Υιοθεσία ορφανών παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια

Υιοθεσία ορφανών παιδιών απο ομόφυλα ζευγάρια. Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 162)
  • Ναι

    Ψήφοι: 98 60.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 54 33.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 10 6.2%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Φώτη η Ολίβια σού απαντούσε σε αυτό που είπες οτι αν το παιδί βλέπει τους γονείς του ως ομοφυλόφιλους θα γίνει και αυτό ομοφυλόφιλο (πράγμα το οποίο δεν ξέρω γιατί είναι κακό αλλά πολλοί το χρησιμοποιούν ως επιχείρημα, λες κι είναι μίασμα και κακό να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος) και σού ειπε οτι αν ίσχυε αυτό, δε θα υπήρχε κανένας ομοφυλόφιλος με ετεροφυλόφιλους γονείς. Πρέπει να καταλάβουμε οτι τα ομοφυλόφιλα παιδιά έτσι γεννιούνται (τώρα αν κάποιος στην πορεία το επιλέξει δεν το ξέρω, ίσως να έχει συμβεί) αλλά ως επί το πλείστον η ομοφυλοφιλία υπάρχει σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς. Το παιδί δε "βλέπει" τη μαμά και τον μπαμπά και λέει "ας γίνω ετεροφυλόφιλος". Απλά ελκύεται από το άλλο φύλο χωρίς να το αναλύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Είδα αυτό στο facebook:
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Η αντρική ή γυναικεία μορφή λείπει ακόμη κι από παιδιά που ο ένας τους γονέας είναι απών είτε επειδή δεν ασχολείται αρκετά με την οικογένειά του, είτε επειδή είναι άβουλος χαρακτήρας και δε συμμετέχει καθόλου στις αποφάσεις του σπιτιού, και ακόμη και τότε βλέπεις ότι τραβάνε μεγάλα ζόρια γενικά
Ε τότε αφου αυτο συμβαίνει και στις οικογένειες με τα ετερόφυλα ζευγαρια, δεν μπορείς να πεις οτι το επιχείρημα "θα λείπει η γυναικεια/αντρικη μορφη" είναι και τοσο δυνατό. Αλλα όπως κι αν έχει, είπα οτι παραδείγματα και πρότυπά μας δεν ειναι μονο οι γονείς μας. Υπάρχουν και οι γιαγιαδες, οι παππουδες, θειοι και θειες και αλλα συγγενικά προσωπα (ή φίλοι) που θα υποστηρίζουν αυτες τις οικογένειες.

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Έχεις το δικαίωμα να λες την άποψή σου, φτάνει να συμφωνείς μαζί μας..."
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε τότε αφου αυτο συμβαίνει και στις οικογένειες με τα ετερόφυλα ζευγαρια, δεν μπορείς να πεις οτι το επιχείρημα "θα λείπει η γυναικεια/αντρικη μορφη" είναι και τοσο δυνατό. Αλλα όπως κι αν έχει, είπα οτι παραδείγματα και πρότυπά μας δεν ειναι μονο οι γονείς μας. Υπάρχουν και οι γιαγιαδες, οι παππουδες, θειοι και θειες και αλλα συγγενικά προσωπα (ή φίλοι) που θα υποστηρίζουν αυτες τις οικογένειες.

Το θέμα είναι πως είναι λίγο αμφίβολο το αν θα γίνουν ποτέ σοβαρές μελέτες επί του θέματος, διότι το θέμα με τους ομοφυλόφιλους έχει αποκτήσει πολιτική πλέον διάσταση, καθώς σχεδόν όλοι τους ανήκουν στην αριστερά, με αποτέλεσμα ακόμη και αν γίνουν σοβαρές μελέτες τα αποτελέσματα μάλλον θα λογοκριθούν. Η επιστήμη δεν είναι αμερόληπτη δυστυχώς.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ε τότε αφου αυτο συμβαίνει και στις οικογένειες με τα ετερόφυλα ζευγαρια, δεν μπορείς να πεις οτι το επιχείρημα "θα λείπει η γυναικεια/αντρικη μορφη" είναι και τοσο δυνατό. Αλλα όπως κι αν έχει, είπα οτι παραδείγματα και πρότυπά μας δεν ειναι μονο οι γονείς μας. Υπάρχουν και οι γιαγιαδες, οι παππουδες, θειοι και θειες και αλλα συγγενικά προσωπα (ή φίλοι) που θα υποστηρίζουν αυτες τις οικογένειες.

