Ρατσισμός προς αλλόθρησκους και άθεους

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν μοιαζει ομως λιγο ρατσιστικό το "εκεινοι" και το (εμεις οι) "υπόλοιποι"?
Ερωτηση κανω.
Η ο ρατσισμος, προέρχεται οπωσδηποτε μονον απο θρησκευομενους.
Η ειμαστε ανωτερα οντα και αρα εκτος συγκρισεων.
Εμεις οι υπολοιποι, στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Εκεινοι.... και οι υπολοιποι (εμεις).
Χμμμ, δεν μοιαζει ρατσιστικο αυτο ?
Ερωτηση κανω.
Κι αλλη ερωτηση,
εσεις ποιοι ειστε?


Δεν καταλαβαίνω που το πας αλλά θα σου απαντησω.
Υπάρχουν διαφορετικοί άνθρωποι.
Αλλοι ανδρες,αλλοι γυναίκες.Οπότε θα πω,''είμαστε'' άντρες ενώ οι ''άλλες'' όχι.
Αλλοι μαυροι,αλλοι ασπροι,αλλοι κιτρινοι.Οπότε θα πω ''είμαστε'' άσπροι ενώ οι ''αλλοι'' όχι.
Αλλοι Ελληνες,αλλοι Βρετανοί.Οπότε θα πω,εμείς οι Ελληνες ενώ οι ''αλλοι'' όχι.
Αλλοι πιστευουν στον Βούδα,ενώ άλλοι στην φύση.Οπότε θα πω,''αλλοι'' πιστεύουν σε αυτά,εγώ όχι.

Μήπως έγινα ρατσιστής;Δεν νομίζω.
Ανεφερα λογικές καταστάσεις.Δεν είπα πως είμαστε ανώτεροι ή κάτι τέτοιο,απλά επισήμανα τις διαφορές μας που έχουμε ως άνθρωποι μεταξύ μας.Και στην απάντησή μου,σου έδειξα και την προσωπική μου στάση.Η στάση μου όμως δεν αφερεί από κανέναν θεμελιώδη δικαιώματα.Αντιθέτως,υποστηρίζω τα δικά μου.

Οπότε δεν βλέπω λόγο για ανούσιες ενστάσεις που δεν οδηγούν πουθενά.

Ο μόνος κριτής σου,είναι η συνείδησή σου.Αν σου λεει πως όλα είναι οκ μην καταδέχεσε να ακούς αλλους.Γτ αν την προδώσεις,δεν θα σε ξαναεμπιστευτεί.

Α.Είμαι ο Γιάννης και είμαι άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Το σχόλιο μου δεν αναφεροταν σε σενα αλλα στην ασπρολεαινα, που απαντησε στο σχόλιο σου.
Εκείνη ομαδοποίησε καποιους και τους εβαλε απεναντι σε κάποιους αλλους, πιστευω.
Τελος παντων.
Το θέμα ειναι ομως ο ρατσισμος απεναντι σε αλλοθρησκους και αθεους και οχι ο οποιοσδηποτε ρατσισμος.
Για αυτους θα επρεπε να μιλάμε για τα συγκεκριμένα άτομα, νομιζω και το τι υφιστανται γι'αυτο που ειναι.
Οσο για το κατα ποσο καποιος, σε κάποια φαση της ζωης του, ειτε σκεφτηκε, ειτε ενηργησε ρατσιστικα,
εγω δηλώνω ένοχος, γιατι οπως ειπε και ο Black, ο φόβος για απώλεια των κεκτημένων, μπορει να οδηγησει
σε ρατσιστικες αντιδράσεις.
Κάποτε στην Σουηδία λοιπον, καποιος Ελληνας εκπρόσωπος της εδω Εκκλησίας της Πεντηκοστής, εκανε ρόμπα την
Ορδοδοξη εκκλησία σε συνεντευξη του σε Σουηδικο κρατικο κανάλι και ανέφερε οτι υφιστανται διωγμο στην Ελλαδα.
Τις προάλλες, εκει στην Φλώρινα, κατι "΄Μακεδόνες¨έλεγαν οτι δεν τους αφήνουν να μιλάνε την γλώσσα τους.
Οι Ελληνορθόδοξες εκκλησίες στην Τουρκια, εγιναν κοτετσια.
Οι προτεστάντες με τους διαμαρτυρόμενους και τους καθολικους, πλακωνονται αγρια στην Βρεττανια.
Σουνιτες μουσουλμανοι με Σιιτες τρωγονται σαν τα σκυλια.
Στην Ινδονησία οι χριστιανοι ζουν σε καθεστώς φόβου και σε καποιο νησι της, εγινε στρατιωτικη επέμβαση απο την
κυβερνηση και εσφαξαν κοσμο.
Ας αφησουμε λοιπον, του γραφοντος μη εξαιρουμενου, τα δικα μας μικροκομματικα " ειπες, ειπα" και ας πουμε για
τιποτα πιο σοβαρο απο το εγω, εμεις κλπ, μενοντας παντα στο θέμα που ανοιξε το κορίτσι 7 σελιδες πισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Κανένας δεν πρέπει να κρίνει το άλλον για τις επιλογές του. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει..

