Σέρβις, αξεσουάρ, απορίες σχετικά με το αυτοκίνητο

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Νομιζεις ενα OPEL που το πηρες καινουργιο πριν 6 χρονια με 17Κ δεν μπορεις να το πουλήσεις τουλάχιστον ενα 10Κ ; και βάζεις τα υπολοιπα 8-9 γραμμάτια να πάρεις πάλι ενα καινουργιο.
Όποιος θέλει να παίρνει καινούριο αυτοκίνητο κάθε 5 χρόνια καλή επιλογή είναι και το leasing. Γλυτώνεις ασφάλειες, συντήρηση, ζημιές, κλοπή, το παρκαρεις στον ήλιο χωρίς τύψεις.

Τώρα που το πήρες καινούριο αν σου τύχει μια ζημιά 1000 ευρώ αναγκαστικά θα τη χρυσοπληρώσεις γιατί έδωσες 15000 ευρώ πριν ένα χρόνο. Είναι στο χέρι της αντιπροσωπείας να σου βάλει τη ζημιά εντός της εγγύησης καθώς μπορεί να βρει πολλούς τρόπους για το αντίθετο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
έκανα κλικ στο "αυτοκίνητο" για να χαζέψω τη συζήτηση, και παρατηρώ ότι μιλάτε για οπελ.. δε ξέρω αν πρέπει να με πιάσουν τα γέλια ή τα κλάματα... έχω ένα μεταχειρισμένο του 2009 και μιά ωραία πρωία που με έκοψε να ελέγξω τα λάδια διαπίστωσα πως ο δείκτης δεν έδειχνε καν λάδια.. κούνησα το κεφάλι μου και πήγα συνεργείο. Το astra μου καίει 600-700 γραμμάρια λάδι για 1000 χλμ. Τα πίνει σφηνάκι εν ολίγοις. Αυτή τη στιγμή του έχω α δικά του 5w30. Δοκίμασα και με 10w40 αλλά τίποτα. Τι άλλο λάδι να δοκιμάσω ρε παιδιά?? για τραχτερ??
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
και εμένα το corsa μου έχανε λάδια....... και μου το φτιαξανε στην αντιπροσωπεια
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Όταν πληρώσει κάποιος τέλη κυκλοφορίας και πουλήσει το αμάξι ο αγοραστής τα έχει πληρωμένα;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 1,599 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Πριν μερικές ημέρες τελικά άλλαξα καταλύτη στο αυτοκίνητο καθώς η ενδειξη εμφανιζόταν ξανα και ξανά το αμάξι ειναι καινούργιο σχετικά εχει κανει 85.000 χλμ. Το πήγα πρώτα στην αντιπροσωπεία για να πιστοποιηθεί η βλάβη μετά το πηγα σε εναν καλό στη Τροφωνίου , μου πήρε 230 ευρώ. Απο την αντιπροσωπεια δεν με πήραν καν να μου δώσουν τιμή τους ειπα αν ειναι πάνω απο 500αρικο μην μπούν στο κόπο. Πήγα σε δύο αντιπροσωπείες... η άλλη μου ειπαν περίπου 2500!!!! Μου λένε δεν θέλεις να ξέρεις την τιμή... λέω παιδιά μην αγχώνεστε θα πάω σε κάποιον καλό και θα μου το περάσει με 200-300 ευρώ. Τη πληρώσαμε την Όπελ τη πρώτη φορά 18.000 για το αυτοκίνητο ... φτάνει.

Απλά και μενα οταν μου λένε τέτοιες μαλακίες... επειδη δεν ειμαι κανα παιδάκι... δινω και τις ανάλογες απαντήσεις.

Πριν αγοράσετε ενα καινούργιο αυτοκίνητο να προσπαθήσετε να κάνετε επέκταση της εγγύησης για 70.000 χιλιόμετρα οπωσδήποτε ! Εγω θα έλεγα και 100.000 αλλα δεν θα το δεχθούν.

