Σπίτι χωρίς δάνειο. Γίνεται;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
DrStrangelove θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω μαζι σου σχετικα με το κομματι του ποστ σου που αναφερετε στην περιπτωση που το σπιτι το χτιζεις/αγοραζεις για να ζησεις. Πρωτα απο ολα οι γειτονες δεν θα πρεπει να σε ενδιαφερουν τοσο και δευτερων αν καπιος παραγωντας γινει τοσο ανυποφορος μπορεις να το πουλισεις/νοικιασεις και να πας αλλου. Και στην περιπτωση που το σπιτι το εχεις για να ζησεις δεν αποτελει επενδυση με την λογικη του κερδους, αλλα ¨προεξοφλιση" λογαριασμων. Ιδικα στην σημερινη Ελλαδα, αν πολλοι δεν ειχαν καποτε αγορασει δικο τους σπιτι θα υπαρχαν πολοι περισσοτεροι αστεγοι νομιζω. Εγω προσωπικα, τουλαχιστων, εχω σπιτι αυτην την στιγμη και μενω μεσα επειδη ο παπους μου και ο πατερας μου ειχανε τετιες νοοτροπιες.


Ελπιζω να μην εφυγα πολυ off, ειναι αλλωστε αποψης που σχετιζονται αμεσα με την αποφαση για αγορα ακινιτου.

Πιο κοντα στο θεμα μας τωρα!

Για το ξυλινο σπιτι που λες φιλε μου, δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα δεδομενα, πριν μερικα χρονια είχε ενδιαφερθει ο πατερας μου και το κοστος του εβγαινε περιπου ιδιο με μια κατασκευη απο μπετο.
Εκτος αυτου θα πρεπει να δεις την συντιριση μετα, το ξυλο οπως και να εχει ειναι ζωντανο και θελει περιποιηση, σιγουρεψου οτι δεν θα σε βαλει σε υπερβολικα εξοδα η τρεχαματα πριν το κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Βασικα Ηρω για να γινω πιο συγκεκριμενη σκεφτομασταν να χτισουμε ξυλινο σπιτι για 3 κυριως λογους:α)πιο οικονομικα β) πιο γρηγορα γ) μας αρεσουν πιο πολυ αισθητικα. Καναμε μια ερευνα αγορας και τελικα καταληξαμε οτι μας ταιριαζει το ξυλινο σπιτι.Θελουμε να φυγουμε απο την πολη και να χτισουμε εκτος. Εχουμε το χωρο. Ψαξαμε αρκετες κατασκευαστικες εταιριες ,μαζεψαμε γνωμες και εκει που ημασταν ετοιμοι να ξεκινησουμε μας προλαβε η κριση και μας εδεσε τα χερια. Και σταθερο εισοδημα να εχεις, δεν ξερεις αυριο μεθαυριο τι σου ξημερωνει με τα νεα μετρα που παιρνονται καθε μερα οποτε το να παρουμε δανειο ειναι αρκετο επιφοβο τη δεδομενη στιγμη. Τωρα που το σκεφτομαι ειχα ακουσει καποτε σε καποιο δελτιο ειδησεων και για τα "πρασινα σπιτια" οπου αν καταλαβα καλα (χονδρικα θα στο πω) στο χτιζουν σχετικα δωρεαν αλλα κατω απο καποιες προυποθεσεις. Θελουν ψαξιμο ομως ολα αυτα και χρημα φυσικα.

ΓΕΝΙΚΑ
Μια κατασκευή από μπετόν και τούβλο με όλο το σπίτι ολοκληρωμένο, έτοιμο για κατοίκηση στοιχίζει περίπου 1.000 ευρώ το τετραγωνικό, χωρίς εκπτώσεις. Καλά υλικά, αλλά όχι και τα ακριβότερα.
Μια προκατ κατασκευή κοστίζει περίπου 700 ευρώ το τετραγωνικό.

Για να μπαίνουν κάποια πράγματα στη θέση τους, γιατί πολλές σαχλαμαρίτσες γράφτηκαν.. το φτιάξ΄το μόνος σου όταν πρόκειται για τα υδραυλικά του μπάνιου, την αντικατάσταση πλακιδίου που είχε κάνει η Resident Evil (:D) είναι τελείως άλλο πράμα με το φτιάχνω μόνος μου το σπίτι μου, το μέρος που θα έχω από κάτω το κεφάλι μου, εμένα και όλα τα αγαπημένα μου πρόσωπα σε μία χώρα με έντονη σεισμική δραστηριότητα. Θέτονται όπως καταλαβαίνεις ζητήματα ασφάλειας.

