Ένα τζαμί στην Αθήνα;

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
που έτρεξε να εκμεταλλευτεί την μείωση στην φορολογία οχημάτων για να αγοράσει τη ποιο μεγάλη κουμούτζα για να πηγαίνει για καφέ στο Κολωνάκι

:hmm: :hmm:

Kαι που την πάτησε,καθότι το πονηρό ελληνικό κράτος - που με το ενα χερι δινει και με το αλλο παιρνει πίσω - (θα) τον παραμονεύει τωρα στις εθνικές οδούς με εφοριακους και λαπτόπια για επιτόπου έλεγχο.....:D:D - και θα τον στελνει στο ταμείο....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι το τζαμί είναι σημαντικό σαν κίνηση πολιτισμού της χώρας μας. Ευρωπαϊκή χώρα δεχόμενη την ανεξιθρησκεία είναι σημαντικό να δείχνει ανοχή προς όλους τους πολιτισμούς.


αν μου επιτρέπεις , μία διευκρίνηση

επίσημη θρησκεία του Ελληνικού Κράτους είναι ο Χριστιανισμός (και δη ο Ορθόδοξος)

το ότι αφαιρέθηκε η ένδειξη από τις αστυνομικές μας ταυτότητες προκειμένου να εναρμονισθούμε με τα
ισχύοντα στην Ευρωπαϊκή Ενωση, δεν επέφερε κάποια άλλη αλλαγή

σιωπηρώς από την εκκλησία της Ελλάδος, υπάρχει (όντως) ανοχή για τους πιστούς άλλων δογμάτων και
ποτέ δεν ασκήθηκε διωγμός τους και αυτό αποδεικνύει αυτό που ισχυρίσθηκα νωρίτερα - οι Ελληνες ήταν πάντα
φιλήσυχοι και συμβίωναν αρμονικά με όλους :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
(γιατί ας μην ξεχνάμε ότι οι Ελληνες Χριστιανοί Ορθόδοξοι ήταν πάντα παραδοσιακά φιλήσυχοι και δεν υπήρχαν
ποτέ ουσιαστικά προβλήματα ανάμεσα τους και ανάμεσα σε πιστούς άλλων δογμάτων - απόδειξη η επί δεκαετίες
ειρηνική συνύπαρξη τους με τους Μουσουλμάνους της Θράκης)

Το παραδειγμα με τους μουσουλμανους της Θρακης το χρησιμοποιεις για να δειξεις οτι οι ελληνες χριστιανοι ορθοδοξοι ειναι φιλησυχοι..

Αν το δεις απο την αλλη μερια μπορεις να πεις οτι εκει οι μουσουλμανοι ειναι φιλησυχοι που δεν εχουν δημιουργησει κανενα προβλημα, ενω το ελληνικο κρατος επι χρονια τους συμπεριφεροταν σαν πολιτες δευτερης κατηγοριας..

Για το θεμα του τζαμιου ευτυχως υπαρχει η underwater και με καλυπτει πληρως..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

??? "επί χρόνια τους συμπεριφερόταν ως πολίτες δεύτερης κατηγορίας" ???


απο που πάλι πηγάζει αυτό ??


δεν έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα με αυτά των υπολοίπων Ελλήνων πολιτών ??

παρακαλώ εξήγησε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Πάντως σε όσα μουσουλμανικά κράτη έχω πάει στα οποία υπάρχει ελληνικό στοιχείο έχω δει παραπάνω από 1 ελληνορθόδοξους ναούς. Επίσημους. Εντάξει, δεν έχω πάει στην Σαουδική Αραβία ή Ιράν κι εκεί ίσως να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αν παίρνουμε τέτοια κράτη σαν παράδειγμα είμαστε άξιοι της μοίρας μας.


Επειδή γενικά καλύπτομαι από τις απαντήσεις, το μόνο που θα ήθελα να πω καθώς το ξέρω με απόλυτη σιγουριά, είναι ότι στο Ιράν υπάρχει ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία που λειτουργεί κανονικότατα κάθε Κυριακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
αν μου επιτρέπεις , μία διευκρίνηση

επίσημη θρησκεία του Ελληνικού Κράτους είναι ο Χριστιανισμός (και δη ο Ορθόδοξος)

το ότι αφαιρέθηκε η ένδειξη από τις αστυνομικές μας ταυτότητες προκειμένου να εναρμονισθούμε με τα
ισχύοντα στην Ευρωπαϊκή Ενωση, δεν επέφερε κάποια άλλη αλλαγή

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η διευκρίνησή σου με την ανεξιθρησκεία. Η Ελλάδα έχει μεν σαν επίσημη θρησκεία την χριστιανική, αλλά η ανεξιθρησκεία είναι συνταγματικό δικαίωμα από το 1822.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
??? "επί χρόνια τους συμπεριφερόταν ως πολίτες δεύτερης κατηγορίας" ???


