Linux για κύριο λειτουργικό.. η αλλιώς πώς παρατάμε τα windows.

Linux: Ποιά η στάση σας σχετικά με αυτο σαν κύριο λειτουργικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • Εχω ήδη, αλλά έχω προβλήματα με τη συνεργασία μου με άλλους χρήστες

    Ψήφοι: 0 0.0%

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Με αφορμή πρόσφατα posts για το authentication των windows, ποιά είναι η στάση σας σε σχέση με το linux και κατα πόσον θελετε και μπορείτε να αλλάξετε; Οσοι έχετε τί προβλήματα αντιμετοπίζετε οσον αφορα το interoperability με άλλους;

ΥΓ1. Poll "καλυτερη διανομή" θα γίνει σύντομα.
ΥΓ2. Η ψήφος είναι ονομαστική in case it matters.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Με αφορμή πρόσφατα posts για το authentication των windows, ποιά είναι η στάση σας σε σχέση με το linux και κατα πόσον θελετε και μπορείτε να αλλάξετε; Οσοι έχετε τί προβλήματα αντιμετοπίζετε οσον αφορα το interoperability με άλλους;
Ας πω πρώτος εγώ την άποψή μου. Πρωτοέβαλα Linux αρκετά παλιά, κάπου στο '98 αν θυμάμαι καλά (πρέπει να ήταν RedHat). Οι συνθήκες ήταν τελείως διαφορετικές τότε όσον αφορά την ευκολία εγκατάστασης και μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι την πρώτη φορά με βοηθούσε ένας φίλος μέσω τηλεφώνου για το τι έπρεπε να πατήσω σε κάθε βήμα της εγκατάστασης ενώ τη 2η φορά που έβαλα Linux κράσαραν τα πάντα με αποτέλεσμα format.
Αυτά ήταν στο παρελθόν βέβαια, τώρα τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα από όλες τις απόψεις και πιστεύω ότι με Linux πραγματικά μπορεί να κάνει κάποιος τη δουλειά του εξίσου καλά ή και καλύτερα από ότι με τα Windows.
Προσωπικά δε μου αρέσει η λύση του dual boot (για τους λόγους που ανέφερε και ο gademis), νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι ένα dedicated Linux μηχάνημα ή το πλήρες migration σε Linux (κάτι που δυστυχώς ακόμα μου φαίνεται μακρινό).
Συνοπτικά: όσο έχω μόνο ένα PC κολλάω στο Bill, όταν πάρω 2ο θα κάνω το παλιό Ιντερνετομηχάνημα με Linux και θα έχω το καινούριο για τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Στο παλιο πισί έχω ΜΟΝΟ Linux (Mandrake 9.0) και έχω και το βασικό μου πισί μόνο με ΧΡ. Τα χω κάνει δίκτυο αν και θα με άναβε τρελά να έκανα ΚΑΙ το βασικό μου πισί ΜΟΝΟ με Linux!

ΥΓ: Αν δεν παίξει κανα MacOSx86 πρώτα! :devil: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
ΥΓ: Αν δεν παίξει κανα MacOSx86 πρώτα!
Αυτό θα παίξει αρκεί να έχεις apple. Θα βάλλουν λέει palladium για να μήν τρέχει στα άλλα pcια (χωρίς πολύ hacking).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Λοιπόν... είχα βάλει Linux [Mandrake 9.2 & Lindows Live] παράλληλα με τα XP καθώς ήθελα να τα βάλω μόνο για δοκιμή.
Μπορεί τo Linux να είναι πολύ πιο εύκολο στην εγκατάσταση, καθώς το περιβάλλον του είναι πιο φιλικό με τον χρήστη απ ότι το περιβάλλον εγκατάστασης των XP, αλλά τα Windows σαν λειτουργικό είναι πολύ πιο φιλικά και εύκολα σε χρήση απ ότι το Linux.
Σημαντικά μειονεκτήματα του Linux είναι η αυμβατότητα με πολλές συσκευές Hardware, αντίθετα με τα XP που η εγκατάσταση συσκευής είναι ''παιχνιδάκι''. Επίσης αν δε κάνω λάθος, οι επιδόσεις των games είναι πολύ καλύτερες στα win.
Τέλος, υπάρχει πολύ περισσότερο software που υποστηρίζεται για windows απ ότι για linux.
Γενικά, ποτέ δε πρόκειται να βάλω Linux για κύριο λειτουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
O Κύριος λόγος που δεν προσπάθησα με το linux που είχα ήταν ότι δεν κατάφερα να τρέξω την ανάληση που ήθελα με τα hz που ήθελα .... Αλλά κυριός τα hz
Δεν είναι καθόλου ευχάριστω να τρέχεις ανάλυση 1024χ768 στα 85hz , προσπάθησα έστω 100 αλλά τπτ (η οθόνη μου υποστηριζει κανονικά 120hz σε αυτή την ανάλυση.)
Πάντως πιστεύω ότι για εμένα δεν θα ήταν άδυνατον να δουλεύω κυρίος σε linux αλλά είναι λίγακι δίσκολο :(
Τα xp όμως μάλλον πολύ δίσκολα θα τα βγάλω μίας και τα έχω συνηθίση....
Πάντως όσο αφορά την ανάλυση ίσως φταίει που δεν κατάφερα να κάνω install τους drivers από την ΑΤΙ ... (ATI RADEOΝ 9800SE έχω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει αρκετά, έχω σταθεροποιηθεί σε Debian εδώ και 1-2 χρόνια.. Δυστυχώς έχω και Windows στο pc (μερικά προγράμματα απαραίτητα στη σχολή δεν τρέχουν αλλιώς - ούτε με emulators). Βασικά από το πολύ Linux έχω ξεχάσει να χρησιμοποιώ τα Windows :P

