστικοί, γκρινιάρηδες, μίζεροι, προβληματικοί ή ακόμα και αναρχικοί.
Λοιπόν, ένα άλλο επιχειρήμα:
Τα ΜΜΕ διευθύνονται από επιχειρήσεις, άρα το περιεχόμενό τους (κυρίως αυτό της τηλεόρασης που είναι και το δημοφιλέστερο μέσο) πρέπει να υπακούει στο νόμο της προσφοράς και της ζήτησης, προσελκύοντας διαφημίσεις. Αυτό συνεπάγεται την αναζήτηση του πλατύτερου δυνατού από πλευράς κοινωνικής σύνθεσης κοινού. Γι' αυτό και το περιεχόμενο των ΜΜΕ πρέπει να είναι εντυπωσιακό, εύληπτο και πρωτότυπα λανσαρισμένο, ώστε να είναι άμεσα αναλώσιμο από όλους. Πρέπει να είναι και εφήμερο για να διατηρούνται οι καταναλωτές σε κατάσταση ετοιμότητας και εξάρτησης, κι έτσι να εξασφαλίζεται η συνεχής ροή κατανάλωσής του.
Δε συμφωνώ με τα περί "καλύτερης δυνατής αισθητικής" ... Απλώς αναρωτιέμαι ποιοι είναι αυτοί οι παράγοντες που ευθύνονται περισσότερο για τη διαμόρφωση μιας τέτοιας αισθητικής και κυρίως πόσο συμβάλλουν τα μέσα σε αυτή τη διαμόρφωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η τηλεοραση εχει κατι μοναδικο για τωρα..την αμεση ζωντανη επικοιωνια πος τον τηλεθεατη...δηλαδη....αν στειλει καποιος ενα καινουριο μηνυμα στο e-steki δεν θα το δω να πεταγετε στην οθονη μου,,...Θα πρεπει να ξαναφορτωσω τη σελιδα..το ιδιο με τις σελιδες- εφημεριδες,που τη στιγμη που εισαι μεσα δεν μπορω να σου στειλουν ενα εκτακτο δελτιο μπροστα σσου ,με βιντεο,εικονα κλπ...ειναι θεμα χωρητικοτητας...μονο στο chat με απλο κειμενο υπαρχει η δυνατοτητα πληρους αμφιδρομης επικοινωνιας....Με την τηλεοραση συνδεεσαι με τον κσμο...ξερεις πως τη στιγμη που βλεπεις κατι μπορει να γινει εκτακτο δελτιο και να δεις τον πολεμο ή κατι άλλο που γινεται εκεινη τη στιγμη στην άλλη ακρη του κοσμου...Η τηλεοραση ειναι ζωντανη....Μονο με τις οπτικες ινες, που ήδη μπαινουν θα μπορουμε να εχουμε πληρη αμφιδρομη επικοινωνια με όλα τα μεσα...τηλεοραση,ραδιοφωνο,σελιδες,κλπ....


Μεχρι τωρα οι σελιδες του Internet ειναι ενα νεκρο προαποθηκευμενο περιεχομενο..
Ειναι θεμα απλα χωρητικοτητας των γραμμων....με τις οπτικες ινες μονο θα εχουμε πληρη επικοινωνια με κειμενο,ήχο και εικονα απο και προς καθε μελος που βρισκεται στο δικτυο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
γινεται καποιος να μην προλαβαινει να δει τιποτα στην τηλεοραση?
μην κοροιδευομαστε...δηλαδη ντοκιμαντερ ή τηλεπαιχνιδια δεν εχτε δει ποτε?
εγω λεω ψευτοκουλτουριαρηδες αυτους που λενε πως δεν τους αρεσει καθολου και τιποτα στην τηλεοραση και δεν βλεπουν καθολου...αυτους ,ναι...

Ρε συ φυσικά και δεν προλαβαίνει κάποιος να δει κάτι στην τηλεόραση. Όσο για τα ντοκιμαντέρ και τα παιχνίδια ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ προγραμματισμό τις ώρες που προβάλλονται και προσωπικά θεωρώ pathetic όποιον προγραμματίζει να κάτσει σπίτι να δει κάποια εκπομπή όταν την ίδια στιγμή θα μπορούσε να κάνει κάτι άλλο.