Τι θα έκανα εγώ αν δεν ήμουν αρχιτέκτονας. Θα πήγαινα σε έναν μηχανικό με το τοπογραφικό παραμάσχαλα και θα του περιέγραφα την κατάσταση. Θα του έλεγα δηλαδή ότι θέλω να γλιτώσω όσα περισσότερα χρήματα γίνεται με τη δική μου/συγγενών/φίλων συμμετοχή στις εργασίες. Το να γλιτώσεις όλα τα χρήματα δε γίνεται, γιατί τα υλικά από μόνα τους κοστίζουν. Εκτός κι επιλέξεις να κάνεις ξύλινη κατασκευή και πας να κόψεις τα ξύλα από το δάσος, που κάτι τέτοιο προφανώς και δε γίνεται.
Τον μηχανικό δεν τον γλιτώνεις, γιατί και μια παράγκα να κάνεις θέλεις οικοδομική άδεια. Πάει αυτό. Στη θέση σου θα επέλεγα να πληρώσω κάτι παραπάνω στον μηχανικό, γιατί εκτός από την μελέτη χρειάζεσαι έναν άνθρωπο και για την επίβλεψη σε αυτή την περίπτωση.

Τώρα σαν αρχιτέκτονας αυτό που θα έκανα και αυτό που περιμένω από τον συνάδελφο που θα απευθυνθείς να κάνει, είναι να σου βγάλει όλες τις οικοδομικές λεπτομέρειες, παραπάνω από αυτές που χρειάζεται η πολεοδομία για να εγκρίνει το σχέδιο, ώστε να είναι ευκολότερη για εσάς η κατασκευή του. Και αυτό όμως από μόνο του χρειάζεται κάποιες γνώσεις, κάποια δεξιοτεχνία, γιατί αν δεν το κατέχετε, αυτό που θα καταλήξετε να κάνετε είναι να καταστρέψετε τα υλικά.
Ακόμα και η ξύλινη κατασκευή έχει κάποιες προϋποθέσεις για να λειτουργήσει σωστά. Χρειάζεται θερμομόνωση, υγρομόνωση, υπολογισμός ρύσεων για να μη σας μπαίνουν τα νερά μέσα, στηρίξεις, οροφή (μέγα ζήτημα η οροφή, δεν είναι κάτι απλό.. οι καλύτεροι μάστορες και την πατάνε)
Άρα θα σου πρότεινα να βρείτε κάποιον τεχνίτη για αυτές τις δουλειές κι εσείς να τον βοηθάτε. Δηλαδή να γλιτώσετε τα χρήματα του συνεργείου.

Όσον αφορά για τα σχετικά δωρεάν σπίτια που προσφέρουν κάποιοι οργανισμοί, εγώ κρατώ μικρό καλάθι σε μια Ελλάδα του σήμερα, αλλά και του χτες, στην οποία άνθρωποι που πραγματικά έχουν έλλειψη στέγης βλέπε σεισμόπληκτους, πυρόπληκτους στοιβάζονται σε λυόμενα και κοντέινερ και ακόμα περιμένουν το κράτος, είτε να επισκευάσει τα σπίτια τους, είτε να τους αγοράσει καινούργια.

Δε θέλω να σε απογοητεύω και μπορεί να το κάνω με αυτά που λέω, αλλά προσπαθώ να είμαι όσο πιο ρεαλιστική γίνεται για να βοηθήσω. Εντελώς ανέξοδα δεν μπορείς να το κάνεις, οπότε αν δε θέλεις να μπλέξεις με τράπεζες, κάνε οικονομίες και γλίτωσε με τον παραπάνω τρόπου που σου είπα όσο το δυνατόν περισσότερα. Στην τελική μπορείς να ζητήσεις δάνειο από συγγενείς και φίλους, όπως τόσοι και τόσοι έχουν κάνει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δε θέλω να σε απογοητεύω και μπορεί να το κάνω με αυτά που λέω, αλλά προσπαθώ να είμαι όσο πιο ρεαλιστική γίνεται για να βοηθήσω. Εντελώς ανέξοδα δεν μπορείς να το κάνεις, οπότε αν δε θέλεις να μπλέξεις με τράπεζες, κάνε οικονομίες και γλίτωσε με τον παραπάνω τρόπου που σου είπα όσο το δυνατόν περισσότερα. Στην τελική μπορείς να ζητήσεις δάνειο από συγγενείς και φίλους, όπως τόσοι και τόσοι έχουν κάνει.

