Ποια είναι τα στοιχεία που κάνουν ένα φίλο, κολλητό

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Εγώ κολλητούς δεν θέλω. Ο ρόλος του κολλητού μπορεί να βρεθεί άνετα σε μια ενδεχόμενη σχέση. Φίλους θεωρώ αυτούς που μπορώ να περάσω ένα Σάββατο βράδυ σε ένα κλαμπάκι, ή για καφέ ένα μεσημέρι. Τώρα απαιτούμενα στοιχεία ... για να θεωρήσω κάποιο φίλο μου, θα πρέπει να υπάρχει σύμπνοια απόψεων σε κάποια βασικά θέματα, ουτως ώστε να υπάρχει κάποια εμπιστοσύνη, και φυσικά να υπάρχει άπλετο χιούμορ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Να τον/την παίρνεις τηλέφωνο όποτε τον χρειαστείς και αυτός/ή να παρατάει ό,τι κι αν κάνει για να σου μιλήσει ή για να έρθει να σε βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Ο κολλητός θα πρέπει να σου συμπαραστέκεται στις δύσκολες στιγμές σου, να σε υποστηρίζει όταν ξέρει πως έχεις δίκιο και να σέβεται την γνώμη σου. Και ναι να σε στενοχωρήσει αν με την γνώμη του σε κάνει να δεις πράγματα πιο καθαρά:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
1) Όταν κάποιοι/ες άλλοι/ες προσπαθούν να με αλλάξουν με αγένεια ή με θάβουν πίσω απ' την πλάτη μου, οι πολύ στενές μου φίλες με δέχονται όπως είμαι και μου επισημαίνουν με ειλικρίνεια, τακτ και ευγένεια τα αρνητικά μου στοιχεία αναδεικνύοντας ταυτόχρονα τα θετικά.
2) Όταν κάποιοι/ες άλλοι/ες με αποκαλούν "Κινέζα" λόγω του ότι είμαι αρκετά χλωμή με μαύρα μαλλιά και σχιστά μάτια, για τις πολύ στενές μου φίλες έχω απλώς μια διαφορετική ομορφιά.
3) Όταν για κάποιους/ες άλλους/ες είμαι "τρελοκομείο" επειδή κλαίω και γελάω πολύ εύκολα, για τις στενές μου φίλες είμαι ένας αυθόρμητος άνθρωπος.
4) Όταν για κάποιους/ες άλλους/ες είμαι ανώριμη, επειδή δεν συμβιβάζομαι με την ηλικία μου, για τις πολύ στενές μου φίλες είμαι παιδί στην ψυχή.
5) Όταν για κάποιους/ες άλλους/ες είμαι σαλτισμένη λόγω του αιρετικού τρόπου σκέψης μου, για τις πολύ στενές μου φίλες μου είμαι ένας ελεύθερος άνθρωπος που δεν φοβάται να διαφοροποιηθεί.
6) Όταν για κάποιος/ες άλλους/ες είμαι κουμούνι, για τις πολύ στενές μου φίλες είμαι άνθρωπος με δικαίωμα επιλογής ως προς την κομματική μου τοποθέτηση.

Ε, όλα αυτά είναι αρκετά, για να θεωρήσω κάποιες φίλες μου κολλητές. Δοξάζω τον Θεό που έχω πολλές και καλές φίλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μονο μια κοπελα θεωρω πραγματικη μου φιλη και ουσιαστικα μελος της οικογενειας μου.
Ξερει τα ελαττωματα μου και συνεχιζει να ειναι φιλη μου πανω απο 20 χρονια. Και γω τα δικα της. Με τα ελαττωματα και ολα παραμενει μια ψυχουλα.
Ενω παλια ημασταν αρκετα διαφορετικοι χαρακτηρες, οσο μεγαλωνουμε μοιαζουμε περισσοτερο. Παραδοξο?
Δεν ηταν παντα ολα ροδινα μεταξυ μας. Σε καποιες φασεις καναμε να μιλησουμε καιρο αλλα οταν ξαναβρεθηκαμε ηταν οπως παλια, αυτοματως, χωρις να χρειαζεται να σπασει ο παγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μονο μια κοπελα θεωρω πραγματικη μου φιλη και ουσιαστικα μελος της οικογενειας μου.
Ξερει τα ελαττωματα μου και συνεχιζει να ειναι φιλη μου πανω απο 20 χρονια. Και γω τα δικα της. Με τα ελαττωματα και ολα παραμενει μια ψυχουλα.
Ενω παλια ημασταν αρκετα διαφορετικοι χαρακτηρες, οσο μεγαλωνουμε μοιαζουμε περισσοτερο. Παραδοξο?
Δεν ηταν παντα ολα ροδινα μεταξυ μας. Σε καποιες φασεις καναμε να μιλησουμε καιρο αλλα οταν ξαναβρεθηκαμε ηταν οπως παλια, αυτοματως, χωρις να χρειαζεται να σπασει ο παγος.

