Να μένουν οι ενήλικοι με τους γονείς τους;

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Στο μεταξύ πάλι φαντασιώνεται.Που είπα εγώ για 500 ευρω;Περισσότερα έπαιρνα!:laugh:
Ρε δεν πάμε καλαά!!!
Αν ήξερες να διαβάζεις θα καταλάβαινες
Ναι φίλε λάνσελοτ, ναι....γίνεται να είσαι ανεξάρτητος λέμε ,έστω αφού τελειώσεις τις σπουδές.Όσο και να χτυπιέσαι και να προσπαθείς να βγάλεις ψεύτες τους άλλους γίνεται!
Απλά δεν σου αρέσει διότι εσύ προφανώς κρέμεσαι ακόμα απο τα φουστάνια της μαμάς και πας να τους βγάλεις όλους το ίδιο.
Έχεις δίκιο κρέμωμαι από τα φουστάνια της μαμάς....Μακάρι να υπήρχε δικαστήριο για εργαζόμενους. Δεν έχεις απτά στοιχεία όπως σου παρέθεσα εγώ...και γνωρίζεις πολύ καλά ότι για να ζήσεις θέλεις καθαρά πάνω από 800 ευρώ.
Καλά κάνεις , όμως το θέμα αφορά άλλο πράγμα ,εκεί απάντησα εγώ ,αλλά δεν σου αρέσει και βγάζεις διάφορα με το μυαλό σου ,χωρίς να έχεις κανένα δικαίωμα.

Στο μεταξύ σε ότι του απαντάω και καταρρίπτω τα επιχειρήματα του,προσπαθεί μετά να μου βγάλει άλλο! Τωρα βρήκε το αν ήταν μαύρα τα λεφτά Ε, δεν ήταν.
Ούτε 500 ευρώ έπαιρνα ,και ικα μου έβαζαν και ξαναλέω μιλάω για προ κρίσης δούλευα πωλήτρια ενώ επιμένεις να μου βάζεις δικά σου παραδείγματα.Δεν με αφορούν τα παραδείγματα σου.
Δεν γίνεται να συμβουλεύεις με ψέματα τους νέους και να γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν. Να συγκρίνουμε και εποχές τοθ 90΄

Γράψε την άποψη σου λοιπόν Λάνσελοτ, για το να μένουν ενήλικες με τους γονείς τους , όπως λέει το νήμα ,αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα όταν δεν συμφωνούν αυτά που γράφουν άλλοι με τα δικά σου πιστεύω ,να τους γράφεις ψεύτες και να τους συκοφαντείς.
Έχω κάθε δικαίωμα όταν γράφουν ανυπόστατα πράγματα

Δικαιολόγησε μου αυτό : Δούλευα σε νησί πρωι και βράδυ κανονικότατα.Πρωι μέχρι τις 2 και μετά 5μιση μεχρι 11.00 ακόμα και 12 ,ανάλογα με την κίνηση στο νήσι.

Με την οικονομική κατάσταση της χώρας και τα ενοίκια στον Θεό , δεν υπάρχει οικονομική ανεξαρτησία με λιγότερα από 800 ευρώ καθαρά.
Αν βρει κάποιος δουλειά με τέτοια λεφτά και νόμιμες εργασιακές συνθήκες ας ειδοποιήσει και εδώ. Δεν θα μας βγάλετε την ψυχή επειδή ΚΑΠΟΙΟΙ καταστρέψατε την αγορά εργασίας.

Έκληση στον Μητσοτάκη να διεξάγει έρευνες για τέτοιους εργαζομένους. Είναι αδιανόητα τα πράγματα που ισχυρίζεται η averkina και η καθε averkina.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο άνθρωπος να περάσει δυσκολίες μόνος του για να γίνει τι; Καλύτερος άνθρωπος; Πιο δυνατός; Δε συμφωνώ με αυτό.

Δεν είναι απλώς κάποιες αχρείαστες δυσκολίες, είναι η ίδια η ζωή. Κάποια στιγμή οι γονείς σου πεθαίνουν και συνεχίζεις μόνος. Όσο πιο γρήγορα μπεις στη νοοτροπία του ενήλικα, τόσο καλύτερα. Και σ' αυτή τη φιλοσοφία θα μπεις ζώντας μόνος. Σίγουρα μπορείς να παίρνεις πρωτοβουλίες μένοντας με γονείς, αλλά δεν είναι καθόλου το ίδιο.

Δεν είπα ποτέ οτι δεν παίρνεις διδάγματα μένοντας μόνος σου, μην αλλάζεις τα λόγια μου.

Η παρακάτω ειρωνεία σε τι αποσκοπούσε τότε;
Τί ακριβώς έχει διδαχθεί και τί πρωτοβουλίες έχεις πάρει; Αν θα βάλεις πετρέλαιο στο σπίτι ή θα έχεις σόμπα; Αν θα μαγειρέψεις μελιτζάνες ή κολοκυθάκια;

Aλλά με καλύπτεις που λες τώρα ότι παίρνεις διδάγματα, απλώς ότι μπορείς να τα πάρεις και με γονείς. Εξήγησα όμως αναλυτικά σε άλλο ποστ γιατί δεν είναι το ίδιο.
Διότι με την ίδια λογική αν δεν λάβουμε υπόψιν καθόλου την οικονομική ανεξαρτησία, όλα όσα ανέφερες μπορεί να τα αποκτήσει και κάποιος που μένει στο διπλανό διαμέρισμα από αυτό των γονιών του και του το πληρώνουν. Και εκεί μόνος (ή με όποιον θέλει) κοιμάται, μόνος μαγειρεύει, πλένει κ.ο.κ.

Ναι, εφόσον δεν υπάρχει καμία φυσική αλληλεπίδραση με τους γονείς μέσα στη μέρα, είναι πρακτικά το ίδιο. Can't see your problem with that.
Όταν αποφασίσεις να είσαι ανεξάρτητος έχεις ένα τεράστιο overhead ευθυνών και πιθανού στρες που πρέπει να αναλάβεις σε σχέση με το να είσαι φοιτητής. Θα πρέπει καταρχάς να δουλεύεις, δηλαδή να χαλάς 8+ ώρες την ημέρας σου μόνο και μόνο για υπάρχεις.

