Περί έρωτα και sex στην εφηβεία

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
:(:(:(:(:(:(:(αχχχ ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
:(:(:(:(:(:(:(αχχχ ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω......
Όχι δά και να μάθει, το επόμενο βήμα θα είναι να του ζητηθεί να κρατήσει και φανάρι ο άνθρωπος.
Όσο και άν φαίνεται πως είναι σκληρός, έχει το μυαλό του στην δική σου επιτυχία.
Πάντως θα καταλάβεις τον πατέρα σου όταν περάσεις και τον αγκαλιάσεις. Είμαι απόλυτα σίγουρος πως το κλάμα που έχει να ρίξει τότε θα σε ξαφνιάσει. Άνθρωπος είναι και αυτός. Αλοιφή θα τον έχεις κάνει και δέν θα χρειαστεί να φύγεις μακρυά απο τους γονείς σου εξάλλου είσαι παιδί τους, δεν είναι δυνατό να πιστεύεις πως δέν σε αγαπούν;
Καλή συμβουλή σου έδωσε και η Λάουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Αν δε μιλούσε έως τώρα για τα προσωπικά της με τους γονείς της πως να αναπτύξει μία τέτοια σχέση τώρα;

Καλά βρε Ιωάννα μου μητερα σου είναι. Τί πιο σημαντικά προβλήματα μπορεί να έχει ώστε να μην θέλει να ακούσει το παιδί της; Ή να σε βοηθήσει τέλος πάντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Σε όλο αυτό το θέμα παρατηρώ ότι για κάποιο ανεξήγητο για μένα λόγο συνδέουμε το σεξ με τις εξετάσεις, την αγάπη των γονιών μας με την επιτυχία μας στις εξετάσεις, στο τέλος θα φτάσουμε να συνδέουμε την ευτυχία μας με τις εξετάσεις. Δεν δικαιούσαι να είσαι ούτε ευτυχισμένος ούτε επιτυχημένος αν δεν έχεις περάσει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ? Το σεξ μειώνει την ικανότητα του σκέπτεσθε? Η εφηβεία είναι προστάδιο της ωριμότητας (κάτσε ήσυχη, πιές μια ασπιρίνη και θα περάσει) ή αυτοτελές κεφάλαιο στην ζωή μας?
Και δεν καταλαβαίνουμε ότι σκλαβώνοντας τις σκέψεις ενός εφήβου τον σκλαβώνουμε για όλη του την ζωή? Του κόβουμε όλη την δημιουργική του δύναμη και μετά, όταν βγει στην παραγωγή, ευνουχισμένος ήδη του χρεώνουμε ότι δεν έχει φαντασία/ δημιουργικότητα/ δεν γίνεται μεγάλη προσωπικότητα στον χώρο του. Μα ΜΕΓΑΛΟΙ γίνονται οι άνθρωποι που μπορούν να σπάνε τα καλούπια της δοσμένης γνώσης, που δεν φοβούνται την αποτυχία και για αυτό τολμούν τα μεγάλα ρίσκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό . Σε αυτή τη χώρα για να κάνεις σεξ με ήσυχη την συνείδηση σου , πρέπει να έχεις προφυλακτικά , ......

Ως safe sex σου λεει κατι?
ΕΙπα μηπως πρεπει να μεταναστευσεις ρε παιδι μου, ωστε να το καταλαβεις...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε όλο αυτό το θέμα παρατηρώ ότι για κάποιο ανεξήγητο για μένα λόγο συνδέουμε το σεξ με τις εξετάσεις, την αγάπη των γονιών μας με την επιτυχία μας στις εξετάσεις, στο τέλος θα φτάσουμε να συνδέουμε την ευτυχία μας με τις εξετάσεις. Δεν δικαιούσαι να είσαι ούτε ευτυχισμένος ούτε επιτυχημένος αν δεν έχεις περάσει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ? Το σεξ μειώνει την ικανότητα του σκέπτεσθε? Η εφηβεία είναι προστάδιο της ωριμότητας (κάτσε ήσυχη, πιές μια ασπιρίνη και θα περάσει) ή αυτοτελές κεφάλαιο στην ζωή μας?

