Προσπερματικά και εγκυμοσύνη

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι τους αντρες ως γκαλοπ ας πουμε.
καποιες φορες εχω ακούσει από αντρες ότι δε γίνεται να τους "ξεφυγει" κατι και να μην το καταλαβουν.
οι αντρες της παρέας συμφωνείτε με αυτό;
βεβαια, οκ αμα σας εχει συμβει αυτό δε θα το γνωρίζετε, αλλα θα ήθελα να δω πόση αυτοπεποίθηση έχετε σ αυτό το πράγμα ως πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι τους αντρες ως γκαλοπ ας πουμε.
καποιες φορες εχω ακούσει από αντρες ότι δε γίνεται να τους "ξεφυγει" κατι και να μην το καταλαβουν.
οι αντρες της παρέας συμφωνείτε με αυτό;
βεβαια, οκ αμα σας εχει συμβει αυτό δε θα το γνωρίζετε, αλλα θα ήθελα να δω πόση αυτοπεποίθηση έχετε σ αυτό το πράγμα ως πίστη.


Εξαρτατε τι ενοεις. Τα προσπερματικα δεν τα καταλαβενεις, αν τελιωσεις κανονικα δεν γινετε να μην το καταλαβεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
θα στο πω κ χυμα μιας κ στο νετ βρισκομαστε :P
οταν καποιος αντρας θελει χωρις προφυλακτικό - τουλαχιστον στην αρχη - κ συ (η γυναικα) πεις "και τα προσπερματικα;" και σου απανταει "ειναι σπανιο φαινομενο, δε γινεται να μην το καταλαβεις. ξερεις εσυ και οχι εγω;"
τον πιστευεις; ρωταω κ γω:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
θα στο πω κ χυμα μιας κ στο νετ βρισκομαστε :P
οταν καποιος αντρας θελει χωρις προφυλακτικό - τουλαχιστον στην αρχη - κ συ (η γυναικα) πεις "και τα προσπερματικα;" και σου απανταει "ειναι σπανιο φαινομενο, δε γινεται να μην το καταλαβεις. ξερεις εσυ και οχι εγω;"
τον πιστευεις; ρωταω κ γω:redface:

Κοιτα, λιγο πολυ καταλαβεις ακομα και τα προσπερματικα, αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο. Ειναι ομως σπανιο και δυσκολο να υπαρξει εγκυμωσυνη απο προσπερματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Κοιτα, λιγο πολυ καταλαβεις ακομα και τα προσπερματικα, αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο. Ειναι ομως σπανιο και δυσκολο να υπαρξει εγκυμωσυνη απο προσπερματικα.
Σπανιο σπανιο αλλα σκεψου οτι οσο σπανιο και αν ειναι καποιες τελικα εμειναν ...το ρισκαρεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να μοιραστώ κάτι που με προβληματίζει,
Κατά την διάρκεια μια σεξουαλικής επαφής με την κοπέλα μου,είχαμε ένα ατύχημα με το προφυλακτικό και για κάποιο χρονικό διάστημα η επαφή έγινε χωρίς προφυλάξεις(είχε σπάσει),ευτυχώς το αντιλήφθηκα έγκαιρα και σταματήσαμε.
Πέρασαν λίγες μέρες και η κοπέλα μου έφτασε να έχει καθυστέρηση σχεδόν 10 μέρες,οπότε μας μπήκαν διάφορα στο μυαλό λόγω εκείνης της ημέρας όσο μικρή και αν είναι η πιθανότητα σύλληψης με προσπερματικά υγρά.
Πήραμε λοιπόν τεστ εγκυμοσύνης clearblue και το αποτέλεσμα ήταν άμεσο και ξεκάθαρο ''Όχι Έγκυος'' παρ'όλα αυτά η κοπέλα μου συνεχίζει να έχει καθυστέρηση,να σημειώσω οτι η όλη διαδικασία μας έχει αγχώσει πολύ και είναι και άρρωστη(αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο).
Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας και αν σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Καλησπέρα και σε σένα.
Η καθυστέρηση μπορεί κάλλιστα να οφείλεται και σε άλλους λόγους εκτός από εγκυμοσύνη, όπως ορμονικές διαταραχές, άγχος, ακόμα και το οτι αυτό το διάστημα είναι άρρωστη είναι δυνατόν να φέρει αυτή την ανωμαλία στον καταμήνιο κύκλο.
Η πιθανότητα να έχει μείνει έγκυος είναι πολύ μικρή, αλλά όχι μηδαμινή. Θα έλεγα να περιμένετε να περάσει η αδιαθεσία που έχει τώρα και μετά να επισκεφτείτε έναν καλό γυναικολόγο. Εκείνος είναι ο καθ'ύλην αρμόδιος για να βρει το λόγο της καθυστέρησης. Θα συνιστούσα ακόμα και όταν (επιτέλους) επανέλθει η περίοδός της, καλό θα είναι να υπάρχει (αν ήδη δεν έχει) ένας συγκεκριμένος γυναικολόγος που να επισκέπτεται για εξετάσεις, Παπ τεστ κλπ, εφ'όσον έχει ενεργή σεξουαλική ζωή.
Εύχομαι γρήγορα να δείτε "κόκκινη" μέρα και να ανακουφιστείτε από την αγωνία σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση,αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο υπάρχουν περιθώρια λάθους σε τεστ εγκυμοσύνης.
Έψαξα το θέμα για το συγκεκριμένο τεστ και ανέφερε οτι έχει 98% πιθανότητα εύστοχης πρόβλεψης ακόμα και 1 μέρα πριν την αναμενόμενη μέρα περιόδου,οπότε θεωρώ οτι 10 μέρες μετά τα περιθώρια λάθους θα είναι ακόμα μικρότερα από 2%.
Αυτό ουσιαστικά με αγχώνει-κατά πόσο μπορεί να έχει γίνει μια άστοχη πρόβλεψη,γιατί είναι μια αρκετά ψυχοφθόρα διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο υπάρχουν περιθώρια λάθους σε τεστ εγκυμοσύνης.
Πλέον με τα τεστ που κυκλοφορούν οι πιθανότητες είναι οπως ειπες πολυ μικρές. Θα σου πω ομως τι μας έλεγε ο καθηγητης που μας εκανε γυναικολογία. Ένα τεστ εγκυμοσύνης μπορεί να βγει ψευδώς αρνητικό, αλλά ποτέ ψευδώς θετικό. Δηλαδή αν βγει αρνητικό υπάρχει πιθανότητα να έχει γίνει λάθος (πχ μπορεί να μην το κατουρησε καλά η κοπέλα) και να βγήκε ψευδώς αρνητικό (γι αυτό οι γυναίκες όταν βγαίνει αρνητικό κάνουν πάντα και δευτερο τεστ), αλλά αν βγει θετικό δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα να είναι λάθος. Στην τελευταία περίπτωση δεν χρειάζεται καν δεύτερο τεστ για να σιγουρευτεί, το μόνο που μένει είναι να πάει η κοπέλα στον γυναικολόγο να το επιβεβαιώσει.

Κάτι ακόμη που ήθελα να σου πω για να ανακουφιστεις λιγο Equilibria, εινα κατι που μας έλεγε συνέχεια ο ίδιος καθηγητής που είπα πρίν. Η γυναίκα έχει "ώριμο" ωάριο έτοιμο να γονιμοποιηθει (ωορρηξια) μονο μερικές ωρες μιας ημερας (γονιμη ημερα). Τις υπολοιπες μερες, εκτος γονιμης μέρας, οσο σεξ και να κανει δεν υπάρχει καμία περίπτωση η γυναίκα να μείνει έγκυος. Πλέον οι γυναίκες (επειδή υπάρχει πολύ ενημέρωση και γνωριζουν) μετράνε και βρίσκουν τη γόνιμη μέρα τους και δεν χρησιμοποιούν καν προφυλακτικό. Απλως δεν κανουν σεξ τη γονιμη μερα τους. Το προφυλακτικο το χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι οταν εχουν πολλαπλους συντροφους για να αποφυγουν τα αφροδισια νοσηματα και οχι τοσο την εγκυμοσυνη.
Η γονιμη μερα ειναι διαφορετικη στην καθεμια και μπορει να διαφερει ακομη και απο μηνα σε μηνα (να μην ειναι δηλαδη μια συγκεκριμενη ημερομηνια καθε μηνα).
Για να υπολογισει η κοπελα σου ποια ακριβως μερα ειναι η γόνιμη μέρα της και αν συνεπεφτε με τη μερα που ειχατε το ατυχημα στο σεξ, πες της να θυμηθεί την ημερομηνία που αδιαθετησε (δηλαδή αν κάνατε σεξ στις 23/12 να θυμηθεί πόσο του μηνός της ξεκινησε η τελευταια περίοδος πριν τις 23/12). Ύστερα να υπολογισει πόσες μέρες ακριβώς κρατάει ο κυκλος της, (ΟΧΙ η περίοδος της) και να διαιρέσει αυτόν τον αριθμό δια δύο. Δηλαδή αν ο κύκλος της κραταεί 28 μέρες, δια δυο μας κάνει 14. Αυτός ο αριθμός αντιπροσωπεύει τον αριθμό της ημέρας του κύκλου της που είναι η γόνιμη της μέρα. Δηλαδή, αν της ξεκίνησε η τελευταία της περίοδος στις 1/12, η γόνιμη μέρας της είναι 13 μέρες μετά. Δηλαδή στις 14/12 είναι η γόνιμη μέρα της κοπέλας σου που στο παράδειγμα μας δεν συμπεφτει με την μέρα που κάνατε σεξ και είχατε ατύχημα, άρα δεν έμεινε έγκυος.

