Noob απορίες περί linux...

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το Virtual pc δεν λυγίζει το σύστημα βαριά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται από το σύστημα, καθώς και από τι θα τρέχεις στο virtual pc. Δεν τίθεται θέμα για μια απλή δοκιμή στο Ubuntu, ούτε μπορώ να σκεφτώ κάποια εφαρμογή που να λυγίσει ένα normal σύστημα μέσα από virtual box, ίσως κάποιο βαρύ παιχνίδι (που δεν υπάρχει στο Linux) ή μια εφαρμογή σκληρού video editing. Εγώ σε Dual Core 3GHZ με 8GB RAM τρέχω 4 Virtual PC χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
δε θα διαφωνισω στο κομματι των servers, αυτο το επιβεβαιωνει και η πλειοψηφια των χρηστων του linux. Επισης δεν ειμαι κανενα ςφανατικος του linux.

Θα ηθελα να μου επιχειρηματολογησεις ομως για ποιο λογο τα windows ειναι ανωτερο λειτουργικο για ενα μεσο χρηστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μερικά πράγματα που μπορώ να σκεφτώ τώρα στα πρόχειρα είναι:

*Έλλειψη παιχνιδιών

*Έλλειψη κάποιων επαγγελματικών προγραμμάτων (ναι μπορείς να τα τρέξεις μέσω WINE, αλλά αυτό ξεφεύγει από τα όρια του μέσου χρήστη)

*Καλύτερο/ απλούστερο/ πιο οικείο γραφικό περιβάλλον. Καλώς η κακώς με XP και 98 μεγαλώσαμε και τα Windows μας φαίνονται πιο οικεία (εντάξει εκτός απ'τα 8 ) Αν και τα τελευταία Ubuntu έχουν κάνει μεγάλα βήματα σε αυτόν τον τομέα, θεωρώ πως τα Windows ακόμη υπερέχουν.

*Από θέμα ασφάλειας το Ubuntu υπερέχει, αλλά και τα Windows 8 δεν είναι το ξέφραγο αμπέλι που ήταν τα XP π.χ. Μεγάλο μέρος της ασφάλειας το Linux το χρωστάει και στο γεγονός ότι έχει χαμηλό αριθμό χρηστών και ιδιαίτερα "αφελών" χρηστών σε σχέσει με τα Windows οπότε δεν τραβάει τόσο την προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Απαντω σα χρηστης, δεν ειμαι γωστης λειτουργικων.

Μερικά πράγματα που μπορώ να σκεφτώ τώρα στα πρόχειρα είναι:

*Έλλειψη παιχνιδιών

Συμφωνω.
*Έλλειψη κάποιων επαγγελματικών προγραμμάτων (ναι μπορείς να τα τρέξεις μέσω WINE, αλλά αυτό ξεφεύγει από τα όρια του μέσου χρήστη)

Εισαι σιγουρος οτι εχει δει στο χωρο το εευθερου λογισμικου αν υπαρχει αντιστοιχο προγραμμα ;
Αλλο αν υπαρχουν επαγγελματικα εργαλεια να κανει καποιος τη δουλεια του και αλλο αν δεν υπαρχουν οι φιρμες.

*Καλύτερο/ απλούστερο/ πιο οικείο γραφικό περιβάλλον. Καλώς η κακώς με XP και 98 μεγαλώσαμε και τα Windows μας φαίνονται πιο οικεία (εντάξει εκτός απ'τα 8 ) Αν και τα τελευταία Ubuntu έχουν κάνει μεγάλα βήματα σε αυτόν τον τομέα, θεωρώ πως τα Windows ακόμη υπερέχουν.

Το "καλυτερο" δε ξερω πως το εννοεις. Πιο οικειο και φιλικο συμφωνω, αλλα απλουστερο ;
Εχω μπολταρει ενα μερος της απαντησης σου για να δεις οτι το καταλληλοτερο OS για ενα μεσο χρηστη απο οτι φαινεται εξαρταται απο το marketing.
Το οτι το αναψυσκιτκο εχει γινει συνωνυμο της coca cola δε σημαινει οτι δεν υπαρχει η pepsi.
*Από θέμα ασφάλειας το Ubuntu υπερέχει, αλλά και τα Windows 8 δεν είναι το ξέφραγο αμπέλι που ήταν τα XP π.χ. Μεγάλο μέρος της ασφάλειας το Linux το χρωστάει και στο γεγονός ότι έχει χαμηλό αριθμό χρηστών και ιδιαίτερα "αφελών" χρηστών σε σχέσει με τα Windows οπότε δεν τραβάει τόσο την προσοχή.
Συμφωνω σε ολα πλην των αφελων χρηστων. Καθε αλλο, ο συνδιασμος μικρου αριθου χρηστων και μη αφελειας απο τη μερια τους ενισχυουν την ασφαλεια των linux.