Αρχική Δημοσίευση από petros:
Επίσης αν δε κάνω λάθος, οι επιδόσεις των games είναι πολύ καλύτερες στα win.
Χμμμ.. η αλήθεια είναι ότι όλα σχεδόν τα παιχνίδια που ξέρουμε είναι μόνο για Windows. Οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, γιατί απλά με linux δεν τρέχουν! :) (Υπάρχουν βέβαια μερικοί τρόποι προσομοίωσης των win ώστε να παίξουμε αλλά δεν πιάνουν πάντα!)

Αρχική Δημοσίευση από petros:
Τέλος, υπάρχει πολύ περισσότερο software που υποστηρίζεται για windows απ ότι για linux.
Εδώ θα διαφωνήσω κάθετα! Για το Linux υπάρχουν πολύ περισσότερες εφαρμογές οι περισσότερες των οποίων είναι μάλιστα διαθέσιμες δωρεάν στο διαδίκτυο σε αντίθεση με τα παράθυρα που ότι και να αγοράσεις πρέπει να πληρώσεις! Απλά για ελάχιστες των περιπτώσεων όταν απαιτούνται επαγγελματικές εφαρμογές υπερτερούν τα Windows επειδή το linux στηρίζεται κυρίως στην εθελοντική προσπάθεια προγραμματιστών ανά τον κόσμο (ποιος θα κάτσει να κάνει μια επαγγελματική εφαρμογή χωρίς να βγάλει και κανά φράγκο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα μηνύματα που αφορούσαν τις επιδόσεις τον παιχνιδιών μεταφέρθηκαν εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγώ θέλω να το κάνω αλλά δεν έχω το Debian. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δοκιμάσω να βάλω linux αλλά δεν νομίζω πότε για λόγους συμβατότητας κυρίως να παρατήσω τελείως τα windows...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx:
σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δοκιμάσω να βάλω linux αλλά δεν νομίζω πότε για λόγους συμβατότητας κυρίως να παρατήσω τελείως τα windows...
Βασικά ακόμη και αν κάποιος εξοικειωθεί τόσο με τα linux δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην έχει windows μιας και είναι ενά εργαλείο και αυτό δεν ξέρεις πότε πως θα σου χρειαστεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εφ'οσον εχω για παιχνιδια Wii και PS3, τα σουταρα τα Windows ΣVista και χρησιμοποιω ως κυριο και μονιμο λειτουργικο το ελαφρυτατο και ταχυτατο PuppEL Linux. Προσεθεσα και OpenOffice 3, VLC, Scummvm, ZSNES, Gimp, Opera, Firefox, Skype, amsn, pidgin, wine (για το μTorrent κυριως) και ξενοιασα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και τα δυο λειτουργικα ειναι τα καλυτερα..
paokman πώς μπορω να κανω διαφορες αλλαγες πχ στον grub loader και οταν πατησω save να μου βγαλει να δωσω τον κωδικο ή να μην μου τον ζητησει καθολου?

εκνευριστικα οταν του παταγα σωσιμο και δεν το εσωζε..απαραδεκτο...αν ηθελε κωδικο να μου τον ζηταγε..εγω που να φανταστω ακριβως τα sudo κλπ?πώς αλλιως θα γινει ευχρηστο το λειτουργικο?το mac os που ειναι και αυτο απο το unix πώς ειναι τοσο ευχρηστο?

ubuntu εβαλα... 64 bit παντως δεν εχουν καλα το linux...σαν τα windows 7 64 πχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
και τα δυο λειτουργικα ειναι τα καλυτερα..
paokman πώς μπορω να κανω διαφορες αλλαγες πχ στον grub loader και οταν πατησω save να μου βγαλει να δωσω τον κωδικο ή να μην μου τον ζητησει καθολου?