Τι να με απογοητευσεις εσυ ρε Ηρω? Το ολο θεμα για να χτισεις σπιτι ειναι απο μονο του απογοητευτικο. Μεχρι να κανω εγω οικονομιες για να μαζεψω και να χτισω σπιτι θα εχω γερασει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ένα σπίτι από τούβλα θέλει και κολώνες, όχι μόνο πλάκα. Ό,τι φτιάχνεται με οπλισμένο σκυρόδεμα, ΔΕΝ το αγγίζουμε αν δεν είμαστε μηχανικοί ή άντε εργολάβοι. Τόσο απλά .-
σιγα ,δεν ειναι και τοσο δυσκολο

μηχανικος κανει το σχεδιο

αλλα οι εργολαβοι το ποσα σιδερα κλεβουν δεν λεγεται

το να βαλεις σιδερα και να τα δεσεις μαζι με εργατες για βοηθεια βεβαια,,δεν θελει και ευφυια
σε μας ριξαμε τοσα σιδερα στην πλακα ισογειου σπιτιου που οι μαστορες πλαι μας λεγανε οτι τοσα ριχνανε σε πολυκατοικια..

ολα τα τουβλα τα βαζεις μονο σου ,,και το σοβατισμα κλπ ,

θυμαμαι 6 χρονων να κουβαλαω κατι τεραστιες κοτρωνες για τα θεμελια..:P

αλα αν κανεις σπιτι μονος σου ,,και με επιβλεψη δικια σου γινεται καλο..

αν το αφησεις σε εργολαβους μονο την εβαψες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
χαχα θα πω και γω τη βλακεια μου (αληθεια ομως), ο πατερας μου 14 χρονων με ενα φιλο του εφτιαξαν ενα σπιτι στο οικογενειακο χωραφι.
σπιτι τωρα μη φανταστειτε εμ δυο δωματιακια, χωρις τουαλετα κλπ.
αυτο εγινε πανω απο 50 χρονια πριν κ μια χαρα στεκεται ακομα κ χρησιμοποιειται σαν αποθηκη, ή για υπνο, ξεκουραση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
σιγα ,δεν ειναι και τοσο δυσκολο

μηχανικος κανει το σχεδιο

αλλα οι εργολαβοι το ποσα σιδερα κλεβουν δεν λεγεται

το να βαλεις σιδερα και να τα δεσεις μαζι με εργατες για βοηθεια βεβαια,,δεν θελει και ευφυια
σε μας ριξαμε τοσα σιδερα στην πλακα ισογειου σπιτιου που οι μαστορες πλαι μας λεγανε οτι τοσα ριχνανε σε πολυκατοικια..

ολα τα τουβλα τα βαζεις μονο σου ,,και το σοβατισμα κλπ ,

θυμαμαι 6 χρονων να κουβαλαω κατι τεραστιες κοτρωνες για τα θεμελια..:P

αλα αν κανεις σπιτι μονος σου ,,και με επιβλεψη δικια σου γινεται καλο..

αν το αφησεις σε εργολαβους μονο την εβαψες..

Tρία πουλάκια κάθονταν και ρίχνανε κολώνες λέω εγώ
Η κοπέλα λέει να φτιάξει ένα σπίτι από την αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aν υπάρχει θέληση μπορείς να κάνεις πολλά πραγματα μόνος σου
το πρόβλημα είναι όμως είναι πόσο ασφαλές είναι το σπίτι σε σεισμούς σε πλημμύρες για αυτό πιστεύω ότι επιβάλλεται η βοήθεια ενός μηχανικού. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η κοπέλα λέει να φτιάξει ένα σπίτι από την αρχή!