Αλλά ακόμη και να συμπεφτει η γόνιμη μέρα της κοπέλας σου με την ημέρα που είχατε το ατύχημα και πάλι η πιθανότητες να έμεινε έγκυος ειναι λιγότερες από το να μην έμεινε, γιατί η ωορρηξία διαρκεί μερικές ώρες μέσα στη γόνιμη μέρα.

Γενικώς, οι γυναικολογοι και οι μαιευτηρες αποκαλούν μια εγκυμοσύνη ως θαύμα, γιατί όπως κατάλαβες οι πιθανότητες να μείνει μια κοπέλα έγκυος, ακόμη και αν κάνει σεξ τη γόνιμη μέρα της και ο σύντροφος της ολοκληρώσει και δεν τραβηχτεί, είναι λιγότερες από το να μην μείνει έγκυος.

Επίσης, μήπως ήταν η πρώτη φορα τής κοπέλας σου που έκανε σεξ; Μετά την πρώτη φορά λένε (δεν γνωρίζω σίγουρα, δηλαδή να μου το εχει πει γυναικολογος) οτι ο κύκλος της κοπέλας αλλάζει. Είναι σα να κάνει reset ο κυκλος και μπορεί να αδιαθετησει νωρίτερα απ ότι περίμενε ή να έχει κάποιες μέρες καθυστέρηση. Μετα την πρωτη φορα που κανει σεξ μιλαμε.

Ελπίζω να ανακουφιστηκες λίγο :) αλλα για καλού και για κακού κάντε και ένα δεύτερο τεστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Τα τεστ αυτά ανιχνεύουν τη χοριακή γοναδοτροπίνη (μια ορμόνη της εγκυμοσύνης που παράγει ο πλακούντας, αφού εμφυτευτεί το γονιμοποιημένο ωάριο στη μήτρα και που ανιχνεύεται στο αίμα και στα ούρα) αν και είναι αρκετά ευαίσθητα ώστε να μπορούν να ανιχνεύουν μια εγκυμοσύνη ακόμα και 1-2 μέρες πριν την καθυστέρηση, εν τούτοις είναι δυνατόν να δώσουν ψευδή αρνητικά αποτελέσματα σε περίπτωση που είτε τεστ δεν έγινε με το σωστό τρόπο είτε τα ούρα έτυχε να είναι αραιά (γι αυτό άλλωστε συνιστάται να γίνεται με τα πρωινά ούρα).
Αν συνεχίσει να έχει καθυστέρηση, καλό είναι να επαναλάβει το τεστ μετά 4-5 ημέρες ή (ακόμα καλύτερα) να κάνει μια εξέταση αίματος τη μόνη που δίνει ακριβή αποτελέσματα.
Που μακάρι να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεί τίποτα από τα δυο.

Δηλαδή στις 14/12 είναι η γόνιμη μέρα της κοπέλας σου που στο παράδειγμα μας δεν συμπεφτει με την μέρα που κάνατε σεξ και είχατε ατύχημα, άρα δεν έμεινε έγκυος.