Για το θέμα ψευτοκουλτούρα είσαι προκατειλλημένος. Εγώ ποτέ δεν έβλεπα πολύ τηλεόραση. Πριν 3 χρόνια έφυγα εκτός Ελλάδος κι επί 1 χρόνο δεν έβλεπα καθόλου τηλεόραση, οπότε ξεσυνήθισα. Έκτοτε δεν μπαίνω στην διαδικασία επειδή απλώς δεν μου λείπει. Αν θέλω ''παρέα'' δεν ανοίγω τηλεόραση, βάζω ράδιο. Εδώ κι 1 μήνα έχω ψιλοκολλήσει με το ''Κάτι ψήνεται'', αλλά φυσικά θα το δω ΜΟΝΟ αν είμαι σπίτι κι αν έχω όρεξη (υπάρχουν περιπτώσεις που είμαι σπίτι και προτιμώ να κάνω κάτι άλλο από το να δω την αγαπημένη μου ''χαλαρωτική'' ''ευχάριστη'' εκπομπή). Παρόλα αυτά, το ότι δεν βλέπω τηλεόραση δεν με κάνει ψευτοκουλτουριάρα, καθώς και το Cosmopolitan διαβάζω και πιο ανάλαφρα βιβλία και ρομαντικές κομεντί βλέπω. Αλλά υπάρχει η μικροαστική άποψη ότι η τηλεόραση είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να χαλαρώσει κάποιος ή να μαζευτεί όλη η οικογένεια μαζί, και γι'αυτό πολλοί νομίζουν πως κάποιος που ΠΛΗΤΤΕΙ να κάνει την κίνηση να ανοίξει το χαζοκούτι ουσιαστικά το παίζει έξυπνος. Jesus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
η τηλεοραση εχει κατι μοναδικο για τωρα..την αμεση ζωντανη επικοιωνια πος τον τηλεθεατη...δηλαδη....αν στειλει καποιος ενα καινουριο μηνυμα στο e-steki δεν θα το δω να πεταγετε στην οθονη μου,,...Θα πρεπει να ξαναφορτωσω τη σελιδα..το ιδιο με τις σελιδες- εφημεριδες,που τη στιγμη που εισαι μεσα δεν μπορω να σου στειλουν ενα εκτακτο δελτιο μπροστα σσου ,με βιντεο,εικονα κλπ...ειναι θεμα χωρητικοτητας...μονο στο chat με απλο κειμενο υπαρχει η δυνατοτητα πληρους αμφιδρομης επικοινωνιας....Με την τηλεοραση συνδεεσαι με τον κσμο...ξερεις πως τη στιγμη που βλεπεις κατι μπορει να γινει εκτακτο δελτιο και να δεις τον πολεμο ή κατι άλλο που γινεται εκεινη τη στιγμη στην άλλη ακρη του κοσμου...Η τηλεοραση ειναι ζωντανη....Μονο με τις οπτικες ινες, που ήδη μπαινουν θα μπορουμε να εχουμε πληρη αμφιδρομη επικοινωνια με όλα τα μεσα...τηλεοραση,ραδιοφωνο,σελιδες,κλπ....


Μεχρι τωρα οι σελιδες του Internet ειναι ενα νεκρο προαποθηκευμενο περιεχομενο..
Ειναι θεμα απλα χωρητικοτητας των γραμμων....με τις οπτικες ινες μονο θα εχουμε πληρη επικοινωνια με κειμενο,ήχο και εικονα απο και προς καθε μελος που βρισκεται στο δικτυο...

Υπάρχουν ιστοσελίδες από πρακτορεία ειδήσεων, κανάλια ειδήσεων και εφημερίδες που ανανεώνονται αυτόματα κάθε λίγο για να προλάβουν και την παραμικρή είδηση...Μη σου πω ότι και στα διάφορα δελτία ειδήσεων που παρακολουθείς στην τηλεόραση οι έκτακτες ειδήσεις μεταδίδονται αφού πρώτα τις μάθουν από το ίντερνετ...
Η ταχύτητα δεν έχει κάποια σχέση με αυτό που υποστηρίζεις...Επειδή θα αργήσει μερικά δευτερόλεπτα η σελίδα να ανανεωθεί τι σημαίνει αυτό;;; :confused:

