Φυσική vs Μαθηματικά

Φυσική VS Μαθηματικά

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 288)
  • Φυσική

    Ψήφοι: 127 44.1%
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 161 55.9%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει μια πολύ έντονη κόντρα μεταξύ των μαθηματικών και των φυσικών.

Έσεις τι πιστεύετε; Κατάρχας εγώ διαφωνώ με τον διαχωρισμό αλλά αν πρέπει να υποστηρίξω έναν από τους δύο, δεν ξέρω ...

Υπάρχουν πολλά επειχηρήματα που ακούω, μερικά είναι:
Η φυσική δεν θα ήταν τίποτα χωρίς τα μαθηματικά
Τα μαθηματικά θα ήταν ανούσια και άχαρα χωρίς την φυσική

Η δικιά σας γνώμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γιατί τα μαθηματικά θα ήταν ανούσια κι άχαρα χωρίς την φυσική;:confused:
Αυτό δεν το καταλαβαίνω, αν μπορεί κάποιος να το εξηγήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί τα μαθηματικά θα ήταν ανούσια κι άχαρα χωρίς την φυσική;:confused:
Αυτό δεν το καταλαβαίνω, αν μπορεί κάποιος να το εξηγήσει.
Βλακείες των φυσικών για να παρηγοριούνται μωρέ, τι ασχολείσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί τα μαθηματικά θα ήταν ανούσια κι άχαρα χωρίς την φυσική;:confused:
Αυτό δεν το καταλαβαίνω, αν μπορεί κάποιος να το εξηγήσει.
Γιατί σύμφωνα με τους υποστηρικτές τις άποψεις αυτής, τα μαθηματικά θα ήταν μια επιστήμη χωρίς πρακτική εφαρμογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να απαντήσω!
Είναι σαν να συγκρίνω...Ζυμάρι με Φωτιά!
Και τα 2 χρειάζονται για να "φάω" ψωμί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Βλακείες των φυσικών για να παρηγοριούνται μωρέ, τι ασχολείσαι :P

Θα έρθω να συμφωνήσω με την προλαλήσασα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γιατί σύμφωνα με τους υποστηρικτές τις άποψεις αυτής, τα μαθηματικά θα ήταν μια επιστήμη χωρίς πρακτική εφαρμογή

Μα τα μαθηματικά εφαρμόζονται σε όλους τους τομείς της ζωής μας(να μην γράψω της ύπαρξης μας θα ακουστεί υπερβολικό).
Ακόμη κι αν δεν υπήρχε η φυσική και βγάζω έξω κι όλες τις θετικές επιστήμες που εφαρμόζονται μαθηματικά(χημεία,βιολογία,) τα μαθηματικά αποτελούν κλειδί για:ιατρική, οικονομικές επιστήμες, ανθρωπιστικές επιστήμες όπως κοινωνιολογία, πληροφορική, περιβαλλοντολογία, τέχνες όπως μουσική-ζωγραφική-γλυπτική κλπ
Για να μην αναφέρω την συνεισφορά τους στην καθημερινή μας ζωή.
Περιττό να πω τι έχω ψηφίσει έτσι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Μα τα μαθηματικά εφαρμόζονται σε όλους τους τομείς της ζωής μας(να μην γράψω της ύπαρξης μας θα ακουστεί υπερβολικό).
Ακόμη κι αν δεν υπήρχε η φυσική και βγάζω έξω κι όλες τις θετικές επιστήμες που εφαρμόζονται μαθηματικά(χημεία,βιολογία,) τα μαθηματικά αποτελούν κλειδί για:ιατρική, οικονομικές επιστήμες, ανθρωπιστικές επιστήμες όπως κοινωνιολογία, πληροφορική, περιβαλλοντολογία, τέχνες όπως μουσική-ζωγραφική-γλυπτική κλπ
Για να μην αναφέρω την συνεισφορά τους στην καθημερινή μας ζωή.
Περιττό να πω τι έχω ψηφίσει έτσι:P

Τα είπες όλα!;)
Γι'αυτό εγώ θα αναφέρω και μία άλλη παράμετρο.Η φυσική (όπως και η χημεία) είναι πειραματική επιστήμη.Και εξηγώ.Κάποιος φυσικός κάνει κάποιο πείραμα και καταγράφει τα αποτελέσματα.Το επαναλαμβάνει 1.000.000 φορές και έχει τα ίδια αποτελέσματα.Οπότε το κάνει φυσικό νόμο.
Αυτό φυσικά για εμάς τους μαθηματικούς έιναι ανήκουστο.Για να ισχύει κάτι στα μαθηματικά,για να είναι αλήθεια,πρέπει να ισχύει πάντα,άπειρες φορές και πέρα από κάθε αμφιβολία!
Γι'αυτό και είναι η επιστήμη της απόλυτης αλήθειας,δεν χωράει καμία αμφισβήτηση στα Μαθηματικά.
Τέλος,τα Μαθηματικά υπάρχουν και ο άνθρωπος τα ανακαλύπτει απλά,δεν τα εφευρίσκει.Το Πυθαγόρειο Θεώρημα π.χ. υπάρχει και ισχύει από την αρχή
του σύμπαντος,ο Πυθαγόρας απλά το ανακάλυψε.;)