Αλλά ακόμη και να συμπεφτει η γόνιμη μέρα της κοπέλας σου με την ημέρα που είχατε το ατύχημα και πάλι η πιθανότητες να έμεινε έγκυος ειναι λιγότερες από το να μην έμεινε, γιατί η ωορρηξία διαρκεί μερικές ώρες μέσα στη γόνιμη μέρα.
Αυτό δεν είναι ακριβές, καθότι μπορεί το ωάριο να ζει από λίγες ώρες μέχρι ένα 24ωρο, αλλά το σπερματοζωάριο μπορεί να επιβιώσει μέχρι και 5 ημέρες μέσα στο γυναικείο κόλπο (εξαρτάται βέβαια τόσο από την αντοχή του, όσο και από τις συνθήκες περιβάλλοντος του κόλπου).
Οπότε ένα σπερματοζωάριο άνετα μπορεί να "περιμένει" να γονιμοποιήσει το ώριμο ωάριο.
Που σημαίνει οτι ακόμα κι αν ο έμμηνος κύκλος είναι σταθερός, η "κρίσιμη"μέρα δεν μπορεί να είναι μόνο μια, αλλά υπολογίζονται περίπου 2 μέρες πριν και 2 μετά τη συγκεκριμένη που χρειάζεται προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν και δεν το νομιζω, γιατι τα τεστ αυτα τα εμπιστευομαι, θα ελεγα να κανετε αλλο ενα τεστακι κι αν βγει παλι αρνητικο να κανετε λιγες μερες υπομονη μεχρι να της ερθει η περιοδος. Μπορει κι απο το αγχος της να καθυστερει.. Γενικα σαυτα τα θεματα θελει υπομονη καποιες μερες κ ψυχραιμια και αλλη φορα να προσεχετε... Δεν παιζουμε με αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πλέον οι γυναίκες (επειδή υπάρχει πολύ ενημέρωση και γνωριζουν) μετράνε και βρίσκουν τη γόνιμη μέρα τους και δεν χρησιμοποιούν καν προφυλακτικό. Απλως δεν κανουν σεξ τη γονιμη μερα τους. Το προφυλακτικο το χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι οταν εχουν πολλαπλους συντροφους για να αποφυγουν τα αφροδισια νοσηματα και οχι τοσο την εγκυμοσυνη.
Η γονιμη μερα ειναι διαφορετικη στην καθεμια και μπορει να διαφερει ακομη και απο μηνα σε μηνα (να μην ειναι δηλαδη μια συγκεκριμενη ημερομηνια καθε μηνα).
Για να υπολογισει η κοπελα σου ποια ακριβως μερα ειναι η γόνιμη μέρα της και αν συνεπεφτε με τη μερα που ειχατε το ατυχημα στο σεξ, πες της να θυμηθεί την ημερομηνία που αδιαθετησε (δηλαδή αν κάνατε σεξ στις 23/12 να θυμηθεί πόσο του μηνός της ξεκινησε η τελευταια περίοδος πριν τις 23/12). Ύστερα να υπολογισει πόσες μέρες ακριβώς κρατάει ο κυκλος της, (ΟΧΙ η περίοδος της) και να διαιρέσει αυτόν τον αριθμό δια δύο. Δηλαδή αν ο κύκλος της κραταεί 28 μέρες, δια δυο μας κάνει 14.

Lol. Τι γυναικολόγος ήταν αυτός δεν ξέρω, τι στατιστικό δείγμα γυναικών είχε επίσης δεν ξέρω, αλλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό γυναικών έχει ασταθή κύκλο λόγω ορμονικών διαταραχών (κύκλοι που ξεκινάνε από 35 μέρες και πάνε μέχρι 3-4-6 μήνες). Ακόμα και να έχουν σχετικά σταθερή περίοδο, επειδή έχω γράψει και σε άλλο θέμα ότι δεν είμαστε ρολόγια σε αφύπνιση (συνήθως, είστε και μερικές κωλόφαρδες:P), δεν είναι πάντα ο στάνταρ κύκλος των 27,30 ή 32 ημερών για να ξέρεις να πεις "χμμμ, 16η μέρα, σήμερα μωρό μου βάλε προφυλακτικό οπωσδήποτε παράγω το ωάριο". Μπορεί τον έναν μήνα να έρθει στις 26 μέρες, τον δεύτερο στις 29 και τον τρίτο στις 36. Plus το επιχείρημα που ειπώθηκε παραπάνω. Γι' αυτό είθισται να θεωρούμε ότι οι γόνιμες μέρες είναι μεταξύ 13ης και 18ης και να προσέχουμε λίγο παραπάνω τότε.