Έχεις δίκιο. Δεν χρειάζεται να ταιριάζει κανείς/μία σε όλα με τον/την κολλητό/ή του ή να έχει μόνο προτερήματα για να είναι υγιής η σχέση. Η διαφορετικότητα έχει τη γοητεία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οταν χαιρεται με τη χαρα σου, γιατι στις λυπες ολοι λυπομαστε, στις χαρες ομως βλεπεις ποιος τις μοιραζεται μαζι σου και δε σε βλεπει ανταγωνιστικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Οταν χαιρεται με τη χαρα σου, γιατι στις λυπες ολοι λυπομαστε, στις χαρες ομως βλεπεις ποιος τις μοιραζεται μαζι σου και δε σε βλεπει ανταγωνιστικα!!

Έχεις δίκιο. Αυτό είναι το σημαντικότερο κριτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Φίλος είσαι με έναν ακόμα και όταν μπορείς να μοιραστείς μυστικά και να τον εμπιστεύεσαι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oταν όχι μόνο σου λέει αλλά - το σημαντικότερο - σου δείχνει ότι είσαι σημαντικός/ή γι'αυτή/όν. :happy: Μαζί με αυτά που είπαν παραπάνω τα παιδιά (μαζί στις χαρές και τις λύπες και όλα τα σχετικά :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ο χρόνος δείχνει αν κάποιος θα είναι φίλος ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Φίλο πραγματικό θεωρώ κάποιον ο οποίος με κάνει να ξεχνάω κάθε ανασφάλεια που έχω και με βοηθά συνεχώς να βελτιώνομαι, χωρίς να κουράζεται ή να περιμένει αντάλλαγμα. Είναι η υπομονή και η κατανόηση που δείχνει, και η αίσθηση της ηρεμίας και της σιγουριάς που με κάνει να νιώθω όταν βρίσκεται κοντά μου ή όταν μου μιλά. Κάπως έτσι το εκλαμβάνω εγώ, ίσως επειδή είναι ο χαρακτήρας μου που τον συμπληρώνει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Οταν χαιρεται με τη χαρα σου, γιατι στις λυπες ολοι λυπομαστε, στις χαρες ομως βλεπεις ποιος τις μοιραζεται μαζι σου και δε σε βλεπει ανταγωνιστικα!!

Ακριβώς αυτό είναι ....Ο/Η φίλος σου θα χαρεί όταν έχεις κάνει κάτι καλό και έχεις πετύχει σε κάποιον τομέα .Επίσης όταν κάνετε κάτι και οι 2 μαζί και εσύ δεν το καταφέρεις και ο φίλος σου το πετύχει τότε πρέπει να χαρεί ο πραγματικός φίλος και όχι να ζηλέψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που ειναι μαζι σου και στα καλα και στα άσχημα,χαίρεται με τις επιτυχίες σου και δεν ζηλεύει ή προσπαθεί να σε ανταγωνιστεί και δεν λέει ούτε έναν καλό λόγο. Είναι αυτός που δείχνει υπομονή και κατανόηση και σε δέχεται όπως είσαι, αλλά προσπαθεί να σε συμβουλέψει ή σου λέει τι κάνεις λάθος. Μαζί περνάτε καλά και μπορείτε να κάνετε οοο,τι σας κατεβει στο κεφαλι αλλά ξέρει να σου σταθεί σε μια δύσκολη στιγμη. Δεν είναι παντα ευκολο να βρεις τέτοια άτομα αλλά αυτές οι φιλίες είναι πραγματικές και κρατάνε για χρόνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πραγματικος φιλος ειναι αυτος που
1)Σου λεει την αληθεια μπροστα σου προσπαθώντας να ελαχιστοποιησει τα ελατωματα σου μα ποτε δεν σε θαβει στους αλλους ειδικα οταν εχετε τσακωθει
2)Χαιρεται με την επιτυχια σου
3)Ειναι μαζι σου κυριως στα δυσκολα οταν κανεις δεν σε στηριζει και βρισκεσαι στον πατο
4)Μπορεις να του πεις τα παντα ακομη και το πιο χαζο
5)Δεν σε υποβαθμιζει καιδεν σε κανει να νιωθεις αβολα με τα προτερηματα του τονιζοντας τα συνεχεια
6)Δεν κλαιγεται συνεχως για τα προβληματα τουωστε να τον λυπηθεις
7)Δεν ειναι αχαριστος και θυμαται ο,τι εχεις κανει για αυτον κυριως τα θετικα
8)Σεβεται τις αποψεις σου