Αυτό δεν το είχες ως φοιτητής. Είχες ένα έτοιμο τσεκ. Δεν σπαταλούσες ένα οχτάωρο για να υπάρχεις. Η δουλειά που κάνεις μπορεί να μην σου αρέσει ή και να την μισείς αλλά να είσαι αναγκασμένος να την κάνεις, ενώ ταυτόχρονα να πρέπει να ξοδεύεις τον ελεύθερο χρόνο σου για να βρεις μια καλύτερη δουλειά ή για να μάθεις κάποιες ικανότητες που χρειάζεσαι για να βρεις μια καλύτερη δουλειά. Έχεις επίσης πάντα το φόβο του να απολυθείς και να μείνεις από χρήματα ο οποίος δημιουργεί πάντα μια ανασφάλεια στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Όσο λιγότερες ικανότητες έχεις τόσο μεγαλύτερη αυτή η ανασφάλεια και τόσο μεγαλύτερη γίνεται η προσκόλληση σου σε μια κακή δουλειά. Επίσης έχεις πάντα να λάβεις υπ όψιν και έκτακτα συμβάντα (οδοντίατρους π.χ και άλλα) που μπορεί να σε βρουν τελείως απροετοίμαστο, τα οποία ως φοιτητής απλά κάνεις defer στους γονείς.

Όπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι τεράστια και για ακριβώς αυτό το λόγο δεν θεωρώ το προηγούμενο καν ανεξαρτησία.

Όπως δεν είναι ανεξαρτησία να μένεις σε άλλη πόλη με λεφτά γονιών, έτσι δεν είναι ανεξαρτησία να μένεις στους γονείς με δική σου δουλειά και λεφτά. Γιατί και η παροχή στέγης μορφή οικονομικής εξάρτησης είναι, πέρα απ' το γεγονός ότι περιορίζεσαι κοινωνικά/οικιακά(ξέρω ότι δεν είναι αυτό το ποιντ σου, αλλά let it be noted).

Έπειτα, ανεξαρτησία είναι να μπορείς να ζεις μόνος σου, καλύπτοντας μόνος σου τα έξοδά σου. Δεν είναι απαραίτητο να δουλεύεις όλη μέρα για να θεωρηθείς ανεξάρτητος, αυτό είναι κάτι πρόσθετο. Και αυτός που κέρδισε το λαχείο, και αυτός που κληρονόμησε τον πλούσιο θείο και αυτός που κέρδισε υποτροφίες και σπουδάζει με δικά του έξοδα ανεξάρτητος είναι. Εσύ αναφέρεσαι στον αγώνα για επιβίωση, που ναι μεν σου δίνει πολύ περισσότερα μαθήματα, αλλά δεν ταυτίζεται με την ανεξαρτησία.

Με λίγα λόγια, ανεξάρτητος δεν είναι(μόνο) αυτός που δουλεύει όλη μέρα και έχει καθημερινό άγχος για το τι θα του ξημερώσει. Αυτό είναι μια αξιοθαύμαστη υποπερίπτωση απλώς. Πρακτικά, ανεξαρτησία είναι να ζεις χωρίς γονείς με δικά σου έξοδα(προϋποθέσεις που πρέπει φυσικά να πληρούνται σωρευτικά). Τίποτε περισσότερο.

Και φυσικά δεν εξίσωσα το φοιτητή που απλώς ζει μόνος με εκείνον που ζει μόνος και δουλεύει 8ωρο, χωρίς να έχει καν ως plan b τους γονείς. Η έννοια της ανεξαρτησίας είναι διαβαθμίσιμη, το είπες και ο ίδιος. Και το ποιντ όλων των αναρτήσεών μου εδώ δεν είναι ότι ο φοιτητής που μένει μόνος και τον σπουδάζουν είναι full scale ανεξάρτητος, αλλά ότι παίρνει κάποια αρχικά μαθήματα ανεξαρτησίας. Δε νομίζω ότι διαφωνούμε γενικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, εφόσον δεν υπάρχει καμία φυσική αλληλεπίδραση με τους γονείς μέσα στη μέρα, είναι πρακτικά το ίδιο. Can't see your problem with that.

Δες παρακάτω.

Όπως δεν είναι ανεξαρτησία να μένεις σε άλλη πόλη με λεφτά γονιών, έτσι δεν είναι ανεξαρτησία να μένεις στους γονείς με δική σου δουλειά και λεφτά. Γιατί και η παροχή στέγης μορφή οικονομικής εξάρτησης είναι, πέρα απ' το γεγονός ότι περιορίζεσαι κοινωνικά/οικιακά(ξέρω ότι δεν είναι αυτό το ποιντ σου, αλλά let it be noted).

Προφανώς. Απλά το αντιπαραβάλαμε με το φοιτητή για να δείξουμε ότι δεν έχει διαφορά.

Έπειτα, ανεξαρτησία είναι να μπορείς να ζεις μόνος σου, καλύπτοντας μόνος σου τα έξοδά σου. Δεν είναι απαραίτητο να δουλεύεις όλη μέρα για να θεωρηθείς ανεξάρτητος, αυτό είναι κάτι πρόσθετο. Και αυτός που κέρδισε το λαχείο, και αυτός που κληρονόμησε τον πλούσιο θείο και αυτός που κέρδισε υποτροφίες και σπουδάζει με δικά του έξοδα ανεξάρτητος είναι. Εσύ αναφέρεσαι στον αγώνα για επιβίωση, που ναι μεν σου δίνει πολύ περισσότερα μαθήματα, αλλά δεν ταυτίζεται με την ανεξαρτησία.

Ναι ο τυχερός και κληρονόμος είναι όντως ανεξάρτητοι. Απλά αναφερόμασταν στην ωρίμανση που προσφέρει η ανεξαρτησία όταν κατακτιέται, όχι όταν σου χαρίζεται. Γι αυτό και το νοικιασμένο σπίτι δίπλα στους γονείς δεν προσφέρει κάτι. Καλύτερα να μείνει μαζί τους να γλιτώνουν και το μηνιάτικο οι άνθρωποι απ'το να είναι κάποιος κατά φαντασίαν ανεξάρτητος.


