Πυροδοτούν αντιδράσεις σκίτσα του Μωάμεθ... Η γνώμη σας;

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω άρθρο... (πηγή www.naftemporiki.gr)

"Οι σκανδιναβικές χώρες με επικεφαλής τη Δανία ανακοίνωσαν σήμερα μέτρα για την προστασία των πολιτών τους στη Μέση Ανατολή, καθώς ογκούται το κύμα διαμαρτυριών και απειλών εναντίον τους, μετά τη δημοσίευση ΣΤΙς 30/9/2005 γελοιογραφιών του προφήτη Μωάμεθ στην εφημερίδα της Δανίας, Jyllands-Posten, που αναδημοσιεύτηκαν ΣΤΙς 10/1/2006 στη νορβηγική επιθεώρηση Magazinet.

Στη Νορβηγία, το υπουργείο Εξωτερικών ζήτησε από δύο μέλη ανθρωπιστικών οργανώσεων στα Παλαιστινιακά Εδάφη να επιστρέψουν στην πατρίδα τους. Στη Σουηδία, το υπουργείο Εξωτερικών κάλεσε τους σουηδούς πολίτες να μη μεταβαίνουν στη Δυτική Οχθη και τη Γάζα.

Στη Μέση Ανατολή, και ιδιαίτερα στη Σαουδική Αραβία και το Κουβέιτ, βρίσκεται σε εξέλιξη μια εκστρατεία μποϊκοτάζ των δανικών προϊόντων.

Στις Βρυξέλλες η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προειδοποίησε με προσφυγή στον Παγκόσμιο Οργανισμό Εμπορίου εάν κάποιες κυβερνήσεις ενθαρρύνουν το μποϊκοτάζ.

Η Ομοσπονδία Αράβων Δημοσιογράφων ανακοίνωσε σήμερα την κλιμάκωση της εκστρατείας της κατά της «εξάπλωσης του μίσους και της υποκίνησης κατά του Ισλάμ και των μουσουλμάνων».

Μια ένοπλη οργάνωση στο Ιράκ, ο Στρατός των Μαχητών, (Τζάιχ αλ Μουτζαχιντίν) κάλεσε σήμερα τους οπαδούς της να επιτίθενται σε κάθε στόχο από τη Δανία ή τη Νορβηγία.

Σημειώνεται ότι είναι η πρώτη φορά που ανακοινώνεται από ένοπλη οργάνωση στο Ιράκ μια τέτοια απειλή κατά δύο χωρών.

Η Αυστρία, που ασκεί το παρόν εξάμηνο την προεδρία της Ε.Ε. υπενθύμισε την προσήλωση της Ε.Ε. στην ελευθερία του Τύπου, αλλά παράλληλα επισήμανε ότι «η θρησκευτική πίστη πρέπει να είναι σεβαστή». Ο ύπατος εκπρόσωπος της Ε.Ε. για την Εξωτερική Πολιτική και την Πολιτική Ασφαλείας, Χαβιέ Σολάνα υπογράμμισε: «Το μήνυμα που προσπαθούμε να στείλουμε στους ηγέτες όλου του αραβικού κόσμου και όλου του μουσουλμανικού κόσμου είναι ότι το να πληγώνεις τους πολίτες για θέματα θρησκευτικά δεν είναι καθόλου στις προθέσεις μας»."



