Κοροϊδία λόγω εμφάνισης

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες ήμουν για μπάνιο και ήταν μια κυρία αρκετά ευτραφής θα έλεγα που κολυμπούσε, βγήκε, έκατσε στην ξαπλώστρα της κλπ, γενικά έκανε το μπάνιο της. Όσο αυτή ήταν στη θάλασσα λοιπόν ήταν κάποιες παρέες γύρω μου που σχολίαζαν και κοροϊδεύαν, ήταν διαφόρων ηλικιών, από νέα παιδιά μέχρι και στην ηλικία μου κι ίσως λίγο παραπάνω. Και πραγματικα με πείραξε και αναρωτιέμαι: είναι η παραλία πασαρέλα ή είμαστε εμείς μοντέλα ώστε να είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε ωραίοι; Για ποιο λόγο η παχυσαρκία είναι κάτι που προκαλεί γέλιο και κοροϊδία; Ποιον ενοχλεί αυτή η κυρία που απλά μπήκε κι έκανε το μπάνιο της; Γενικά ένιωσα πολύ άσχημα για τους ανθρώπους αυτούς.:/:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες ήμουν για μπάνιο και ήταν μια κυρία αρκετά ευτραφής θα έλεγα που κολυμπούσε, βγήκε, έκατσε στην ξαπλώστρα της κλπ, γενικά έκανε το μπάνιο της. Όσο αυτή ήταν στη θάλασσα λοιπόν ήταν κάποιες παρέες γύρω μου που σχολίαζαν και κοροϊδεύαν, ήταν διαφόρων ηλικιών, από νέα παιδιά μέχρι και στην ηλικία μου κι ίσως λίγο παραπάνω. Και πραγματικα με πείραξε και αναρωτιέμαι: είναι η παραλία πασαρέλα ή είμαστε εμείς μοντέλα ώστε να είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε ωραίοι; Για ποιο λόγο η παχυσαρκία είναι κάτι που προκαλεί γέλιο και κοροϊδία; Ποιον ενοχλεί αυτή η κυρία που απλά μπήκε κι έκανε το μπάνιο της; Γενικά ένιωσα πολύ άσχημα για τους ανθρώπους αυτούς.:/:


Έβλεπα ένα βιντεο (περιγράφει το αντιστροφο)



προσωπικα στο 13ο λεπτο που περιγράφει για την "κυριουλα" την μικροαστη εγω θα της έλεγα

"Κυρα μου άντε να φτιάξεις κανα γαλακτομπουρεκο έχεις και άποψη για τα γυμνασμένα σωματα" και θα ελεγα στον φιλο που με πηγε σπιτι εμενα με συγχωρεις αλλα αποχωρώ. Η μητερα σου ειναι αγενης με σενα δεν έχω κάτι τα λέμε άλλη φορά. Γειά.

Οι αγενεις άνθρωποι καταλαβαινουν μονο απο αγένεια. Και πολυ καλα τους μιλάει ο Παναγιώτης.


Κατα τα αλλα φοβερο βιντεο και ο Ντιζελάρας πρωτη μουρη ως συνηθως!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πριν λίγες μέρες ήμουν για μπάνιο και ήταν μια κυρία αρκετά ευτραφής θα έλεγα που κολυμπούσε, βγήκε, έκατσε στην ξαπλώστρα της κλπ, γενικά έκανε το μπάνιο της. Όσο αυτή ήταν στη θάλασσα λοιπόν ήταν κάποιες παρέες γύρω μου που σχολίαζαν και κοροϊδεύαν, ήταν διαφόρων ηλικιών, από νέα παιδιά μέχρι και στην ηλικία μου κι ίσως λίγο παραπάνω. Και πραγματικα με πείραξε και αναρωτιέμαι: είναι η παραλία πασαρέλα ή είμαστε εμείς μοντέλα ώστε να είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε ωραίοι; Για ποιο λόγο η παχυσαρκία είναι κάτι που προκαλεί γέλιο και κοροϊδία; Ποιον ενοχλεί αυτή η κυρία που απλά μπήκε κι έκανε το μπάνιο της; Γενικά ένιωσα πολύ άσχημα για τους ανθρώπους αυτούς.:/:

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Φταίει το γεγονός ότι είμαστε κοινωνία χωρίς τη στοιχειώδη παιδεία. Οι περισσότεροι αντί να κοιτάνε τον εαυτό τους, κάθονται, ασχολούνται και κρίνουν τους γύρω τους.