Με λίγα λόγια, ανεξάρτητος δεν είναι(μόνο) αυτός που δουλεύει όλη μέρα και έχει καθημερινό άγχος για το τι θα του ξημερώσει. Αυτό είναι μια αξιοθαύμαστη υποπερίπτωση απλώς. Πρακτικά, ανεξαρτησία είναι να ζεις χωρίς γονείς με δικά σου έξοδα(προϋποθέσεις που πρέπει φυσικά να πληρούνται σωρευτικά). Τίποτε περισσότερο.

Δεν έχει κάτι το αξιοθαύμαστο η υποπερίπτωση αυτή κατά τη γνώμη μου, το έχω ζήσει και απλά αισθανόμουν μια στασιμότητα και ένα χάσιμο χρόνου. Είμαι υπέρ των έξυπνων λύσεων στη ζωή όχι των ξεροκέφαλων. Αν η εναλλακτική σου για να μην μένεις με γονείς είναι να ζεις κάθε μέρα στο άγχος και απλά να δουλεύεις για να υπάρχεις καλύτερα κάτσε στο σπίτι σου και σκέψου κάποια άλλη λύση. Το πως θα σε χαρακτηρίσει για αυτήν την επιλογή ο Κώστας και η Μαρία πρέπει να είναι αδιάφορο. Το άγχος κόβει χρόνια από την ζωή και εν τέλη στη ζωή περνάει καλύτερα ο έξυπνος παρά ο περήφανος.

Και φυσικά δεν εξίσωσα το φοιτητή που απλώς ζει μόνος με εκείνον που ζει μόνος και δουλεύει 8ωρο, χωρίς να έχει καν ως plan b τους γονείς. Η έννοια της ανεξαρτησίας είναι διαβαθμίσιμη, το είπες και ο ίδιος. Και το ποιντ όλων των αναρτήσεών μου εδώ δεν είναι ότι ο φοιτητής που μένει μόνος και τον σπουδάζουν είναι full scale ανεξάρτητος, αλλά ότι παίρνει κάποια αρχικά μαθήματα ανεξαρτησίας. Δε νομίζω ότι διαφωνούμε γενικά.

Συμφωνώ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δικαιολόγησε μου αυτό : Δούλευα σε νησί πρωι και βράδυ κανονικότατα.Πρωι μέχρι τις 2 και μετά 5μιση μεχρι 11.00 ακόμα και 12 ,ανάλογα με την κίνηση στο νήσι.

Με την οικονομική κατάσταση της χώρας και τα ενοίκια στον Θεό , δεν υπάρχει οικονομική ανεξαρτησία με λιγότερα από 800 ευρώ καθαρά.
Αν βρει κάποιος δουλειά με τέτοια λεφτά και νόμιμες εργασιακές συνθήκες ας ειδοποιήσει και εδώ. Δεν θα μας βγάλετε την ψυχή επειδή ΚΑΠΟΙΟΙ καταστρέψατε την αγορά εργασίας.

Έκληση στον Μητσοτάκη να διεξάγει έρευνες για τέτοιους εργαζομένους. Είναι αδιανόητα τα πράγματα που ισχυρίζεται η averkina και η καθε averkina.
Θα έπρεπε να ντρέπεσαι με αυτά που γράφεις.

Πρώτα γράφεις ότι δεν γίνεται να ζήσει κάποιος ανεξάρτητος , όταν σου λέμε κάποιοι ότι γίνεται ,εσύ λυσάς και ζητάς συγκεκριμένα παραδείγματα αλλιώς δεν το δέχεσαι ,όταν σου λέμε συγκεκριμένα παραδείγματα πάλι δεν τα δέχεσαι λες ότι νάναι ,εντελώς δικά σου συμπεράσματα ,μιλάς για 500 ευρώ ενώ εγώ ποτέ δεν μίλησα για 500 ευρώ ,μετά μιλάς για μάυρα λεφτά ,πάλι παρανοϊκά δικά σου συμπεράσματα , με λες παράνομη ,μετα πάλι ψεύτρα ,ένα παραλήρημα άνευ λόγου και αιτίας ,χωρίς να με ξέρεις και όλα αυτά επειδή τολμίσαμε να πούμε ότι ναι ,κάποιοι μπορέσαμε να ζήσουμε μόνοι μας με λίγα μεν ,αλλά μπορέσαμε.
Και βιβλία να σου έφερνα ότι ισχύουν αυτά που έγραψα ,πάλι δεν θα τα δεχόσουν ,θα έλεγες ότι έκανα μαγικά ,διότι απλά δεν θες να τα δεχτείς,δεν σε βολεύουν.

Γράφεις χλευαστικά και άκρως υστερικά ,παπαγαλίζεις τα ίδια και τα ίδια ,άλλα λέω εγώ ,φαντασιοπλήξιες και αυθαίρετα συμπεράσματα εσύ , και περιμένεις με τέτοια συμπεριφορά να πας μπροστα;:laugh:

Τελικά έχεις δίκιο.Αλλά για σένα.Πράγματι εσύ ανεξάρτητος δεν θα γίνεις ,αν δεν αλλάξεις συμπεριφορά ,διότι κανένας εργοδότης σοβαρός δεν θα σε πάρει ,οπότε με δουλειές του ποδαριού συνεχώς ε ναι,ανεξάρτητος δεν θα γίνεις.:console:
:hello:
ΥΓ.Ειχα πεντακάθαρα 650 ευρώ.Και όχι μαύρα .Με συγκατοίκηση μια χαρά ήταν.Και δεν έμενα Αθήνα να έχω νοίκια στο Θεό.Αν εσύ θες να μένεις δίπλα απο την πόρτα σου καλά να πάθεις.
Αν εσύ έχεις τρύπια χέρια,είναι δικό σου πρόμπλεμ ,όμως ευτυχώς οι άλλοι δεν είναι σαν εσένα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Το ποιός θα έπρεπε να ντρέπεται είναι ολοφάνερο.

