• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περιτομή

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Λοιπον, η περιτομη ειναι η χειρουργικη αφαιρεση ακροποσθιας δηλαδη του δερματος που καλυπτει την κεφαλη του π..ς. Δεν ειναι μονο η υγεια, αλλα εχει και αλλο ενα καλο διοτι οι ανδρες με περιτομη εχουν περισσοτερη διαρκεια στο σεξ!! ;)

και μικροτερη απολαυση.οσο για τη διαρκεια ισως λογο μεγαλυτερης αναισθησιας.παρολα αυτα δε νομιζω να εχει καποιος προβλημα με τη διαρκεια αν δεν εχει κανει περιτομη.αν εχει θα ειναι για αλλο λογο.επισης αυτο το 'πετσακι' βοηθαει στη λιπανση του πεους.εγω λυπαμαι οσους εχουν κανει περιτομη πραγματικα! αυτο που κανουν στα μωρα ειναι για να μην εχουν προβληματα οταν ειναι στην παιδικη ειναι να τραβηξουν το 'πετσακι' προς τα κατω για να ειναι ελευθερο το κεφαλι του πεους.που ουτως η αλλος στις αρχες τις εφηβειας γινεται μονο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Παιδιά, επειδή ένα πρώην αγόρι μου είναι μουσουλμάνος και έχω εντρυφύσει στο θέμα:redface: να πω τα παρακάτω:

Οι μύθοι που επικρατούν για το θέμα χχχ είναι όντως μύθοι.:) Και πολλούς από αυτούς τους βγάζουν αυτοί που έχουν περιτομή για ευνόητους λόγους.;)
Παρόλα αυτά παίζει σίγουρα ρόλο στην καθαριότητα!Αρκετά θα έλεγα.
Και βέβαια η διαδικασία γίνεται όταν το παιδί είναι βρέφος. Αν κάποιος το κάνει σε μεγάλη ηλικία είναι πολύ επώδυνο!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Το πέος, δεν είναι ούτε βρισιά, ούτε "κακή" ή πρόστυχη λέξη. Χρησιμοποιείται απο πάσης φύσεως επιστήμονες εκτενέστατα και δεν βρίσκω λόγο να μην το γράφουμε ολόκληρο. Αντίστοιχη για το γυναικείο γεννητικό όργανο είναι το αιδοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Αν κάποιος το κάνει σε μεγάλη ηλικία είναι πολύ επώδυνο!

ναι, για καποιο παραδοξο λογο τα νεογεννητα αγορακια δεν πονανε.

τι βλακειες θεε μου, η περιτομη ειναι βαρβαρο και ανοητο εθιμο (i would know εχω!).

ΔΕΝ βοηθαει στην καθαριοτητα, η ποσθη διατηρει την φυσικη υγρασια της βαλανου και την προστατευει απο μυκητες κτλ. Αν εισαι βρομιλης τοτε και οι μασχαλες και τα δοντια σου θα σαπισουν οχι το #$@# σου.

την περιτομη την εκαναν για να περιοριζουν τον αυνανισμο που ομολογουμενος ειναι σαφως πιο δυσκολος στους αντρες με περιτομη λογο της συνεχουν αναγκης εξωτερικης λιπανσης.

και η κοπελια που ειπε για τη μυρωδια: γλυκια μου θεωρεις οτι το $@#$@ σου δεν μυριζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σορυ ρε παιδια αλλα η Εβραικη περιτομη ειναι λιγοτερη βαρβαρη ή δεν αξιζει να αναφερεται?
Μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα μονο και μονο απο την περιτομη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Κοιτα γιατι ειναι τοσο βαρβαρη η περιτομη?Εγω ξερω οτι χρησιμοποιεται σε περιπτωση φιμωσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Σορυ ρε παιδια αλλα η Εβραικη περιτομη ειναι λιγοτερη βαρβαρη ή δεν αξιζει να αναφερεται?
Μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα μονο και μονο απο την περιτομη?

Η περιτομή γίνεται βασικά για λόγους υγιεινής (γι' αυτό το επέβαλε η εβραϊκή θρησκεία, όχι για πλάκα) και επιπλέον δεν στερεί από τον άντρα καμία απόλαυση απ'όσο ξέρω:hmm:
Κοινώς, απέχει μίλια μακριά από την κλειτοριδεκτομή και τα λοιπά συναφή που υφίστανται οι γυναίκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δλδ, οταν γινεται σ'ενα βρεφος 2-3 εδομαδων,
δεν του κανει κανενα κακο.
Ευχαριστω για την πληροφορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Σορυ ρε παιδια αλλα η Εβραικη περιτομη ειναι λιγοτερη βαρβαρη ή δεν αξιζει να αναφερεται?
Μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα μονο και μονο απο την περιτομη?