Είναι ισχυρό επιχείρημα γιατί σε όλες τις υιοθεσίες λαμβάνεται υπόψιν το περιβάλλον στο οποίο θα μεγαλώσει το παιδί και γίνονται επισκέψεις από κοινωνική λειτουργό, επομένως αν κρίνουν οι ειδικοί ότι τα παιδιά με ομόφυλους γονείς δεν μπορούν να αναπτυχθούν ισορροπημένα, τότε κανένα ίδρυμα δε θα πάρει την ευθύνη να δώσει παιδιά για υιοθεσία σε αυτά τα ζευγάρια. Αλλά όλα αυτά σαφώς είναι υποθέσεις.

Όσον αφορά τους υπόλοιπους συγγενείς, μπορούν να διαπαιδαγωγήσουν ένα παιδί αλλά ποτέ δε θα έχουν την ίδια σχέση που έχει με τους γονείς του. Άσε που οι θείοι είναι πολύ πιθανό να έχουν τις δικές τους οικογένειες και να ασχολούνται με τα δικά τους παιδιά...
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Είναι ισχυρό επιχείρημα γιατί σε όλες τις υιοθεσίες λαμβάνεται υπόψιν το περιβάλλον στο οποίο θα μεγαλώσει το παιδί και γίνονται επισκέψεις από κοινωνική λειτουργό, επομένως αν κρίνουν οι ειδικοί ότι τα παιδιά με ομόφυλους γονείς δεν μπορούν να αναπτυχθούν ισορροπημένα, τότε κανένα ίδρυμα δε θα πάρει την ευθύνη να δώσει παιδιά για υιοθεσία σε αυτά τα ζευγάρια. Αλλά όλα αυτά σαφώς είναι υποθέσεις.

Όσον αφορά τους υπόλοιπους συγγενείς, μπορούν να διαπαιδαγωγήσουν ένα παιδί αλλά ποτέ δε θα έχουν την ίδια σχέση που έχει με τους γονείς του. Άσε που οι θείοι είναι πολύ πιθανό να έχουν τις δικές τους οικογένειες και να ασχολούνται με τα δικά τους παιδιά...
Πραγματικά δεν πιστεύω πως η σωστή ανατροφή του παιδιού σχετίζεται με την σεξουαλικότητα του γονέα. Το θέμα είναι να μεγαλώσει σε ένα ήρεμο και ειρηνικό περιβάλλον. Οι επισκέψεις των κοινωνικών λειτουργών κάμποσες φορές τον χρόνο δεν λένε και πολλά, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις παιδιών που έχουν πει ότι την μέρα της επίσκεψης όλα φαίνονται υπέροχα αλλά δεν είναι και το παιδί δεν μιλάει γιατί φοβάται και είναι ευάλωτο.
Σίγουρα δεν θα έχουν την ίδια σχέση, αλλά σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πω ότι γονείς δεν είναι μόνο εκείνοι που σε γεννάνε και με τους οποίους μοιράζεσαι το 50% του dna σου. Είναι και αυτοί που είναι δίπλα σου και σου δίνουν αξίες, αυτοί που σε καταλαβαίνουν και δεν σε διαχωρίζουν από τα βιολογικά τους παιδιά. Οπότε, αν ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι μπορεί να το κάνει αυτό, δεν καταλαβαίνω τον λογαριασμό που ζητούν ορισμένοι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως είναι λίγο αμφίβολο το αν θα γίνουν ποτέ σοβαρές μελέτες επί του θέματος, διότι το θέμα με τους ομοφυλόφιλους έχει αποκτήσει πολιτική πλέον διάσταση, καθώς σχεδόν όλοι τους ανήκουν στην αριστερά, με αποτέλεσμα ακόμη και αν γίνουν σοβαρές μελέτες τα αποτελέσματα μάλλον θα λογοκριθούν. Η επιστήμη δεν είναι αμερόληπτη δυστυχώς.
Ε τώρα αυτό θα περίμενα να το ακούσω από κάποιον φανατικό κομματικοποιημένο άνθρωπο κι όχι από κάποιον ξύπνιο σαν εσένα.