Πρώτα γράφεις ότι δεν γίνεται να ζήσει κάποιος ανεξάρτητος , όταν σου λέμε κάποιοι ότι γίνεται ,εσύ λυσάς και ζητάς συγκεκριμένα παραδείγματα αλλιώς δεν το δέχεσαι ,όταν σου λέμε συγκεκριμένα παραδείγματα πάλι δεν τα δέχεσαι λες ότι νάναι ,εντελώς δικά σου συμπεράσματα ,μιλάς για 500 ευρώ ενώ εγώ ποτέ δεν μίλησα για 500 ευρώ ,μετά μιλάς για μάυρα λεφτά ,πάλι παρανοϊκά δικά σου συμπεράσματα , με λες παράνομη ,μετα πάλι ψεύτρα ,ένα παραλήρημα άνευ λόγου και αιτίας ,χωρίς να με ξέρεις και όλα αυτά επειδή τολμίσαμε να πούμε ότι ναι ,κάποιοι μπορέσαμε να ζήσουμε μόνοι μας με λίγα μεν ,αλλά μπορέσαμε.
Και βιβλία να σου έφερνα ότι ισχύουν αυτά που έγραψα ,πάλι δεν θα τα δεχόσουν ,θα έλεγες ότι έκανα μαγικά ,διότι απλά δεν θες να τα δεχτείς,δεν σε βολεύουν.

Γράφεις χλευαστικά και άκρως υστερικά ,παπαγαλίζεις τα ίδια και τα ίδια ,άλλα λέω εγώ ,φαντασιοπλήξιες και αυθαίρετα συμπεράσματα εσύ , και περιμένεις με τέτοια συμπεριφορά να πας μπροστα;:laugh:

Τελικά έχεις δίκιο.Αλλά για σένα.Πράγματι εσύ ανεξάρτητος δεν θα γίνεις ,αν δεν αλλάξεις συμπεριφορά ,διότι κανένας εργοδότης σοβαρός δεν θα σε πάρει ,οπότε με δουλειές του ποδαριού συνεχώς ε ναι,ανεξάρτητος δεν θα γίνεις.:console:
:hello:
ΥΓ.Ειχα πεντακάθαρα 650 ευρώ.Και όχι μαύρα .Με συγκατοίκηση μια χαρά ήταν.Και δεν έμενα Αθήνα να έχω νοίκια στο Θεό.Αν εσύ θες να μένεις δίπλα απο την πόρτα σου καλά να πάθεις.
Αν εσύ έχεις τρύπια χέρια,είναι δικό σου πρόμπλεμ ,όμως ευτυχώς οι άλλοι δεν είναι σαν εσένα.
Αποφεύγεις να απαντήσεις στο ερώτημα και σε δικαιολογώ. 650 με 8ωρο ; διότι άλλα γράφεις . Μήπως δούλευες παραπάνω από 8ωρο ; Και πόσο διήρκησε η δουλειά ; διότι τουρισμό έχουμε 4-5 μήνες.

Δεν περιμένω να πάω μπροστά, είμαι ήδη μπροστά . Αυτοί που πρέπει να βάλουν μυαλό είναι κάτι τύποι σαν και εσένα που μας κατέστρεψαν ...όταν σας εξευτέλιζαν και εσείς δεχόσασταν.


Την οικονομική ανεξαρτησία είτε φοιτητής είτε μεγαλύτερος (>25) θα την αποκτήσεις έχοντας μια σταθερή δουλειά με μισθό (καθαρά) από 800 ευρώ και πάνω. Όλα τ'άλλα είναι μπούρδες και όσοι τα υποστηρίζουν επικίνδυνοι για την κοινωνία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ρε παιδιά, ρε παιδιά.

Όλοι είναι πιθανό κάποια στιγμή για τον χ, ψ λόγο να μείνουμε με τους γονείς μας για κάποιο διάστημα, αλλά όχι και από επιλογή. Οκ να σπουδάζει κάποιος στην πόλη του, οκ να χάσει κάποιος τη δουλειά του και να μην τα φέρνει βόλτα για κάποιο διάστημα, αλλά αλίμονό μας αν περιμένουμε να χτίσουμε μια ζωή μέσα από αποταμιεύσεις και εκπτώσεις στην καθημερινότητά μας.

Έχει κολλήσει όλος ο κόσμος στο εξής πρότυπο:
Πτυχίο με βαθμό, 1ο μεταπτυχιακό, 2ο μεταπτυχιακό, πρόσληψη από κάποια εταιρία στην Αθήνα με βασικό μισθό, αποταμίευση, συγκατοίκηση με γονείς, υπερωρίες, ώστε καααααποια μέρα που θα χει παρει αρκετές προαγωγές και καλό μισθό "να κάνει τις ταξιδαρες του, να πιει τις ποταρες του και να αναπληρωσει τη χαμένη νιότη". Αν αποτύχει αυτό το πλάνο έχει αποτύχει και σαν άνθρωπος.

Ε όχι ρε παιδιά, όσο κι αν καταλαβαίνω τον έρωτα με τις μεγαλουπολεις, υπάρχει ζωή και αλλού για όποιον έχει όρεξη. Απ'το να με τρέφει η μάνα μου προτιμώ χίλιες φορές να μετακομίσω στην επαρχία όπου τα λεφτά είναι πάνω-κάτω τα ίδια για τον μέσο εργαζόμενο, αλλά η ζωή σαφώς πιο οικονομική και χαλαρή. Και στο κάτω κάτω, αν βαρεθείς και σου τη βιδωσει, πας ένα ΣΚ βρε αδερφέ στην Αθήνα να διασκεδάσεις με πιο γεμάτο πορτοφόλι, ή έστω με περισσότερη ενέργεια. Με πολύ χοντροκομμενους υπολογισμούς, τα ίδια λεφτά που χαλάω στην Αθήνα σε 3 μέρες, στη Θεσσαλονίκη τα ξοδεύω σε καμιά βδομάδα και στη Σπάρτη διβδόμαδο+, κάνοντας πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.