Επίσης, διαφωνώ με το επιχείρημά σου αυτό και σε κάτι άλλο...
Μέσω του ίντερνετ μπορείς και έχεις μία ευρύτερη εικόνα για το τι γίνεται στο εξωτερικό (...αλλά και στο εσωτερικό...) εδώ που τα λέμε...Και μπορείς να ακούσεις και τις απόψεις όλων των πλευρών...Από τότε που ο ανεκδιήγητος κύριος Μαλέλης ανακάλυψε τα τηλεοπτικά παράθυρα τα δελτία ειδήσεων ασχολούνται με ελάχιστες ειδήσεις και έχουν μετατραπεί σε πολιτικές εκπομπές...Όχι όλα βέβαια μην τα ισοπεδώνω κι εγώ τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
η τηλεοραση εχει κατι μοναδικο για τωρα..την αμεση ζωντανη επικοιωνια πος τον τηλεθεατη...δηλαδη....αν στειλει καποιος ενα καινουριο μηνυμα στο e-steki δεν θα το δω να πεταγετε στην οθονη μου,,...Θα πρεπει να ξαναφορτωσω τη σελιδα..
Αν απαντήσεις από quick reply όχι :P
το ιδιο με τις σελιδες- εφημεριδες,που τη στιγμη που εισαι μεσα δεν μπορω να σου στειλουν ενα εκτακτο δελτιο μπροστα σσου ,με βιντεο,εικονα κλπ...ειναι θεμα χωρητικοτητας...
Είναι απλά θέμα αποφάσεων των ελληνικών μέσων. Τεχνικώς είναι εφικτό.
μονο στο chat με απλο κειμενο υπαρχει η δυνατοτητα πληρους αμφιδρομης επικοινωνιας....Με την τηλεοραση συνδεεσαι με τον κσμο...
Η τηλεόραση αμφίδρομο μέσο; Η τηλεόραση ειναι κοινώς παραδεκτό ότι είναι μονόδρομο μέσο.
ξερεις πως τη στιγμη που βλεπεις κατι μπορει να γινει εκτακτο δελτιο και να δεις τον πολεμο ή κατι άλλο που γινεται εκεινη τη στιγμη στην άλλη ακρη του κοσμου...
Μάλλον πρέπει να μάθεις να χρησιμοποιείς RSS feeds.
Μεχρι τωρα οι σελιδες του Internet ειναι ενα νεκρο προαποθηκευμενο περιεχομενο..
Αυτό που λες μπορεί να ίσχυε το 2000. Πλέον δεν στηρίζεται πουθενά. Το web τα τελευταία χρόνια είναι κατ'εξοχήν user generated και άμεσο. Και μη μου πεις τώρα ότι θα πάθεις κάτι αν περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα να φορτώσει το buffer του streaming video :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειμαι κατα του internet αλλα λεω οτι μεχρι να γινει ενα το μεσο τηλεπικοινωνιας,τηλεοραση ,και internet(η ψηφιακη τηλεοραση ερχεται..) η τηλεοραση εχει προνομια που το internet δεν εχει αντιστροφως...καθενα εχει το ρολο του ...σαν τη δεκαετια του 80 πχ που πολλοι νεαροι μπορει να λεγανε οτι ο κινηματογραφος ειναι ξεπερασμενος και τα παντα ειναι η τηλεοραση και οι βιντεοκασσετες...
καινουριο κοσκινακι μου και που να σε κρεμασω...:hmm:
δεν μπορειτε να θεωρειτε αχρηστο ενα μεσο που υπαρχει και εχει προσφερει πολλα στην ανθρωποτητα εδω και τοσες δεκαετιες,προς χαριν κατι καινουριου...
να ειμαστε ωριμοι και οχι προκατειλλημενοι...


Αν απαντήσεις από quick reply όχι

λεω τα μηνυματα των άλλων όχι τα δικα μου...;)
ρωτω,εσενα ,,τεχνικα γιατι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στα απλα forum?
αυτη ειναι άλλωστε και η γοητεια του chat,η απολυτα αμφιδρομη επικοινωνια...(γιατι λεμε καναλια,channels ?;) ορος τηλεορασης.. )


θα το ηθελα στα φορουμ και σε όλες τις σελιδες..γιατι δεν υπαρχει?
στη σχολη μαθαμε πως η απολυτα real time επικοινωνια απο σε χρηστη σε χρηστη κατευθειαν υπαρχει μονο στα chat βασικα για λογους φορτου δεδομενων....σε αντιθεση με το e-mail που μπορεις να στειλεις μπολιη εικονα και βιντεο ,αλλα δεν ειναι real time?συμπτωση?:hmm::whistle:
αν καθε υπηρεσια και σελιδα στο internet ήταν real time σαν το chat το συστημα θα ειχε καταρρευσει...
ποσα βιντεο σε σελιδες στο internet ειναι 640*480 αναλυση ,σαν την τηλεοραση?
ελαχιστα και αργουν πολυ να φορτωσουν...