Δεν ξέρω κατά πόσο ποτέ η ψυχολογία των παιδιών θα μπορέσει να μπει σε καλούπια και σε στατιστικές έρευνες γιατί για κάθε παιδί που μεγαλώνει σωστά με ομοφυλόφιλους γονείς, υπάρχει άλλο ένα που μεγαλώνει λάθος, οι συνθήκες αλλάζουν οπότε δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις, οπότε όλο αυτό οδηγεί σε αδιέξοδο.

Η επιστήμη μια χαρά αμερόληπτη είναι.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσο υποκριτική μια κοινωνία που θέλει να ελέγξει εξονυχιστικά αν ένα γκέι ζευγάρι θα είναι καλοί γονείς αλλά δεν ασχολήθηκε ποτέ κατ' αντίστοιχο τρόπο με στρέιτ γονείς που κακοποιούν τα παιδιά τους.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πόσο υποκριτική μια κοινωνία που θέλει να ελέγξει εξονυχιστικά αν ένα γκέι ζευγάρι θα είναι καλοί γονείς αλλά δεν ασχολήθηκε ποτέ κατ' αντίστοιχο τρόπο με στρέιτ γονείς που κακοποιούν τα παιδιά τους.
Καλά μη λαϊκίζεις τώρα, το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Αν πας και κάνεις μια καταγγελία για έναν στρέιτ γονιό που κακοποιεί το παιδί του δε θα σού πουν "δεν ερχόμαστε γιατί είναι στρέιτ". Απλά είναι λογικό να είμαστε πιο επιφυλακτικοί όλοι μας (ακόμα κι εγώ που υποστηρίζω πάντα τους ομοφυλόφιλους και τα δικαιώματά τους) απέναντι στις υιοθεσίες από ομοφυλόφιλους γιατί είναι κάτι καινούριο ως έννοια και δεν υπάρχουν αρκετά παραδείγματα προς το σωστό ή το λάθος ακόμα. Αν μιλούσαμε 100 χρόνια μετά θα ήταν κι αυτό κάτι συνηθισμένο.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με κάθε σεβασμό, δεν είναι λογικό να είμαστε πιο επιφυλακτικοί. Δεν είναι κάτι καινούριο, απλά η κοινωνία σιγά σιγά προοδεύει. Είναι λογικό να ελέγχουμε την καταλληλότητα των γονέων (αν την ελέγχουμε) ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού. Αυτό δεν είναι λαϊκισμός, το αντίθετο που λες είναι όμως.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Πόσο υποκριτική μια κοινωνία που θέλει να ελέγξει εξονυχιστικά αν ένα γκέι ζευγάρι θα είναι καλοί γονείς αλλά δεν ασχολήθηκε ποτέ κατ' αντίστοιχο τρόπο με στρέιτ γονείς που κακοποιούν τα παιδιά τους.
Κάθε ζευγάρι που υιοθετεί παιδιά πρέπει να ελέγχεται εξονυχιστικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με κάθε σεβασμό, δεν είναι λογικό να είμαστε πιο επιφυλακτικοί. Δεν είναι κάτι καινούριο, απλά η κοινωνία σιγά σιγά προοδεύει. Είναι λογικό να ελέγχουμε την καταλληλότητα των γονέων (αν την ελέγχουμε) ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού. Αυτό δεν είναι λαϊκισμός, το αντίθετο που λες είναι όμως.
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι καινούργιο, ωστόσο νομίζω τα ομοφυλόφιλα ζεύγη που υιοθετούν παιδιά είναι. Νομίζω αυτό είπε και η Himelia.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Με κάθε σεβασμό, δεν είναι λογικό να είμαστε πιο επιφυλακτικοί. Δεν είναι κάτι καινούριο, απλά η κοινωνία σιγά σιγά προοδεύει. Είναι λογικό να ελέγχουμε την καταλληλότητα των γονέων (αν την ελέγχουμε) ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού. Αυτό δεν είναι λαϊκισμός, το αντίθετο που λες είναι όμως.
Α εγώ θα συμφωνούσα 100% να μπορούσε κάποια αρχή (ποια, δεν ξέρω) να ελέγχει την καταλληλότητα όλων των γονέων πριν κάνουν παιδιά κι αφού κάνουν κι όταν κάποια στιγμή το είχα προτείνει μάλιστα εδώ μέσα μού είχαν πει "κουμάντο στο τέτοιο μας θα μας κάνεις;" "σιγά μην πάρουμε άδεια για να κάνουμε παιδιά". Και υποθέτω όλοι και στην πραγματική ζωή αυτό θα έλεγαν.