Δε συνδεονται οι προσωπικες ανησυχιες με την κυρια υποχρεωση που εχει ενας εφηβος πρωτα απ ολα απεναντι στον εαυτο του? Και αναφερομαι στη μορφωση και οχι αναγκαστικα στην εισοδο του σε ενα ανωτατο η ανωτερο εκπαιδευτικο ιδρυμα.
Οταν αυτες οι ανησυχιες σε απασχολουν περισσοτερο απ αυτην, ναι τοτε συνδεεται. Και βεβαια οταν αναφερομαι σε συνδεση, δεν εννοω ταυτιση.
Καθε πραγμα στον καιρο του και ο κολιος τον Αυγουστο, λεει μια λαικη ρηση, η οποια ειναι και σοφη.
Τωρα τα περι ευτυχιας και επιτυχιας σε ταυτιση με την εισοδο σε ΑΕΙ/ΤΕΙ κυριοι υπευθυνοι ειναι οι Νεοελληνες γονεις παρεα μα το ψωνιο τους που εχουν εκτιναξει στα υψη τα νουμερα της παραπαιδειας τα τελευταια τουλαχιστον 15 χρονια κατι το οποιο με βρισκει καθετα αντιθετη. Δεκαρα δε δινουν για το εαν το παιδι τους ειναι π.χ αγεωγραφητο, αρκει να εχει μπει σε καποιο ανωτατο/ανωτερο εκπαιδευτικο ιδρυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δε συνδεονται οι προσωπικες ανησυχιες με την κυρια υποχρεωση που εχει ενας εφηβος πρωτα απ ολα απεναντι στον εαυτο του? Και αναφερομαι στη μορφωση και οχι αναγκαστικα στην εισοδο του σε ενα ανωτατο η ανωτερο εκπαιδευτικο ιδρυμα.
Η καλλιέργεια, και η μόρφωση πρέπει να είναι μέρος των προσωπικών ανησυχιών και όχι υποχρέωση σε αυτή την ηλικία ειδικά. Δεν κάνατε εσείς καυγάδες με την/τον καθηγήτρια/τη σας πχ αν η αιδώς δημιουργείται από την κοινωνία ή είναι έμφυτη? αν η τέχνη κατά παραγγελία μπορεί να είναι τέχνη? Εγώ θυμάμαι τέτοιες συζητήσεις ακόμα και για τα μαθηματικά... με τον πατέρα μου έχουμε τρελλάνει ταξιτζή αλλάζοντας ένα αξίωμα στην ευκλείδιο και φτιάχνοντας τον κόσμο από την αρχή!
Συζητήσεις για την ισότητα, για τον έρωτα, για τα πρέπει, για τα πολιτικά, για τη μουσική. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο μπαίνει και ο έρωτας με τον συντροφό μας. Δεν καταλαβαίνω γιατί η ολοκλήρωση είναι χειρότερη από τα προκαταρκτικά που σε αφήνουν να γυρίσεις σπίτι ξαναμμένη και με το μυαλό τελείως αλλού. ΄Η γιατί η ρομαντική ενασχόληση του μυαλού με ένα αγόρι, η ανάγνωση ποίησης, ή η ονειροπόληση δε εμπλέκονται με το διάβασμα και μόνο το σεξ το κάνει.
Η ζωή και οι άνθρωποι είναι μπέρδεμα για να βάζουμε κανόνες. Εγώ αν δεν είχα πράγματα να με αποσπούν από το διάβασμα δεν θα είχα περάσει στο ΕΜΠ. Και ξέρεις γιατί... γιατί βαριέμαι το διαβασμα... και τα σπορ, η ποίηση, οι έξοδοι, η μουσική ακόμα και η χυλόπιττα που έφαγα από την πρώτη ολοκληρωμένη σχέση μου λειτούργησαν για μένα θετικά... όταν διαβαζα διάβαζα με κέφι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