Ο καταλύτης ήταν διαλυμένος εσωτερικά. Ο λόγος πρόηλθε είτε απο κακό καύσιμο.... είτε λόγω κατασκευής. Πχ ο κατασκευαστης έμαθα οτι δίνει 600 ml απώλεια μέγιστη στα 1000 χλμ για το λάδι... αυτή η απώλεια λαδιού αρχικα μου φάνηκε περιεργη και ανησύχησα μηπως υπάρχει προβλημα με τη μηχανή του αυτοκινήτου ευτυχως ομως μου εξήγησαν οτι αυτο γίνεται γιατι έχουν αυξησει τις θερμοκρασίες στο κινητήρα για να ελαχισοποιούν τους ρύπους. Ενδέχεται αυτη η απώλεια να προκάλεσε ζημιά στον καταλύτη λόγω φθοράς δηλαδή να τράβηξε μέσα λάδι ο καταλύτης.

Θα τσεκάρω στα
3000 χλμ απο την προηγουμενη φορά που συμπλήρωσα ποσο λάδι καιει... νομίζω θα ειμαι στο 1 λίτρο για 3000 χλμ.

Να έχετε υπόψη σας αυτο με την εγγύηση για να μπορέσετε να τους "παρετε" οσες περισσότερες επισκευές μπορείτε μεχρι τα 80.000 χλμ. με την επέκταση εγγύησης. Το πρώτο πράγμα που θα συζητήσω σε επόμενη αγορά ειναι αυτό καθως εχω πλέον αρχείο. (Αντικατάσταση βάσης μηχανής , δισκοπλακες (στα 70.000 χλμ) - ιμαντας χρονισμού (αν το αμάξι φοράει καδένα ακομη καλύτερα) , καταλύτης ).

Μετά απο πολύ τρέξιμο έχω μάθει αρκετά που οταν το πήρα πρώτη φορά δεν γνώριζα. Την επομενη φορά θα μιλησουμε διαφορετικά με όλους αυτους τους έμπορους και θα κοιτάξω μηπως φέρω αμαξι απο το εξωτερικό. Ειδωμεν.

Αυτες οι λεπτομέρειες έχουν ουσία για την αγορά ενος αυτοκινήτου... τα υπόλοιπα ειναι ως συνήθως φανταχτερά και πολλά υποσχόμενα !
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αν του το δώσεις αρχές του χρόνου μπορείς να του ζητήσεις ποσοστό από τα τέλη.
Θα αγοράσω αυτοκίνητο συγγενή μου. Εγώ θα τα πληρώσω έτσι και αλλιώς γιατί το οδηγώ κανά εξάμηνο χωρίς να είναι στο όνομα μου.

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι αν κάνω τη μεταβίβαση και δεν πληρωθούν τα τέλη κινδυνεύω να στηθώ στις ουρές της εφορίας καθώς το σύστημα δεν θα με βρίσκει. Το Golf έκανε 4 μήνες να φύγει από το όνομα μου.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πριν μερικές ημέρες τελικά άλλαξα καταλύτη στο αυτοκίνητο καθώς η ενδειξη εμφανιζόταν ξανα και ξανά το αμάξι ειναι καινούργιο σχετικά εχει κανει 85.000 χλμ. Το πήγα πρώτα στην αντιπροσωπεία για να πιστοποιηθεί η βλάβη μετά το πηγα σε εναν καλό στη Τροφωνίου , μου πήρε 230 ευρώ. Απο την αντιπροσωπεια δεν με πήραν καν να μου δώσουν τιμή τους ειπα αν ειναι πάνω απο 500αρικο μην μπούν στο κόπο. Πήγα σε δύο αντιπροσωπείες... η άλλη μου ειπαν περίπου 2500!!!! Μου λένε δεν θέλεις να ξέρεις την τιμή... λέω παιδιά μην αγχώνεστε θα πάω σε κάποιον καλό και θα μου το περάσει με 200-300 ευρώ. Τη πληρώσαμε την Όπελ τη πρώτη φορά 18.000 για το αυτοκίνητο ... φτάνει.