Bisbiriko ξέρω πολλά παιδιά με περιτομή και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα. Δεν ξέρω τα υπέρ και τα κατά και αν έχει κάποιο αρνητικό αποτέλεσμα που δεν γνωρίζω, αλλά σε σύγκριση με την κλειτοριδεκτομή

1. δεν έχω ακούσει να πεθαίνει κανείς στην περιτομή.
2. δεν στερεί την σεξουαλική απόλαυση.
3. δεν δημιουργεί αφόρητους πόνους. Δεν έχει σχέση ρε συ το "πετσάκι" με την κλειτορίδα η οποία είναι γεμάτη νευρικές απολήξεις (μόνο την αιμοραγία να σκεφτείς, παθαίνεις:worry: ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Η ερωτηση ηταν η εξης:
Δλδ, οταν γινεται σ'ενα βρεφος 2-3 εβδομαδων, δεν του κανει κανενα κακο.

Dislaimer
Επειδη μπορει να υπαρχουν "φοβοι" οτι δεν θεωρω τη κλειτοριδεκτομη βαρβαρο (ή ξερω γω τι), να πω μονο οτι εχω πλακωθει στο ξυλο με καποιον που επεμενε να στειρωσω τη γατα μου.

Αυτο που λεω δλδ ειναι το εξης:
Τι μας κανει να αποδεχομαστε εναν ακρωτηριασμο ενος βρεφους (περι ακρωτηριασμου προκειται γιατι κανενας δεν το ρωτησε και κανενας δεν το περιμενε να μεγαλωσει) για θρησκευτικους λογους και πολλοι να το υπερασπιζονται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
μπισμπιρικο οχι ειναι πολυ καλυτερο οτι γινεται εκεινη την περιοδο γιατι εφοσον το παιδι δεν θα παθει τπτ κι δεν θα το θυμαται δεν θα χει κανα προβλημα στην ζωη του πλεον.
Φανταζεσαι να λεγανε σε ενα παιδι η αντρα ελα σε παρακαλω να σε πετσοκοψουμε .Θα ταν πολυ πιο ασχημο
Προφανως για να φτασουν στο σημειο να κανουν κατι τετοιο που οπως ειπαμε ειναι σημερα ιατρικη μεθοδος κι γινεται κι σε χωρες οπως η Αμερικη γινεται κατα κορον καποια ασθενεια θα θελαν να αντιμετωπισουν δεν γινεται να ναι τοσο τυχαιο.
Κι γιατι ειναι ακρωτηριασμος την στιγμη που του κανει καλο?/κι δεν το εμποδιζει πουθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και τοτε γιατι δεν την εφαρμοζουν σε ολους τους αντρες?
Κατι σαν τα εμβολια. Και δλδ ποσοι αντρες μη περιτμημενοι επαθαν ζημια?

Κι επαναλαμβανω, οι λογοι ειναι θρησκευτικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κοίταξα λίγο στην wikipedia και από ότι είδα υπάρχει μεγάλο debate για τα πλεονεκτήματα της περιτομής. Είναι ωφέλιμη για μερικές ασθένειες, αλλά όπως το έθεσε ο bisbirikos μπορεί να θεωρηθεί καταπάτηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων. Αλλιώς να το κάνει ένας ενήλικας, είτε για ιατρικά αίτια, είτε επειδή εκφράζει την άποψή του για εκδήλωση πίστης, είτε επειδή γουστάρει, αλλιώς να το κάνουν σε ένα βρέφος που ούτε καταλαβαίνει.

Αν και εντάξει, μιλάω κυρίως για το ηθικό της υπόθεσης, δεν το βάζω σε καμία περίπτωση στο ίδιο καζάνι με την κλειτοριδεκτομή, σωματικά μιλώντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ουτε εγω λεω οτι ειναι στο ιδιο καζανι.

Απλη ερωτηξις:
Τι μας κανει να αποδεχομαστε εναν ακρωτηριασμο για θρησκευτικους λογους?

Μηπως (λεω μηπως) αν επεκταθει λιγακι, βρουμε γιατι γινεται κλειτεριδεκτομη σε καποιες κοινωνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Η κλειτιρηδεκτομη γινεται σε περιοχες με νομαδες κυριως ετσι μπορουν να ναι σιγουροι οτι η γυναικα δεν θα απιστησει κι θα την παρουν παρθενα.Με αλλα λογια αποφευγουν το ποιου ειναι γυναικα το παιδι.
Απο αποψη ιδεολογικη εχεις δικιο αλλα δεν ειναι κι κατι τοσο τρομερο νομιζω η περιτομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Απλη ερωτηξις:
Τι μας κανει να αποδεχομαστε εναν ακρωτηριασμο για θρησκευτικους λογους?