Δε χρειάζεται να δίνει κανείς σημασία σε τέτοια ανθρωπάκια. Είναι χάσιμο χρόνου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Φταίει το γεγονός ότι είμαστε κοινωνία χωρίς τη στοιχειώδη παιδεία. Οι περισσότεροι αντί να κοιτάνε τον εαυτό τους, κάθονται, ασχολούνται και κρίνουν τους γύρω τους.

Δε χρειάζεται να δίνει κανείς σημασία σε τέτοια ανθρωπάκια. Είναι χάσιμο χρόνου.


Εγω της εχω πει απο παλια οτι δεν ειναι μονο θέμα γκευ-στρεητ γιατι λέγανε για το pride ο κοσμος καθημερινα μαστιζεται απο αντιπαλα στρατοπεδα που κάποιοι δημιουργουν απ μονοι τους επειδη ειναι κομπλεξικοι και επειδη τους ακολουθουν και κάτι ατομάκια διχως προσωπικοτητα που επηρεάζονται και δεν έχουν κριση. Και μετά απο χρονια ξαφνικά ωριμάζουν και λενε τι μαλακιες έκανα.

Αδυνατος Vs Χοντρος
Γκευ Vs STRAIGHT
Δημοσιος Υπάλληλος Vs Ιδιωτικος Υπάλληλος
Γυμνασμένος Vs Αγύμναστος
Γυμνασμένος Vs Γυμνασμένος (επειδη ο ένας εχει χοντρά μπρατσα και ο άλλος χοντρά ποδια)
Eυαισθητοι χαρακτήρες Vs Κρητικοι Λεβέντες


και ενα καρο ακομα πολλά.... οποτε αντι να ανησυχουμε για τα μικροψυχα συναισθηματα των άλλων πρέπει απλα να ειμαστε έτοιμοι (και αν χρειάζεται) να τα αντιμετωπισουμε. Γιατι κάποιες φορές εν χρειάζεται καν να σπαταλησεις και ενεργεια αν ο άλλος δεν μπορει να σε βλάψει.


Και οπως έχω ξαναγράψει μέσα σε αυτη την αντιμετωπιση πρέπει προφανως να υπάρχει ΚΑΙ η σωματική εκπαιδευση δηλαδή κάποιος να ειναι έτοιμος ακομη ΚΑΙ για την έσχατη περιπτωση δηλαδη να ξεφυγουμε απο τις κουβεντες και τον πολιτισμενο διάλογο και κάποιος να επιχειρησει να επιτεθει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

PromitheasGatos

Νεοφερμένος

Ο PromitheasGatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εγώ νιώθω άσχημα για όλους αυτούς που μιλάνε άσχημα για τους άλλους. Σκέφτομαι τι ανασφάλειες και τι κόμπλεξ κουβαλάνε οι κακομοίρηδες.

Όσον αφορά εμάς που έχουμε σώματα που δεν συμβαδίζουν με την μόδα της εκάστοτε εποχής η καλύτερη άμυνα είναι να είμαστε καλά εμείς οι ίδιοι με τους εαυτού μας. Να έχουμε σωστή αυτοπεποίθηση και να βλέπουμε τα πράγματα σωστά. Αν είμαστε καλά εμείς με τους εαυτού μας κανένα σχόλιο της μάζας δεν μπορεί να μας αγγίξει η να μας λυπήσει.

Εγώ προσωπικά που έχω πολύ τρίχα σε όλο μου το σώμα ότι αποτρίχωση κάνω την κάνω με βάση όπως με ικανοποιεί εμένα να είναι τα σώμα μου. Καθόλου δεν με νοιάζει τι γνώμη έχει ο μεν και η δε για το σώμα μου. Τους γράφω όλους. Όπως λέει και το τραγούδι μαζί μου ασχολείσαι πόσο μ***κας είσαι.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Χωρις να αφορα συγκεκριμενα αυτο το θεμα, οταν μαθαινεις στον αλλον απο το δημοτικο να εχει group mentality, οτι πρεπει να ειναι ανακατευεται στα παντα για να ειναι ενεργος πολιτης, να νοιαζεται και να εχει αποψη για την κονωνια or some shit like that και ειναι μια χαρα legit να απαγορευσει ή να επιβαλει μια συμπεριφορα σε καποιον αλλον αμα γουσταρει, αυτες τις συνεπειες θα εχεις. Ή πολλες φορες τα ιδια ατομα λενε να μην ασχολεισαι με τον αλλον, αλλα οταν χαλαει κατι την ιδεολογικη τους αισθητικη τσιριζουν, γκαριζουν και μια χαρα ασχολουνται με τον αλλον. Ή απο την αλλη πλευρα, να λεγεται συνεχεια οτι οι ανθρωποι απομονωνονται, δεν ξερουν τον γειτονά τους, ειναι ατομιστες κτλ

