Τσιγάρισμα

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Παίδες, ερώτηση κρίσης της αρχιμαγείρισσας (:redface:). Το τσιγαρίζετε το φαγητό ή αυτό είναι όσο ανθυγιεινό όσο λένε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KLELIA

Νεοφερμένος

Η KLELIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών και επαγγέλεται Σεφ. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
καλησπερα,ναι το τσιγαριζουμε το φαγητο λιγο ομως μεχρι να ροδιση,αν το παρακανεις αλλιωνεις την γευση,και ειναι μυθος το ανθιυγεινο ,απλα η υπερβολη παντα κανει κακο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Παίδες, ερώτηση κρίσης της αρχιμαγείρισσας (:redface:). Το τσιγαρίζετε το φαγητό ή αυτό είναι όσο ανθυγιεινό όσο λένε;

Εγώ πάλι έχω μια μπουφο-απορία (όχι για μπουφέ, αλλά για μπούφους). Τσιγάρισμα είναι να ρίχνουμε κάτι σε καυτό λάδι;

Εγώ σε ζεστό λάδι βάζω κρεμμυδάκι όταν είναι να κάνω μακαρόνια με κιμά η κάτι λαδερό. Πάντα με φρέσκια ντοματούλα στον τρίφτη και καμιά φορά και κανένα ψιλοκομμένο σκορδεσκέλιδο.

Λαλαλαλα.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
καλησπερα,ναι το τσιγαριζουμε το φαγητο λιγο ομως μεχρι να ροδιση,αν το παρακανεις αλλιωνεις την γευση,και ειναι μυθος το ανθιυγεινο ,απλα η υπερβολη παντα κανει κακο:)

Και κάνει διαφορά μεγάλη στη γεύση; Θέλω να δώσω μία πιο ενδιαφέρουσα νότα στις φακές μου ας πούμε και αναρωτιέμαι τι διαφορά θα κάνει να τσιγαρίσω τα κρεμμύδια πρώτα...:hmm:

Α ναι! Τα φασολάκια και το σπανάκι τσιγαρίζονται; (Συγχωρείστε με μόλις τώρα ξεκίνησα να ζω μονάχη και να μαγειρεύω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εξαρτάται από το φαγητό, δε θέλουν όλα τσιγάρισμα. Αλλά ξέρω γω δεν μπορείς να κάνεις κοκκινιστό χωρίς να φέρεις μια βόλτα στο λάδι το κρέας πριν τη σάλτσα, ή τουλάχιστον δε θα βγει και τόσο νόστιμο.

Αν βάλεις ελάχιστο λάδι δεν είναι ανθυγιεινό, άσε που το κρέας βγάζει και από μόνο του λίπος και μερικές φορές όταν χρησιμοποιώ αντικολλητικό τηγάνι δε βάζω καθόλου λάδι στο στιγάρισμα, μόνο προσθέτω μετά στη βράση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και κάνει διαφορά μεγάλη στη γεύση; Θέλω να δώσω μία πιο ενδιαφέρουσα νότα στις φακές μου ας πούμε και αναρωτιέμαι τι διαφορά θα κάνει να τσιγαρίσω τα κρεμμύδια πρώτα...:hmm:
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο :P
Why not, ξέρω γω; :worry:

Α ναι! Τα φασολάκια και το σπανάκι τσιγαρίζονται; (Συγχωρείστε με μόλις τώρα ξεκίνησα να ζω μονάχη και να μαγειρεύω :P)
Ω ναι. Θέλουν τσιγάρισμα πριν τη βράση, αλλά δε χρειάζεται να τα πνίξεις στο λάδι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ωραιότατα, θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας με τα φασολάκια μου :D

Εξαρτάται από το φαγητό, δε θέλουν όλα τσιγάρισμα. Αλλά ξέρω γω δεν μπορείς να κάνεις κοκκινιστό χωρίς να φέρεις μια βόλτα στο λάδι το κρέας πριν τη σάλτσα, ή τουλάχιστον δε θα βγει και τόσο νόστιμο.

Αν βάλεις ελάχιστο λάδι δεν είναι ανθυγιεινό, άσε που το κρέας βγάζει και από μόνο του λίπος και μερικές φορές όταν χρησιμοποιώ αντικολλητικό τηγάνι δε βάζω καθόλου λάδι στο στιγάρισμα, μόνο προσθέτω μετά στη βράση.

