Black Swan (2010)

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πολλα user reviews στο imdb και αλλου στο νετ,,λενε τετοιες αποψεις ομως,,οτι ειναι υπερκτιμημενη η ταινια με πολυ μαρκετινγκ ,ψυχρη,,και ενα σωρο χειροτερα αλλα..

ειναι ιδιαιτερη ταινια απο οτι καταλαβα,,και προσωπικα βαρετη μου φανηκε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Γιατί είχα την ιδέα ότι έγραψα εδώ;

Την είδα και εγώ λοιπόν. Περίμενα να δω κάτι το ΥΠΕΡΓΑΜΑΤΟ, αλλά δεν το είδα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν χάλια η ταινία, απλά ήταν μια καλή ταινία και ως εκεί. Δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα το σενάριο και το τέλος, απαλά οκ σου περνούσε ένα μήνυμα, και μετά τα' χα λίγο χαμένα με το μπλέξιμο, αλλά οκ συνήλθα.:P
Αυτό.

Ντάξει γούστα είναι αυτά. :redface:

Επίσης, έχω μετανιώσει πολύ που δεν έγινα μπαλαρίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Παιδιά ούτε εμένα μου φάνηκε αριστούργημα. Με απογήτευσε. Περίμενα περισσότερα κι από τη σκηνοθεσία του Αρνόφσκι αλλά και από το ίδιο το σενάριο. Μέτριο στο μεγαλύτερο μέρος, με κορύφωση και στοιχεία θρίλερ μόνο στο τελευταίο 20λεπτο.
Τουλάχιστον σώζεται από την υπέροχη μουσική του Κλιντ Μάνσελ και την ερμηνεία της Πόρτμαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
το μπερδεμα για το μπερδεμα υπαρχει εντονα στο inception ,black swan ,,και γενικα πουλαει...τελευταια στο holywood ..

πχ..στον κυκνο στην ερωτικη σκηνη που μετα δειχνει οτι ειναι ονειρο ή κατι τετοιο..χωρις να φαινεται πουθενα η αλλαγη απο ην πραματικοτητα..

ειπαμε αυτος ο εντυπωσιασμος του μπερδεματος συνεχους πραγματικοτητας και ονειρου -inception τραβαει τα πληθη..

οπως και οι -μη χρειαζουμενες καποιες φορες- πινελιες λεσβιασμου,..

ειπαμε η Bi-sexuality στις γυναικες ειναι πολυ μοδα τελευταια στο holywood.. φιλακια,χαδια και τα γνωστα..

συν καποιο αιμα βεβαιως,,ετσι δενει η σαλτσα,,και γινεται νοστιμο το πιατο και πουλαει..
Άγγελε, η "ποιότητα ζωής" δεν είναι αποκομμένη από την "βρομία" και την "φθήνια", αντίθετα είναι το ίδιο νόμισμα. Ακόμη και ο Χριστός είχε "φθηνές" και "βρόμικες" εμπειρίες και συνεναστροφές. Και αν δεν σου αρέσει αυτή η ερμηνεία, σου δίνω μια ακόμη πιο καλαίσθητη: Η "ποιότητα ζωής" είναι μια οπτική των πραγμάτων που δεν σχετίζεται με το αν μια εμπείρια είναι "υψηλής αισθητικής" ή κάτι το βρόμικο. "Ποιότητα ζωής" είναι να αποκτάς την ουσιαστική γνώση από την κάθε εμπειρία. Τι να το κάνω εγώ αν μια μπαλαρίνα ή μια Σοπράνο ξακουστής λυρικής σκηνής στην New York αν μέσα από αυτό που κάνει βλέπει μόνο εξώφυλλα και συνεντεύξεις; Χιλίες φορές θα προτιμούσα να συνεστρέφομαι με μια υπάλληλο κολομπάρου χωρίου που προσπαθεί να δώσει απλά μια νότα ομορφίας σε αυτό που κάνει. Για να χάρεις τον ήλιο, χρειάζεται και το αντίθετο στοιχείο, αυτό της Θάλασσας. Φαντάζεσαι για να "απολαμβάνες" τον ήλιο να έπρεπε απλά να αράξεις σε μια καφετέρια στο Σύνταγμα; Ξέρεις τι ήλιο έχει τον Αύγουστο το κέντρο της Αθήνας;

Όποτε ναι, στην ταινία παίζουν σημαντικό ρόλο ακόμη και τα λεσβίακα, δεν είναι απλά για εντυποσιασμό. :)
Στην τελική γιατί να κολλήσουμε την ταμπέλα αυτή στον Aronofsky και όχι στην ιστορία της "Αντιγώνης"; Ακόμη και αιμομικτιακές ανωμαλίες περιγράφονται εκεί ... αυτό και αν είναι ... "εντυπωσιακό" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω πηγα να την δω την Κυριακη και δηλωνω ευχαριστημενη και με το παραπανω.Οντως,δεν ηταν θριλερ σε ολη τη διαρκεια της ταινιας.Ουτε καν εδινε στον θεατη αυτην την εντυπωση.Αλλα δεν με απογοητευσε καθολου απο αυτηην την πλευραΕξαλλου,το αμα θα ηταν καλη ή οχι δεν κρινετε απο το γεγονος οτι ειναι θριλερ.