Συμφωνω οτι η κοινωνια για να λειτουργησει χρειαζεται μια γερη δοση του "mind you own fucking business", αλλα αυτο πρεπει να εφαρμοζεται καθολικα ή να εχει υψηλοτερη ιεραρχια απο το να ανακατευεσαι, οχι απλα μια ατακα που πεφτει που και που, incosistently, για να δειξουμε ψευτοσεβασμο στην αποψη του αλλου.
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Καλώς η κακώς ψεγάδια έχουμε όλοι. Εκτός αν είσαι η αημνηστη Ζωή Λάσκαρη με το 1,50 μετρο ποδι και το απίστευτο πρόσωπο.

Προσωπικά επειδή ανέκαθεν ήμουν αρκετά αδύνατη ( έτσι είναι το σκαρί και των δυο μου γονιών, το οποίο και κληρονόμησα) με κορόιδευαν στο σχολείο. Είσαι «στέκα», «ελα να κανεις το δοκαρι», «κανένας άντρας δεν θα γυρίσει να σε κοιτάξει αν δεν έχεις πιασίματα», «τι; Αυτός σε κοιτάει; Τι να κοιτάξει από σένα καλε». Όποτε έχω μάθει να ακούω τέτοια σχόλια. Απλά η πλάκα είναι ότι τα άκουγα πάντα από ευτραφείς ανθρώπους ποτέ από κανονικούς. Αναρωτιέμαι αν ήθελαν να με υποβιβάσουν για να φαίνονται οι άλλοι καλύτεροι η να με πληγώσουν η απλως έλεγαν την αλήθεια (τα παιδιά είναι σκληρά).
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλώς η κακώς ψεγάδια έχουμε όλοι. Εκτός αν είσαι η αημνηστη Ζωή Λάσκαρη με το 1,50 μετρο ποδι και το απίστευτο πρόσωπο.

Προσωπικά επειδή ανέκαθεν ήμουν αρκετά αδύνατη ( έτσι είναι το σκαρί και των δυο μου γονιών, το οποίο και κληρονόμησα) με κορόιδευαν στο σχολείο. Είσαι «στέκα», «ελα να κανεις το δοκαρι», «κανένας άντρας δεν θα γυρίσει να σε κοιτάξει αν δεν έχεις πιασίματα», «τι; Αυτός σε κοιτάει; Τι να κοιτάξει από σένα καλε». Όποτε έχω μάθει να ακούω τέτοια σχόλια. Απλά η πλάκα είναι ότι τα άκουγα πάντα από ευτραφείς ανθρώπους ποτέ από κανονικούς. Αναρωτιέμαι αν ήθελαν να με υποβιβάσουν για να φαίνονται οι άλλοι καλύτεροι η να με πληγώσουν η απλως έλεγαν την αλήθεια (τα παιδιά είναι σκληρά).


Σε γενικές γραμμές σε εμάς τους άντρες αρέσει η δικαιοσύνη οπότε κοιτάμε εξίσου όλα τα κωλαράκια. Άρα μη σε ανησυχει.
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Καλώς η κακώς ψεγάδια έχουμε όλοι. Εκτός αν είσαι η αημνηστη Ζωή Λάσκαρη με το 1,50 μετρο ποδι και το απίστευτο πρόσωπο.

Προσωπικά επειδή ανέκαθεν ήμουν αρκετά αδύνατη ( έτσι είναι το σκαρί και των δυο μου γονιών, το οποίο και κληρονόμησα) με κορόιδευαν στο σχολείο. Είσαι «στέκα», «ελα να κανεις το δοκαρι», «κανένας άντρας δεν θα γυρίσει να σε κοιτάξει αν δεν έχεις πιασίματα», «τι; Αυτός σε κοιτάει; Τι να κοιτάξει από σένα καλε». Όποτε έχω μάθει να ακούω τέτοια σχόλια. Απλά η πλάκα είναι ότι τα άκουγα πάντα από ευτραφείς ανθρώπους ποτέ από κανονικούς. Αναρωτιέμαι αν ήθελαν να με υποβιβάσουν για να φαίνονται οι άλλοι καλύτεροι η να με πληγώσουν η απλως έλεγαν την αλήθεια (τα παιδιά είναι σκληρά).
Εγώ νομίζω πάντως οτι τα παιδιά δεν είναι σκληρά με την έννοια αυτή, απλά δεν έχουν φραγμούς και λένε πράγματα χωρίς φίλτρο, αλλά αυτά τα πράγματα τα μαθαίνουν από τους γονείς τους. Αν οι γονείς δείχνουν σεβασμό σε όλους και δε σχολιάζουν τον κόσμο ανάλογα με την εμφάνισή του και μαθαίνουν στα παιδιά τη διαφορετικότητα, το παιδί θα μάθει να σέβεται κι εκείνο.