το θέμα είναι πως δεν μπορείς να συζητήσεις ανοιχτά με τους γονείς σου όταν ξέρεις ότι δεν θα σε αποδεχτουν....ή μάλλον αποδεχτεί γιατί ολο το πρόβλημα είναι ο πατέρας μου που γιατί φοβάται να του μιλήσει η μητέρα μου (δεν βρίσκεις δίκαιο με αυτόν τον άνθρωπο)την κάνει ότι θέλει ....δεν ευχαριστιέται με τίποτα στο σχολείο τα πάω πολύ καλά στα ισπανικά το ίδιο στα αγγλικά το ιδιο οι καθηγητες λένε τα καλύτερα για την συμπεριφορα μου αλλά τίποτα δεν του αρκεί το μοναδικό που κάνει είναι αντι να πει ενα γαμ******** μπραβο με περιοριζει και με απειλει οτι αν με δει με κάποιον θα τον σκοτωσει και θα με κλείσει στο σπίτι και θα με ξεκοψει απο το σχολειο και μαλ*****....εγώ τον άνθρωπο αυτον δεν τον θεωρω προστατευτικό αλλά ανισσόροπο και αποτυχημένο γονιο(και ας ακουγομαι υερβολικη)και ανυπομονω να περάσει ο καιρος να παω στη σχολη και να φυγω απο δω....επίσης ξέρω πως ότι έχω πετύχει μεχρι τώρα στη ζωη μου το οφειλω στην μητέρα μου η οποια έχει περάσει πολλά και δεν θέλω να τισ μιλήσω για ότι έχω κάνει γιατι θα στεναχωρηθεί και έχει παλαιολιθικες απόψεις....όταν κάνω παιδιά δεν θα τα κάνω ποτέ να νιώσουν όπως νιώθω τώρα εγω τόσο μίσος και τόσο αγανάκτηση με τον πατέρα μου....θα τον ξεγράψω εντελώς αρκει να φύγω και θα κάνω τα πάντα για αυτο έχω μπουχτίσει πια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ιωαννάκι, το πρόβλημα σου σαφέστατα δεν έχει να κάνει με το σεξ, και να μην είχες κάνει έρωτα όλα όσα παραπάνω περιγράφεις θα σου κάναν την ζωή δύσκολη, όπως και της μητέρας σου. Ελπίζω όταν φύγεις από το σπίτι, τα πράγματα που σε πλήγωσαν να τα διαχειριστείς ώς εφαλτήρια, και να μην αντιδράσεις απλώς πληγώνοντας μόνη σου πια τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
το αγόρι μου πλέον είναι ο μοναδικός τρόπος για να ξεφεύγω να είμαι λίγο αλλου....και το κυριότερο για μένα είναι τα μαθηματα μου και το διαβασμα γιατί ειναι το διαβατήριο μου να ξεφύγω απο εδω....ξέρω οτι υπαρχουν πού χειρότερες περιπτώσεις απο μένα αλλά εμένα καιη κατασταση αυτή με την καταπίεση μου κοστίζει πολύ ψυχικά....το μοναδιικό που κάνω είναι υπομονή και πολύ καλή υποκρισία στον πατέρα μου που δεν έχει καταλάβει τίποτα απο το μίσος και την απέχθεια που αισθάνομαι γι'αυτον.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Οχι οχι οχι οχι οχι. Ιωαννα στο τελος το εχ**σες!
Το οτι το κανει αυτο ο πατερας σου, δε σημαινει οτι σε μισει. Και ο δικος μου εκανε παρομοια περιπου, και ενιωθα πολλες φορες οτι τον μισω, αλλα με τον καιρο καταλαβα οτι ηταν καλες βασεις αυτα. Αν ημουν ολη μερα εξω με 50 αγορια, και δε ξερω και γω τι αλλο, θα ημουν αλλος ανθρωπος τωρα, υποθετω προς το χειροτερο.
Στο παιδι πρεπει να μπαινουν ορια ετσι κι αλλιως, αυτο πρεπει να το κανει ο γονιος αλλιως το εχασε το παιχνιδι. Στη περιπτωση σου απλα ειναι λιγο πιο υπερβολικος.