Φυσικά περιγράφω πάντα τη δική μου άποψη για τη ζωή γενικότερα, και για να κλείσω εδώ το σχόλιο, συμφωνώ με την κοπέλα που μίλησε για μιζέρια (δε θυμάμαι όνομα, αυτή που της λέγατε ότι κρεμάει ταμπελίτσες).
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Αποφεύγεις να απαντήσεις στο ερώτημα και σε δικαιολογώ. 650 με 8ωρο ; διότι άλλα γράφεις . Μήπως δούλευες παραπάνω από 8ωρο ; Και πόσο διήρκησε η δουλειά ; διότι τουρισμό έχουμε 4-5 μήνες.

Δεν περιμένω να πάω μπροστά, είμαι ήδη μπροστά . Αυτοί που πρέπει να βάλουν μυαλό είναι κάτι τύποι σαν και εσένα που μας κατέστρεψαν ...όταν σας εξευτέλιζαν και εσείς δεχόσασταν.


Την οικονομική ανεξαρτησία είτε φοιτητής είτε μεγαλύτερος (>25) θα την αποκτήσεις έχοντας μια σταθερή δουλειά με μισθό (καθαρά) από 800 ευρώ και πάνω. Όλα τ'άλλα είναι μπούρδες και όσοι τα υποστηρίζουν επικίνδυνοι για την κοινωνία.

Να προσθέσω κάτι που μου θύμισε η παραπάνω: Στην αρχή της κρίσης υπήρχαν μηχανικοί (απόφοιτοι πολυτεχνείου) που δούλεψαν για 500-600 ευρώ. Ξέρετε πώς κατάφεραν και διέλυσαν την αγορά εργασίας αυτοί ; Να σας βοηθήσω . Ο μηχανικός τώρα σε entry level αμείβεται με κάτι παραπάνω από 700 ευρώ. Άρα σπουδάζεις 5-6 χρόνια για να έχεις ίδιο μισθό με την γραμματέα ! Δεν φταίει κανένας εργοδότης όταν βρίσκουν και τα κάνουν.


Επειδή έχω και δουλειά και δεν πρ0λαβαίνω να δω όλο σου το μήνυμα,μΉπως να έβαζες γυαλιά;
Έγραψα οτι δούλευα μεχρι τις 2 το μεσημέρι(απο τις 8.00 πήγαινα) και μετά 5μιση μέχρι 11 ακόμα και 12.Σου μοιάζει με 8ωρο;
Τι σκατά μου τσαμπουνάς για μηχανικους; Έχεις κόλλημα;Σύνελθε και μίλα λογικά.

Συνέχισε να νιαουρίζεις,αλλά δεν το κάνεις όμορφα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πάντως παιδιά μη βλέπετε τις σημερινές συνθήκες εργασίας. Συγγενής μου το 2005 σε χωριό νησιού έπαιρνε 80 ευρώ τη βραδιά δουλεύοντας σε κλαμπ με δωρεάν διαμονή. Μιλάμε για τρελά ποσά που τώρα ούτε με κυάλια δεν τα βλέπουμε. Οπότε αν η Averkina λέει για προ κρίσης εποχή, πιστεύω οτι πράγματι κατάφερε και έζησε χωρίς γονείς με συγκάτοικο. Σκεφτείτε τί αξία είχαν τα 80 ευρώ το 2005 (ένα ενοίκιο δεν είχε παραπάνω από 150-200 ευρώ) και πόση αξία έχουν σήμερα που όλα έχουν αυξηθεί κατακόρυφα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά, ρε παιδιά.

Όλοι είναι πιθανό κάποια στιγμή για τον χ, ψ λόγο να μείνουμε με τους γονείς μας για κάποιο διάστημα, αλλά όχι και από επιλογή. Οκ να σπουδάζει κάποιος στην πόλη του, οκ να χάσει κάποιος τη δουλειά του και να μην τα φέρνει βόλτα για κάποιο διάστημα, αλλά αλίμονό μας αν περιμένουμε να χτίσουμε μια ζωή μέσα από αποταμιεύσεις και εκπτώσεις στην καθημερινότητά μας.

Έχει κολλήσει όλος ο κόσμος στο εξής πρότυπο:
Πτυχίο με βαθμό, 1ο μεταπτυχιακό, 2ο μεταπτυχιακό, πρόσληψη από κάποια εταιρία στην Αθήνα με βασικό μισθό, αποταμίευση, συγκατοίκηση με γονείς, υπερωρίες, ώστε καααααποια μέρα που θα χει παρει αρκετές προαγωγές και καλό μισθό "να κάνει τις ταξιδαρες του, να πιει τις ποταρες του και να αναπληρωσει τη χαμένη νιότη". Αν αποτύχει αυτό το πλάνο έχει αποτύχει και σαν άνθρωπος.

Ε όχι ρε παιδιά, όσο κι αν καταλαβαίνω τον έρωτα με τις μεγαλουπολεις, υπάρχει ζωή και αλλού για όποιον έχει όρεξη. Απ'το να με τρέφει η μάνα μου προτιμώ χίλιες φορές να μετακομίσω στην επαρχία όπου τα λεφτά είναι πάνω-κάτω τα ίδια για τον μέσο εργαζόμενο, αλλά η ζωή σαφώς πιο οικονομική και χαλαρή. Και στο κάτω κάτω, αν βαρεθείς και σου τη βιδωσει, πας ένα ΣΚ βρε αδερφέ στην Αθήνα να διασκεδάσεις με πιο γεμάτο πορτοφόλι, ή έστω με περισσότερη ενέργεια. Με πολύ χοντροκομμενους υπολογισμούς, τα ίδια λεφτά που χαλάω στην Αθήνα σε 3 μέρες, στη Θεσσαλονίκη τα ξοδεύω σε καμιά βδομάδα και στη Σπάρτη διβδόμαδο+, κάνοντας πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.

Φυσικά περιγράφω πάντα τη δική μου άποψη για τη ζωή γενικότερα, και για να κλείσω εδώ το σχόλιο, συμφωνώ με την κοπέλα που μίλησε για μιζέρια (δε θυμάμαι όνομα, αυτή που της λέγατε ότι κρεμάει ταμπελίτσες).