Πάντως είναι γνωστό οτι όταν κάποιος νιώθει ανασφάλεια για τον εαυτό του, συχνά μπορεί να θέλει να υποβιβάσει τους άλλους.

 
Τελευταία επεξεργασία:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ουδείς τέλειος και επειδή όλοι μας έχουμε ελαττώματα ας αρχίσουμε να κοιτάμε την δική μας καμπούρα και όχι των άλλων. Ποιος ο λόγος να κάτσω να χτυπήσω τον άλλον στην αχίλλειον φτέρνα του; Θα με κάνει πιο θελκτική ή μήπως θα καλύψω άλλα "κενά" προβάλλοντας τα πλεονεκτήματα μου σε αυτό το τομέα; Κυρίως από την στιγμή που δεν ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να έχει; Σε όλα τα πράγματα υπάρχουν και όρια!
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλώς η κακώς ψεγάδια έχουμε όλοι. Εκτός αν είσαι η αημνηστη Ζωή Λάσκαρη με το 1,50 μετρο ποδι και το απίστευτο πρόσωπο.

Προσωπικά επειδή ανέκαθεν ήμουν αρκετά αδύνατη ( έτσι είναι το σκαρί και των δυο μου γονιών, το οποίο και κληρονόμησα) με κορόιδευαν στο σχολείο. Είσαι «στέκα», «ελα να κανεις το δοκαρι», «κανένας άντρας δεν θα γυρίσει να σε κοιτάξει αν δεν έχεις πιασίματα», «τι; Αυτός σε κοιτάει; Τι να κοιτάξει από σένα καλε». Όποτε έχω μάθει να ακούω τέτοια σχόλια. Απλά η πλάκα είναι ότι τα άκουγα πάντα από ευτραφείς ανθρώπους ποτέ από κανονικούς. Αναρωτιέμαι αν ήθελαν να με υποβιβάσουν για να φαίνονται οι άλλοι καλύτεροι η να με πληγώσουν η απλως έλεγαν την αλήθεια (τα παιδιά είναι σκληρά).
Αυτή η ατάκα "βάλε κανένα κιλό" απαιτώ να καεί στην κόλαση. Από μια φάση και μετά έβριζα. :hehe:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Καλώς η κακώς ψεγάδια έχουμε όλοι. Εκτός αν είσαι η αημνηστη Ζωή Λάσκαρη με το 1,50 μετρο ποδι και το απίστευτο πρόσωπο.

Προσωπικά επειδή ανέκαθεν ήμουν αρκετά αδύνατη ( έτσι είναι το σκαρί και των δυο μου γονιών, το οποίο και κληρονόμησα) με κορόιδευαν στο σχολείο. Είσαι «στέκα», «ελα να κανεις το δοκαρι», «κανένας άντρας δεν θα γυρίσει να σε κοιτάξει αν δεν έχεις πιασίματα», «τι; Αυτός σε κοιτάει; Τι να κοιτάξει από σένα καλε». Όποτε έχω μάθει να ακούω τέτοια σχόλια. Απλά η πλάκα είναι ότι τα άκουγα πάντα από ευτραφείς ανθρώπους ποτέ από κανονικούς. Αναρωτιέμαι αν ήθελαν να με υποβιβάσουν για να φαίνονται οι άλλοι καλύτεροι η να με πληγώσουν η απλως έλεγαν την αλήθεια (τα παιδιά είναι σκληρά).