Βεβαια πρεπει να θυμομαστε οτι και ο κολλητος μας ειναι ανθρωπος και εχει ελατωματα οποτε καλο ειναι να τον συγχωρουμε καθως και να θυμομαστε οτι και εμεις οφειλουμε να ειμαστε το ιδιο σωστοι απεναντι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
[FONT=&quot]Οι φίλοι πρέπει να μας κάνουν να γελάμε . [/FONT][FONT=&quot]Οι φίλοι στηρίζουν πρακτικά και ψυχολογικά . [/FONT][FONT=&quot]Θα σου πουν την αλήθεια, όσο σκληρή και αν είναι. [/FONT][FONT=&quot]Ο αληθινός φίλος πρέπει να μπορεί να πει τη γνώμη του ελεύθερα αλλά να μη νευριάζει αν εσύ διαφωνείς . [/FONT][FONT=&quot]Να είναι πρόθυμοι να μου αφιερώσουν χρόνο και να με ακούσουν, ιδίως όταν έχω προβλήματα . [/FONT][FONT=&quot] Ένας καλός φίλος είναι ένας φίλος που μπορείς να εμπιστευτείς . [/FONT][FONT=&quot]Ένας καλός φίλος είναι μαζί σου στις καλές και στις κακές στιγμές. [/FONT][FONT=&quot]. Να χαίρεται και να λυπάται μαζί σου, χωρίς να περιμένει να του πεις ευχαριστώ. Βασικά, δεν θα έπρεπε καν να χρειάζεται να ειπωθεί αυτή η λέξη. Μια ματιά θα πρέπει να είναι αρκετή. Θα πρέπει να τα λέει όλα χωρίς να χρειάζεται να υπάρξουν λέξεις.[/FONT][FONT=&quot] Ξέρουν πότε πρέπει να σε σπρώξουν να κάνεις κάτι και πότε πρέπει να σε σταματήσουν. Ξέρουν πότε πρέπει να σε προειδοποιήσουν αλλά να σε αφήσουν να φας τα μούτρα σου. Και να είναι εκεί να σε σηκώσουν. Ξέρουν πότε πρέπει να γελάσουν. [/FONT][FONT=&quot]Και πότε πρέπει να αφήσουν το σκηνικό να περάσει και να κάνουν ότι δεν το είδαν ποτέ. Δεν θα σου πουν ποτέ «στα’λεγα», θα σου πουν «έλα, πάμε παρακάτω».[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eίναι εκείνος-η που έχει περισσότερα likes από σένα ώστε να "φωτίζεσαι" και εσύ...τι όχι; Πάντα είχα μια απορία για τα ιδανικά της αγνής φιλίας τον 21ο αιώνα.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Eίναι εκείνος-η που έχει περισσότερα likes από σένα ώστε να "φωτίζεσαι" και εσύ...τι όχι; Πάντα είχα μια απορία για τα ιδανικά της αγνής φιλίας τον 21ο αιώνα.

Και η ανταλλαγή σχολίων "μωρο μου είσαι κούκλα, πιο όμορφη πεθαίνεις" :sick:

Η ουσιαστική επικοινωνία χτίζει τη φιλία και οι κοινές αξίες (να υπάρχει δηλαδή μία σύγκλιση σε βασικά πράγματα). Και όπως προαναφέρθηκε το νοιάξιμο, να θες να είναι καλά ο φίλος σου, να χαίρεσαι με την επιτυχία του και να είσαι δίπλα του όταν αποτυγχάνει, όταν δεν είναι καλά. Αν λείπει κάτι απο αυτά πιστεύω ότι η φιλία θα αποδυναμωθεί μέσα στο χρόνο, θα έρθει η φυσική φθορά της ή θα διακοπεί απότομα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που κάνει τον φίλο κολλητό είναι το Δεκαμεθυλοκυκλοπεντασιλοξάνιο.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,337 μηνύματα.
Σε ακουει
Σε αποδέχεται
Δε σε ρουφιανευει
Σε υποστηρίζει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top