Σε κάποιους τομείς όπως πχ πληροφορική η επαρχία έχει κυριολεκτικά μηδενικές δουλειές, οπότε η Αθήνα και αρκετά λιγότερο ή Θεσσαλονίκη είναι οι μοναδικές διεξόδους για αρκετούς από εμάς. Εκτός και αν θυσιάσεις μια καλή δουλειά στο αντικείμενο σου και με αρκετά λεφτά για να κάνεις μια δουλειά που πιθανός δεν θα σου αρέσει για λιγότερα. Makes no sense.

Η επαρχία επίσης δεν έχει ψυχαγωγία. Ειδικά άμα είσαι και σε κανένα χωριό θες αναγκαστικά αμάξι για να πας στην πιο κοντινή πόλη που σημαινει έξτρα χρόνο και έξοδα.

Δεν υπάρχει λόγος ένας νέος να κάτσει επαρχία εντός και αν είναι αγρότης η κτηνοτροφος.

Και δεν σχολιάζω καν τον φιλικό κύκλο και τα άτομα γενικότερα στα χωριά.

Η επαρχία είναι για ζευγάρια που έχουν οικογένεια και βγαίνουν μια φορά το μήνα.
Ενας νέος απλά φυτοζωει.
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Άποψη μου. Υπάρχουν διαβαθμίσεις και διάφορες πτυχές σε αυτό το πολύπλοκο θέμα. Άλλο η οικονομική ανεξαρτησία, άλλο η συναισθηματική ανεξαρτησία, άλλο η οικιακή ανεξαρτησία. Προφανώς υπάρχει και μία σύνδεση αλλά τα πράγματα δεν είναι η άσπρο η μαύρο.

Όλα γίνονται με τον χρόνο τους. Δεν μπορείς στην σημερινή εποχή εντός κρίσεως να περιμένεις από έναν φοιτητή να εργάζεται, να πηγαίνει στα μαθήματα, να τα περνάει όλα η έστω τα περισσότερα, να βγάζει καλούς βαθμούς, να νοιάζεται να μαγειρέψει, να σκουπίσει να σφουγγαρίσει, να κάνει τέλος πάντων χίλια δύο πράγματα μέσα σε μία μέρα. Η μέρα θέλει 34 ώρες, και ο φοιτητής τρία κουτιά tonotil...

Αν αυτό θέλετε να πούμε ανεξαρτησία, κομπλέ... ΟΎΤΕ το 5% των φοιτητών δεν είναι ανεξάρτητο.

Τα παραπάνω γιατί αναφερθήκαμε σε φοιτητές.

Για τους υπόλοιπους πτυχιούχους και γενικά ανεξάρτητους από σπουδές:

Ο αδερφός μου συγκεκριμένα έμενε μαζί μας μέχρι τα 28 έχοντας δουλειά από τα 22 του. Με μισθό μέτριο πρός καλό θα λέγαμε γύρω στα 600 ευρώ. Κάθε μήνα άφηνε στο σπίτι τα 200 ευρώ και συνέχιζε με αποταμίευση και με ότι χρειαζόταν με τα υπόλοιπα χρήματα. Θεωρώ (όχι επειδή είναι αδερφός μου) ότι μία τέτοια κίνηση ήταν αρκετά αξιότιμη. Δείχνει μία ανεξαρτησία. (Για να μην λέμε ανεξαρτησία τις σφουγγαρίστρες και τα τηγάνια)... Βρήκε λοιπόν την κοπέλα του και πήγαν να μείνουν μόνοι τους αναλαμβάνοντας και φόρους και τα λοιπά...

Άρα αυτό δεν είναι ανεξαρτησία; Αφού μπορούμε να πούμε πως ένα μερίδιο που άφηνε σπίτι ήταν για όλα όσα θα επιβάρυναν τον πατέρα μου εξαιτίας του. π.χ. Φόροι, αυτοκίνητο, φαγητό και άλλα πολλά...

Αν ανεξαρτησία σημαίνει να είναι όλα στο όνομά σου και να τρώς τα φορολογικά σφυριά του κράτους στο κεφάλι μόνο και μόνο επειδή έχεις το όνομα... όλοι ανεξαρτητοποιούνται μετά τα 25 μην πω και 30.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Συμφωνώ με hack3r, η περηφάνια μας μάρανε στην περίπτωση του να φύγεις για να φύγεις :P
Εγώ θεωρώ ότι το πρέπον είναι να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος και να συνεισφέρει στο σπίτι που ζεις. Αν τα πηγαίνεις πρωτίστως καλά με τους δικούς σου και ΦΥΣΙΚΑ έχεις προσωπικό χώρο ως ενήλικας ένας λόγος για να φύγεις που απομένει μετά είναι το να θες να συζησεις με το σύντροφό σου. Αν βγάζεις όμως πάνω από 1000 ευρώ το μήνα καθαρά αυτό σημαίνει άνεση και μπορείς να φύγεις. Μιλάμε πάντα για τον μέσο πολίτη που βγαίνει ίσα ίσα.
Αν βγάζεις χιλιάρικα τότε είναι βολικό να νοικιάζεις δικό σου σπίτι καθώς επεκτεινεις τον προσωπικό σου χώρο με άνεση.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σε κάποιους τομείς όπως πχ πληροφορική η επαρχία έχει κυριολεκτικά μηδενικές δουλειές, οπότε η Αθήνα και αρκετά λιγότερο ή Θεσσαλονίκη είναι οι μοναδικές διεξόδους για αρκετούς από εμάς. Εκτός και αν θυσιάσεις μια καλή δουλειά στο αντικείμενο σου και με αρκετά λεφτά για να κάνεις μια δουλειά που πιθανός δεν θα σου αρέσει για λιγότερα. Makes no sense.

Η επαρχία επίσης δεν έχει ψυχαγωγία. Ειδικά άμα είσαι και σε κανένα χωριό θες αναγκαστικά αμάξι για να πας στην πιο κοντινή πόλη που σημαινει έξτρα χρόνο και έξοδα.