Απλά και μενα οταν μου λένε τέτοιες μαλακίες... επειδη δεν ειμαι κανα παιδάκι... δινω και τις ανάλογες απαντήσεις.

Πριν αγοράσετε ενα καινούργιο αυτοκίνητο να προσπαθήσετε να κάνετε επέκταση της εγγύησης για 70.000 χιλιόμετρα οπωσδήποτε ! Εγω θα έλεγα και 100.000 αλλα δεν θα το δεχθούν.

Ο καταλύτης ήταν διαλυμένος εσωτερικά. Ο λόγος πρόηλθε είτε απο κακό καύσιμο.... είτε λόγω κατασκευής. Πχ ο κατασκευαστης έμαθα οτι δίνει 600 ml απώλεια μέγιστη στα 1000 χλμ για το λάδι... αυτή η απώλεια λαδιού αρχικα μου φάνηκε περιεργη και ανησύχησα μηπως υπάρχει προβλημα με τη μηχανή του αυτοκινήτου ευτυχως ομως μου εξήγησαν οτι αυτο γίνεται γιατι έχουν αυξησει τις θερμοκρασίες στο κινητήρα για να ελαχισοποιούν τους ρύπους. Ενδέχεται αυτη η απώλεια να προκάλεσε ζημιά στον καταλύτη λόγω φθοράς δηλαδή να τράβηξε μέσα λάδι ο καταλύτης.

Θα τσεκάρω στα
3000 χλμ απο την προηγουμενη φορά που συμπλήρωσα ποσο λάδι καιει... νομίζω θα ειμαι στο 1 λίτρο για 3000 χλμ.

Να έχετε υπόψη σας αυτο με την εγγύηση για να μπορέσετε να τους "παρετε" οσες περισσότερες επισκευές μπορείτε μεχρι τα 80.000 χλμ. με την επέκταση εγγύησης. Το πρώτο πράγμα που θα συζητήσω σε επόμενη αγορά ειναι αυτό καθως εχω πλέον αρχείο. (Αντικατάσταση βάσης μηχανής , δισκοπλακες (στα 70.000 χλμ) - ιμαντας χρονισμού (αν το αμάξι φοράει καδένα ακομη καλύτερα) , καταλύτης ).

Μετά απο πολύ τρέξιμο έχω μάθει αρκετά που οταν το πήρα πρώτη φορά δεν γνώριζα. Την επομενη φορά θα μιλησουμε διαφορετικά με όλους αυτους τους έμπορους και θα κοιτάξω μηπως φέρω αμαξι απο το εξωτερικό. Ειδωμεν.

Αυτες οι λεπτομέρειες έχουν ουσία για την αγορά ενος αυτοκινήτου... τα υπόλοιπα ειναι ως συνήθως φανταχτερά και πολλά υποσχόμενα !
Στην αντιπροσωπεία πληρώνεις ακόμα και την πατημασια..
Δεν έχουν ανάγκη αμ δεν πας εσύ θα πάνε άλλοι δέκα..

Έπειτα τους κανόνες αυτοί τους βάζουν αυτό να το θυμάσαι..

Και γενικά οποίος έρχεται και μας κούνα το δάχτυλο σε θέμα αυτοκινήτου με εμπειρία 30 ετών πάνω σε αυτό λαμβάνει την εξής απάντηση..

Αν θέλετε είστε ελεύθερος να πάτε εκεί που βρήκατε καλύτερα..😋

Ο καθένας στο στοιχείο του θα πω εγώ Πλέον καινειδικα στα ανταλλακτικά και στα αυτοκίνητα θα βρεις μεγάλη απόκλιση τιμών, αλλά στο τέλος θα πάρεις ΟΤΙ πληρώσεις...