Ειλικρινα παντως,αμα δεν παρει το Oscar η Natali Portman θα'ναι ελεος.Φοβερη ερμηνεια,το ιδιο και το soundtrack,αλλα και το ολο σεναριο ομολογω πως με ενθουσιασε.Αφου,οταν ειχα βγει απο εκει περα ενιωθα καπως περιεργα για αρκετη ωρα.Και δεν ηταν το οτι ειχα φοβηθει ή κατι τετοιο.Καμια σχεση. Απλα, ενιωθα καπως περιεργα.


Νταξει,οσον αφορα το μπερδεμα που αλλα εδειχνε και αλλη ηταν η πραγματικοτητα ε εκει ειναι η μαγκια.Στο τελος ,εξαλλου, ξεκαθαριζε το τοπιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε, η "ποιότητα ζωής" δεν είναι αποκομμένη από την "βρομία" και την "φθήνια", αντίθετα είναι το ίδιο νόμισμα.
το συνολο μετραει και το τελικο μηνυμα..

αλλα συχνα εχω δει ταινιες που εχουν σεξ γιατι απλα πουλαει..

αιμα σπερμα κλπ,,μη γελιομαστε,,εδω βαρανε φιλακια μεταξυ τους δημοσιως τοσες στερλετιτσες μικρες και μεγαλες του holywood..

..η βρωμια πουλαει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
το συνολο μετραει και το τελικο μηνυμα..

αλλα συχνα εχω δει ταινιες που εχουν σεξ γιατι απλα πουλαει..

αιμα σπερμα κλπ,,μη γελιομαστε,,εδω βαρανε φιλακια μεταξυ τους δημοσιως τοσες στερλετιτσες μικρες και μεγαλες του holywood..

..η βρωμια πουλαει..
Ναι και για κάθε ταινία που έχει όλα αυτά που λες και πουλάει υπάρχουν εκαντοτάδες άλλες με τα ίδια στοιχεία που πατώνουν, δεν κάνουν εισιτήρια και είναι τελείως b-movies. Έλεος η ταινία δεν συζητιέται μόνο για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα ειναι καπως "γυναικεια' ταινια για τα γουστα μου..

δηλαδη καθε φορα σκεφτομαι να την δω πληρως..στο pc..

και βαριεμαι μνο που το σκεφτομαι..:P


αυτο το ψυχολογικο στυλ ταινιων για να ειμαι ειλικρινης δεν ειναι το στυλ μου..πολυς αργες

οποτε ειναι και θεμα γουστου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειναι δηλαδη μια ταινια για ολους,,που ολοι θα την δουν ως καλη..

ενω αλλες ταινιες ειναι για πιο ευρυ κοινο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν ειναι δηλαδη μια ταινια για ολους,,που ολοι θα την δουν ως καλη..

ενω αλλες ταινιες ειναι για πιο ευρυ κοινο..
Έχει να κάνει με τα πόσα taboo έχεις ο καθένας :)

Το ήξερα ότι στους Έλληνες δεν θα αρέσει ιδιαίτερα αυτή η ταινία. Στην Ελλάδα πολλές μανάδες ευνουχίζουν κατά αυτό τον τρόπο τα παιδιά τους, ειδικά αν δουν ότι πάνε καλά στο σχολείο. Απλά είναι πιο χαμογελαστές, αλλά αυτό σε μακροσκοπικό επίπεδο είναι χειρότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχει να κάνει με τα πόσα taboo έχεις ο καθένας :)
δεν ειναι θεμα ταμπου προσωπικα..

απλα ψιλοαδιαφορω εως χεστηκα για την ψυχολογια μια μπαλαρινας,,ετσι απλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς είδες την ερώτηση στην ταινία ή μιλάμε στον αέρα; Μου θυμίζεις έναν τύπο που ισχυρίζονταν ότι ήξερε πως είναι η διάθεση μιας γυναίκας όταν έχει περίοδο.

Διάβασε την κριτική μου. Δεν έχει σχέση με το μπαλέτο. Εξάλλου για αυτό στην "πρώτη" ταινία χρησιμοποίησε παλαιστή. Φαντάσου έναν πολεμιστή και μια μπαλαρίνα αλλά που έχουν τις ίδιες αρχές και αξίες ζωής. Η ταινία στην ουσία αυτό δείχνει. Έναν γάμο ομοιόμορφης αντίφασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Μα βρε Άγγελε! Το ζήτημα δεν αφορά μόνο τις μπαλαρίνες.