Πιστευω οτι οσο ανοιγεται στο κοινο το ubuntu συγκεκριμενα, τοσο θα μαζευει καθε καρυδιας καρυδι και θα μαζευει ιους και malwares.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εισαι σιγουρος οτι εχει δει στο χωρο το εευθερου λογισμικου αν υπαρχει αντιστοιχο προγραμμα ;
Αλλο αν υπαρχουν επαγγελματικα εργαλεια να κανει καποιος τη δουλεια του και αλλο αν δεν υπαρχουν οι φιρμες.

Κάποια εξειδικευμένα εργαλεία που θεωρούνται κορυφαία στον κόσμο στο πεδίο τους δεν υπάρχουν δυστυχώς για Linux. Ακόμα και απλά πράματα, π.χ. έψαχνα να βρω τις προάλλες IDE για C++ και το μόνο που βρήκα ήταν το Netbeans που δε το συμπαθώ, ενώ στα Windows πολύ πιο εύκολα βρίσκεις μεγαλύτερη πληθώρα (Codeblocks, Netbeans, DevC++ κτλ ) . Και μη ξεγελιέσαι από τη λέξη open source. Το ότι είναι ένα πρόγραμμα open source δεν σημαίνει ότι είναι και free κατ ανάγκη, υπάρχουν κάτι περίεργες άδειες λογισμικού στα open source που καταλήγεις να πληρώνεις πιο πολλά και από της microsoft τα bundles δε κάνω πλάκα.

Το "καλυτερο" δε ξερω πως το εννοεις. Πιο οικειο και φιλικο συμφωνω, αλλα απλουστερο ;
Εχω μπολταρει ενα μερος της απαντησης σου για να δεις οτι το καταλληλοτερο OS για ενα μεσο χρηστη απο οτι φαινεται εξαρταται απο το marketing.
Το οτι το αναψυσκιτκο εχει γινει συνωνυμο της coca cola δε σημαινει οτι δεν υπαρχει η pepsi.

Πχ όταν έβαλα τα Ununtu αρκετά προγράμματα όπως το Skype και ο Chrome μου παρουσίασαν πολλές bugies και μετά από λίγη έρευνα σε forums είδα πως δεν ήταν μεμονωμένο περιστατικό. Η π.χ. είχα πόση ώρα προσπαθούσα να βάλω πίσω στη μπάρα ένα πρόγραμμα που είχα βγάλει, δε μπορούσα να το σύρω. Όλα αυτά για έναν αρχάριο χρήστη που θέλει να μπαίνει facebook, bet365 και skype είναι λίγο απωθητικά.

Συμφωνω σε ολα πλην των αφελων χρηστων. Καθε αλλο, ο συνδιασμος μικρου αριθου χρηστων και μη αφελειας απο τη μερια τους ενισχυουν την ασφαλεια των linux.

Πιστευω οτι οσο ανοιγεται στο κοινο το ubuntu συγκεκριμενα, τοσο θα μαζευει καθε καρυδιας καρυδι και θα μαζευει ιους και malwares.

Το ίδιο πράγμα λέμε. Λέω πως ο μεγάλος αριθμός αφελών χρηστών των Windows είναι και ένα μεγάλο μέρος του ότι τα Windows είναι πιο τρωτά. Αν τα Linux είχαν τόσο κόσμο θα είχαν και πολλούς ιούς. Αν και πιο καλά δομημένα σε επίπεδο Kernel το ότι είναι open source
σημαίνει ότι μπορούν να ασχοληθεί κάποιος τόσο καλόβουλα όσο και κακόβουλα μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τα windows υπερέχουν όντως του linux αλλά όσον αφορά την εξειδικευμένη χρήση όχι το μέσο χρήστη.
Υπερέχουν στη third party υποστήριξη για εφαρμογές που έχουν να κάνουν με gaming, desining, και γενικά επαγγελματικά πράγματα τα οποία δεν απευθύνονται στον καθένα και αφήνεται στην κρίση της κάθε εταιρείας το αν θα τα υποστηρίξει σε κάτι εκτός του καθιερομένου λειτουργικού της αγοράς.
Και ναι, το gaming δε το λες "επαγγελματικό" αλλά δε το θεωρώ και "σύνηθη χρήση" δεν είναι όλοι gamers, συν ότι κάποια γνωστά games ήδη παίζουν σε linux.
Ο μέσος χρήστης αυτό που θέλει είναι κυρίως ένα web browser, ένα media player, ένα office suite και ένα torrent client, απλά πράγματα.

Όσον αφορά την ασφάλεια πέρα από αυτό που λέτε έχει να κάνει και το γεγονός πως στο linux δε γίνεται ένας χαμός από αυτόνομα exe που απαξ και περάσουν το UAC σου γυρίζουν όλο το σύστημα ανάποδα, πρώτα απ' όλα όλα τα πακέτα ελέγχονται κεντρικά ( κάτι που γίνεται και σε win8 αλλά σε φακελώνει κανονικά γάμησέ μας ), επίσης αν κάτι δεν καλύπτεται από τα official repos ( πιο σπάνιο ) το στήνεις από source όπως και επίσης κανένα script δεν είναι executable by default, και πέρα από όλα αυτά, ό,τι απαιτεί root access θέλει φυσικά να το τρέξεις ως root δεν αρκεί να έχεις μπει από sudoer.