απο που πάλι πηγάζει αυτό ??

Μαλλον δεν γνωριζεις οτι στα πομακοχωρια υπηρχαν οι περιβοητες μπαρες..Η μπάρα σηκωνόταν, μόνο μετά από έλεγχο των χαρτιών και άδεια από την Αστυνομική Διεύθυνση Ξάνθης. Δηλαδή γινόταν συνοριακός έλεγχος μέσα στην Ελλάδα σε Έλληνες πολίτες.

Οι μπαρες κατεργηθηκαν επι Σημιτη το 1995..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εμένα η γνώμη μου είναι ότι σαφώς και πρέπει να γίνει τζαμί στην Αθήνα υπό τις εξής όμως προϋποθέσεις:

1. Θα ελέγχεται από το Ελληνικό κράτος και όχι από τη Σαουδική Αραβία ή άλλο μουσουλμανικό κράτος
2. Δε θα συνοδεύεται από κέντρο μουσουλμανικού πολιτισμού ώστε να μη γίνει η Αθήνα κέντρο ισλαμικής προπαγάνδας
3. Θα πιέσουμε τις μουσουλμανικές χώρες να πάρουν πίσω τους λαθρομετανάστες με τους οποίους έχουν κατακλύσει την Ελλάδα και μετά θα ανεγείρουμε τζαμί στην Αθήνα για τους νομίμως κατοικούντας
4. Θα αποκλείεται η ύπαρξη μιναρέ. Ο μιναρές είναι καθαρά ένα σύμβολο εξουσίας και όχι θρησκευτικό.

Νομίζω ότι με σωστή εξωτερική πολιτική μπορείς να πετύχεις πολλά. Στο κάτω-κάτω, πώς θα γνωρίζουμε για ποιούς κτίζουμε τζαμί για την (μικρή) μειονότητα αυτών των οποίων νόμιμα κατοικούν στην Αθήνα ή για τους λαθρομετανάστες οι οποίοι κατακλύζουν την Ελλάδα συνεχώς;

Και ένα βίντεο για το Ισλάμ γιατί αυτοί δε θα μείνουν μόνο στο αίτημα ανεγέρσεως τζαμιού:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


αυτό που λες σημαίνει ότι μπορεί επίσημη θρησκεία του κράτους να είναι ο Χριστιανισμός όμως το
κράτος δεν σου επιβάλλει να τον ασπαστείς και δεν σε διώκει αν επιλέξεις να ασπαστείς άλλο δόγμα

όπως αναφέρεται στο άρθρο 13 του Β τμήματος του Συντάγματος που αφορά τη σχέση εκκλησίας-πολιτείας :

1. Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.

2. Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.

3. Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.

4. Κανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Κράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.

(... κλπ)

και από αυτά πηγάζει η αίσθηση ανεξιθρησκείας που απολαμβάνουν οι Ελληνες πολίτες




κάτι που είναι ένα εντελώς διαφορετικό καθεστώς από το να μην έχει ορισθεί καμία θρησκεία ως "επίσημη" όπως
συμβαίνει για την πλειοψηφία των κρατών-μελών της ευρωπαϊκής ένωσης


(ο λόγος για τη διευκρίνηση είναι αποκλειστικά και μόνο για την πληρότητα του θέματος και τον διαχωρισμό
των δύο περιπτώσεων)


******************************



αυτό για την "μπάρα" , όχι δεν το γνώριζα

οπότε θεωρώ ότι θα μου επιτρέψεις να μην έχω πλήρη άποψη αν προηγουμένως δεν
το ψάξω ... απλά υποθέτω ότι η ύπαρξη της ίσως οφείλονταν σε κάποιον αρκετά σοβαρό λόγο, όπως πχ. να αποτρέψει την λαθραία είσοδο Τούρκων υπηκόων , συγγενών των πομάκων και ο οποίος επί κυβερνήσεως Σημίτη , απαξιώθηκε είτε λόγω πολιτικών
σκοπιμοτήτων είτε λόγω του ότι σιγά μη μας ενοχλούσαν μερικές δεκάδες λαθραίοι στους
τόσους που είχαν μαζευτεί ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Επειδή διάβασα απ' την αρχή το θέμα και είδα και μερικές ανακρίβειες, επιτρέψτε μου να επισημάνω τα εξής:

- Μετά από μια δεκαετία στη Θράκη, με απόλυτη βεβαιότητα σας αναφέρω πως ο ιμάμης ακουγότανε από το τζαμί πάάάάάάάρα πολύ! Καμία σχέση με τις καμπάνες. Μπροστά τους, οι τελευταίες είναι απλό πταίσμα.

