'Εχετε πέσει ποτέ θύμα κλοπής;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κάθε χρόνο τέτοιο καιρό πέφτω θύμα κλοπής από την εφορία. Φέτος μου έκλεψε 5000 ευρώ.

5 χιλιαρικα χθες στην πιστωτικη μου. Με το που ειδα οτι το credit limit μου ειχε μειωθει κατα 5 χιλιαρικα, με ελουσε κρυος ιδρωτας! Πηρα αμεσα την πιστωτικη τηλεφωνο, μου την ακυρωσαν, μου εβγαλαν αλλη και μου ειπαν οτι δεν θα πληρωσω. Αντε να δουμε. Στην καινουρια θα κατεβασω κατα πολυ το οριο για να μη παθω τα ιδια.
Αν η τράπεζα είναι σοβαρή και αμφισβητήσεις τις συνναλαγές εντός 30 ημέρών δεν θα έχεις θέμα.


Πάντως οι χρεωστικές/πιστωτικές έχουν μεγάλο κενό ασφαλείας. Για να κάνεις μια αγορά με κάρτα δίνεις τη κάρτα στον υπάλληλο για να τη περάσει σtο μηχάνημα. Αυτός αν απομνημονεύσει τον αριθμό, το CVV2 και την ημερομηνία λήξης μπορεί να την χρησιμοποιήσει για αγορές στο διαδίκτυο. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ πιο ασφαλής τρόπος από τα μετρητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν η τράπεζα είναι σοβαρή και αμφισβητήσεις τις συνναλαγές εντός 30 ημέρών δεν θα έχεις θέμα.


Πάντως οι χρεωστικές/πιστωτικές έχουν μεγάλο κενό ασφαλείας. Για να κάνεις μια αγορά με κάρτα δίνεις τη κάρτα στον υπάλληλο για να τη περάσει σtο μηχάνημα. Αυτός αν απομνημονεύσει τον αριθμό, το CVV2 και την ημερομηνία λήξης μπορεί να την χρησιμοποιήσει για αγορές στο διαδίκτυο. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ πιο ασφαλής τρόπος από τα μετρητά.

Ηδη το εκανα μεσα σε 8 ημερες, οποτε ειμαι ενταξει πιστευω.

Χρεωστικη δεν χρησιμοποιω ποτε γιατι αν γινει κατι παρομοιο, πιο δυσκολα θα παρεις τα χρηματα σου πισω, αν τελικα τα παρεις. Την καρτα γιατι την δινεις στον υπαλληλο; Εγω ποτε δεν την εχω δωσει και ποτε δεν μου την εχουν ζητησει! Παντα μονη μου την βαζω στο μηχανημα και χτυπαω τον κωδικο (αν και τις περισσοτερες φορες κανω tap για πιο γρηγορα).

Ακομα και αν ο υπαλληλος σου παρει αριθμο, ημ. ληξης και CVV2, δεν μπορει να κανει αγορα online γιατι δεν εχει την διευθυνση σου. Οι χακερς ειναι κυριως το προβλημα. Χτυπανε συνηθως καρτες με μεγαλα ορια και αποσπουν χρηματα. Παρομοιο περιστατικο ετυχε και σε μια συναδελφο με την commercial πιστωτικη της που ειχε οριο τα 20 χιλιαρικα. Στην καινουρια καρτα που θα μου εκδοσουν θα ζητησω να μου κατεβασουν το οριο στα 2-3 χιλιαρικα/μηνα. Δεν βρισκω λογο να εχω καρτα με οριο τα 15 χιλιαρικα τον μηνα. Το μονο σιγουρο πλεον ειναι οτι θα αρχισω και παλι να χρησιμοποιω μετρητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Στο supermarket τη δίνω τη βάζει στο μηχάνημε και μετά με βάζει να πληκτρολογήσω το PIN. Άλλη φορά θα τη βάζω μόνος μου στο μηχάνημα.


Τυπικά νομίζω πρέπει να δει ο υπάλληλος την υπογραφή σου γι' αυτό και κάποιες λένε (ΝΟΤ VALID UNLESS SIGNED). Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να μου ζητήσουν υπογραφή.