τυχαιο ειναι οτι τα instant messaging and chat εχουν μονο απλο κειμενο και πολυ χαμηλης αναλυσης εικονα ή βιντεο?μη γελιομαστε..τα χαλκινα καλωδια ενος αιωνα δεν επαρκουν για τη σημερινη κινηση( με την ταχυτητα ΜΕΧΡΙ τοσο...και αναλογα με την αποσταση απο τον κομβο κλπ..)...κι οτι πρωτοκολλα ,δευτεροκολλα ή τριτοκολλα:P και αν σκεφτουν οι διαφοροι προγραμματιστες δεν αλλαζει αυτο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Επίσης πολλές φορές, έχετε σκεφτεί ότι ανάλογα με τις περιστάσεις η τηλεόραση χρησιμεύει ως μέσο καταστολής ή τρομοκρατίας/εκφοβισμού; Ας μην πηγαίνουμε μακριά σε συνωμοσιολογίες τύπου "Ναι! Ψεκάζουν τον ουρανό με ψυχοφάρμακα για να μας κάνουν ζόμπι!" , αλλά μέσα στο σπίτι μας, μέσω των εκπομπών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και το Internet διαδιδει την μεγαλυτερη ψευτικη τρομοκρατια μεσω ψεματων και φημων...
να το κοψουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Στο ιντερνετ τουλάχιστον υπάρχει πολυφωνία και διαφορετικές πηγές και απόψεις, ενώ στην τηλεόραση δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο κατευθύνονται και κατά πόσο έχουν συννενοηθέι να κατευθύνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Το internet είναι τρίκοπο μαχαίρι (κόβει και από την λαβή) και απαιτεί πολύ πάνω από τον μέσο όρο δείκτη νοημοσύνης ! (ακόμη)
Το χαζοκούτι είναι απλοικά "προπαγανδιστικό" και αντιμετωπίζεται χωρίς ιδιαίτερες ικανότητες (πλέον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μα στην τηλεόραση βρίσκεσαι στην κατάσταση του παθητικού θεατή. Στο διαδύκτιο γενικότερα και στα online games (χωρίς να χάνεις το μέτρο) μπορείς να αλληλεπιδράς με άλλους.
Και στην τηλεόραση.Δεν έχεις δει αυτούς που παίρνουν τηλέφωνα στις εκπομπές;
-πρωινές και μεταμεσονύκτιες (για το Γεωργίου λέω:P) -

Τα online games έχω φτάσει να τα θεωρώ στο ίδιο στάδιο αποβλάκωσης με αυτό της τηλεόρασης.Πολύ δύσκολα κρατάς στο μέτρο σε αυτά.Άλλωστε ποντάρουν στον εθισμό κι αυτά.

Και άλλωστε, τι ακριβώς μπορεί να δει κανείς στην τηλεόραση που δεν μπορεί να το δει στο internet; (και μάλιστα με τους δικούς του ρυθμούς στο δεύτερο)
Αγώνες,φόρμουλα-1.Για τα άλλα συμφωνώ ότι μπορείς να τα δεις όποτε θες.
Αν και πολλές φορές το να δεις κάτι στην τηλεόραση με την οικογένεια έχει γίνει ένα είδος συγκέντρωσης της οικογένειας στο τέλος της μέρας.
Αναζωογονεί τις σχέσεις της οικογένειας.Λέμε τώρα...
Το ποδόσφαιρο μας ενώνει περισσότερο λόγω της ανταλλαγής επιφωνημάτων και κοσμητικών επιθέτων.:P

