Προβλήματα στο χώρο κατοικίας μας

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη με κάθε επιφύλαξη γιατί μπορεί αν ειμαι off topic. Το συγκρότημα κατοικιών που μένεις, όπως το περιγράφεις φαίνεται να παρέχει πολλές πολύ ωραίες υπηρεσίες (Πισίνα, τέννις, γυμναστήριο). Αυτο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν ανεβαίνει το ποσό πληρώνετε το μηνα αναλόγως με το πόσες φορές χρησιμοποιείτε αυτά ή αν για τους ενοίκους είναι δωρεάν η χρήση. Αν είναι δωρεάν μόλις βρήκες νέα συγκάτοικο! Πλάκα κάνω! Απλώς θα είναι πολύ fun για τους ενοίκους και τα παιδιά τους υποθέτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αυτο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν ανεβαίνει το ποσό πληρώνετε το μηνα αναλόγως με το πόσες φορές χρησιμοποιείτε αυτά ή αν για τους ενοίκους είναι δωρεάν η χρήση.
Οι υπηρεσιες ειναι γενικα πληρωμενες, εκτος αν προκειται για καμμια πρωτοβουλια ενοικων οπως η βιβλιοθηκη, οπου ο καθενας παει ο,τι βιβλια του περισσευουν και τα ανταλλασουμε μεταξυ μας. Εκει υπαρχουν αγραφοι κανονες πχ το βιβλιο το κρατας μια βδομαδα.

Απο τα πληρωμενα, αλλα ειναι υποχρεωτικα κι αλλα προαιρετικα. Υποχρεωτικά ειναι πχ πισινα, γυμναστηριο και διαφορα γηπεδα που θεωρουνται κοινοχρηστοι χωροι και οι συνεχεις ελεγχοι για το πόσο τα χρησιμοποιεις, θα προκαλουσαν μεγαλυτερα προβληματα, οποτε πληρωνεις χρηση και συντηρηση, ειτε τα χρησιμοποιεις ειτε οχι, με ενα μεριδιο που συμπεριλαμβανεται στα κοινοχρηστα υπολογισμενο με βαση τα τετραγωνικα σου.

Προαιρετικα ειναι πραγματα οπως πχ αντι αντι για απλο χωρο σταθμευσης θελεις box, δηλαδη προστατευμενο χωρο ή αν παρεις βασικες υπηρεσιες νοσηλευτη (εχει πολλους γέρους εδω) κλπ Κι αυτα, αν τα επιλεξεις, πανε στα κοινοχρηστα κι υπολογιζονται με στανταρ μεριδιο.

Υπαρχουν και αλλες υπηρεσιες που προεκυψαν απο αιτηματα ενοικων. Αλλες εχουν αναγνωριστει απο την εταιρεια διαχειρισης και αναγραφονται στο συμβολαιο και αλλες παραμενουν ιδιωτικες πρωτοβουλιες. Μερικες ειναι υποχρεωτικες κι αλλες οχι.

Πολλες φορες υπαρχουν υπηρεσιες που θα επρεπε να τις πληρωνεις αλλα ειναι δωρεαν. Πχ ενα παιδι ενοικου εχει τελειωσει μια σχολη και θελει να φτιαξει πελατολογιο. Δημιουργει μια υπηρεσια και προσφερει καποια πραγματα δωρεαν και καποια premium. Πχ το γυμναστηριο λειτουργει μονιμως ετσι. Ειναι καποια παιδια του συγκροτηματος που το κρατανε με βαρδιες και δινουν δωρεαν συμβουλες για γυμναστικη, διατροφη κλπ κι πολλοι τους παιρνουν για personal coaching στο χωρο τους.

