Ισότητα των φύλων και μικρές αιχμηρές λεπτομέρειες

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη μανία των γυναικών να είναι ίσες με τους άντρες. Ίδιες έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να είναι, εκ των πραγμάτων κι από τη φύση την ίδια. Εγώ ποτέ σε τίποτα δεν έχω νιώσει ανισότητα υπέρ μου, παρά μόνο ισότητα που με ενοχλεί και μου κάνει τη ζωή δύσκολη.
Ο φεμινισμός για μένα ήταν ιδέα έξυπνων αντρών που ήθελαν βοήθεια σε εργατικά χέρια. Όπως είπε η φίλη μας παρακάτω:

στην αρχή ήταν για να απελευθερώσουν φθηνα εργατικα χερια - γυναικεια. να μπορέσουν να εκμεταλλεύσουν τη γυναικα ακόμα περισσότερα - δούλα στο σπίτι δούλα και εκτος. οι αντρες αρχισαν να ζητανε απο τη γυναικα και μισθο, και να γεννάει/μεγαλωνει τα παιδια, καλη νοικοκυρα , καλη ερωμενη.....:hmm:

Από κει που η γυναίκα είχε 3 ρόλους (νοικοκυρά, σύζυγος και μάνα) απέκτησε τελικά και τέταρτο (εργάτρια) και υπάρχει κι η απαίτηση να είναι καλή σε όλους αυτούς τους ρόλους και να τους προλαβαίνει όλους.

Τι γίνεται λοιπόν αν μια γυναίκα ΔΕΝ θέλει να έχει όλους αυτούς τους ρόλους; Καταδικάζεται φυσικά από την κοινωνία...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη μανία των γυναικών να είναι ίσες με τους άντρες. Ίδιες έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να είναι, εκ των πραγμάτων κι από τη φύση την ίδια. Εγώ ποτέ σε τίποτα δεν έχω νιώσει ανισότητα υπέρ μου, παρά μόνο ισότητα που με ενοχλεί και μου κάνει τη ζωή δύσκολη.
Ξεκόλλα λίγο το κεφάλι σου ρε Χιμέλα και θυμήσου ότι γυναίκες δεν είναι μόνο οι ...καλομαθημένες Ευρωπαίες! :mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη μανία των γυναικών να είναι ίσες με τους άντρες. Ίδιες έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να είναι, εκ των πραγμάτων κι από τη φύση την ίδια. (...)

Himela, έχω την εντύπωση ότι μπερδεύεις την ισότητα με την ομοιότητα.

Ίδιες με τους άνδρες δε θα γίνουμε ποτέ, δεν το χρειαζόμαστε εμείς, δεν το χρειάζεται η φύση, γιατί αν το χρειαζόταν θα το είχε κάνει και δεν θα περίμενε κανέναν άλλον, believe me...

Ίσες όμως, απόλυτα ίσες, σε επίπεδο κοινωνίας, νόμων, οικονομικής ζωής, καταγεγραμμένων ή άγραφων κοινωνικών κανόνων, επιβάλλεται να είμαστε και στην ελαχιστοτάτη λεπτομέρεια, γιατί αλλοιώς η περίφημη "ισότητα, ισονομία, ισοπολιτεία" απλώς δεν υπάρχει.

...και όταν υπάρχει η θέληση και η γνώση, μπορεί να επιτευχθεί η ισότητα ακόμα και με δεδομένη τη διαφορετικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
Από κει που η γυναίκα είχε 3 ρόλους (νοικοκυρά, σύζυγος και μάνα) απέκτησε τελικά και τέταρτο (εργάτρια) και υπάρχει κι η απαίτηση να είναι καλή σε όλους αυτούς τους ρόλους και να τους προλαβαίνει όλους.

Τι γίνεται λοιπόν αν μια γυναίκα ΔΕΝ θέλει να έχει όλους αυτούς τους ρόλους; Καταδικάζεται φυσικά από την κοινωνία...:/:

