Νεκρό βρέφος από επίθεση ροτβάιλερ

Ποιος κατά την γνώμη σας φταίει για τον θάνατο του βρέφους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
  • Οι γονείς (οι ιδιοκτήτες του)

    Ψήφοι: 12 80.0%
  • Ο σκύλος (ράτσας ροτβάιλερ)

    Ψήφοι: 3 20.0%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.


να κοριτσάκι μεταφέρθηκε νεκρό στο νοσοκομείο Παίδων Πεντέλης, με το μικρό κοριτσάκι να έχει δαγκωματιές από σκύλο στο σώμα του.

Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι το βρέφος ήταν τριών μηνών και πως το τραγικό περιστατικό σημειώθηκε σε σπίτι στα Γλυκά Νερά.

Το παιδί μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο από την 35χρονη μητέρα του, αναφέρουν οι ίδιες πληροφορίες.

Κάτω από αδιευκρίνιστες έως τώρα συνθήκες, ο σκύλος της οικογένειας, ράτσας ροτβάιλερ, επιτέθηκε ξαφνικά στο κοριτσάκι και το δάγκωσε σε πολλά σημεία του σώματός του με αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή του.

Η γυναίκα δεν έχει μιλήσει ακόμη στους αστυνομικούς, αλλά από όσα είπαν οι γιατροί στους αστυνομικούς, η επίθεση πρέπει να έγινε μέσα στο σπίτι από μεγαλόσωμο σκύλο (ροτβάιλερ), αλλά δεν μπορεί να περιγράψει πώς ακριβώς έγινε το περιστατικό.
Στο σπίτι της οικογένειας βρίσκονται αστυνομικοί της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής και ειδικοί ψυχολόγοι της ΕΛΑΣ. Σημειώνεται, ότι η οικογένεια έχει άλλα τρία παιδιά, ενώ, σύμφωνα με καταθέσεις γειτόνων στην αστυνομία, το σκυλί ήταν συνήθως στο μπαλκόνι του σπιτιού.

Η μητέρα, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες του newsbeast.gr, η οποία μετέφερε το περίπου 3 μηνών βρέφος στο νοσοκομείο Παίδων Πεντέλης, είναι σε κατάσταση σοκ


https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/5364588/nekro-vrefos-sto-nosokomeio-meta-apo-epithesi-skyloy