Απλά (και κακώς) μας ζηλεύουν (κι εγώ αδύνατη, χωρίς καμπύλες Μεσογειακού τύπου γυναίκας) .
Τους είναι δύσκολο να αντιληφθούν οτι το κάθε κορμί έχει και τη χάρη του. Αδύνατο, κανονικό ή... τροφαντό, πάντα υπάρχουν καλά σημεία να αναδείξει, χωρίς να είναι προκλητικό. Δεν έχουν τη σύνεση ή/και την ωριμότητα να δεχτούν τον εαυτό τους και κατ'επέκταση και το σώμα τους όπως είναι. Μια όσο γίνεται υγιεινή διατροφή και λίγη γυμναστική είναι ότι πραγματικά χρειάζεται να διατηρηθεί. Χωρίς υπερβολές, χωρίς δίαιτες που οδηγούν σε ψυχολογικά σύνδρομα (νευρική ανορεξία).
Κάθε ένας άνθρωπος έχει τον σωματότυπό του, τον μεταβολισμό του, το δικό του"σκαρί" όπως συνηθίζουμε να λέμε. Ας το αγαπήσουμε όπως είναι, μη προσπαθώντας να γίνουμε όλες "αγγελάκια" της Βικτώρια Σίκρετ. Τα πρότυπα ομορφιάς διαρκώς αλλάζουν, κάποτε θεωρούσαν ιδανικά τα σώματα των παχουλών καθότι δήλωναν οικονομική ευμάρεια. Άλλοτε, τη θέση τους πήραν οι απισχνασμένες φιγούρες χωρίς ίχνος λίπους, ενώ στις μέρες μας (και έπειτα από άπειρα κρούσματα νευρικής ανορεξίας από έφηβες κυρίως που ήθελαν να μοιάζουν με τα μοντέλα της πασαρέλας) επέστρεψαν ξανά οι καμπύλες, και μάλιστα οι..."οπίσθιες", σε βαθμό υπερβολής θα έλεγα (βλ. Κιμ Καρντάσιαν).
Έλεος κάπου! Μπορεί να ζούμε την εποχή της εικόνας, αλλά δεν είναι η εικόνα τα πάντα όλα. Ας σεβαστούμε το δικό μας σωματότυπο και ας ασχοληθούμε και λιγάκι με τα εσώτερά μας, αφού είναι η βάση να λάμψουν και τα εξωτερικά μας χαρακτηριστικά.
Όσο για τις "κατινιές" των συνανθρώπων μας, που μπορεί σαν αγέλη να κουστομπολεύουν, αλλά μεμονωμένα έχουν τα δικά τους συμπλέγματα, χρειάζεται ψυχικό σθένος, αυτοσυγκράτηση και κατανόηση.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Καλώς η κακώς ψεγάδια έχουμε όλοι. Εκτός αν είσαι η αημνηστη Ζωή Λάσκαρη με το 1,50 μετρο ποδι και το απίστευτο πρόσωπο.

Προσωπικά επειδή ανέκαθεν ήμουν αρκετά αδύνατη ( έτσι είναι το σκαρί και των δυο μου γονιών, το οποίο και κληρονόμησα) με κορόιδευαν στο σχολείο. Είσαι «στέκα», «ελα να κανεις το δοκαρι», «κανένας άντρας δεν θα γυρίσει να σε κοιτάξει αν δεν έχεις πιασίματα», «τι; Αυτός σε κοιτάει; Τι να κοιτάξει από σένα καλε». Όποτε έχω μάθει να ακούω τέτοια σχόλια. Απλά η πλάκα είναι ότι τα άκουγα πάντα από ευτραφείς ανθρώπους ποτέ από κανονικούς. Αναρωτιέμαι αν ήθελαν να με υποβιβάσουν για να φαίνονται οι άλλοι καλύτεροι η να με πληγώσουν η απλως έλεγαν την αλήθεια (τα παιδιά είναι σκληρά).

Τα παιδιά συμπεριφέρονται σαν χαζά αρκετές φορές σε αυτά τα θέματα . Ενώ πράγματι μπορεί να κατανοούν την αλήθεια καλύτερα και απο έναν μεγάλο,γιατί την βλέπουν με γυμνό μάτι, αποτυγχάνουν να κατανοήσουν καταστάσεις και συνέπειες . Το να αντιλαμβάνεσαι μόνο την αλήθεια και όχι την πραγματικότητα(οι οποίες έννοιες και δεν ταυτίζονται απαραίτητα), είναι προβληματικό προφανώς .