Και οι 3 αυτοί ρόλοι, προσφέρονται δωρεάν από τη γυναίκα - σύζυγο δηλ. νοικοκυρά, μητέρα, ερωμένη τη στιγμή που στην ελεύθερη αγορά οι αντίστοιχες υπηρεσίες πληρώνονται κα ι μάλιστα αδρά ενίοτε...
Αντί λοιπόν να υπάρχει η "απαίτηση" από τη γυναίκα να είναι καλή σε αυτούς τους ρόλους, θα έπρεπε να απαιτείται να αναγνωριστεί το έργο της γυναίκας σε αυτούς ως έργο-εργασία-αποτέλεσμα-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΓΜΤ! και να ανταμοιφθεί με κάποιον τρόπο αντίστοιχα με το έργο που προσφέρει.
Από τη στιγμή που οι 3 αρχικοί ρόλοι θεωρούνται εκ των προτέρων δεδομένο ότι θα υπηρετούνται εσαεί χωρίς κανενός είδους ανταμοιβή, φυσικά και ο 4ος θα έρθει να επιβαρύνει την όλη κατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ίσες όμως, απόλυτα ίσες, σε επίπεδο κοινωνίας, νόμων, οικονομικής ζωής, καταγεγραμμένων ή άγραφων κοινωνικών κανόνων, επιβάλλεται να είμαστε και στην ελαχιστοτάτη λεπτομέρεια, γιατί αλλοιώς η περίφημη "ισότητα, ισονομία, ισοπολιτεία" απλώς δεν υπάρχει.
μα η κοινωνια επηρεαζεται απο τη φυση..
δεν ειναι ασχετα ,,να ειμαστε ρεαλιστες

οι κοινωνια απο ζωακια της φυσης γινεται..



για παραδειγμα η γυναικα παιρνει αδεια εγκυμσυνης γιατι γενναει,,και ειναι πιο απαραιτητη στο παιδι απο τον πατερα αρχικα.. ετσι ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)


για παραδειγμα η γυναικα παιρνει αδεια εγκυμσυνης γιατι γενναει,,και ειναι πιο απαραιτητη στο παιδι απο τον πατερα αρχικα.. ετσι ειναι

Σωστά, παίρνει άδεια εγκυμοσύνης όταν εργάζεται σε μισθωτή εργασία οπότε έχει ασφάλιση από την εργασία της.

Όταν η απασχόληση της είναι "οικιακά" γιατί πρέπει να εξαρτάται από τον σύζυγο για την ασφάλιση της και να μην έχει αντίστοιχη αντιμετώπιση από το κράτος?
Δε μεταφράζεται σε εργατώρες η φροντίδα ενός σπιτιού και μιας οικογένειας?

Οι έγκυες - μισθωτοί έχουν άδεια, επιδόματα κλπ παροχές και οι έγκυες - οικιακά τί έχουν? Τη δόξα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η ιδέα της ισότητας είναι μια αυταπάτη.Δε θα ύπαρξει ποτέ όσο και αν προσπαθούν οι σύγχρονες δυτικές κοινωνίες.Προσωπικά κάθε φορα που ακούω "ισότητα των δυο φύλων"μου έρχονται στο μυαλό διάφορες απορίες, όπως
1)Πώς λέγετε ο έμπειρος σεξουαλικά άντρας και πώς η αντίστοιχη γυναίκα?
Στην Ελλάδα εννοείς προφανώς!
2)Τι συμβαίνει όταν ένας άντρας χτυπήσει μια γυναίκα και τι αν μια γυναίκα χτυπήσει έναν άντρα?
Στατιστικά? Θα γίνει ότι και αν ένας 2μετρος 100 κιλος Σκανδιναυός την πέσει σε έναν 170 60 κιλο Έλληνα αν και οι δύο δεν ξέρουν καμμία μορφή πολεμικής τέχνης. Όλοι το ξέρουμε ότι οι άντρες είναι δυνατότεροι καθώς και ότι οι γυναίκες δεν ενδιαφέρονται να προσδιορίσουν τον εαυτό τους μέσα από την έννοια της σωματικής πάλης... αλλοιώς θα μπαίναμε στο τρυπάκι της αυτοάμυνας. Και γι'αυτό εφευρεθήκαν οι μπουλντόζες.:) Άλλωστε δεν τους είχαμε δει τότε παλιά :P να αναλαμβάνουν το τίναγμα των χαλιών λόγω δύναμης... οπότε βγήκαν και τα καθαριστήρια χαλιών. Τι να την κάνεις την δύναμη άμα δεν την χρησιμοποιείς για κάτι χρήσιμο?
3)Υποχρεωτική στράτευση?(δεν έχω δει γυναίκα σε F-16)
https://womenmilitaryaviators.org/2011/04/hello-world/
https://www.telegraph.co.uk/news/wor...ale-fighter-pilot-joins-Israels-top-guns.html
4)Αντρες και γυναίκες έχουν τις ίδιες ευθύνες στο σπίτι, όταν εργάζονται και οι δυο?
Στην Ελλάδα ή στην Σουηδία?
5)Έχουν ίσες ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης και ίδιες αποδοχές σε ίδια πόστα?
Στην Ελλάδα ή στην Σουηδία?
6)Αλήθεια ποιος γνωρίζει πότε είναι η διεθνής ημέρα του άντρα?
Αν δεν γνωρίζουμε ούτε πότε είναι η μέρα της γυναίκας περνάμε το τέστ?
και αλλα τέτοια.Ναι, νομοθετικά υπάρχει ισότητα.