- στη Θράκη υπάρχουν 2 φύλα μουσουλμάνων, οι Πομάκοι (μερίδα αυτόχθονων θρακών, με ρίζες κυρίως από Βουλγαρία, που εξισλαμίστηκαν κατά την τουρκοκρατία) και οι μουσουλμάνοι που μεταφέρθηκαν ή/και παρέμειναν στην περιοχή από την Τουρκία μετά την υπογραφή της συνθήκης της Λωζάννης. Οι τελευταίοι είναι οι επονομαζόμενοι "τούρκοι". Και ουκ ολίγοι το θεωρούν τιμή τους και το επιδιώκουν, μιας και τους δίνει το πάτημα που θέλουνε για να μιλάνε για εθνική και όχι απλώς για μια θρησκευτική μειονότητα (κάτι που σαφώς έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τη συνθήκη της Λωζάννης).

- Τα πράγματα δεν ήταν και τόσο ήσυχα στη Θράκη. Όχι τουλάχιστον τα χρόνια που ζούσα εγώ εκεί. Τα προβλήματα που δημιουργούνταν ήταν συχνά. Κυρίως στην Κομοτηνή, όπου είναι και το προξενείο. Στην Ξάνθη ήταν σαφώς πολύ καλύτερα τα πράγματα.

- Μιας και ήδη ανέφερα τη συνθήκη της Λωζάννης, να θυμίσω πως επίσημα η Κωνσταντινούπολη περιήλθε στα όρια του τουρκικού κράτους με την υπογραφή της συνθήκης αυτής. Οι επεμβάσεις όμως στην Αγιά Σοφιά είχαν γίνει πολύ νωρίτερα. Και ναι, να γκρεμιστούν άμεσα οι μιναρέδες που προστέθηκαν γύρω της! Δεν έχουν καμία θέση σ' ένα (ορθόδοξο) χριστιανικό ναό. Μια χαρά είναι οι μιναρέδες τους στο Μπλε Τζαμί. Φτάνουν και περισσεύουν. :mad:

Αντί οποιασδήποτε άλλης απάντησης για αυτά που είδα περί κράτους δικαίου και λοιπών επικριτικών σχολίων για τη χώρα μας (αλήθεια; ως πότε θα μας βρίζουμε; γιατί δεν περνάμε εμείς οι ίδιοι στα έργα και μένουμε μόνο στα λόγια και στην καταδίκη του ίδιου μας του εαυτού; ), διαβάστε εδώ τις αρμοδιότητες που (εντελώς λανθασμένα κατά τη γνώμη μου) παραχωρεί το ελληνικό κράτος στους μουφτήδες. Δείτε, π.χ. πως "η Ελλάδα είναι η μόνη ευρωπαϊκή χώρα που εφαρμόζει τη Σαρία, δηλαδή, το δίκαιο του Ισλάμ για τους Μουσουλμάνους πολίτες της".

Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που δεν ασχολείται με τα πραγματικά προβλήματα και δικαιώματα των Ελλήνων πολιτών. Αντίθετα, εμείς οι ίδιοι κοπτόμαστε για τους άλλους (ο Ξένιος Δίας ζει ακόμη μέσα μας; μπορεί :hmm:) και τα δικά μας απλά τα ξεχνάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Να πω τις παρατηρήσεις μου κι αν θες σχολιάζεις.

1. Θα ελέγχεται από το Ελληνικό κράτος και όχι από τη Σαουδική Αραβία ή άλλο μουσουλμανικό κράτος
Σε αυτό συμφωνώ. Αλλά για ποιό λόγο το αναφέρεις? Έχει τεθεί θέμα να ελέγχεται από την Σαουδική Αραβία ή μιλάμε για θεωρητικό κυνήγι μαγισσών?