ε,,το σχεδιο αν δεν εισαι μηχανικος οχι δεν πρεπει να το χτισεις,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ειχα ακουσει οτι υπαρχουν εταιρειες (στη Γερμανια νομιζω) που εχουν ετοιμο το σχεδιο του σπιτιου.
τα υλικα ολα ενα πακετο, (απο ξυλο) και τα αγοραζεις και αν ξερεις το στηνεις.
Πας δηλαδη στην εκθεση τους, βλεπεις το σπιτι πως ειναι, και αν σου αρεσει στο στελνουν
ολο σε μια παλετα. Τωρα τι θα τα κανεις εσυ δικο σου θεμα.
Πιστευω παντως οτι το κοστος ειναι αρκετα χαμηλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Επανερχομαι μετα απο καιρο στο θεμα μου γιατι θα σκασω...Ρε παιδια πειτε μου τι παιζει με τα πρασινα σπιτια...Για δειτε λιγο τι βρηκα απο μια κατασκευαστικη...Ισχυουν?

"πρόγραμμα που προσφέρει η εταιρία μας σε συνεργασία με την τράπεζα ταδε(green banking) με το οποίο μπορείτε να αποκτήσετε το δικό σας (πράσινο) σπίτι έως και 65 τ.μ. χωρίς να ξοδέψετε δικά σας χρήματα.


Οι βασικές προϋποθέσεις είναι οι εξής:

• Να έχετε δικό σας οικόπεδο (άρτιο και οικοδομήσιμο) το οποίο να τηρεί τις ελάχιστες προϋποθέσεις ηλιακού δυναμικού (εκτιμάτε από τους μηχανικούς μας).
• Για προσθήκη ορόφου απαιτούμενο εμβαδό κατοικίας τουλάχιστον 75 τ.μ. , το οποίο να τηρεί τις ελάχιστες προϋποθέσεις ηλιακού δυναμικού (εκτιμάτε από τους μηχανικούς μας).
• Ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να έχει πλήρη κυριότητα του χώρου ή σε περίπτωση συνιδιοκτησίας απαιτείται συναίνεση.
• Να υπάρχει στην περιοχή δίκτυο ΔΕΗ (τριφασικό).
• Το οικόπεδο πρέπει να είναι ελεύθερο βαρών.
• Να μην είναι δασική έκταση ή γη υψηλής παραγωγικότητας.
• Να υπάρχει πρόσβαση βαρειών οχημάτων.
• Η χρηματοδότηση του προγράμματος εξασφαλίζεται από το παραγόμενο ρεύμα που αγοράζει η ΔΕΗ από το εγκατεστημένο φωτοβολταικό σύστημα.

Έτσι εξασφαλίζεται:
• Μια σίγουρη και νέα πηγή εισοδήματος για 25 χρόνια .
• Με τιμή πώλησης ρεύματος από τις υψηλότερες στην Ευρώπη.
• Αφορολόγητο εισόδημα από την πώληση ρεύματος στην ΔΕΗ.


Εναλλακτικά εάν απαιτείται η κατασκευή κατοικίας μεγαλύτερης επιφανείας από 65 τ.μ. ο ιδιοκτήτης καλείται να χρηματοδοτήσει μόνο την επιπρόσθετη επιφάνεια.

Έτσι τώρα μπορείτε να αποκτήσετε το δικό σας (πράσινο) σπίτι δωρεάν. Αφήστε τώρα λοιπόν τον ήλιο να πληρώσει το δικό σας σπίτι."

Ειναι οντως δωρεαν? Γιατι δε χτιζουν ολοι ετσι τοτε? Τι ειναι αυτο το green banking? Τυπου δανειο αλλα με πιο ευνοικους ορους....? Υπαρχει κανενας τραπεζικος εδω μεσα να με διαφωτισει?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
εγω δεν ειμαι τραπεζιτης, αλλα bankιng σε τετοιους καιρους?
ξανασκεψου το.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
εγω δεν ειμαι τραπεζιτης, αλλα bankιng σε τετοιους καιρους?
ξανασκεψου το.....

Καλα εννοειται αυτο...δεν παιζει να παρεις δανειο.Αλλα εσυ τι καταλαβαινεις απο αυτη την κατασκευαστικη?Δεν πληρωνεις τιποτα η εστω τη χαρτουρα μονο (αδειες κτλ)? Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το κλου...στην ολη υποθεση.

