Τελικά ποιος είναι ο σωστότερος υπολογισμός κέρδους;

Dr Eagle

Νεοφερμένος

Ο Dr Eagle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αγαπητές κυρίες και κύριοι όταν θέλουμε να πουλήσουμε ένα προιόν ή υπηρεσία προσδοκάμε σε κάποιο κέρδος....
Αν π.χ. η τιμή κτήσης (αρχικό κόστος) του προιόντος είναι 40 ευρώ και θέλω να κερδίσω 25% πόσο θα το πουλήσω?
περίπτωση (Α) 40 Χ 125% = 50 επομένως το πουλάω 50 ευρώ.
περίπτωση (Β) 40 / 0,75 = 53,33 ευρώ.
Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση η ποσοστιαία διαφορά βγαίνει βάσει της αρχικής τιμής ενώ στη δεύτερη βάσει της τελικής τιμής.
Ποιος είναι λοιπόν ο σωστότερος τρόπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
θέλω να κερδίσω 25% πανω σε τί;
θέλω να κερδίσω 25% της αρχικής τιμής = το πρώτο
θέλω να κερδίσω 25% της τελικής τιμής = το δευτερο
είναι καθαρά θέμα ορισμού. Απο οικονομικά δε σκαμπάζω αλλά υπήρχε το ίδιο πρόβλημα όταν όριζες το speedup στην αρχιτεκτονική οπου το βιβλίο όριζε στην αρχή τί ακριβώς εννοεί όταν λέει "τρέχει 30% πιό γρήγορα". Υποθέτω κι εδώ είναι κάποια σύμβαση που έχουν "συμφωνήσει" ολοι στα οικονομικά να ακολουθούνε (και θα στην πεί ενα πιο οικονομολογικά oriented μελος (valder εσενα κοιταω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αγαπητές κυρίες και κύριοι όταν θέλουμε να πουλήσουμε ένα προιόν ή υπηρεσία προσδοκάμε σε κάποιο κέρδος....
Αν π.χ. η τιμή κτήσης (αρχικό κόστος) του προιόντος είναι 40 ευρώ και θέλω να κερδίσω 25% πόσο θα το πουλήσω?
περίπτωση (Α) 40 Χ 125% = 50 επομένως το πουλάω 50 ευρώ.
περίπτωση (Β) 40 / 0,75 = 53,33 ευρώ.
Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση η ποσοστιαία διαφορά βγαίνει βάσει της αρχικής τιμής ενώ στη δεύτερη βάσει της τελικής τιμής.
Ποιος είναι λοιπόν ο σωστότερος τρόπος?

Το θέμα που παρουσιάζεις είναι κάτι που οι περισσότεροι δουλεύουν εμπειρικά χωρίς να το καταλαβαίνουν απόλυτα.
Έχει να κάνει με την διαφορά του ποσού στο οποίο βάζουμε την ποσοστιαία αύξηση ή μείωση. Δηλαδή 25% αύξηση ενός ποσού Α δεν ισοδυναμεί με 25% μείωση (έκπτωση) του προκύπτοντος ποσού (του Α*1,25 δηλαδή).
Συνήθως στην πώληση καταλαβαίνει κανείς καλύτερα την ποσοστιαία διαφορά επί της τελικής τιμής (τιμή πώλησης) και όχι επί του κόστους (τιμή κτήσης). Με εκπτώσεις επί της τελικής τιμή δουλεύει η αγορά και αν καταφέρει κανείς να ξεκινήσει από αυτές την ίδια την τιμολόγηση καταλαβαίνει καλύτερα και τα περιθώρια του (δηλαδή την έκπτωση εκείνη στην οποία η τιμή συναντάει το κόστος κτήσης). Συνεπώς αν Κ η τιμή κόστους και για παράδειγμα 25% το ποσοστό στο οποίο θέλουμε η τιμή πώλησης Τ να συναντάει το κόστος τότε: Τ=Κ/(1-25%) => Τ=Κ/0,75
Πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να δουλεύει κανείς, γιατί έτσι χρησιμοποιεί ένα μόνο ποσοστό και είναι αυτό με το οποίο δουλεύει και η ίδια η πώληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top