:D:D:D


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Καλα να μην το παμε μακρια το θεμα , εγω αν ελεγα στους δικους μου οτι ειμαι αθε'ι'στρια θα νομιζαν οτι εχω μπλεξει με ναρκωτικα ή με καποια τρομοκρατικη οργανωση. Οποτε δεν τους λεω τιποτα...Ελπιζω να μην δουν ποτε τι γραφω εδω μεσα , γιατι θα χασουν πασα ιδεα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Καλα να μην το παμε μακρια το θεμα , εγω αν ελεγα στους δικους μου οτι ειμαι αθε'ι'στρια θα νομιζαν οτι εχω μπλεξει με ναρκωτικα ή με καποια τρομοκρατικη οργανωση. Οποτε δεν τους λεω τιποτα...Ελπιζω να μην δουν ποτε τι γραφω εδω μεσα , γιατι θα χασουν πασα ιδεα...:(




κανεις δεν θα σε κρινει για τα πιστευω σου,
αλλα για το ποσο υπευθυνα ασχολείσαι με την ζωη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
κανεις δεν θα σε κρινει για τα πιστευω σου,
αλλα για το ποσο υπευθυνα ασχολείσαι με την ζωη σου.

Δε θα με κρινουν αλλα καλυτερα καποια πραγματα να τα κραταω για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Δε θα με κρινουν αλλα καλυτερα καποια πραγματα να τα κραταω για μενα.

προσωπικα ουτε ντελαλη εβγαζα ουτε τα κραταγα για μενα,
μερικες φορες καποια πραγματα καλο ειναι να τα λες οταν πρεπει - οπου πρεπει.
Γλυτωνεις χρονο και φθορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
προσωπικα ουτε ντελαλη εβγαζα ουτε τα κραταγα για μενα,
μερικες φορες καποια πραγματα καλο ειναι να τα λες οταν πρεπει - οπου πρεπει.
Γλυτωνεις χρονο και φθορα.

Νομιζω οτι θα στεναχωριοντουσαν αρκετα και δεν το θελω αυτο. Απο τη στιγμη που δε με πιεζουν να κανω πραγματα που δε θελω ,δεν υπαρχει λογος να ταραξω τα νερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ελα ρε Αμαλία που μας ευχαριστείς !
Τι θες δηλαδή να κλείσει το θέμα με ... τόσους αλλόθρησκους και άθεους τριγύρω;
Δεν νομίζω,
Αλλωστε κομμάτι της κοινωνίας ειναι κι αυτοί, οπότε το θέμα ειναι πάντα επίκαιρο.
Η μήπως αισθάνεσαι άβολα που εισαι η...νονά του συγκεκριμένου θέματος;
τεσπα,
Επειδή μπορεί το συγκεκριμένο να αποτελέσει στίβο αντιπαραθέσεων
και να προκύψει απο γονιμος διάλογος εως κλωτσοπατιναδα,
νομίζω οτι το...παιδί σου τούτο, πρέπει να μείνει ζωντανό.
Ρε πέστε και σείς κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τι θες δηλαδή να κλείσει το θέμα με ... τόσους αλλόθρησκους και άθεους τριγύρω;
Δεν νομίζω,
Αλλωστε κομμάτι της κοινωνίας ειναι κι αυτοί, οπότε το θέμα ειναι πάντα επίκαιρο.