Άργησα να κάνω το θέμα διότι πέθανε μια αθώα ψυχη΄, παρόλα αυτά διαβάζοντας ΜΜΕ αποφάσισα να το ανοίξω ώστε να συζητήσουμε για τον υπεύθυνο αυτής της τραγωδίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις με αυτη την υποθεση. Καταρχην η συγκεκριμενη ρατσα δεν ειναι και απο τις ρατσες που θα αφηνες το παιδι σου χωρις επιτηρηση. Το προσπερναμε αυτο. Λεει οτι εξ'αρχης το σκυλι ζηλευε το παιδι. Τι εκαναν ομως οι φωστηρες; Απομονωσαν τον σκυλο στο μπαλκονι. Ευγε, ετσι θα του φυγει η ζηλεια. Τι; Οχι;
Οι σκυλοι ειναι ζωα που ζουν σε αγελες. Θελουν παρεα. Δεν το πετας σε ενα μπαλκονι ελπιζοντας να συνηθισει. Τεραστιο λαθος τους. Το δε παιδι ηταν απροστατευτο. Τι να σου κανει μια σιτα; Εδω η γατα μου την διελυσε, ενας τετοιος σκυλος δεν θα μπορεσει;
Επρεπε να ριξουν λιγο νερο στο κρασι τους και να χαρισουν τον σκυλο σε καποιον που θα του εδινε αγαπη και θα ηταν μακρια απο παιδια, αντι να τον φυλακισουν εγωιστικα στο μπαλκονι. Ο σκυλος εχει νοημοσυνη τριχρονου παιδιου. Δεν καταλαβαινει. Δεν μπορεις να του πεις, μη σκοτωσεις. Το βρεφος ισως να ξυπνησε τα αγρια ενστικτα του. Συνεβαλλε και ο περιορισμος στο μπαλκονι και χειροτερεψαν τα πραγματα. Τεραστιο λαθος τους.
Κακοι ιδιοκτητες που δεν πρεπει να εχουν ποτε ξανα σκυλο στην κατοχη τους. Θα την πληρωσει τωρα και ο σκυλος που δυστυχως ετυχε να πεσει σε κακα χερια. Στον σκυλο πρεπει να γινει ευθανασια. Αν εβγαλε μια φορα επιθετικοτητα, θα βγαλει και 2η.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις με αυτη την υποθεση. Καταρχην η συγκεκριμενη ρατσα δεν ειναι και απο τις ρατσες που θα αφηνες το παιδι σου χωρις επιτηρηση. Το προσπερναμε αυτο. Λεει οτι εξ'αρχης το σκυλι ζηλευε το παιδι. Τι εκαναν ομως οι φωστηρες; Απομονωσαν τον σκυλο στο μπαλκονι. Ευγε, ετσι θα του φυγει η ζηλεια. Τι; Οχι;
Οι σκυλοι ειναι ζωα που ζουν σε αγελες. Θελουν παρεα. Δεν το πετας σε ενα μπαλκονι ελπιζοντας να συνηθισει. Τεραστιο λαθος τους. Το δε παιδι ηταν απροστατευτο. Τι να σου κανει μια σιτα; Εδω η γατα μου την διελυσε, ενας τετοιος σκυλος δεν θα μπορεσει;
Επρεπε να ριξουν λιγο νερο στο κρασι τους και να χαρισουν τον σκυλο σε καποιον που θα του εδινε αγαπη και θα ηταν μακρια απο παιδια, αντι να τον φυλακισουν εγωιστικα στο μπαλκονι. Ο σκυλος εχει νοημοσυνη τριχρονου παιδιου. Δεν καταλαβαινει. Δεν μπορεις να του πεις, μη σκοτωσεις. Το βρεφος ισως να ξυπνησε τα αγρια ενστικτα του. Συνεβαλλε και ο περιορισμος στο μπαλκονι και χειροτερεψαν τα πραγματα. Τεραστιο λαθος τους.
Κακοι ιδιοκτητες που δεν πρεπει να εχουν ποτε ξανα σκυλο στην κατοχη τους. Θα την πληρωσει τωρα και ο σκυλος που δυστυχως ετυχε να πεσει σε κακα χερια. Στον σκυλο πρεπει να γινει ευθανασια. Αν εβγαλε μια φορα επιθετικοτητα, θα βγαλει και 2η.