επίσης ξέρω πως ότι έχω πετύχει μεχρι τώρα στη ζωη μου το οφειλω στην μητέρα μου η οποια έχει περάσει πολλά και δεν θέλω να τισ μιλήσω για ότι έχω κάνει γιατι θα στεναχωρηθεί και έχει παλαιολιθικες απόψεις

Νταξει, δεν ειπαμε να της πεις οτι εχεις σχεση απο την αρχη, φτανει να αρχισεις να της μιλας για διαφορα αλλα που σε απασχολουν. οπως θεματα σχολειου, ή προβληματα με τις φιλες σου πχ. Αν της ανοιχτεις με τετοια μικροπραγματα, σιγα σιγα θα νιωσεις πιο ανετα μαζι της, και οταν νιωσεις ετοιμη της λες και για τη σχεση σου. Αυτο θα σας κανει να νιωσετε και πιο δυνατες μαζι, και θα υπερσπιζεστε η μια την αλλη.

Παντως, θα δεις...Οταν μεγαλωσεις λιγο ακομα, και δεις τι γινεται γυρω σου, θα καταλαβεις οτι τελικα ο πατερας σου δεν ηταν τοσο παραλογος οσο πιστευες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
να μπαίνουν όρια συμφωνώ δεν είπα να με αφηνει έξω με 50 αγορια όυτε μεχρι τις 2-3....να μην με απειλεί όμως για μένα ένας αποτυχημένος ανισσοροπος ανθρωπος με ψυχολογικά είναι και τίποτα περισσότερο....δεν θα αλλάξω γνώμη γι'αυτο....με την μητέρα μου μιλάω πιο ανοιχτά αλλα και πάλι δεν μπορώ να τις τα πω όλα της γυναίκας σλλα μιλάμε αν και είναι αντίθετη με αυτά για ένα αλλο παιδί που τα είχα το ήξερε και μου έλεγε να προσέχω μην με δει ο πατέρας μου γιατί το ξέρει ότι είναι ικανός να κάνει πολλα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Iωάννα, ξέρω πως δεν θα το καταλάβεις, αλλά ο μπαμπάς σου όλα αυτά τα κάνει με αγάπη. Ακόμα και τις υπερβολές του με αγάπη τις κάνει, διότι δεν ξέρει πως να διαχειριστεί καλύτερα τα πράγματα με εσάς τους δύο. Σίγουρα δεν σε μισεί και σίγουρα θέλει το καλύτερο για σένα - απλώς το δικό του καλύτερο δεν είναι απαραίτητα και το δικό σου καλύτερο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
μπορεί αλλά αν τον ήξερες όπως εγώ θα έβλεπες πόσο παράλογος και ανισσπροπος είναι δεν πει καλα ψυχιατρο θέλει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
παρόλο που το θέμα είναι εντελώς άλλο [και ίσως κάποια πράγματα θα έπρεπε να πάνε στο "επι προσωπικού"?] ιωάννα... κάνεις ένα συνηθισμένο λάθος που κάνουν(με) όλοι στην εφηβεία [μη σου πω και αργότερα δλδ]..

Ξεκίνησες τα ποστ σου από το "έχω ολοκληρωμένη σχέση με το αγόρι μου και φοβάμαι πως θα αντιδράσουν οι γονείς μου και ειδικά ο πατέρας μου" και επειδή κάποιοι εξ ημών (θες γιατί είχαν εξίσου αυστηρούς πατεράδες, θες γιατί απλώς.. σε καταλαβαίνουν) προσπάθησαν να σε κάνουν να δεις τα πράγματα θετικά "πήρες θάρρος" και σε λίγο θα πρέπει να καλέσουμε το "χαμόγελο του παιδιού" να τον μαζέψει για κακοποίησης ανηλίκου με αυτά που γράφεις...(!)
Προσπάθησε να ... μένεις στα γεγονότα και να μην παρασύρεσαι από οτιδήποτε σου λέει ο οποιοσδήποτε.

Δεν είμαι σίγουρη τι τάξη πας [υποθέτω Α' Λυκείου?] αλλά νομίζω ότι τα 15 είναι η κατεξοχήν ηλικία που αρχίζουμε να νιώθουμε "μεγάλοι". Οπότε καταλαβαίνω πώς νιώθεις όταν ο πατέρας σου προσπαθεί να σου φερθεί σαν παιδάκι [πιθανότατα με εντελώς...άκομψο τρόπο] όμως στις περισσότερες φορές οι γονείς γίνονται υπερπροστατευτικοί και υπερβολικοί από αγάπη και από...φόβο... Θα σου γράψω μια ατάκα της Μαφάλντα όταν μιλάει με τον μικρό της αδελφό την ώρα που οι γονείς της τσακώνονται για τη διαπαιδαγώγησή τους "Λυπήσου τους δεν ξέρουν, εμείς είμαστε τα πειραματόζωά τους"... Ναι ξέρω τι θα μου πεις ότι δεν έχει καμία λογική αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς είναι ακριβώς έτσι... Είναι ο λόγος που η (μεγαλύτερη) αδελφή μου άργησε να πάρει το "πάσο" για μερικά πράγματα περισσότερο από ότι εγώ, είναι ο λόγος που σε πολλά πράγματα μου έχουν πει και οι δύο σε συζητήσεις τώρα "ε, δεν ξέραμε" ή "ε, έτσι ξέραμε έτσι κάναμε". Το πώς θα διαχειριστεί στην καθημερινότητα του ο κάθε γονιός αυτή του την άγνοια είναι άλλο θέμα..