Πάντως για programming συγκεκριμένα δεν ισχύει το ότι υπάρχει έλλειψη και δε ξέρω γιατί έχεις αυτήν την εντύπωση παίρνοντας ως δεδομένο πως μια μεγάλη μερίδα χρηστών linux έχουν άμεση σχέση με προγραμματισμό. Πιο συγκεκριμένα τα περισσότερα από τα πιο γνωστά IDE / text editors ( eclipse, vim, emacs, sublime text, netbeans, codeblocks, IntelliJ Idea ) παίζουν κανονικά σε linux με εξαίρεση το visual studio που οκ είναι λίγο προφανές γιατί, και ... τώρα το Dev-C++ δε ξέρω γιατί το θεωρείς σοβαρό IDE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Tα έσβησα.
Έβαλα windows 7 και είμαι άψογος.


nevermore...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
xx0a0xa0ax0x0ax0a0xa0a

17 μέρες, 2 ώρες και 27 λεπτα. not bad :hmm:


NEEEEEEEEEEXT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ήταν αργό.
Κόλλαγε στο κλείσιμο και την επανεκκίνηση.
Έχανε το νετ μετά από δέκα λεπτά χρήσης.


Τι να έκανα ο μαύρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν είχες κάτι άλλο θα σου λεγα βάλε 14.04 γιατί αν μιλάμε για ubuntu όλα τα άλλα είναι κουκουρούκου. αλλά δε σε κόβω... :P

Για την ταχύτητα τσεκάρεις τυχόν ανοιχτά proccesses, τώρα γενικά και αυτά για shutdown/restart κλπ συνήθως φτιάχνουν με κάποιο update τώρα οκ για unity μιλάμε δεν θεωρείται ( τουλάχιστον μέχρι πρότινος ) το πιο γρήγορο DE.

Για wireless αν είσαι σίγουρος πως είναι το pc σου και το linux συγκεκριμένα είναι 100% θεμα drivers μπορεί ξέρω γω να χρησιμοποιεί τον ανοιχτό ενώ είναι προτιμότερος κάποιος εργοστασιακός.

πολλές φορές μπορεί να ναι και θέμα hardware είναι και λίγο τζόκερ τι να πεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά SOS!!! Όταν ανοίγω τα λίνουξ στο πισί μου( γιατί έχω κόψει χωρο από το δίσκο και δουλεύω και windows) βάζω τον κωδικό για να μπω στο δικό μου και μετά μαύρο σε όλη την οθόνη χωρίς να ξέρω γιατί...πάω να μπω από το guest και μπαίνει κανονικά μόνο που λέει ότι υπάρχει μηδενικός χώρος...άρα μάλλον έχω γεμίσει όλο το χώρο και έχει μπλοκάρει??? τι μπορώ να κάνω γι αυτό;;;;;; θέλω να μπω στο δικό μου user και δεν μπορώ !!! πφφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
λεει οτι εχεις μηδενικο χωρο μεσα απο το guest στο δισκο με τα linux;

μπες στο χρηστη σου και δοκμασε να μπεις στην κονσολα με ctrl+alt+F1. Αν το καταφερεις και συνδεθεις τοτε πατα df -h. Θα δεις αν οντως ειναι γεματος ο δισκος.

Αν και δε καταλαβαινω γιατι ενας γεματος δισκος να μην αφηνει τα linux να ξεκινησουν εχεις τη δυνατοτητα κανοντας boot με το cd των linux (αυτο που εκανες εγκατασταση) να μπεις στα αρχεια του σχετικου partition και να διαγραψεις οτι θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Δεν έκανα με cd την εγκατάσταση αλλά με usb και μετά ό,τι αρχεία υπήρχαν τα είχα διαγράψει :( ... το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να μπω στον χρήστη μου γιατί με το που βάζω τον κωδικό εμφανίζεται μαύρη οθόνη και μόνο ο κέρσορας...άρα τι κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον δεν έχεις κάνει σωστά την εγκατάσταση, τη μαύρη οθόνη μετά το login ίσως είναι και πρόβλημα driver. Το disk partitioning το έκανες σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
μα την εγκατάσταση την είχα κάνει πριν 1 χρόνο...τώρα μου παρουσιάστηκε ξαφνικά το πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
εγκατεστησες οδηγο για την καρτα γραφικων σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Λοιπόν δες το μήνυμα που μου βγάζει ότι κάνω shut down στην οθόνη(μαύρη):
Broadcast message from root@userk-A15
(unknown) at 19:26 ...
The system is going down for power off NOW!
acpid: exiting
speech-dispatcher disabled; edit /etc/default/speece-dispatcher
SpamAssasin Mail Filter Daemon: disabled, see /etc/default/spamassassin
_

Τι καταλαβαίνετε τώρα εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top