συμφωνω με ολο το κειμενο
το μονο που θα ελεγα θα ηταν οτι κανονικα ευθανασια θα ηθελαν οι ιδιοκτητες οπως και αυτοι αν εβγαλαν μια φορα ανευθηνοτητα κανεις δεν λεει οτι δεν θα ξαναγινει αλλαα..
οταν εισαι ανευθηνος με το σκυλο σου, ω τι εκπληξη, ετσι θα εισαι και με το παιδι σου
εχουμε δυο θανατους γιατι εχουμε δυο ηλιθιους ιδιοκτητες (και γονεις) που πηραν σκυλο και θεωρησαν οτι πηραν παιχνιδι για να περνανε την ωρα τους. Α τωρα βαρεθηκα να ασχολουμαι και με κουραζει θα το αφησω στο μπαλκονι οπως το πλειστεισιον στο παταρι, τι μπορει να συμβει?
επισης το να αφηνεις σκυλι στο μπαλκονι ειναι παρανομο αλλα κλασσικ οι περισσοτερες νομοθεσιες σχετικα με τα ζωα υπαρχουν οσο και ο Θεος, στην θεωρια, πρακτικα περιμενουμε το θαυμα για να τις δουμε να εφαρμοζονται
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τα σκυλιά και δη τα μεγάλα, όπως και οι άνθρωποι, χρειάζονται χώρο να τρέξουν και εκτόνωση. Αλλιώς γίνονται επιθετικά και αναπτύσσουν και κατάθλιψη. Πόσο μάλλον ένα ροτβάιλερ που και μεγάλο είναι και πιο επιθετικά ένστικτα έχει, δεν είναι κανίς. :/:
Το ενδιαφέρον με την επικαιρότητα είναι ότι κάθε φορά προκύπτει και άλλο ένα μείζον κοινωνικό ζήτημα όπου τίθεται σε συζήτηση.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
συμφωνω με ολο το κειμενο
το μονο που θα ελεγα θα ηταν οτι κανονικα ευθανασια θα ηθελαν οι ιδιοκτητες οπως και αυτοι αν εβγαλαν μια φορα ανευθηνοτητα κανεις δεν λεει οτι δεν θα ξαναγινει αλλαα..
οταν εισαι ανευθηνος με το σκυλο σου, ω τι εκπληξη, ετσι θα εισαι και με το παιδι σου
εχουμε δυο θανατους γιατι εχουμε δυο ηλιθιους ιδιοκτητες (και γονεις) που πηραν σκυλο και θεωρησαν οτι πηραν παιχνιδι για να περνανε την ωρα τους. Α τωρα βαρεθηκα να ασχολουμαι και με κουραζει θα το αφησω στο μπαλκονι οπως το πλειστεισιον στο παταρι, τι μπορει να συμβει?
επισης το να αφηνεις σκυλι στο μπαλκονι ειναι παρανομο αλλα κλασσικ οι περισσοτερες νομοθεσιες σχετικα με τα ζωα υπαρχουν οσο και ο Θεος, στην θεωρια, πρακτικα περιμενουμε το θαυμα για να τις δουμε να εφαρμοζονται

Αν κάναμε ευθανασία σε όποιον είναι ανεύθυνος η ηλιθιος θα σκότωναμε το 75% του πληθυσμού. Καλα τα ζώα και η φιλοζωια αλλά μη γράφουμε και μαλακιες. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι όσοι εχουν σκυλιά εξπέρ στην διαχειρηση τους, όπως δεν είναι όλοι όσοι έχουν αυτοκίνητα εξπέρ οδηγοί, η όλοι όσοι ψηφίζουν εξπέρ κριτικοί αλλά αν σου πω πως θες ευθανασία επειδή οδηγείς η ψηφίζεις μάλλον θα παρεξηγηθείς και δικαίως.

Κι εγώ σκύλο, δεν τον έχω μέσα στο σπίτι τον έχω στην αυλή. Ούτε τον δέρνω, ούτε έχω κλεισμένο σε κλουβί, ούτε τον έχω δεμένο. Αμολημενος στην άυλη είναι. Αν είχα παιδί όσο ήταν πολύ μικρό δεν θα επέτρεπα να έρχεται σε επαφές με το σκύλο χωρίς επίβλεψη, όχι επειδή είναι κακό το ζωο αλλά επειδή ακριβώς δεν είμαι εξπερ και δεν ξέρω πως ακριβώς μπορεί να αντιδράσει το σκύλι σε κάτι που μπορεί να κανει το παιδι, οπότε καλύτερα να προσέχεις για να έχεις.