Για μένα λοιπόν εφόσον δεν μπορούμε να ελέγχουμε όλων τουλάχιστον ας ελέγχουμε την καταλληλότητα των ομοφυλόφιλων, σκεφτόμενη πάντα το καλό του παιδιού κι όχι να αδικήσω τους ομοφυλόφιλους. Δηλαδή εσύ λες, αφού δεν ελέγχουμε όλων ας μην ελέγχουμε κανενός, εγώ λέω αφού δεν μπορούμε να ελέγξουμε όλων ας ελέγξουμε έστω ενός ποσοστού. Ξέρω οτι είναι άδικο και ρατσιστικό αλλά αν βοηθήσουμε να μεγαλώσει καλύτερα έστω κι ένα παιδί, το βρίσκω χαλάλι.
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα ομόφυλο ζευγάρι δεν παύει να είναι ομόφυλο
Κι ο ρατσισμός δεν παύει να είναι ρατσισμός, ακόμη κι όταν εκδηλώνεται με τον πιο έμμεσο και λαθραίο τρόπο.

Η επίκληση στη φύση ή σε άλλες θεωριές βιολογίας ανέκαθεν είχε ρατσιστικό υπόβαθρο και αποσκοπούσε στη διαιώνιση των διακρίσεων. Ελπίζω να μην έχει ξεχάσει κανείς που μας οδήγησαν αυτές οι ιδεολογικές χρήσεις της βιολογίας τον προηγούμενο αιώνα...
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, εγώ είμαι πλήρως υπέρ του ελέγχου όλων των γονέων, τουλάχιστον όσων υιοθετούν. Όχι όμως με ρατσιστικές διακρίσεις.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Α εγώ θα συμφωνούσα 100% να μπορούσε κάποια αρχή (ποια, δεν ξέρω) να ελέγχει την καταλληλότητα όλων των γονέων πριν κάνουν παιδιά κι αφού κάνουν κι όταν κάποια στιγμή το είχα προτείνει μάλιστα εδώ μέσα μού είχαν πει "κουμάντο στο τέτοιο μας θα μας κάνεις;" "σιγά μην πάρουμε άδεια για να κάνουμε παιδιά". Και υποθέτω όλοι και στην πραγματική ζωή αυτό θα έλεγαν.
Ναι, θα το υποστήριζα και εγώ αυτό γιατί δεν πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να κάνουν και να μεγαλώνουν παιδιά. Τα περισσότερα προβλήματα των ανθρώπων έχουν background την οικογένεια.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ναι, θα το υποστήριζα και εγώ αυτό γιατί δεν πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να κάνουν και να μεγαλώνουν παιδιά. Τα περισσότερα προβλήματα των ανθρώπων έχουν background την οικογένεια.
Καλή τύχη στην εφάρμοση κάποιου είδους γονεϊκού ελέγχου σε μια δημοκρατική κοινωνία :bleh: Δεν το λέω ειρωνικά. Είναι αδύνατο, τόσο στην εφαρμογή όσο και στον ορισμό του γονέα που επιτρέπεται να κάνει παιδιά.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Καλή τύχη στην εφάρμοση κάποιου είδους γονεϊκού ελέγχου σε μια δημοκρατική κοινωνία :bleh: Δεν το λέω ειρωνικά. Είναι αδύνατο, τόσο στην εφαρμογή όσο και στον ορισμό του γονέα που επιτρέπεται να κάνει παιδιά.
Καλά, σαφώς και είναι αδύνατο. Αλλά άμα γίνονταν γονείς μόνο όσοι είναι ψυχικά υγιείς (ανεξαρτήτως σεξουαλικότητας φυσικά), δεν είχαν ρατσιστικές ή φασιστικές απόψεις κλπ η κοινωνία μας ίσως να ήταν καλύτερη (κι ας μην ακούγεται δημοκρατική).
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Όχι, εγώ είμαι πλήρως υπέρ του ελέγχου όλων των γονέων, τουλάχιστον όσων υιοθετούν. Όχι όμως με ρατσιστικές διακρίσεις.
Συμφωνω κι εγω σε αυτο,υπαρχει μια εννοια δημοκρατιας αν θελουμε να πιστευουμε,στο βαθμο που καποιες φορες γινεται διατρητη ακριβως γιατι υπαρχουν απο πισω συμφεροντα και συγκεκαλυμμενες εξυπηρετησεις και μιλαω γενικα.