2. Δε θα συνοδεύεται από κέντρο μουσουλμανικού πολιτισμού ώστε να μη γίνει η Αθήνα κέντρο ισλαμικής προπαγάνδας
Στο εξωτερικό υπάρχουν κέντρα ελληνορθόδοξου πολιτισμού? Αν η απάντηση είναι καταφατική, είσαι φάουλ.

3. Θα πιέσουμε τις μουσουλμανικές χώρες να πάρουν πίσω τους λαθρομετανάστες με τους οποίους έχουν κατακλύσει την Ελλάδα και μετά θα ανεγείρουμε τζαμί στην Αθήνα για τους νομίμως κατοικούντας
Όπως ανέφερα και πριν βρίσκω το τζαμί και την λαθρομετανάστευση 2 διαφορετικά θέματα κι αυτό που λες μη εφικτό. Στα @@ του Πακιστάν σαν κράτος αν θα χτιστεί εδώ τζαμί ή όχι, δε νομίζω να γίνει κάτι με τους λαθρομετανάστες αν πιέσουμε την κυβέρνησή του. Άλλωστε, δεν προέρχονται όλοι οι λαθρομετανάστες από μουσουλμανικές χώρες. Οι Ινδοί ας πούμε είναι είτε μουσουλμάνοι, είτε ινδουϊστές, σιχ, είναι πολυθρησκευτικός λαός. Επομένως θεωρώ τον συνειρμό μουσουλμάνος-λαθρομετανάστης άκυρο.

4. Θα αποκλείεται η ύπαρξη μιναρέ. Ο μιναρές είναι καθαρά ένα σύμβολο εξουσίας και όχι θρησκευτικό.
Και σε αυτό συμφωνώ και δεν ξέρω για ποιό λόγο το αναφέρεις. Δε νομίζω να έχει τεθεί η ύπαρξη μιναρέ και σε κανένα ευρωπαϊκό κράτος δεν έχω δει να υπάρχει αυτό το κτίσμα. Στην Γλασκώβη είχα τζαμί 2' από το σπίτι και ποτέ δεν με ξύπνησε ο μουεζίνης, ούτε ενοχλήθηκα από κάτι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Κι επειδή την απάντησή μου ξεκίνησα να την γράφω πριν από 1 τουλάχιστον ώρα, οπότε δεν είχατε γράψει τίποτα για την μπάρα (την είχα ξεχάσει τελείως!), ναι, υπήρχε. Δεν έμπαινες στη Σταυρούπολη χωρίς ειδική άδεια. Δεν θυμάμαι όμως τον (επίσημο τουλάχιστον) λόγο της ύπαρξής της...

:offtopic: Έχει πάει κανείς σας στην Κωνσταντινούπολη; Εγώ είχα πάει σε μια οργανωμένη εκδρομή. Και μας είχε πει ο οδηγός μας πως θα υπάρχει μια διακριτική παρουσία της τουρκικής αστυνομίας καθημερινά γύρω μας "για την προστασία μας". Αλήθεια; από τι θα μας προστατεύανε; Από τι κινδυνεύαμε;;;

Περιττό να σας πω ότι αμέσως μόλις περάσαμε τους Κήπους και μπήκαμε στην Τουρκία, γέμισε ο τόπος στρατιωτικά οχήματα. Παντού! Είχαμε, μάλιστα, πεθάνει στο γέλιο κοροϊδεύοντας τον οδηγό μας και λέγοντάς του διαρκώς: "να! να! η διακριτική παρουσία είναι ήδη γύρω μας! Αυτό θα πει ασφάλεια". :P :P :P
:offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Παντως tinkerbellενω για το θεμα των μουσουλμανων της Θρακης που αναφερεις ναι μεν εχεις δικαιο για τον υποπτο ρολο του προξενειου στη Θρακη αλλα δεν αναρωτιεσαι καποια πραγματα..

πχ. Οτι τους πομακους και τους τουρκους στα χωρια το ελληνικο κρατος με την συμπεριφορα του επι πολλα χρονια (βλεπε μπαρες) τους απομακρυνε..Ετσι η συμπεριφορα του κρατους μας σε συνδιασμο με την πολλες φορες ελλειψη παιδειας (κυριως των μεγαλυτερων) και της φτωχιας εστρεψε πολλους απο αυτους στο να ασπαστουν φανατικες ιδεες..