Αυτό με τη διευθυνση δεν ισχύει απόλυτα. Κάποιοιες ιστοσελίδες απαιτούν να πληκτρολογησεις της διεύθυνσης και άλλες όχι. π.χ. στο e-shop ότι και να πληκτρολογήσεις στη διεύθυνση τη κάρτα τη δέχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Υπογραφη μου ζητησαν σε αποδειξη μονο μια φορα οταν χρησιμοποιησα την πιστωτικη της δουλειας. Ισως επειδη ηταν ακομα καινουρια. Εκτοτε την χρησιμοποιω με PIN κανονικα. Εδω κανενας υπαλληλος δεν μου εχει ζητησει την καρτα και θα μου φαινοταν παρα πολυ περιεργο και υποπτο αν το εκανε! Ασε που ειναι ηλιθιο να σου ζητανε την καρτα για να δουν την υπογραφη σου, αφου πλεον μπορεις να κανεις αγορες μεσω κινητου (εκει τι θα ζητησουν να δουν; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιαυτο δεν τις χωνευω τις πιστωτικες. Αλλα δε φανταζομουν
οτι υπαρχει κινδυνος και για τις χρεωστικες!
Πηγα κι εκανα web banking με τα χιλια ζορια κ μαυτα που γραφετε το μετανιωσα ηδη:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
5 χιλιαρικα χθες στην πιστωτικη μου. Με το που ειδα οτι το credit limit μου ειχε μειωθει κατα 5 χιλιαρικα, με ελουσε κρυος ιδρωτας! Πηρα αμεσα την πιστωτικη τηλεφωνο, μου την ακυρωσαν, μου εβγαλαν αλλη και μου ειπαν οτι δεν θα πληρωσω. Αντε να δουμε. Στην καινουρια θα κατεβασω κατα πολυ το οριο για να μη παθω τα ιδια.

ΠΩς εγινε αυτο??ΜΑς λες την ιστορια ολοκληρη?Εχει σχεση με web banking"??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γιαυτο δεν τις χωνευω τις πιστωτικες. Αλλα δε φανταζομουν
οτι υπαρχει κινδυνος και για τις χρεωστικες!
Πηγα κι εκανα web banking με τα χιλια ζορια κ μαυτα που γραφετε το μετανιωσα ηδη:/

Το web banking δεν το θεωρω κακο. Το αντιθετο μαλιστα. Εντοπιζεις πιο γρηγορα προβληματα στους λογαριασμους σου! Τις χρεωστικες εγω τις φοβαμαι περισσοτερο γιατι αν γινει κατι τα λεφτα σου τα χανεις. Πολυ σπανια θα κανω αγορα με χρεωστικη και ποτε δεν την χρησιμοποιω online.

ΠΩς εγινε αυτο??ΜΑς λες την ιστορια ολοκληρη?Εχει σχεση με web banking"??
Χρησιμοποιω πιστωτικες απο το 2012 και ποτε δεν ειχα προβλημα μεχρι προσφατα. Την συγκεκριμενη καρτα την εχω μισο χρονο και την χρησιμοποιουσα σε καθημερινη βαση αλλα παντα σε αξιοπιστα και μεγαλα καταστηματα. Αγορες πολλες online ή μεσω τηλεφωνου δεν ειχα κανει. Το πολυ γυρω στις 10 αγορες να εκανα online με την συγκεκριμενη καρτα ολους αυτους τους μηνες και παντα σε αξιοπιστα sites.

Μια μερα λοιπον, μπαινω στον λογαριασμο μου για δω τι εχω ξοδεψει και να πληρωσω (δεν περιμενω να μου ερθει ο λογαριασμος και πληρωνω το υπολοιπο σχεδον καθε εβδομαδα). Βλεπω λοιπον οτι το credit μου ειχε μειωθει κατα 5 χιλιαρικα, οπως επισης και μια συναλλαγη που εγινε στην Κινα στα 1200 (οι αλλες 4 ηταν προσφατες και ακομα δεν ειχαν εμφανιστει στις συναλλαγες μου). Με το που βλεπω συναλλαγη στην Κινα και μειωμενο credit παιρνω αμεσα τηλ την πιστωτικη οπου μου ακυρωσαν αμεσα την καρτα.

Υποψιαζομαι οτι ειτε καποια αγορα που εκανα online δεν ηταν secure, ειτε χακαραν καποιο απο τα καταστηματα που ψωνιζω online ειτε μου εκλεψαν τα στοιχεια μεσω RFID. Η αλλη υποψια μου ειναι μηπως εγινε υποκλοπη τηλ. επικοινωνιας οταν αγορασα κατι μεσω τηλεφωνου (απο αξιοπιστο καταστημα). Τους υπολογιστες μου τους εχω σκαναρει για ιους και spyware και δεν εχει εντοπιστει κατι. Ισως να εχω κολλησει καποιον ιο που δεν τον εντοπιζει το AV ή το spybot? Δυστυχως δεν γνωριζω περισσοτερα και δεν ξερω πως εγινε. Σκεφτομαι να κανω ακομα και φορματ στους υπολογιστες μου για παν ενδεχομενο. Το μονο σιγουρο ειναι οτι πλεον θα χρησιμοποιω την καρτα μου μονο οταν δεν εχω αλλη επιλογη οπως επισης θα ζητησω να μου μειωσουν το οριο στα 2-3χιλιαρικα/μηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Και εγω κανω πολλες αγορες online αλλα απο συγκεκριμενες χωρες,και users απο γερμανια,αγγλια και αμερικη.Αυτοι φοβουνται πολυ γιατι ο κρατικος μηχανισμος τους τσακωνει την επομενη.Οχι οπως εμας που κανει κανα χρονο.Απο κινα χονγκ κονγκ και σιγκαπουρη ειδικα δεν αγοραζω ποτε και αν αγορασω θα ειναι σε εκτακτη αναγκη και μονο για αγορες κατω των 2 ευρω.Αν και βρισκεις τα παντα Δεν τους εμπιστευομαι ουτε για καλτσες!Προτιμω να το παρω απο καποιον που το εχει εισαγει απο κινα σε αξιοπιστη χωρα.