Στο θεμα εδω "Έχεις το δικαίωμα να λες την άποψη σου, φτάνει να συμφωνείς μαζί μας..."
αυτο πολλες φορες ισχυει,το βλεπω κι εδω στα απειρα θρεντς συνζητησεων,ατομα ανικανα να κανουν διαλογο,σου απαγορευουν να τους απαντας,επειδη και καλα δεν συμφωνεις με τις αποψεις ή τις ιδεες που επικροτουν και ενστερνιζονται.Ειναι ασχημο πραγματικα.
Σε ενα κοινωνικο δημοκρατικο πλαισιο διαλογου,οφειλουμε να δινουμε λογο και να ακουμε ολους τους συμμετεχοντες ακομα και εκεινους,που η γνωμη τους ειναι θα ελεγα "λιγο επικινδυνη" ή αναρμοστη ή αντιθετη με τη γνωμη της πλειοψηφιας.
Ειμαστε ολοι ατομα με διαφορετικες πεποιθησεις/κοσμοθεωριες/βιωματα και καθημερινοτητα.
Επομενο ειναι σε ενα διαλογο να μη συμφωνουν καποιοι και να ερχονται σε ρηξη για τις αποψεις τους.
Αυτο ομως δεν δινει σε κανεναν το δικαιωμα και την εξουσια να σφραγιζει στοματα και να ακουγεται και καλα μονο η αποψη οσων ακολουθουν το γνωστο επιχειρημα "Έχεις το δικαίωμα να λες την άποψη σου, φτάνει να συμφωνείς μαζί μας...",αν ειναι ετσι τοτε να μας δινουν και διορια ποσες ωρες να αναπνεουμε την ημερα μην τυχον και κατασπαταλησουμε το οξυγονο τους.
Σε εναν κοσμο ζειτε και ζουμε ολοι καλοι μου φιλοι.Μαζι με αλλους.Ειτε τους γουσταρεις ειτε οχι,ειτε συμφωνεις με τις αποψεις τους ειτε οχι,ο κοσμος θα συνεχισει να υπαρχει και χωρις εμας.Καποια στιγμη.
Επομενως οσο ειμαστε εδω,το θεωρω σπατάλη να αναλωνομαστε σε μια δηθεν "επιβολη" ισχυροτερου,επειδη και καλα δεν συμφωνει με τις γνωμες των λοιπων.
Ολοι καταληγουμε σε ενα κοινο τελος,Ωριμαστε,δειτε τη ζωη αλλιως,καντε πραγματα που ενδεχομενως εχετε αφησει ως απωθημενα,και πραγματικα απελευθερωθειτε.Thats my opinion,my only small opinion in a chaos. :)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α εγώ θα συμφωνούσα 100% να μπορούσε κάποια αρχή (ποια, δεν ξέρω) να ελέγχει την καταλληλότητα όλων των γονέων πριν κάνουν παιδιά κι αφού κάνουν κι όταν κάποια στιγμή το είχα προτείνει μάλιστα εδώ μέσα μού είχαν πει "κουμάντο στο τέτοιο μας θα μας κάνεις;" "σιγά μην πάρουμε άδεια για να κάνουμε παιδιά". Και υποθέτω όλοι και στην πραγματική ζωή αυτό θα έλεγαν.