δουλα και κυρα!!! :crazy:
στην αρχή ήταν για να απελευθερώσουν φθηνα εργατικα χερια - γυναικεια. να μπορέσουν να εκμεταλλεύσουν τη γυναικα ακόμα περισσότερα - δούλα στο σπίτι δούλα και εκτος. οι αντρες αρχισαν να ζητανε απο τη γυναικα και μισθο, και να γεννάει/μεγαλωνει τα παιδια, καλη νοικοκυρα , καλη ερωμενη.....:hmm:
τελικα τι εκαναν πιο δυναμικη απο τον ανδρα, και τωρα απειλουνται απο αυτην :hehe:
Δεν καταλαβαίνω... το δούλα δεν το διαπραγματευόμαστε βλέπω. Δηλαδή ο άντρας όταν δουλεύει είναι δούλος? Όταν κάνουμε μαζί τις δουλειές είναι δούλος? Η μόνη περίπτωση να μην είχαμε δουλειές να κάνουμε γενικά θα ήταν να είχαμε εμείς άλλους για δούλους. Ας απαιτήσουμε λοιπόν να μας φέρονται όπως τους φερόμαστε και ας μην κάνουμε καν παρέα -όχι να τους παντρευόμαστε κιόλας- αυτούς που μας θέλουν για δούλες.

Στο θέμα μας... Αυτό με τις ορ. δηλώσεις μου την σπάει κι εμένα. Ας ήταν τουλάχιστον υπεύθυνος αυτός ο οποίος χρωστάει ή παίρνει τα περισσότερα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
4)Αντρες και γυναίκες έχουν τις ίδιες ευθύνες στο σπίτι, όταν εργάζονται και οι δυο?
Στην Ελλάδα ή στην Σουηδία?
5)Έχουν ίσες ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης και ίδιες αποδοχές σε ίδια πόστα?
Στην Ελλάδα ή στην Σουηδία?
και στη σουηδια ειδα τις μελετες που παλι δειχνουν οτι οι γυναικες κυριαρχουν στα οικιακα και παιδια,,και παιρνουν λιγοτερες αποδοχες,,απλα με μικροτερη διαφορα απο οτι στη μεσογειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ελπίζω να μη φτάσω ποτέ να γίνω "Σουηδέζα". Ένα από τα ελάχιστα καλά που έχουν απομείνει σε αυτή τη χώρα είναι η έννοια της οικογένειας, ας μην την εξευτελίσουμε κι αυτήν με καινοτομίες του κ@λου!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ελπίζω να μη φτάσω ποτέ να γίνω "Σουηδέζα". Ένα από τα ελάχιστα καλά που έχουν απομείνει σε αυτή τη χώρα είναι η έννοια της οικογένειας, ας μην την εξευτελίσουμε κι αυτήν με καινοτομίες του κ@λου!:mad:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ελπίζω να μη φτάσω ποτέ να γίνω "Σουηδέζα". Ένα από τα ελάχιστα καλά που έχουν απομείνει σε αυτή τη χώρα είναι η έννοια της οικογένειας, ας μην την εξευτελίσουμε κι αυτήν με καινοτομίες του κ@λου!:mad:

Eρώτηση:
Η έννοια της οικογένειας είναι applicable ΜΟΝΟ με stay-at-home μαμάδες ή διασφαλίζεται και με stay-at-home μπαμπάδες?
Εν γένει η οικογένεια (για σένα) διασφαλίζεται με stay-at-home γονιό ή με stay-at-home μαμά?

Για να το έχω reference στην προσπάθεια μου να καταλάβω την...όψη των πραγμάτων όπως τη βλέπεις εσύ.
Γιατι, μα τω Δία και την Αθηνά (copyright Νeraida) όσες φορές και αν έχω προσπαθήσει δεν τα έχω καταφέρει...
Να μου έλεγες "πιστεύω ότι η ζωή στον Άρη είναι ιδανική" πιο καλά θα το ...καταλάβαινα, από αυτά που λες στα θέματα ισότητας/φεμινισμού κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη μανία των γυναικών να είναι ίσες με τους άντρες. Ίδιες έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να είναι, εκ των πραγμάτων κι από τη φύση την ίδια. Εγώ ποτέ σε τίποτα δεν έχω νιώσει ανισότητα υπέρ μου, παρά μόνο ισότητα που με ενοχλεί και μου κάνει τη ζωή δύσκολη.
Ο φεμινισμός για μένα ήταν ιδέα έξυπνων αντρών που ήθελαν βοήθεια σε εργατικά χέρια. Όπως είπε η φίλη μας παρακάτω:
……..
Από κει που η γυναίκα είχε 3 ρόλους (νοικοκυρά, σύζυγος και μάνα) απέκτησε τελικά και τέταρτο (εργάτρια) και υπάρχει κι η απαίτηση να είναι καλή σε όλους αυτούς τους ρόλους και να τους προλαβαίνει όλους.