Για περισσότερα το ποστ της κλέφτρας με κάλυψε πλήρως.

Υ.Γ.: Διαβάστε οπωσδήποτε την "Απολογία ενός Μαθηματικού" του Hardy,ειδικά οι μη μαθηματικοί,και θα με θυμηθείτε!;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω φυσική. Αν και τα μαθηματικά με γοητεύουν επίσης.

Η φυσική στηρίζεται στην παρατήρηση και στο πείραμα. Δεν υπάρχουν απόλυτες αλήθειες εδώ. Πώς θα μπορούσαν άλλωστε; Συνεχώς τα πειράματα βελτιώνονται και μερικές φορές προκύπτουν νέα φαινόμενα που δεν μπορούν να εξηγηθούν από τις υπάρχουσες θεωρίες οι οποίες θα πρέπει να αναθεωρηθούν ή να πεταχτούν και να δημιουργηθούν νέες θεωρίες που θα προβλέπουν τα αποτελέσματα των πειραμάτων.

Κάθε θεωρία της φυσικής οφείλει να προτείνει έναν τουλάχιστο τρόπο με τον οποίο κάποιος θα μπορούσε να την καταρρίψει.

Με τη φυσική μπορούμε να μελετήσουμε όλα τα φυσικά φαινόμενα και να αναζητήσουμε τις αιτίες τους και τα αποτελέσματα τους με την πολύτιμη βέβαια αρωγή των μαθηματικών. Με λίγα λόγια, αν δεν είχε αναπτυχθεί η φυσική δε θα είχαμε την ευκαιρία να συζητάμε τώρα σε αυτό το forum. Δε θα είχαμε ηλεκτρικές συσκευές, τη δυνατότητα μηχανικών κατασκευών καθώς και να αναζητήσουμε την απαρχή του Κόσμου μας και να προβλέψουμε την πορεία του.

Τα μαθηματικά και η φυσική και γενικά οι επιστήμες δεν μας δίνουν την εικόνα του Κόσμου μας αυτούσια αλλά είναι μια προσέγγιση δική μας για τον Κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yioryos

Νεοφερμένος

Ο yioryos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γι'αυτό και είναι η επιστήμη της απόλυτης αλήθειας,δεν χωράει καμία αμφισβήτηση στα Μαθηματικά.
Τα μαθηματικά, επιστήμη της απόλυτης αλήθειας; Δεν νομίζω, της απόλυτης αυτοσυνέπιας ίσως. Επιστήμη της απόλυτης αλήθειας είναι όπως και να το κάνουμε η φυσική.;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
εγώ δε πιστεύω ότι οι επιστήμες έχουν τεμαχιστεί :S
Στην εποχή που κάποιος λεγόταν επιστήμονας και προσπαθούσε να αποδείξει επιστημονικά κάτι δε νομίζω να τον ενδιέφερε για πιο μέρος της πίτας είχε παρει για να ασχοληθεί.
Απλά επειδή στη δυτική κοινωνία μας αρέσει να βάζουμε ταμπελάκια στα πάντα, δε μπορούσε να λείπει και αυτό από τη συλλογή μας.

Να σημειώσω ότι μεγάλοι μαθηματικοί ήταν και μεγάλοι φυσικοί κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Τέλος,τα Μαθηματικά υπάρχουν και ο άνθρωπος τα ανακαλύπτει απλά,δεν τα εφευρίσκει.Το Πυθαγόρειο Θεώρημα π.χ. υπάρχει και ισχύει από την αρχή
του σύμπαντος,ο Πυθαγόρας απλά το ανακάλυψε.;)

Ενώ ο Φυσικός "εφευρίσκει" την Βαρύτητα ας πούμε?:P
Ξεφεύγετε κ.Μαθηματικέ...ξεφεύγετε:D
Και η Βαρύτητα ισχύει και απλά ο Νεύτων την ανακάλυψε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ενώ ο Φυσικός "εφευρίσκει" την Βαρύτητα ας πούμε?:P
Ξεφεύγετε κ.Μαθηματικέ...ξεφεύγετε:D
Και η Βαρύτητα ισχύει και απλά ο Νεύτων την ανακάλυψε!;)