Ναι, ναι! Κυκλοφορουμε ανάμεσά σας...Spooky!!!:hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ναι, ναι! Κυκλοφορουμε ανάμεσά σας...Spooky!!!:hypno:

:redface::redface::redface:: Ευτυχώς! Χωρίς εσάς, η ζωή όλων μας θα ήταν βάλτος, από τα κόπρανα και τα ούρα των μη άσωτων! Ο πατέρας, της γνωστής παραβολής, δεν χαιρόταν από την παρουσία του γιου που παρέμενε μαζί του, αλλά χάρηκε χαρά μεγάλη, μόλις επέστρεψε ο άσωτος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πώ, κάρφωμα.
Take it easy Thermo...
Μην ανεβαίνεις στο ρίγκ ακόμα...λολ

:redface::redface::redface:: Ευτυχώς! Χωρίς εσάς, η ζωή όλων μας θα ήταν βάλτος, από τα κόπρανα και τα ούρα των μη άσωτων!!!

Χαχαχαααααααχ !!!

Εκκενώσεις βόθρων ;

Νάσαι καλά Νωεύ, ξεράθηκα πρωί - πρωί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Το τετράμηνο τελειώνει σιγά σιγά και η ομάδα μου στο project έχει τελειώσει την εργασία της..
Παρακάτω σας παραθέτω το word και το powerpoint της δικιάς μου εργασίας με θέμα ''Ρατσισμός προς αλλόθρησκους και άθεους''.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. :)
View attachment 44527
View attachment 44528
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

leclef

Νεοφερμένος

Η leclef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει σε ό,τι του δίνει δύναμη και ελπίδα.. Μερικοί παίρνουν τη δύναμη είτε από μέσα τους είτε από κάτι άλλο δικό τους, μοναδικό. Κάποιες θρησκείες φανατίζουν τους πιστούς, με αποτέλεσμα να παρατηρείται το φαινόμενο του ρατσισμού.. Αν υποθέσουμε πως οι θρησκείες είναι βασικά ανθρώπινο προιόν, εμείς οι ιδιοι εχουμε το φταίξιμο.. (Η Αθήνα είναι η μόνη πρωτεύουσα που δεν έχει τζαμί). Άλλο να είσαι αγνωστικιστής και άλλο άθεος. Εγώ δεν έχω βρει πως ονομάζεται αυτό που πιστεύω, πάντως πολλοί με λοξοκοίταξαν και προσπάθησαν να αλλάξουν τα΄πιστεύω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Επίθεση σε ιερό χώρο μουσουλμάνων στο Ρέντη



Επίθεση σε ιερό χώρο μουσουλμάνων στο Ρέντη πραγματοποίησαν «άγνωστοι» το Σάββατο το μεσημέρι. Πρόκειται για ακόμη ένα περιστατικό που έρχεται στη δημοσιότητα και μάλιστα έλαβε χώρα κατά τη διάρκεια της μεγαλύτερης θρησκευτικής γιορτής των μουσουλμάνων, του Ραμαζανιού.
Το βίντεο που κοινοποίησε τo newsit.gr βιντεοσκοπήθηκε το Σάββατο το μεσημέρι στην οδό Ιθάκης.



Οι άγνωστοι βεβήλωσαν με αισχρό φρασεολόγιο το χώρο λατρείας των μουσουλμάνων και γράφοντας στους τοίχους συνθήματα εναντίον του Μωάμεθ και του Κορανίου.

Όπως μεταδίδει τo newsit.gr λίγη ώρα νωρίτερα μια ομάδα νεαρών με μηχανές είχε επιτεθεί στον αυτοσχέδιο ιερό χώρο φωνάζοντας ρατσιστικά συνθήματα και προπηλακίζοντας τους τρομοκρατημένους μετανάστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
όπως μεταδίδει



Νικ, σε ένα παράλληλο σύμπαν σε φαντάζομαι να κάνεις τη μετάδοση
του παραπάνω βίντεο, να αλαλάζεις "αλαχακμπαρ"
κ σε κάθε στιγμή που λες τη φράση "χρυσή αυγή" να φτύνεις τον κόρφο σου.


επίσης για να τα λέμε κι όλα:

Αυτοί που ανησυχούν μην βρίσουμε την Παναγίτσα και το μούλικο
πήγαν στην εκκλησία Κυριακή ή είναι οι γνωστοί πιστοί του πληκτρολογίου;

εδιδ: Κάηκε και ο υπολογιστής λέει στα γραφεία της Χρυσής Αυγής
που δέχτηκαν επίθεση (καθόλου στημένη).
Ε και τι; Μήπως ξέρανε και πως λειτουργεί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Όμορφες στιγμές:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.