Τώρα μια γυναίκα με μόνιμο σύντροφο, πολύ σταθερό κύκλο, μεγάλη εξοικείωση με το σώμα της και εμπιστοσύνη στον σύντροφό της, ναι μπορεί και να μην χρησιμοποιήσει προφυλακτικό (να ισχύουν όμως όλες οι προϋποθέσεις). In any other case, μέγα φάουλ αν ειπώθηκε όντως το "οι γυναίκες χρησιμοποιούν το προφυλακτικό μόνο αν μιλάμε για πολλαπλούς συντρόφους".
https://www.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να μοιραστώ κάτι που με προβληματίζει,
Κατά την διάρκεια μια σεξουαλικής επαφής με την κοπέλα μου,είχαμε ένα ατύχημα με το προφυλακτικό και για κάποιο χρονικό διάστημα η επαφή έγινε χωρίς προφυλάξεις(είχε σπάσει),ευτυχώς το αντιλήφθηκα έγκαιρα και σταματήσαμε.
Πέρασαν λίγες μέρες και η κοπέλα μου έφτασε να έχει καθυστέρηση σχεδόν 10 μέρες,οπότε μας μπήκαν διάφορα στο μυαλό λόγω εκείνης της ημέρας όσο μικρή και αν είναι η πιθανότητα σύλληψης με προσπερματικά υγρά.
Πήραμε λοιπόν τεστ εγκυμοσύνης clearblue και το αποτέλεσμα ήταν άμεσο και ξεκάθαρο ''Όχι Έγκυος'' παρ'όλα αυτά η κοπέλα μου συνεχίζει να έχει καθυστέρηση,να σημειώσω οτι η όλη διαδικασία μας έχει αγχώσει πολύ και είναι και άρρωστη(αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο).
Θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας και αν σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.
Δε μου έχει συμβεί προσωπικά, ακριβώς το ίδιο σκηνικό έτυχε σε κολλητό μου πριν χρόνια. Τζάμπα ανησυχούσε εν τέλη. και πιστεύω το ίδιο ισχύει και γι' εσάς.
Ωστόσο για να μιλήσουμε επιστημονικά, τα τεστ εγκυμοσύνης είναι πολύ αξιόπιστα περίπου 2 εβδομάδες μετά την εγκυμοσύνη, είστε δηλαδή στην άκρη του παραθύρου. Περιθώριο λάθους όμως υπάρχει πάντα. Έχω δει LIVE (είμαι "βοηθός μικροβιολόγου") αρνητικό τεστ εγκυμοσύνης σε γυναίκα που κυοφορούσε ΤΡΙΔΥΜΑ και ήταν στο 7ο μήνα .
Δε ξέρω τι πιθανότητες έχετε να έχει γίνει η κουτσουκέλα, αυτό που προτείνω για να ξαναβρείτε την ηρεμία σας είναι: α) κάντε δεύτερο τεστ β) αν συνεχίσουν οι αμφιβολίες πηγαίνετε σε ένα μικροβιολογικό, είναι μια γρήγορη και φθηνή εξέταση (πιθανόν να χρειαστεί επανάληψη μετά από 2 ημέρες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικώς, οι γυναικολογοι και οι μαιευτηρες αποκαλούν μια εγκυμοσύνη ως θαύμα, γιατί όπως κατάλαβες οι πιθανότητες να μείνει μια κοπέλα έγκυος, ακόμη και αν κάνει σεξ τη γόνιμη μέρα της και ο σύντροφος της ολοκληρώσει και δεν τραβηχτεί, είναι λιγότερες από το να μην μείνει έγκυος.