Καθόλου δεν ξεφεύγω κ.Ειλικρινή μου!Μια απλή παρατήρηση έκανα,δεν είπα ότι οι Φυσικοί "εφευρίσκουν" πράγματα,δεν μίλησα για τους Φυσικούς στο συγκεκριμένο παράδειγμα.;)
Ορμώμενος όμως από το ποστ σου θα σου πω το εξής:η βαρύτητα δεν υπάρχει παντού στο σύμπαν όπως την ξέρουμε στην Γη.Τα μαθηματικά ναι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Τα μαθηματικά, επιστήμη της απόλυτης αλήθειας;

Φυσικά.Αμφισβητείται τίποτα στα Μαθηματικά?;)

Επιστήμη της απόλυτης αλήθειας είναι όπως και να το κάνουμε η φυσική.;):)

Μπααααα!Νομίζω εξηγούμαι πλήρως στο πρώτο μου ποστ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Καθόλου δεν ξεφεύγω κ.Ειλικρινή μου!Μια απλή παρατήρηση έκανα,δεν είπα ότι οι Φυσικοί "εφευρίσκουν" πράγματα,δεν μίλησα για τους Φυσικούς στο συγκεκριμένο παράδειγμα.;)
Ορμώμενος όμως από το ποστ σου θα σου πω το εξής:η βαρύτητα δεν υπάρχει παντού στο σύμπαν όπως την ξέρουμε στην Γη.Τα μαθηματικά ναι...;)

Δεν θέλω τέτοια λάθη από σένα!:D
Φυσικά και υπάρχει η βαρύτητα παντού στο σύμπαν,σε διαφορετικά μεγέθη βέβαια (όπως και στη γη),άλλωστε δεν εννοούσα μόνο τη βαρύτητα αλλά εν γένει όλους τους "φυσικούς νόμους"!
Όλοι υπάρχουν (όπως και τα μαθηματικά) και απλά τους ανακαλύπτουμε.:)

Εν κατακλείδι,τα μαθηματικά και η φυσική αλληλοσυμπληρώνονται ως επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εν κατακλείδι,τα μαθηματικά και η φυσική αλληλοσυμπληρώνονται ως επιστήμες.

Σαφώς.
Εξάλλου οι περισσότερες επιστήμες αλληλοσυμπληρώνονται.
Νομίζω όμως πως το ερώτημα του θέματος είναι αν θα μπορούσε να υπάρξει η μία χωρίς την ύπαρξη της άλλης.
Τις πάμπολλες εφαρμογές που έχουν τα μαθηματικά τις αναφέρω σε προηγούμενο ποστ μου.
Εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Έστω πως τόσο τα μαθηματικά όσο και η φυσική προυπάρχουν, ο άνθρωπος δεν έχει ασχοληθεί με τα μαθηματικά(με την έννοια να τα μελετήσει και να τα καταγράψει), θέλει όμως να μελετήσει την φυσική.Πως ακριβώς θα μπορέσει εκτός απο το να παρατηρεί τα φυσικά φαινόμενα, να τα καταγράψει και να τα διατυπώσει χωρίς τις απλές έννοιες μαθηματικών όπως ισότητα,πρόσθεση,αφαίρεση,συνεπαγωγή;Η φυσική δεν μπορεί να αποδειχθεί χωρίς την ύπαρξη μαθηματικών, τα μαθηματικά όμως χωρίς την ύπαρξη της μπορούν.Τα μαθηματικά χωρίς την ύπαρξη της επιστήμης της φυσικής θα έβρισκαν εφαρμογές σε όλους τους τομείς που προαναφέρω.Η φυσική χωρίς την επιστήμη των μαθηματικών δεν θα μπορούσε καν να καταγραφεί.
Κι εν πάσι περιπτώσι τα μαθηματικά είναι η μοναδική αυτοφυής επιστήμη, που δεν χρειάστηκε καμμία άλλη για να δημιουργηθεί.

Ας μην ξεφεύγουμε το ερώτημα δεν είναι αν δεν υπήρχαν καθόλου φυσικοί νόμοι ή μαθηματικά τι θα συνέβαινε.Αν ακολουθήσουμε αυτήν την οδό ο αστρονόμος μπορεί να ισχυριστεί πως αν δεν υπήρχε το σύμπαν δεν θα υπήρχε τίποτα κι ο θεολόγος πως αν δεν υπήρχε θεός δεν θα υπήρχε τίποτα.
Θεωρούμε ως βάση πως φυσική και μαθηματικά προυπάρχουν κι απλά αναρωτιόμασταν ποιων απο τα δύο η επιστήμη είναι πρωταρχική.