Έχει πάει κανείς σας στην Κωνσταντινούπολη; Εγώ είχα πάει σε μια οργανωμένη εκδρομή. Και μας είχε πει ο οδηγός μας πως θα υπάρχει μια διακριτική παρουσία της τουρκικής αστυνομίας καθημερινά γύρω μας "για την προστασία μας". Αλήθεια; από τι θα μας προστατεύανε; Από τι κινδυνεύαμε;;;

Περιττό να σας πω ότι αμέσως μόλις περάσαμε τους Κήπους και μπήκαμε στην Τουρκία, γέμισε ο τόπος στρατιωτικά οχήματα. Παντού! Είχαμε, μάλιστα, πεθάνει στο γέλιο κοροϊδεύοντας τον οδηγό μας και λέγοντάς του διαρκώς: "να! να! η διακριτική παρουσία είναι ήδη γύρω μας! Αυτό θα πει ασφάλεια". :P :P
Εγω εχω παει στην Κωνσταντινουπολη χωρις γκρουπ..Και ειδα οτι οι νεοι εκει ειναι πληρως ακομπλεξαριστοι με την κοντρα Ελλαδας-Τουρκιας..Τωρα φυσικα στη εσωτερικη Τουρκια υπαρχει πιο πολυ φανατισμος..

Αλλα δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις με αυτο το ποστ σου?Οτι η Τουρκια ειναι ενα στρατοκρατουμενο καθεστως? Χαιρω πολυ..Οτι ειναι μια χωρα στην οποια υπαρχει μεγαλη καταπιεση δημοκρατιων? Χαιρω πολυ..

Τι σχεση εχει αυτο με το θεμα του τζαμιου στην Ελλαδα?

Θελεις να εισαι πολιτισμενος σαν χωρα ή οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχει πάει κανείς σας στην Κωνσταντινούπολη; Εγώ είχα πάει σε μια οργανωμένη εκδρομή. Και μας είχε πει ο οδηγός μας πως θα υπάρχει μια διακριτική παρουσία της τουρκικής αστυνομίας καθημερινά γύρω μας "για την προστασία μας". Αλήθεια; από τι θα μας προστατεύανε; Από τι κινδυνεύαμε;;;

Περιττό να σας πω ότι αμέσως μόλις περάσαμε τους Κήπους και μπήκαμε στην Τουρκία, γέμισε ο τόπος στρατιωτικά οχήματα. Παντού! Είχαμε, μάλιστα, πεθάνει στο γέλιο κοροϊδεύοντας τον οδηγό μας και λέγοντάς του διαρκώς: "να! να! η διακριτική παρουσία είναι ήδη γύρω μας! Αυτό θα πει ασφάλεια". :P :P :P

Έχω πάει 2 φορές Κωνσταντινούπολη, 1 με πούλμαν και 1 με τραίνο. Αν εξαιρέσουμε το ότι μας είχαν ώρες στα σύνορα, καμία σχέση με αυτά που περιγράφεις δεν είδαμε, καμία διακριτική παρουσία. Φαντάσου την 1η φορά που πήγα με το Πανεπιστήμιο βάλαμε λαθραία κάποιον μέσα (είχε κλειστεί στην τουαλέτα).:PΔεν λέω ότι δεν σε πιστεύω βέβαια, παίζει να είχες πάει παλιότερα (εγώ πήγα 2002 και 2005) ή να έπεσες σε περίπτωση. Επίσης, να αναφέρω ότι πολλοί από τους συμφοιτητές μου δεν έδειξαν την πιο πολιτισμένη συμπεριφορά (στον γυρισμό, αμέσως μετά τον έλεγχο διαβατηρίων και την είσοδο στην χώρα αρχίσαν ευγενικές κραυγές του στυλ ''και τώρα μπορείτε να πα να γαμ******'':P προς τους Τούρκους συνοριακούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
πχ. Οτι τους πομακους και τους τουρκους στα χωρια το ελληνικο κρατος με την συμπεριφορα του επι πολλα χρονια (βλεπε μπαρες) τους απομακρυνε..Ετσι η συμπεριφορα του κρατους μας σε συνδιασμο με την πολλες φορες ελλειψη παιδειας (κυριως των μεγαλυτερων) και της φτωχιας εστρεψε πολλους απο αυτους στο να ασπαστουν φανατικες ιδεες..