Για κάποιους η εύκολη μέθοδος είναι η πλήρης απαγόρευση. Αν σε κλείσουν σε γυάλα δεν πάθεις τίποτα.
ΆΛλοι μπορεί πράγματι να θεωρούν ότι οι έρωτες δεν επιτρέπουν να αφοσιωθείς στα σημαντικά και έτσι πιστεύουν [βλακωδώς] ότι αν σε φοβίσουν αρκετά για τις συνέπειες δεν θα κινδυνέυσεις..

Δεν μπορείς να βρεις δύο ίδιους γονιούς πότε. Αλλά, εκτός κι αν μιλάμε για τραβηγμένες καταστάσεις τις περισσότερες φορές οι γονείς αγωνιούν "απλώς". Ενίοτε το διαχειρίζονται με λάθος τρόπο.
Επίσης, θα σου πρότινα πριν ανεβάσεις τη μαμά σου στο "βάθρο" του θύματος να δοκιμάσεις να της μιλήσεις για τα θέματά σου και ίσως -αφού λες μπορείς να της μιλήσεις- να ζητήσεις τη βοήθειά της για να φέρεις το μπαμπά σου στο 2010 από το 1950 που πινθανόν να έχει μείνει.

Τέλος θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή, αν μου επιτρέπεις φυσικά.

Το να πεις για κάποιον "μισώ" είναι πολύ βαρύ, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για κάποιον από τους γονείς σου.
Θα σου πω κάτι που μου είπε κάποτε ενας μεγαλύτερος σε ηλικία άνθρωπος και όταν μου το είπε το άκουσα "βερεσέ" (περνούσα την άγρια εφηβεία μου με ομηρικούς καυγάδες με τη μητέρα μου στο σπίτι) και που τότε δεν το κατάλαβα αλλά το νιώθω μέσα μου καθώς περνάνε τα χρόνια.
"οι γονείς σου δυστυχώς δυστυχώς δεν θα είναι για πάντα δίπλα σου. Το τι θα κάνεις για αυτούς αφού φύγουν δεν έχει πραγματικά καμία απολύτως σημασία. Σημασία έχει τι θα μπορέσεις να κάνεις όσο τους έχεις ακόμα δίπλα σου".
Σου εύχομαι να είσαι πολύ μεγάλη όταν θα φτάσεις να αναλογιστείς αυτή τη φράση [με δικά σου παιδιά και οικογένεια]. Και σου εύχομαι να μην έχεις να μετανιώσεις για κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
βρε παιδια, ποιος πατερας οταν μαθει οτι η 15χρονη(?) κορη του εκανε σεξ με εναν ενηλικα μαλιστα δε θα τον πειραξει?
δηλαδη ας το σκεφτουμε λογικα. γιατι ειναι ωραια ολα αυτα οταν δε προκειται για το δικο μας παιδι.
Ποιός πατερας οταν μάθει ότι η κόρη του είναι είκοσι και ακόμη δεν έχει κάνει σέξ δεν θα τον πειράξει;
Πρέπει να μάθει ότι έχουν κάνει σεχ?
Εξαρτάται το πώς πρόκειται να αντιδράσει. Τα αγόρια που μπορεί να βρεί μια 15χρονη δεν είναι απαραίτητο να είναι οκ. Ενας προοδευτικός πατέρας μπορεί να βοηθήσει πολύ με συμβουλές ώστε, αφού κάνει που κάνει σέξ η κόρη του, τουλάχιστον όχι μόνο να το φχαριστιέται αλλα να της βγαίνει και σε καλό
Σε όλο αυτό το θέμα παρατηρώ ότι για κάποιο ανεξήγητο για μένα λόγο συνδέουμε το σεξ με τις εξετάσεις, την αγάπη των γονιών μας με την επιτυχία μας στις εξετάσεις, στο τέλος θα φτάσουμε να συνδέουμε την ευτυχία μας με τις εξετάσεις. Δεν δικαιούσαι να είσαι ούτε ευτυχισμένος ούτε επιτυχημένος αν δεν έχεις περάσει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ? Το σεξ μειώνει την ικανότητα του σκέπτεσθε? .......