Τώρα φεύγω για δουλειά και δεν προλαβαίνω να σχολιάσω, αλλά θα το κάνω όταν γυρίσω σίγουρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν νομίζω να σκεφτεί κανείς ότι η δημοσίευση αυτή έγινε χωρίς επίγνωση των συνεπειών...ήταν μαθηματικά βέβαιο ότι θα προκαλούσε έντονες αντιδράσεις στις μουσουλμανικές οργανώσεις και στον μουσουλμανικό κόσμο γενικότερα. Κάτι άλλο κρύβεται από πίσω...η δημοσίευση πρέπει να ήταν μόνο η αφορμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Βαρέθηκα τις μ..κίες στο διεθνές στερέωμα! Όλο προκαλούν για να προκαλούν μερικοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Και φυσικά τέτοιου είδους αντιδράσεις από την πλευρά των μουσουλμάνων ουσιαστικά επιβεβαιώνουν το μήνυμα των γελοιογραφιών. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο με τους εξτρεμιστές μουσουλμανικού τύπου είναι η αδιαφορία τους αν χτυπούν εχθρούς, φίλους ή άσχετους. Χτυπούν δεξιά και αριστερά ό,τι βρουν και ό,τι κινείται. Αν κάτι διακρίνει περισσότερο τον άνθρωπο από τα άλλα ζώα είναι η κριτική ικανότητα, την οποία ορισμένοι οπαδοί του Λαχ φαίνεται να διαθέτουν σε μηδαμινές ποσότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Ας πω και γω τη γνώμη μου....

Είναι πολλά πράγματα που μου 'ρθαν στο μυαλό το πρωί που διάβασα το άρθρο: η ελευθερία του τύπου, τα όρια της σάτιρας, τα όρια της θρησκείας και της προσβολής των θρησκευτικών πιστεύω κτλ κτλ...
Πώς μπορείς να ζητάς από κάποιον να σεβαστεί τη θρησκεία σου αν αυτός δεν πιστεύει στις θρησκείες; Και ακόμα και αν πιστεύει, μέχρι που νομιμοποιείσαι να απλώσεις τα πλοκάμια των θρησκευτικών σου πιστεύω; Δεν καταπατείται η ελευθερία της εφημερίδας στη σάτιρα και το σχολιασμό το ίδιο (για να μην πω και περισσότερο) με την θρησκευτική ελευθερία των μουσουλμάνων;
Δυστυχώς έχουμε μπει εδώ και καιρό σε ένα φαύλο κύκλο μίσους (για τον οποίο βέβαια δε φταίνε μόνο οι μουσουλμάνοι σε καμία περίπτωση) που θα επαναλαμβάνεται μέχρις ότου να εκραγεί με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό...
Πολύ απαισιόδοξο το ξέρω, αλλά στράβωσα τελείως σήμερα με αυτήν την είδηση, ήταν σαν την σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι....
Τέλος πάντων αυτά τα ολίγα... Δεν πάμε καλά, δεν πάμε καθόλου καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Το συζητουσα με ενα φιλο εβραιο προχτες. Λοιπον συμφωνα με τους μουσουλμανους τωρα εχουμε 1427 . Δεν ειναι τυχαιο... Μαλλον πρεπει να κανουμε υπομονη καμια 200-300 χρονια ακομη ωστε να περασουν και αυτοι απο το θεολογικο και οχι μονο μεσαιωνα που βρισκονται τωρα στην αναγεννηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@KoRaKi: Δεν μπορω να καταλαβώ τι σχέση έχει ο τρόπος που μετράει κανεις τα χρόνια. Τελος φοβαμαι οτι η αναγεννηση δεν ειναι τόσο εύκολο να γινει στον μουσουλμανικό κόσμο, μιας και δεν εχει απο που να παρει παραδειγμα ολοι ειμαστε τοσο μπροστα ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Έχουμε και συνέχεια: Απέλυσαν τον αρχισυντάκτη γαλλικής εφημερίδας που είχε δηλώσει ότι θα αναδημοσιέυσει τα σκίτσα για συμπαράσταση στους Δανούς εκδότες :(

Όλο το λινκ εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
zorgi, ο φόβος της τρομοκρατίας είναι αρκετά ισχυρός. Ένα το κρατούμενο.
Στο όνομα της ελευθερίας του τύπου, μπορούμε να προσβάλλουμε τα θεία αλλόθρησκων? Δύο τα κρατούμενα.

Το τρίτο το καλύτερο (sic!:P:P) είναι απλό...είναι ποτέ δυνατόν, να μην ξέρουν τι συνέπειες θα έχει η δημοσίευση αυτών των σκίτσων, άνθρωποι που είναι μέσα στα πράγματα?