Αυτό το οποίο λες δεν στέκει! Σκέψου μόνο πώς φέρθηκαν οι Τούρκοι στους Έλληνες της Πόλης με τα αλλεπάλληλα πόγκρομ που πραγματοποίησαν! Μπροστά σε αυτό που έκαναν αυτοί, εμείς φερθήκαμε πολύ φιλικά. Και στο κάτω-κάτω η συνθήκη της Λωζάνης στηρίζεται στην αρχή της αμοιβαιότητας: Δηλαδή η μία πλευρά οφείλει να τηρήσει τις συμφωνίες εφ' όσον και η άλλη τις τηρεί. Οι Τούρκοι με την πανέξυπνη πολιτική τους συρρίκνωσαν τον Ελληνισμό από την Πόλη, ενίσχυσαν και ενισχύουν την τουρκική ένωση Ξάνθης και μας γεμίζουν λαθρομετανάστες από τις χώρες της κεντρικής Ασίας και εμείς μιλούμε για ...ανθρώπινα δικαιώματα!!! Ποιά ανθρώπινα δικαιώματα πια! Έλεος! Οι μουσουλμάνοι δεν είναι σαν τους Άγγλους ή τους Γάλλους. Δε διαπραγματευόμαστε με τον ίδιο τρόπο που διαπραγματευόμαστε με δυτικά κράτη. Έχουν άλλη κουλτούρα, άλλο θεό εντέλει... Ας το καταλάβουμε όσο πιο νωρίς γίνεται γιατί θα βρεθούμε κάποια μέρα να εκπληρούμε το όνειρό του Ιμπραήμ (για να θυμίσω σε όσους τυχόν δεν το γνωρίζουν, ο Ιμπραήμ μαζί με το στρατό του, έφερε και ένα πλήθος γυφτοτούρκων με τους οποίους ήθελε να γεμίσει την Ελλάδα ώστε να εξολοθρεύσει για πάντα τον Ελληνισμό. Σήμερα το όραμά του φαίνεται να είναι πιο κοντά από ποτέ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παντως tinkerbellενω για το θεμα των μουσουλμανων της Θρακης που αναφερεις ναι μεν εχεις δικαιο για τον υποπτο ρολο του προξενειου στη Θρακη αλλα δεν αναρωτιεσαι καποια πραγματα..

πχ. Οτι τους πομακους και τους τουρκους στα χωρια το ελληνικο κρατος με την συμπεριφορα του επι πολλα χρονια (βλεπε μπαρες) τους απομακρυνε..Ετσι η συμπεριφορα του κρατους μας σε συνδιασμο με την πολλες φορες ελλειψη παιδειας (κυριως των μεγαλυτερων) και της φτωχιας εστρεψε πολλους απο αυτους στο να ασπαστουν φανατικες ιδεες..

Εδώ μπαίνει το ερώτημα: "το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό";

Αυτά είναι που ρωτούσαμε κι εμείς ως αδαείς επί όλων αυτών των θεμάτων όταν βρεθήκαμε φοιτητές εκεί. Και τελικά, διαπιστώσαμε (όσοι ασχοληθήκαμε λίγο παραπάνω δηλαδή) πως κι εκεί ισχύει ένας κανόνας που είναι τελικά απαράβατος σε οποιαδήποτε πτυχή της ζωής μας: "για να μάθεις/κάνεις κάτι, πρέπει κατ' αρχήν να το θέλεις εσύ ο ίδιος"!

Είσαι σίγουρος πως θέλανε να ξεφύγουνε από τις παραδόσεις τους; Εγώ όχι. Υπήρχαν και θα υπάρχουν οι σκληροπυρηνικοί. Αρνούνται όλοι; Φυσικά όχι! Θυμάμαι ακόμη και νιόπαντρα ζευγάρια που είχαν πρόβλημα με τις ίδιες τους τι οικογένειες επειδή αποφασίσανε να αγοράσουν διαμέρισμα στις νεόχτιστες πολυκατοικίες. Επειδή "εξευρωπαΐζονταν" (τι όρος κι αυτός!). Επειδή είχανε ολοκληρώσει την εκπαίδευσή τους στα ελληνικά ιδρύματα. Επειδή η γυναίκα είχε βγάλει το τσεμπέρι. Επειδή.... Επειδή....


Εγω εχω παει στην Κωνσταντινουπολη χωρις γκρουπ..Και ειδα οτι οι νεοι εκει ειναι πληρως ακομπλεξαριστοι με την κοντρα Ελλαδας-Τουρκιας..Τωρα φυσικα στη εσωτερικη Τουρκια υπαρχει πιο πολυ φανατισμος..