Αν πρόκειται να γίνεις οικοδόμος, ηλεκτρολόγος ή υδραυλικός, δάσκαλος του τένις ή του γουιντσερφινγκ, πιανίστας σε πιάνο μπάρ ή μουσικός σε συγκρότημα μέταλ, συνοδος πολυτελείας (βλέπε σικ τιτλος για τη δουλειά της Τζούλιας) τραγουδιστής, γραφίστας ή χάκερ, μαζί με μερικές δεκάδες ακόμη αθλητικά ή καλλιτεχνικά επαγγέλματα, ε ναι, η ευτυχία δεν συνδυάζεται απαραίτητα με τα ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Οσο για το άν το σέξ μειώνει την ικανοτητα του σκέπτεσθαι ω ναι, μάλλον δραματικά θα έλεγα και καλύτερα να το λάβουμε υπόψη. Αν είσαι καψούρης και έχεις διαρκής κ...ες δεν μπορείς να σκεφτείς καθαρά νομίζω, εκτός και άν συνέβαινε μόνο σε μένα. Αν τώρα είσαι και ανικανοποίητος παράλληλα με τα παραπάνω, ε τότε πάει, δεν μπορείς να σκεφτείς τίποτε άλλο. Το δεύτερο δεν μου έχει συμβεί όμως το φαντάζομαι σαν επάυξηση του πρώτου. Το σέξ είναι μια δίψα, που στην εφηβεία είναι ακόρεση, πιστεύω, αν ο έφηβος είναι φυσιολογικός δηλαδή. Οσο και να πιείς θέλεις κι άλλο. Οπότε το καλύτερο που μπορει να γίνει για να λειτουργεί όχι μόνο το μυαλό σου αλλα όλο σου το είναι, φυσιολογικα είναι να κάνεις όσο το δυνατόν περισσότερο σέξ γίνεται στην εφηβεία. Ελπίζω να μην μου ορμήξει επ'αυτού η Νεράίδα :redface::)


το αγόρι μου πλέον είναι ο μοναδικός τρόπος για να ξεφεύγω να είμαι λίγο αλλου....και το κυριότερο για μένα είναι τα μαθηματα μου και το διαβασμα γιατί ειναι το διαβατήριο μου να ξεφύγω απο εδω....

Να μια πολύ απλή όσο και παραστατική παρουσίαση του τί ακριβώς συμβαίνει στην εφηβεία. ΌΛΑ γυρίζουν γύρω απο το σέξ. Από αυτή την άποψη ο μπαμπάς σου είναι το ισχυρότερο σου κίνητρο. Το ίδιο τρέχεις όταν κάνεις τζόγκινγκ μόνη σου και άλλο άν σε κυνηγάει μια τίγρη να σε φάει. Στην προκειμένη περίπτωση η κατάθλιψη που θα σε φάει αν δεν καταφέρεις να ξεφύγεις απο το σπίτι σου. Δεν λέω ότι αυτό είναι ωραίο, καλό θα ήταν ο μπαμπάς σου να ήταν εκ διαμέτρου αλλιώς, όμως είναι ευχάριστο που ακόμη και έτσι που είναι, σου χρησιμεύει στους στόχους σου.

να μπαίνουν όρια συμφωνώ δεν είπα να με αφηνει έξω με 50 αγορια όυτε μεχρι τις 2-3....να μην με απειλεί όμως για μένα ένας αποτυχημένος ανισσοροπος ανθρωπος με ψυχολογικά είναι και τίποτα περισσότερο....δεν θα αλλάξω γνώμη γι'αυτο....με την μητέρα μου μιλάω πιο ανοιχτά αλλα και πάλι δεν μπορώ να τις τα πω όλα της γυναίκας σλλα μιλάμε αν και είναι αντίθετη με αυτά για ένα αλλο παιδί που τα είχα το ήξερε και μου έλεγε να προσέχω μην με δει ο πατέρας μου γιατί το ξέρει ότι είναι ικανός να κάνει πολλα.....

