Φορολογικές δηλώσεις: Απορίες

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Έκανα αυτο το θέμα για να αλληλοβοηθηθούμε.

Αρχιζω εγώ:
Λοιπόν. Έχω στη κατοχή ένα αυτοκίνητο 1595cc του 1998. Στη περσινή μου δήλωση o λογιστής μου έβαλε τεκμήριο που αντιστοιχεί στα 1600cc.

Το σωστο είναι
6400*0.5(λογω παλαιότητας) = 3200 ευρώ (αντιστοιχεί στα 1600cc)
ή
5800*0.5 = 2900 (αντιστοιχεί στα 1500cc);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Σύμφωνα με αυτή τη σελίδα: https://www.isologismo.gr/tekmiria.php είναι στα 3200. Όμως μπες μόνος σου και δες, εκεί θα πρέπει να προστεθούν και άλλα τεκμήρια διαβίωσης.
Τα τεκμήρια υπολογίζονται αυτόματα από το σύστημα του υπουργείου Οικονομικών και όχι από το λογιστή σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Σωστά. Επιβεβαίωσα και εγώ αυτο που λες από τη παρακάτω σημείωση:
Αν ο κυβισμός του αυτοκινήτου δεν καταλήγει σε πλήρη εκατοντάδα (π.χ. 1240, 1290 κ.ε.) τότε θα γίνεται στρογγυλοποίηση προς την πλησιέστερη εκατοντάδα (μέχρι 50 κ.ε. προς την αμέσως προηγούμενη και πάνω από 50 κ.ε. προς την αμέσως επόμενη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Έχω μια απορία λογιστικής φύσεως. Αν κάποιος δικαιούται επιστροφή φόρου, από τη στιγμή που κάνει τη φετινή δήλωσή του, μετά από πόσο χρονικό διάστημα γίνεται η κατάθεση των χρημάτων στο λογαριασμό του;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Τυχερός είσαι αμα εχεις επιστροφη φόρου. Προφανώς δεν εισπρατεις κάτι απο ενοίκια...
 

Stelios

Νεοφερμένος

Ο Stelios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι σχετικά μικρός και δεν γνωρίζω πολλά όσο αφορά φόρους κτλ, είμαι και ντροπαλός παναθεμα με και ντρέπομαι να ρωτήσω τον λογιστή μου. Λοιπόν, εγώ βγάζω χρήματα online - μέσω διαδικτύου, πως φορολογούντε αυτά τα χρήματα? Τι πόσο κρατάει το κράτος αν υποθέσουμε ότι βγάζω 100.000 το χρόνο?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Κανονικά πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος και να τα δηλώσεις.

Αν πληρώνεσαι μέσω κάποια μεγάλης υπηρεσίας (google, Apple, Facebook) παρακρατείται ΦΠΑ από αυτήν, αλλά και πάλι πρέπει να μπει και ο φόρος εισοδήματος.

Προφανώς για μικρά ποσά δεν συμφέρει και γι αυτό το καλύτερο είναι να μην κάνεις τίποτα. Για να ασχοληθεί το κράτος πρέπει να φας καταγγελία. Αν χρειαστεί και βγάζεις πολλά ανοίγεις εταιρεία στο εξωτερικό σε μια φιλική χώρα.

Στο εξωτερικό (σε μεγάλες χώρες) επιτρέπεται να βγάζεις μέχρι κάποια λεφτά ως ιδιώτης αφορολόγητα, γι αυτό επιτρέπουν και την εγγραφή τους ως φυσικό πρόσωπο. Εδώ δεν επιτρέπουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top