Αλλα δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις με αυτο το ποστ σου?Οτι η Τουρκια ειναι ενα στρατοκρατουμενο καθεστως? Χαιρω πολυ..Οτι ειναι μια χωρα στην οποια υπαρχει μεγαλη καταπιεση δημοκρατιων? Χαιρω πολυ..

Τι σχεση εχει αυτο με το θεμα του τζαμιου στην Ελλαδα?

Θελεις να εισαι πολιτισμενος σαν χωρα ή οχι?

Γμτ.... και νόμιζα πως φαινόντουσαν τα offtopic που έβαλα!
Απλά τα θυμήθηκα. Και γέλαγα πάλι με το πείραγμα που κάναμε στον οδηγό μας. Εκεί ήθελα να εστιάσω. Και όχι στην στρατιωτική παρουσία που είναι γνωστό τοις πάσοι πως υπάρχει. ;-)

Και ναι, είχε ζητήσει ο οδηγός μας την διακριτική παρουσία της αστυνομίας επειδή είναι ρασοφόρος. Αρχιμανδρίτης για την ακρίβεια. Και όλα αυτά έγιναν πριν από 16 χρόνια. Το 1993 (για να απαντήσω και στην underwater ;-). Όμως είπαμε, στο offtopic, ήθελα απλά να γράψω το αστειάκι μας. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο.


Σε κάθε περίπτωση, τίποτα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Δυστυχώς όμως, φαίνονται πάντα τα ακραία στοιχεία (μιας και αυτά κάνουνε την φασαρία) και χάνονται όλες οι υπόλοιπες προσπάθειες. Κι αυτό φυσικά, ισχύει για όλες τις πλευρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Pitg 21 για πια Λωζανη μιλας? Η λωζανη αναφεροταν στους Τουρκους της Θρακης..Εγω σου μιλαω για τους πομακους..Ενα τελειως διαφορετικο λαο,με διαφορετικη γλωσσα που εχουν απλα ως θρησκεια το μουσουλμανισμο..

Ε αυτους τους ανθρωπους αντι το ελληνικο κρατος να τους ενσωματωσει (ειναι ελληνες πολιτες) μεχρι το 1995 τους ειχε αποκομενους απο τον υπολοιπο κοσμο με μπαρες και μεχρι το 1991 δεν ειχαν βασικα δικαιωματα (πχ απαγορευοταν να πουλανε και να αγοραζουν γη)..

Και μετα αναρωτιομαστε γιατι πολλοι απο αυτους οταν τους πλησιασε το τουρκικο προξενειο πηγαν προς εκεινη την μερια..

Παντως εγω οποιον πομακο ειχα γνωρισει οταν τον ρωτουσα τι αισθανεται μου ελεγε..

Ειμαι πομακος σαν καταγωγη,ελληνας πολιτης και μουσουλμανος..

Είσαι σίγουρος πως θέλανε να ξεφύγουνε από τις παραδόσεις τους; Εγώ όχι. Υπήρχαν και θα υπάρχουν οι σκληροπυρηνικοί. Αρνούνται όλοι; Φυσικά όχι! Θυμάμαι ακόμη και νιόπαντρα ζευγάρια που είχαν πρόβλημα με τις ίδιες τους τι οικογένειες επειδή αποφασίσανε να αγοράσουν διαμέρισμα στις νεόχτιστες πολυκατοικίες. Επειδή "εξευρωπαΐζονταν" (τι όρος κι αυτός!). Επειδή είχανε ολοκληρώσει την εκπαίδευσή τους στα ελληνικά ιδρύματα. Επειδή η γυναίκα είχε βγάλει το τσεμπέρι. Επειδή.... Επειδή....

Δεν ειμαι σιγουρος αν θελανε να ξεφυγουν απο τις παραδοσεις τους..Αλλα δεν πιστευω πως αυτο ειναι και απαραιτητο..Ενσωματοση δεν σημαινει να ξεφυγουν απο τις παραδοσεις..Αλλωστε και οι Ελληνες του εξωτερικου δεν ξεφευγουν απο τις παραδοσεις..

Οσον αφορα τις παραδοσεις πχ που ειναι εις βαρος των γυναικων αυτες μπορουν να εξαλειφθουν μονο με το ανοιγμα της κοινωνιας σε αυτους και στις επομενες γενιες..Και το ειδα αυτο με τα ματια μου..Οι μεγαλυτεροι σε ηλικια ηταν κολλημενοι..Οι νεοι ειναι πλεον σαν και εμας..

