Αξιζει να βαλω linux;

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ειμαι χρηστης Vista home premium 32BIT και σκεφτομαι να βαλω linux ως dual boot..η απορια ειναι αν αξιζει να βαλω linux..δηλαδη εννοω θα μου προσφερουν τπτ παραπανω σε σχεση με τα windows..??..απο εφε και διαφορα τετοια πως τα πανε..?? (ειμαι και εφετζης βλεπετε..:P)

Με μια αναζητηση στο ιντερνετ βρηκα διαφορες εκδοσεις να το πω οσον αφορα τα linux:
-Ubuntu
-Kubuntu
-xubuntu
-linux mint
-Fedora linux

Eσεις ποια εκδοση μου προτεινετε να βαλω (δν ξερω μπορει να εχω ξεχασει καποια..)

Α, επισης οσον αφορα τους drivers πως τα πανε με την συμβατοτητα..δλδ στο PC που εχω στην υπογραφη μου θα εχω κανενα problem??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
φυσικα και αξιζει! Κι εγω στην αρχη ειχα καποιους ενδοιασμους αλλα τωρα εχω γινει φανατικη οπαδος του Λινουξ! Τωρα, οσον αφορα ποια διανομη να επιλεξεις υπαρχει ενα online ερωτηματολογιο που θα σε βοηθησει αρκετα, δες εδω https://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=gr Επιπλεον ριξε και μια ματια στο μπλογκ μου εχω μαζεψει χρησιμο υλικο απο διαφορες ιστοσελιδες https://blogs.sch.gr/kipourouma/ . Τωρα οσον αφορα τα γραφικα και τα εφε, στο λινουξ μπορουν να χρησιμοποιηθουν στο φουλ! ψαξε στο youtube για το compiz-fusion vs vista. Αν χρειαστεις τιποτε αλλο εδω ειμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Κάτσε εξαρτάται γιατί χρησιμοποιείες τον υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
χωρισε το δισκο σου
το ubundou νομιζω οτι ειναι για αρχαριους. αν θελεις δοκιμασε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Κι εγώ ως noob ubuntu χρησιμοποιώ (-ούσα, περιμένω την 9.04 να ξεκινήσω πάλι).
Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη, απο drivers δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με το μηχάνημα της υπογραφής σου, εφέ έχει πιο όμορφα απο τα vista (τσέκαρε αυτό που σου είπε η markip).

Το αν θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω, πέρα απο απόλυτη ελευθερία πάνω στον υπολογιστή σου, εξαρτάται απο τη χρήση που κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μπορείς να δοκιμάσεις.
Όπως είπε ο fasdag, το ubuntu είναι για αρχάριους.
Δεν θα χρειαστεί καν να χωρίσεις το δίσκο σου. Το cd του ubuntu έχει ένα προγραμματάκι, to wubi, το οποίο εγκαθιστάει το ubuntu (linux) σαν να είναι οποιαδήποτε εφαρμογή των windows. Και απεγκαθίσταται όταν το βαρεθείς, το ίδιο εύκολα.

Ξεκίνα με αυτό, και αν δεις οτι σου αρέσει, μπορείς να το βάλεις στον δίσκο σου σαν κανονικό λειτουργικό μαζί με τα windows.


Πάντως, επειδή τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά απο τα windows, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, για να αποφεύγεις ατυχήματα, είναι να διαβάζεις ακριβώς αυτά που γράφει στην εγκατάσταση. Είναι πολύ εύκολο να τα καταλάβεις, απλά πρέπει να ξέρεις τι κάνει το καθε τι για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

Α, και για οποιοδήποτε απορία και ενημέρωση, ρώτα στο https://www.ubuntu.gr που είναι η ελληνική κοινότητα του ubuntu.
Να ξέρεις πάντως, οτι επειδή ακριβώς είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα, θα έχεις απογοητεύσεις και θα χρειαστεί να ψαχτείς και όλας στην αρχή, αλλα το linux είναι κάτι με το οποίο, αν ασχοληθείς, σε ανταμοίβει.

Άλλη μια συμβουλή. Αποφεύγουμε τα beta, unstable στην αρχή (και αργότερα βασικά) όπως ο διάολος το λιβάνι.
Επίσης, μην ακούς που διατυμπανίζουν τα 64μπιτα. Ναι, το linux δουλεύει απρόσκοπτα σε 64bit, αλλα διάφορες εφαρμογές που έχουν γραφτεί για 32bit (κλειστές εφαρμογές κυρίως, όπως το adobe flash) θα σε δυσκολέψουν, οπότε επέλεξε μια 32μπιτη έκδοση (και εγώ τέτοια έχω βασικά)


Αυτά, ελπίζω να βοηθήθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Οκ..ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!:D

Λοιπον μεχρι τωρα εχω κατεβασει αρκετες εκδοσεις λινουξ:
-ubuntu 8.10
-αυτη του μονομαχου (οι λινουξαδες θα την ξερουν..;))
-ubuntu ultimate 2.1
-Fedora linux 10
-xubuntu 8.10
-τωρα κατεβαζω το Linux Mint..:P

Ποια πιστευετε οτι αξιζει να βαλω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Πιο εύχρηστο ίσως βρεις το ubuntu. Υπάρχει και αρκετή βοήθεια σε διάφορα forum.

Ισάξιο αλλά αρκετά πιο σταθερό είναι το fedora.

Γενικά θα έλεγα να μην προτιμήσεις διανομές του τύπου..... πήρα το ubuntu και πρόσθεσα/αφαίρεσα 2, 3 πράγματα, άλλαξα και όνομα και ορίστε... να 'μαι!

Για το Mint δεν έχω καμία άποψη μιας και δεν το έχω δουλέψει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το mint είναι πολύ ωραίο και εύκολο, πιο εύκολο και απο το ubuntu, απλά δεν ξέρω αν έχει το wubi. Επίσης μου φαίνεται πολύ περιοριστικό γιατί δεν έχει δικά του πακέτα και βάζεις του ubuntu. Πάντως είναι πολύ όμορφο με "απ'όλα μέσα", δηλαδή θα χεις κατευθείαν και drivers για nvidia και ati (τους official που δεν τους βάζουν οι άλλες διανομές) και flash. Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει, γιατί το ubuntu θα σου ζητήσει να τα βάλει αυτόματα τα παραπάνω με το που τα χρειαστείς (πχ αν μπεις σε μια σελίδα με flash σου πετάει ένα παράθυρο και το να βάλεις flash είναι ένα κλικ, ούτε ψάξιμο ούτε τίποτα, ομοίως με τους drivers)

Fedora δεν ξέρω αν είναι πιο σταθερή (ούτε με το μεν ούτε με το δε είχα ποτέ προβλήματα), πιο πρωτοπόρα σίγουρα, και πολλά καλούδια του linux απο εκεί βγαίνουν! Δεν ξέρω και τι αυτοματισμούς έχει η fedora για τον newbi (πχ αυτόματη εγκατάσταση codecs και driver)

Όπως είπε και ο parantop, απέφυγε με τα 1000 διανομές, παράγωγα του ubuntu (μια απο αυτές νομίζω είναι και ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ). Προτίμησε το αυθεντικό πράμα, και λόγω σταθερότητας και το να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο και λόγω υποστήριξης απο την κοινότητα, για ubuntu θα βρεις χιλιάδες τρόπους για βοήθεια, για το τάδε και δείνα ubuntu παράγωγο, δύσκολα θα βρεις.

Εναλλακτικά βάλε linuxellschool :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top