Τι γίνεται λοιπόν αν μια γυναίκα ΔΕΝ θέλει να έχει όλους αυτούς τους ρόλους; Καταδικάζεται φυσικά από την κοινωνία...

(1) Αν λοιπόν ήσουν γυναίκα έπρεπε να είσαι σύζυγος για να έχεις ένα οποιοδήποτε λόγο ύπαρξης. Μία «γεροντοκόρη» δεν μπορούσε να είναι τίποτα εκτός από βάρος. Η γυναίκα εκτός γάμου δεν υπήρχε. Άρα έτσι κι αλλιώς η κοινωνία άδικα καταδίκαζε στο τίποτα την γυναίκα όχι απλώς που δεν ήθελε αλλά κι αυτήν που δεν της έκατσε να παντρευτεί.
(2) Αν το άλλο σας μισό θεωρεί ότι είσαστε υποχρεωμένες να κάνετε τα πάντα για να συμφέρετε είναι δικό σας θέμα, με βοήθεια ή χωρίς, να το αλλάξετε. Αυτό που λέτε εσείς δεν είναι ισότητα είναι μια δουλεία που επιβάλλετε στον εαυτό σας – δεν θέλετε να μοιραστείτε τους «γυναικείους» ρόλους με το σύζυγο και να δουλεύετε – υπερασπιστείτε το παλιό μοντέλο στη σχέση σας, αλλά δεν θέλω παράπονα αν σας τύχει μια από τις κακές περιπτώσεις του παλιού μοντέλου (πχ ξενοπηδάω αγάπη μου αλλά εσύ είσαι απόλυτα εξαρτώμενη από μένα οπότε σκάσε και κολύμπα).
(3) Εγώ δεν έχω δει καμιά γυναίκα που κάθεται σπίτι να έχει καταδικαστεί από την κοινωνία. Ούτε αυτές που με μετριότατα οικονομικά προτίμησαν να μεγαλώσουν τα παιδιά τους, ούτε τις γυναίκες-τρόπαια που λόγω υψηλών αποδοχών του συζύγου δεν χρειάστηκε ποτέ να διαλέξουν.
(4) Κάνε κάτι με αυτό το «ανισότητα υπέρ μου». Γιατί πρέπει να νοιώσεις ανισότητα υπέρ σου τέλος πάντων? Τι είναι ο άντρας, χαζοβιόλης?

Και οι 3 αυτοί ρόλοι, προσφέρονται δωρεάν από τη γυναίκα - σύζυγο δηλ. νοικοκυρά, μητέρα, ερωμένη τη στιγμή που στην ελεύθερη αγορά οι αντίστοιχες υπηρεσίες πληρώνονται κα ι μάλιστα αδρά ενίοτε...
Αντί λοιπόν να υπάρχει η "απαίτηση" από τη γυναίκα να είναι καλή σε αυτούς τους ρόλους, θα έπρεπε να απαιτείται να αναγνωριστεί το έργο της γυναίκας σε αυτούς ως έργο-εργασία-αποτέλεσμα-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΓΜΤ! και να ανταμοιφθεί με κάποιον τρόπο αντίστοιχα με το έργο που προσφέρει.
Από τη στιγμή που οι 3 αρχικοί ρόλοι θεωρούνται εκ των προτέρων δεδομένο ότι θα υπηρετούνται εσαεί χωρίς κανενός είδους ανταμοιβή, φυσικά και ο 4ος θα έρθει να επιβαρύνει την όλη κατάσταση...
Σωστά, παίρνει άδεια εγκυμοσύνης όταν εργάζεται σε μισθωτή εργασία οπότε έχει ασφάλιση από την εργασία της.

Όταν η απασχόληση της είναι "οικιακά" γιατί πρέπει να εξαρτάται από τον σύζυγο για την ασφάλιση της και να μην έχει αντίστοιχη αντιμετώπιση από το κράτος?
Δε μεταφράζεται σε εργατώρες η φροντίδα ενός σπιτιού και μιας οικογένειας?