Για μένα λοιπόν εφόσον δεν μπορούμε να ελέγχουμε όλων τουλάχιστον ας ελέγχουμε την καταλληλότητα των ομοφυλόφιλων, σκεφτόμενη πάντα το καλό του παιδιού κι όχι να αδικήσω τους ομοφυλόφιλους. Δηλαδή εσύ λες, αφού δεν ελέγχουμε όλων ας μην ελέγχουμε κανενός, εγώ λέω αφού δεν μπορούμε να ελέγξουμε όλων ας ελέγξουμε έστω ενός ποσοστού. Ξέρω οτι είναι άδικο και ρατσιστικό αλλά αν βοηθήσουμε να μεγαλώσει καλύτερα έστω κι ένα παιδί, το βρίσκω χαλάλι.

Πόση ανελευθερία πια ρε Χιμελα και κεντρική εξουσία? Ήμαρτον. Η ειρωνεία είναι πως λες ότι δεν θέλει να υπακούς σε κανέναν και δεν μπορείς τις θρησκείες, αλλά όταν μιλάμε για μια κρατική αρχή εκεί είσαι οκ όχι μόνο να υπακούσεις αλλά και να τους εκχωρήσεις την εξουσία να ελέγχουν άμεσα ποιος θα κάνει παιδί και ποιος όχι.

Είναι πολύ πιο σημαντικό για μια κοινωνία να τεκνοποιεί όποιος θέλει και να επωμιζόμαστε τις συνέπειες των άχρηστων παρά να έχουμε μια κεντρική αρχή που θα λέει ποιος επιτρέπεται και ποιος όχι. Όπως επίσης είναι πολύ πιο σημαντικό ο κάθε γονιός να έχει το δικαίωμα να μαθαίνει στα παιδιά του ότι αυτός θέλει, ακόμη και αν αυτά είναι οι μεγαλύτερες μαλακίες παρά να έχουμε ένα κεντρικό δόγμα.

Και τα παραπάνω ισχύουν γιατί οι αγορές είναι πάντα καλύτερες από τα μονοπώλια.


Αν θες ευγονικό πληθυσμό και καλύτερους γονείς σταματάς να ταίζεις τους άχρηστους. Δεν εκχωρείς στο κράτος το δικαίωμα να λέει ποιος θα γεννήσει και ποιος όχι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Έλεγχος καταλληλότητας γονέων πρέπει να υπάρχει για όλους. Ο νόμος πρέπει να είναι πάνω από όλους και να μην ξεχωρίζει κανέναν. Λόγω της παρούσας κατάστασης με τα οικοτροφεία να είναι έτοιμα να εκραγούν και ακατάλληλα για να μεγαλώνουν τα παιδιά, θα έπρεπε να δοθεί το δικαίωμα της υιοθεσίας στους ομοφυλόφιλους Έλληνες αδερφούς μας. Στον τοπικό (πολιτικό) κύκλο νέων του χωριού μου ειδοποιηθήκαμε για την ύπαρξη τριών οικοτροφείων στην περιοχή που έχουν ελλείψεις στα βασικά και έτσι οργανώσαμε δράση συλλογής αγαθών. Ναι αλλά έτσι δεν γίνεται δουλειά. Που είναι το κράτος να νοιαστεί; Τα οικοτροφεία περισσότερο με παιδοφυλακές μοιάζουν που έχουν ελλείψεις στα πάντα.

Κάποτε πίστευα ότι πλήρως εκσυγχρονισμένα οικοτροφεία θα μπορούσαν να κάνουν δουλειά αλλά ο hack3r ορθώς με είχε διορθώσει πως και τα καλύτερα οικοτροφεία να έχεις πάλι δεν είναι ιδανικό περιβάλλον για να μεγαλώσει ένα παιδί. Πρέπει να βρεθεί λύση και άμεσα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top