θα προσπαθησω να απαντησω στην ερωτηση σου, με βαση τα δικα μου κριτηρια και σκεπτικο, και εκ των προτερων δηλωνω οτι ειμαι υπερ της περιτομης για λογους υγιεινης, προσωπικης αισθητικης και καθαριοτητας :)

ισως αυτο που μας κανει, λοιπον, να την αποδεχομαστε, ειναι οτι το ατομο δεν στερειται τελικα κατι.. δεν του ακρωτηριαζουν χερι, ποδι, ουτε κατι χρησιμο με την εννοια οτι αν αυτο το πραγμα δεν το εχει σημαινει οτι ειναι ανικανος, αχρηστος, η ελλιπης...
δεν φαινεται στην καθημερινη του ζωη, παρα μονο στη σεξουαλικη ζωη, στην οποια καποιοι υποστηριζουν κιολας οτι ειναι καλυτερα ετσι..
γενικα, ενα ατομο με περιτομη δεν ποναει, δεν εχει μετεπειτα προβληματα ουτε κινδυνευει απο μολυνσεις η κατι τετοιο.. μη σου πω και το αντιθετο..
σε αυτο το σημειο πολλα εχω να προσθεσω για την κλειτοριδεκτομη αλλα εχουν ειπωθει ηδη, οποτε δεν μπαινω καν στον κοπο. :)

τελος να προσθεσω οτι και σε χωρες που δεν ειναι μουσουλμανικες, η ισως και πολυ ανεπτυγμενες, το κανουν...
και μιας και το χω φρεσκο το παραδειγμα, σε φιλικο ζευγαρι κατα τη διαρκεια της σεξουαλικης επαφης το πετσακι του παιδιου κοπηκε (μαλλον ειχαν κεφια τα παιδια) και τρεχανε και δε φτανανε (αυτο ειναι αλλο θεμα βεβαια).. συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες φιλε μου λοιπον η περιτομη. και καμια φορα, κατα τυχη :)

το παραδειγμα στο εφερα οχι για κανεναν αλλο λογο, απλα για να δηλωσω οτι ο κοσμος ειναι και εν μερει συμφιλιωμενος με την ιδεα, μιας και πολλοι το κανουν, οποτε δεν τιθεται θεμα διαφοροποιησης στα ατομα αυτα που αναφερονται στην ερωτηση σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αρνηση.
Δυστυχως.

Γιατι αποδεχομαστε μια περιτομη για ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ λογους θα μου απαντησει καποιος?
Και ειδικοτερα σ'ένα ΒΡΕΦΟΣ?
Τι σχεση εχουν ολα αυτα με τη ΘΡΗΣΚΕΙΑ?

Το κλεινω το ρημαδι το στομα μου.
Τσαο.
Α ,ναι, απ'οσο ξερω, η περιτομη γινεται κατι χιλιαδες χρονια. Σωστα? Και πριν 1000 χρονια, τις καναν σε αποστειρωμενο περιβαλλον με αποστειρωμενα εργαλεια
και ΜΟΝΟΝ γιατροι. Κανω κατι λαθος εδω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Κι επαναλαμβανω:
Μηπως αν βρουμε τους λογους που αποδεχομαστε εναν ακρωτηριασμο για θρησκευτικους σκοπους, βρουμε και γιατι γινονται κλειτοριδεκτομες σημερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι επαναλαμβανω:
Μηπως αν βρουμε τους λογους που αποδεχομαστε εναν ακρωτηριασμο για θρησκευτικους σκοπους, βρουμε και γιατι γινονται κλειτοριδεκτομες σημερα?

Βρε Bisbiriko, κατέληξε εκεί που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ρε συ Μπισμπιρικο αφου η περιτομη κανει καλο εστω κι προληπτικα κι δεν υπεφερει κανεις τι μας ενοχλει τοσο πολυ ωστε να το συγκρινουμε με την κλειτιριδεκτομη?
Ειναι ενα εθιμο που οφειλεται σε ιατρικους λογους πχ αλλο εθιμο τετοιο ειναι να πλενουν χερια πριν το φαγητο,η οτι απαγορευεται το χοιρινο στις Ισλαμικες χωρες.Καποια τεοια μπηκαν για να προστετευσουν τους πιστους τοτε.
Ασχετο που δεν εχουν αξια σημερα η περιτομη τοτε που δεν υπηρχαν γιατροι ,φαρμακα κι μια επεμβαση σε μεγαλυτερη ηλικια μπορουσε να σε αποδυναμωσει για μερες ηταν κατι το χρησιμο, ασχετο που σημερα ακομη υπαρχει σαν εθιμο.Καποιο προβλημα θα υπηρχε εκεινη την εποχη που το αντιμετωπιθζαν ετσι.Αλλη εξηγηση δεν εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top