Το πως εγινε ....μπορει να πατησαν οι ιδιοι που εκανες την αγορα το ποσο και να στο φεσωσαν!Αν κανεις τακτικες αγορες σε καποιο συγκεκριμενο καταστημα μπορει να παρακολουθειται ,Προσπαθησε να αποφευγεις αγορες απο τα ιδια καταστηματα σε τακτα διαστηματα.

Και φορματ να κανεις αυτοι μπαινουν μεσω του δικτυου αυτη τη στιγμη μπορει να παρακολουθειται ο υπολογιστης και να μην ξερεις τιποτα.Δηλαδη μπορει να μπαινοβγαινουν οτι και να κανεις!Για να υπαρχει ασφαλεια πρεπει να εχει το καταστημα τμημα security δικτυων αλλιως ειναι παιχνιδακια για τους χακερς.Τετοια εχουν οι τραπεζες και ακομα ολο τους χακαρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μην αγχώνεστε χωρίς λόγο. Οι κάρτες και το e-banking είναι πιο ασφαλής από τα μετρητά. Τα ρέστα που σου δίνει ο άλλος με τα μετρητά μπορεί να είναι σπλαστά ή πολύ απλούστερα μπορεί να τα χάσεις το πορτοφόλι σου. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη ύπαρξη των μετρητών. Φανταστείτε την οικονομία που θα κάνουν οι χώρες αν τα μετρητά καταργηθούν και δεν χρειάζεται να τα τυπώνουν.


Ανοίγεις η ebanking και βάζεις ειδοποίηση στο κινητό με κάθε αλλάγή στο λογαριασμό σου. Οτιδήποτε αντιληφθείς ειδοποιείς τη τράπεζα και ακυρώνεις τη συναλλαγή και είσαι εντάξει.

Όπου χρησιμοποιηείς το https που πλέον είναι υποχρεωρικο στις περισσότρες χώρες για τραπεζικές συναλλαγές δεν μπορεί να υποκλέψουν τα στοιχεία σου μέσω παρακολούθησης του δικτύου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Έχετε πέσει ποτέ θύμα κλοπής? προσωπικά αρκετές φορές.. :'(
Ελάτε να μοιραστούμε ,τις όχι και τόσο ευχάριστες,εμπειρίες μας....

Δυο φορές και τις δυο μου έκλεψαν το κινητό. Μια στην waterland και μια στο λεωφορείο

Στο supermarket τη δίνω τη βάζει στο μηχάνημε και μετά με βάζει να πληκτρολογήσω το PIN. Άλλη φορά θα τη βάζω μόνος μου στο μηχάνημα.


Τυπικά νομίζω πρέπει να δει ο υπάλληλος την υπογραφή σου γι' αυτό και κάποιες λένε (ΝΟΤ VALID UNLESS SIGNED). Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να μου ζητήσουν υπογραφή.

Αυτό με τη διευθυνση δεν ισχύει απόλυτα. Κάποιοιες ιστοσελίδες απαιτούν να πληκτρολογησεις της διεύθυνσης και άλλες όχι. π.χ. στο e-shop ότι και να πληκτρολογήσεις στη διεύθυνση τη κάρτα τη δέχονται.

Ναι αυτό είναι όντως επικίνδυνο

Και εγω κανω πολλες αγορες online αλλα απο συγκεκριμενες χωρες,και users απο γερμανια,αγγλια και αμερικη.Αυτοι φοβουνται πολυ γιατι ο κρατικος μηχανισμος τους τσακωνει την επομενη.Οχι οπως εμας που κανει κανα χρονο.Απο κινα χονγκ κονγκ και σιγκαπουρη ειδικα δεν αγοραζω ποτε και αν αγορασω θα ειναι σε εκτακτη αναγκη και μονο για αγορες κατω των 2 ευρω.Αν και βρισκεις τα παντα Δεν τους εμπιστευομαι ουτε για καλτσες!Προτιμω να το παρω απο καποιον που το εχει εισαγει απο κινα σε αξιοπιστη χωρα.