Οι έγκυες - μισθωτοί έχουν άδεια, επιδόματα κλπ παροχές και οι έγκυες - οικιακά τί έχουν? Τη δόξα?
Αν και έχεις δίκιο δεν υπάρχει τρόπος να αποτιμηθεί αυτό το έργο… Η γυναίκα που δηλώνει οικιακά μπορεί μια χαρά να μην κάνει τίποτα. Κοινώς να μην μαγειρεύει, να μην καθαρίζει, να μην φροντίζει καν τα παιδιά της και το κράτος να την πληρώνει για να πληρώνει αυτή οικονόμο.

Και φυσικά όλες οι γυναίκες τρόπαια θα ήταν νοικοκυρές (αχ! Ξέρεις τι δύσκολο που είναι να συντονίσεις το υπηρετικό προσωπικό… κουράστηκα και που το σκέφτηκα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
Αν και έχεις δίκιο δεν υπάρχει τρόπος να αποτιμηθεί αυτό το έργο… Η γυναίκα που δηλώνει οικιακά μπορεί μια χαρά να μην κάνει τίποτα. Κοινώς να μην μαγειρεύει, να μην καθαρίζει, να μην φροντίζει καν τα παιδιά της και το κράτος να την πληρώνει για να πληρώνει αυτή οικονόμο.

Υπεργολαβία, outsourcing, θέση εργασίας, ασφάλιση της οικονόμου...:hmm: Μια χαρά μου φαίνεται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
και στη σουηδια ειδα τις μελετες που παλι δειχνουν οτι οι γυναικες κυριαρχουν στα οικιακα και παιδια,,και παιρνουν λιγοτερες αποδοχες,,απλα με μικροτερη διαφορα απο οτι στη μεσογειο..

Ελπίζω να μη φτάσω ποτέ να γίνω "Σουηδέζα". Ένα από τα ελάχιστα καλά που έχουν απομείνει σε αυτή τη χώρα είναι η έννοια της οικογένειας, ας μην την εξευτελίσουμε κι αυτήν με καινοτομίες του κ@λου!:mad:
Η απάντηση ξεκίνησε από τη φράση "Η ιδέα της ισότητας είναι μια αυταπάτη.Δε θα ύπαρξει ποτέ όσο και αν προσπαθούν οι σύγχρονες δυτικές κοινωνίες." Λοιπόν όσες κοινωνίες το προσπαθήσανε περισσότερο πετύχανε σε αυτόν τον τομέα και περισσότερα.
Δεν ξέρω τι σημαίνει "Σουηδέζα" για σένα Χιμέλα όμως προφανώς θα είναι κάτι πολύ κακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Αυτό που λέτε εσείς δεν είναι ισότητα είναι μια δουλεία που επιβάλλετε στον εαυτό σας – δεν θέλετε να μοιραστείτε τους «γυναικείους» ρόλους με το σύζυγο και να δουλεύετε – υπερασπιστείτε το παλιό μοντέλο στη σχέση σας, αλλά δεν θέλω παράπονα αν σας τύχει μια από τις κακές περιπτώσεις του παλιού μοντέλου (πχ ξενοπηδάω αγάπη μου αλλά εσύ είσαι απόλυτα εξαρτώμενη από μένα οπότε σκάσε και κολύμπα).

Ναι έχω δει και πόση πίστη υπάρχει σε γυναίκες που τα κάνουν όλα και συμφέρουν. Αν ο άνθρωπος που έχεις βρει θέλει ή δεν τον νοιάζει να σε απατήσει, θα το κάνει ακόμα κι αν εσύ είσαι η σούπερ γυναίκα - μάνα - νοικοκυρά - sex machine - καριερίστα κλπ κλπ. Αν όμως ο άντρας σε αγαπάει και σε σέβεται, δε θα κάνει κάτι που θα σε πληγώσει, πόσω μάλλον να σου πει κιόλας από πάνω " ξενοπηδάω αγάπη μου αλλά εσύ είσαι απόλυτα εξαρτώμενη από μένα οπότε σκάσε και κολύμπα".

Εγώ δεν έχω δει καμιά γυναίκα που κάθεται σπίτι να έχει καταδικαστεί από την κοινωνία. Ούτε αυτές που με μετριότατα οικονομικά προτίμησαν να μεγαλώσουν τα παιδιά τους, ούτε τις γυναίκες-τρόπαια που λόγω υψηλών αποδοχών του συζύγου δεν χρειάστηκε ποτέ να διαλέξουν.