Αυτό το έζησα από πρώτο χέρι δυστυχώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Και κάνει διαφορά μεγάλη στη γεύση; Θέλω να δώσω μία πιο ενδιαφέρουσα νότα στις φακές μου ας πούμε και αναρωτιέμαι τι διαφορά θα κάνει να τσιγαρίσω τα κρεμμύδια πρώτα...:hmm:

Α ναι! Τα φασολάκια και το σπανάκι τσιγαρίζονται; (Συγχωρείστε με μόλις τώρα ξεκίνησα να ζω μονάχη και να μαγειρεύω :P)

Σήμερα έκανα φακές και τις πέτυχα κιόλας:clapup:

Λεπόν. Εγώ αφού κάψει λίγο το λάδι (το ξέρω γιατί ρίχνω ένα μικρό κομματάκι κρεμμύδι και παρακολουθώ πότε θα τσιτσιρίσει ώστε να μην κάψω τίποτα μετά), ρίχνω το ψιλοκομμένο κρεμμύδι (καμιά φορά το κάνω και στον τρίφτη, για τον αμορεμίο που δεν μπορεί να "βλέπει" το κρεμμύδι) και αφού το δω να γίνεται διαφανές αρκετά και να μυρίσει ωραία-μαλακώσει, ρίχνω 2 ντομάτες που έχω τρίψει πιο πριν. Τα αφήνω λίγο να "φουσκαλίσουν" (γιου νόου, βράσουν) και μετά ρίχνω και τις ήδη βρασμένες για λίγο φακές ώστε να πάρουν γεύση και να τραβήξουν ζωμό. Μετά προσθέτω σταδιακά όσο νεράκι χρειάζεται ώστε ή να βγουν σούπα ή χυλωμένες.

μιαμ. μιαμ. προσθέτω υποκατάστατο αλατιού και πιπεράκι και... μιαμ. μιαμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μάλιστα
ας πω και γω για το σοτάρισμα (τσιγάρισμα) :P

το κρεμμύδι άλλα υγρά και μυρωδιά βγάζει όταν απλά βράσει κι άλλα όταν το σοτάρουμε
Στις φακές δεν χρειάζεται το σοτάρισμα γιατί θέλουμε απλά να βράσει μαζί με τη φακή και να βγάλει τη γλύκα του και να μαλακώσει τη φακή

Στο σοτάρισμα, βγάζει τη γλύκα του στο κρέας και το μαλακώνει, αυτό άλλωστε είναι και το νόημα του
Το ίδιο και στα φασολάκια και στο σπανάκι που είναι σκληρά λαχανικά

Το σοτάρισμα είναι ελαφρώς ανθυγιεινό όχι για την ποσότητα λαδιού -μιας που αυτό είναι κάτι που ρυθμίζεται- αλλά γιατί το τηγανισμένο ουσιαστικά λάδι χάνει τις περισσότερες απ τις βιταμίνες του, οξειδώνονται τα συστατικά του πολύ περισσότερο απ ότι το απλό βράσιμο ή απ ότι το ωμό λάδι
Το ιδανικό στο υγιεινό μαγείρεμα είναι το λάδι να μπαίνει στο τέλος του μαγειρέματος ώστε να είναι όσο γίνεται πιο ωμό
Βέβαια αυτό χαλάει τη γεύση :P Εγώ δεν το κάνω ποτέ :P


Σε κάθε περίπτωση μαγειρέματος πάντως, το καλύτερο λάδι είναι το ελαιόλαδο
Ειδικά στο τηγάνι, είναι ότι πιο υγιεινό, αντίθετα με ότι πιστεύουν πολλοί
Κι αυτό γιατί το ελαιόλαδο έχει αποδειχθεί ότι δεν διεισδύει στις τροφές, αντίθετα με όλα τα άλλα λιπαρά κι έλαια που το κάνουν


Τέλος, όταν μαγειρεύετε κρέας, όσο πιο πολύ κρεμμύδι μπει στο φαγητό, τόσο πιο τρυφερό και νόστιμο θα γίνει
Το κρεμμύδι είναι ο καλύτερος φίλος κάθε καλής μαγείρισσας και κάθε καλού μάγειρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ πάντως ΚουΕ και στις φακές ακόμα, μια γύρα το κρεμμυδάκι το φέρνω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top