Η ταινία μπορεί να αγγίξει περισσότερες πτυχές τις σύγχρονης κοινωνίας, όπως η "καταπίεση" μια μάνας και τις συνέπειες που έχει αυτή πάνω σ'ένα παιδί, οι συνέπειες που μπορεί να έχει πάνω σε έναν άνθρωπο το συνεχές κηνύγι της τελειότητας σε έναν συγκεκριμένο τομέα καθώς και στοιχεία διχασμένης προσωπικότητας.

Γενικά, κατά την άποψή μου ήταν μια πολύ δυνατή ταινία που έδινε διάφορα μηνύματα και αφορμές προβληματισμού πάνω στα θέματα που ανέφερα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
δεν ειναι δηλαδη μια ταινια για ολους,,που ολοι θα την δουν ως καλη..

ενω αλλες ταινιες ειναι για πιο ευρυ κοινο..


Κοιτα, σκεψου οτι εμενα γενικα δεν με πολυσυγκινουν τα θριλερ.Οποιας μορφης κι αν ειναι.Βαριεμαι καπως.Αλλα ,γενικα , και να μην με ενθουσιαζε τοσο αυτη η ταινια παλι θα την προτεινα και σε αλλους γιατι σε προβληματιζει καπως και ειναι κατι το διαφορετικο. Να ξεστραβωνομαστε και λιγακι, ολο τα ιδια και τα ιδια βλεπουμε.


Δες το δηλαδη και απο αντικειμενικης πλευρας.Καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες.Οτι δηλαδη ''Νταξει, την κατεβασα ,αλλα δεν μου πολυφαινεται καλη και ετσι βαριεμαι να την δω''.Το 'χω παθει ουκ ολιγες φορες.Απλα δεν μπορεις να ξερεις αν οντως ειναι ετσι.Δες την ολοκληρη να 'χεις κι εσυ μια εμπεριστατωμενη αποψη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ποτέ δεν πίστευα ότι μία ταινία με μπαλέτο θα ήταν τόσο συναρπαστική, το έχω ξαναπεί. Αν το Black Swan ήταν μόνο για την ψυχολογία μίας μπαλαρίνας θα ήταν καταδικασμένο σε αποτυχία πριν καν αρχίσουν τα γυρίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ποτέ δεν πίστευα ότι μία ταινία με μπαλέτο θα ήταν τόσο συναρπαστική, το έχω ξαναπεί. Αν το Black Swan ήταν μόνο για την ψυχολογία μίας μπαλαρίνας θα ήταν καταδικασμένο σε αποτυχία πριν καν αρχίσουν τα γυρίσματα.


Όντως.


Οποτε, Άγγελε, μην κολλας τοσο στο σεναριο και μονο στο τι βλεπεις. Λαβε υποψη σου και τις αλλες παραμετρους.Δεν ειναι μονο το οτι ειναι μια μπαλαρινα. Με αυτο το σκεπτικο ο μισος και παραπανω πληθυσμος ξερω 'γω δεν θα πηγαινε απλα και μονο γιατι δεν τους αρεσει το μπαλετο, οι μπαλαρινες ή γιατι θα τους κοροιδευαν ,δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Η συγκεκριμενη ταινια (και καθε ταινια) περα απο το ολο σεναριο ,εχει τα κρυφα νοηματα, τα συναισθηματα που μπορει να διαφερουν αναλογα με τον θεατη , τα οπτικοακουστικα ερεθισματα (π.χ. το soundtrack), αλλα και τα συμπερασματα που θα βγαλει ο καθενας μας ξεχωριστα.


Οι περισσοτερες ταινιες ,βεβαια, που εχουν βγει (οχι μονο τωρα, αλλα γενικα) δεν τα πολυπετυχαινουν ,δυστυχως, αυτα.


Στην τελικη ομως ,νταξει, δεν ειμαστε εδω για να σε πεισουμε να την δεις.Απλα πιστευεις πως ειναι ορθο να κατακρινεις και αρκετα εντονα απο πραγματα που εχεις ακουσει/διαβασει και απο κανα δυο σκηνες που εχεις δει;Μαλλον εκνευριστικο.Σαν να λεμε οτι εγω δεν εχω δοκιμασει ποτε μα ποτε σοκολατα γαλακτος και επιμενω πως ειναι πικρη.Δεν ειναι κουλο;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Παιδιά αυτή στο τέλος πέθανε έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν ξέρω τί λέτε, εμένα πάντως μου άρεσε πάρα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top