Μια ερώτηση που γυρίζει διαρκώς στο μυαλό μου όσο διαβάζω τα ποστ σου: Ο μπαμπάς είναι πλούσιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
χαχαχαχα όχι δεν είναι πλούσιος ένας απλός ασφαλιστης είναι....αν το ικανος για πολλα σου έφερε κατι τέτοιο στο μυαλό οχι αυτο πήγαινε στο ότι είναι ψυχάκιας και αν με έβλεπε με κάποιον θα τον σκότωνε...και η μανα μου το ξέρει αυτο....εγω τον μισω γιατί με μενα όλα χαλια τα χει κάνει απ την μερια του....

παρόλο που το θέμα είναι εντελώς άλλο [και ίσως κάποια πράγματα θα έπρεπε να πάνε στο "επι προσωπικού"?] ιωάννα... κάνεις ένα συνηθισμένο λάθος που κάνουν(με) όλοι στην εφηβεία [μη σου πω και αργότερα δλδ]..

Ξεκίνησες τα ποστ σου από το "έχω ολοκληρωμένη σχέση με το αγόρι μου και φοβάμαι πως θα αντιδράσουν οι γονείς μου και ειδικά ο πατέρας μου" και επειδή κάποιοι εξ ημών (θες γιατί είχαν εξίσου αυστηρούς πατεράδες, θες γιατί απλώς.. σε καταλαβαίνουν) προσπάθησαν να σε κάνουν να δεις τα πράγματα θετικά "πήρες θάρρος" και σε λίγο θα πρέπει να καλέσουμε το "χαμόγελο του παιδιού" να τον μαζέψει για κακοποίησης ανηλίκου με αυτά που γράφεις...(!)
Προσπάθησε να ... μένεις στα γεγονότα και να μην παρασύρεσαι από οτιδήποτε σου λέει ο οποιοσδήποτε.

Δεν είμαι σίγουρη τι τάξη πας [υποθέτω Α' Λυκείου?] αλλά νομίζω ότι τα 15 είναι η κατεξοχήν ηλικία που αρχίζουμε να νιώθουμε "μεγάλοι". Οπότε καταλαβαίνω πώς νιώθεις όταν ο πατέρας σου προσπαθεί να σου φερθεί σαν παιδάκι [πιθανότατα με εντελώς...άκομψο τρόπο] όμως στις περισσότερες φορές οι γονείς γίνονται υπερπροστατευτικοί και υπερβολικοί από αγάπη και από...φόβο... Θα σου γράψω μια ατάκα της Μαφάλντα όταν μιλάει με τον μικρό της αδελφό την ώρα που οι γονείς της τσακώνονται για τη διαπαιδαγώγησή τους "Λυπήσου τους δεν ξέρουν, εμείς είμαστε τα πειραματόζωά τους"... Ναι ξέρω τι θα μου πεις ότι δεν έχει καμία λογική αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς είναι ακριβώς έτσι... Είναι ο λόγος που η (μεγαλύτερη) αδελφή μου άργησε να πάρει το "πάσο" για μερικά πράγματα περισσότερο από ότι εγώ, είναι ο λόγος που σε πολλά πράγματα μου έχουν πει και οι δύο σε συζητήσεις τώρα "ε, δεν ξέραμε" ή "ε, έτσι ξέραμε έτσι κάναμε". Το πώς θα διαχειριστεί στην καθημερινότητα του ο κάθε γονιός αυτή του την άγνοια είναι άλλο θέμα..

Για κάποιους η εύκολη μέθοδος είναι η πλήρης απαγόρευση. Αν σε κλείσουν σε γυάλα δεν πάθεις τίποτα.
ΆΛλοι μπορεί πράγματι να θεωρούν ότι οι έρωτες δεν επιτρέπουν να αφοσιωθείς στα σημαντικά και έτσι πιστεύουν [βλακωδώς] ότι αν σε φοβίσουν αρκετά για τις συνέπειες δεν θα κινδυνέυσεις..

Δεν μπορείς να βρεις δύο ίδιους γονιούς πότε. Αλλά, εκτός κι αν μιλάμε για τραβηγμένες καταστάσεις τις περισσότερες φορές οι γονείς αγωνιούν "απλώς". Ενίοτε το διαχειρίζονται με λάθος τρόπο.
Επίσης, θα σου πρότινα πριν ανεβάσεις τη μαμά σου στο "βάθρο" του θύματος να δοκιμάσεις να της μιλήσεις για τα θέματά σου και ίσως -αφού λες μπορείς να της μιλήσεις- να ζητήσεις τη βοήθειά της για να φέρεις το μπαμπά σου στο 2010 από το 1950 που πινθανόν να έχει μείνει.

