Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μακαρι να καταρρευσει η ευρωπη που θελει η γερμανια



και να δημιουργηθει η νεα ευρωπη..

απειλουν μεχρι τελικης στιγμης οι γερμαναραδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πιστεύεις αλήθεια πως ακόμη και μετά τη δημιουργία μιας νέας Ευρώπης, θα μπορούσαν ποτέ χώρες σαν την Ελλάδα να αντιμετωπίζονται επί ίσης όροις στους κόλπους της, μιλώντας τουλάχιστον σε οικονομικό επίπεδο; :hmm: Πάλι στα ίδια θα καταλήγαμε φοβάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σωστή. Και όχι μόνο, δεν υπάρχει αυτό που λέμε "νέα Ευρώπη". Ποιόν κοροϊδεύουμε? Το ευρώ είναι μια συνταγή που απέτυχε, δεν μπορείς να το ακολουθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οσες ευρωπες και αν δημιουργιθουν παντα θα υπαρχει καποιο κρατος πιο ισχυρο το οποιο θα επιθυμει και θα προσπαθει να εχει μεγαλητερη εξουσια και να εποφελιθει περισσοτερο. Το προβλημα εντοπιζετε στο οτι τα αλλα κρατη το επιτρεπουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σωστή. Και όχι μόνο, δεν υπάρχει αυτό που λέμε "νέα Ευρώπη". Ποιόν κοροϊδεύουμε? Το ευρώ είναι μια συνταγή που απέτυχε, δεν μπορείς να το ακολουθήσεις.
Προσπαθώ στο μυαλό μου τουλάχιστον να διαχωρίζω την Ευρώπη από την Ευρωζώνη. Θα μπορούσαμε να παραμείνουμε ίσως στην Ευρώπη (στο κάτω-κάτω δεν πρόκειται να φορτώσουμε τη χώρα στον ώμο, να την πάμε σε άλλη ήπειρο :lol:) αλλά ν' αποχωρήσουμε από την Ευρωζώνη που ούτε τη σηκώνουμε, ούτε μας σηκώνει.
Δεν είμαι καθόλου σίγουρη για τα οφέλη που έχει η χώρα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ούτε πιστεύω πως η αποχώρησή μας θα φέρει τις πληγές του Φαραώ. Οι κινδυνολόγοι άλλωστε έχουν το κακό συνήθειο να μην επιχειρηματολογούν. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προτιμώ να έχω τα λεφτά μου σε ευρώ παρά πιθανόν μελλοντικό εθνικό νόμισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Προτιμώ να έχω τα λεφτά μου σε ευρώ παρά πιθανόν μελλοντικό εθνικό νόμισμα.
Προτιμώ να έχω τα λεφτά μου σε δραχμές, παρά πιθανόν να μείνω ταπί για να μείνω στο ανύπαρκτο για την τσέπη μου ευρώ :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Προτιμώ να έχω τα λεφτά μου σε ευρώ παρά πιθανόν μελλοντικό εθνικό νόμισμα.

Προτιμώ να έχω τα λεφτά μου σε δραχμές, παρά πιθανόν να μείνω ταπί για να μείνω στο ανύπαρκτο για την τσέπη μου ευρώ :whistle:


Προτιμω να εχω λεφτα, αν θα ειναι σε ευρο, σε δραχμες η σε δολαρια δεν με νοιαζει πολυ... Με λευτα μπορω να παω σε ενα ανταλακτιριο και να αγορασω οτι νομισμα θελω, με την ομορφια μου τιποτα δεν μπορω να αγορασω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Προτιμω να εχω λεφτα, αν θα ειναι σε ευρο, σε δραχμες η σε δολαρια δεν με νοιαζει πολυ..!
Εννοώ, αν πρέπει να υποστώ όλα αυτά τα μέτρα του μνημονίου, ή στο τέλος να μείνω ακόμα και άνεργος, προκειμένου να μην φύγω από το ευρώ, ας γυρίσω πίσω στην δραχμή να ησυχάσω από τα κάθε τρεις μήνες και καινούργια μέτρα από τους τροϊκανούς.
Χίλιες φορές έξω από το ευρώ, αυτό εννοούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προτιμώ να έχω τα λεφτά μου σε δραχμές, παρά πιθανόν να μείνω ταπί για να μείνω στο ανύπαρκτο για την τσέπη μου ευρώ :whistle:
Δηλαδή θεωρείς ότι με τη δραχμή δεν θα μείνεις ταπί.