Του Μάνου Ηλιάδη

Στο τεύχος 184 των ΕΠΙΚΑΙΡΩΝ (25.4.-1.5.13), είχε προβληθεί η άποψη ότι η συζήτηση για το ισλαμικό τέμενος στην Αθήνα, γίνεται στην επιβληθείσα έξωθεν βάση της υποχρεώσεως για εξασφάλιση στους μουσουλμάνους της δυνατότητας να εκτελούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα, εν πλήρη απουσία της διαστάσεως εθνικής ασφαλείας που εξ ανάγκης τίθεται λόγω του μεγάλου αριθμού μουσουλμάνων λαθρομεταναστών (βλ. και τεύχος 128, 29.3.-4.4.2012) και των σχετικών με αυτήν συνεπειών της.
Υπό το πρίσμα αυτό, στο πρόσφατο τεύχος των ΕΠΙΚΑΙΡΩΝ, είχε προταθεί η άποψη ότι το θέμα του τεμένους στην Αθήνα πρέπει να εξετασθεί σε δύο επίπεδα: α) σε εθνικό πλαίσιο και β) στο γενικότερο πλαίσιο της ανόδου του ισλαμικού κινήματος σε παγκόσμια βάση και των επιδιώξεών του για επέκταση σε όλο και ευρύτερες περιοχές.

Αυτό που αποτελεί παράδοξο είναι το γεγονός ότι ενώ ο παράγοντας της θρησκείας -πέραν της βασικής του λειτουργίας- είναι παγκοίνως γνωστό ότι ανέκαθεν αποτελούσε ένα ισχυρό πολιτικό εργαλείο, στην παρούσα περίοδο, κατά την οποία ολόκληρος σχεδόν ο κόσμος είναι σε πλήρη αταξία λόγω ακριβώς αυτού του παράγοντα, με την κάθετη άνοδο του ισλαμικού κινήματος, η παράμετρος αυτή αγνοείται σχεδόν τελείως, όταν η συζήτηση αφορά την ίδια μας την χώρα. Αυτό δε που είναι ακόμη πιο παράδοξο είναι το γεγονός ότι ολόκληρος σχεδόν ο κόσμος, με επίκεντρο κυρίως την Ευρώπη, παρέχει πλήθος παραδειγμάτων τόσο για την αυξανόμενη άνοδο και επιρροή του Ισλάμ όσο και για την κάθετη άνοδο της ορατής αποδείξεως της επεκτάσεώς του, που προκύπτει μέσα από την συνεχή αύξηση του αριθμού των τζαμιών σε ολόκληρη την Ευρώπη, στην Ελλάδα ουδείς αρμόδιος φαίνεται να ασχολήθηκε έστω και στοιχειωδώς με αυτό το θέμα.

Δεν είναι στην αρμοδιότητα της στήλης να υποστηρίξει εάν η σύγκρουση των πολιτισμών του Χάντινγκτον ξεκίνησε ήδη, αλλά αυτό που μπορούμε να πούμε είναι ότι πολλά πράγματα στην Ιστορία είναι πολύ πιο κοντά από όσο φαίνονται.



Αυτή την στιγμή μία άποψη που κερδίζει συνεχώς έδαφος διεθνώς είναι ότι το Ισλάμ αντικαθιστά βαθμιαία αλλά σταθερά τον Χριστιανισμό ως την κυρίαρχη θρησκεία στην Ευρώπη, όχι μόνο με την συνεχή ανέγερση νέων τζαμιών αλλά ακόμη και με το κλείσιμο χριστιανικών εκκλησιών που μετατρέπονται σε τζαμιά, τα οποία εκτός από την θρησκευτική τους λειτουργία αποτελούν κατά κοινή παραδοχή και τους θεμελιώδεις λίθους για μία πολιτική που αποβλέπει την δόμηση ξεχωριστών, παράλληλων, μουσουλμανικών κοινοτήτων στην Ευρώπη, οι οποίες διέπονται από τον Ισλαμικό νόμο.

Στην Γερμανία, από το 2000 μέχρι πέρυσι, είχαν κλείσει 400 ρωμαιοκαθολικές εκκλησίες και άνω των 100 των Προτεσταντών, ενώ άλλες 700 ρωμαιοκαθολικές έχουν προγραμματισθεί να κλείσουν τα επόμενα λίγα χρόνια (βλ., talpa brusseliensis christiana). Ένας σημαντικός αριθμός από αυτές μετετράπησαν σε τζαμιά (βλ.www.gatestoneinstitute.org).
Αντιθέτως, λειτουργούν στην χώρα άνω των 200 τεμενών, συμπεριλαμβανομένων και άνω των 40 που λόγω του μεγέθους τους αποκαλούνται «μέγα-τεμένη», ενώ πέρυσι επίσης άλλα 128 τεμένη ήταν υπό ανέγερση. Ακόμη, υπάρχουν στην Γερμανία 2600 (!) αίθουσες προσευχής για μουσουλμάνους καθώς και αναρίθμητα πλέον ανεπίσημα τζαμιά, σαν και τα δικά μας.