Τα βλέπουμε καθημερινά....τώρα από το εξωτερικό πρόσεχε...έρχονται κάτι σαπίλες καμουφλαρισμενες ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Στην αντιπροσωπεία πληρώνεις ακόμα και την πατημασια..
Δεν έχουν ανάγκη αμ δεν πας εσύ θα πάνε άλλοι δέκα..

Αυτοί οι δέκα γαμάνε τη πιάτσα... και ολους τους υπόλοιπους.
Έπειτα τους κανόνες αυτοί τους βάζουν αυτό να το θυμάσαι..

Και γενικά οποίος έρχεται και μας κούνα το δάχτυλο σε θέμα αυτοκινήτου με εμπειρία 30 ετών πάνω σε αυτό λαμβάνει την εξής απάντηση..

δεν κουνάω απλά το δάχτυλο... τρώνε κραξιμο με τη σέσουλα. Εγω δεν χαρίζομαι. Ειδικα οσοι και οσες δινουν τυπικές απαντήσεις και κολλάνε και αυτο το "σας καταλαβαινουμε" στο τέλος... του κώλου τα ενιαμερα :)
Αν θέλετε είστε ελεύθερος να πάτε εκεί που βρήκατε καλύτερα..😋
Προφανώς... πήγα ήδη. Ας βγάλει κάτι και ο μαστορας της γειτονιάς... δεν θα πλουτίζουμε συνεχως τα κοράκια.
Ο καθένας στο στοιχείο του θα πω εγώ Πλέον καινειδικα στα ανταλλακτικά και στα αυτοκίνητα θα βρεις μεγάλη απόκλιση τιμών, αλλά στο τέλος θα πάρεις ΟΤΙ πληρώσεις...

Τα βλέπουμε καθημερινά....τώρα από το εξωτερικό πρόσεχε...έρχονται κάτι σαπίλες καμουφλαρισμενες ...

Ο καταλύτης του αυτοκινήτου ηταν εξαρχής λοιπόν αυθεντικός και απο τη μαμά του... παρολαυτα καταστράφηκε στα 85.000 χλμ οποτε γιατι να μη βάλω imitation ο οποιος έχει εγγυηση για τα ιδια χιλιόμετρα και δεν ειναι 10 φορές ακριβότερος ; :)
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτοί οι δέκα γαμάνε τη πιάτσα... και ολους τους υπόλοιπους.
Ελεύθερη αγορά έχουμε, επαγγελματίες είμαστε όλοι..

Απλά!


δεν κουνάω απλά το δάχτυλο... τρώνε κραξιμο με τη σέσουλα. Εγω δεν χαρίζομαι. Ειδικα οσοι και οσες δινουν τυπικές απαντήσεις και κολλάνε και αυτο το "σας καταλαβαινουμε" στο τέλος... του κώλου τα ενιαμερα :)
Πιστεψε με σε συνδεουν με Καιρο :P ..τωρα κραξιμο λογικα ριχνεις στους υπαλληλους γιατι οι ιδιοι αποκλειεται να ειναι στις πωλησεις εκτός από τους "καλούς πελάτες " ..δεν δεχονται κατι τετοιο πιστεψε με ..οπότε για εμένα το να κράζετε υπαλλήλους δεν το θεωρώ και τόσο σωστό..




Προφανώς... πήγα ήδη. Ας βγάλει κάτι και ο μαστορας της γειτονιάς... δεν θα πλουτίζουμε συνεχως τα κοράκια.
Βγάζει μην στεναχωριέσαι ειδικά στην Αθήνα δεν υπάρχει συνεργείο που να μην δουλεύει..

Η πίτα είναι μεγάλη και έχει κομμάτι για όλους, μακάρι όλοι να έχουν δουλίτσα!!!

Κάντε οποία αγορά θέλετε με τα ηλεκτρικά να έχετε τον νου σας ..