Αυτό που λες είναι τελείως λάθος. Το σπερματοζωάριο μπορεί να παραμείνει ζωντανό και ετοιμοπόλεμο, κατά μέσο όρο 5 ημέρες μέσα στη μήτρα της γυναίκας, οπότε αν μια γυναίκα κάνει σεξ συνεχώς εκτός από την γόνιμη μέρα οι πιθανότητες να μείνει έγκυος είναι γύρω στο 100%. Ανάλογα το πόσο υγιές είναι το σπερματοζωάριο αλλά και η μήτρα ο χρόνος των 5 ημερών ζωής μπορεί επίσης να παραταθεί, κάπου είχα διαβάσει ότι μπορεί να φτάσει και τις 10 ημέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Μαίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όποιος δε δίνει λεφτά για προφυλακτικά τα χαλάει σε πάνες γι αυτό προσέχετε.Εγω βέβαια είμαι ενεργός σε ξουαλικα μόλις 5 χρόνια και έχω χρησιμοποιήσει συνολικά 5 προφυλακτικά(σεξ σε καθημερινή σχεδόν βάση).Δεν έχει μείνει ποτε καμία εγκυος από προσπερματικα και αρχίζω να πιστεύω ότι είναι συνωμοσία των εταιριών παραγωγής προφυλακτικων για να πουλάνε περισσότερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είναι σπάνιο να συμβεί, αλλά όχι αδύνατο. Κρίμα να παίζεις με τις πιθανότητες και να βρεθείς να διαλέγεις μπλε και ροζ μωρουδιακά χωρίς να το θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Όποιος δε δίνει λεφτά για προφυλακτικά τα χαλάει σε πάνες γι αυτό προσέχετε.Εγω βέβαια είμαι ενεργός σε ξουαλικα μόλις 5 χρόνια και έχω χρησιμοποιήσει συνολικά 5 προφυλακτικά(σεξ σε καθημερινή σχεδόν βάση).Δεν έχει μείνει ποτε καμία εγκυος από προσπερματικα και αρχίζω να πιστεύω ότι είναι συνωμοσία των εταιριών παραγωγής προφυλακτικων για να πουλάνε περισσότερο..

:hmm: δε βάζεις προφυλακτικό μόνο για να μην κάνεις παιδί προστατεύει και από άλλα πράγματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
:hmm: δε βάζεις προφυλακτικό μόνο για να μην κάνεις παιδί προστατεύει και από άλλα πράγματα. :P

Αυτό και μένα με έτρωγαν τα δάχτυλά μου να το γράψω, αλλά μετά είδα ότι το θέμα λέγεται "Προσπερματικά και εγκυμοσύνη" και κρατήθηκα... :P

https://www.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εμ παιδια απλα επειδη το θεμα ειναι τετοιο..... Θελω να μοιραστω την εμπειρια μου.... Πρωτη φορα δεν πονεσα αλλα μου εσπασε το προφυλακτικο ...

Κατσε να το παρω απο την αρχη.

Φανταστειτε τον ενθουσιασμο μου οταν πηγα να δω το αγορι μου μετα απο τρεις μηνες μακρια ( καλαματα για σπουδες εκεινος , εγω να ξαναδιαβασω για να ξαναδωσω πανελ.). Το ενα εφερε το αλλο και τσουπ σπιτι του. Το προφυλακτικο το εβαλε αναποδα, και ετσι αλλαξαμε τρια τεσσερα προφυλακτικα για να του μαθω πως.... Και τα ακουσε μετα απο μενα... Τεσπα κανουμε κατι αλλα καποια στιγμη γλιστρησε εξω μου και ειδα οτι ηταν σαν να μην φοραγε προφυλακτικο. Οποτε πεταγομαι του λεω γιωργο το προφυλακτικο εσπασε" και να φανταστειτε σε διαστημα 3 ωρων ειχα κανει πλυση με νερο στον κολπο μεσα για τα προσπερματικα που μπορει να ειχα, γιατι δε τελειωσε μεσα μου( ο καημενος δεν μπορουσε να μπει καν γλυστρουσε σχεδον καθε φορα εξω) και πηρα το Χ.Ε.Μ. .... Για αυτο στα αγορακια αλλα και στα κοριτσακια τα προφυλακτικα ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ Οχι απο σουπερμαρκετ. Αν τα κοριτσια βρειτε γυναικειο προφυλακτικο παρτε ενα κουτακι .... Αυτη την στιγμη εγω εχω ψυχοπλακωθει στο αγχος καθωτι περιμενω να ερθει περιοδος..... Να σημειωθει ημουν στην 7 μερα κυκλου ( πριν 12/11-16/11 περιοδος και 19/11 το καλο εγινε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Περνας Καλαμάτα για να είστε μαζί, χωριζετε και μενεις σε ένα μέρος και μια σχολή που δεν σου πολυαρεσει, και είσαι κι έγκυος.. Αυτά να αποφυγεις και θα είσαι μια χαρά.
Μην αγχεσαι γιατί θα αργησει να έρθει η περίοδος σου. Η πιθανότητα εγκυμοσύνης θα έλεγα ότι είναι <0,5%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top