Το πως εγινε ....μπορει να πατησαν οι ιδιοι που εκανες την αγορα το ποσο και να στο φεσωσαν!Αν κανεις τακτικες αγορες σε καποιο συγκεκριμενο καταστημα μπορει να παρακολουθειται ,Προσπαθησε να αποφευγεις αγορες απο τα ιδια καταστηματα σε τακτα διαστηματα.

Και φορματ να κανεις αυτοι μπαινουν μεσω του δικτυου αυτη τη στιγμη μπορει να παρακολουθειται ο υπολογιστης και να μην ξερεις τιποτα.Δηλαδη μπορει να μπαινοβγαινουν οτι και να κανεις!Για να υπαρχει ασφαλεια πρεπει να εχει το καταστημα τμημα security δικτυων αλλιως ειναι παιχνιδακια για τους χακερς.Τετοια εχουν οι τραπεζες και ακομα ολο τους χακαρουν

Αγοράζω κάθε μήνα βιβλία και άλλα πράγματα online. Δεν είχα ποτέ μέχρι στιγμής πρόβλημα. Αλλά ναι από κάποιες χώρες σαν αυτές που λες, δεν το ρισκάρεις.

:/: παιδια... πώς είναι δυνατόν?

Μου κάνει εντύπωση γιατί εδώ είναι πολύ χαμηλή η εγκληματικότητα…

Έναν φίλο μου τον λήστεψαν στην Αριστοτέλους, σε ένα τόσο crowded μέρος. Δεν έχουν θέμα οι κλέφτες. Όπου να 'ναι σε ληστεύουν.

Ουσιαστικά όχι..

ΥΓ: Το ότι μας κλέψαν το μέλι από τις 3 κυψέλες που είχαμε πριν 2-3 χρόνια στρέχει; :P

Καλά μέλι βρήκαν κι αυτοί να κλέψουν;

Όταν έμενα Αθήνα μου την πέσανε στην Στουρνάρη τρεις τύποι για να μου πάρουν το τσαντάκι μου.

Ο ένας πρέπει να έχει ακόμα στο πρόσωπο του το σημάδι "Nike Air Max" Νούμερο 44!!! Πέντε χρόνια καράτε είναι αυτά!!! :P :P :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Εκείνη την ώρα δεν σκέφτηκα ούτε κάρτες ανάληψης, ούτε ταυτότητες, ούτε κινητό. Μόνο ένα γράμμα που μου είχε στείλει ο μεγάλος μου έρωτας και δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω να χαθεί.... :inlove:

Κάτω απ' το μαξιλάρι μαχαίρι, πιο δίπλα ρόπαλο του Πάοκ και αεροβόλο κάτω απ' το στρώμα. Ας έρθει να με κλέψει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Blue

Νεοφερμένος

Ο Blue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια..
Ειμαι καινουργιος στο σαιτ..
Να ρωτησω κατι και οποιος ξερει ας μου δωσει τα φωτα του..
Εχασα το πορτοφολι μου και ειχα μεσα τον αριθμο του αφμ μου και μια καρτα με το ονοματεπωνυμο μου..
Αυτος που θα το βρει αν το βρει..
Υπαρχει καμμια περιπτωση να μπορεσει με αυτα τα δυο στοιχεια μου να μου κανει κατι κακοβουλο εν αγνοια μου;;;
Βοηθηστε οποιος ξερει ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.


Μέχρι στιγμής ευτυχώς όχι . Στα ΜΜΜ ιδιαίτερα που κυκλοφορώ αλλά και στον δρόμο προσέχω τα προσωπικά μου αντικείμενα, αν και πάω γυρεύοντας να μου πάρουν το κινητό αφού είναι η μόνη μου προέκταση ακόμα και στον δρόμο :bleh: !


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια..
Ειμαι καινουργιος στο σαιτ..
Να ρωτησω κατι και οποιος ξερει ας μου δωσει τα φωτα του..
Εχασα το πορτοφολι μου και ειχα μεσα τον αριθμο του αφμ μου και μια καρτα με το ονοματεπωνυμο μου..
Αυτος που θα το βρει αν το βρει..
Υπαρχει καμμια περιπτωση να μπορεσει με αυτα τα δυο στοιχεια μου να μου κανει κατι κακοβουλο εν αγνοια μου;;;
Βοηθηστε οποιος ξερει ευχαριστω..
Εφόσον δήλωσες το περιστατικό στην αστυνομία και στην τράπεζά σου, θεωρώ πως είσαι καλυμμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top