Ακόμα ειναι σε πολύ πρώιμο στάδιο όλο αυτό και βγάζουν τρομερές ζημιές...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Ελεύθερη αγορά έχουμε, επαγγελματίες είμαστε όλοι..

Απλά!

Επαγγελματίες δεν είναι όλοι διαφωνώ.... οσοι ειναι πολύ ακριβοί τις περισσότερες φορές ειναι χωρίς λόγο και για μένα ειναι ληστές και κακομαθημένοι.

Πιστεψε με σε συνδεουν με Καιρο :P ..τωρα κραξιμο λογικα ριχνεις στους υπαλληλους γιατι οι ιδιοι αποκλειεται να ειναι στις πωλησεις εκτός από τους "καλούς πελάτες " ..δεν δεχονται κατι τετοιο πιστεψε με ..οπότε για εμένα το να κράζετε υπαλλήλους δεν το θεωρώ και τόσο σωστό..

Σωστό είναι γιατι αν δεν συμφωνούσαν με τον εργοδότη τους και τις πολιτικές του θα είχαν ήδη παραιτηθεί.

Εμενα η ερωτηση μου ειναι γιατι να μην επιλέξω εναν καταλυτη aftermarket και να πάω να τα σκάσω στην αντιπροσωπεία ; απαντηση σε αυτο υπάρχει ; άυτο εννοω ως κράξιμο να σου δινω την απάντηση και να μην εχεις τι να μου πείς... οποτε δεν με συνδέουν με Καϊρο απλά δεν έχουν απάντηση.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Πριν μερικές ημέρες τελικά άλλαξα καταλύτη στο αυτοκίνητο καθώς η ενδειξη εμφανιζόταν ξανα και ξανά το αμάξι ειναι καινούργιο σχετικά εχει κανει 85.000 χλμ. Το πήγα πρώτα στην αντιπροσωπεία για να πιστοποιηθεί η βλάβη μετά το πηγα σε εναν καλό στη Τροφωνίου , μου πήρε 230 ευρώ. Απο την αντιπροσωπεια δεν με πήραν καν να μου δώσουν τιμή τους ειπα αν ειναι πάνω απο 500αρικο μην μπούν στο κόπο. Πήγα σε δύο αντιπροσωπείες... η άλλη μου ειπαν περίπου 2500!!!! Μου λένε δεν θέλεις να ξέρεις την τιμή... λέω παιδιά μην αγχώνεστε θα πάω σε κάποιον καλό και θα μου το περάσει με 200-300 ευρώ. Τη πληρώσαμε την Όπελ τη πρώτη φορά 18.000 για το αυτοκίνητο ... φτάνει.

Απλά και μενα οταν μου λένε τέτοιες μαλακίες... επειδη δεν ειμαι κανα παιδάκι... δινω και τις ανάλογες απαντήσεις.

Πριν αγοράσετε ενα καινούργιο αυτοκίνητο να προσπαθήσετε να κάνετε επέκταση της εγγύησης για 70.000 χιλιόμετρα οπωσδήποτε ! Εγω θα έλεγα και 100.000 αλλα δεν θα το δεχθούν.

Ο καταλύτης ήταν διαλυμένος εσωτερικά. Ο λόγος πρόηλθε είτε απο κακό καύσιμο.... είτε λόγω κατασκευής. Πχ ο κατασκευαστης έμαθα οτι δίνει 600 ml απώλεια μέγιστη στα 1000 χλμ για το λάδι... αυτή η απώλεια λαδιού αρχικα μου φάνηκε περιεργη και ανησύχησα μηπως υπάρχει προβλημα με τη μηχανή του αυτοκινήτου ευτυχως ομως μου εξήγησαν οτι αυτο γίνεται γιατι έχουν αυξησει τις θερμοκρασίες στο κινητήρα για να ελαχισοποιούν τους ρύπους. Ενδέχεται αυτη η απώλεια να προκάλεσε ζημιά στον καταλύτη λόγω φθοράς δηλαδή να τράβηξε μέσα λάδι ο καταλύτης.