τυχαιο ειναι οτι τα instant messaging and chat εχουν μονο απλο κειμενο και πολυ χαμηλης αναλυσης εικονα ή βιντεο?μη γελιομαστε..τα χαλκινα καλωδια ενος αιωνα δεν επαρκουν για τη σημερινη κινηση( με την ταχυτητα ΜΕΧΡΙ τοσο...και αναλογα με την αποσταση απο τον κομβο κλπ..)...κι οτι πρωτοκολλα ,δευτεροκολλα ή τριτοκολλα:P και αν σκεφτουν οι διαφοροι προγραμματιστες δεν αλλαζει αυτο.....
Δυστυχώς αυτά τα χάλκινα καλώδια δεν πρόκειται να αλλάξουν γιατί απλά είναι όλα χτισμένα πάνω σε αυτή την τεχνολογία.
Άντε να αλλάξεις όλες τις υποδομές για να αντικαταστήσεις το χάλκινο καλώδιο..Δεν νομίζω να τα σκάσει ποτέ κανείς για να γίνει όλο αυτό.Οπότε βελτιώνονται τμήματα του δικτύου.Το καλωδιάκι που έρχεται σπίτι μας θα είναι πάντα το ίδιο.

Στο ιντερνετ τουλάχιστον υπάρχει πολυφωνία και διαφορετικές πηγές και απόψεις, ενώ στην τηλεόραση δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο κατευθύνονται και κατά πόσο έχουν συννενοηθέι να κατευθύνουν.
Στο ίντερνετ υπάρχει και αυτό που υπάρχει και στην τηλεόραση -> Καταιγισμός πληροφορίας.
Και μη μου πει κανείς ότι δεν κατευθύνεται η πληροφορία στο διαδίκτυο, απλά δεν μπορεί να ελεγχθεί όσο εύκολα γίνεται στην τηλεόραση.



Αρχική Δημοσίευση από Whitedrum:
Ερωτήματα :

  • Είναι άραγε τόσο κατακριτέο να βλέπει κανείς ψυχαγωγικές εκπομπές pasatempo; Σημαίνει ότι δεν είναι ευφυής ή ότι βρίσκει περιστασιακά μια διέξοδο , μια στιγμή που δεν σκέφτεται τα προβλήματά του;
Προσωπικά δεν τους κατακρίνω.Κι εγώ μπορεί να δω καμιά φορά αντί να βάλω μουσική και να ξαπλώσω για να χαλαρώσω.

Μην νομίζεις ότι κάποιος ευφυής δεν βλέπει αυτές τις εκπομπές.Ακόμα και όταν του πασάρουν την βλακεία θα κοιτάξει να δει πέρα από αυτή και που αποσκοπεί.
Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι η τηλεόραση δεν αποβλακώνει με τις κατευθυνόμενες ειδήσεις και με τα υστερόβουλα μηνύματα και τα συμφέροντα του παρασκηνίου, ενισχύοντας μια ήδη υπερκαταναλωτική κοινωνία. Αλλά πόσο εύκολα προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς ατόμων που ασχολούνται με τις προαναφερθείσες εκπομπές σε καθημερινή βάση; Είναι μια περιστασιακή διέξοδος ή έχει γίνει τρόπος ζωής;
Πλέον θεωρώ πως προσπαθούν να τον πλασάρουν ως τρόπο ζωής.
Είσαι με μια παρέα που συζητούν για κάποια εκομπή, που εσύ προφανώς δεν ξέρεις καν περί τείνος πρόκειται, οπότε θα μπεις στο τρυπάκι να αρχίσεις να τη βλέπεις για να είσαι in.

Αχ θα μας κάνουν πρόβατα και άβουλα όντα χωρίς ενδιαφέροντα για να μας χειραγωγούν και ούτε που θα το καταλάβουμε. :(
Ειδικά αυτά τα πρότυπα που υιοθετούμε και δεν το πέρνουμε χαμπάρι είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δυστυχώς αυτά τα χάλκινα καλώδια δεν πρόκειται να αλλάξουν γιατί απλά είναι όλα χτισμένα πάνω σε αυτή την τεχνολογία.


παντου μπαινουν οπτικες ινες..δεν τις ειδες με τοσα σκαψιματα(εδω στην Πατρα τουλαχιστον βαλαν παντου,και δημοσιο και η HOL..)?σε ενα ,δυο χρονια το πολυ θα εχουμε οπτικη στο σπιτι....ειναι τεραστια αγορα...δες εδω..(και με τους Γερμανους στον Οτε απο το Σεπτεμβριο και μετα ,που πιανουν ουσιαστικα δουλεια,μπορει να επιταχυνθουν τα πραγματα..)
https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=24440&ct=3&dt=23/11/2008
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να βλέπετε τηλεόραση συχνότερα. Τα ναρκωτικά έχουν ακριβύνει πολύ και το κυριότερο, δεν φτάνουν για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top