Ο οργασμός αυτός δεν άργησε να προκαλέσει την αντίδραση Γερμανών πολιτών, οι οποίοι (εκτός από τις απόψεις που εκφράζουν στο Διαδίκτυο) οργανώθηκαν σε διάφορους φορείς, ορισμένοι των οποίων απέκτησαν έδρες σε τοπικές εκλογές και σύντομα αναμένεται να μετάσχουν και στις εθνικές εκλογές, ενώ αντίδραση υπήρξε και από αρκετούς Γερμανούς ιερωμένους. Σύμφωνα με το Spiegelonline (16.7.2008 ), o Wolfgang Huber, επικεφαλής της προτεσταντικής Εκκλησίας της Γερμανίας, περιέγραψε την κατάσταση «ως μία σημαντική αιτία για την αυξανόμενη ανησυχία» (των Γερμανών) και επισήμανε ότι «υπάρχει μία εμφανής πρωτοβουλία μεγάλης κλίμακος από την πλευρά των ισλαμικών οργανώσεων να επιδείξουν την παρουσία τους όσο περισσότερο γίνεται και σε όσα περισσότερα μέρη αυτό είναι δυνατόν». Το Spiegel καταλήγει το δημοσίευμά του με την διαπίστωση ότι οι εκκλησίες, ξεπερνώντας το παραμύθι ότι «όλοι είμαστε παιδιά του Αβραάμ» (που πλασάρουν οι μουσουλμάνοι για την προσέγγισή τους με τους Χριστιανούς), καταβάλλουν τώρα προσπάθειες, αντί να βρουν κοινό έδαφος με το Ισλάμ, να βρουν περιοχές στις οποίες οι δύο θρησκείες διαφέρουν».

Το αξιοσημείωτο, σε σχέση με εμάς, είναι ότι όλη αυτή η αρνητική συζήτηση και αυξανόμενη αντίδραση των Γερμανών στην εξάπλωση του Ισλάμ, γίνεται χωρίς κανείς από αυτούς να κατηγορηθεί για «ρατσισμό», ή τις παρόμοιες κατηγορίες που επιφυλάσσουν οι εδώ «προοδευτικοί» και ….άλλες δημοκρατικές δυνάμεις της πλάκας, στους Έλληνες που αντιδρούν στην άνοδο του Ισλάμ στην Ελλάδα (μέσω της αθρόας εισόδου μουσουλμάνων λαθρομεταναστών) και στην ανέγερση του τεμένους τους. Και μία τελευταία πινελιά από απόψεως δυνατότητας ελέγχου των μουσουλμάνων της Γερμανίας από τις σημαντικά αποτελεσματικότερες -σε σχέση με τις δικές μας- αρμόδιες υπηρεσίες ασφαλείας: Η διαπίστωσή τους, αποτέλεσμα εμπειρίας ετών, είναι ότι η δυνατότητα ελέγχου των μουσουλμάνων μέσω της δημιουργίας νόμιμων τεμενών, δεν ήταν παρά ένας απλός μύθος. Ένας μύθος που εδώ προβάλλεται επιμόνως από διάφορους άσχετους, που αγνοούν ότι η ΕΛ.ΑΣ μπορεί σήμερα να ελέγξει κάθε άτυπο χώρο προσευχής, είτε με πρόσχημα την αδειοδότηση ή για υγειονομική καταλληλότητα, ενώ κανείς δεν τολμά να μπει σε νόμιμο τέμενος, π.χ., στην Θράκη, όπου γίνονται σημεία και τέρατα από απόψεως παράνομων πολιτικών συναθροίσεων, συνεννοήσεων, ανθελληνική προπαγάνδα, καθοδήγηση των μαζών σε έκνομες δραστηριότητες κ.λπ.