Θα τσεκάρω στα
3000 χλμ απο την προηγουμενη φορά που συμπλήρωσα ποσο λάδι καιει... νομίζω θα ειμαι στο 1 λίτρο για 3000 χλμ.

Να έχετε υπόψη σας αυτο με την εγγύηση για να μπορέσετε να τους "παρετε" οσες περισσότερες επισκευές μπορείτε μεχρι τα 80.000 χλμ. με την επέκταση εγγύησης. Το πρώτο πράγμα που θα συζητήσω σε επόμενη αγορά ειναι αυτό καθως εχω πλέον αρχείο. (Αντικατάσταση βάσης μηχανής , δισκοπλακες (στα 70.000 χλμ) - ιμαντας χρονισμού (αν το αμάξι φοράει καδένα ακομη καλύτερα) , καταλύτης ).

Μετά απο πολύ τρέξιμο έχω μάθει αρκετά που οταν το πήρα πρώτη φορά δεν γνώριζα. Την επομενη φορά θα μιλησουμε διαφορετικά με όλους αυτους τους έμπορους και θα κοιτάξω μηπως φέρω αμαξι απο το εξωτερικό. Ειδωμεν.

Αυτες οι λεπτομέρειες έχουν ουσία για την αγορά ενος αυτοκινήτου... τα υπόλοιπα ειναι ως συνήθως φανταχτερά και πολλά υποσχόμενα !
Πιστεύω ότι όσο εγγύηση και να είχες δεν θα σου κάλυπταν τη ζημιά γιατί θα έλεγαν ότι δεν είναι κατασκευαστικό σφάλμα αλλά κακό καύσιμο.

Ψάξε το manual αν αναφέρει τίποτα για φυσιολογική απώλεια λαδιών.

Η λύση σε νέα αμάξια είναι μικτή ασφάλεια καθώς οι τιμές σε όλες τις αντιπροσωπείες έχουν πάει στον ουρανό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Πιστεύω ότι όσο εγγύηση και να είχες δεν θα σου κάλυπταν τη ζημιά γιατί θα έλεγαν ότι δεν είναι κατασκευαστικό σφάλμα αλλά κακό καύσιμο.

Προφανώς... ξέρεις εσυ κανέναν απο αυτους τους πλούσιους να ειναι έντιμος ; λαμόγια και αρπακτικά ειναι οι περισσότεροι έχει γινει το μάτι τους δολλάριο.

Ψάξε το manual αν αναφέρει τίποτα για φυσιολογική απώλεια λαδιών.

Η λύση σε νέα αμάξια είναι μικτή ασφάλεια καθώς οι τιμές σε όλες τις αντιπροσωπείες έχουν πάει στον ουρανό.

Μου τα ειπαν στην αντιπροσωπεία 600 ml Μεγιστο στα 1000 χλμ. αν στα 3000 καψω ενα λίτρο (ολη τη βέργα) τοτε θα ειμαι στα 300 ml ανα 1000 χλμ καλά ειναι.

Καταλυτη πήρα εναν after market και προς το παρόν πάει καλα με 230 μου τον έβαλε ο άνθρωπος και μου ειπε πως οτι αντιμετωπισω να πάω να τον βρω υπάρχει εγγυηση 2 χρόνων.

γιατι να παω στην αντιπροσωπεια να δωσω 1000 και 2000 ευρω ; για ποιο λογο ας πουμε ; μονο αν είμαι κοροϊδο ή θελω να πετάω λεφτά... νταξει αμα βγαζεις το μηνα 10.000 ευρω ... αρχιζεις να πετάς πλέον... πας στις αντιπροσωπείες να σου αλλάξουν υαλοκαθαριστήρες.. πας στου Νουσρέτ μετά να φας "χρυση" μπριζόλα... τα πολλα χρηματα ου καινε τον εγκεφαλο σταδιακά. Δυστυχως για αυτο και κάποιοι το ριχνουν και στην κοκα κόλα. Μεταξύ μας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Θα αγοράσω αυτοκίνητο συγγενή μου. Εγώ θα τα πληρώσω έτσι και αλλιώς γιατί το οδηγώ κανά εξάμηνο χωρίς να είναι στο όνομα μου.