Λοιπον τωρα που το ξανασκεφτομαι, προφανως εννοει οτι παιρνεις δανειο απο μια τραπεζα (τωρα με τι ορους ειναι αλλο θεμα) και μετα σου πληρωνει η ΔΕΗ τις δοσεις για το ρευμα που θα σου αγοραζει βαζοντας φωτοβολταικα...Εεεεεεεεεεεε? Αυτο ειναι μαλλον γιατι otherwise it is too good to be true
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
οχι δεν ειναι αλλο θεμα, αλλα το θεμα...
σου ειπα δανειο τέτοιους καιρους ειναι να το σκεφτεσαι παρα πολυ...
περιμενε λιγο, να φυγει η σκονη κανα χρονο και βλεπεις.

Για παραδειγμα,
σε μια υποθεση οπου γυρναμε σε δραχμη κανεις δεν μπορει να σου πει ποσα θα χασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
οχι δεν ειναι αλλο θεμα, αλλα το θεμα...
σου ειπα δανειο τέτοιους καιρους ειναι να το σκεφτεσαι παρα πολυ...
περιμενε λιγο, να φυγει η σκονη κανα χρονο και βλεπεις.

Για παραδειγμα,
σε μια υποθεση οπου γυρναμε σε δραχμη κανεις δεν μπορει να σου πει ποσα θα χασεις.

Ναι δε διαφωνω και ουτε ειχα σκοπο να κανω καποια κινηση με τα σημερινα δεδομενα. Απλα το ψαχνω το θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

api123

Νεοφερμένος

Ο api123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για πρόγραμμα Δωρεάν Σπίτι με χρηματοδότηση από φωτοβολταϊκά έχει ακούσει κανείς;

Βάζεις το οικόπεδο, χτίζουν το σπίτι και το δάνειο πληρώνεται από τα φωτοβολταϊκά.

"Έχετε κάποιο οικόπεδο και δυσκολεύεστε να χτίσετε σπίτι;. Ήρθατε στο κατάλληλο μέρος. Η AssA μπορεί και σας προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ με μηδενική συμμετοχή μια πράσινη κατοικία και απόσβεση, μέσω φωτοβολταϊκών, όλων των εξόδων κατασκευής της οικίας.

Μετά την αίτησή σας ομάδα μηχανικών της AssA θα επισκεφτεί το οικόπεδό σας, θα το αξιολογήσει αν είναι κατάλληλο για την εγκατάσταση πράσινης κατοικίας με φωτοβολταϊκά στη στέγη, και αν είναι κατάλληλο θα αποκτήσετε πολύ εύκολα την κατοικία των ονείρων σας.

Αρπάξτε την ευκαιρία σήμερα κιόλας. Κάντε ένα δώρο σε σας και την οικογένειά σας. Τέτοια ευκαιρία δε θα ξαναέχετε.
"

Περισσότερες πληροφορίες: https://www.assa.com.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Για πρόγραμμα Δωρεάν Σπίτι με χρηματοδότηση από φωτοβολταϊκά έχει ακούσει κανείς;

Βάζεις το οικόπεδο, χτίζουν το σπίτι και το δάνειο πληρώνεται από τα φωτοβολταϊκά.

"Έχετε κάποιο οικόπεδο και δυσκολεύεστε να χτίσετε σπίτι;. Ήρθατε στο κατάλληλο μέρος. Η AssA μπορεί και σας προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ με μηδενική συμμετοχή μια πράσινη κατοικία και απόσβεση, μέσω φωτοβολταϊκών, όλων των εξόδων κατασκευής της οικίας.

Μετά την αίτησή σας ομάδα μηχανικών της AssA θα επισκεφτεί το οικόπεδό σας, θα το αξιολογήσει αν είναι κατάλληλο για την εγκατάσταση πράσινης κατοικίας με φωτοβολταϊκά στη στέγη, και αν είναι κατάλληλο θα αποκτήσετε πολύ εύκολα την κατοικία των ονείρων σας.

Αρπάξτε την ευκαιρία σήμερα κιόλας. Κάντε ένα δώρο σε σας και την οικογένειά σας. Τέτοια ευκαιρία δε θα ξαναέχετε."