Με τη δραχμή δεν θα υπάρχουν χαράτσια και αύξηση φορολογία και πιθανόν μειώσεις μισθών (ονομαστικά) αλλά τα λεφτά το κράτος θα τα πάρει με εσωτερικό δανεισμό μέσω υποτίμισης του νομίσματος. Στις κυβερνήσεις συμφέρει η επιστροφή στη δραχμή καθώς έχουν τη δυνατότητα να τυπώσουν νόμισμα και βρουν ρευστό άμεσα. Επειδή έχουμε δημοκρατία και οι κυβερνήσεις φοβούνται την αντίδραση του λαού οι κυβερνήσεις δεν τολμούν να πάρουν μια τέτοια απόφαση. Σκεφτείτε αυτό που έπαθαν οι ομολογιούχοι του ελληνικού δημοσίου να συνέβαινε σε όλους τους καταθέτες σε ελληνικές τράπεζες.

Συνεπώς για την πλειοψηφία των Ελλήνων που έχουμε κάτι στη άκρη μας συμφέρει η διατήρηση στο ευρώ. Οι υπόλοιποι τους συμφέρει επιστροφή στη δραχμή που ισοδυναμεί με αναδιαμονή του πλούτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το να συζητάς πολιτικά θέματα με τον Φόκο, είναι σαν να μιλάς για σεξ με τη Λουκά. :fool:
:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ποιες εκλογές;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το καλό με τη δραχμή είναι ότι μερικοί αφελείς θα βγουν στους δρόμους και θα πανυγυρίζουν και θα ουρλιάζουν "ΣΩΘΗΚΑΜΕΕΕΕΕ...." όταν όλοι οι υπόλοιποι θα έχουμε τρέξει ήδη στις τράπεζες και θα σκάβουμε τρύπες για να θάψουμε τα ευρώ μας.

Η χώρα θα έχει σωθεί με ένα κόλπο παρόμοιο με το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου. Αυτοί που ούρλιαζαν "ΣΩΘΗΚΑΜΕΕΕΕΕ...." μόλις αντιληφθούν ότι οι καταθέσεις τους γίνανε φτερά, θα βγαίνουν στα κανάλια και θα διαμαρτύρονται ότι ο τότε πρωθυπουργός τους παραπλάνησε.

Η ιστορία επαναλαμβάνεται αρκεί να το αντιληθείτε γρήγορα για να είστε με τους κερδισμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δηλαδή θεωρείς ότι με τη δραχμή δεν θα μείνεις ταπί.

Με τη δραχμή δεν θα υπάρχουν χαράτσια και αύξηση φορολογία και πιθανόν μειώσεις μισθών (ονομαστικά) αλλά τα λεφτά το κράτος θα τα πάρει με εσωτερικό δανεισμό μέσω υποτίμισης του νομίσματος. Στις κυβερνήσεις συμφέρει η επιστροφή στη δραχμή καθώς έχουν τη δυνατότητα να τυπώσουν νόμισμα και βρουν ρευστό άμεσα. Επειδή έχουμε δημοκρατία και οι κυβερνήσεις φοβούνται την αντίδραση του λαού οι κυβερνήσεις δεν τολμούν να πάρουν μια τέτοια απόφαση. Σκεφτείτε αυτό που έπαθαν οι ομολογιούχοι του ελληνικού δημοσίου να συνέβαινε σε όλους τους καταθέτες σε ελληνικές τράπεζες.

Συνεπώς για την πλειοψηφία των Ελλήνων που έχουμε κάτι στη άκρη μας συμφέρει η διατήρηση στο ευρώ. Οι υπόλοιποι τους συμφέρει επιστροφή στη δραχμή που ισοδυναμεί με αναδιαμονή του πλούτου.

α) Να χαίρεσαι τα ευρώ που δεν έχεις.