Καταλήγω στη σκέψη ότι λάθος τρόπο διάλεξαν να αντισταθούν στη τρομοκρατία...(προς Θεού, όχι με το να γράφουν αντιτρομοκρατικά, αλλά με το να περιγελούν τα θεία άλλων).



@κορακι. Να δούμε με τι θα αντικαταστήσουν την μπούρκα στην αναγέννηση:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Στο όνομα της ελευθερίας του τύπου, μπορούμε να προσβάλλουμε τα θεία αλλόθρησκων?
Αυτό είναι πολύ μεγάλο θέμα. Τι θα πει προσβολή των θείων και μέχρι που νομιμοποιείσαι να την επεκτείνεις; Η δημοσιοποίηση σκίτσων του Μωάμεθ για αυτόυς είναι προσβολή. Αύριο μπορεί να μας πουν ότι προσβάλλονται και όταν εσύ προφέρεις το όνομά του χωρίς να κάνεις 15 μετάνοιες πρώτα.
Μην πας μακριά άλλωστε... Κοίτα τι έγινε με τον Τελευταίο Πειρασμό του Καζαντζάκη.
Η θρησκεία είναι ένα τόσο αυθαίρετο και προσωπικό ζήτημα που πιστεύω πως οποιαδήποτε συζήτηση περί προσβολής της στερείται νοήματος.
Για κάποιους είναι ο Χριστός, για άλλους ο Βούδας, ο Μωάμεθ, ο Δίας, το Ιπτάμενο Σπαγγέτι κ.ο.κ. Έλεος!!!

Α ξέχασα, από σήμερα ανακηρύσσω κι εγώ επίσημη θρησκεία μου τη λατρεία της πίτσας με αντσούγιες (όπως ο Fry στο Futurama). Όποιος δεν την τρώει θα υποστεί τα τρομοκρατικά μου αντίποινα!!! :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Η θρησκεία είναι ένα τόσο αυθαίρετο και προσωπικό ζήτημα που πιστεύω πως οποιαδήποτε συζήτηση περί προσβολής της στερείται νοήματος.
Για κάποιους είναι ο Χριστός, για άλλους ο Βούδας, ο Μωάμεθ, ο Δίας, το Ιπτάμενο Σπαγγέτι κ.ο.κ. Έλεος!!!
Συνεφωνώ, αλλά όλες οι θρησκείες έχουν μια βάση (πέστο Κοράνι, πέστο Αγία Γραφή, πέστο καρμπονάρα-:bleh:- ), από την οποία απορρέουν και τα πρώτα όρια προσβολής των θείων. Απο κει και πέρα, όντως αρχίζουν να υπάρχουν δυσκολίες στο να διασαφηνιστεί τι θεωρεί ο καθένας προσβολή..
Να σου την αλλάξω την ερώτηση: γιατί να "εξεγερθεί" τότε μεγάλο μέρος του μουσουλμανικού κόσμου, να βγουν ανακοινώσεις, κλπ?

Δε λέω μπορεί να περάσει ο καιρός και όλο αυτό να ήταν απλά μια φούσκα.. Το κερατό τους όμως αν προκαλέσουν αλυσιδωτή αντίδραση με δυσάρεστες συνέπειες για πολλούς.

Αρχική Δημοσίευση από Zorgie:
Α ξέχασα, από σήμερα ανακηρύσσω κι εγώ επίσημη θρησκεία μου τη λατρεία της πίτσας με αντσούγιες (όπως ο Fry στο Futurama). Όποιος δεν την τρώει θα υποστεί τα τρομοκρατικά μου αντίποινα!!! :clapup: :clapup:

NOW you're talking :hehe::hehe:

θα γίνω καμικάζι για πάρτυ σου..:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Κατ εμέ οι μουσουλμάνοι έχουν λόγο να αντιδράσουν, απλά όχι τον προφανή.
Απ ότι κατάλαβα τα σκίτσα είχαν αντιπολεμικό χαρακτήρα, και υποννοούσαν οτι γίνεται λόγο θρησκείας ο πόλεμος. Ναι, είναι αφορμή ίσως η θρησκεία, αλλά υπάρχουν αλλοι 30 φορές τόσοι μουσουλμάνοι σε διάφορα μέρη του κόσμου που δεν τους έχει περάσει ποτέ απο το μυαλό να επιτεθούν κάπου στο όνομα του Αλλάχ. Αυτοι θεωρώ οτι έχουν περισσότερο δικαίωμα να παρεξηγηθούν.
Είμαι σίγουρος οτι δεν εγινε έτσι, και αντέδρασαν αλλοι. Απο τη στιγμή που διακυρήττουν οι ίδιοι οτι ειναι ιερός ο πόλεμος, κατ εμε (και με μια μικρή επιφύλαξη γιατι δεν έχω δει τα σκίτσα)
Α ξέχασα, από σήμερα ανακηρύσσω κι εγώ επίσημη θρησκεία μου τη λατρεία της πίτσας με αντσούγιες (όπως ο Fry στο Futurama). Όποιος δεν την τρώει θα υποστεί τα τρομοκρατικά μου αντίποινα!!!
What herecy is this? How dare you defile the Most Holy Rite of Pizza Ordering by ordering The Forbidden Ingredient? I will not rest until you and all your followers see the Light, and realise the error of your ways!! Go for the eyes Boo, go for the eyes!
(να θυμηθώ να κανω thread για το τι βαζει ο καθένας στην πίτσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα off topic θα τα βρείτε εδώ

Ας συνεχισουμε στο θεμα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
...είναι ποτέ δυνατόν, να μην ξέρουν τι συνέπειες θα έχει η δημοσίευση αυτών των σκίτσων, άνθρωποι που είναι μέσα στα πράγματα?

Αυτή την εύλογη παρατήρηση κρύβει μια υπονοούμενη παραδοχή.

Οι σκιτσογράφοι προκαλούν, οι μουσουλμάνοι προκαλούνται.
Οι σκιτσογράφοι δρουν, οι μουσουλμάνοι αντιδρούν.
Οι σκιτσογράφοι προβλέπουν, οι μουσουλμάνοι είναι προβλέψιμοι.
Οι σκιτσογράφοι κάνουν σχέδια, οι μουσουλμάνοι συμπεριφέρονται σύμφωνα με τα σχέδια.
Οι σκιτσογράφοι είναι νοήμονα όντα, οι μουσουλμάνοι είναι βιολογικά αυτόματα.

Υπάρχει μια αλήθεια σε αυτό το συλλογισμό, και αφορά και όλους όσους στο όνομα μιας αμφιβόλου αντικρίσματος μεταφυσικής εμμονής βάζουν το συναίσθημα μπροστά από τη λογική. Όμως δεν ισχύει πάντα. Όταν η ομάδα Λάντεν αποφάσισε να γκρεμίσει το Παγκόσμιο Κέντρο Εμπορίου παρασύροντας στο θάνατο χιλιάδες μορφωμένους ανθρώπους δεν είχε προκληθεί από κανέναν. Ήταν μια απόφαση που πάρθηκε εν ψυχρώ, με τη λογική και το συναίσθημα σε μια αριστοτεχνική συνεργασία να ακροβατούν στο κενό με θαυμαστή αυτοκαταστροφική αρμονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Αυτή την εύλογη παρατήρηση κρύβει μια υπονοούμενη παραδοχή.

Οι σκιτσογράφοι προκαλούν, οι μουσουλμάνοι προκαλούνται.
Οι σκιτσογράφοι δρουν, οι μουσουλμάνοι αντιδρούν.
Οι σκιτσογράφοι προβλέπουν, οι μουσουλμάνοι είναι προβλέψιμοι.
Οι σκιτσογράφοι κάνουν σχέδια, οι μουσουλμάνοι συμπεριφέρονται σύμφωνα με τα σχέδια.
Οι σκιτσογράφοι είναι νοήμονα όντα, οι μουσουλμάνοι είναι βιολογικά αυτόματα.