Αυτός είναι ο λόγος που όταν είσαι σκατό δεν είσαι σε θέση να κάνεις σχέση,ειδικά εαν δεν ωριμάσεις και λες τα ίδια και αργότερα :P . Για ποιόν λόγο να κάνουν κήρυγμα για την απόρριψη σε έναν τομέα της ζωής κάποιου ενώ υπάρχουν τόσοι πολλοί που σίγουρα θα βιώσουν την απόρριψη κάποια στιγμή ; Δυστυχώς περνάει πάντα η αντίληψη οτι πρέπει να αρέσουμε σε όλους ενώ στην πραγματικότητα θα έπρεπε να μας μαθαίνουν οτι χρειαζόμαστε ένα ναι,και όχι 500 . Η ίδια η διαφορετικότητα επιβάλλει αυτή την κατάσταση και θα έπρεπε να την θεωρούμε αναμενόμενη παρά κάτι λάθος πάνω μας .
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εμφάνιση = ντύσιμο, style, στάση σώματος, κινήσεις (π.χ. κοιμισμένος).

Κάποιος έμπειρος άνθρωπος καταλαβαίνει πολλά από το χαρακτήρα κάποιου μόνο και μόνο από την εμάνιση. Ο κάγκουρας στην εμφάνιση συνήθως είναι και κάγκουρας στο χαρακτήρα. Αυτός που ντύνεται στρατιωτικά συνήθως συμπεριφερεται σαν στρατοκαυλος, αυτός που είναι γεμάτος τατουαζ ή σκουλαρίκια συνήθως ο χαρακτήρας του είναι τέτοιος ώστε να θέλει να ξεχωρίζει, ο λιπαρός συνήθως δεν είναι δραστήριος.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δυστυχώς περνάει πάντα η αντίληψη οτι πρέπει να αρέσουμε σε όλους ενώ στην πραγματικότητα θα έπρεπε να μας μαθαίνουν οτι χρειαζόμαστε ένα ναι,και όχι 500 .

Ξέρεις κάτι, υπάρχουν στον κόσμο κατά την άποψή μου τρεις κατηγορίες ανθρώπων: αυτοί που πασχίζουν ισόποσα και για την πνευματική και για την σωματική τους υγεία και "ομορφιά", αυτοί που αρχικά ασχολούνταν μόνο με την εμφάνιση αλλά κάποια στιγμή αναθεώρησαν και κατάλαβαν οτι όλο αυτό είναι μάταιο και ασχολήθηκαν και με την ψυχική τους ομορφιά, και υπάρχει και μια τρίτη θλιβερή κατηγορία που περνούν όλη τους τη ζωή θεωρώντας οτι το να είσαι όμορφος ή fit εξωτερικά είναι το βέλτιστο και αν το έχεις θα είσαι για πάντα ευτυχής. Αυτή η τελευταία κατηγορία με θλίβει Νικολάκη μου. Είναι συνήθως αυτοί που είναι στο ίνσταγκραμ και περνούν όλη μέρα ποζάροντας, προωθώντας προϊόντα ομορφιάς, μιλώντας για το πόσο κουλ είναι να φοράς το τάδε ρούχο, να έχεις το τάδε μαλλί και να κάνεις την τάδε δραστηριότητα. Αυτοί οι άνθρωποι είναι τόσο κενοί που ούτε καν μπαίνουν στη διαδικασία της δεύτερης κατηγορίας που ανέφερα να ψυχανεμιστούν οτι κάτι πάει στραβά με τη ζωή τους. Τα 500 like είναι ο δείκτης ευτυχίας τους. Θλιβερό.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξέρεις κάτι, υπάρχουν στον κόσμο κατά την άποψή μου τρεις κατηγορίες ανθρώπων: αυτοί που πασχίζουν ισόποσα και για την πνευματική και για την σωματική τους υγεία και "ομορφιά", αυτοί που αρχικά ασχολούνταν μόνο με την εμφάνιση αλλά κάποια στιγμή αναθεώρησαν και κατάλαβαν οτι όλο αυτό είναι μάταιο και ασχολήθηκαν και με την ψυχική τους ομορφιά, και υπάρχει και μια τρίτη θλιβερή κατηγορία που περνούν όλη τους τη ζωή θεωρώντας οτι το να είσαι όμορφος ή fit εξωτερικά είναι το βέλτιστο και αν το έχεις θα είσαι για πάντα ευτυχής. Αυτή η τελευταία κατηγορία με θλίβει Νικολάκη μου. Είναι συνήθως αυτοί που είναι στο ίνσταγκραμ και περνούν όλη μέρα ποζάροντας, προωθώντας προϊόντα ομορφιάς, μιλώντας για το πόσο κουλ είναι να φοράς το τάδε ρούχο, να έχεις το τάδε μαλλί και να κάνεις την τάδε δραστηριότητα. Αυτοί οι άνθρωποι είναι τόσο κενοί που ούτε καν μπαίνουν στη διαδικασία της δεύτερης κατηγορίας που ανέφερα να ψυχανεμιστούν οτι κάτι πάει στραβά με τη ζωή τους. Τα 500 like είναι ο δείκτης ευτυχίας τους. Θλιβερό.