Στην Γαλλία, ο αριθμός των ισλαμικών τεμενών υπερδιπλασιάστηκε και ξεπέρασε τα 2000(!), μέσα σε 10 μόνο χρόνια, ενώ πέραν αυτών -προ διετίας περίπου- άλλα 150 νέα τεμένη ήταν υπό ανέγερση.
Στην Αγγλία, τουλάχιστον 10.000 εκκλησίες έκλεισαν από το 1960 μέχρι σήμερα, μεταξύ των οποίων 8000 εκκλησίες των Μεθοδιστών και άλλες 1700 των Αγγλικανών, ενώ άλλες 4000 έχουν προγραμματισθεί να κλείσουν μέχρι το 2020. Αντιθέτως, στην ίδια χώρα τα νόμιμα τεμένη αυξήθηκαν σε 1700, αρκετά των οποίων είναι πρώην χριστιανικές εκκλησίες που έκλεισαν, περίπου 2000 αίθουσες προσευχής και ένας άγνωστος αριθμός που ανέρχεται σε χιλιάδες ανεπίσημα τεμένη που στεγάζονται σε διάφορους χώρους.

Τόσο στην Γερμανία όσο και στην Γαλλία, η κατάσταση αυτή ξεκίνησε λίγο μετά τις πρώτες άδειες για την ανέγερση νέων τζαμιών, που ξεκίνησαν την δεκαετία του 1970, με το πρόβλημα ήδη ορατό μόλις δέκα χρόνια μετά (δεκαετία του 1980).
Από πλευράς συνεπειών στις τοπικές κοινωνίες, αξίζει να αναφερθεί η κατάσταση στο ανατολικό Λονδίνο, που λόγω του μεγάλου αριθμού μουσουλμάνων και τζαμιών, αποκαλείται «Londonistan», οι Άγγλοι κάτοικοι δεν πατούν πλέον το πόδι τους εκεί. Έλληνας φίλος, ανέφερε πρόσφατα σε συζήτησή μας, ότι ο ίδιος έφαγε αρκετό ξύλο επειδή πέρασε τελείως ανυποψίαστος για την κατάσταση από την συγκεκριμένη περιοχή.





Στο Μάλμο της Σουηδίας, όπου το 40% περίπου των κατοίκων είναι μουσουλμάνοι (η μισή πόλη ελέγχεται από αυτούς) και έχουν επιβάλει τα ήθη τους στην περιοχή. Χαρακτηριστικό της καταστάσεως που επικρατεί εκεί ήταν η περίπτωση ενός Ιμάμη που είπε ότι «αν οι γυναίκες ντύνονται προκλητικά, τους αξίζει να βιάζονται», ενώ ανάλογη άποψη εξέφρασε και ένας ομόλογός του στο δυτικό Όσλο.

Και ενώ όλα αυτά είναι γνωστά σε όποιον θελήσει να ασχοληθεί με το θέμα, έχουμε τον ρηξικέλευθο δήμαρχο Αθηναίων Γ. Καμίνη, να θέλει από την αρχή, όχι ένα μεγάλο τζαμί στην Αθήνα, όπως αυτό που σχεδιάζεται, αλλά άλλα 14 (δύο ανά κάθε δημοτικό διαμέρισμα). Είναι το ίδιο περίεργο άτομο που μας προέκυψε -λόγω δικής μας βλακείας- ως δήμαρχος, ο οποίος ενώ είναι προφανές ότι διάκειται αρνητικά για την θρησκεία των δημοτών του (μέχρι που κατήργησε το Χριστουγεννιάτικο δέντρο, βάζοντας στην θέση του κάτι που έμοιαζε με …σκαλωσιά), επιμένει να προωθεί τις αριστερές (; ) ιδεοληψίες της νεότητάς του και τις φαντασιώσεις του για μία πολυπολιτισμική ελληνική κοινωνία, χωρίς να ρωτάει κανέναν από εμάς που, σε αντίθεση με τον ίδιο, γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε στην Ελλάδα.
Αν όλα τα παραπάνω τα δούμε σε συνδυασμό με τον περίφημο νόμο περί ρατσισμού και ξενοφοβίας που προωθούν άτομα με τουλάχιστον ύποπτες προθέσεις και κίνητρα ή από αφέλεια, η λύση που επέλεξε η κυβέρνηση να αποσύρει αυτό το απερίγραπτο νομοθέτημα αστυνομίας της σκέψης, απέφυγε τουλάχιστον τις έντονες αντιδράσεις των Ελλήνων. Τεράστιο, όμως, το θέμα και θα επανέλθουμε.



Ινφογνώμων Πολιτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top