Τα ροντβαιλερ ειναι ποιμενικά σκυλιά και ως εκ τούτου έχουν πολύ έντονα κυριαρχικά χαρακτηριστικά στο χώρο τους. Σαν ράτσα επίσης δεν τα πάνε καλά με μικρότερα σκυλιά ιδιαίτερα του ίδιου φύλου. Ένα τέτοιο σκύλο δεν τον αφήνεις μόνο με ένα βρέφος γιατί δεν ξέρεις πως θα αντιμετωπίσει το μωρό. Επίσης όσο καλά και να φερθείς σε ένα σκυλί πολλές φορές μπορεί απλά να έχει ένα γενετικό ελάττωμα που εσύ δεν ξέρεις και να βγάλει απόβλεπτη συμπεριφορά. Γι αυτό τα σκυλιά πρέπει να τα παίρνουμε μόνο από ειδικούς εκτροφείς που ξέρουν τι κάνουν και τα έχουν ελέγξει για γενετικά ελαττώματα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το κακό ξεκινάει από ανθρώπους που παίρνουν σκυλιά, ειδικά τέτοιας ράτσας, νομίζοντας ότι είναι λούτρινο. Να μην έχουν ιδέα πως να το εκπαιδεύσουν, να τα κάνουν όλα στραβά και μετά ω τι έκπληξη το σκυλί είναι προβληματικό. Και εκτός αυτού δεν πρέπει να αφήνεται ο σκύλος ότι ράτσας και να είναι με ένα βρέφος χωρίς επιτήρηση γιατί ακριβώς το σκυλί μπορεί να ζηλεύει και να γίνει η στραβή ή ακόμα μπορεί να θέλει να παίξει και να μη καταλαβαίνει τι δύναμη βάζει.
Τώρα δεν ξέρω αν θα κάνουν ευθανασία στο ζωντανό ή όχι έτσι και αλλιώς το παιδί δεν γυρίζει πίσω όμως οι πρώτοι υπεύθυνοι για ότι έγινε είναι οι ιδιοκτήτες του σκύλου.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Σαφώς και ευθύνονται οι γονείς.
Δεν γίνεται να έχεις μια τέτοια ράτσα σκύλου στο μπαλκόνι του σπιτιού σου και να έχεις 4 παιδιά ανήλικα.
Δεν μπορείς να ρίξεις τη ευθύνη στο σκυλί που δε έχει αντίληψη των πραγμάτων.
Εγώ γενικά το θεωρώ απαράδεκτο το να εγκλωβίζουν τα σκυλιά ειδικά τα μεγαλόσωμα ποιμενικούς ροτβάιλερ στο μπαλκόνι ενός διαμερίσματος. Τα σκυλιά αυτά θέλουν τον χώρο τους .
Εύχομαι κάποιοι άνθρωποι να καταλάβουν κάποια στιγμή ότι η φιλοζωία δε είναι μονο το ότι έχεις ένα κατοικίδιο στο σπίτι αλλά το ότι το νοιάζεσαι το φροντίζεις και αναγνωρίζεις ότι δεν αποτελεί ένα είδος παιχνιδιού που το παίζεις και το αφήνεις μετά στη μοίρα του.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω πως συμφωνώ ηθικά με το γεγονός πως οι γονείς δεν πρέπει να τιμωρούνται. Ευθύνη τους είναι πως όχι μόνο σκότωσαν την κόρη τους, αλλά βασάνιζαν καθημερινά ένα ζωντανό λόγω αδιαφορίας και ανευθυνότητας από τη δική τους πλευρά και μόνο.

Πάρα πολλοί που παίρνουνε ζώα τα κοιτάνε σαν παιχνίδια για τα παιδιά τους. Μερικοί είμαι σίγουρος πως αν το παιδί τους τους εκνευρίσει π.χ. δεν θα έχουν πρόβλημα να του πάρουν τη γάτα ή το σκύλο κα ινα το πετάξουν στο δρόμο σα "τιμωρία". Συμφωνώ με τους φιλόζωους που λένε πως οι ιδιοκτήτες πρέπει να έχουν πολύ, πολύ περισσότερες νομικές ευθύνες απέναντι στο ζώο τους απ' ότι έχουν τώρα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ενα ακομα λαθος που κανουν πολλοι που εχουν σκυλους και αλλα κατοικιδια, ειναι οτι τα αντιμετωπιζουν ως παιδια ή ανθρωπους και οχι ως ζωα. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να ενθαρρυνονται κακες συμπεριφορες και να εχουμε τετοια περιστατικα. Σκυλος σε διαμερισμα μπορει να ζησει, αλλα θελει εκτονωση, πχ να τον αφηνεις 3 φορες να τρεχει εξω στο χορτο. Να του δινεις σημασια και να ασχολεισαι μαζι του. Οχι να το παρατας σε ενα μπαλκονι και απλα να λες οτι εχεις σκυλο.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
«ο σύζυγός μου ήταν στην εργασία του. Εγώ ήμουν στο μπάνιο και καθάριζα. Το μωρό το είχα αφήσει στο σαλόνι ενώ το ροτβάιλερ ήταν στο μπαλκόνι. Ξαφνικά ο σκύλος αγρίεψε τόσο πολύ που έσκισε τη σίτα της μπαλκονόπορτας και μπήκε στο σπίτι. Άρπαξε κατευθείαν το μωρό και άρχισε να το χτυπάει σε τοίχους και έπιπλα».
Μόνο εμένα μου φαίνεται σχεδόν αδύνατον να κατάφερε να αποσπάσει το μωρό από το σκύλο, που εκείνη την ώρα ήταν σε αμόκ, χωρίς να το κόψει στα 2 ;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο εμένα μου φαίνεται σχεδόν αδύνατον να κατάφερε να αποσπάσει το μωρό από το σκύλο, που εκείνη την ώρα ήταν σε αμόκ, χωρίς να το κόψει στα 2 ;