Επισης εξωτερικα ατομα μπορουν να καταχωρησουν αγγελια στο site μας, αν δεχονται να προσφερουν υπηρεσιες δωρεαν στο συγκροτημα. Εχει πολλους απο παραιατρικα λογω γέρων, developers που σου κανουν τσαμπα site για να παρουν το support κλπ Ετσι γινονται γνωστοι πολλοι νεοι επαγγελματιες. Εχουμε συνεχεια καινουργιες υπηρεσιες, events και γενικα επικρατει ενας μικρος χαμος, ιδιως το καλοκαιρι που ερχονται κατι μουσικα και θεατρικα συγκροτηματα και παιζουν στο χωρο της πισινας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως εγώ libre δεν θα τη πάλευα σε κοινόχρηστο, είχα μείνει παλιά σε ένα παραθαλάσσιο κοινόχρηστο ενός φίλου και έφυγα πάνω στο διήμερο. Ίσως φταίει ότι μεγάλωσα σε χωριό σε μονοκατοικία και αυλή και μου φαίνεται κάπως να έχω τον άλλο στο μισό μέτρο. Και φοιτητής όταν ήμουν τα κοινόχρηστα μου άφησαν πολύ αρνητική εντύπωση, καθώς πάντα για όλες τις αποφάσεις είχα να κάνω με άτομα παράλογα, που δεν ερχόταν σε συνελεύσεις και μετά αρνιόταν να πληρώσουν για επισκευές κτηρίου κτλ. Λογικά βέβαια οι παροχές που έχει θα ήταν πολύ πιο ακριβές αν τις είχες μόνος σου σε δικό σου σπίτι, αλλά το γυμναστήριο ή η πισίνα δεν είναι πιο φτηνά εκτός σπιτιού σε επαγγελματικό χώρο anyway?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Πάντως εγώ libre δεν θα τη πάλευα σε κοινόχρηστο, είχα μείνει παλιά σε ένα παραθαλάσσιο κοινόχρηστο ενός φίλου και έφυγα πάνω στο διήμερο. Ίσως φταίει ότι μεγάλωσα σε χωριό σε μονοκατοικία και αυλή και μου φαίνεται κάπως να έχω τον άλλο στο μισό μέτρο. Και φοιτητής όταν ήμουν τα κοινόχρηστα μου άφησαν πολύ αρνητική εντύπωση, καθώς πάντα για όλες τις αποφάσεις είχα να κάνω με άτομα παράλογα, που δεν ερχόταν σε συνελεύσεις και μετά αρνιόταν να πληρώσουν για επισκευές κτηρίου κτλ. Λογικά βέβαια οι παροχές που έχει θα ήταν πολύ πιο ακριβές αν τις είχες μόνος σου σε δικό σου σπίτι, αλλά το γυμναστήριο ή η πισίνα δεν είναι πιο φτηνά εκτός σπιτιού σε επαγγελματικό χώρο anyway?
Φοβαμαι να μεινω σε μονοκατοικια, για λογους ασφαλειας. Αμα δεν εχεις κοσμο διπλα ή κυριως οταν φευγεις ειναι μεγαλος κινδυνος. Ειναι παραλιακη ζωνη κι εχει πολλα παρασιτικα κυκλωματα. Στις εξωτερικες εισοδους, στις πορτες των πολυκατοικιων και στο γκαραζ δεν εχουμε καν κλειδια, γιατι αναπαραγονται ευκολα, αλλά κατι badges με συχνοτητα, ιδιοκτητα της εταιρειας κι αν ακομα αναπαραγονται κανενας κλειδαρας δεν παιρνει το ρισκο να το κανει, γιατι θα βρει το μπελα του. Παρολα αυτα τις ζημιες απο τους ταραξιες δεν μπορεσαμε να τις αποφυγουμε. Φαντασου τωρα να μενεις σε μονοκατοικια, να πληρωσεις μονος σου ολο τον ασφαλιστικο εξοπλισμο και να ζεις με περισσοτερο αγχος μη στην πεσουν που εισαι μονος.

Οι παροχες ναι αν ημουν μονος θα κοστιζαν περισσοτερο. Ακομα και το γυμναστηριο ή η πισινα, γιατι τωρα μοιραζεται το εξοδο σε καμμια χιλιοστη ατομα. Ομως δεν θα ειχα ολες αυτες τις παροχες γιατι τις περισσοτερες δεν τις χρειαζομαι. Μερικες δημιουργουν και μια επιπλαστη πραγματικοτητα. Η πισινα χρησιμευει για να ανεβαζει το status και αρα τις τιμες, στην ουσια ειναι μικρη για χιλια ατομα, επειδη ειναι απο την εποχη που υπηρχε ενα μονο ξενοδοχειο. Μονο κατι γερους βολευει, οι περισσοτεροι πανε στη θαλασσα που ειναι στα 10 λεπτα. Υπαρχει μπολικο πρασινο, κηποι, παρτερια αλλά δεν εισαι στο σπιτι σου. Πληρωνεις συνεργειο να τα περιποιειται και δεν μπορεις να κοψεις ουτε ενα λουλουδι. Ενταξει θα μου πεις, αμα εκοβε ο καθενας απο ενα...

Το να μην πληρωσει παντως καποιος τα αναλογουντα εδω δεν παιζει. Θα πεσουν προστιμα και μετα εξωδικο και θα τα πληρωσει μαζεμενα στο δικαστηριο.

Γενικα εχει τα υπερ και τα κατά του. Κρινεις κι αποφασιζεις. Δινω 1200 Ε (νοικι+κοινοχρηστα) για 42 τετραγωνικα, ενω με αυτα τα λεφτα θα ειχα σπιταρωνα με αυλη και κηπο ολοδικο μου σε πιο εσωτερικες περιοχες οπως πχ το Limousin. Αλλά εκει αφενος εχεις τη χωριατικη νοοτροπια κι αφετερου δεν μπορεις να πουλησεις ευεξια, γιατι ο κοσμος ειναι φτωχος. Τα λεφτα ειναι εδω στην παραλιακη ζωνη που εχουν μαζευτει οι λεφταδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top