Συνήθως οι γυναίκες είναι αυτές που επιδιώκουν likes στο διαδίκτυο. Δεν λέω, υπάρχουν και πολλοί άνδρες, αλλά η πλειοψηφία των ανθρώπων που στοχεύουν σε likes, ειδικά λόγω εμφάνισης, είναι γυναίκες. Γιατί θεωρείς ότι συμβαίνει αυτό;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Συνήθως οι γυναίκες είναι αυτές που επιδιώκουν likes στο διαδίκτυο. Δεν λέω, υπάρχουν και πολλοί άνδρες, αλλά η πλειοψηφία των ανθρώπων που στοχεύουν σε likes, ειδικά λόγω εμφάνισης, είναι γυναίκες. Γιατί θεωρείς ότι συμβαίνει αυτό;
Γιατί έχουν ευρύτερο κοινό. Μια γυναίκα μπορεί να έχει ως κοινό άλλη γυναίκα και να της προωθήσει ρούχα, παπούτσια, μαλλιά, νύχια, προϊόντα ομορφιάς κλπ, αλλά και έναν άντρα που θα του προωθήσει εν γένει το σεξ απήλ της, για να το θέσω γενικά. Οι άντρες όμως δεν ενδιαφέρονται για στυλιστικά προϊόντα ούτε ρούχα ως επί το πλείστον. Οπότε σε έναν άντρα θα δώσουν like γυναίκες και γκέι άντρες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Ξέρεις κάτι, υπάρχουν στον κόσμο κατά την άποψή μου τρεις κατηγορίες ανθρώπων: αυτοί που πασχίζουν ισόποσα και για την πνευματική και για την σωματική τους υγεία και "ομορφιά", αυτοί που αρχικά ασχολούνταν μόνο με την εμφάνιση αλλά κάποια στιγμή αναθεώρησαν και κατάλαβαν οτι όλο αυτό είναι μάταιο και ασχολήθηκαν και με την ψυχική τους ομορφιά, και υπάρχει και μια τρίτη θλιβερή κατηγορία που περνούν όλη τους τη ζωή θεωρώντας οτι το να είσαι όμορφος ή fit εξωτερικά είναι το βέλτιστο και αν το έχεις θα είσαι για πάντα ευτυχής. Αυτή η τελευταία κατηγορία με θλίβει Νικολάκη μου. Είναι συνήθως αυτοί που είναι στο ίνσταγκραμ και περνούν όλη μέρα ποζάροντας, προωθώντας προϊόντα ομορφιάς, μιλώντας για το πόσο κουλ είναι να φοράς το τάδε ρούχο, να έχεις το τάδε μαλλί και να κάνεις την τάδε δραστηριότητα. Αυτοί οι άνθρωποι είναι τόσο κενοί που ούτε καν μπαίνουν στη διαδικασία της δεύτερης κατηγορίας που ανέφερα να ψυχανεμιστούν οτι κάτι πάει στραβά με τη ζωή τους. Τα 500 like είναι ο δείκτης ευτυχίας τους. Θλιβερό.

Ο άνθρωπος έχει διττή φύση,είναι τόσο ον που ζει μέσα στο μυαλό του όσο και ον που ζει έξω στο περιβάλλον .
Καθεμία πλευρά έχει την δική της χάρη . Ενώ δεν γεννιούνται όλοι μοντέλα,θεωρώ οτι η πλειοψηφία έχει διάφορους τρόπους να αποκτήσει μια ευχάριστη παρουσία . Ομοίως δεν γεννιούνται όλοι πανέξυπνοι ούτε πιάνουν τα χέρια τους,όμως με προσπάθεια μπορούν να φτάσουν σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο .

Το νόημα τα 500 τι 1000 like...δεν θα είναι ποτέ αρκετά για να σε επιβεβαιώσουν οτι έχεις γαμάτη ζωή ,καθώς το πρόβλημα είναι πάνω και μέσα εξ'αρχής,παρά έξω σε αυτή την περίπτωση. Όποιος περνάει καλά δεν έχει λόγο να το φωνάζει εφόσον δεν του λείπει κάτι .