Φίλε xmavidi μην μπερδεύεσαι, δεν θα είχαμε ίντερνετ αν δεν υπήρχε η άλγεβρα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Θεωρούμε ως βάση πως φυσική και μαθηματικά προυπάρχουν κι απλά αναρωτιόμασταν ποιων απο τα δύο η επιστήμη είναι πρωταρχική.
Αν αυτό είναι το ερώτημα τότε σαφώς τα Μαθηματικά,αλλά μάλλον δεν το εξέλαβα έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yioryos

Νεοφερμένος

Ο yioryos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι η επιστήμη της λογικής. Αυτό που θέλει ο μαθηματκός είναι ενα σετ αξιωματικών θέσεων και κανόνων. Αν έχει ένα τέτοιο σετ μποροστά του, δουλειά του είναι να εξαγάγει τις λογικές σχέσεις και προτάσεις που αυτό το σετ με λογικό τρόπο συνεπάγεται και παρόλο που οι προτάσεις αυτές είναι απλά υποσύνολο του συνόλου των αληθών προτάσεων (θα επανέλθω σε αυτό), εξακολουθεί να νιώθει μια ιδιαίτερη ικανοποίηση για το κατορθωμά του.

Λογική θα πεί συνέπεια. Η ευκλείδια γεωμετρία είναι συνεπής. Η υπεβολική γεωμετρία το ίδιο, όπως και η ελλειπτική. Ποια είναι η αληθινή; Να ένα ερώτημα χωρίς νόημα για έναν μαθηματικό. Και να ένα ερώτημα κεντρικής σημασίας για έναν φυσικό.

Η φυσική είναι η επιστήμη που μελετά τη φύση, θεωρώντας την ως την μία αληθινή πραγματικότητα. Αυτό που κάνει ο φυσικός είναι το αντίστροφο του μαθηματικού. Ψάχνει το μοναδικό αληθινό σετ αξιωματικών θέσεων και κανόνων, βασισμένος σε επιβεβαιωμένες φυσικές σχέσεις και προτάσεις.

Το ότι μια φυσική σχέση είναι όντως αληθής, μπορεί και πρέπει να επιβεβαιωθεί μόνο πειραματικά, με παρατήρηση δηλαδή της πραγματικότητας*. Ωραίες οι διάφορες γεωμετρίες αλλά μια μόνο είναι αυτή που υπάρχει στην φυσική πραγματικότητα.

Νομίζω λοιπόν ότι είναι σαφές:
Η επιστήμη της μίας απόλυτης αλήθειας είναι η φυσική και προσπαθεί να την ανακαλύψει επεξεργαζόμενη με συνεπή τρόπο (μαθηματικά) τις παρατηρούμενες εκφάνσεις της.

Τα μαθηματικά είναι απλά η επιστήμη της λογικής συνέπειας και μόνο. Και μόνο; Ο Godel, δεν είναι αυτός που έδειξε πως η λογική συνέπεια δεν φτάνει για την ανακαλυψη της πλήρους μαθηματικής αλήθειας αλλά είναι απαραίτητη και η καταραμένη ..παρατήρηση; Ναί αυτός ήταν. Μα τότε ποια η διαφορά από τη φυσική; Ποια άλλη από το ότι δεν πραγματεύονται την απόλυτη αλήθεια!!!



*Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι τόσο πολύπλοκη ωστε να μην υπαρξουν ποτέ 2 πειράματα που να δώσουν ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Εν τούτοις οι φυσικοί μαντεύουν μέσα από τα ανόμοια αποτελέσματα και διακρίνουν υπαρξη σταθερών σχέσεων και κανόνων.


ΥΓ. Προβοκατόρικο το ποστ, αλλά τι να κάνουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

annastazie

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χμμμ...Βασικα εγω ΠΟΤΕ δεν συμπαθουσα τα μαθηματικα ... Ουτε τρελενομουν για τη φυσική...
Αλλα νομιζω πως η φυσικη εξαρταται απο τα μαθητικα...Πιο γενικα εξαρταται απο αριθμους...Δεν στεκεται μονη της....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εν τούτοις οι φυσικοί μαντεύουν μέσα από τα ανόμοια αποτελέσματα

Man,I rest my case!;)

@Ειλικρινή: Τι πάθαμε ρε σήμερα και δεν συννενοούμαστε?:PΤα ίδια με σένα λέω κι εγώ!Αν πρόσεξες λέω "...όπως την ξέρουμε στην Γη...".;)

@Io-io:Που είσαι εσύ?Γιααα έλα από εδώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top