Δεν υπάρχει λόγος ένας νέος να κάτσει επαρχία εντός και αν είναι αγρότης η κτηνοτροφος.

Και δεν σχολιάζω καν τον φιλικό κύκλο και τα άτομα γενικότερα στα χωριά.

Η επαρχία είναι για ζευγάρια που έχουν οικογένεια και βγαίνουν μια φορά το μήνα.
Ενας νέος απλά φυτοζωει.

Επαρχία για μένα είναι και η Καλαμάτα. Η Κρήτη. Μερη με ζωή και κοντά στα μεγάλα αστικά κέντρα. Το ότι μερικα αντικείμενα δεν βρίσκουν ιδιαίτερη εξέλιξη εκεί το δέχομαι, αλλά για τη ζωή αυτό λέω, έχουν μπαράκια, σινεμά, εστιατόρια, δε μιλάω για χωριά στην πάνω ραχουλα. Και άμα θες κάτι πιο extravagant μια στο τόσο πετάγεσαι Αθήνα. Γιατί κακά τα ψέματα, όσους Αθηναίους ξέρω στη συνοικία τους συχνάζουν, 2-3 στέκια εναλλασσουν και με τα λεφτά που τους μένουν δεν μπορούν ούτε απ έξω να περάσουν απ τα μεγάλα βραδινά κέντρα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επαρχία για μένα είναι και η Καλαμάτα. Η Κρήτη. Μερη με ζωή και κοντά στα μεγάλα αστικά κέντρα. Το ότι μερικα αντικείμενα δεν βρίσκουν ιδιαίτερη εξέλιξη εκεί το δέχομαι, αλλά για τη ζωή αυτό λέω, έχουν μπαράκια, σινεμά, εστιατόρια, δε μιλάω για χωριά στην πάνω ραχουλα. Και άμα θες κάτι πιο extravagant μια στο τόσο πετάγεσαι Αθήνα. Γιατί κακά τα ψέματα, όσους Αθηναίους ξέρω στη συνοικία τους συχνάζουν, 2-3 στέκια εναλλασσουν και με τα λεφτά που τους μένουν δεν μπορούν ούτε απ έξω να περάσουν απ τα μεγάλα βραδινά κέντρα.
Όχι, οι περισσότεροι αθηναίοι δεν έιναι έτσι. Τουλάχιστον οι πιο νέοι.
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Νομιζω οτι η αισθηση ελευθεριας που σου προσφερει το να ζεις μονος ειναι πολυ σημαντικη για την εξελιξη σου.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Επαρχία για μένα είναι και η Καλαμάτα. Η Κρήτη. Μερη με ζωή και κοντά στα μεγάλα αστικά κέντρα. Το ότι μερικα αντικείμενα δεν βρίσκουν ιδιαίτερη εξέλιξη εκεί το δέχομαι, αλλά για τη ζωή αυτό λέω, έχουν μπαράκια, σινεμά, εστιατόρια, δε μιλάω για χωριά στην πάνω ραχουλα. Και άμα θες κάτι πιο extravagant μια στο τόσο πετάγεσαι Αθήνα. Γιατί κακά τα ψέματα, όσους Αθηναίους ξέρω στη συνοικία τους συχνάζουν, 2-3 στέκια εναλλασσουν και με τα λεφτά που τους μένουν δεν μπορούν ούτε απ έξω να περάσουν απ τα μεγάλα βραδινά κέντρα.


Ε μην λέμε και χαζομάρες. Καμία σχέση οι επιλογές που έχεις στην Αθήνα με αυτές που έχεις στην επαρχία. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε μπαράκια ή ταβερνάκια και βραδινά κέντρα,αλλά και σε εκδηλώσεις, συναυλίες κτλ που στην επαρχία άντε να γίνονται μια φορά τον χρόνο. Μπορείς να κανεις πράγματα χωρίς να ξοδέψεις πολλά. Ένας νέος έχει πολύ περισσότερες επιλογές στην Αθήνα, και στη Θεσσαλονίκη αλλά στην Αθήνα ακόμα πιο πολλες.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ε μην λέμε και χαζομάρες. Καμία σχέση οι επιλογές που έχεις στην Αθήνα με αυτές που έχεις στην επαρχία. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε μπαράκια ή ταβερνάκια και βραδινά κέντρα,αλλά και σε εκδηλώσεις, συναυλίες κτλ που στην επαρχία άντε να γίνονται μια φορά τον χρόνο. Μπορείς να κανεις πράγματα χωρίς να ξοδέψεις πολλά. Ένας νέος έχει πολύ περισσότερες επιλογές στην Αθήνα, και στη Θεσσαλονίκη αλλά στην Αθήνα ακόμα πιο πολλες.

Επειδή έχω κάνει αυτή τη συζήτηση εκατό φορές, ξέρω ότι η συγκεκριμένη άποψή μου δεν έχει απήχηση. Οι νέοι ονειρεύονται μεγαλουπολεις και το βρίσκω απόλυτα λογικό. Ξεφεύγουμε όμως απ' το θέμα μας και μην ξεχνάμε ότι το πρότεινα σαν εναλλακτική από το να μένεις με τους γονείς σου σε μια πόλη με ακριβή καθημερινότητα. Έστω και προσωρινά. Η ζωή δεν είναι μόνο εκδηλώσεις, συναυλίες και εντυπωσιακά μαγαζιά. Μερικές φορές το καλό παρεακι κι ένα τίμιο στέκι μπορούν να σου προσφέρουν εξίσου όμορφες αναμνήσεις. Ήθελα να ρίξω λίγο φως και σ αυτή την πλευρά της ζωής.
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Επειδή έχω κάνει αυτή τη συζήτηση εκατό φορές, ξέρω ότι η συγκεκριμένη άποψή μου δεν έχει απήχηση. Οι νέοι ονειρεύονται μεγαλουπολεις και το βρίσκω απόλυτα λογικό. Ξεφεύγουμε όμως απ' το θέμα μας και μην ξεχνάμε ότι το πρότεινα σαν εναλλακτική από το να μένεις με τους γονείς σου σε μια πόλη με ακριβή καθημερινότητα. Έστω και προσωρινά. Η ζωή δεν είναι μόνο εκδηλώσεις, συναυλίες και εντυπωσιακά μαγαζιά. Μερικές φορές το καλό παρεακι κι ένα τίμιο στέκι μπορούν να σου προσφέρουν εξίσου όμορφες αναμνήσεις. Ήθελα να ρίξω λίγο φως και σ αυτή την πλευρά της ζωής.