Υπάρχει μια αλήθεια σε αυτό το συλλογισμό, και αφορά και όλους όσους στο όνομα μιας αμφιβόλου αντικρίσματος μεταφυσικής εμμονής βάζουν το συναίσθημα μπροστά από τη λογική. Όμως δεν ισχύει πάντα. Όταν η ομάδα Λάντεν αποφάσισε να γκρεμίσει το Παγκόσμιο Κέντρο Εμπορίου παρασύροντας στο θάνατο χιλιάδες μορφωμένους ανθρώπους δεν είχε προκληθεί από κανέναν. Ήταν μια απόφαση που πάρθηκε εν ψυχρώ, με τη λογική και το συναίσθημα σε μια αριστοτεχνική συνεργασία να ακροβατούν στο κενό με θαυμαστή αυτοκαταστροφική αρμονία.
Δε συμφωνώ.Και τι σχέση έχει η 11/9 με τα σκίτσα?Για πόσο θα κατηγορούνται όλοι οι μουσουλμάνοι για τις πράξεις μιας τρομοκρατικής ομάδας?Ο απλός μουσουλμάνος φταίει όσο φταίω εγώ που είμαι ολυμπιακός για τα καπνογόνα που πέταξαν άλλοι "ολυμπιακοί".Και μόνο η καχυποψία που υπάρχει για ΚΑΘΕ μουσουλμάνο (κι ας ισχυριστεί κάποιος το αντίθετο), ασκεί αρκετή πίεση στους μουσουλμάνους και τους κάνει και αυτούς καχύποπτους, που αντιδρούν υπερβολικά, όπως και άλλοι αντιδρούν υπερβολικά απέναντί τους.
Δεν είναι βιολογικά αυτόματα (ζώα) οι μουσουλμάνοι και δε νομίζω ότι κι εμείς είμαστε σε θέση να τους κρίνουμε, όταν γίνονται συλλαλητήρια για να μη βγει το θρήσκευμα από τις ταυτότητες ή έχουμε συγκυβερνήτη την εκκλησία επί αιώνες.Όλοι ξέρουν τι μπορεί να προσβάλλει πάνω κάτω τους μουσουλμάνους και είναι δικαίωμά τους να προσβληθούν.Κι εγώ ξέρω τι μπορεί να προσβάλλει το γείτονά μου ας πούμε και μπορώ να προβλέψω την αντίδρασή του, αλλά δεν κάνω αυτό που τον προσβάλλει για να επιβεβεβαιώσω τις προβλέψεις μου μετά.Συμφωνώ ότι είναι μια μεταφυσική εμμονή το θέμα της θρησκείας, αλλά δε μπορώ να γελοιοποιήσω κάποιον με την αντίθετη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Κι εγώ ξέρω τι μπορεί να προσβάλλει το γείτονά μου ας πούμε και μπορώ να προβλέψω την αντίδρασή του, αλλά δεν κάνω αυτό που τον προσβάλλει για να επιβεβεβαιώσω τις προβλέψεις μου μετά.
Τι είναι αυτό που προσβάλει το γείτονά σου και ποιος το ορίζει;
Μέχρι που είσαι διατεθειμένος να στερηθείς το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης για να μην προσβάλλεις το θρησκευτικό συναίσθημα του γείτονά σου;
Το ότι μπορείς να προβλέψεις την αντίδρασή του σχετικά με κάποια σου πράξη, δε σημαίνει (απαραίτητα) και ότι δεν πρέπει να την κάνεις. Ο Καζαντζάκης όταν έγραφε τον Τελευταίο Πειρασμό πιστεύω πως μπορούσε να προβλέψει τις αντιδράσεις της εκκλησίας. Τι σημαίνει αυτό, ότι δεν έπρεπε να τον γράψει;
Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου περί μουσουλμάνων και ότι είναι μειοψηφία αυτή που δημιουργεί τα προβλήματα... Απλά εγώ κοιτάω το θέμα σχετικά με όλες τις θρησκείες, και όχι μόνο τη μουσουλμανική.