εκνευριστικα οταν του παταγα σωσιμο και δεν το εσωζε..απαραδεκτο...αν ηθελε κωδικο να μου τον ζηταγε..εγω που να φανταστω ακριβως τα sudo κλπ?πώς αλλιως θα γινει ευχρηστο το λειτουργικο?το mac os που ειναι και αυτο απο το unix πώς ειναι τοσο ευχρηστο?

ubuntu εβαλα... 64 bit παντως δεν εχουν καλα το linux...σαν τα windows 7 64 πχ..
Δεν καταλαβαινω ακριβως τι με ρωτας... Μεσα απο το PuppEL μπορεις να ρυθμισεις τον Grub. Σε ποιον κωδικο αναφερεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis1984

Νεοφερμένος

Ο makis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Είχα ασχοληθεί στο παρελθόν με linux και παρόλο που ήθελα να τα κρατήσω και προσπαθησα γι αυτό, με απογοήτευσαν...
Τα ξανάπιασα πριν ένα εξάμηνο και τώρα έχω σε όλα μου τα πισι και το λαπτοπ, linux (ubuntu). Όταν πάρω καινούργιο μηχάνημα και δεν είναι apple τότε πάλι linux θα βάλω. Μόνο αν πάρω κι άλλο ένα θα βάλω win 7 για να τα δοκιμάσω.
Γενικά τα linux πλέον είναι μπροστά από τα win ακόμα και στη φιλικότητα. Το μόνο που τα αφήνει πίσω είναι το σαμποτάζ από της εταιρείες λογισμικού και hardware.
Όπως και να χει η κοινωνία του ανοιχτού λογισμικού ωρίμασε και τίποτα δεν μπορεί να τη φτάσει και να τη σταματήσει πλέον. Εκτός κι αν πέσει το ιντερνετ μια για πάντα...
Τα win 7 ήταν το τελευταίο λειτουργικό της microsoft. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis1984

Νεοφερμένος

Ο makis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
και τα δυο λειτουργικα ειναι τα καλυτερα..
paokman πώς μπορω να κανω διαφορες αλλαγες πχ στον grub loader και οταν πατησω save να μου βγαλει να δωσω τον κωδικο ή να μην μου τον ζητησει καθολου?
Μπορείς να ενεργοποιήσεις τον root των ubuntu και να μπαινεις σαν root..
Δε θα σου ζητάει πουθενα κωδικό..
(αλλά δε το συνηστώ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μπορείς να ενεργοποιήσεις τον root των ubuntu και να μπαινεις σαν root..
Δε θα σου ζητάει πουθενα κωδικό..
(αλλά δε το συνηστώ..)
A, τωρα καταλαβα! Στο PuppEL μπαινεις μονιμως σαν root. Ειναι μια απο τις ιδιοτροπιες της διανομης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εκνευριστικα οταν του παταγα σωσιμο και δεν το εσωζε..απαραδεκτο...αν ηθελε κωδικο να μου τον ζηταγε..εγω που να φανταστω ακριβως τα sudo κλπ?πώς αλλιως θα γινει ευχρηστο το λειτουργικο?το mac os που ειναι και αυτο απο το unix πώς ειναι τοσο ευχρηστο?

ubuntu εβαλα... 64 bit παντως δεν εχουν καλα το linux...σαν τα windows 7 64 πχ..

Κι εγώ 64bitα έχω αλλά δεν έχω κάποιο πρόβλημα.
Γιατί δεν είναι καλά; :S


Για να ενεργοποιήσεις τον root user στο τέρμιναλ το κανεις με sudo -i για να μη σου ζητάει κωδικό, αλλά ούτε κι εγώ είμαι υπέρ του root user.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δηλαδη αν βαλω 64bit θα μου αναγνωριζει και κανει χρηση των 6 γιγα που εχω?
η νεα εκδοση ειναι καλη?

η puppell ειναι καλη σε συγκριση με το ubuntu?σαν υποστηριξη ελληνικη γλωσσα κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δηλαδη αν βαλω 64bit θα μου αναγνωριζει και κανει χρηση των 6 γιγα που εχω?
η νεα εκδοση ειναι καλη?

η puppell ειναι καλη σε συγκριση με το ubuntu?σαν υποστηριξη ελληνικη γλωσσα κλπ..

Από ότι έχω δει στα φόρα του ubuntu όταν δεν αναγνωρίσει τη ram, αυτό διορθώνεται και τη βλέπει κανονικά μετά.

Η 9.10 που έβαλα τώρα είναι αρκετά καλή.Δεν είχα καθόλου προβλήματα.

Νομίζω ότι πλέον έχουν αρχίσει και γίνονται αρκετά user-friendly οι διανομές.
Και opensuse να δοκιμάσεις έχει καλό packet manager για να μην μπλέκεις με τέρμιναλ.

Επιπλέον για ubuntu υπάρχει και το wubi αν δεν θες να μπλέξεις με κανονική εγκατάσταση πειράζοντας partitions και boot loaders.Αυτό κάνει την εγκατάσταση μέσα από τα windows και είναι σαν να βάζεις πρόγραμμα.
Όταν το βαρεθείς το απεγκαθιστάς και τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top