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι αν κάνω τη μεταβίβαση και δεν πληρωθούν τα τέλη κινδυνεύω να στηθώ στις ουρές της εφορίας καθώς το σύστημα δεν θα με βρίσκει. Το Golf έκανε 4 μήνες να φύγει από το όνομα μου.
Πλήρωσέ τα εσύ τα τέλη τότε. Ζήτα του τον κωδικό πληρωμής και πλήρωσέ τα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Μου τα ειπαν στην αντιπροσωπεία 600 ml Μεγιστο στα 1000 χλμ. αν στα 3000 καψω ενα λίτρο (ολη τη βέργα) τοτε θα ειμαι στα 300 ml ανα 1000 χλμ καλά ειναι.
Άσε τι λένε στην αντιπροσωπεία αλλά στο manual (μόνο τα γραπτά έχουν σημασία). Μπορεί να έχουν πάρει αυτή τη γραμμή για να μην τα καλύπτουν. Ρώτα στο forum των 4 τροχών ή σε κάποιο Facebook group για Opel αν είναι η φυσιολογική η απώλεια.


Πλήρωσέ τα εσύ τα τέλη τότε. Ζήτα του τον κωδικό πληρωμής και πλήρωσέ τα.
Τα πλήρωσα πριν λίγο. Ο φόβος μου ήταν μην τα διπλοπληρώσω αλλά πάνε με το αυτοκίνητο και όχι με τον ιδιοκτήτη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Άσε τι λένε στην αντιπροσωπεία αλλά στο manual (μόνο τα γραπτά έχουν σημασία). Μπορεί να έχουν πάρει αυτή τη γραμμή για να μην τα καλύπτουν. Ρώτα στο forum των 4 τροχών ή σε κάποιο Facebook group για Opel αν είναι η φυσιολογική η απώλεια.



Τα πλήρωσα πριν λίγο. Ο φόβος μου ήταν μην τα διπλοπληρώσω αλλά πάνε με το αυτοκίνητο και όχι με τον ιδιοκτήτη.

Θα κοιτάξω και το manual αλλα δεν το έλεγε ρε γαμώτο.

Ωστόσο το θεωρώ απίθανο να πηγα σε δυο αντιπροσωπείες και να μου τα είπαν λάθος....

Και επειδη είπα πρίν για λαμόγια και αρπακτικά...


αυτο το λάδι κοστίζει 30 ευρώ. Να σου κάνουν μια αλλαγή λαδιών ποσο θέλουν ενα 20αρικο εργασια ;;; και πολλά λέω.

50 ευρώ δηλαδή.

Αν πας στην αντιπροσωπεία θα σου ζητήσουν 80!!! 30 ευρω το κέρδος (το ορατό) γιατι σιγα μην παίρνει η αντιπροσωπεία το λάδι στην ιδια τιμή που το παιρνει ο ιδιώτης !!!!

Σε 10 ατομα να το κάνουν αυτο... μονο απο τα λάδια την πιο απλη εργασία δηλαδη βγάζουν κέρδος 3000 ευρώ.

Μετά ελάτε να μιλήσουμε για αρπακτικά. :)
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Καινούργιο αμάξι και να βγάλει τέτοιες ζημιές πριν τα 100.000 είναι αδιανόητο.
η είσαι πολύ άτυχος και έπεσες σε προβληματικό ή έβαζες μάπα κάυσιμο συνέχεια.
βενζίνη ή πετρέλαιο είναι?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top