:eek: Έχεις ακούσει κολακευτικά λόγια για κάποια που από επιλογή έμεινε σπίτι να μεγαλώσει τα παιδιά της; Να σου πω εγώ κάποια σχόλια; "Βρήκε το μαλάκα που της τα φέρνει έτοιμα, η αχαϊρευτη, η τεμπέλα, δεν κοιτάει να πάει να δουλέψει, όλη μέρα κάθεται σπίτι και βάφει τα νύχια της, ο κακομοίρης ο άντρας της τρέχει και δε φτάνει κι αυτή δεν κουνάει το δαχτυλάκι της".

Ας ξαναπώ λοιπόν ακόμα μια φορά την άποψή μου: όταν ένας 18χρονος επιθυμεί να σπουδάσει, το κράτος του παρέχει δωρεάν παιδεία. Αν θέλει να ανοίξει ένα μαγαζί, του προσφέρει επιδόματα. Αν θέλει να αγοράσει αμάξι, του δίνει βοήθεια. (κλπ κλπ, βλέπετε πού το πάω). Ρωτάω λοιπόν: μπορεί μια γυναίκα σήμερα να επιλέξει να μην εργάζεται και να μεγαλώσει τα παιδιά της; (και μη μου πείτε για την κρίση, η κρίση είναι τα τελευταία χρόνια, αλλά και πιο πριν συνέβαινε αυτό). Ποιο κράτος και ποια κοινωνία θα τη σεβαστεί για την επιλογή της και τελικά θα τη βοηθήσει; Και ξαναλέω το πλέον ειρωνικό πράγμα που συμβαίνει: μέχρι να μεγαλώσει ένα κορίτσι ακούει από τη μάνα της "διάβασε, σπούδασε, να γίνεις αυτόνομη, να μην έχεις ανάγκη κανέναν άντρα να σε συντηρεί". Και μόλις πάει 25+: "Παιδάκι μου, πότε θα υπ-ανδρευτείς;;;;". Τι φανερώνει αυτό για την κοινωνία μας; Οτι κρατήσαμε στοιχεία από παλιά (η γυναίκα δούλα, νοικοκυρά και μάνα) και προσθέσαμε και νέα (η γυναίκα να φέρνει εξίσου λεφτά στο σπίτι). Γι' αυτό λέω εγώ οτι Ο ΑΝΤΡΑΣ που εφηύρε το φεμινισμό ήταν πολύ ξύπνιος, του βγάζω το καπέλο δηλαδή...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
τη γυναίκα δεν την έκανε δούλα ο φεμινισμός αλλά ο καπιταλισμός.

Όποιος νομίζει ότι τη γυναίκα την έκανε δούλα ο φεμινισμός, αυταπατάται. Ο φεμινισμός ήταν απλά η πατερίτσα ενός ανάπηρου ολιγοπωλιακού καπιταλισμού που προσπαθεί συνεχώς να σταθεί στα πόδια του, κάθε φορά που "αισθάνεται" ότι υπάρχει ανάγκη ανατροφοδότησης από φρέσκια ζήτηση, ανάγκες και χρήμα. Στη σημερινή κοινωνία ή θα είσαι παραγωγικός, ή θα είσαι καταναλωτικός.

Η χειραφέτηση των γυναικών ήρθε σε μια περίοδο όπου ο καπιταλισμός τις είχε ανάγκη, και ήρθε με τη μορφή του φεμινισμού (εργαλείο του καπιταλισμού ξεκάθαρα). Όπως θα έρθει και στο μέλλον με κάποια μορφή "εφηβισμού" όπου θα δωθούν περισσότερα δικαιώματα στους ανήλικους (να οδηγούν, να καταναλώνουν κλπ.). Πάντα η φρέσκια τροφή για τον καπιταλισμό πρέπει να έχει κι ένα τυράκι για να ενδώσει, τα δικαιώματα. Αν αύριο πουν ότι οι ανήλικοι θα οδηγούν από τα 15, ποιό παιδί δε θα τσακωθεί με τους γονείς του να του πάρει αμάξι; Και οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα αυξήσουν τις πωλήσεις... Όλα αυτά επειδή θα έχει υπάρξει "χειραφέτηση".

Δεν προσπαθώ να κρίνω αν είναι καλή η κακή η χειραφέτηση. Ο καθένας έχει το δικό του χαβά και το βλέπει αλλιώς. Εγώ μπορεί να νομίζω ότι καθένας πρέπει να ορίζει το σώμα του και τα θέλω του, αρκεί να μην έρχονται σε αντίθεση με τη δημοκρατία και τα δικαιώματα των άλλων. Άλλοι μπορεί να νομίζουν άλλα. Δε θα το κρίνω αυτό, το χω δεν το χω κάνει παλιότερα.