Btw, το avatar και η υπογραφή σου τα σπάνε άσχημα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Τι είναι αυτό που προσβάλει το γείτονά σου και ποιος το ορίζει;
Μέχρι που είσαι διατεθειμένος να στερηθείς το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης για να μην προσβάλλεις το θρησκευτικό συναίσθημα του γείτονά σου;
Το ότι μπορείς να προβλέψεις την αντίδρασή του σχετικά με κάποια σου πράξη, δε σημαίνει (απαραίτητα) και ότι δεν πρέπει να την κάνεις. Ο Καζαντζάκης όταν έγραφε τον Τελευταίο Πειρασμό πιστεύω πως μπορούσε να προβλέψει τις αντιδράσεις της εκκλησίας. Τι σημαίνει αυτό, ότι δεν έπρεπε να τον γράψει;
Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου περί μουσουλμάνων και ότι είναι μειοψηφία αυτή που δημιουργεί τα προβλήματα... Απλά εγώ κοιτάω το θέμα σχετικά με όλες τις θρησκείες, και όχι μόνο τη μουσουλμανική.

Btw, το avatar και η υπογραφή σου τα σπάνε άσχημα!!!!
Δεν κάνω κάτι για να προσβάλω το γείτονα γιατί δεν είμαι υποχρεωμένος,δεν καταπιέζεται κάποια ελευθερία μου.Το ίδιο πιστεύω και για τους σκιτσογράφους.Μάλλον το έκαναν ακριβώς γιατί πρόβλεψαν ποιες θα είναι οι αντιδράσεις.
Ο Καζαντζάκης είχε πράγματα που έπρεπε να πει και τα είπε, αψηφώντας τις αντιδράσεις.Ο σκιτσογράφος έπρεπε να κάνει σάτιρα με το ιερό πρόσωπο μιας θρησκείας, που οι οπαδοί της αυτό τον καιρό είναι λίγο πιο ευαίσθητοι?

Thanks για το σχόλιο για το new look :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Στόχος της σάτιρας δεν είναι ο από αιώνες νεκρός Μωάμεθ αλλά, ο τρόπος με τον οποίο οι σύγχρονοι μουσουλμάνοι ερμηνεύουν το ιερό βιβλίο της θρησκείας τους. Ο Μωάμεθ δεν είχε βόμβες αλλά οι σύγχρονοι μουσουλμάνοι έχουν, και τις χρησιμοποιούν με τον πιο άσχημο τρόπο. Δικαίωμά τους να προσβάλλονται και να αγανακτούν, και δικαίωμά μου κι εμένα να είμαι καχύποπτος με όσους προσβάλλονται τόσο εύκολα. Η αγανάκτηση λειτουργεί ως ηθικό ελαφρυντικό, και σε ποιον αρέσουν οι άνθρωποι ελαφριάς ηθικής; Τέλος αν διαφωνούν με τους εξτρεμιστές ομοθρήσκους τους ας το δείξουν στην πράξη, και όχι να λένε «καλά να πάθουν» για τους νεκρούς και τους σακατεμένους από τις ιερές βόμβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
@skeftomilos: σσσ'ωραίος..:D:D (ντατς, γράφεις λίγο δυσνόητα μερικές φορές, buuuut...what the heck, σωστά είναι::bleh:)
εμείς γιατί δε στραφήκαμε ενάντια στους δικούς μας εξτρεμιστές? Πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο, να ξεχωρίσουμε από τη μάζα και να πούμε "να αυτοί είναι με τις βόμβες, τους πυραύλους, τα γκαζάκια και το πετρογκάζι, πάνωωωω τους". Η αγανάκτηση μπορεί μεν να θεωρηθεί ως ηθικό ελαφρυντικό, δεν παύει όμως να είναι μια ανθρώπινη αντίδραση, που ατομικά αν τη δεις, είναι δικαιολογημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
δε μου φαίνεται ορθό να κρίνεις έναν ανορθόγραφο άνθρωπο που δεν του δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να πάει σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top