β) Άμεσα ρευστό με δραχμές, end of discussion.

γ) Χέστηκα για τους ομολογιούχους, για αυτούς δεν κάθομαι να πεινάσω στο ευρώ.

δ) Δεν έχουμε λεφτά focko... τι να προστατέψουμε? Θα δημεύσουμε το μέλλον του τόπου για να κρατήσουν κάποιοι τα ευρώ τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πρωτο σποτ ΝΔ -δεν ειδα να εβγαλε το πασοκ ακομα-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πιστεύεις αλήθεια πως ακόμη και μετά τη δημιουργία μιας νέας Ευρώπης, θα μπορούσαν ποτέ χώρες σαν την Ελλάδα να αντιμετωπίζονται επί ίσης όροις στους κόλπους της, μιλώντας τουλάχιστον σε οικονομικό επίπεδο; :hmm: Πάλι στα ίδια θα καταλήγαμε φοβάμαι.

Η Ελλάδα ποτέ δεν πρόκειται να αντιμετωπιστεί επί ίσοις όροις όπως και άλλες χώρες, με ή χωρίς ΕΕ. Αυτό που μπορεί να αλλάξει σε κάθε περίπτωση είναι τα όποια ωφέλη που θα μπορούσε να αποκομίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η Ελλάδα ποτέ δεν πρόκειται να αντιμετωπιστεί επί ίσοις όροις όπως και άλλες χώρες, με ή χωρίς ΕΕ. Αυτό που μπορεί να αλλάξει σε κάθε περίπτωση είναι τα όποια ωφέλη που θα μπορούσε να αποκομίσει.
Για ν' αλλάξει αυτό θέλαμε πολιτικούς με @@... Για την ώρα μας πατάνε στο σβέρκο και όχι μόνο δεν αποκομίζουμε οφέλη, αλλά έχουμε καταλήξει υποτελείς. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απεργία της ΕΡΤ κόντρα στο... Ζάπειο-3!
Χωρίς... τηλεοπτική κάλυψη κινδυνεύει να μείνει το Ζάπειο-3 που έχει προγραμματιστεί να δημοσιοποιηθεί την Κυριακή στις 11.30 το πρωί. Αιτία αναπάντεχη απεργία της ΕΡΤ.

Συγκεκριμένα το σωματείο της ΠΟΣΠΕΡΤ ανακοίνωσε ότι θα πραγματοποιήσει στάση εργασίας αύριο Σάββατο, από τις 4 το απόγευμα εώς τις 6 το πρωί της Κυριακής και στη συνέχεια, 24ωρη απεργία την Κυριακή, μέχρι τις 6 το πρωί της Δευτέρας.

Όπως τονίζεται σε σχετική ανακοίνωσή της "παρά τις υποσχέσεις και τις δημόσιες δεσμεύσεις της πολιτείας και της διοίκησης, ότι άμεσα θα επιλύσουν το πρόβλημα υπογραφής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, το πρόβλημα της αναπροσαρμογής τής εκτός έδρας αποζημίωσης, το πρόβλημα του περιορισμού των εξαιρέσιμων στο 10% της μισθολογικής δαπάνης, το πρόβλημα της άμεσης πρόσληψης των συναδέλφων ΣΟΧ και άλλα πολλά που έχουν καταγραφεί σε εξώδικα, επιστολές και ανακοινώσεις, τα προβλήματα παραμένουν άλυτα, με αποτέλεσμα να απαξιώνεται και να υποβαθμίζεται το παραγόμενο έργο της ΕΡΤ".

Η ΝΔ εξέφρασε την οργή της για αυτή την κινητοποίηση την οποία θεωρεί κατευθυνόμενη από το ΠΑΣΟΚ! Αναζητεί δε τρόπο να υποκαταστήσει την τεχνικήγ απουσία των κρατικών καναλιών..!


δεν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχει τιποτα στημενο εδω περα

αλλωστε δεν μπορουν να κανουν συνεχεια απεργια,,απλα θα γινει το ζαπειο μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Θα ψηφίσετε οι 94αρηδες, τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φυσικά, καθαρά αντιμνημονιακή ψήφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top