Εδώ απλά εστιάζω σε αυτή την αυταπάτη... Ο καπιταλισμός είχε κάνει τη γυναίκα δούλα υπό το ζυγό του άνδρα, και την ξαναέκανε δούλα υπό άλλη μορφή πλέον. Και ο άντρας δούλος είναι. Αρκεί να σκεφτούμε τα εξής παραδείγματα διαφημίσεων:

"Είσαι γυναίκα; Τόσο το καλύτερο! Μαρί Κλερ"
"Ζιλετ, ότι καλύτερο για τον άνδρα"

Μάρκετινγκ! Είμαι γυναίκα/άνδρας, άρα έχω αυτονομία, άρα έχω ισχύ, άρα αν ικανοποιώ το κριτήριο της αυτοδυναμίας πρέπει να πάω να αγοράσω το Μαρί Κλερ/Ζιλετ, ειδάλλως δεν είμαι αλήθινή γυναίκα/άνδρας, είμαι πίσω απ ολο τον κόσμο. (και σου θυμίζει υποσυνείδητα τις αναχρονιστικές εποχές όπου η γυναίκα έφερνε τις παντόφλες, και προκειμένου να δείξεις σύγχρονη πας και καταναλώνεις... Το ίδιο κι ο άντρας, για να δείξει ότι είναι κουλ και έχει ελπίδα να διατηρήσει το παλιότερο στυλ ισχύος του που χάνει σιγά σιγά)


Ψυχολογία είναι, πεντακάθαρη. Έχουν βάλει τα δυο φύλα να τρώγονται για να κερδίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ας ξαναπώ λοιπόν ακόμα μια φορά την άποψή μου: όταν ένας 18χρονος επιθυμεί να σπουδάσει, το κράτος του παρέχει δωρεάν παιδεία. Αν θέλει να ανοίξει ένα μαγαζί, του προσφέρει επιδόματα. Αν θέλει να αγοράσει αμάξι, του δίνει βοήθεια. (κλπ κλπ, βλέπετε πού το πάω).
Το δικαίωμα στην εκπαίδευση θεωρείται κοινωνικό αγαθό.
Αν ανοίξει μαγαζί θα αποδίδει ΦΠΑ, θα προσφέρει στην οικονομία του τόπου, δλδ στα έσοδα του κράτους. Για αυτό τον ...στηρίζει. Ομοίως αν θέλει να αγοράσει αυτοκίνητο (όταν εφαρμόζεται το μέτρο της απόσυρσης) τον πριμοδοτεί για να του τα ... πάρει από έμμεσους και άμεσους φόρους.
Όταν κάποιος δουλεύει μισθωτός πχ ομοίως δίνει στα ταμεία, τα οποία παρέχουν τις συντάξεις (και καταφέρνουν να χάσουν τα λεφτά μας στο... τζόγο αλλά άλλη συζητηση αυτή).
Με άλλα λόγια το κράτος δεν το κάνει από κανένα αίσθημα...δικαίου ή ...κοινωνικής αλληλεγγύης προς τους ..εργαζόμενους όλο αυτό, είναι σχέση ανταπόδοσης.
ΑΝ ΔΕΝ έχεις να τα προσφέρεις αυτά... δεν λαμβάνεις κιόλας. Όπως δλδ ισχύει σε οποιαδήποτε συναλλαγή σε αυτόν τον πλανήτη από ...αρχαιοτάτων χρόνων. :confused:

Ο stay-at-home ανθρωπος έχει κάθε δικαίωμα να κάνει αυτασφάλιση και επομένως, μέσω του συστήματος ανταποδοτικότητας που ισχύει σε όλα να έχει κι αυτός σύνταξη.
Που είναι το παράλογο δλδ σε όλο αυτό?
(Στο concept, ασε το πως τα έχουμε κάνει σκ*τα γενικώς στο θέμα στην Ελλάδα).

Περιμένω και απάντηση για τους stay-at-home γονιούς που σε ρώτησα παραπάνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συμφωνω με valder,,,,,ποσο γελαω οταν βλεπω δυναμικες φεμινιστριες χειραφετημενες γυναικες,,-πλακα κανω- να ειναι δουλες του καθε προιοντος και της μοδας..

απλα εδιωξαν το ενα αφεντικο για το αλλο,,και μερικες αποδεικνυουν ετσι οτι δεν τους αξιζει η ελευθερια,..