Συμφωνω και πιστευω οτι η διασκεδαση των πολλων ντεσιμπελ που βρισκουμε στο Γκαζι μπορει για λιγους να ειναι εκτονωτικη και να οδηγει σε γνωριμιες, αλλα οι περισσοτεροι πανε και φευγουν με την παρεα τους, εχοντας εισπραξει οχι περισσοτερο απο μια υποσχεση εντονων εμπειριων.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επειδή έχω και δουλειά και δεν πρ0λαβαίνω να δω όλο σου το μήνυμα,μΉπως να έβαζες γυαλιά;
Έγραψα οτι δούλευα μεχρι τις 2 το μεσημέρι(απο τις 8.00 πήγαινα) και μετά 5μιση μέχρι 11 ακόμα και 12.Σου μοιάζει με 8ωρο;
Τι σκατά μου τσαμπουνάς για μηχανικους; Έχεις κόλλημα;Σύνελθε και μίλα λογικά.

Συνέχισε να νιαουρίζεις,αλλά δεν το κάνεις όμορφα.

Επιτέλους έγραψες όλη την αλήθεια !

Ακούσατε ακούσατε...για να είναι οικονομικά ανεξάρτητη οδηγήθηκε στην παρανομία . 6 ώρες το πρωί και 5h 30 min ή 6h 30min το απόγευμα-βράδυ. Σύνολο...11h 30min ή 12h 30min για 650 ευρώ !!! Από πότε είναι νόμιμο ένα τέτοιο ωράριο εργασίας ; Αν δεχθούμε ότι δούλευε 26 μέρες (αν και πιστεύω ότι δούλευε και Κυριακές ) είναι 25 ευρώ την ημέρα , κάτι λιγότερο από 3 ευρώ την ώρα . Τέτοια εγκλήματα από εργαζόμενους θα έπρεπε να δικάζονται !

Η έννοια της αξιοπρέπειας είναι μια έννοια που εξαλείφθεται τα τελευταία χρόνια. Μπορεί να το παρατηρήσει κανείς ακόμη και στο φόρουμ εδώ (γ ενικό χρησιμοποιώ) . Το πρόβλημα είναι ότι στο βωμό των χρημάτων , χάνεται η αξιοπρέπεια , οι υπεύθυνοι δεν τιμωρούνται και την πατάνε οι επόμενοι.

Μάθαμε σήμερα ότι η κυρια Averkina πιστεύει και ενθαρρύνει τον κόσμο να πάει να δουλέψει 11 ή και 12 ώρες για να είναι οικονομικά ανεξάρτητος με 650 ευρώ .
Δείτε λοιπόν τι υπάρχει ανάμεσά μας και μετά αναρρωτηθείτε για την αγορά εργασίας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Επιτέλους έγραψες όλη την αλήθεια !

Ακούσατε ακούσατε...για να είναι οικονομικά ανεξάρτητη οδηγήθηκε στην παρανομία . 6 ώρες το πρωί και 5h 30 min ή 6h 30min το απόγευμα-βράδυ. Σύνολο...11h 30min ή 12h 30min για 650 ευρώ !!! Από πότε είναι νόμιμο ένα τέτοιο ωράριο εργασίας ; Αν δεχθούμε ότι δούλευε 26 μέρες (αν και πιστεύω ότι δούλευε και Κυριακές ) είναι 25 ευρώ την ημέρα , κάτι λιγότερο από 3 ευρώ την ώρα . Τέτοια εγκλήματα από εργαζόμενους θα έπρεπε να δικάζονται !

Η έννοια της αξιοπρέπειας είναι μια έννοια που εξαλείφθεται τα τελευταία χρόνια. Μπορεί να το παρατηρήσει κανείς ακόμη και στο φόρουμ εδώ (γ ενικό χρησιμοποιώ) . Το πρόβλημα είναι ότι στο βωμό των χρημάτων , χάνεται η αξιοπρέπεια , οι υπεύθυνοι δεν τιμωρούνται και την πατάνε οι επόμενοι.

Μάθαμε σήμερα ότι η κυρια Averkina πιστεύει και ενθαρρύνει τον κόσμο να πάει να δουλέψει 11 ή και 12 ώρες για να είναι οικονομικά ανεξάρτητος με 650 ευρώ .
Δείτε λοιπόν τι υπάρχει ανάμεσά μας και μετά αναρρωτηθείτε για την αγορά εργασίας.

Καλέ μου Λάνσελοτ δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά το να δουλεύεις παράνομα, μαύρα, υπερωρίες, με σύμβαση ορισμένου χρόνου αντί αορίστου, είναι πράγματα που δεν τα κάνουν μόνο οι φοιτητές για να τα βγάλουν πέρα, αλλά ένα μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων εργαζομένων ανεξαρτήτως ηλικίας. Αν μόνο έτσι εξασφαλίζεται η ανεξαρτησία και η αξιοπρεπής διαβίωση δεν υπάρχει επιλογή, δε θα κοιτάξει κανείς στην ανάγκη την νομιμότητα κι αυτό είναι το λογικό. Και επιτέλους βρες και κάτι άλλο να πεις, μπαίνω στο νημα να διαβάσω απόψεις και βλέπω να ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια και βαριέμαι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι δεν είναι υγιές και για τις δύο πλευρές.Αλλά...(πάντα υπάρχει)
η σημερινή κατάσταση για αρκετές οικογένειες καθιστούν την ανεξαρτησία - ας το θέσω έτσι - μια πολυτέλεια.Ένα ποσό μεταξύ 700 και 800 ευρώ απαιτείται προκειμένου ένας άνθρωπος να ζήσει μόνος χωρίς υπερβολές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top