Καλώς ή κακώς το να αρέσεις σε κάνει να νιώθεις καλά προφανώς,εκκρίνει ορμόνες . Ωστόσο εαν δεν περάσεις ποτέ την φάση "κάτσε να δώ πόσοι γουστάρουν αυτά που λέω ή το πως είμαι εξωτερικά",ποτέ δεν θα καταφέρεις να κάνεις κάτι ουσιαστικό . Δεν ξέρω εαν οι άνθρωποι αυτοί είναι κενοί ή όχι,αλλά πιθανότατα χάνουν ένα ωραίο κομμάτι της ζωής που αφορά να ξεφεύγεις απο τα δεσμά τόσο του πνεύματος όσο και του σώματος . Να μαθαίνεις εκτός του να επηρεάζεσαι και να επηρεάζεις . Το να αποτραβιέσαι απο τα μονοπάτια που άλλοι έχουν χαράξει θέλει θάρρος και πυγμή καθώς η αποτυχία και το "τι θα πει ο κόσμος" καραδοκεί κάθε λεπτό,όταν λειτουργείς εκτός των καθιερωμένων . Αλλά η καινοτομία & η διαφορετικότητα που προσφέρουν μέσω της αλλαγής νέα ερεθίσματα έχει προφανώς το κόστος της .

Τα πράγματα δεν είναι όπως παλιά και η βιομηχανία του θεάματος θέτει συνεχώς καινούρια στάνταρντς για το τι είναι ωραίο και τι όχι. Απο αυτό έχουν επηρεαστεί και τα δύο φύλα δημιουργώντας τάσεις που αντιδρούν για να έχουμε την πραγματικότητα στην οποία όλοι ζούμε . Είναι καλό να θυμόμαστε πάντα οτι έχουμε το δικαίωμα να απορρίψουμε πέρα απο το να αποδεχόμαστε τα πάντα άκριτα . Οτι μπορούμε να επηρεάσουμε και όχι να επηρεαστούμε μόνο . Αλλά κυρίως οτι δεν είναι θεμιτό να μένουμε στο comfort zone μας αξιοποιώντας μόνο οτι μας έδωσε η φύση,χωρίς να μοχθούμε να εξελιχθούμε και στα υπόλοιπα όσο μπορούμε . Υπάρχει λόγος που γεννιόμαστε,γερνάμε και εν τέλει πεθαίνουμε . Εαν υπάρχει κάτι το οποίο κάνει την ζωή μας να έχει άξια είναι να την επιστρέψουμε με προτερήματα που ίδιοι καλλιεργήσαμε και ωριμάσαμε, απο όσα μας πρόσφερε η βιολογία μας . Δεν είναι θέμα να υπερβούμε την φύση όσο να της φτάσουμε στο καλύτερο της . Και το καλύτερο είναι στάση ζωής,ψυχολογίας και αντίληψης καθώς και κουλτούρας και επιθυμίας παρά επιτυχίας αυτής καθεαυτής .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί έχουν ευρύτερο κοινό. Μια γυναίκα μπορεί να έχει ως κοινό άλλη γυναίκα και να της προωθήσει ρούχα, παπούτσια, μαλλιά, νύχια, προϊόντα ομορφιάς κλπ, αλλά και έναν άντρα που θα του προωθήσει εν γένει το σεξ απήλ της, για να το θέσω γενικά. Οι άντρες όμως δεν ενδιαφέρονται για στυλιστικά προϊόντα ούτε ρούχα ως επί το πλείστον. Οπότε σε έναν άντρα θα δώσουν like γυναίκες και γκέι άντρες.


Το κακό συμβαίνει όταν το instagram αποκτάει πολύ σημαντικό ρόλο στη ζωή κάποιου. Ακολουθώ μια κοπέλα που παρότι πολύ ωραία (την είχα στο φβ από παλια) δεν είχε ποτέ instagram και σκεφτόμουν ότι είναι κάπως εξαίρεση στην εποχή μας. Έφτιαξε instagram πολύ πρόσφατα αλλά πλέον ανεβάζει τουλάχιστον 7-8 στόρι την μέρα. Από το καθόλου ινσταγκραμικη έχει γίνει φουλ. Τελικά μας αρέσει πολύ η επιβεβαίωση, και στους άνδρες, αλλά πόσο μάλλον στις γυναίκες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top