(α και valder η ιδια αγορα για τον ιδιο λογο προσπαθησε να κανει γυναικωτους τους ανδρες για να καταναλωνουν περισσοτερο,,και δεν πολυεπιασε νομιζω γιατι παραπηγε κοντρα στη φυση και τα ενστικτα,,)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ναι έχω δει και πόση πίστη υπάρχει σε γυναίκες που τα κάνουν όλα και συμφέρουν. Αν ο άνθρωπος που έχεις βρει θέλει ή δεν τον νοιάζει να σε απατήσει, θα το κάνει ακόμα κι αν εσύ είσαι η σούπερ γυναίκα - μάνα - νοικοκυρά - sex machine - καριερίστα κλπ κλπ. Αν όμως ο άντρας σε αγαπάει και σε σέβεται, δε θα κάνει κάτι που θα σε πληγώσει, πόσω μάλλον να σου πει κιόλας από πάνω " ξενοπηδάω αγάπη μου αλλά εσύ είσαι απόλυτα εξαρτώμενη από μένα οπότε σκάσε και κολύμπα".
Σαφέστατα ο άντρας σου μπορεί να στην κάνει είτε είσαι η wonderwoman είτε είσαι νοικοκυρά στο σπίτι σου. (Άλλωστε εγώ η ίδια είπα ότι αν ο σύντροφος σου σου ζητάει να κάνεις τα πάντα μάλλον δεν σ'αγαπάει αρκετά για να δει την αδικία). Το θέμα είναι εσύ που βρίσκεσαι αν χρειαστεί να χωρίσεις. Το παλιό μοντέλο δουλεύει εναντίον σου. Αυτό λέω.

:eek: Έχεις ακούσει κολακευτικά λόγια για κάποια που από επιλογή έμεινε σπίτι να μεγαλώσει τα παιδιά της; Να σου πω εγώ κάποια σχόλια; "Βρήκε το μαλάκα που της τα φέρνει έτοιμα, η αχαϊρευτη, η τεμπέλα, δεν κοιτάει να πάει να δουλέψει, όλη μέρα κάθεται σπίτι και βάφει τα νύχια της, ο κακομοίρης ο άντρας της τρέχει και δε φτάνει κι αυτή δεν κουνάει το δαχτυλάκι της".

Ας ξαναπώ λοιπόν ακόμα μια φορά την άποψή μου: όταν ένας 18χρονος επιθυμεί να σπουδάσει, το κράτος του παρέχει δωρεάν παιδεία. Αν θέλει να ανοίξει ένα μαγαζί, του προσφέρει επιδόματα. Αν θέλει να αγοράσει αμάξι, του δίνει βοήθεια. (κλπ κλπ, βλέπετε πού το πάω). Ρωτάω λοιπόν: μπορεί μια γυναίκα σήμερα να επιλέξει να μην εργάζεται και να μεγαλώσει τα παιδιά της; (και μη μου πείτε για την κρίση, η κρίση είναι τα τελευταία χρόνια, αλλά και πιο πριν συνέβαινε αυτό). Ποιο κράτος και ποια κοινωνία θα τη σεβαστεί για την επιλογή της και τελικά θα τη βοηθήσει; Και ξαναλέω το πλέον ειρωνικό πράγμα που συμβαίνει: μέχρι να μεγαλώσει ένα κορίτσι ακούει από τη μάνα της "διάβασε, σπούδασε, να γίνεις αυτόνομη, να μην έχεις ανάγκη κανέναν άντρα να σε συντηρεί". Και μόλις πάει 25+: "Παιδάκι μου, πότε θα υπ-ανδρευτείς;;;;". Τι φανερώνει αυτό για την κοινωνία μας; Οτι κρατήσαμε στοιχεία από παλιά (η γυναίκα δούλα, νοικοκυρά και μάνα) και προσθέσαμε και νέα (η γυναίκα να φέρνει εξίσου λεφτά στο σπίτι). Γι' αυτό λέω εγώ οτι Ο ΑΝΤΡΑΣ που εφηύρε το φεμινισμό ήταν πολύ ξύπνιος, του βγάζω το καπέλο δηλαδή...:/:
Το κράτος μας έχει εδώ και καιρό αποφασίσει ότι δεν το νοιάζει να λύσει το δημογραφικό... είτε με εργαζόμενη είτε με νοικοκυρά γυναίκα. Επίσης κανείς δεν σε βοηθάει να πάρεις αμάξι. Το να θέλει η μάνα σου και να δουλέψεις και να παντρευτείς δεν σημαίνει ότι φάσκει και αντιφάσκει. Εκείνη θέλει όταν κλείσει τα ματάκια της να σε αφήσει ανεξάρτητη (δουλειά) και με έναν άνθρωπο να τον αγαπάς και να σε αγαπάει, να μοιράζεστε τις χαρές και τις λύπες, να κάνετε παιδιά. Αυτό σκέφτεται σα γάμο. Δεν σκέφτεται απαραίτητα εσένα δούλα, εσύ το σκέφτεσαι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top