Αν ομως υπηρχαν ακομα οι μπαρες και ο αποκλεισμος οι νεοι θα ηταν ακομα κολλημενοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Τι σχεση εχει αυτο με το θεμα του τζαμιου στην Ελλαδα?

Θελεις να εισαι πολιτισμενος σαν χωρα ή οχι?

Τώρα είναι που θα βγω εντελώς θέματος και μάλλον θα πρέπει να πάει αλλού η απάντησή μου. Θες να σου πω όμως πραγματικά την άποψή μου;

Δεν μπορώ να πουλάω πολιτισμό φροντίζοντας τις οποιεσδήποτε ανάγκες των μεταναστών (μιας και το θέμα είναι το τζαμί στην Αθήνα, και όχι στην Ελλάδα ;) ), όταν προηγουμένως δεν έχω λύσει και καλύψει τα ζητήματα και προβλήματα που αφορούν τον Έλληνα πολίτη. Μακάρι το πρόβλημα αυτής της χώρας να ήτανε τα τζαμιά. Ένα σέ κάθε γειτονιά να έχτιζαν, καθόλου δεν θα με ενοχλούσαν. Είπαμε, έζησα κάτι χρονάκια δίπλα σ' ένα.

Μη μιλάμε όμως για πολιτισμό όταν δεν λειτουργεί σωστά ούτε Παιδεία ούτε Υγεία ούτε τίποτα σ' αυτή τη χώρα. Ο Πολιτισμός προϋποθέτει σεβασμό. Κι η ανεπάρκειά μας αποδεικνύει και την έλλειψη σεβασμού προς τους εαυτούς μας. Αν δεν σεβαστούμε εμάς, ο πολιτισμός που θα "πουλήσουμε" στους άλλους μας μάρανε. (Τρομάρα μας!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος αν θελανε να ξεφυγουν απο τις παραδοσεις τους..Αλλα δεν πιστευω πως αυτο ειναι και απαραιτητο..Ενσωματοση δεν σημαινει να ξεφυγουν απο τις παραδοσεις..Αλλωστε και οι Ελληνες του εξωτερικου δεν ξεφευγουν απο τις παραδοσεις..

Οσον αφορα τις παραδοσεις πχ που ειναι εις βαρος των γυναικων αυτες μπορουν να εξαλειφθουν μονο με το ανοιγμα της κοινωνιας σε αυτους και στις επομενες γενιες..Και το ειδα αυτο με τα ματια μου..Οι μεγαλυτεροι σε ηλικια ηταν κολλημενοι..Οι νεοι ειναι πλεον σαν και εμας..

Αν ομως υπηρχαν ακομα οι μπαρες και ο αποκλεισμος οι νεοι θα ηταν ακομα κολλημενοι..

Σ' αυτό συμφωνώ κι εγώ. Το ανέφερα ήδη εξάλλου για τα νέα ζευγάρια που είχα γνωρίσει τότε. Αλλά είπαμε, το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας. Για μένα είναι κατακριτέες οι ακρότητες, απ' όποια πλευρά και αν προέρχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πουλάω πολιτισμό φροντίζοντας τις οποιεσδήποτε ανάγκες των μεταναστών (μιας και το θέμα είναι το τζαμί στην Αθήνα, και όχι στην Ελλάδα ;) ), όταν προηγουμένως δεν έχω λύσει και καλύψει τα ζητήματα και προβλήματα που αφορούν τον Έλληνα πολίτη. Μακάρι το πρόβλημα αυτής της χώρας να ήτανε τα τζαμιά. Ένα σέ κάθε γειτονιά να έχτιζαν, καθόλου δεν θα με ενοχλούσαν. Είπαμε, έζησα κάτι χρονάκια δίπλα σ' ένα.

Μη μιλάμε όμως για πολιτισμό όταν δεν λειτουργεί σωστά ούτε Παιδεία ούτε Υγεία ούτε τίποτα σ' αυτή τη χώρα. Ο Πολιτισμός προϋποθέτει σεβασμό. Κι η ανεπάρκειά μας αποδεικνύει και την έλλειψη σεβασμού προς τους εαυτούς μας. Αν δεν σεβαστούμε εμάς, ο πολιτισμός που θα "πουλήσουμε" στους άλλους μας μάρανε. (Τρομάρα μας!)

Μα τα 1000 τζαμιά!!!:)

Ετσι ακριβώς!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top