Όταν θες να αποσπάσεις κάτι το οποίο δαγκώνει το σκυλί δεν το τραβάς. Πατάς το λαιμό του σκύλου όπως πνίγοντας τον μέχρι ο σκύλος να αναγκαστεί να αφήσει αυτό που δαγκώνει ή να λιποθυμήσει. Αν τραβήξεις κάτι όταν το δαγκώνει κυριολεκτικά κάνεις την κίνηση που κάνει ο λύκος όταν θέλει να φάει ένα κομμάτι σάρκας.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όταν θες να αποσπάσεις κάτι το οποίο δαγκώνει το σκυλί δεν το τραβάς. Πατάς το λαιμό του σκύλου όπως πνίγοντας τον μέχρι ο σκύλος να αναγκαστεί να αφήσει αυτό που δαγκώνει ή να λιποθυμήσει. Αν τραβήξεις κάτι όταν το δαγκώνει κυριολεκτικά κάνεις την κίνηση που κάνει ο λύκος όταν θέλει να φάει ένα κομμάτι σάρκας.
Και δηλαδή αυτή ήταν τόσο ψύχραιμη για να το κάνει αυτό; :hmm: Φαντάζομαι το θέαμα ήταν από τα χειρότερα για τον οποιονδήποτε άνθρωπο και πόσο μάλλον για μια μάνα, και η αντανακλαστική κίνηση δεν είναι να το τραβήξει;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και δηλαδή αυτή ήταν τόσο ψύχραιμη για να το κάνει αυτό; :hmm: Φαντάζομαι το θέαμα ήταν από τα χειρότερα για τον οποιονδήποτε άνθρωπο και πόσο μάλλον για μια μάνα, και η αντανακλαστική κίνηση δεν είναι να το τραβήξει;

Δε ξέρω τι να σου. Αν έχεις κάποια εκπαίδευση σε σκύλους ίσως το κάνεις αυτόματα αυτό. Εμένα πάντως όταν το σκυλί μου δάγκωσε ένα άλλο αυτό το πράγμα έκανα, δεν τα έχασα. Βέβαια δάγκωσε ένα άλλο σκυλί όχι το βρέφος μου, οπότε...
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δε ξέρω τι να σου. Αν έχεις κάποια εκπαίδευση σε σκύλους ίσως το κάνεις αυτόματα αυτό. Εμένα πάντως όταν το σκυλί μου δάγκωσε ένα άλλο αυτό το πράγμα έκανα, δεν τα έχασα. Βέβαια δάγκωσε ένα άλλο σκυλί όχι το βρέφος μου, οπότε...
Γι αυτό αναρωτιέμαι. Δεν ήταν επίθεση σκύλου σε σκύλο, ούτε καν σε μεγάλο άνθρωπο. Δεν μου κολλάει στην συμπεριφορά της να βλέπει το παιδί της να κατασπαράζεται και να μην θέλει αντανακλαστικά να το αρπάξει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top