Τέλος θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή, αν μου επιτρέπεις φυσικά.

Το να πεις για κάποιον "μισώ" είναι πολύ βαρύ, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για κάποιον από τους γονείς σου.
Θα σου πω κάτι που μου είπε κάποτε ενας μεγαλύτερος σε ηλικία άνθρωπος και όταν μου το είπε το άκουσα "βερεσέ" (περνούσα την άγρια εφηβεία μου με ομηρικούς καυγάδες με τη μητέρα μου στο σπίτι) και που τότε δεν το κατάλαβα αλλά το νιώθω μέσα μου καθώς περνάνε τα χρόνια.
"οι γονείς σου δυστυχώς δυστυχώς δεν θα είναι για πάντα δίπλα σου. Το τι θα κάνεις για αυτούς αφού φύγουν δεν έχει πραγματικά καμία απολύτως σημασία. Σημασία έχει τι θα μπορέσεις να κάνεις όσο τους έχεις ακόμα δίπλα σου".
Σου εύχομαι να είσαι πολύ μεγάλη όταν θα φτάσεις να αναλογιστείς αυτή τη φράση [με δικά σου παιδιά και οικογένεια]. Και σου εύχομαι να μην έχεις να μετανιώσεις για κάτι.

πραγματικά ευχαριστώ για όλα αυτα που κάθησες,ενδιαφέρθηκες και είπες....εγώ σε αυτη τη φάση δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο απο το να υποκρινομαι ότι ολα ειναι καλά και άνθρωποι σαν τον πατέρα μου δεν αλλάζουν.... δεν σκοπευα να το πάω τοσο προσωπικά αυτό το θεμα επειδη άρχισε με αυτό που έγραψα για μενα και το αγόρι μου κλπ αλλα μου βγηκε γιατι δεν μπορω να το μοιραστω με αλλους που να μου δωσουν συμβουλες και μου βγήκε να αρχλισω να μιλαω γι αυτον αυθόρμητα....:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ποιός πατερας οταν μάθει ότι η κόρη του είναι είκοσι και ακόμη δεν έχει κάνει σέξ δεν θα τον πειράξει;
Πολλοί. Πάρα πολλοί. Το ιδανικό για πολλούς γονείς στην Ελλάδα, είναι το πρότυπο της Παναγίας. Ελπίζουν το εγγόνι να φυτρώσει από το αυτί.

Το εντυπωσιακό είναι ότι αν η κόρη μείνει έγκυος (από τον κρίνο), αυτό τους εκπλήσσει, "μα πως μας συνέβη εμάς αυτό, αφού φροντίσαμε με τόση προσοχή να αποκρύψουμε πληροφοριές για την αντισύλληψη".:crazy::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αδερφια εχεις? δε μας ειπες? καμια θεια? εναν συγγενη που να μπορεις να εμπιστευθεις?

τι να σου πω βρε κουκλιτσα? απο οτι φαινεται μαλλον εχεις προβλημα με τον πατερα σου και οχι με το αγορι σου ή το σεξ?
και οπως σου ειπα. να χρησιμοποιεις προφυλακτικο καθε φορα. και αν το αγορι σου, σου παραπονεθει οτι δεν θελει να βαλει και διαφορες αλλες βλακειες, να ξερεις ειναι δικαιολογιες.

κατα τα αλλα μη βασανιζεις τον εαυτο σου με τυψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
chris μου ευχαριστώ πολύ για ότι μου έχεις πει φυσικά και προσέχω...δεν μπορώ να εμπιστευτώ καποιον έχω έναν αδερφό που είναι 22 ξέρει ότι τα χω με κάποιον αλλα τίποτα άλλο δεν θέλω να του μιλήσω...έχω και μια ξαδέρφη που έχει ίδια ηλικια με τον αδερφο μου αλλά μένει καναδά το καλοκαίρι είχε έρθει και τον είχε γνωρίσει και της είχα μιλήσει...δεν έχω κάποιον άλλον μακάρι να είχα μεγαλύτερη αδερφή να συζητούσα μαζί της αν και τα πάω αρκετά καλα με τον αδερφο μου δεν μπορώ να του πω για αυτό......:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top