Περισσότερες πληροφορίες: https://www.assa.com.gr

Ναι το εχω ψιλοψαξει το θεμα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται... Παλι παιρνεις δανειο και τα σχετικα...η ΔΕΗ εχω την εντυπωση σου καλυπτει ενα μερος του δανειου και δεν ξερω μετα απο ποσο καιρο. Δλδ εσυ μπορεις να παρεις ενα δανειο απο μια τραπεζα και να εχεις δοση πχ 500 ευρω το μηνα και η ΔΕΗ να σου δινει πχ τα 300 ευρω και μαλιστα μετα απο 2 χρονια (περιπου) αφοτου παρεις το δανειο. Τι κανεις εν τω μεταξυ μεχρι τοτε? Και ποιος μου εγγυαται οτι θα υπαρχει παντα η ΔΕΗ με αυτη τη μορφη που ξερουμε σημερα και δε θα περασει σε ιδιωτικα χερια και στο τελος αλλαξει η συμφωνια...?Δεν ξερω μπορει να λεω και κοτσανες αλλα κατι τετοιο καταλαβα σε διαφορες συζητησεις που εκανα κατα καιρους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Απολειφάδι

Νεοφερμένος

Ο Απολειφάδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ναι γίνεται να μη δανειστείς από τράπεζα για παράδειγμα αλλά όχι και καθόλου. Μπορείς να δανειστείς από συγγενείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Το χτισιμο σπιτιου, οπου τα βαζει η τραπεζα και συ πληρωνεις λιγα ή βαζεις το οικοπεδο στηριζεται σε νομικά μονταρισματα που βασιζονται στο εμφυτεωτικο δικαιο. Αυτο το δικαιο ειναι μπαναλ στους αγγλοσαξονες, αλλα για την Ελλάδα δεν το εχω ακουσει να εφαρμοζεται στην πραξη για ιδιωτες, παρα μονο για δημοσια περιουσια και μοναστηρια.

Χοντρικα προκειται για long leasing (ενοικιο μακρας διαρκειας) απο 29 εως 99 ετη. Ο ιδιοκτητης ειναι η τραπεζα και πληρωνεις ενα μικρο ετησιο ποσο που λεγεται κανονας. Ειναι πολυ συμφερον γιατι το ποσο σε σχεση με το νοικι ειναι αστειο, εχεις την αισθηση του ιδιοκτητη, το μεταχειριζεσαι σαν να ηταν δικο σου και το σπιτι μπορει να μεταβιβαστει στους απογονους, αλλά σε μια χωρα σαν την Ελλαδα που επικρατει και πολιτικη αυθαιρεσια, ξερω γω, ειναι και λιγο τολμημα. Υποψιν οτι στο εμφυτεωτικο δικαιο, αν δεν ανανεωθει το συμβολαιο ή δεν μπορεις να πληρωσεις τον κανονα τα παντα πανε στην τραπεζα, δηλαδη και το οικοπεδο και ολα τα μεταγενεστερα χτισματα.

Αν θελεις να ριξεις το κοστος, ισως ειναι προτιμοτερο να αφιερωσεις χρονο να ψαξεις ευκαιριες για παλια σπιτια που θελουν επισκευή ή για ιδιοκτητες που τα δινουν μισοτιμης γιατι χρειαζονται αμεσα λεφτα. Μια αλλη ευκαιρια ειναι οι ουρες προγραμματων, οπου καποια κατασκευαστικη σκοτωνει τις τιμες στα τελευταια διαμερισματα για να κλεισει το προγραμμα, καθως επισης και τα κατασχεμενα απο τραπεζες, αλλα στους πληστηριασμους στην Ελλαδα υπαρχει πολλη μαφια.

Το να χτισεις σπιτι ειναι καλο αμα το εχεις μερακι κι εχεις κι απογονους, αλλιως δεν συμφερει κατα την αποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Μελλοντικά σκέφτομαι να αγοράσω ή να χτίσω το δικό μου σπίτι. Η μία επιλογή είναι να χτίσω πάνω από το σπίτι των γονιών μου. Είναι μονοκατοικία και έχει αέρα για χτίσιμο. Θεωρείτε ότι συμφέρει οικονομικά ή είναι καλύτερα να αγοράσω ένα διαμέρισμα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top